H. H. AMATEURS Jan Geertzen, Plaatselijk Nieuws van een Foto-Atelier-COERTSE. aardige opname in uw vaeantie gemaakt maken wij vergrootingen. Ruimeauto- garage's EIND B 119, GORINCHEM. POTO TOESTELLEN. ONTWIKKELEN. AFDRUKKEN ENZ. ANDEL. Het verkeer met voertuigen over de Wilhelminasluis met Gelderland is thans gestremd. Het verkeer wordt thans onderhouden door een pont, welke door pontonniers wordt bediend. Het overzetten heeft na 8 uur 's avonds niet meer plaats. Het fanfarecorps «Oefening en Uit spanning® uit Wyk, zal op het Oranjefeest alhier een concert geven. Voor de consumptietent werd ingeschreven als volgt M. v. d. Vliet f 66.14. P. Sterkenburg te Meeuwen f65.75. M. v. Duist f51,51. B, Verschoor te Veen f 35. Aan den hoogsten inschrijver gegund. AALST. Bij enkele candidaatstelling is in de vacature wijlen C. W. van Balle- gooijen tot diaken gekozen, de heer Joh. Bisschop. >CB.-BR0EK. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat in den boomgaard van den heer J. Muskens alhier een appelboom in vollen bloei staat. Wel iets bijzonders voor dezen tyd. Begunstigd door het mooie weer gaf de Zangvereen. »Volhardiog« alhier met medewerking van 't muziekgezelschap «Nooit Gedacht® van Almkerk, Zaterdagavond II. haar aangekondigd concert, hetwelk in alle opzichten schitterend geslaagd mag heeten. De nummers zoowel zang als muziek wer den zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht; een daverend applaus viel de vereenigingen dan ook telkens ten deel. 't Is te hopen, dat ons nog eens spoedig weer zulk een avond bezorgd wordt. HERPT. Dinsdagmorgen jl. vergaderden de stemgerechtigde ingelanden van het waterschap «Herpt en het Herptsche veld.® Nadat de vergadering was geopend bracht de heer van Herpt, voorzitter vaa het wa terschap, een woord van dank aan het lid Jan de Wilt, die ontslag heeft genomen, voor de vele diensten, die hij gedurende 38 jaren aan het waterschap heeft bewe zen. Tevens memoreerde de voorzitter dat de familie de Wilt 75 jaren achtereen in het waterschapsbestuur beeft zitting gehad. Bij de stemming voor een nieuw bestuurs lid werden uitgebracht 110 stemmen; ge kozen werd de heer Ad. J. Buys is. met algemeene stemmen. De voorzitter deed nog mededeeling van een schrijven van de Prov. Staten over de overgave van den weg vanaf de Stoomzuivelfabriek tot Heusnen. Da kos ten bedroegen f3720 te betalen in 14 jaren. Er werd besloten den weg aan de provincie over te geven. Tevens werd de heer J, C. v. Bokhoven, ingeland van het waterschap, aangewezen om de obligatie voor de alsdan te bondon geldleening mede te onderteekenen. Daarna werd de verga dering gesloten. A.s. Zondag zal de Harmonie «De Eendracht® eene muzikale wandeling maken door het dorp met het oog op den verjaar dag van H. M. Koningin Wilhelmina. Te vens zal de harmonie na den rondgang een concert geven in het café van J. Verhoeven. NEDERHEMERT. Donderdag 23 dezer maakte de zangvereen. «Nut en Genoegen® per autobus een pleizierreis naar Rotter dam. Hoogst voldaan keerde men 's avonds huiswaarts. OUDENDIJK. Zaterdagavond vergaderde in café van der Wiel het Vaandel-comité tot afwikkeling van het financieele gedeelte. De waarn. penningmeester deed rekening en verantwoording, waaruit bleek dat de inkomsten hadden bedragen f 254,25, de uitgaven f247,47, batig saldo f6.78. Be sloten werd dit bedrag te storten in de kas der muziekvereen. «Kunst na Strijd®, terwijl de rekening ter inzage zal worden nedergelegd van 36 Sept. a.s. ten huize van den heer H. de Lorm. Aan het slot bracht de voorzitter, de heer A. v. d. Wiel, dank aan den secre taris, tevens waarn. penningmeester, voor het gehouden beheer. RIJSWIJK. Door de muziekvereen. «Kunst en Vriendschap® alhier, is besloten op Dinsdag 4 Sept. a.s een Oranjefeest te organiseeren. Op Maandag 3 Sept. des avonds 7 uur zullen de muziekvereen. «Kunst an Vriendschap®, de gem. zangvereen. «De Lofstem® en de mondharmonicavereen. «Nooit gedacht® op bet feestterrein het openingsconcert geven. Op 4 Sept. zullen optocht en verschil lende volksspelen plaats hebben, des avonds 7 uur concert te geven door Woudrichems fanfare. Tydens een hevig onweer sloeg Zaterdagnacht de bliksem in een tweetal telefoonpalen alhier. De electrische gelei ding werd eveneens geraakt en verschillende personen kwamen daardoor in het donker te zitten. VLIJMEN. Toen Dinsdagmorgen ruim half twaalf de 92-jarige heer H. de Laat zich naar het veld begaf, alwaar het vee zijner [kinderen liep, is bij mogelijk onwel geworden en in de sloot terecht gekomen, woar hij na korten tijd werd gevonden. Dadelyk waren pastoor, burgemeester, dok ter en politie ter plaatse. Alle pogingen werden ia het werk gesteld om de levens geesten op te wekken, doch alles bleek vruchteloos. WOUDRICHEM. Bij gelegenheid van den op Zaterdagavond gehouden rondgang van Woudrichem's Fanfarecorps door de gemeente werd voor deze vereeniging on geveer f70. gecollecteerd. Gedurende het tijdvak 16 tot en met 23 Augustus ji. werden aan devisch- markt alhier aangevoerd 7 zalmen van 11 tot 25 pond a fl.60 tot f 1.93 per pond. Besteed werd voor PaliBg 85 tot 95 centaal 24 tot 32 centsnoek 42 tot 54 centbot 20 tot 32 centalles per pond. 13ezoeli van ouds bekend Hótel Café Blllard Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Reclamewagens speciaal tarief. gillen verhoogen. Volgens Voorzitter kan ide canon zooais door de gemeente voor- gesteld wel blijven. De gevraagde machtiging wordt aan B. en W. gegeven. Bij de rondvraag zegt de heer Vink klachten te hebben vernomen over de {waterleiding. Het is gebleken dat het .water niet naar een tweede verdieping opgevoerd kan worden en dat er som- jnige dagen uit de kranen op de eerste .verdieping ook al weinig water komt. Tevens verzoekt hij de sloot bij Reijers schoon te laten maken. Wat de kwestie aan de waterleiding betreft deelt de Voorg zatter mede dat dit de aanhoudende zorg Van B. en W. heeft. Opgemerkt moet worden dat' door veel snenschen echter misbruik van het wa ter wordt gemaakt en deze de kranen maar laten loopen. Over het schoonmaken der sloot zal Cfiderhandeld worden. De heer de Klerk dringt nogmaals aan op een spoedige verlichting v. de aanleg plaats aan de overzijde der rivier voojr het gemeenteveen Daar het woord door niemand meer Verlangd wordt gaat de Baad over in sitting met gesloten deuren tot vast stelling der Staten van oninbare- en nog te verhalen posten. (Vergadering van den raad der gemeente SLEE 0 WIJK, op Maandag 27 Aug. des namiddags half drie. Voorzitter Edelachtb. heer W. Beuken kamp. Secretaris WelEd. Heer A. Knoot. Afwezig de heeren Kramer, SigmonI en jde Boom, de beide laatsten met. kennis geving. De Voorzitter opent, ide vergadering met {voorlezing van het formulier gebel, de secretaris leest de notulen der vorige vergadering die onveranderd wonden goedgekeurd. •Mededeelingen en ingekomen stukken: De Voorzitter deelt mede dat naar aanleiding van de vraag van den heer «Walraven over verhooging van den af trek van f 400.op f 500.— voor nood zakelijk levensonderhoud voor kostwin- toers, van den Inspecteur der Directe belastingen bericht is ontvangen dat de verhooging niet kan plaats hebben zonder Idat de verordening wordt gewijzigd. Als Ide, raad er geen bezwaar tegen heeft zullen B. en W. te zijner tijd met een wijziging komen, voor dit jaar is het reeds te laat, omdat de kohieren reeds opgemaakt worden en er eer de Kroon de wijziging van kracht heeft verklaard te veel tijd zou verloopaii. De raad heeft tegen dit voorstel geen bezwaar. Verzoek van de afdeeling van de S.D. IA.P. alhier om de beschikking te mo gen hebben over een lokaliteit van de openbare lagere school voor het houden yaa haar huishoudelijke vergaderingen. De Voorzitter zegt, dat het hier een verzoek geldt van een politieke veresni- ging, dat B. en W. daarom meenen, da,t even als indertijd over het verzoek van iden Vrijheidsbond, ook op dit verzoek de raad heeft te beschikken. B. en W. aidviseeren, het verzoek in te willigen, omdat indertijd ook vergunning aan den Vrijheidsbond is verieend. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeen a stem men aangenomen. Schrijven van het gemeente-bestuur van {Almkerk, waarin wordt aangedrongen op afrekening van de kosten van onderwijs voor de kinderen uit deze gemeiente, die de bijzondere school te Nieuwendijk be zoeken. Deze school heeft het vorig jaar f 2599.00V2 gekost en wordt in totaal door 383 leerlingen bezocht,, waarvan uit d.eze gemeente 114Va» zoodat het- totale aandeel voor de Werken en Sleeuwijk f893.65 bedraagt. Volgens den Voorzit ter is tot. nog toe door andere gemeenten b.v. Werkendam waar ook kinderen uit deze gemeente school gaan altijd het schoolgeld dat door d» ouders of voog den van de schoolgaande kinder.jn wordt betaald in mindering van dit bedrag ge tracht, ook Almkerk volgde deze gewoon te. Het vorig jaar is evenwel een geschil ontstaan met een gemeente-bestuur bij Rcermond waarbij de rechter is gehaaid, die heeft beslist dat dit schoolgeld uiet behoeft te wordeu afgetrokken. Nu blijkt er in de Lager onderwijswet een ondui delijkheid te schuilen art. 101 waarbij deze kwestie voor het openbaar onderwijs W.ordt geregeld, geeft duidelijk aan dat het door de ouders betaalde bedrag in mindering moet worden gebracht. Art. 104 regelen het Bijzonder onderwijs laat ©enige onduidelijkheid over, hoewel aan het slot duidelijk wordt gezegd dat, als dit schoolgeld meer bedraagt dan het bedrag der werkelijke kosten, niets door de gemeente betaald behoeft te worden. De Minister heeft zich ook steeds op dit standpunt, geplaatst. Op de nota, van het gemeente-bestuur van Almkerk ont vangen, is het door de ouders betaalde schoolgeld niet afgetrokken. Het gem.- beetuur van Sleeuwijk heeft over deze kwestie reeds met het gemeente-bestuur van Almkerk gecorrespondeerd, doch dit blijft zijn standpunt evenwel innemen en wil het betaalde schoolgeld niet aftrek ken en wijst op het arrest, van 1 Juni 1928. B. en W. stellen voor hen te machtigen het bedrag te bdtalen en zoo da raad bezwaar mocht maken, dan te onder handelen met het gemeente-bestuur van [Almkerk. Innaidd.els hebben. B. en W. zich ook reeds tot- den Minister gewend, en tij dezen aangedrongen om zoo spoedig -mogelijk art. 104 te wijzigen en aan die wijziging terugwerkende kracht te ver let nen. De heer Gulden keurt het goed dat B. en W. in onderhandeling treden, doch het lijkt spreker het best, het bedrag voorloopig te betalen, als wijziging met terugwerkende kracht wordt, aange bracht, is dit ook geen bezwaar, terwijl de door spr. aangegeven houding ten goede komt aan een goede harmonische samenwerking. De heer v. 't Sant kan de meaning van den heer Gulden niet dealen door den Voorzitter is duidelijk aangetoond dat het standpunt van het gemeente-be stuur van Almkerk onbillijk is, al mag er dan misschien op 't oogenblik vol gens de wet niets aan .te doen zijn. Spr. acht het beter het gemeente-bestuur op het onbillijke van haar staudpuut te wij zen, zeer waarschijnlijk zullen zij dit on billijke dan ook zelf wel inzien. De heer Walraven verklaart geheel met de meening van B. en W. te kunnen mee gaan. Spr. is zelf de dupe van de min der coulante houding van het gemeente bestuur van Almkerk. Hij had te veel schoolgeld betaald, en kon dit te veel !>etaalde niet terug krijgen, omdat naar men te Almkerk zeide, het eremeen- te-testuur van Sleeuwijk zoo langzaam was om zijn aandeel te betalen. Spr. Leeft nu een geheelen tijd geen schoolgeld betaald, hij zou B. en W. willen waar schuwen niet te spoedig te betalen,' als men eenmaal betaald heeft, krijgt men het niet zoo gemakkelijk terug. De heer Gulden zegt dat het hem lekend is, dat het gemeente-bestuur van Sleeuwijk en Almkerk min of meer onsym pathiek tegenover elkaar staan, om blijk re geven dat het gemeente-bestuur van Sleeuwijk wil mede werken om de goe de harmonie te herstellen, zou spr. wil len handelen als door hem aangegeven- De heer Walraven zegt dat Almkerk eerst recht heeft op betaling als de re kening door Ged. St. is goedgekeurd, zij willen evenwel reeds voor dien tijd betaling hebben. De Voorzitter voegt hier aan toe, dat het gemeente-bestuur van Almkerk heb vcrig jaar zelfs reeds heeft geschreven, !dat het rente in rekening zou brengen. Er mag evenwel eerst betaald worden n,ls de rekening door Ged. St. is goegekeurd. Men geeft nu wel op dat het onderwijs f 14.50 per leerling heeft gekost, doch dit bedrag is nog niet door Ged. St. vast gesteld, ook het vorig jaar heeft Alm kerk nog het bedrag aan betaald school geld afgetrokken, nu is er wel 'en rech terlijke, doch nog geen administratief rechtelijke beslissing. De lieer v. d. Stelt vraagt wat h-et oordeel is van den Minister? De Voorzitter antwoordt dat de Mi nister zich altijd op liet- standpunt lieeft geplaatst, dat liet door de ouders be taalde schoolgeld moet worden afgetrok ken. Wat trouwens ook heel logisch is, omdat dit schoolgeld in de gemeente kas vloeit en in mindering komt van de belasting, trekt men het niet af, dan moeten de ingezetenen hier liet dubbel betalen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen met algemeene stemmen. Voorloopige vaststelling gemeentereke ning, idem van het Gemeentelijk Electri- citeitsbedrijf en de Gezondheidscommis sie allen over 1927. De Voorzitter verzoekt de Commissie van onderzoek rapport van hare lievindin- gen te willen uitbrengen. De heer Walraven zegt dat de Com-, missie een en ander heeft onderzocht en heeft gemeend enkele vragen t-e moe ten stellen. Volg no. 44 Invorderbare belasting 1926-'27 f 137.88, hoe komt het dat deze belasting nog open stent? De Voorzitter antwoordt dat het de assurantiebelasting betreft waarmade de aangeslagenen achter op zijn gekomen. Er zijn evenwel middelen genomen om het bedrag binnen te krijgen. Volg no. 74 Straatbelasting f 564.— staat ook nog open. De Voorzitter zegt dat dit hetzelfde is als met den vorigen post. Er zijn men schen die het bij belastingbetaling op een dwangbevel laten aankomen en nu vindt het gemeente-bestuur, waar liet kleine postjes betreft, het jammer daartoe over te gaan, het stelt, dit zoolang moge lijk uit, maar ten slotte moet het er van kernen. Volg no. 84 Huur huizen, van het be drag van f 106.— is f 52.— oninbaar. De Voorzitter zegt dat het de wo ning betreft van den Hollander die in tweeën werd bewoond en nu bijeen is getrokken zonder dat er meer huur voor berekend kan worden. Volgno. 99 en 124 openstaande posten aan schoolgeld Oponbare lagere school f829.90.— Bijzondere school f 126.50. Ook voor deze belasting geldt hetzelfde wat ever de andere is gezegd. De heer Walraven vraagt wat liet ge meente-bestuur verder denkt te doen met do 72 teruggezonden nota's voor het G. E. B. tot een gezamelijk bedrag van f 227.32. De Voorzitter antwoordt dat het in de bedoeling van het gemeente-bestuur ligt, ,oni ook deze nota's nog in t>e vorderen. De heer .Walraven zegt verder dat er iemand van de P.N.E.M. bij hem is ge weest, die een heele lijst met namen had, van menschen, die licht verbruikten en die niet betaalden. Die om de een of andere reden waren afgesneden, en zelf er waarschijnlijk weder een stop hadden ingezet. Spr. vraagt cf het- niet wen- schelijk is na te gaan, wat deze men schen vanaf hunne afsnijding aan stroom hebben verbruikt en het bedrag daarvan op hen te verhalen. De Voorzitter noemt dit een ernstig geval, zou deze beschuldiging waar blij ken te zijn, dan zou een vervolging in gesteld dienen te worden wegens dief stal, want dan heeft men met -;en straf baar feit te doen. Spr. begrijpt het even wel niet, een nieuwen stop inzetten door niet bevoegden levert levensgevaar op, doch spr. zal natuurlijk een onderzoek instellen. Hij vermoedt evenwel dat de P.N:E.M. een lijstje heeft van personen. die -vroeger door haar zijn opgegeven om af te snijden, doch die nooit afge sneden zijn geweest. x De heer Walraven zegt dat de reke ning van het Burgerlijk Armbestuui-, om het plat uit te drukken een ware jan boel is, de Commissie is er doorgewerkt, doch een einde wist zij er niet aan te krijgen. Niettegenstaande de Secretaris al le moeite deed om de noodige inlichtin gen te verstrekken, was het niet moge lijk het bedrag- van f 1000.— uit te vin den. Spr. wil beginnen met zich zelf en den geheelen raad te beschuldigen, dat de zaak zoo is geloopen men had naar een behoorlijke rekening moeten vra gen, doch in het volle vertrouwen is •maar voort geleefd. Ook B. en W. treft ©venwel schuld en spr. hoopt da.t ook deze van hun schuld bewust zullen zijn. Door den overleden secretaris, de lieefr1 Vos zijn persoonlijk uitkeeringen gedaan, die niet te controleeren zijn, B. en W. hadden daarop moeten letten, doch ook zij stelden het volste vertrouwen in den overledene, waardoor hunne nalatigheid is te vergoelijken. Volgens de wet zijn de leden van het Burgerlijk Armbestuur aansprakelijk, doch wie zal bewijzen, dat zij het bedrag ontvangen hebben, uit de rekeningen blijkt dit niet. er is niet na te gaan waar f700.— zijn gebleven het is dus een groot© moeilijkheid te beslissen v/ie of het zal moeten betalen. Spr. brengt alle eer aan den Armmeester v. ci. Stelt aan de Kille, wiens boekhou ding in orde was en waar alles behoor lijk kon worden nagegaan. Alle Armmees- sfcers zijn boven alle verdenking verhe ven, spr. zou daarom den raad namens de Commissie van onderzoek willen voor stellen, genoemde Armmeesters van hun ne verantwoording betreffende de afge sloten rekeningen te ontheffen en de rekening te aanvaarden zooals zij daar ligt. De heer Gulden verklaart de beschuldi ging van de heer Walraven en de Com missie, als zou den geheelen raad schuld treffen niet te willen aanvaarden. Spr. heeft herhaaldelijk er op gewezen dat liet bij het armwezen geen administratie [was. B. en W. hebben zich van deze bemerkingen steeds met een Jantje van Leiden afgemaakt. Spr. heeft er op gewe zen, dat de boekhouding op sigaren- en bccdschappenzakjes werd gehouden, het is zooals de Commissie zegt een janboel. Spr. lieeft de absolutie overtuiging, dab «de menschen die thans zitting in het armbestuur hebben, liet volle vertrouwen waardig zijn en niet verantwoordelijk ge steld mogen worden, hij dringt ©venwel aan om hen mede te helpen een behoorlijke boekhouding in het leven te roepen. Zooals die thans wordt g-voerd, daaruit kan niemand wijs wor den. Spr. herhaalt dat hij herhaaldelijk liicrop heeft gewezen, en dat liet col lege van B. en W. had moeten beseffen, dat het zoo niet kon. De heer Walraven erkent dat nooit om een rekening van liet Burgerlijk Arm- bestuür is gevraagd. De Voorzitter zegt dat het hier, ook al weer is, zooals altijd, en overal de schuldvraag de groote moeilijkheid levert, de een zegt het is die zijn schuld, een lander zegt ik lieb geen schuld eraan. B. en W. krijgen nu de schuld en dat hindert niet. B. en W. gaan vrij uit, de raad heeft indertijd een controleur in Iden persoon van wijlen den lieer Vos aangesteld, zoodat B. en W. van de ver antwoording waren ontheven. Secretaris Vcs rapporteerde steeds dat de zaken in orde waren, later is gebleken dat het [een fout is geweest, de raad had geeu rapporteur moeten aanstellen en de ver antwoording aan B. en W. moeten laten, fcocals thans. Voor spr.'s tijd is de raad cr ook toe overgegaan 2 Burgerl. Armbe- (Sturen te stichten, thans is er weer één van gemaakt. Als men vermoed had, dat de zaken niet in orde waren geweest, dan was het iets anders, doch niemand is er geweest die daarvan eenig vermoeden heeft gehad, en ten slotte zou dan con troleering van een controleur plaats ge had moet hebben. De heer Gulden dringt er op aan, 'dat in 't vervolg, door de bedeelden wordt; geteekend voor de bedeeling die zij ont vangen. De Voorzitter noemt dit bezwaarlijk, men legt daarmede wantrouwen aan den dag ten opzichte van de Armmeesters, daarbij blijft de controle zeer moeilijk hoe te bewijzen dat er van een zes een acht is gemaakt of dat er in plaats van zes, zestien van gemaakt is. Het ambt van Armmeester is geheel een ver- trouwensambt, zou men wantrouwen uit gaan spreken dan zal het zeer moeilijk blijken, om nog personen te vinden die de functie willen waarnemen. De heer Gulden betwijfelt of dit waar is, hij voor zich zou het op hoogen prijs stellen als controle werd uitgeoefend, ge vallen als thans zouden dan niet kun nen voorkomen, voor ieder penningmee ster is het prettig als nagegaan kan wor den, waar de gelden aan zijn uitgegeven. Accuratesse is geen wantrouwen, spr. geeft zijn denkbeeld alleen in overwe ging- b De heer v. Straten meent dat de heer Galden zich vergist als hij beweert her haaldelijk de aandacht gevestigd re heb ben op de minder behoorlijke admini stratie van het Armbestuur en op het feit dat dit een janboel zou zijn. Spr. kan zich dit niet herinneren wel heeft de heer Gulden daarop gewezen, '.toen ide zaak reeds aan het rolllen was. De heer Gulden merkt op dat ook de heer Walraven meermalen gezegd heeft dat de zaken bij het Burgerlijk Arm- betsuur niet in orde waren. De heer Walraven zegt dat tegen de rekening van de Gezondheidscommissie geen bezwaren zijn, zoodat de Commis sie adviseert deze goed te keuren. De heer Gulden zegt dat het school geld niet steeds op tijd wordt ingevor derd, wat te wijten is, aan de wijze waar op de gemeente-ontvanger zijn taak heeft opgevat. Om nu het achterstallige in eens met dwang te gaan invorderen nu het September is, en het; tegen den win ter loopt, daar is spr. niet. voor, het. is de de menschen niet mogelijk den achter stand van drie jaren ineens in te ha len. De Voorzitter merkt, op dat er slechts lenkele gijn die drie jaar achter zijn. De heer Walraven merkt op dat de bemerking van den heer Gulden niets uoet de rekening heeft uit te staan. De openstaande posten komen in de reke ning voor, de Commissie heeft gemeend, daarop de aandacht te moeten vestigen. Wil de heer Gulden straks sommige oninbaar verklaren dan kan de raad daar over oordeelen. De Voorzitter stemt' dit toe en stelt voor, genoemde rekeningen goed te keu ren. Hiertoe wordt met algemeene stem men besloten, waarbij de Wethouders zich ingevolge de wet van stemming onthou den. (Slot in 't volgend nummer.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 6