IS: EERSTE KWALITEIT PRIMA AFWERKING It B 655 Meistraat D 23 GORINCHEM C. BOUMAN IHhhh^HHH^HB Ter vMrkiRiu Failltoenent. J, ELEKAN, Ziet daarom onze Speciale Etalage's, met onderstaande Lage Prijzen. PU mm Doet allen Uw voordeel, door te koopen bij Sterrestraat HEUSDEN. ill Buitenland. HAVENSTRAAT 5 's-HERTOGENBOSCH, DE ONDERTEEKENING VAN HET KELLOGG PACT. Een indrukwekkende historische plechtigheid o Moordenaar in stukken gereten. Uit Görz wordt geroeid, dat een mis dadiger aldaar een huis is binnengedrongen ons te stelen en een jongen man, dien hij daar aantrof, heeft gedood. Daarop drong hij een volgend hnis binnen, waar hjj een oorlogsinvalide, die hem in den weg kwam, eveoeeDS met een revolverschot doodde. Daarop nam de moordenaar de vlucht, achtervolgd door de politie, die spoedig aan wezig was. Het kwam tot een vuurge vecht tusschen de politie en den moordenaar, dat zoolang duurde, tot een kogel 'n dyna- mietpatroon, welke de moordenaar bij zich droeg, deed ontploffen. De uitwerking daar van was ontzettend. De moordenaar werd letterlijk in stukken gereten. Bijna levend begraven. Berichten uit Casablanca vermelden de begrafenis van een inboorling, dien men aan hartverlamming overleden waande. Op het oogenblik van het neerlaten van de kist begon de man te schreeuwen, zoodat hij uit zijo netelige positie kon gered worden en na geneeskandige verzorging zelfs naar huis kon gaan. O Bedorven bruiloft. Te Rottwell am Neckar verongelukte een auto met 20 bruiloftsgasten een werd gedood en 3 werden zwaar gewond. Vliegongeluk. Een militair vliegtuig is neergeploft bij Riga. De inzittenden, 3 vliegers, werden op slag gedood. Onfortuinlijke ruiters. Bij een hippische bijeenkomst in de om streken van Tivoli nabij Rome is de on der-officier prins Borghese van zijn paard gevallen en ernstig gewond. Gedurende een volgende rit viel majoor Capasso even eens van zijn paard, bekwam eeo schedel fractuur en overleed in den afgeloopen nacht. Bakkersstaking. De bakkersknechten te Jeruzalem zijn in staking gegaan en eischen vermindering van den werktyd, daar zy gedwongen worden vijftien uur per dag te werken en niet meer dan 10 uur willen arbeiden. Om te beletten, dat andere arbeiders hun plaats innemen, begieten de stakers alle brooden, die zij zien, met petroleum. O Moordenaar op station. Op het station Tapiau in Oost-Pruisen is de ambtenaar der spoorwegen Nerg, die een onbekende, daar deze zich op verdachte wyze op het station ophield, gelastte zijn indentiteitspapieren te toonen of anders het station te verlaten, door dezen doodgeschoten. Een spoorwegarbeider die ter hulp wilde komen, werd ernstig gewond. De dader nam daarop de vlucht. Het is de politie nog niet gelukt hem te arresteeren. Op zijn aanhouding is door d* rijksspoorwegen een belooning van 1000 Mk. gesteld. Uit de vijfde verdieping gesprongen. De fabrikant Silberman wierp zich uit de 5de verdieping van bet hotel »Imperiak Hy viel door den luifel van een café en was op slag dood. Een >OberbauraU die om zijn val te breken, zyn arm op hield, brak dezen arm op twee plaatsen. Men neemt aan, dat Silbermann krankzinnig was uit vrees voor een ongeneeselijke ziekte. Schoonmoeder vermoord. Te Rijssel heeft een vrouw haar schoon moeder tydens een twist vermoord. Het lijk lag al vijf dagen in huis toen ze de politie waarschuwden. De vrouw en haar echtgenoot zijn aangehouden. Autobotsing in Londen. In de nabijheid van Newham had giste ren een botsing plaats tusschen een touring car en een luxe wagen. De luxe auto vloog in brand. De beide inzittenden kwamen in de vlammen om. Van de 25 inzittenden van de touring-car werd niemand verwond. v- Na 5 jaar ontdekt. In het district Rybnik is Da 5 jaar een afschuwelijke moordzaak ontdekt. In 1923 werd een man dood gevonden in een pat. Men nam aan, dat een ongeluk gebeurd was. Naar thans is gebleken, is de in den put gevonden man vermoord. De moorde naar hield van de vrouw van den vermoor de en heeft na den moord de vrouw ge trouwd. Het huwelijk was echter niet by- zonder gelukkig en thans heeft de vrouw de waarheid omtrent het vreeselyk einde van haar eesten man aan het licht gebracht. o De woedende Grieksche koorts. De koorts epidemie in Griekenland blyft zich nog steeds uitbreiden. Gisteren zyn in Piraeus vyftien patiëoten gestorven. Vele zaken moesten wegens ziekte van het personeel gesloten worden. Ook van de eilanden worden nieuwe ziektegevallen gemeld. Ondanks de door de regeering genomen des-infectiemaatregelen kon nog geen verbetering in den toestand worden waar genomen. WOUDRICHEM. Bij de op Zondag jl. ge- houden collecte voor den Ger. Zendingsbond in de Ned. Hervormde Kerk werd een bankbiljet vttfe f100.gecollecteerd. Veiliog 29 Aug. Keswiek Codlen 8J44£ ct. per K.G- Lang appel 810 9 Val appelen 22 5 9 9 Claps Favoriet 1324 99 Jutteperen 1318 Bergamotperen 6j—10J 9 Williams 8j14 9 Beurré de Merode 8210J 9 9 Soijboouen 1828 9 Princesse boonen 13 16 9 Roode Kool 4| 9| 9 Witte Kool 78£ Aardappelen. Eigenheimers f 2.602.80 per H.L. De Wets f 2.80 Roosjes f 1.70 Tot onderwijzeres aan de Christe lijke Bewaarschool alhier is benoemd, Mej. M. C. Haverman te Naarden. WAALWIJK. Maandagavond werd in café Pompe te v.m. Besoyen aanbesteed het verbouwen van een dubbel woonhuis voor rekening van den heer Gorp-van Engelen. De uitslag was als vojgt Michaël, Vrijhoeve- Capelle f5.437 J. van der Meijs, Waalwijk f 5 237 Zw. Treffers en Zn. Waal wijk (gegund) f4 947 V nerxiatie voorby. School- en fietetasschen, cahiers-, leien e. a. school-, schrijf- en teekenbehoeften. Bazar »DE POTTEMAN« Drie Trompetterstraat HJbJUSDliN, heeft ontvangen alle soorten Groenten in blik Snijboonen, Spersieboonen, Doperwten, Worteltjes. Spina- nazie, Celeris enz. Vrachten op sap Abrikozen, Perziken, Ker sen, Pruimen, Annanas, Reine Claudus, Mirabellen. Verder alle soorten Soepen en Sausen, Zalm, Kreeft Sar dines, Garnalen, Sardines en Makreel en Tomatensaus, Pa ling in gelei, pakjes Vijgen, kistjes Vijgen, Druiven, Ba nanen en Manderijnen, luxe doozen Borstplaat, Chocolade letters enz. il ls ei Mev.v. j VAN Rechtskundig Adviseur (nabij het Station) belast zich met de regeling van zaken van debiteuren, die niet in staat zijn hun schuldeischers te betalen. Behandeling van ALLE voorkomende RECHTSZAKEN. Biiiyke Conditiën. ".'i-Vr'-'J Dames Kousen, Zwarte Kinder Kousen, alle maten Bruine 9 Katoenen Macco 1 paar 70 ct., 2 p. f 4.25 4 j 85 2 9 f4.50 4 9 70 9 2 f4.45 4 9 45 1 2i f 0.75 Beige en Grijs. 4 9 60 ct., 2 p. f 0.95 Beige en Grijs. Directoirs, alle maten, 4 stuks 50 ct., 2 stuks 80 ct. Zyde Dames Sjaals zeer chic van f 4.75 thans voor f 2 50 9 Heeren 9 van f2 75 9 9 f4.75 van f2.25 9 f4.50 Sokkenhouders, mooie kleuren, 4 paar 35 ct. 2 p. 55 ct. Mouw-ophouders, elastiek 4 9 20 ct. 2 30 ct. Jarretelles, zijden elastiek 4 9 35 ct. 2 55 ct. Heeren Strikjes, van 50 ct. thans voor 25 ct. Tricot zelfbinders, van 60 ct. 9 9 25 ct. Linnen boorden, 3 stuks Gummy boordeD, 3 stuks Papieren boorden 3 stuks Boorden knoopjes, 42 stuks voor Boorden speldjes, 2 stuks voor Maaswol, 3 kaartjes voor Linnen band 3 stuks voor Drukknoopen, 3 doz. voor Machicegaren, 2 klossen voor Garneerknoopen, 2 doz. voor Knotten Breikatoen, per knot Haakzyde, per bol Zelfbinders, tricot, zwart, per stuk 9 alle kleuren, 4 stuks 25, 2 st. 45 ct. zyde, moderne kleuren, 1 9 25, 2 9 99 9 streepen 4 9 50, 2 9 99 9 ruiten 4 9 45, 2 9 Bretelles, vanaf 25, 45, 60, 75, 95 ct. Sportriemen, 50 ct. Overhemden met boord, 475, 200, 225, 250, 275 ct. enz. 45 ct. 40 ct. 9 ct. 49 ct. 40 ct, 90 ct. 75 ct. Heeren Handschoenen, per paar 70 ct. 50 ct. 20 ct. 25 ct. 40 ct. 40 ct. 47 ct. 40 ct. 25 ct. Dames Slappe linnen boordeD, Bretelle Broekjes, Trieot Broekjes, alle kl., Witte Kinderjurkjes Moderne lakriemen, Polka Hoedjes, van 240 ct. thans voor Kindertruitjes in alle kleuren, 75, 400, 49 ct. 39 ct. 29 ct. stuks 465 ct' 2 stuks 1 stuks 95 ct., 2 4 9 75 ct., 2 van 440 ct., thans voor 75 ct. 22 ct. 405 ct. 425, 450, 460 ct. Fantaisie Tafelkleedjes 40 ct. Tafelzeilen, mooie patronen, per el 49 ct, Schoorsteeozeil, per el, 42, 25 ct. Kachelzeilen, 60, 75, 90 440, 425 ct. Maandagmiddag om 3 ,uur is te Parijs Let-anti-oorlogpact van Kellogg oniertej- kend. Een reusachtige menschenmassa was voor het ministerie van buitenlanlsch 3 zaken bijeen gestroomd om getuige rande aankomst der gedelegeerden 'te zijn. Het ministerie was schitterend verlicht. In al le zalen straalden de lichtkronen een zee van licht uit. In de hal van het ministerie stonden aan weerszijden de boden in hun gala-uniform geschaard. Om kwart over twee werden de deuren yan de verschillende zalen wijd geopend. Ais eerste der gevolgmachtige onderteeke naars kwam om half drie staatssecretaris Kellogg, begeleid door den Amarikaan- schen gezant, op het ministerie san. Op hem volgden de hooge ambtenaren van het ministerie met den secretaris-generaal Berthelot aan het. hoofd, de leden van het Fransche kabinet, de voorzitters van kamer en senaat en talrijke afgevaardig den en senatoren. Spoedig daarop kwamen de gedelegeer de van Canada, graaf Manzoeni (Italië), giaaf Oesjida (Japan) en de ministers .van buitenlandsche zaken van Tsjecho- Siowakije en Polen. Om kwart voor drieën kwamm Poin- caré en de Belgische minister van buiten- landsche zaken op het ministerie aan. Om tien minuten voor drie kondigde de beweging onder de menschenzee de aan komst van dr. Stresemann aan, die, ver gezeld van den Duitschen gezant in een EMercedes-auto met twee in het wit gi- kleeda dienaars voorop, arriveerde. De twee diplomaten begaven zich ter stond in het kabinet van Briand, die alle gasten plechtig begroette. De zitting voor de onderteekening be gon precies om 3 uur. Toen verscheen Briand, gevolgd door de gedelegeerden van de mogendheden. Ter rechter zijde van Briand namen de gedelegeerden van de Vereenigde Staten, Engeland, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Ierland plaats, aan de linkerzijde die .van Duitschland, België, Japan, Polen len Tsjecho-Slowakije. De tafels waren in hoefijzervorm opgesteld. Kellogg zat precies op dezelfde plaats .waar President Wilson ongeveer tien jaar jgeleden tijdens de plenaire vergadering yan de vredesconferentie heeft gezeten. Toen allen gezeten waren, werden do schijnwerpers in werking gesteld en be gonnen de filmoperateurs hun werk. Briand opende de historische plechtig heid met een korte redevoering. Hij zeide, Öat hij er zich van bewust was, dat stil zwijgen eigenlijk het best bij zulk een plechtige gelegenheid past, doch hij acht te het zijn plicht, om te laten uitko men, hoezeer zijn land het op prijs stelt, jdat Parijs gekozen is als plaats voor de HÜUSMAN'S onderteekening van het Kellogg-pact. Hij dankte de vertegenwoordigers der verschillende landen, vooral hen, die in hun hoedanigheid als minister van bui- i-enlanctsche zaken persoonlijk zijn geko men om aan de onderteekening van het nieuwe pact deel te nemen. In hec bij zender bracht hij dank aan staatssecreta ris Kellogg, die niet geaarzeld heeft om persoonlijk over te komen, om met de volle moreele autoriteit der Vereenigde Staten zijn geloof in de beteekenis van Let pact, dat onderteekend staat te wor den, te betuigen. Briand herinnerde eraan, dat Kellogg in dezelfde zaal en op dezelfde plaats zat, waar zijn beroemde voorganger, pre sident Wilson, voor den vrede heeft ge arbeid. Met voldoening kam staatssecreta ris Kellogg op den af gelegden weg terug zien, zijn optimisme en zijn volharding hebben over het scepticisme gezegevierd. Het verdrag van Locarno heeft na het Dawes-plan reeds getuigd van den nieu wen geest, die over de menschheid is gev komen en die vandaag ten volle tot uit drukking zal komen. De Locarno-overeen- komsten zijn echter bestemd om den poli- jtieken vrede in een bepaald deel van Europa te waarborgen en kunnen geen aanspraak maken op het universeels ka rakter, welke de beteekenis van het alge meene pact tegen den oorlog uitmaakt. Ook behooren de Vereenigde Staten niejfc tot den Volkenbond, zoodat de opvattin gen en methoden van den Volkenbond niet (dezelfde kunnen zijn, als voor dit alge- meenen en absoluut nieuwe pact noodig was. 1 Kan aan de beschaafde wereld een beter voorbeeld worden geboden dan het schouwspel van deze samenkomst, waar ter onderteekening van het pact tegen .den oorlog Duitschland uit vrijen wi] en zonder aarzelen plaats heeft geno men tusschen alle overige onderteeke- naars, zijn vroegere tegenstanders? Het is (reeds meer dan een eeuw ge leden, dat Frankrijk een Duitsch mini ster van buitenlandsche zaken op zijn grondgebied heeft ontvangen en bij deze gelegenheid wordt den Duitschen mini ster van buitenlandsche zaken dezelfde (dank gebracht als aan al zijn collega's. Aangezien deze vertegenwoordig r van Duitschland Stresemann heet, kam men gelooven, aldus zeide Briand, dat ik bij zonder gelukkig ben hulde te kunnen brengen aan den uitstekenden geest ein den moed van dezen uitnemenden staats man, die drie jaar lang in het bewustzijn van zijn volle verantwoordelijkheid niet geaarzeld beeft om te werken voor de algemeene beginselen van den vrede, die bij dit pact betrokken zijn. De Volkenbond heeft reeds getracht vorderingen in dezelfde richting te ma ken, doch de tegenwoordigheid van de Vereenigde Staten maakt de vergadering van vandaag juist daarom zoo belangrijk. Voor het eerst in de geschiedenis van de wereld wordt zonder voorbehoud af stand gedaan van den oorlog als instru ment van de nationale politiek. In de toe komst zal het land, dat de verplichting durft te verbreken, onvoorwaardelijk de veroordceling op zich laden van alle on- iderteekenaars van het pact. Het pact. is een slag direct toegebracht aan de be dreiging met den oorlog. Voortaan hebben wij den heiligen plicht om alles, wat gedaan kan en moet wor den, te doen, zoodat de hoop niet teleur gesteld zal worden. De vrede is gepro clameerd, doch het blijft noodig dezen te organiseeren in verband met de moeilijk heden, die nog bestaan. Dit is het werk voor morgen. In het bijzonder heeft Briand in zijn rede ook nog gewag gemaakt van Sir Austen Chamberlain, die op het oogen- blik afwezig is, doch wiens gevoelens, indien hij deze groote vergadering voor iden vrede kon zien, allen beseffen. Briand's rede werd door den, translateur van het ministerie van buitenlandsche za ken, Camerlinck, in het Engeisch ver taald. Verdere toespraken werden niet gehouden. 1 Briand las na de vertaling zijner rede den tekst van het verdrag voor, waarvan dadelijk een vertaling in de Engelsche taal volgde. Daarop ving de plechtige onderteekening van de in het midden der zaal op een fraai bewerkte tafel gede poneerde, in het leder gebonden acte aan. Op uitnoodiging van Briand was de Duitsche rijksminister van buitenlandsche zaken dr. Stresemann, de eerste der staatslieden, die de acte met een gouden pen onderteekende. Nadat hij onder een gespannen stilte der aanwezigen aan de tafel had plaats ge nomen en zijn handteekening geplaatst had, klaterde plotseling het applaus op, dat in kracht toenam, toen de minister zich weer naar zijn zetel begaf. De vertegenwoordigers der overige tot de onderteekening van het pact uitgenoo- digde staten plaatsten hierna in alpha- betische volgorde hun handteekening. Bij deze plechtigheid oogstten vooral Briand en Kellogg veel bijval. In aansluiting op deze plechtigheid volgde een receptie in de op feestelijke wijze versierde vertrekken van het mini sterie van buitenlandsche zaken, waar bij de aanwezigen nog geruimen tijd in groepjes met elkaar- bleven praten. »-.Q Daar waar U van alles koopt) Eind GORKUM. Minzaam aanbevelend. -v BIJNA CADEAU. ii.T I 9 9 9 ->wm- •y&K'fy -V. 5 9 425 ct. 9 9 Wed. A. DUIISTERS,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 4