Binnenland FEUILLETON UND VAN alten* Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4848. Woensdag 19 September 1928. Zij, die zich op dit Blaa \censchen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct verschijnende nummers GRATIS jlüaria 7) Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. 1st. Tdefooo no. 19. Postrekening no. 61525. Advertectiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters Daar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zeenovelle door Graaf HANS BERNSTORFF. Lc< vooral op^den naam Sanapirin daar dc*e tablettear wettig beachcrmd ujn tegen oarnaaic en vcrvalsching 'Prijs 25. 40 en 75 ct. VERGADERING van den Raad der gemeente D U S S E N, op Donderdag 13 September des nam. 3 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer J. J. H. Snijders. Afwezig de heeren v. d. Steen, Smink, v. d. Koppel en Herman. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt de raadsleden van hunne zetels op te staan, om eenige woorden van nagedachtenis te wijden aan den overleden Commissaris der Koningin, waarbij spr. den overledene dank en hulde brengt voor alles wat hij gedurende een reeks van jaren voor de provincie heeft gedaan, meermalen heeft hij de gemeente bezocht en ^an zijn belang stelling doen blijken. Zijne nagedachtenis zal steeds in eere blijven. De Voorzitter deelt mede dat namens het gemeentebestuur een gelukwensch is gezonden aan den nieuwen Commissaris Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel. Spr. meent dat deze benoeming met in stemming mag begroet worden, vooral omdat Z.Ex. een ijverig medebevorderaar is van de overbrugging van de Bergsche Maas bij Keizersveer, meermalen heeft bij voor dit doel de vergaderingen bij gewoond. Spr. hoopt dat de wensch van den nieuwen Commissaris, in dezen spoedig vervuld zal worden. De notulen worden hierop gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Bericht van de Gezondheidscommissie te Waalwijk der herbenoeming van den heer G. H. Simonis te Raamsdonksveer tot lid dier Commissie. Verslag van de Warenkeuringsdienst te Breda, over hare werkzaamheden over de maanden Mei, Juni en Juli '28. Schrijven van de papierfabriek „de Maasmond", waarin wordt medegedeeld dat de Directie van genoemde fabriek de nieuwe bedrijfsbelasting, die uitslui- tent tegen haar alleen is gericht, een groote onbillijkheid vindt en dat zij nog geen gelegenheid heeft gehad de ver- eiechte state in te zenden. Ontvang8tbericht van Ged. Staten van het afschrift van de aanvulling der politie verordening. Winst- en verliesrekening met verslag van de Landbouwstichting. Uit dit ver slag blijkt dat de winst- en verliesreke ning loopt over een dedrag vanf20.203.65l Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen, terwijl dit laatste stuk voor de leden ter visie wordt ge legd. Begrooting 1929 van de Gezondheids commissie te Waalwijk. In deze begrooting is als bijdrage voor de gemeente Dussen uitgetrokken een bedrag van f 112.14. Schrijven van het Gemeentebestuur van Arnemuiden gericht aan alle ge meentebesturen in ons land, waarin ver zocht wordt adhaesie te betuigen aan het door haar tot de Kroon gericht ver zoek om niet toe te staan dat geen af trek van schoolgeld meer mag worden toegepast en zeker niet toe te laten dat hiervoor zelfs navordering kan worden toegepast. De Voorzitter zegt dat dit verzoek pas is ingekomen zoodat er geen voorstel van B. en W. kan worden gedaan, epr. voor zich acht het evenwel niet gewenscht hierop in te gaan te meer niet daar het voor de gemeente van geen belaDg is. Verzoek van de R. K. Militaire ver- eeniging te Venlo om een subsidie van f 10.—. De Voorzitter zegt dat met het oog op de minder gunstige financiën en het vroeger genomen besluit om zoo min mogelijk subsidie te verleenen aan ver- eenigingen buiten de gemeente, B. en W. adviseeren geen subsidie te verleenen niettegenstaande het college overtuigd is van het nut der vereeniging. Aldus besloten. Schrijven van het Hoofdbestuur van den Post en Telegraafdienst, waarin de aandacht wordt gevestigd op het ten plattenlande ontbreken van brievenbus sen aan de woningen waardoor vertraging ontstaat en den postbode onnoodig werk wordt bezorgd. Verzocht wordt de bouwverordening in dien zin te wijzigen dat bij de oprichting van nieuwe woningen, daaraan een brie venbus wordt aangebracht. De Voorzitter acht het, voor een goede bestelling gewenscht, aan het verzoek te voldoen, te meer daar met een gleuf aan de buitendeur reeds kan worden volstaan en er dus geen of geringe kosten mede zijn gemoeid. Het belang van de be woners en den postdienst is er zeker mede gediend. Schrijven van de vereen, voor zeker- heidsstelliDg van gemeente ambtenaren waarin wordt gewezen, op de toename van kas te korten, wat wordt geweten aan niet voldoende controle, daarom wordt aangedrongen controle te doen (Wordt vervolgd). loor lil Lasl in Mnln en Altcii,lcLii|strsat esfle gonoSerwaar De veendammer Hypotheekbank. Liebermann gearresteerd. Het Finsch Telegraaf-Agentschap be richt uit Helsingfors. Men meldt, dat de in verband met de Veendammer Hypotheekbankaffaire, se dert Maart 1928 door de Nederlandsohe politie gezochte Salomon Liebermann, in Finland gearresteerd is. Nader wordt gemeld: De politie te Helsingfors is er in ge slaagd, den, voort vluchtige n directeur Lie, bermann, wiens uitlevering door de Ne derlandsohe politie was gevraagd, te ar- resteeren. Onder Franschen .naam heeft hij in verschillende hotels vertoefd- Za terdag' nam hij zijn intrek in eeu parti culiere woning. Toen de politie in den ncaht van, Zaterdag op Zondag in zijn wo ning binnendrong, deed Liebermann een poging zelfmoord te plegen. Deze po ging werd evenwel op het laatste oogeu- blik verijdeld. De gezondheidstoestand v. Liebermann is tengevolge van het maan denlange vluchten en heen en weer trek ken van dien aard, dat hij niet gehoord kan worden. De laatste van het viertal uitbrekers aan gehouden. Zaterdagmiddag tegen zes uur is de laatste van. het viertal uit de Bijzondere Strafgevangenis te Scheveningen onlangs ontsnapte uitbrekers, de 23-jarige F. F. v. d. M., aangehouden. Een rechercheur van de Haagsche poli tie zag hem op het Zieke te 's.Gravenhage loepen en hield hem onmiddellijk staande. Het leek hem aanvankelijk wellicht wel wat vreemd, dat v. d. M. daar zoo maar, neg op klaarlichten dag, m de residentie wandelde, doch er was voor den recher cheur, de hem zeer wel kendei, gem twij fel mogelijkhet was v. d. M. De politieman nam hem daarop meer naar het hoofdbureau, waarbij v. d. M. geenerlei poging aan den dag legde om zich te verzetten, en na een kort verhoor is v. d. M. vervolgens naar de Scheve- ningscho gevangenis teruggebracht, waar hij thans' g'oed is ingesloten. o Meisje door pen auto gedood. Vrijdagmiddag is de 7-jarige J. v. IJ- peren, wonende aan den Zwaanshals, te Rotterdam toen zij plotseling de straat ..Met genoegen!" antwoordde Fels en reikte haar de hand, waarvan ze den druk beantwoordde. 's Avonds na het diner wou Karl Fels, zoo mogelijk, zich ongemerkt terugtrek ken, maar de poging mislukte totaal, daar het geheele gezelschap het als vanzelf sprekend beschouwde, dat hij weer zou zingen en hem half met geweld in de muziekzaal noodigde. „Komtj u mee?" vroeg hij aan Magia, en ze knikte. Nu zong- Karl Fels met genoegen, wis selde af met Margot en Frank Patter son, die over een heel goeden, opvallend hcogen tenor beschikte, en alle drie oogstten algemeenen bijval. Terwijl de thee weid rondgediend, ging Kail Fels naar Magda toe en zei: „Straks speelt u, is het niet, Juffrouw Magia!" „Graag!" antwoordde ze vriendelijk. Hp, viel hen beiden niet op, dat Fels liee- lemaal niet gevraagd had, of zo wel kon spelen. Toen hij haar naar- de pianokruk tracht, drukte hij onwillekeurig haar arm heel, heel zachtjes, maar als verschrikt trok ze haar hand weg en nam plaats. „Wat?" vroeg zs kertaf, zonder hem aan te zien. ►verstak, overreden door een luxe auto, -estuurd door den 49-jarigen A. v. E„ wonende in de Raampoortstraat. Het meisje werd ernstig gewond opgenomen, het hoofdje was verpletterd en ie borst kas was ingedrukt, zoo dat de dood spoe dig intrad. Het lijkje is naar het Gem.-Ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht. O Defile van den Landstorm vcor de Ko ningin. Naar wij vernemen, zullen op den Na- tionalen landstormdag, welke ter gele genheid van het tienjarig beslaan van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm op Donderdag 27 dezer maand te 's Gra- venhage wordt gehouden, de Landstorm- troepen des middags bij den marsch van Ho-u trast naar het Malieveld, op de Jo- han de Witt laan voor H. M. de Konin gin defileeren Een nieuw protest tegen le tollen. De fotograaf G. N., uit Hilversum, heeft bij de politie te Schiedam aangifte ge gaan, dat men zijn luxe auto had be schadigd, toen hij uit protes' den tol aan de „Vijf Sluizen", tusschen Maar. dingen en Schiedam, zender betalen wilde passeeren. Hij zeide, dat de tolgaarder hem aanriep te stoppen, waaraan hij niet verdeed, waarop twee menschen het hek dicht gooiden, met het gevolg clrit togen één der spatborden terecht kwam en dit gedeeltelijk vernield werd. Brand te Castricum. Vrijdagnacht werd brand ontdekt in het café-restaurant „Duin en Bosch" te Bakkum bij Castricum. De bewoners die zi-ch (heeds ter ruste had den begeven werden gewaarschuwd en de eigenaar-ex ploitant Metzger en zijn gezin kon zich met veel moeite redden. Do brandweer uit Castricum was spoedig mc' blusch. mat eriaal op het terrein aanwezig, ter wijl ook. de blusch middelen van het pro. vineiaal bierhuis Dein en Bosch ter be. schikking waren. De brandweer kon echter niets tegen het vuur uitrichten en het lokaal brandde tot den grond toe af. De geheele inven taris ging verloren. Gasten waren niet meer aanwezig. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De schade is aan. zienlijk en wordt, dcor verzekering ge dekt. Zilvervos fokkerij. Te Loosduinen wordt op de oude boer derij vau het landgoed Ockenburg een model zilvervosfokkerij gevestigd. -• De postvluchten naar Ned._Indië. Zendag te Bagdad aangekomen. De reis van het postvliegtuig H.N.A. T.A. verloopt de laatste dagen zeer vlot. Haalde men de eerste twee dagen niet de afstanden, die het programma aangaven. Zaterdag r eeds is de achterstand (Sofia— Konstantinopsl) ingevlogen en werd Alep po bereikt.. De Zondag was wederom een „De Treurmarsch-sonate," antwoordde •Fels. Hij had er geen idee van, of Mag da die kende, maai- het scheen hem heel natuurlijk, dat ze zijn lievelingsstuk speelde, en hij had zich ook niet ver gist. Tegen d© piano geleund, stond hij en zoog cle tonen formeel in zicli op. Het kwam hem voor, dat hij die muziek nog nooit te voren zoo mooi had hoóren ver tolken en bij de geweldige, machtige ak koorden van den treurmarsch met zijn meeslepend geklaag, zijn diepe staart om kien gevallen held ging een rilling door hem heen. Nu kwam do overgang. In het doffe grafgeluid mengt zich eerst aarzelend, dan vreugdig, steeds vreug- diger de juichende roep van liet blijde leven, dat over den dood triomfeert! Nog eenmaal worstelt de verscheurende smart zich omhoog, machtig, geweldig, om dan langzaam weg te sterven. Het, leven eischt zijn rechten en verovert ze met; ec-n hel deren jubelklank! Geen hand verroerde zich om te klap pen, geen mond riep bravo, toen Maria Magdalena geëindigd had. Slechts een zacht gemompel ging fluisterend dooi de zaal en de schare toehoorders,, die buiten naar het- spel geluisterd hadden. Het geweldige genie, de meester in het rijk der tonen had hen allen met zijn spraak van de hunne beroofd! Maria Mag dalena zelf zat daar, bleek, overweldigd door innerlijke ontroering, en een lichte trilling ging door haar heen, Langzaam stond ze op) en liet zich door Karl Fels naai- haar steel terugleiden, en ze trok haar hand niet weg, toen hij die tmefc een stevigen druk van zijn arm om. sloot- Toen het gezelschap uit elkaar ging, kiem Karl Fels op het dek, en de jonge dag van voorspoed. Men had een goede reis en landde vlot op het vliegveld te Bagdad. Mijnongeval. In de ondergrondsche werken van Staatsmijn Wilhelmina is Vrijdagavond een 39-jarige mijnwerker van een hoogte van 30 M. naar beneden gevallen. De man was dadelijk dood. Hij laat vier kinderen na. De tol te Muiden. Het Kamerlid Staalman heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd Is de Minister bereid krachtig mede te werken, opdat de onhoudbare toestand aan den zoo sterk het verkeer belemmeren den tol te Muiden zoo spoedig mogelijk geregeld worde? Onveilige bouwsteigers. Voor den kantonrechter te Amsterdam stonden Zaterdag terecht de metselaars patroons B. en II., ter zake van het laten weiken op onveilige bouwsteigers. De ambtenaar van het O.M. eisohte te gen hen r-esp. f 50 en f 25 boete. Het v -.nnis luidde f 30 en f 25 boete. Ivoor den trein gedood. Op den onbewaakten overweg tusschen Onshuizer en Warder is door den snel trein de vischventer Albert Koning uit Volendam overreden -en gedood. De man wa. nog gewaarschuwd den overweg niet meer over te steken. Hati uitzicht is daar goed. Het lijk werd deerlijk verminkt. o Ernstig ongeluk bij de manoeuvres in Limburg. Tijdens de manoeuvres in Limburg heeft ten. Noorden van Munstergeleen een ernstig ongeluk plaats gehad mat een zwaar geladen vrachtauto, die in volle vaart van een hoogte kwam af rijden en een luitenant en een motor rijder tegen een motorvoertuig aan- j-lingerde, zoodat de laatstge noem der ernstig gewond werd. De man is naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. 17e officier, luitenant Knighr, is er met- een voetkneuzing afgekomen. Drie inbraken te Alphen. Te Alphen a.cL Rijn is op drie plaat se ri ingebroken. Door het openschuiven van le ramen hebben die inbrekers zich toegang ver schaft tot de gemeentesecretarie. ,Ver Pattcrson sloot zich bij hem aan. Een tijdlang zwegen beiden en keken uit over de zee, op wier golven de maan ©en breeder trillende zilveren streep schil derde, onderbroken door diepzwarte scha. duwen in de gofdalen. Een onophoudelijk fonkelen en stralen, opvlammen en ver- Gwijinen. De strijd van het licht, met de duisternis! Karl Fels zat in diep na denken verzonken. Hij dacht voortdurend aan Maria, Magdalena en den blik van dien middag. En hoe meer hij nadacht, des te sterker werd zijn overtuiging dat ze beiden bij elkaar hoorden, voor het geheele leven! Hoe het gekomen was, wist hij niet. en toen hij zich de vraag voorlegde, of hij nu op het jonge meisje verliefd was, moest liij lachen. Nee, dat was hij zeer zeker niet! Op Margot had hij verliefd kunnen worden, maar dit was een geheel ander gevoel, wat hij zich echter niet verder duidelijke trachtt te mak3n. Zoo, ais het was, was het juist goed. Gedurende de volgende dagen vormden ?»Iaria Magdalena en Karl Fels zeer tegeD hun zin bijna uitsluitend het middelpunt van het reisgezelschap, waardoor Mar got zich sterk verontachtzaamd voel- j dc en aan haar slechten zin uitdruk king gaf door allerlei kleine hatelijk heden en spitsvondige boosaardigheden'. Om Karl Fels te prikkelen en jaloersch te maken, kokketeerde ze voortdurend met Frank Patterson, maai- ze had even. goed haar beminnelijkheden aan een van de ijzeren dekpalen kunnen verspillen, en Karl Fels merkte van de nieuwe man- s?uvre bovendien niets. Hij had genoeg reet zichzelf te doen, om zijn oogen in toom te houden, die steeds weer Magda's blik zochten. Dat iemand hem gadesloeg, vermoedde hij in de verste verte niet» schillende lokalen zijn bezocht, waar al. les is overhoop gehaald, f 200 wordt ver- mist. Verder is ingebroken, eveneens door openschuiving van een raam, bij de heer A. Fleskens, directeur van den Handels, raad. Ook hier is alles overhoop gehaald. Uit een buffetkast wordt f 10 vermist. Tenslotte is ingebroken in de villa „Zonnehoek" van den heer Bos. Hier zijn de dieven blijkbaar gestoord, althans er wordt niets vermist. Ernstige mishandeling. Toen de vrouw van W. V., die van haar echtgenoot gescheiden leeft, zich ten huize van. zijn moeder aan de Paar. denmarkt te Delft om onderstand ver voegde, werd zij door V. en zijn moe der zoo ernstig mishandeld, dat zij in het ziekenhuis moest worden opgenom.-n. V. ©n zijn moeder zijn gearresteerd. en zoo ontging hem do tevreden uitdruk king in het gezicht van Mevrouw Heyrle- Lringk. Uur na uur vervloog, en de „Kaiser iWilhelm II" moest 's nachts de bank van New.Foundland passeeren. 's Avonds reeds werd het opvallend koel, en lang zamerhand hing zich een dun nevelgor- dijn over de zee. Toen Luitenant Fels tegen elf uur de commandobrug betrad, vond hij den ka pitein boven, bezig met zijn kijker den horizon vooruit en naar het Noorden te onderzoeken. „Is er wat in zicht?" vroeg Fels. „Nee! Maar we krijgen hem misschien in zicht!" antwoordde kapitein Hansen, zonder den kijker van zij oog te nemen. „Wat dan?" „Nou, dien verduivelden ijsberg, die hier rondzwerft! Vanzelf en zonder meer komt hier om dezen tijd van het jaar anders niet zoo'n kou en zoo'n nevel!" antwoordde de kapitein. Deze mededeeling interesseerde den Duitschen zeeofficier zeer. Een ijsberg ;'had hij nog nooit gezien en hij won de gelegenheid niet laten voorbijgaan. Tenslotte dreef hem de t-oenemeiid© kou de toch naar beneden, maar hij vroeg om in ieder geval gewekt te worden, als de vermoede ijsberg in zicht kwam. „Dat zult u wel hooren, Mijnheer Eels riep Hansen hem na, toen hij da trap af ging. Hoe lang Karl Fels reeds geslapen had, wist hij niet, toen hij plotseling omhoog voer. Door de stilte dreunde het dof- brullende, huilende geluid van Jen mist hoorn als de trompetter van het jongste gericht. Met korte tusschenpoozen lier- haalde zich het zenuwschokkende geluid en tegelijkertijd vertraagde de vaart van het schip. In een ommezien was Fels uit zijn kooi en aangekleed, gooide een wijde cape om en stormde aan dek. Onderweg hoorde hij overal het klap-, pen van de hutdeuren, angstig roepen en vragen., Vreemd uitgedoste gestal ten renden voor en achter hem, eveneens met hi:/, doel om zoo gauw mogelijk het dek te bereiken. Daartusschen klonk ge. roep in heb Duitsch en het, Engelsoh: „Kalmte! Kalm! Het is niets. Er is hees iemaal geen gevaar 3" Maar de opgeschrikte reizigers lieten zich niet ophouden en drongen naar bos ven. Rennend bereikte Karl Fels de corns mandobrug en vroeg haastig: „Wat is er gebeurd?" Rillend trok hij zijn cape cm zich heen, daar een ijskoude nevel zoo idik als een vuist het heele schip als in dichte sluiers hulcle. Men kon nauwelijks lien pas vooruit zien. „Nevel!" bromde de wachthebbende of^ ficier. „Op eens zaten we erin!" „Stop de machine!" brulde ergens-vans clean de stem van den kapitein. „Halva kracht achteruit 1" De telegraaf ratelde, en met donderend gestamp werkten de schroeven, achten uit. „stop!" rj De schroeven stonden stil. Mats lob* me bewegingen begon het schip te rol* len. i „Hannes, zie je wat?" brulde da kas pitein naar den uitkijk in de fokkemasD. „Nee, kap'tein! Ik zit hier as de vlaag in 'nen melkpot!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1