Tweede Blad No. 4843 Vrijdag 31 Augustus jWaria AUjütau. H&Wtegeki/nd PU ROL voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Kinderrubriek. FEUILLETON BEHOORENDE BIJ HET Nierkwalen maken n spoedig oud. r Te Alkmaar werden Zondag groote motorsnelheidswedstrijden gehouden. Een valparty van D. van Driel met »Norton« 500 cm3. Zeenovelle door Graaf HANS BERNSTORFF. 2) Moeders nemen voor de roode, gesmette of ont stoken huid van de kleine, uitsluitend 't allerbeste, en dat is Nieuwsblad Hat komt in den middelbaren leeftijd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rugpijn, duizeligheid, ze nuwpijnen en urinekwalen. Dit is gewoon lijk een gevolg van overspanning der nie ren, dat zij sinds lang hulp bfehoeven. tWant gedurende uw heele leven, dag en nacht, werken de nieren om de vergit ten uit uw bloed te filtreeren. Als zijt hierin falen, kunnen ernstige en diepgaan de kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur-zouten hoopen zich dan in het bloed op en vormen de kristallen, die zenuwpijnen en rheumatiek veroorzaken; of wel wordt een onvoldoende hoeveel heid water aan het bloed onttrokken., waardoor zich waterzuchtige zwellingen kunnen vormen. Ook kunnen ontstaan blaasstoornissen, niersteen, niergruis, blaas ontsteking, ischias, spit, vermagering, ze nuwachtigheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer verschijn selen. Wek de nieren op en versterk ze met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke niermiddel werkt rechtstreeks op de oorzaak van uw kwaal, reinigt en ver sterkt de nieren, lenigt de urinekanaljén en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 35 i Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raadsels zijn: 1. Boom (loom, room, toom, zóóm). 2. Admiraal. 3. Mes mos. En de nieuwe raadsels zijn: 1. Ik heb een Nederlandsch spreek woord genomen en in lettergrepen ver- Ideeld. Daarna heb ik die lettergrepen |dcor elkaar gegooid. Wie kan ze nu weer op de juiste manier rangschikken en bij' elkaar voegen, opdat er een bekend spreekwoord komt te staan? Hier zijn ze: TER IS WEL GEN SNEL DE ZOO HAAR ACH AL LEU HAALT HEID NOG DE WAAR 2. Neem het meervoud van een jaar getijde, voeg daarbij1 een deel van een stad, dan krijg je den naam van een plaats in Gelderland. Rara, wat is dat? 3. Met B ben ik een kleedingstuk. [met H vind je me veel in de steden (en met M ben ik een knaagdier. Wie weet wat dat is? OOM KAREC. DE MEER DAN WONDERBAARLIJKE' GESCHIEDENIS VAN FETERTJE ROETMOP IN HET LAND VAN SNORKENBLRG. VI. „Alle drommels", dachten de bedien den. „Wat kijkt* de koning vroolijk. kijk hg eens werken!" Hoofdschuddend ke ken ze toe, maar ze konden dm slaap toch niet meer vatten. Toen al de kamers van den koning klaar waren, en de koning een oogenblik. je op zijn gemak in zijn troon ging zit ten uitrusten, zei Petertje Roetmop: „Ma jesteit, wat heeft U een verschrikkelijk lang haar en een lange haard! Ik geloof dat de menschen veel meer plezier zou den hebben, om naar U te kijken, als Uw haar netjes geknipt was en Uw baard af geschoren!" i groote slijpsteen en 'laar draaide de steen rond. De kapper hield het mes ertegm, dat de vonken er af vlogen, en het duur de niet lang, of het mes was zoo blank als zilver en zoo scherp als de beste kapper maar wenschen kon. ..Wat een prachtig mes!", zei Petertje. „Dat zou ik denkeu!", riep de kapper trotsch uit, „Het is van het fijnste Zweed se lie staal, het mooisre mes uit- het hee le land van Snorkenburg! Kom mee, dan gaan we den Koning opknappen Petertje moest een groote emmer boor devol met. dik, schuimend zeepsop ma. ken, omdat de kapper natuurlijk eeu hee- leboel zeep noodig zou hebben, om den baard van tien jaar van den koning af te scheren. Daarna gingen ze naar den koning, die op zijn troon zat te zingen, dat de ruiten ervan trilden. Drie uur lang was de hofkapper bezig, den baard van den koning af te scheren. de laagste inschrijver was de heer J. J. van Loon voor f460.—. b. dat laagste inschrijver was voor verbetering van de straten de heer C. A. v. d. Heuvel voor f 394.—. c. dat ook het laagst is ingeschreven door v. d. Heuvel voornoemd voor het maken van een trottoir bij de wed. Dui- zer aan de uitbreiding voor f378.—. d. dat van H. H. Ged. Staten de goed keuring is ontvangen van de wijziging van de gemeente-begrooting, het vleeseli- kturingsbedrijf, het waterleidingbedrijf en die van het veerbedrijf, dienstjaar 1928. Bij besluit van 27 Juli 192f8 is ook gcedgekeurd om de Kasloot aan den openbaren dienst te onttrekken. Ingekomen is een dankbetuiging van dp gevestelijke Landstormcommissia af- deeling Dordrecht voor de verleende sub sidie van f25.—. Uit het proces-verbaal van kasopn i v „Qch, Mevrouw, juffrouw, wat vind ik het prettig, kennis met u ta maken!" riep luitenant Fels verheugd uit. „In uw huis heb ik toentertijd buitengewoon genoegelijke en prettige uren doorga- bracht: Het was een verrukkelijke tijd op op hoe heet uw bezitting ook woer?" „Magdalena.Hoevel" zei Mevrouw Hey- debringk glimlachend. „Natuurlijk, Magdalena-Hoeveriep [Fels. „Wat dom, dat me dat bij uw tnaam niet dadelijk te binnen schoot, Juffrouw Heydebringk! Maar u beiden \vas toen op reis, en ik had niet het genoegen u te leeren kennen!" „Neen, we waren toen in Duitschland bij mijn familie, waar we nu ook van daan. komen!" zei Mevrouw Heydebringk „Mijn man heeft ons toen heel veel over do aardige Duitsche zeeofficieren en in 't hij zonder over u verteld, Mijnheer Fels Uw portret, dat u hem geschonken heeft, staat nog altijd op zijn schrijftafel." „Te veel eer," meende Fels bescheiden „En mijn man zegt nog dikwijlsDat was werkelijk een aardige, prettige man, idie ik graag nog eens hier zou willen heb ben." „Zou je denken, Petertje?", lachte de koning. ,,Nou, misschien wil jij dan wel eens kijken, of je mijn hof-kapper kunt einden!" Petertje- ging dadelijk op zoek. Hij door zocht alle kamers van de bedienden van den koning en eindelijk vond hij in een donker hoekje een man, met een ja? aan, die eens wit was geweest. In zijn lange haren stak nog een prachtige wit. boenen kaïn, met goud ingelegd. In een In ekje stond een scheerpot, met- kwast, waarin een spin haar web gemaakt had. En op een plank lag een scheermes, dat heelemaal verroest was. Toen Petertje den hofkapper wakker had gemaakt, keek die een heel-en tijd verwonderd in het rond, maar Petertje zei: „Zeg kappertje, hoor je den koning wel zingen? Hij is zoo vroolijk, omdat hij het geheim 'van het geluk ontdekt heeft, dat is, dat je plezier in je werk krijgt, als je erbij bedenkt, dat je een ander er blij mee maakt. Zou jij het niet fijn vinden, als je don koning zijn haar prachtig knipte en zijn baard afschoor, zoodat de ko ning van blijdschap wel op zijn hoofd zou willen gaan staan?" De kapper schoot in een lach, en zei: „Ja, dat zou ik sallemanders leuk vin den. Maar kijk eens, mijn scheermes is heelemaal verroest „Dat is niet erg, zei Petertje. „Ik zal je helpen liet te slijpen. Ik zal de slijpsteen voor je draaien 1" Petertje pakte den zwengel van een „Maar Mevrouw, u maakt me be schaamd!" weerde de zoo geprezene af, cl och Mevrouw Heydebringk liet zich niet in de redei vallen en ging door: „Voor alles hebt u mijn man, die een groot sportliefhebber was, ingenomen door uw j rij- en schietkunst en door uw groote lichaamskracht. Dat is een jonge reus! riep hij dikwijls, en toen ik vandaag bij het vertrek uit Bremerhaven van een van de heeren hoorde, dat hij, u oo aan spraak, werd ik opmerkzaam en dacht dadelijkzou dat soms dezelfde zijns Uw gezicht was mij al bekend voor- gekomen, maar naar het portret had ik j u toch niet zonder meer herkend. Toen- tertijd droeg u nog niet zoo'n statige haard en zag u er ook niet zoo ernstig uit!" J „Nu, dat is geen wonder Mevrouw lachte Karl Fels. „Toen was ik een jon- ge luitenant-, wien de zorgen en moei ten van den dienst nog niet erg druk-1 ten, die in tegendeel de wereld als een groot amusementslokaal beschouwde en op Magdalena.Hoeve een van de genoege- lijkste rustplaatsen vond! Maar ik moet u om vergiffenis vragen voor mijn ver geetachtigheid en kortzichtigheid, dat ik u beiden niet herkend heb, want uw por tretten heb ik dikwijls genoeg gezien, en het is me nu een raadsel, da,t ik u niet dadelijk herkende, want u bent heelemaal niet veranderd! Uw dochter weliswaar—", „O, dat wil ik wel gelooven!" mengde- nu ook de jongste dame zich in het ge sprek. „Pa beweerde toen altijd, dat- mijn portret- en dat van een boonenstaak ab-1 soluut niet van elkaar waren te onder- se heiden!" „Nee toch! Die uitdrukking heb ik' werkelijk nooit van hem gehoord!" pro- Toen hij daarmee klaar was, was er geen druppeltje zeepsop meer over in den groo- ten emmer. En toen hij eindelijk het haar van den koning geknipt had, en er een prachtige scheiding in gelegd had, keek koning Slamuts van Droomen- burg in den spiegel en riep vol verwon dering uit: „Soep—met—kiezelsteentjes Wat zie ik er prachtig uit! Ik lijk wel dertig jaar jonger!" En de kapper stond erbij te kijken, met zoo'n verheugd gezicht, als hij in vele jaren niet getrokken had, eu riep uit: „Ik ga alle leden van de hof houding scheren en knippen! Hiep, hiep Hoeraaa! Leve de scheerkwast!" (Wordt vervolgd.) Veigadering van den raad der gemeente WERKENDAM, op Vrijdag 24 Aug. 1928 des n.m. 7.30 uur. Voorzitter de Ede-lach tb. heer W. Beu kenkamp. Secretaris de WelEd. heer J. A. Tim mermans. - Aanwezig alle leden behalve Wethou der Van Oord. Na de gebruikelijke opening door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vast gesteld. De Voorzitter deelt mede: a. dat bij de gehouden aanbesteding voor de verbetering van het schoolplein den openbare school in den Biesbosch X testeerde Karl Fels levendig, en toen hij zijn blik vlug onderzoekend over de slanke, krachtige gestalte van het jon ge meisje liet dwalen, dacht hjj bij zich. zelf: „In ieder geval heeft de staak zich dan fameus ontwikkeld." Maria Magdalena riep echter lachend: „Ja.» ja! Da.t wilt u nu niet bekennen, i'apa had allerhande van zulke mooie be namingen voor me, maar met voorliefde -noemde hij me staak of stang! Alleen als ik in een of andere eucalyptus zat, r.ep hij: „Aap, kom naar beneden!" „Maar Magda-!" berispte haar moeder. „Als een vreemde het hoort „We zijn toch alleen!" zei Maria- Mag dalena echter bedaard. „En bovendien, wat geeft dat! Nu heet ik immers toch niet meer zoo. Helaas" voegde ze er met een zuchtje bij. „Waarom helaas?" vroeg Fels geamu seerd, wien de vroolijke ongedwongen- ma nieren van het jonge meisje uitstekend bevielen. „Omdat ik niet meer in de boomen mag klimmen" zei Maria Magdalena en trok haar mondhoeken een heel klein beet je naar beneden. „Maar rijden mag ik," ging ze levendig voort. „Rijden zoo veel en zoo dikwijls als ik wil. Dat is het grootste genoegen, wat ik ken. Ik zou wel den heelen dag op een paard kun- p.en zitten en hoe wilder het is, hoe liever ik het berijd. Ik rijd alle jonge paarden van Papa. Dikwijls stilletjes, als hij het nog niet wil toestaan, en da,U is dan het heerlijkste, om zoo'n jong vurig dier in toom te houden, dat zijn kop niet buigen wil en niet zoo wil gaan, a?s hij moet. Och!" Bij de laatste woorden rekte zij zich en strekt© de armen uit, alsof ze de ming bleek dat op 29 Juli in kas was -en mo-est zijn f 3.947.23V2- Ingekomen is de begrooting over het jaar 1928 van de Gezondheidscommissie te Heusden, het bedrag voor deze ge meente gerekend cp de gemeentc-hegroo- ting wordt gebracht. Aangeboden wordt de rekening over 1927 van het zelfde college. Ingekomen is het verzoek van den Rijksveearts deii heer van Dixchoorn om zijn salaris met f 300.— te verhogen nu •de Provincie besloten heeft haar sub sidie in te trekken. B. en W. hebben eens geinformeeril bij andere gemeenten naar de salarissen ie-n stellen nu voor met ingang van 1 Jan. 1929 een verhooging van f 250.— toe te kennen. Dit- voorstel wordt aan genomen. De begrooting wordt dien over eenkomstig gewijzigd. Van de Oranje Vereen, is een verzoek ingekomen om in verband met het 30 jarig regeerings-jubileum van H. M. de Koningin, een subsidie van f 0.50 voor elk Werkendamsch schoolgaand kind te willen verleenen voor tractati-e. Vorig jaar heeft gemelde vereen, geen bijdrage van de gemeente gehad. Het voorstel van B. en W. is om f0.30 T.e geven. De heer Bril vindt het wel wat wei nig en wil f 0.40 geven en merkt op dat liet uitstekend besteed wordt voor de kinderen. De he-er Bogers merkt op dat naa.r zijn meening f 0.30 wel voldoende is. Van officieuse zijde is hein gebleken dat bij de ingezetenen een flink bedrag gecolw lecteerd is zoodat men daarmede aan het gewenschte bedrag komt. Hierop deelt de heer Bril» mede dati hij zijn verzoek intrekt als er voldoende gedd is. Het voorstel van B. en W. wordt vers volgens aangenomen. Door het bestuur der Ch. U.L.O. school is verzocht om met het nieuwe leer jaar weer een 2den leerkracht aan té stellen en het benoodigde geld hiervoor beschikbaar te stellen voor de nog locs pende maanden van het jaar 1928 en f600.- voor 1929. Op voorstel van B. en W. wordt mach tiging verleend en de gevraagde som toegestaan. Door de plaatselijke vereen, van het Groene Kruis is verzocht haar een subsidie van f 2000.— ineens te vers strekken voor de te stichten lighalle» enz. i B. en W. hebben bij- H H. Ged. Stas ten al advies ingewonnen. Dez^ zijn ear in principe niet tegen. De Voorzitter deelde mede dat de Ver een. er op gewezen zal worden dat de) gebouwen met geen grootere hyp. dan vaa f 4200.— bezwaard mogen worden. Zonder hoofdelijke stemming wordt het) gevraagde bedrag verleend. Het punt, voorstel van B. en W. tot; wijziging der verordening op de heffing en invordering van hondenbelasting wordt)' van de agenda afgevoerd en aangehous den tot een volgende vergadering. Hierop heeft plaats de aanbieding van: a. do Gemeenterekening, b. de rekening van het Vleeschkeuringsbedrijf, c. van het electriciteitsbedrijf', d. v. h. water leidingbedrijf, e. die van het Burgerlijk Armbestuur: dienst 1927. Met het nazien dezer rekeningen zijn telast de heereh Bril, de Klerk en Koe nings. i Voor den dienst 1929 worden aange-» beden: a. de gemeente-begrooting, b. be groeting vleeschkeuiingsbedrijf, c. b-egrocs ting waterleidingbedrijf, d. veerbedrijf en e. die van het Burgerlijk Armbestuur. Met het nazien van deze begrootingen zijn eveneens de drie hiervoor gemelde heeren belast. In verband met de overdracht van het G.E.B. wordt de gemeente-begrooting dienst 1928 gewijzigd. Eenige wijzigingen! van de pensioen grondslagen hebb.m plaats. Op voorstel van B. en W. heeft wij ziging plaats der verordening op het vers haal van bijdragen voor inkoop van pen-< si een ingevolge pensioenwet 1922. Weddi eerst een vierde pCt. op de Ambtenaren! verhaald, thans wordt dit gebracht op i/2 pCt. Doos 50cn60cLTubc00d.BijApofh.en Drogisten teugels in de hand had. „U rijdt toch ook?" keerde ze zich toen tct Fels, die met- steeds grooter genoegen naar haar keek. „Zeker!" antwoordde de gevraagde. „Dan rijden we samen uit, als U bij ons komt" jubelde Maria Magdalena. „le deren dag! en u moet goed lang blijven" „Maar Magda,! Hoe kun je toch zoo praten!" wees haar moeder haar terecht. We weten toch heelemaal niet of Mijn heer Fels naar Australië komt, en of hij dan nog lust heeft, om ons te bezoe ken!" „Dat spreekt toch vanzelf, .Mevrouw haastte Karl Fels zich te verzekeren. „Ik ben als eerste officier op de- Pinguin bevolen en zal u met het grootste) ge noegen bezoeken, als we in Sydney ko men." „Dat is heerlijk!" riep Maria Magdalena jubelend en stak hem beide handen toe. „Dan heb ik toch weer een cavalier als geleide. Vader rijdt namelijk niet veel meer, omdat hij nooit tijd heeft, zocals hij zegt, maar ik geloof, dat mijn lieve papa een beetje te gemakzuchtig is geworden en liever in een rijtuig rijdt. En manum-" „Kan tegen jou niet op," viel Mevrouw Heydebringk haar in de rede. „Voor dat ge jaag over stok en steen ben ik te o lid—". „U scherst,, Mevrouw," viel Fels haar in cle rede. „Eerlijk gezegd, was ik eerst in twijfel, of ik niet oudste en jong ste zuster in u beiden te zoeken had." „Vleier," dreigde Mevrouw Heydebringk met haar vinger. „Neen, werkelijk," sprak ze verder. „Mijn dochter maakt het een beetje te har. Maar het. is tenslotte het leenige genoegen, dat ze heeft, sn daar- Ook hiermede gaat de Raad accoord, De Voorzitter verzoekt machtiging om. in dien zulks noodig mocht blijken, een landmeter te kunnen la,ten komen om |d& grenzen van de Kasloot uit te zetk ten. Het is gebleken dat- door verschil lende personen in den loop der jaren een feen stuk van de Kasloot bij hun erf getrokken is. Bij eventue-ele uitgifte- in, erfpacht zou cle gemeente dus schade leiden. De Voorzitter verzoekt een© machtiging) alleen indien men met de aangrenzende eigenaren niet tot.- overeenstemming kimt. Door II. H. Ged. Staten was mede-gen dceld, dat de erfpaehtcanon niet hoog genoeg vonden en zouden deze met f 0.10 om laten we- haar maar begaan. Ze is ook van haar kindsheid af om zoo ta zeggen onder de paarden opgegroeid en houdt ieder dier in toom. Tot- nu toe is het ook nog afftijd gelukkig afgeloon pen." „Dus zullen we samen rijden." riep Karl Fels, terwijl hij het jonge meisje de hand reikte, die ze krachtig drukte, ,.En hoe doller, hoe heter." „Top," lachte Maria Magdalena. „En flink gauw1 „Zoodra we daar zijn," antwoorddj Fels1. „Hoe denkt u te reizen,. Mevrouw?" Het bleek, dat alle drie dezelfde route voor zich haddeu en ook met denzelf- jden trein van New York naar Sa-n Fr am cisco wilden reizen, om daar van dezelfis d-f- boot gebruik te maken. Het kleine gezelschap zat toen nog lang met elkaar te praten en toen Kari Fels eindelijk in zijn hut kwam, was hij met het verloop van den dag en voor., al van den avond zeer tevreden. Vaa zulke aangename reisgenooten had hij waarlijk niet gedroomd! Toen hij nog erover nadacht, begon hij op eens luid te lachen! De woorden van zijn kam es raad Hilgner vielen hem plotseling in: „Verloof je niet, maar kom gezond weerri om Nu, zoo ver was het nog niet, al kon of wilde hij niet verhelen, dat Maria' Magdalena hem met haar frissche na tuurlijke levendigheid zeer goed beviel. Voorloopig was hij niet eens verliefd op haar, en dat moest, volgens zijn overs t.uiging, toch ongetwijfeld eerst komen. t v f I s-'te- (Wordt vervolgd). i I l UJ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5