Dit nummer ossiaal uit 2 Wanen. S. D. LANKHUYZEN Co's BANK Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4845. Vrijdag 7 September 1928. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct verschijnende nummers GRATIS A. BAAI JENS, Binnenland FLY TOX A. Verschuur-Baert Land- en Tuinbouwwereld ^nd van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DeN. V. Provinciale Noordbrabantsche Electriciteits-Maatschappij. telef. no. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTEBDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden A Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK.] Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA 3D vruchten in blik, Ananas, Perziken, Abrikozen enz. Citroen- en Oranje-marmalade, Jas. Robertson en Sons. Roode en Witte Gelatine. Doctor Oetker'8 Bakpoeder: BACKIN Limonadesiropen en Wijnen. BOTERMARKT 88, HEUSDEN. o— VL.IEGEN MOTTEN MUGGEN Vlooien, Wandluizen, Kakkerlakken enz. DOODT men met Verkrijgbaar bij DROGISTERIJ HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. Flacons van fl.20 en f 1.95. Mondspuit gratis. Handspuit f 1.50. Enkele wenken aangaande de cultuur van Aardbeien in den vollen grond en onder glas- vour Lay yao Heysöen en Altenaje Lan at en de Boiümelerwaarii Het is een hoogst gelukkig verschijnsel dat de steeds toenemende vooruitgang, waarin de P.N.E.M. zich sinds de oprich ting en vooral in de laatste jaren heeft Imogen verheugen, ook m het jaar 1927 geregeld heeft aangehouden. Met deze woorden ongeveer begint het verslag der P.N.E.M. over 1927 en in haar succes verheugen we ons van harte. In 1927 werden in de centrale 12.120.000 K.W.U. meer opgewekt dan in het vo rige jaar, terwijl aan de afnemers rond .10.000.000 K.W.U. meer werden afgeleverd dan in 1926, een vooruitgang die nog ongeveer gelijk is gebleven aan vorige jaren. Dit resultaat, schenkt des te meer reden tot tevredenheid, als men bedenkt, dat verreweg het grootste gedeelte der electrische energie wordt afgenomen dooi de industrie. Uit de begrooting van het deoiet mag derhalve eene gestadige ont wikkeling van de industrie in Noordbra bant worden afgeleid, hetgeen voor de welvaart der bevolking van zeer groot belang moet worden geacht. In 1927 werden door de P.N.E.M. 11 gemeentelijke netten overgenomen, terwijl er in dat jaar in 3 gemeenten vo er reke ning der P.N.E.M. werden gebouwd, wel ke ook door de P.N.E.M. worden geëx ploiteerd. In totaal zijn nu 64 gemeen telijke netiten eigendom der P.N.E.M., waarvan er 58 va,n de gemeenten zijn overgenomen. Met ingang van 1 April j.l. zijn in de gemeenten, welker bedrijven vo.or] 1 Juli 1927 eigendom der P.N.E.M waren, de lichtprijzen verlaagd van 45 cent tot; 40 cent Jon van 40 ceut tot 35 cent, terwijl met ingang van 1 Janu ari 1928 de tarieven voor straatverlich ting boven de gegarandeerde minimum- afname van 25 cent werden teruggebracht op 15 cent per K.W.U. Op 23 April 1928 werd met de N. V. Provinciale Zeeuwseh Electriciteits Maat schappij te Middelburg een contract voor stroc inlevering aan de- Zeeuwsche eilan den gesloten. De aanlag voor de stroom- levering geschiedt door en voor rekening ■van de Zeeuwsche N. V., die den stroom van de Noordbrabantsche N.V. en gros inkoopt aan de grens der beide provin ciën en de ingekochte energie zelf in haar concessiegebied Zeeland distribu eert. De steeds grooter wordende vraag naar electriciteit brengt de P.N.E.M. in de noodzakelijkheid weer spoedig plannen tot uitbreiding van de centrale in over weging te gaan nemen, welke uitbreiding ze r zeker zoo belangrijk zal moetan wor den, dat hiervoor verhooging van het door de Provinciale Staten toegestaan crediet zal dienen te worden aangevraagd. Immers werd de electriciteitsfabriek te Geertruidenberg indertijd geprojecteerd voor een vermogen van 30.000 K.W. Waar ïiu in het najaar 1927 de belasting op klom tot 27.000 K. W. en dus ten opzich te van 1926 eene stijging vertoonde van 4700 K.W. moest een aanvang worden gemaakt met de bestudeering der moge lijkheden tot opvoering van het productie vermogen. Onderstaand staatje geeft- een overzicht van de K.W.U., welke in de verschillende pnaanden van het jaar 1927 in de cen trale werden opgewekt; ter vergelijking 5Tm daarnaast ook de in de verschillen de maanden van .1926 opgewekte K.W.U er-plaatst. 1927 1926 K.W.U. K.W.U. Januari 7.-187.000 6.188.800 Februari 6.728.700 5.950.200 Maart 7.151.100 6.245.200 April 6.545.300 5.533.400 Mei 6.463.300 5 217.100 Juni 6/102.900 5.143.9C0 Juli 6.101.000 5.607.1C0 Augustus 6.796.300 5.796.0C0 September 7.356.100 6.2Ï9.0C0 October 7.952.500 6.912.000 November 3.434.800 7.312.000 December 8.967.700 7.812.000 86.686.700 74.566.800 Nu zullen ongetwijfeld velen zich af vragen: „moet de provincie nu nog meer geld in de P.N.E.M. steken, terwijl zij er reeds meer dan f20.000.000 in heeft zitten?" Buiten kijf is deze vraag vol komen begrijpelijk en mon zou geneigl zijn haar zonder meer in ontkennenden zin te beantwoorden. En toch komt het cms voor dat zulks onjuist zou zijn om de eenvoudige reden dat het bedrijf zich op eene gewensohte wijze ontwikkelt. De stroomafname geeft telken jare een hoo- ger cijfer te- zien, terwijl Ie stroomprijs op een steeds lager wordend niveau komt te staan. Zeker gelooven ook wij dat hij de oprichting van het bedrijf en in de wijze van exploitatie gedurende de eerste jaren grove fouten vooral op commercieel gebied zijn gemaakt, maar dat is nu leenmaal zoo»© n dat hebben we thans eenvoudig als een feit, waaraan niets meer valt te veranderen, te aanvaarden. Maar zulks mag nu gein reden zijn om den gestadigen groei van het bedrijf te gen te gaan door het weigeren van cre- dieten uit de Provinciale kas. Vaststaat dat de P.N.E.M. groeiende is en zich op een© flinke wijze ontwikkelt in nu is het in het belang en van de Provincie en van de P.N.E.M. dat er voor gezorgd wordt dat de groei en do ontwikkeling van blijvenden aard kunnen zijn. We zijn er van overtuigd dat d© P.N.E.M. hare moeilijkheden binnen afzienbaren tijd kan te boven komen en dat ze haar bedrijf m onze industrierijk© provincie in een bloeiend bedrijf zal weten te metamor- phoseeren. Maar daarvoor is thans geld noodig, dat haar niet mag worden ont houden. Dat de Staten, die gelden uit do Pro. vinoiale kas voor de P.N.E.M., hebben ie voteeren, geen enkele zeggenschap met betrekking tot d© gestie van het bedrijf hebben, is o.i. onjuist, maar zulks is- d© schuld van den vorm, waarin het bedrijf in werking is gesteld n.l. de Naamlooze Vennootschap. Toen Professor va.n Swaay in 1920 of 1921 als Directeur der P.N.E.M. werd uitgenoodigd om in de Statenver gadering een overzicht van do werking van het bedrijf te komen geven begon Ir ij met te zeggen: „Ik wil dat nu wel (doen, maar ik ben er absoluut niet to© verpicht." Hoewel Prof. van Swary rech tens volkomen gelijk liad, irriteerden zijn© woorden begrijpelijkerwijs toch heel wat Statenleden,' die zeiden: „Wij moeten maar geld geven uit de Provinciale kas en veel ook en verder kunnen we naar de maan loopen." Maar hoe liet ook zij, de P.N.E.M. moet vooruit en voor uitbreiding van haar bedrijf is geld nocdig, dat voor haar slechts uit de provinciale fondsen is te verkrijgen. Mogen de Staten dan ook zon der morren de- noodig© gelden beschik baar stellen. Iheer Loudon, en de heer W. J. Pet. hoofdadministrateur der Majang-landen g-ezeten waren, reed met een vaart van tachtig kilo meter, toen het voertuig een aanrijding kreeg met een Studebaker, die dertig kilo meter reed. De Chrysler need tegen een boom en werd geheel vernield. Mevrouw Janssen heeft een lieupcntwrichting en de heeren werden licht gewond. Nog een Scheveningsche uitbr ker. Na maanden gesnapt. Docr de Amsterdamsche inspecteurs van politie Kapinga en Posthuma en den Amsterdamschen rechercheur Sibeyn in vereeniging met de gemeente- en rijks politie te Zeist werd Maandagmiddag ge. arrest es rd de uitbreker J. H. Gerber, die omstreeks Paschen van dit jaar met een zekeren Groene veld uit de Bijzondere Strafgevangenis te Scheveningen wist te ontvluchten. Gr. had zich later uit ei gen beweging weer aangemeld. De thans aangehouden Gerber bevond zich reeds twee weken in Zeist, waar hij als beton werker in dienst was biji den bouw van hetgemeentelijk abattoir. Maandagmiddag nog is hij naar Scheve ningen overgebracht. Autobus in een sloot. Een twintigtal gewonden. Een auto van de Turmacfabriek, waar mee een twintigtal meisjes uit 'sHeer©n_ berg naar de fabriek t.e Zevenaar werd gereden, is bij Didam door verkeerd uit wijken van een anderen auto in de sloot gereden. De chauffeur 'Peiling uit 's-Hee- renberg werd ernstig gewond; alle meisj; s op een na kregen verwondingen. Allen werden in liet ziekenhuis te Zevenaar verbonden. —O Schilder uit t?cii dakgoot gevallen. Bij in aanbouw zijnde perceelen aan den Scliiedamscheweg te Vlaardingen heeft een ernstig ongeval plaats gehad. De 20-jarige schilder P. R., die in de dakgoot bezig was met liet schilderen, is van 'n hoogte van ongeveer 7 Meter gevallen. Hij kwam neer op den juist pas- «eerenden B. en sloeg daarna op straat Met een dubbele schedelbreuk werd hij in oen der pas voltooide perceelen bin nengedragen en vandaar overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij is over leden. Do voorbijganger B., die door het val lende lichaam was getroffen, klaagde ij ver pijn in den nek, doch kwam overrigens met den schrik vrij. Brutale inbraak te Wassanaar. Voor 3000 gulden aan goud, zilvir cn juweefen gestolen. V assenaar blijkt wel een geliefd opera tieterrein voor inbrekers te zijn. Kort ge leden waren inbraken daar aan de orde van den dag en zocht men als vanzelf sprekend verband met de ontsnapping van een aantal gevangenen uit de Bijzon dere Strafgevangenis te Scheveningen. Na sporingen in die richting door Je politie hebben evenwel tot niets geleid. Enkele dagen werden de bewoners van Wassenaar met rust gelaten, doch Zon dagavond heeft een inbreker of hebben inbrekers daar weer in een villa aan de Prins Frederiklaan zijn (hun) slag gesla gen. Profiteorend van de afwezigheid van (den bewoner, den heer R., die'op dat tijdstip met zijn familie een wandeling maakte, lieeft- men zich tusschen. halfaoht en tien uren, door middel van een beitel, aan tien zijkant van de villa door een raam toegang verschaft. Binnen werd al les, wat waarde had buitgemaakt; aan goud, zilver en juweelen werd voor een waarde van circa 3000 gulden ontvreemd. Alles wijst erop, dat hier een gerouti. net rd inbreker aan liet werk is geweest. Aut o-i ngeluk te Medan. Aneta seint uit Medan: Een (Ihrysler auto, waarin de coinmis. saris van de Deli-Maatschappij, de heef Janssen en mevrouw Janssen—Cremer, de Doorden electrischen stroom getrof fen. e Zondagmorgen waren op den Hoogen Rijndijk te Leiden eenige monteurs der N ord-Hollandsche tram bezig met het vernieuwen van een gebroken spandraad van de bovenleiding, toen de 27-jarige monteur Corba in aanraking kwam met Gen nieuwen spandraad, die nog niet was afgeïsoleerd. Hij kreeg toen een- stroom van 1200 volt door het lichaam en viel van ©en 7 treden hoog© ladder. Ilij werd bewusteloos opgenomen en door den gemeentelijken hulpdienst naar het academisch ziekenhuis overgebracht, waar bleek dat hij vrij ernstige brandwonden aan een zijner handen en een hersen schudding had opgeloopen. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Door den trein gegrepen en gedood. Op het stationsemplacement te Nijme gen is de 46-jarige stationsbeambte J. \an Bergh door een sneltrein gegrepen cn on. middellijk gedood. Uit een zweefmolen geslingerd. Op het feestterrein te Heino is ziekere Kappert uit een bakje van den zweef, molen geslingerd en neergekomen op een hek. Aanvankelijk kon hij zelf nog weg- loopen, doch even daarna zakte hij in een. Bij den heer Bcscli werd hij binnen gebracht. De ontboden geneesheer achtte zijn toestand van dien aard, dat. hij niet mocht worden vervoerd. De enkel bleek erg gekneusd, terwijl waarschijnlijk ren rib is gebroken en de longen zijn bescha digd. i voerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. •■O Overreden. De 14-jarige Senster uit Kerkrad© is op het rangeerterrein van de Dominiala mijn aldaar door een trein overreden en enkele oogenblikken later aan de ver wondingen overleden. -O Laffe overval. Zekere E„ die up den Deldenschen weg te Borne liep, werd 's avonds plotseling in den rug door drie personen aangevallen. Zij brachten hem messteken toe en mis handelden hem dermate, dat voor heit le ven van den man wordt gevreesd. 'In hul- peloozen toestand lieten do onverlaten hun slachtoffer op den weg- liggen en verdwenen in de duisternis. —O .Aardschok waargenomen. Aneta seint uit Djocjakarta, dat daar een lichte aardschok werd gevoeld, die een minuut duurde. O Bunzingnest onder huiskamervloer. De landbouwer W. van O., te Leeuwen Beneden had al eenige dagen een omdraag lijken stank in zijn huis. Men brak den vloer open en ontdekte toen daaronder hi r nest van bunzings, waarin zich niet minder dan 40 cadavers van kippen en eenden bevonden. Een jonge bunzing kon worden gevangen. Dranksmokkelaars. In het Kamp onder Bijen hebben Rijks veldwachters twee smokkelaars aangetrof fen, die per rijwiel vervoerden 20 kruiken oude klare en 24 liter cognac. Een der smokkelaars ontkwam; de andere, een Belg, is gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Breda overgebracht. - waterschade. Er waren een tiental gasrt ten in het hotel, die evenals de bewoners,- inet den schrik vrij kwamen. De oorzaak van den brand is niet bekend. O Treinwagon met stroo in brand geraakt. Een hoogbeladen wagon met stroo kwam, die tusschen een goederentrein wasi gehaakt van de Westlandsche Stoom-i trammaatschappij te Poeldijk onder de gemeente Monster in aanraking mei twee zich over den spoorweg bevindende elecw trische draden, waardoor deze afbraken cn kortsluiting ontstond. Door de vlam-i Imen, die uitsloegen, geraakt© de pas-» scenende wagon met stroo in brand. IJ* lings werd de trein tot stilstand ge bracht en de overige wagons afgehaakt, Hierna is er met twee stralen pp de wart terleiding het vuur na geruimen tijd gei bluscht. Verbrand zijn 200 balen strop, ter wij] ook de wagon veel schade beu kwam. De ontstane storing in het eleca tiisch net kon vrij spoedig worden hen steld. ri De Maasbrug te Maastricht. Naar aanleiding van de scheur in de Maasbrug te Maastricht deelde de burge meester mede, dat bij een onderzoek inde vorige week bleek, dat de betonvopt; die in 1921 is aangebracht, gescheurd is en dat een uitspoeling van den pijler was ge. constateerd. Bij een Maandag gehouden onderzoek met gekleurd vocht ontdekte men dat dit aan den onderkant uitliep, zocdat de ondervoet onderspoeld is. De zetting van den pijler is uitgezet en tot op een hoogte van pl.m. 2ij.2 M. zijn barstjes waargenomen. Onmiddellijk moet aan het werk wor den getogen, de betonnen, voet moet wor den geopend en met beton worden ge vuld, evenals dit met den derden pijler is geschied. Bij een onderhoud, dat de burgemeester dezer dagen in Den Haag heeft gehad, heeft deze erop aangedrongen, dat de kos ten van herstel, noodig door het1 uitblij ven van het ministerieele antwoord, voor rekening van de regeering behoorden te zijn, hetgeen dan ook in uitzicht, werd gesteld. O Kind verbrand. Te Zelhem is het 4-jarig zoontje van ter H. in een pot met kokend water ge vallen; de kleine overleed kort daarop. Motorongeluk met doodelijken afloop. Te Marum heeft een doodelijk motor ongeluk plaats gehad. De 26-jarige J. Gczen, wonende aldaar, begaf zich na afloop van zijn werkzaamheden te Ureterp naar huis per motorrijwiel. Met een vaart van 80 K.M. vloog hij dicht bij zijn huis tegen een boom en werd vreese- lijk verminkt opgenomen. De man, die neg teekenen van leven, vertoonde, werd per auto van het Groene Kruis naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen ver Brand in het Oranjehctel te Dordt. Zondagmorgen is brand uitgebroken in het Oranjehotel aan de Joh. de Witt- straat te Dordt. De brand schijnt te zijn ontstaan, op een der slaapkamers van het personeel. De vlammen sloegen spoedig door het dak De handbrandspuitfen en de slangen op da waterleiding konden, door de hoogte van het gebouw, geen dienst doen. Da groot© en de kleine motorspuit hebben toen het werkje opgeknapt. Zij wisten het vuur tot de bovenverdieping te beperken. De lager gelegen verdiepingen kregen echter groo- Waar in onze omgeving de aardbeien- teelt. steeds toeneemt meenen wij goed t e doen, het vlugschrift samengesteld door do Rijkstuinbouwconsulent te Zutphen en Nijmegen in zijn geheel op te nemen. Vrijwel in alle deelen van ons land heeft de aardbeienteelti ingang gevonden of heeft zich in de laatste jaren sterk uitgebreid en ook in de provinciën Gel derland, Utrecht en Overijssel is dit bet geval. Volgens de jongste tuinbouw telling be droeg de oppervlakte in gebruik voor pardbeien in het jaar 1927 in de pro vincie Overijssel 25 H.A., in Utrecht 38 H.A. en in Gelderland 138 II.A., waar bij in de provincie Gelderland vooral de districten Over—Betuwe, Bommel-er- waard en het Land van Maas en, Waal op den voorgrond treden. Daar het finamciëel resultaat der aard beiencultuur, zoowel in den vollen grond als onder glas voor een belangrijk deel athangt van. een juiste keuze van het plantmateriaal en van doelmatige cul- tuurzorgen, geven we hier dienaangaan de enkele korte wenken. Plantmateriaal. Denk er steeds aan uwe jonge planten te nemen van gezonde, vruchtbare mos- derplanten. Tijd en moeite, besteed aan eene zorgvuldige plantwinning, werpen goede rent© af, want er kan heel wat verschil in vruchtbaarheid en gezond heid zijn tusschen de moederplanten als ook de nakomelingschap dezer mosder- planten. We spreken bij de aardbeicultuur zelfs van „nieten", dit zijn plantea, diej geen of weinig vruchten leveren cn on-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1