Derde Blad 4 NO. 4847 voor het Land van Neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Binnenland Parijsche Moilebrieven Burgerlijke Stand. De tol van Muiden. Plaatselijk Nieuws Vragen op rechtskundig gebied BEHOORENDE BIJ HET Zoo'n arme pachter. De vroegere pachter van den tol aan de Vechtbrug, C. J. de Graaf, woneode te Heemskerk, heeft aan de vroedschap van Weesp de smeekbede gericht een vordering van f 7774.98, die de gemeente op hem heeft, te annuleeren. Hij zegt den raad, dat hÜ door den tol alles heeft verloren en geheel verarmd is. Het gemeentebestuur van Weesp was medelijdend genoeg om den stakkerd te helpen, maar toog eerst op onderzoek uit. Men ging aan het cijferen en kwam tot de conclusie, dat de arme stakkerd van 1 Januari tot t6 April 4928 ruim f30.000 moet hebben ontvangen en aan pachtgelden een bedrag van rond f 18,000 had afge dragen. Toen voelden B. en W. niets voor kwijt schelden. o— Verlaging van het veertarief te Gorinchem. De gemeenteraad heeft besloten het tarief van het gemeentelyk overzetveer over de Merwede voor het personenvervoer te verlagen. Volwassenen betalen voortaan 10 ets. en kinderen en scholieren van Gorcum- sche onderwijsinrichtingen 5 ets. Verder noodigde de raad B. en W. uit, by Ged. Staten aan te dringen op een vaststelling van het thans aangeboden tarief voor meerdere jaren. Een oude man omgereden. Maandagmiddag om 2 uur is de 90- jarige Fr. H. wonenne van Mierisstraat, te Den Haag, door een paard en wagen in de Van Ostadestraat omgereden. Hy be kwam eenige inwendige kneuzingen en is in het Gemeentelijke Ziekenhuis ter ver pleging opgenomen. —o Ernstige val. Maandagavond is in de Vestestraat te Leiden de 2-jarige P. B. van de trap der ouder lijke woning gevallen. Het knaapje kreeg een hersenschudding en is naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. Doodelijke val. Maandagavond kwam de 47-jarige Zweed- sche zeeman K. A. Karlson, onder den invloed van sterken drank, terug in het Zeemanshuis in de Calandastraat te Rotter dam, waar hy verblyf hield. De man be gaf zich naar zyn kamer en heeft daar Waarschijnlijk te ver uit het raam geleund, met het gevolg, dat hy van de derde ver dieping op straat viel. Met een bekkenfractuur en ernstige in wendige kneuzingen is hy in bewusteloozen toestand naar het Ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd, waar hy in den loop van den nacht is overleden. o— Ernstig ongeval in een glasfabriek. Door het springen van den stoomketel in de vlasfabriek aan den Dinteloordschen weg te Steenbergen, is een groot gedeelte van de fabriek vernield. Dientengevolge wordt het bedryf grootendeels stopgezet en is aan een honderdtal arbeiders ontslag aangezegd. De stoker, die zich tydens de ontploffing in het gebouw bevond, werd door den luchtdruk opgenomen en tegen den grond geslingerd. Hy bekwam echter wonder boven wonder geen ernstige kwetsuren. Vrouw doodgereden. De chauffeur aangevallen. Aneta seint uit Padang, dat de chauffeur van een auto van de firma Koek gisteren een inlandsche vrouw doodreed in de buurt van Raorao. De bevolking viel den in- landschen chauffeur aan. De in de auto zittende employé van Koek, de beer Nijland, werd tenslotte door de veldpolitie ontzet. De chauffeur is ernstig toegetakeld naar Fort van der Capellen vervoerd. Nyland is niet ernstig gewond. De onderhandelingen over het Verdrag met België. Een mager communique. De correspondent van de N. R. Ct. te Genève seint Het met veel ongeduld door de Neder- landsche journalisten alhier tegemoetgeziene communique over het Nederlandsch-Belgische onderhoud, waarvan de uitgifte echter door minister Beelaerts van Blokland overeen komstig zijn afspraak met minister Hymans werd uitgesteld, heeft den volgenden in houd «De minister van buitenlandsche zaken jhr. Beelaerts van Blokland en de Belgische minister van buitenlandsche zaken de heer Hijmans hebben Maandagnamiddag te Ge nève een langdurig onderhoud gehad over het Nederlandsch-Belgische vraagstuk. Zij hebben de oplossingen besproken, die in aanmerking zouden kunnen komen en kwa men overeen het onderzoek daarvan voort te zetten*. Auto te water. Op de Kanaaldyk, ter hoogte van Breu- kelenwaard, zijn een vrachtauto en een luxe wagen met elkaar in botsing gekomen, met het gevolg dat laatstgenoemde pardoes het Merwedekanaal inreed. De auto verdween geheel in de diepte. De 4 inzittenden kon den allen nog worden gered en kwamen er zoodoende met een nat pak en den schrik af. Zij werden al spoedig door een passeeren- de auto meegenomen naar Amsterdam. De verongelukte auto is later opgevischt. o— De nieuwe burgemeerster van Rotterdam. Bij Kon. Besluit van 12 September is met ingang van 15 October benoemd tot burgemeester van Rotterdam de heer Mr. P. Drooglever Fortuyn. o— Bliksem ingeslagen. Boven Bergambacht ontlastte zich een hevig onweer gepaard gaande met een ge weldigen regenval. Bij den bouwman G. d. H. sloeg de bliksem in de woning, doch hoewel het geheele huis vol damp kwam te staan, werd er geen brand veroorzaakt. Ook de electrische draden bij de Ned. Herv. Kerk werden geraakt, waardoor het licht in de kerk, waar op dat oogenblik nog dienst was, voor een gedeelte uitging. o— BRANDEN. Aneta seint uit BataviaEen geweldige brand verwoestte Zondagmiddag een uitge strekt complex van uit bamboe opgetrokken woningen in de kampong Kwitang Lebak. De brandweer was moeilyk te bereiken, vanwege de diensten, die waren ingesteld voor de bewaking van den Pasar Cambir te Weltevreden. Tevens hadden tengevolge van gebrek aan een voldoende politiemacht geweldige verkeersstoppiogen plaats, die de uitoefening van de taak van de brand weer bemoeilijkten. Toen deze tenslotte na eenigen tijd arriveerde, had men de grootste moeite het brandende complex te bereiken, vanwege de afgelegen ligging, zoodat men nagenoeg werkeloos moe3t toe zien, terwyl de brand zich steeds meer uitbreidde. Eerst na geruimen tijd slaagde meo er in, eenige slangen op het vuur te richten, doch toen was het pleit reeds be slecht. Nagenoeg alles op het terrein van eenige honderden vierkante meters werd platgebrand. De militairen en de padvin ders verrichten goede diensten. Een be volking van omstreeks negenhondetd per sonen heeft have en goed verloren. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De oorzaak is onvoorzichtigheid. Doordat kinderen met lucifers speelden, ontstond brand in de boerdery van land bouwer J. Ceelen te Lithoyan. Huis, sehuur en hooimyt gingen in vlammen op. Assu rantie dekt slechts gedeeltelijk de schade. Te Veelerveen, gemeente Bellingwolde, is afgebrand de woning der familie De Bier. De kippen verbrandden mede. Ondergeteekende heeft ruim een jaar geleden van den verhuurder een huurqui- tantie (huurprijs ruim f 300) ontvangen, waarop geen zegel was geplakt. Is de verhuurder hiervoor strafbaar en in welke mate Gaat de huurder in elk geval vrij uit? A. v. d. M. Hij, die eene niet gezegelde quitaDtie afgeeft of onderteekent, wordt gestraft met eene geldboete van f 100.Wie eene ongezegelde quitantie ontvangt is verplicht deze binnen eene maand aan den Rijks ambtenaar aan te bieden ter constateeriDg van de overtreding, op straffen van aan sprakelijkheid voor de boete. Kunnen grootouders, by wie een klein kind van de geboorte af geweest is en steeds op kosten van deze is grootgebracht, van dit kind, dat nu door zijn vader op- geëischt wordt, kostgeld vragen D. K. V. Met eene vordering tot terugbetaling der op voedingskosten zult U weinig succes kunnen hebben. Misschien kunt U er in slagen het meisje by U te houden door ontzetting van den vader uit de voogdij te vragen, U moet zich hiertoe tot de Arron* dissements-Rechtbank wenden. Bij Kon. Besluit is de beslissing inzake de aan A. Bouman te Aalburg verleende concessie voor het rijden met autobussen gehandhaafd. Bouman blijft echter maar doorrijden op de wijze en op de uren zooals hij tot nog toe deed. No is mijne vraag wanneer het Koninklijk besluit in werking treedt en Bouman dus onderworpen is aan de hem gegeven concessievoorwaar den E. B. Het Koninklijk Besluit treedt direct in werking, zoodat Bouman ook dadelijk onder worpen is aan de hem gegeven concessie voorwaarden. Boven den openbaren weg in deze ge meente hangen takken van perenboomen, die in een aangrenzenden boomgaard staan. De takken zyn beladen met peren. Is het nu aan ieder geoorloofd die peren te pluk ken A. d. K. Op de peren heeft alleen de eigenaar der boomen recht, zoodat het niet ieder geoorloofd is de peren te plukken. Burgemeester en Wethouders behooren er echter voor te zorgen dat de takken der boomen niet over den openbaren weg hangen. SPORTJAPONNEN. Het meerendeel der japonnetjes die we zoo 's zomers zien dragen, kunnen we met een gerust hart «sporttoiletten* noemen. Zooals ge weet vallen onder dit genre alle eenvoudige rechte japonnen, die zonder veel opsmuk gemaakt zijn. De rok is kort en glad terwyl de noodige ruimte ver kregen wordt door enkele plooien. Sommige dezer toiletjes worden gecompleteerd door een kort jasje of langen mantel. Japon netjes met lange mouwen zyn dikwyls voorzien van een aardig vestje. Dikwyls behoort er bovendien nog een kleine cape bij, die bij koel weer wordt omgeslagen. De sportjaponnen zyn voor namelijk gemaakt van fijne wollen stoffen, terwyl men ze voor den middenzomer ook heel veel van linnen heeft vervaardigd. Zelfs degenen die in 't geheel niet aan sport doen, ziet men zich tegenwoordig sportief kleeden. Alleen is haar japon dikwyls iets verfijnder en met meer fantasie gemaakt, dan het japonnetje van een echt sportmeisje. Als stof heeft men shantung of zelfs crêpe de chine geko zen. Soms bestaat het toilet uit een ge- pliseerden rok met een pullover van zijden tricot, van onderen afgewerkt met een veelkleurigen band waardoor gouddraad is geweven. Daar geel bijzonder in den smaak is, za gen we ook aller aardigste sportjapon- netjes in geel en wit, eenvoudig van linnen of voile, maar ook mooiere van gele en witte zijde. Hierby een wit zyden sjaal, geborduurd met gele bloemen. AVONDTOILETTEN. Wil men werkelyk eens bijzonder mooie toiletten zien dragen, zoo moet men eens een avondfeest in casino bijwonen. Wat al schitterende, kleurige en soms bizarre japonnen. Wat een overweldigende kleu renweelde, een pracht van stoffen, van exotische, zware tot spinragfijne weefsel. Verschillende japonnetjes zijn in zwart en rose of in wit en rose uitgevoerd. Ver schillende toiletten zyn geheel van tule gemaakt. Op het aangesloten lijfje en de wijde, als een bloem uitstaande rok is eeD heel groote brillanten gesp dikwyls de eenige garneering. Een gryze tulle japon is met een groote toef lila bloemen ge garneerd, een witte tulle japonnetje, waarin de draagster, teer eD gracieus, er uitziet als de fee uit het sprookje, is met een bouquet granaal-roode rozen aan den schouder versierd. Er zijn ook tulle toiletjes in degradeerende kleuren, soms tezamen met tafzijde of fluweel verwerkt. Alle zeer vrouwelyk en gracieus. Anders, maar ook mooi, zijn de aardige stijljaponnetjes voor jongemeisjes van taf zijde in pastelblauw, zachtgroen, grijs, rose, enz. Toiletten voor oudere dames zien we van zijden mouseline met gouden streepen. 't Is alles even mooi en rijk wat hier gedragen werdt en we hebben byna geen oogen genoeg om te kijken. Het hoofd der meeste dames heeft geen andere versiering dan een keurig verzorgd kapseltje, hoewel er soms ook een dubbele moer parels omgewonden is, afgewisseld door imitatie-diamantjes. We zien ook weer enkele avond-coiffures dragen, kapjeg van lichtgekleurde veertjes, van zwarte of gou den lovertjes. De mantels, die bij deze mooie japonnen behooren, zijn al even elegant en chic, maar luchtiger en dunner natuurlyk dan de Wintersche avondmantels. Soms ver toont de zijde, het soepele fluweel of de zyden mouseline waarvan ze vervaardigd zijn, donker gekleurde streepen terwijl ze verder met glinsterende loovertjes, kleine diamantjes of kristalletjes beslikt zijn. DOORSCHIJNENDE MANTELS. Waarom doen we eigen lijk een mantel om als 't een warme zomerdag is Niet om ons te be schutten of warmte te geven. Maar alleen om er gekleeder en eleganter uit te zien. Daarom heb ben de tuodehuizen man tels ontworpen, alleen be stemd voor de elegantie. Ze zijn van teere, door schijnende stoffen ge maakt. Een kanten japon heeft b.v. een mantel van zyden voile die het fijne kanten toilet geheel laat doorschemeren en die door z'n zeer rose kleur er nog een charme te meer aan geeft. Dikwijls ook ziet men op effen japon nen een mantel dragen van doorschijnende ge bloemde stof, hetgeen natuurlyk heel (hooi doet. Wordt zoo'n mantel hoofdzakelyk 's avonds gebruikt om de uitgaansjapon te completeeren, zoo is ze heel dikwyls van zyden mouseline met groote bloemen, waarvan de omtrekken met heel kleine diamantjes zjjn omstikt. Dikwyls is de mantel met veeren of lint gegarneerd, soms ook met kraag en manchetten van lichtgekleurd bont. In plaats van bont wordt ook heel veel een sjaalkraag geno men, waarvan men de einden naar believen kan vaststrikken of los laten hangen. Voor oudere dames die niet graag meer in een enkele japon uitgaan en toch niet te warm gekleed willen zijn, is zoo'n dunne, doorschijnende mantel een ware uitkomst. WILHELMINE. m |l; HEUSDEN. Ondertrouwd: H. Millenaar, 31 j., en G. G. v. d. Mey, 25 j. BRAKEL. Over de maand Augustus. Geboren: Hermen Jan z. van C. C. L. Buys en T. H, v. Leeuwen Janna Wil- lemina d. van W. van Kooi en J. de Vries Gerrigje d. van J. Schreuders en A. Ver steeg Gerlof z. van G. R. v. d. Linden en E. Kanselaar Engeltje d. van Th. v. Dalen en A. Sleeuwenhoek Cornelis Ma- rinus z. van J. H. Vermeulen en P. M. de Langen. Getrouwd: W. Kooijman 36 j. en G. v. d. Linden 30 j.; J. de Pater 27 j. en A. Schreuders 21 j.A. de Vries 29 j. en E. M. Bosbart 29 j.J. Chr. v. Wijk 25 j. en W, de Jongh 24 j, POEDEROOIJEN. Over de maand Augustus. Geboren: Maria d. van W. Bok en W. v. d. Veer Adriana d. van G. van Laar en A. BaksGerrit- z. van J. van Ooijen en M. J. Keineroans Marius Andries Dirk z. van E. C. v. Maaren en E. F. v. TuylAndries Christoffel z. van J. H. Ruger en J. G. E. Goris Ruthina d. van P. v. d. Anker en W. van Veen Dirk z. 'van D. van Giessen en D. de Boef. Getrouwd: P. van der Sijde 26 j. en M. van Zee 23 j. Overleden: A. C. ten Hagen 12 j. «In 't historisch boek der toekomst, Wordt de toekomstjeugd geleerd «In 'tjaar negentien acht en twintig« «Vesting Muiden geforceerd,* Want daar giog de tolboom open* «Zonder dat er werd betaald, «Het verkeer-recht had victorie,c «Op 't Hoog heemraadschap behaald.c I TZrjH Lr». Zoo zong de bekende Dichter, (In het blad van Amsterdam) Die over de Muider-kwestie Met een heel mooi versje kwam. Hy bezong den val van Muiden, Overal is het verteld Floris Vos met andere helden Hebben d' oude tol geveld. Floris Vos, een flinke kerel 1 Kind van dezen nieuwen tijd, Twee jaar vocht hij dapper tegen Middeleeuwsche heerlijkheid 1 Floris Vos, geen halve Werker, Nimmer wijken, konsekwent, Hij betaalde aan den tolbaas Op den terugweg óók geen cent. And'ren hadden groote woorden, Toeters, claxons, enzoovoort, Maar betaalde op hun terugweg Voor de weer gesloten poort. Floris Vos (zoo gaat het dikwijls) Stond ten slotte weer alleen, Een-keers-helden blyven altijd Slechts maar één keer op de been «In 't historisch boek der toekomst, Wordt de toekomstjeugd geleerd «In 't jaar negentien acht en twintigc «Vesting Muiden geforceerd. Want daar ging de tolboom open,* «De victorie was behaald.* «Op den terngweg heeft mèt velen Clinge Doorenbos betaalds) C. REDERT. 1) «De Telegraaf* van Maandag 10 Sept. (Avondblad) 2) Zie «Het Handelsblad* van 11 Sept. (Ochtendblad). WAALWIJK. Het groote bondsconcours voor handbocgschutteryen «Gezellig Sa menzijn*, gehouden op de doelen van «Eendracht maakt Macht*, gevestigd in het café «Het Vosje* heeft ondanks de kolossale hitte, een buitengewoon verloop gehad. Ongeveer 120 deelnemers hebben elkander eenige uren lang in een fairen strijd bekampt. De heer W. van Heesch, Voorzitter van «Eendracht maakt Maakt*, reikte de pry- zen uit en sprak tegen hen die met de hoogste eereteekenen werden bekroond, woorden van waardeering voor de buiten gewone prestaties. In het bijzonder bracht hy den heer De Wild, uit Herpt, dank voor de buiten gewone wijze waarop hij het secretariaat vervuld heeft en stelde voor op de eerst volgende vergadering met een voorstel te komen hem voor zjjne werkzaamheden eene gratificatie voor te stellen. De volledige uitslag der prijzen is le Zestallen Kampioensprys «Ons Genoegen*, Herpt, met 88 punten eereprijs «Claudius Civilis*, Haarsteeg, met 82 puntenle pry's C»n- stantia uit Drunen, 81 p.2e pr. Ons Genoegen, Herpt, 80 p.3e pr. Eendracht maakt Macht*, Waalwyk, 77 p.4e pr De Wet en Zonen, Drunen, 76 p.; 5- pr. Buiten Verwachting, Vlijmen, 74 M 6e pr. Victoria, Elshout, 67 p.7e pr. De Burgerzonen, Kaatsheuvel, 61 p.8 pr. Ons Gezellig Thuis, Waalwijk, 42 p.9 - pr. Oefening en Volharding, Ammerzodeu, 39 punten. Eerekruis P. van Balkom bestuursprijs Jos. van Delft. 2e Zestallen Kampioensprys Ons Genoegen, Herpt, 62 punteneereprijs Eendracht maakt Macht, 57 p.le pr. Buiten Verwachting, Viymen, 49 p.2e pr. De Wet en Zonen, Drunen, 46 p.3e pr. Ons Genoegen, Herpt, 42 p.4e pr. De Burgerzonen, Kaatsheuvel, 36 p.5e pr. Claudius Civilis, Haarsteeg, 33 p. 6e pr. Oefening en Volharding, Ammerzoden, 30 p.7e pr. Const&ntia, Drunen, 28 p. 8e pr. Ons Gezellig Thuis, Waalwyk, 26 p.9e pr. Victoria, Elshout, 23 p. Eerekruis M. f. d. Heuvel. WASPIK. Het zoontje van den Keer J. K. had het ongeluk van een kar te vallen en een arm. te breken. Dr, W. verleen de geneeskundige hulp. -as- ■mr Jifcnwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 9