Costuums naar maat vanaf Het Adres voor IDames- zoowel als inn naar blijft - Antoon Remie J. Lambooy, Berewnnlslr. 3B, 's BOSCH. Firma L. J. VEERMAN CAHIERS MIDDENSTANDSBANK. 5too«ko#tzsg«ij Je tinge". HOLTZ EN ADVOCAAT. Adverteert in dit Blad. Goud Heeren Horloge - Gouden Ketting - J. J. MEIJER GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Waalwijks Manufacturenhandel Oroote Straat Firma G. VERKADE - WAALWIJK. F*. JOHAN DE MOL, „LEONARDO'. Protesiantsch Ziekenhuis te 's-Hertogenbosch. jfout- en Steenkolenhandel. f 32,50 Sigarenfabriek van 3>% 5 en 6 cent Arkelstraat A 490 - GORINCHEM. Kantoor: Arkelstraat GORINCHEM. Het beste en goedkoopste adres voor alle Ondergoederen en Tricotages. Rubriek van den Arbeid Breestraat 78 - Heusden. Credieten - Deposito's - 4 °|0 Spaarkas - Alle Bankzaken. EEM PIJN Gewaarborgd Goud! Schriftelijke Garantie! GOEINCHEM. |i 5°|o Korting a Contant li Prachtige sorteering Yitrage, prijzen vanaf 16 ets. Wollen, Katoenen, Zijden, Kunstzijden stoffen enz. t UUMIAUDTs Hoofdpijn-Tabletten Laxeer Tabletten Zenuw Tabletten Staai-Tabletten Haag:-Tabletten 60 ct 60 0t 75 ct 90 75 ct De geheimzinnige ziekte te Athene. Volgens de laatste berichten liggen thans 80.000 personen ziek aan de geheimzinnige koortsepidemie, die te Athene en in de provincie is uitgebroken. Een verplichtings fonds van 15 millioen drachmen is ge opend. i -:rdj£.l Amok. Te Gras Valley, in Californië, heeft een Chinees, die op een hoeve werkte, een plotselingen aanval van krankzinnigheid ge kregen. Hij roeide de familie, aan wie de hoeve toebehoorde, totaal uit. Schoot toen een paar mede-knechten dood en nam de vlucht, tieu dooden achterlatende. De man is gepakt. Bij Apoth. en Drogisten. Bij zjjn terugkeer uit Kissin gen, waar Dr. Eune met zooveel succes aan het Internationaal scbaaktournooi heeft deelgeno men, werd bij Zaterdagavond in hotel »De Roode Leeuw c te Arasterdam door het V.A.S. ge huldigd. Stalen op aanvraag. Coupeur te ontbieden. Voor prima pasvorm en be werking wordt ingestaan. Verzuime niet, zonder eenige ver plichting stalen aan te vrageD. HEUSDEN. nnuouniv. Dames en Heerenkleermakerij Ruime keuze. Billijke prijs. Nette afwerking. Prompte bediening. Met en zonder bij levering van stoffen. Rookt het SERIEMERK De allerfijnste Sumatra Zand- blad Sigaar, of Vorstenlanden Zandblad Sigaar. In den Boekhandel van de te HEUSDEN, zijn verkrijgbaar (Geheel zelfstandige instelling) Belast zich niet uitvoering: van Effectenorders. Opent Rekening-Courant met rentevergoeding. Prachtige ligging, uitstekende verpleging en verzorging. Eigen Röntgeninrichting, en hoogtezon, Radio-installatie voor herstellende zieken. TELEFOON INTERCOMM. No. 49. AGENTSCHAP ran het eenig Verkoopkantoor roor Nederland van het Eheinisch-Westfaiische Kohlen-Syndicat. MET koopt U het beste bij ons. JU WEEIER Bij de Markt Telefoon 132 worden gratis en direct gegraveerd Iff II Dames Hemden Pantalons Directoirs Combinaties Nachtponnen Prima Kussensloopen 2-pers. Lakens Graslinnen voor Hemden per Ongebl. katoen v. Wit El 69 ets. 98 79 f 1.29 f 1.28 f 0.69 f 2.75 25 ets. 19 16 Loon naar bekwaam heil Men zal zich. herinneren, dat het vo rig jaar bij de onderhandelingen over een C.A.O. in de metaalnijverheid de Me- taalbond aanvankelijk het persoonlijk mi nimumloon niet wilde aanvaarden, om. Idat dit niet voldoende rekening hield met de bekwaamheid en de prestatie van den arbeider en het dus een premie wa? voor den onbekwamen en luien arbeider. Tevens meenden de werkgevers, dat de gemiddelde bekwaamheid van een ge. schoolden metaalbewerker veel later dan op 23-jarigen leeftijd werd bereikt. Als bijlage van het verschenen jaar verslag van den Metaalbond over 1927 is thans het resultaat gevoegd van de ènquebe, die de werkgevers hebben ge houden om deze beide beweringen in de praktijk na te gaan, en het blijkt di rect, dat zij volkomen in het gelijk wor den gesteld. De belooning der arbeiders loopt sterk uiteen als gevolg van het verschil in prestatie. Wanneer men ech ter alle loonen van de arbeiders van een bepaalden leeftijd tezamen neemt, en van dv gemiddelden een overzicht maakt, blijkt, dat men een lijn krijgt, die zeer duidelijk de karakteristieke punten aan geeft, die bij een loonregeling in aan merking genomen moeten worden. Tot ongeveer 23 jaar big ven de loo tten van de geschoolden, geoefenden en ongeschoolden betrekkelijk gelijk. Eerst daarnak begint de meer of mindere scho ling zich in het loon af te spiegelen. De belooning stijgt in de eerste jaren vrij sterk met den leeftijd. Bij de onge schoolden gaat de lijn echter op onge veer 26 jarigen leeftijd in een horizontale over, d.w.z. dat na dien tijd het gemiddel de loon niet meer stijgt. Bij de geoefenden is deze leeftijd 28 a 30 jaar, bij de ge schoolden 30 a 32 jaar. Op lateren leef tijd, ongeveer 60 a 65 jaar, gaan, zooals te begrijpen is, de loonen voor alle drie groepen wederom dalen. Merkwaardig is verder, dat zoowel de lijnen voor het uurloon, dit is dus het vaste loon, als het uurinkomen, dit zijn de totale verdiensten, met inbegrip van stukwerk enz., eenzelfde karakteristiek vertoonen. Alleen is het verschil tusschen de ongeschoolden, geoefenden en ge schoolden bij het uurinkomen grooter dan bij het uurloon. Hieruit blijkt dus, dat de geschoolden door hun bijzondere pres taties en werkzaamheden meer in de ge legenheid zijn op hun vaste loon iets extra's te verdienen dan de geoefend en, ien deze weer meer dan de ongeschool den. De hier gesproken gegevens hebben be trekking op niet minder dan ruim 33000 metaalarbeiders, zocdat zij dus ongetwij feld van groot gewicht zijn voor een inzicht in de loonvorming en in de loous- verhoudingen. De betrekkelijk vloeiends lijü, die uit de gegevens werd geconstru eerd, toont, afgescheiden van het hier. boven genoemde, aan, dat het- in de metaalnijverheid, wat de loonen betreft, absoluut niet een chaos is, zooals men wel eens heeft willen beweren. Integen deel, er blijkt uit, dat. het juiste principe van het loon naar bekwaamheid in de- zo industrie een zoo goed mogelijke toe- i passing heeft gevonden. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Kermiswater in beslag genomen. Dat ten gevolge van de hooga accijn3 bij sommigen de liefhebberij groot is om zich een goedkoopere borrel te verschaf.» fen, ligt voor de hand. En dat de „prut» vers" of hun handlangers dus willen pro. fit eeren van de lagere fiscale rechten van onze zuiderburen is even begrijpelijk, Maar dat is niet altijd gemakkelijk; vooral nu de politie in sommige gemeen, ten met speciale bevoegheden is toege» rust en evenals de belastingcommiezeai kan ingrijpen, waar aan de schatkist on* recht is gepleegd. Dat ondervonden ook Zaterdagmiddag eenige bewoners van de Oude Kerkstraat te Tilburg, die blijk, baar met de kermis in zicht, flinke hoe» veelheden „vuurwater" hadden opgaslag gen op clandistiene wijze. De politie had. van een en ander de lucht gekregen 't was immers sterke drank en metj behulp van enkele ambtenaren van. de beg lastingen werd in eenige huizen een ing val gedaan. Niet te vergeefs. Want ean flinke hoeveelheid „kermiswater" werd in beslag genomen en de noodige proces, sen.verbaal werden opgemaakt; de wet tige eigenaren zullen het nu zonder dat moeten stellen en krijgen waarschijnlijk neg een flinke boete op den koop toaC Mi liet nieuwste voor Japonnen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 7