Tweede Blad Ho. Ml vrijdao 14 SBBlesnHEr jtöarla jtfagdaletta. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard.i Kinderrubriek. FEUILLETON Buitenland Oranjefeest te Werkendam- Tot Commissaris der Koningin in Noord-Brabant is benoemd Mr. Dr. A. B. G. M. Rijckevorsel, lid der Tweede Kamer. 6) Donderdagmorgen, 6 Sept., reeds vroeg wapperde van alle hoizen de driekleur, en bewogen zich vele inwoners en vreemde lingen door de straten, om den optocht van versierde fietsen, wagens eDZ. te zien. De opstelling van dien optocht liep vlot van stapel, en er moet gezegd worden, dat er buitengewoon aardig en origineel versierde wagens aan deelnamen, zoodat de meeste deelnemers een prys wisten te veroveren, onder begeleiding van het muziek corps >KoDst na Arbeidc en ten aanschouwe van vele nieuwsgierigen begaf zich de stoet in de richting, welke tevoren bij strooibiljet was bekend gemaakt. De uitslag was als volgt Leuke groep le prijs Anna van den Heuvel, Stoelen- matter 2e prijs T. Schaddelee, Draaiorgel 3e prijs J. Bleijenberg, Zwartjes. Opgebouwde rijwielen le prgs M. Bras, Boot2e prijs H. v. d. Drie!, Vliegmachine 3e prys A. Heijsteb. Bloemenwagens, enz. le prijs Jantje Wink, Trouwstoet2e prijs Cathr. de Leur, Chin, wagen3e prgs A. de Heer 3e prgs C. J. den Haan. Versierde rijwielen: 3e prijs Cor. Visser4e prgs B. van Oord; 4e prgs A. van Oord; 4e pzijs T. v. d. Werf4e prijs Bets Pruissen, Onmiddellijk na dezen optocht werden de schoolkinderen opgesteld onder leiding van het personeel. Deze optocht wa* een succes, de vroolijke gezichten der kinderen eD de vele versieringen, welke door de kinderen werden roeegedragen, verhoogde den vroolijken aanblik van het geheel. Een woord van hartelijken dank aan de Hoofden der scholen en hun personeel is hier zeer zeker op zyn plaats. Op het plein werd onder leiding van den heer Koekkoek gezamenlijk gezongen, en een daverend applaus was de welverdiende hulde voor de goede leiding van den heer Koekkoek. Na afloop van den optocht, die dank zij de medewerking van het publiek keurig verliep, gingen de kinderen naar hunne scholen, waar zy rykelijk werden onthaald en gezellig werden bezig gehou den. Door het bestuur der Oranjever- eeniging werden alle scholen bezocht en werd genoten van de opgewekte stemming die er bij de kinderen beerschte. Het muziekcorps »Kemst na Arbeidt, die de optochten begeleidde, heeft kranig werk_ geleverd. Precies half een klonken de tonen van het muziekkorps «Konst na Strijdt uit den Oudendijk door de straten, na eerst een serenade te hebben gebracht bij den heer Struik Daim, die deze vereeniging een warm hart toedraagt werd naar het feest terrein gemarcheerd, dat zich vulde met belangstellenden. Om 1 uur vingen de Volksspelen aan en werd hierbij soms onbedaarlijk gelachen, vooral het tonnetje steken bracht vaak de lachtspieren in be weging, daarop volgde de Estafetteloop, welke door niet voldoende op de hoogte zijn der deelnemers niet erg vlug verliep^ de fiatswedstrijd was keurig in elkaar gezet, de verschillende werkzaamheden werden door een »roeper« aangekondigd, hetgeen een en ander voor de toeschouwers ver duidelijkte. BEHOORENDE BIJ HET jtieuwsbtail Waarschawingssigntlen. Als uw organisme zelf u door pijn en kwalen, een duizelig gevoel, oorsui- zingen en andere stoornissen waarschuwt, dat de nieren en het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed filtreeren, dient gij u in acht te ne men. Gij kunt het spoedig genoeg zelf uitmaken Let er op of gij last hebt van rugpijn,, rheumatische pijnen, ischias of spit, een prikkelbaar, zenuwachtig, afgemat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gon zen, te vaak of te weinig aandrang tot urineeren, troebel, te donker of te licht gekleurd water. Brandend en pijnlijk bij de loozing. Zanderig, gruisachtig, of dra derig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kan beteekenen, dat uw nieren hulp behoeven. Gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pil len. Zij worden aanbevolen als het mid del, dat de verzwakte nieren opwekt, de urineloozing regelt en u bevrijdt van rug pijn, rheumatiek en die andere ellendige verschijnselen van nieraandoening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket Iet hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 29 Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel werd geboren te's Hertogenbosch den 1 Oen Februari 1882. Hij studeerde aan het Gymnasium aldaar, waarna hij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, in de reehts- en staatswetenschappen zijne studies vol tooide. Sedert 28 September 1916 was de nieuwbenoemde Commissaris ononderbroken lid der Tweede Kamer der Stateo-Generaai en woonde te 's Gravenhage. Hö is Voorzitter van den Raad van Beroep (ongevallenverzekering) te 's Her togenbosch en lid van de Rukscommissie voor de monumentenzorg. Nog is hij ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Zeenovelle door Graaf HANS BERNSTORFF. „Dat hoort men dadelijk aan uw spraak! Die klinkt zoo melodisch! IJ zingt beslist goed!" Reeds bij haar tweede lied waren er meer toehoorders binnen gekomen, en nu zat er zeker een twincigtal reizigers in de salon. Dat kon Karl Fels echter weinig schelen. Hij bevat een zeer mooie goed geschoolde baiïtonstern en daar. bij de noodige vaardigheid om zich bij de meeste liederen zelf te kunnen bege leiden. Zonder aarzelen nam hij dan ook ,pl3ats aan de piano en begon, zonder telf goed te weten, hoe hij juist aan dit lied kwam, de „Wanderer" van Schu bert. Bij de eerste tonen van de volle man- nenstem verstomde het zachte gefluister in het rond, daarentegen hoorde de zan ger het kleerengeritsel van nieuw bin- nengekomenen en zag ook in het ge polijste voorvlak van het instrument meerdere gestalten, hoewel niet duidelijk genoeg, om ze te kunnen herkennen. Maar hij voelde, dat Maria Magda- lena zich onder hen bevond, en toen hij bij de laatste woorden: „Daar, waar gij Sliet zijt, daar is het geluk!" zijn hoofd omdraaide, zag hij haar in een leun- Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raadsels zijn: 1. M—uil—ezel muilezel. 2. Vorst Dorst, korst, worst. 3. TOMAAT, oorlog, motten, Arnold. Amstel, toorts. En de nieuwe raadsels zijn: 1. Nee, de hierachter volgend? zin is geen Russisch. Het is een spreekwoord. Het ©enige wat ik gedaan heb is, de letters van elk woord door elkaar ge gooid. Maar de woorden staan nog in de juiste volgorde. Wie is er zoo knap, dat hij (of zij) de letters in elk woord weer op hun plaats zet?: 'ERTBE ENE EGOVL NI ED NAHD AND NETI NI ED TULHC 2. Wie kan van de volgende letters een jongensnaam maken A D D E R U 3. Wie kan van een vogel een streek in Zuid-Holland maken? En van een etensbak voor varkens, een meelspijs? Ed van een vlindertje een verkorte jongens naam? OOM KAREE. DE MEER DAN WONDERBAARLIJKE GESCHIEDENIS VAN TETERTJE ROETMOP IN HET LAND VAN SNORKENBDRG. VIII. „Goeden dag, kok," zei de koning vrien delijk. „Wat ga je doen?" „Ik wilde een reuzenpudding maken, om iedereen in het paleis te laten smul len!", antwoordde de kok. „Dat is heel vriendelijk van je, kok," zei de koning en klopte den kok op den schouder. „Maar zal ik je eens een goe de raad geven? Begin dan niet dadelijk met puddingen. ILuscfi, de mensch?n hebben zoo lang geslapen, dat ze straks, als ze moe zijn van het werken, veel lie ver een hartig hapje zullen lusten. En ik zal ook graag een hartig stukje lus ten. Weet je wat je do^n moest? Je moest een groote pan met bruine boo nen met vet spek kokenDaar ben ik dol op!" „Zcoals Uwe Majesteit beveelt!," ant woordde de kok beleefd en de koning verliet vroolijk neuriënd de keuken, om te gaan zien, of zijn ministers wel ijve rig aan liet regeer en waren. Even latei kwam Petertje Roetmop de keuken in. „Ha", riep de kok. „Ik ben blij dat jo kemt, Petertje, want ik wilde je juist vragen, of je soms ook even voor me naar boer Pieters zou willen gaan, om liem om een vet varken en een oak bruine boomen te vragen, en dan kon je hem misschien meteen vertelllen, da.t hij vroo lijk aan het werk moet gaan, want dat we nog veel meer bruine boonen zullen ncodig hebben en nog een heelebosl vet te varkens! Zeg hem dan tegelijkertijd maar, dat het Paleis van Koning Slamuts van Droomenburg ontwaakt is." „Dat zal ik zeker doen, hoor." beloof de Petertje. „En ik wil graag die bood schap voor je doen, kok, zet het wa ter maar vast op voor de boonen Toen Petert je het paleis verliet en d m weg insloeg naar het huis van boer Pie ters bemerkte hij lot zijn groote verba zing, dat de vogels in de boomen wak ker waren geworden en luid zaten te sjilpen en roepen en zingen, en als je heel goed toeluisterde, kon je hooren idat ze tegen elkaar riepen: „Ilédaar. witstaartje, l>en je ook wakker? Ja, het paleis van koning Slamuts is wakk r geworden, iedereen is aan liet werk! Ja, heb je het gezien? De koning heeft mat jes geklopt! Ja ja, iedereen is hard aan het werk, om anderen plezier tc doen, en ze zijn er wat vroolijk door! Laten steel zitten, de blauwe oogen wijd ge- pend, en weer lag er dat waas van vol komen afwezigheid in. Een luid bravo en applaus volgde op de vooidracht, en Juffrouw Margot was geheel buiten zichzelf van verrukking. Maria Magdalena echter kromp bij liet plotselinge lawaai als door lichamelijke pijn getroffen, in elkaar, stond op en verliet haastig de muziekzaal. Karl Fels zou haar dolgraag achterna gegaan zijn, maar daar was h^elemaal geen denken aan. To-en hij wilde opstaan, drukte Margot hem met haar sierlijke handjes weer op zijn stoel terug en be delde en vroeg onophoudelijk: „Nog een lied: Alstublieft! Nog jeen. Nog vele. O, het was prachtig!" Ook de overiee toehoorders drongen zich om het instru ment en verlangden stormachtig nog een lied. „A capital voice!", „Who is he?" „Don't know!", ..Splendid singer he is!" hcorde Karl Fels eeniga hoeren achter zich zeggen, en toen klopte er een hem heel ongegeneerd op den schouder en zei: „Please, give us another song. Sir!" Dat beschouwde juffrouw Margot als in breuk op haar rechten, want met' een niet te miskennen beweging schoof ze df' groote Engelsche hand eenvoudig op zij en legde den zanger haar eigen klei ne handje op den schouder. „Nog een lied. pour moi!" fluisterde ze er bij en keek Karl Fels, die zi-h glim lachend naar haar omdraaide, met "stra- lenden blik in de oogen. Een oogenblik overlegde hij bij zichzelf, toen liet hij met lichten aanslag een een zacht akkoord weerklinken. Dadelijk werd het weer'doodstil, en nu weerklonk het wonderschoon? lied van Mendelssohn- we het cok probeeren.' Hier. zilver keelt jr. zal ik jou eens wijzen, hoe je een nes touwen moet? Kijk maar eens hier.... J ja ja, pluimstaartje, ik ben ook wakkei hoor, ik ga mijn kindertjes vliegen lee- ren... hier, vlasvinkie, proef eens wat e?n fiju wormpje ik gevangen heb!' Het duurde niet lang, of Peter:]? Roet mop stond voor de boerenwoning van haas Pieters. Toevallig was het dat zelf de huis, waarin Petertje op weg naar liet paleis had binnengekeken. Maar toen hij dichterbij kwam, zag hij tot zijn groo- te verwondering, dat Pieters ontwaakt was en met een verbaasd gezicht uit raam keek eu luisterde naar het gezang van de vogels en het rumoer, dat uit d> richting van het paleis kwam. waar immers iedereen werkte en zwoegd3, dat het een lust was. „Wat is er toch ge keurd?" vroeg hij aan Petertj?. „Is ko ning Slamuts wakker geworden?" Teen vertelde Petertje wat ex gesehi >3 wa5 en wat hij kwam vragen. Welwel, heb ik ooit van mien leven! Nou jong, dan zal ik toch ook iens gaar kaiki?, of' het waar is, dat je zoo vroolijk wordt, nis je een ander wil helpen, krek as koning Slamuts en al die andere", riep beer Pieters uit, en ging een groote zak bruine boonen halen en schudde het dikste varken wakker, bond het een touw om den nek en stapte vroolijk naar het paleis, terwijl Petertje Roetmop blij naast hem voorthuppelde. (Slot volgt.) Vijf ernstige vliegongevallen. Negen dooden. Zondag hebben in de Vereenigde Sta ten op verschillende plaatsen vijf ern stige vliegongevallen plaats gehad. Tn totaal werden negen personen gedood en vier ernstig gewond. Een auto op een overweg vernield. Zeven menschen, die een uitstapje de den, zijn te Blind River (Ontario) om gekomen cp een overweg, waar hun auto Imet een trein in botsing kwam on ver nield werd. Duitscli vliegtuig gevallen. Vrijdag is in Zuid-Duitschlanci anlar maal een vliegongeluk gebeurd. Het vlieg tuig D 1343, dat 's morgens te Karlsruhe was opgestegen, moest in de nabijheid van Brüchsal een noodlanding maken, die echter mislukte, zoodat het toestel viel. II t vliegtuig werd geheel vernield. De beide inzittenden, dé bestuurder en en clame liepen wonder boven wonder slechts lichte verwonding-en op. o Omgedraaid. In Detroit brak een berucht misdadi ger in de Tuxede-bioscoop in. Met een steekvlam wist hij de brandkast te ope nen, hij had echter licht noodig en draai de de lampen in liet kantoor aan. Op hetzelfde schakelbord bevond zich ook de knop die de gevel-reclame ontstak en dezen knop draaide de nachtelijke be zoeker per abuis ook om. Zonder dat hij liet wist baadde de straat eensklaps in een zee van licht; een politiepatrouille kwain opdagen en arresteerde den inbre ker, toen deze reeds 1500 dollar aan .ankpapier in zijn zakken had gesto ken. O Namaak-diamanten, die echt bleken te zijn. Een actrice.tje te New-York kreeg van haai' man 20 dollar ten geschenke om een lang gekoesfcerden wensch te vervu ilen cn een namaak-diamanten ketting te kunnen „Auf Flügeln des Gesa-nges", waarvan de zwevende begeleiding zich zoo we. k voegt naar de woorden van den dichter, van den veelgesmaden, voel verafgoden, onge- manierden lieyeling der Muzen, Heinrich Heine. liet binnentreden der stewards, die thee en gebak presenteerden, onderbrak nu de verdere muzikale uitvoeringen, en Karl Fels hoopte, zonder opzien de zaal te kunnen verlaten. Doeli alle aanwezigen jrotesteerden daartegen. Hij gaf toen nog een paar mopjes ten beste, maai- op het voortdurende vra gen naar meer antwoordde hij tenslotte n et een energiek „Genoeg!" en verliet me. een vluchtig „Goede nacht!" de mu ziekzaal. Den volgenden middag stelde Fels het aan boord zeer geliefde slofspei voor, waarbij met platte ronde looden schij ven wordt geworpen naar getallen in een met krijt geteekend vierkant op het dek. Margot was dadelijk een en al vuur, maar Maria Magdalena bedankte, toen Fels haar vroeg mee te dóen. Later verscheen ze echter toch op het promenadedek. „Juffrouw Heydehringk! Juffrouw Magda bedoel ik, speelt u toch meel" noodigde Ivarl Fels haar nogmaals uit. „Wat kan u dat nou schelen?" viel ze uit en keek langs hem heen. „Doet u Jiet maar!" zei hij nogmaals, maar in zijn stem moest wel een eigenaar- digen klank liggen, want Maria Magda lena wendde langzaam haar hoofd om en keek hem aan. Iets als een bliksemstraal schoot tusschen de be (de blauwe oo genparen heen en weer, en bliksemsnel draaide Maria Magdalena zich om, om de koopen. In een kleine zaak vond zij er een ju daar deze slechts 18.50 dollar kostt j, besloot ze, den ketting voor de rest van het geld nieuw te laten maken. Toeval lig geraakte zij voor dat doel in eeD groote juwelierszaak. Men nam haar den ketting af; na een kwartier kwam da ver- kooper weer en verklaarde, dat de chef groote belangstelling voor den ketting had en hem graag vcor 50.000 dollar zou willen koopen. De jonge vrouw be wees, dat ze een goede tooneel speel ster was, ze vertrok geen spier van (haar ge zicht en verklaarde den ketting niet te willen verkoopen. Nu verscheen de chef zelf en bood 75.000 dollar. De tooneel- sjieelster bleef echter op haar stuk staan, nam den ketting mee en begaf zich naar een anderen winkel. Tenslotte verkocht zij hem voor 150.000 dollar, waarop zij be sloot met haar man een reisje naar Euro. pa te gaan maken. Ramp bij auto-rennen. Een auto, met een vaart rijdend van 200 K.M. tusschen de menigte ge slingerd. 19 dooden; 26 gekwetsten. Bij de autorennen om den Grand Prix d'Eorope te Milaan keek de renner Ma- .tarasi om, terwijl hij 'n vaart van meer dan 200 K.M. uursnelheid had. Zijn wa gen werd tusschen de menigte geslingerd en 19 personen, waaronder hijzelf wer den gedood, 26 personen liepen min of meer ernstige verwondingen op. O— Drie Italiaansche vliegers verdronken. Bij een noodlanding in de nabijheid van Rovigno stortte het Italiaansche wa tervliegtuig S 59 naar beneden en viel in 't water. De drie vliegers verdronken. De lijkeu der slachtoffers konden tot nu toe niet worden geborgen. O Verkeersvliegtuig verongelukt. Drie dooden. Een toestel op de luchtlijn Erfurt— Munchen is bij leen noodlanding in de buurt van Forchheim verongelukt. De bestuurder en twee passagiers zijn ge dood. De bemanning van de Latham 4.7. Zij, die hun reddingspoging met den dcod moesten bckoopen. Amundsen, luitenant Dietrichson, kapi tein Guilbaud, luitenant De Cuverville, do marconist Valette, de mecanicien Bra- zy zijn allen omgekomen bij den tocht in de Latham 47. Blijkens de jongste berichten is erna Noorsche en Fransche zijde besloten d? nnsporingen door, over en boven het ijs te staken. In Amundsen's vaderland treft men voorbereidingen voor» een herden kingsdag en de oprichting van een mo nument te zijner nagedachtenis. Voor een In Memoriam, den grooten Noorschen poolvaarder gewijd en hun, die in zijn lot hebben gedeeld, is de tijcl gekomen- o Van een blindei, die ziende werd. In den Amerikaansclien staat Ohio gelukte het onlangs een oogarts een 18. jarig meisje dat van liaar geboorte af blind geweest was, ziende te maken. Merkwaardig was de uitwerking van de gelukte operatie op de patiënte. ILuar oogen, die niet aan de schatting van de perspectieven der voorwerpen gewend wa ren, bloken niet in staat den afstand, waarop de meubels zich bevonden, vast te stellen. Alle voorwerpen maakten op het meisje den indruk, of zij dicht voor haar stonden. Een panische vr&js boe zemde het meisje het loopen door de Immer in, daar elke afstandsschatting ontbrak. De mnezene- vreesde ieder. oogenblik tegen muren en stoelen te stoeten. Ze wist zichzelf echter te redden, verliet zich op haar tastzin en schreed met gesloten oogen door do kamer. D? in de woning vallende zonnestralen hield zij voor tastbare voorwerpen, waar ze in em kring omheen liep vol verwon dering, dat zij ze^ niet voelen of grijpen kon. Een rondrit in een auto door de gloeiend wanne blos te verbergen, die haar vo-orhoofd, wangen en hals kleurde, terwijl Karl Fels zich even plotseling bukte, om de verstrooid liggende schij ven op te rapen. Geen wonder dus, dat zijn gezicht rood was, toen hij zich weer oprichtte. Met een gevoel van Keimelijken trots keek hij nu bij het spel naar de voor- naam.rustige, zekere, elegante houding van Magda- en vergeleek daarmei het drukke, kwikzilverachtige wezen van Mar- got, die net een dwaallicht was en van het- lachen nooit een verstandigen worp doen kon. Als hij Magda, de schijven aan- gaf en daarbij onwillekeurig haar han den aanraakte, ging er ieder en keer als het ware een warme stroom van deze uit, ■die zijn bloed deed golven en zijn hart sneller kloppen. Als ernstige Duitscher liet hij zich ech ter toch niet meesleepen, terwille van Maria Magdalena slecht te werpen, om dat zij in de tegenpartij speelde, maar hij deed integendeel moeite om het van liaai- te winnen en zijn partij de over winning te verzekeren. Met vaste hand had ze haar drie wor- i» n gedaan en daarbij twee van de hoog ste getallen bereikt. Het kwam nu op een paar punten aan, die Fels moest inhalen, en hij besloot, zijn liefelijke te genstander uit, haar positie te verdrin gen, door haar schijven met de zijn? eruit te slingeren. „Makti n bet zer goed! Maar zer goed.!" riep Margot. „Werpt u haar eruit!" Daar bij zag ze Magda spottend aan, die er rustig bij stond met de armen, ever el. kaar. Onderzoekend woog Karl Fels de eer. ste schijf in de hand, en slingerde hem straten maakte hoogst eigenaardige inq drukken op haar. Boomen wekten haar bewondering op. De raderen van een vrachtauto schenen haar in de lucht t* zweven. Den groots ten angst wekte in haar de schemering, omdat ze dacht, da# de vroegere toestand van blindheid weer terugkeerde. met oen korten ruk voorwaarts. Met een slag viel de schijf op de planken, gleed! verder, botste met een matten klank te-i gen een die aan het eind lag, en deze schoof het vierkant uit, terwijl de aa-: dere op zijn plaats bleef liggen. „Bravo! Bravo!" jubelde Margot. „Nok een: Alstublieft nok een!" Plats, vloog de twe-edo schijf en venl dreef een andere. „Well done!" riep Frank Tatter son1* hc-ewei hij "bij de tegenpartij hoorde. „Bui now, capt'm It comes to the lastl Wet are still one point better!" Kail Fels keek om naar Magda en onte moeite haar blik. Als twee stalen rnesj sen kruisten de oogen elkaar nu, maai, duidelijk ook spraken die van Maria Mag-- dalena: „Doe je best! Spaar me niet Met een zegebewust lachje wendde Fels zich, tot den jongen Engelschman en vroeg: „Shilling against a guinea!" „All right!" antwoordde die, als alld Engelschen dadelijk klaar om te wedden, „Lost!" zei Karl Fels, wierp en leg4 de zijn schijf midden in het hoogste num^ nier. Als een wilde stormde Margct op het} vierkant af, telde vlug de nummers bij| elkaar en riep triomfantelijk: „Gagné clier capitaine, dat was prachtig! Ah* daarvoor houd ik van ut Mademoiselle! heeft verloren Karl Fels sloeg echter heelemaal geert achii op haar, maar ging op Magda tod imet de vraag: „Bent u boos op mij?" „Ik zou het zijn, als u er expres voor-j bijwierp!" antwoerdde het jonge meisja, „Maar nu moet u ons revanche geven'* en we spelen in omgekeerde volgorde* zoixiat ik na u koml" (Wordt vervolgd), j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5