troonrede: Plaatselijk Nieuws uitoefenen, door het Verificatiebureau van de Vereeniging van Nederl. Ge meenten. De Voorzitter zegt dat vroeger al eens naar de kosten geintormeerd is en dat toen is opgegeven dat de kosten f 200 per jaar bedragen, waarvoor om de 3 maanden een onderzoek wordt ingesteld waarover den Raad dan een rapport wordt voorgelegd. Spr. zou dit adres in handen willen stellen van de Com missie van onderzoek voor de begrooting, die er hare meening dan over kan zeg gen. Uitloting obligaties. Van de leening van 15 Maart 1920 groot f 10.000 wordt uitgeloot no. 14. Van de leening van 18 September 1916 groot f6000 no. 8. Van de leening van f35000 de nos. 21 en 56. Schrijven van den heer van Gooi, hoofd der school uit Wijk B, waarin hij ontslag verzoekt als lid van de Commis sie tot Wering van Schoolverzuim wegens vertrek uit de gemeente. Het gevraagde ontslag wordt onder dankzegging verleend. B. en W bevelen ter vervulling der ontstane vacature aan den heer Boender en Simonis. De heer Boender wordt met 5 stem men gekozen, de heer Simonis verkreeg 2 stemmen. Aanbieding gemeenterekening 1927. De ontvangsten voor den gewonen dienst bedragen f 7898984 en de uitgaven f75055 35, batig slot f 3934.29. Tot leden van de Commissie van onderzoek worden aangewezen de heeren v. Balkom, A. v. d. Pluijm en Berm. Aanbieding gemeentebegrooting 1929. Sluitend in ontvangst en uitgaaf den gewonen dienst betreffende f 55093,88 en de kapitaaldienst f4169,01. Zal door dezelfde commissie worden onderzocht. Reclame schoolgeld Zal in besloten vergadering worden behandeld. Rondvraag. De heer Middelkoop vraagt, of de Inspecteur op het L. O. al zijn goed keuring heeft gehecht aan de benoeming van den onderwijzer aan de school te Dussen-Binnen. De Voorzitter zegt, nog niets te hebben gehoord, zal evenwel bij den Inspecteur eens telefonisch informeeren. De heer Middelkoop merkt op, dat het onderwijs aan de school te Dussen- Binnen veel te wenschen overlaat. Juf frouw Prins heeft alleen 35 kinderen voor haar rekening verdeeld over ver schillende lokalen, zoodat er van het onderwijs niet veel te recht komt. Spr. vraagt of er niet een assisstent benoemd kan worden. De Voorzitter noemt het een moei lijke kwestie, een school met een leer kracht is niet veel, dat is zooeen assistent aanstellen is evenwel ge vaarlijk. Aan de school in den polder is een assistent benoemd op een salaris van f50U nu dat is veel voor de ge meente Daar is een assistent aangesteld, in het vooruitzicht, dat het aan die school in orde komt en er een vaste leer kracht bij zal houden. Met de school te Dussen-Binnen is dat evenwel niet zoo, daarom is het gevaarlijk een assis tent aan te stellen, want dan zullen de bijzondere scholen er ook om komen vragen en die hebben er dan ook recht op. Het onderwijs is hier toch reeds duur. Spr. zou de toestand gaarne willen redden, doch ziet er vooralsnog geen kans in. Middelkoop. Een eenmansschool is niets. Geen enkele school verkeerd in de noodzaak om een assistent te vragen, alleen Dussen-Binnen verkeerd in de ongunstigste omstandigheden. De toe stand is er onhoudbaar. De andere scholen zullen niet om een assistent vragen. Voorzitter. Nu spreekt u anders als vroeger. U hebt wel eens gezegd, als het recht er is moeten zij het nemen. Als wij nu aan die school een assistent gaan geven, dan hebben ook de bijz. scholen er recht op en kunnen wij die niet weigeren, wij begeven ons op ge vaarlijk terrein. U zegt wel, zij zullen er niet om vragen, maar dat weet je met. Ik moet afraden om er aan te beginnen het is gevaarlijk een precedent te scheppen. Middelkoop. Er zijn nu 35 leerlin gen, met de invoering van het 7e leer jaar komen er 8 bij en dan moet er toch een tweede leerkracht bijkomen. Als ik een betere oplossing wist, zou ik je die gaarne aan de hand doen. En wat het precedent betreft, dat is er in de polder al, het hek is er reeds van den dam, als de andere scholen het dus vragen - willen, hebben zij daartoe reeds het recht. Voorzitter. Men kan toch voor de openbare scbolen alleen geen kosten gaan maken, men zal ons zeggen, geef ons menschen ook hetzelfde recht. Ik zou er nog eens over nadenken. Middelkoop. Ik wil er gaarne eens met den Inspecteur over gaan spreken. Voorzitter. Dat is mij best^ Men moet- niet vergeten dat wij bier reeds met 7 scholen zitten, dat is een geweldig ding en dan zitten we altijd ook nog met den strop van het electrisch bedrijf. Middelkoop. De menschen zeggen, kan er voor 35 kinderen nog geen f500 af, terwijl voor één leerling van het gymnasium eenzelfde bedrag is betaald De polder heeft toch reeds een assistent. Voorzitter. Daarmede zijn wij er in geloopen. Als de menschen voor een gedeelte hun kinderen naar Meeuwen naar school wilde sturen, dan zou ik er voor zijn direct een contract met Meeu wen te sluiten. Middelkoop. Ik wil het gaarne op de goedkoopste manier oplossen. Doch zooals U het voorstelt gaat het niet, een gedeelte naar Meeuwen en een ander gedeelte naar de school van mijnheer Boender, dan moet daar een lokaal worden bijgebouwd en dan komt de splitsing en moet er een nieuwe school worden gebouwd. Het is in het belang van de gemeente het niet zoover te laten komen en er eens goed over na te denken en te overwegen. De heer v. Drunen stemt hiermede in, spr. ziet dezelfde bezwaren als de heer Middelkoop, daarbij een assistent behoeft toch slechts tijdig te worden aangesteld, in 1930 komt aan het gesukkel van zelf een einde. De heer Middelkoop zou B. en W. willen opdragen, de kwestie eens ernstig te overwegen. De Voorzitter vindt dit goed en zegt alles voor een goede oplossing te voelen, maar de kwestie is, het onderwijs is reeds duur en om dat vrijwillig nog duur der te gaan maken is een groot bezwaar, daarbij bevoidert men op die manier de instandhouding van éénmansscholen. De heer Middelkoop zegt dat dit de schuld van de wet is, er worden wat leerlingen bij elkaar gezocht en er moet een school komen. De Voorzitter stemt toe dat het zoo is, doch er is niets aan te doen, maar ten slotte zal de belasting zoo hoog op gevoerd moeten worden, dat men de gegoede ingezetenen de gemeente uit jaagt. Besloten wordt deze kwestie nog eens terdege onder de oogen te zien. De Raad gaat hierop in geheime zitting. DE KEDERLANDSCHE JAARBEURS. De Jaarbeurs te Utrecht is in het leven geroepen om de belangen van handel en indu strie te dienen. Op de Jaarbeurs zjjn die be langen één de industrie (de deelnemers) heeft op de Jaarbeurs gelegenheid haar afzetgebied uit te breiden de handel (de bezoekers) heeft er gelegenheid het voor- deeligst in te koopen. De industrie ver schijnt in grooten getale en groote ver scheidenheid ter Jaarbeursde handel maakt van dit bijeenzijn van zoo vele en zoo verscheidene leveranciers gebruik om op de beste, gemakkelijkste en goedkoopste wijze zijn inkoopen te doen. Handel en industrie worden door de Overheid in allerlei opzichten zwaar belast, maar krjjgen van deze Overheid niet te eten en worden ook niet door allerlei sociale bepalingen en maatregelen be schermd. De zakenman moet zelf zonder eenigen steun of bescherming vbb bovenaf, zijn weg zoeken. Welnu, de zakenman, die met zijn tijd meegaat en zjjn eigen belang begrjjpt, bezoekt de Jaarbeurs te Utrecht. De ondervinding wjjst dit uit. Wie de Jaarbeurs niet bezoekt, raakt ten achter bij den concurrent, die het wel doet. Bjj den handel ligt het geheim van het succes in den voorsprong. Dien voor sprong geeft de Jaarbeurs. Een bezoek aan dit centrum van handelsverkeer biedt tal van mogelijkheden om door oordeel kundig, vergelykend inkoopen den concurrent te kunnen overtroeven by den verkoop. Het is reeds meer dan eens van gezag hebbende zjjde verklaardhet geregeld bezoeken van de Jaarbeurs te Utrecht is een onafwijsbare eisch voor eiken goeden koopman. Het toenemend aantal bezoekers en het toenemend aantal deelnemers zijn beide feiten, die deze uitspraak bevestigen. In de eerste jaren van het bestaan der Jaarbeurs heeft men aan het economisch nut van dit instituut getwyfeld niet aan stonds werd door alle zakenmenschen het groote belang, dat men van de Jaarbeurs kan hebben, ingezien. Maar de oogen zijn open gegaanmen is gaan inzien, welke voordeelen men bij een bezoek aan de Jaarbeurs had, en men is door de on- dervindig tot het inzicht gekomen, dat men het grootste voordeel heeft bij een geregeld bezoeken der beurs. Aan dit inzicht heeft de Utrechsche beurs haar gestadige ontwikkeling te danken, een ontwikkeling welke zich dit jaar beeft gemanifesteerd in den voorgenomen uitbouw van het eerste Jaarbeursgebouw. Er wordt hard gewerkt aan de oprichting van het tweede Jaarbeursgebouw, waarvan een gedeelte de nieuwe semi-permanente hal reeds staat en in gebruik is genomen, terwijl met het grondwerk voor het nieuwe groote, vjjf verdiepeningen hooge gebouw, reeds aangevangen is. De belangrykheid van de Negentiende Jaarbeurs, welke thans weer tot het ver leden behoort, behoeft niet nader in het licht te worden gesteld. Deze Jaarbeurs had nóg belangryker kunnen zijn, wanneer er slechts méér plaatsruimte in het gebouw ware geweest. Maar degenen, die bezocht hebben het tot in den nok gevulde Jaar beurs gebouw, de buitengewoon belangrijke groep zuiralwerktuigen en machinerieën in de nieuwe semi permanente hal, nog vergroot met een tijdelijk paviljoen, en het fleurig bezet Vredenburg-terrein, zullen geen spijt hebben gehad van hun bezoek aao deze Jaarbeurs. HEUSDEN. In de bijeenkomst van Woensdagavond van het «Heusdensch Man nenkoor werd in het bestuur gekozen de heer A. Nooten in de plaats van den heer Van den Berg, die de gemeente metterwoon verliet. Zondag herdacht de heer H. Meen- horst den dag, waarop hij voor 25 jaren in dienstbetrekking kwam bij de N. V. Heilevoetslais, erploitante van meerdere gasfabrieken. Gedurende de laatste twaalf jaren was hjj belast met het beheer der fabriek alhier en gezegd moet worden, dat by in die functie zeer velen aan zich heeft verplicht, zoodat dit jubileum voor hem dan ook niet ongemerkt passeerde. Ook de «Heusdensche Fanfare* liet zich niet onbetuigd en bracht hem Zaterdagavond een serenade, welke attentie op hoogen prjjs gesteld werd. Zondag had na afloop van de Hoogmis in de R. K. Kerk een extra plechtigheid plaats. Voor eenigen tjjd is door iemand die onbekend wenscht te blijven, aan de kerk een beeld ten geschenke gegeven van de H. Tberesia van Lisieux, dat thans voor het eerst aanwezig was. Dit beeld nu werd door den HoogEerw. heer Deken plechtig gewijd, welke plechtigheid werd opgeluisterd door den zang van een kinderkoor. Wat het beeld zelf betreft, het ziet er keurig uit en wordt door allen ten zeerste geroemd. ANDEL. Bij genoegzame deelname zal door P. Zegwaard, Ryks veearts alhier in deze gemeente een cursus in veekennis worden gegeven. De WelEdele Heer W. BroDkhorst, hoofd der Cnr. Lagere Landbouwschool alhier is gekozen tot Voorzitter van den Ring >Alten8c van Herv. Jongelingsvereen, in het Land van Altena. De prys der aardappelen bedraagt alhier voor eigenheimers f2.50 tot f2.75 per H.L. De prijs der knolperen bedraagt 57 cent per K.G. De werkzaamheden op de sluis alhier vinden gestadig voortgang. Het heien der palen is zoo goed als afgeloopen. De voorbereidende werkzaamheden voor bet aanbrengen van een nieuwe brug zyn nog in vollen gang. Naar wjj vernemen zal de nieuwe brug ODgeveer 75 c.M. hooger komen te liggen dan de vorige. BENEDEN LANGSTRAAT. Na vette varkens blyft geregelde vraag bestaan, maar de voorraad is momenteel niet groot. Men besteed tot 76 cent per K.G. levend gewogen. Jonge biggen gelden van f14 tot f16 per stuk. CAPELLE. J.l. Vrijdagmorgen had in de Nieuwstraat alhier een erstig ongeluk plaats. Bjj het lossen van een machine voor de drukkerij van den heer R. van Dalen aldaar kantelde de machine, met het ongelukkig gevolg, dat een Dortsche mon teur, die deze machine moest plaatsen, er onder geraakte. Met een gebroken arm en been werd de ongelukkige binnenge dragen en vervolgens op last van Dr. Kohier, die spoedig ter plaatse was, ter verdere behandeling per auto overgebracht naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer. Bij onderhandsche aanbesteding is het bouwen van een woonhuis voor Mej. Wed. A. de Haas aan de Vaartkant te dezer plaatse opgedragen aan den heer C. P. Treffers alhier. Na des morgens door Ds. Ewoldt uit Raamsdonksveer in zyn ambt bevestigd te zyn, zal onze nieuwe predikant Ds. A. v. Willigen, overgekomen uit Woudrichem, a.s. Zondag in den namiddagdienst in de Ned. Herv. Kerk zyn intrede houden. Aan den op Donderdag 27 Sept. a.s. te 's-Gravenhage te houden Nationalen Landstormdag, welke gehouden wordt in verband met het 10-jarig bestaan vari den Bijzonderen Vrywilligen Landstorm, zal de afd. Sprang-Capelle met 12 manschappen deelnemen. Naar men ons mededeeld zal in de a. s. wintermaanden, bij genoegzame deelname in de school in de Nieuwstraat alhier onder leiding van den heer J. Ben- jaminse een landbouwcursus worden gegeven. Zaterdagavond gaf de gemengde zangvereeniging »'t Rozeknopje* uit deze gemeente op uitnoodiging van het muziek gezelschap «Euphonia* te Kaatsheuvel aldaar in de zaal dezer vereeniging onder leiding van den heer N. Snijers een welgeslaagde uitvoering. De verschillende nummers werden op verdienstelijke wjjze uitgevoerd en na ieder nummer hadden directeur en executanten een welverdiend applaus in ontvangst te nemen. J.l. Zondag hield de postduiven vereniging «de Luchtvaart* gevestigd by Mej. Wed. A. v. d. Haard alhier in com binatie met de postduivenvereen. gevestigd by den heer van Heeswjjk te Kaatsheuvel een wedviucgt vanuit Hall (B.) met den volgenden uitslag H. Dekkers 1, H. van Kampen 2, 8, 30, J. Pynenburg 3, 15, 22, S. Oerlemans 4, J. Corstanje 5, 10, A. Snaphaar 7, 16, 25, Th. Lichtvoet 9, 23, P. v. d. Velden 11, A. v. Moergestel 12, 14, Ckr, v. Heeswijk 13, 17, J. Ver steeg 18, H. Netten 19, J. Zwart 20, H. H. Nieuwenhuizen 21, M. Donders 6, 24, H. Vos 26, G. Stam 27, 29, A. Zwart 28. 's GRAVEMOER. Vrijdagavond had ten ten gemeentehuize alhier, onder leiding van den Edelachtb. heer D. Smits, burgemeester dezer gemeente, een vergadering plaats van Dames tot oprichting van een kant werk vereeniging «Het Molen wiekje*. Vastgesteld werden de statuten en het huisboudelyk reglement, waarna tot bestuurs leden werden gekozen Mevr. Millenaar LoefF, Mevr. Volk, Mej. D. Nerings, Mej. D. van DoDgeo en de heer Suiderhout. Moge deze vereeniging het hare bijdragen, om het kantwerkbedrijf dat sinds menscben- heugeni8 in deze gemeente beoefend werd. Donderdag 20 September zal bet echtpaar BegeerCbnst hunne 35-jarige huweljjksvereenigiog in familiekring ber denken. Op de gehouden Stierenkeuring te Oosterbout zjja van de drie aangevoerde Stieren er 1 goed gekeurd, en wel die van den landbouwer P. Messen. De prys van het rundvleesch is alhier verhoogd roet 10 cent en gebracht van f1 40 op f1.50 per K.G. Naar hooi komt geregeld vraag eo de prys is steeds oploopend. Voor goed handelshooi besteedt men f22 f23 per 500 K.G. Deze week werd alhier weer een groote party per schip aangevoerd voor rekening van den heer Taselaar. Op 26 September a.s. des namid dags 3 uur, zal ten Gemeentehuize alhier gelegenheid bestaan tot kosielooze vaccinatie en revaccinatie. DRONGELEN. Zaterdag 15 S»pt. had alhier de verloting plaats ten bate van het Fanfarecorps «Excelsior*. De prijzen zijn als volgt uitgekomen op de hieronder ver meide nummers le prys No. 150 16a prijs No. 316 2e 192 17e 160 3e 103 18e 376 4e 7 19e 40 5e 482 20a 138 6e 216 21e 428 7e 350 22e 165 8e 184 23e 111 9e 61 24e 313 10e 62 25e 170 11e 223 26e 477 12e 56 27e 287 13e 228 28a 91 14e 9 68 29e 9 55 15e 9 197 30e 9 Verder waren nog ingekomen acht prijzen, zoodat daarvan acht extra prijzen zyn ge maakt deze zijn op de volgende nummers gevallen. No. 444 Courantenhanger 293 Lepelrekje 9 385 Fietspomp 9 301 Peperbus 9 248 Koekjespot 9 364 Suikerpot 34 Fietspomp 9 226 Eierendop De pryzen kunnen op vertoon van het nummer afgehaald worden by C. M. Donken te Drongelen. SPRANG. Toen Zondagmiddag 1.1. een fletser aan het Oosteinde de «Zeioe* kwam uitgereden, werd hij door een aldaar passeerende auto gegrepen. Hy werd van de flets geslingerd en bekwam eenige ont vellingen, terwijl zyn kleeren op verschil lende plaatsen waren gescheurd. De fiets was totaal vernield. Door het plotseling remmen van den chauffeur werd erger voorkomeD. Naar wjj vernemen, bestaan hier plannen om te trachten een fanfarecorps op te richten. Daar het vroeger al meer malen ter sprake kwam en het steeds bij plannen bleef, hopen we, dat het nu eens werkelykheid mag worden. SLEEUWIJK. Ds heer M. Koek, alhier, slaagde dezer dagen voor het politie-diploma. Op 28 Sept. a.s. hopen de echte lieden J. C. Pellikaan en J. A. v. Herpen hunne 50 jarige echtvereenigmg te her denken. WOUDRICHEM. Door de bakkers in idez-gemeente is de prijs van het bruin- brood mjsft 1 qent pea- 8 ons verlaagd. Gedurende het tijdvak 6 tot en Imet 13 September j.L werden aan de vischmarkt alhier aangevoerd 6 zalmen vian 12 tot 23 pond, welke f 2.25 toe f2.74 per pond opbrachten. Besteed werd voor paling 85 tot 99 cent; aal 27 tot 45 cent; snoek 35 tot 50 cent; brasem 26 tot 34 cent bot 14 tob 32 csnt. Zondagavond nam Ds. A. van Willi gen. afscheid van de Nederlandsen^ Her vormde gemeente alhier met een predi katie over 2 Corinthe 13, laatste vers. De kerk was geheel bezet. Ds. A Ben ders van Rijswijk en ouderling M. D. van Wendel de Joode spraken den scheiden den leeraar toe, terwijl de gemeente hem staande Psalm 121 vers 4 toezong. WERKENDAM. Gedurende de afgen loopen maand hebben zich 15 personen in onze gemeente gevestigd terwijl er 9 vertrokken zijn. Over de maand Augustus werden voor de vlees chkeuring aangegeven 88 yarkens,, 17 runderen en 2 kalveren. .Vorige week Woensdag werd in go- •bouw Andreas de vergadering '.-ehouden ran de Ring Altena van Chr. Jongel Vereen. Na de gebruikelijke opening door den waarnemend Voorzitter den hr. v. Vuuren werden de notulen der vorige vergadering gelezen. Voor Bijbel bespre king was dien avond genomen „Daniël". De inleiding hiervoor werd geleverd door A. Geudeke te Almkerk. Deze wees voor al op Daniëls opleiding als profeet en als voorbeeld der jeugdige jongelings- groep voor onzen tijd. Over dit onder werp volgde een levendige bespreking- Tct- Voorzitter van den Ring werd ge keken de heer Bronkhorst. landbouw leer aar te Andel. Het cpstel „de Vaccinatie" gezien in het licht der Heilige schnflj werd geleverd door H. G. van Wijn gaarden te Hank. Uit het fmantieel verslag van den ge houden Landdag 1928 bleek dat er eem batig slot was van ongeveer f 90.—. Besloten werd de 2e Woensdag in Nor. de Ringvergadering te Andel te doe* houden. Na het zingen van Psalm 139:14 werï dez.. bijeenkomst door den Voorzitter ga. sloten. De verg. had een gezellig en leer, 7,aam verloop, een ieder ging in 't mid dernachtelijk uur voldaan huiswaarts. Tot Eere Voorzitter van Herv. Meis« jesVereen. Spreuken 910a is gekozen d« WelEerw. heer Ds. D. J. Lazonder welke deze benoeming heeft aangenomen. Heden (Woensdagavond) 7.30 uur komt de Raad onzer gemeente in een openbare vergadering bijeen. De opening: van het nieuwe zittingjaar der Staten-Generaal H.M. de Koningin hield by deze opening de navolgende Leden van de Staten-Generaal 1 Weder in Uw midden vertoevend ge voel ik dankbaarheid voor de zegeningen, waarmee ons volk ook in het afgeloopen jaar is omringd en die ons de moeilijkheden en zorgen, welke overbiyven, met te meer moed en vertrouwen doen onder het oog zieD. De algemeene toestand van het land geeft in menig opzicht stof tot voldoening. Het voortschrijdend economisch herstel buiten onze grenspalen heeft, ondanks de kunstmatige belemmeringen in het inter nationaal railverkeer, een gunstigen invloed op handel en njjverheid. Een deel der scheepvaart lijdt echter bjj voortduriog onder een te veel aan scheepsruimte op de wereldmarkt. De toestand van land- en tuinbouw stemt tot erkentelijkheid. Weliswaar stelde de fruitteelt teleur, maar zoowel de omvang en de boedanigheid van den oogst, als de prjjzen der producten mogen bevredigend heeten. Langs den weg van ontwatering en ontginning wordt met kracht verhooging van het voortbrengingsvermogen van de» bodem bevorderd. De financieele toestand blyft tot sober heid manen, niet het minst omdat de zware lasten, door de verschillende publieke licha men op de bevolking gelegd, een duurzame verbetering van den economischen toestand belemmeren. De betrekkingen, welke wjj met de anpere mogendheden onderhouden, zjjn van den meest vriendschappeljjken aard. Met eenige mogendheden werden arbitrage- en verzoeningsverdragen gesloten. Onze aan dacht blijft op dit belangrjjke onderwerp gevestigd. Betreurende dat de pogingen om tot internationale vermindering van bewapening te geraken niet sneller tot tastbare resul taten vermogen te leiden, begroet Ik met voldoening de toenemende internationale samenwerking op velertei, in het bjjzonder ook op economisch gebied. Een voorstel tot toetreding tot het onlangs te Parijs geteekende verdrag tot uitbanning van den oorlog, waarin een nieuwe waar borg mag worden gezien voor de hand having van den vrede, zal U binnenkort bereiken. Ik vertrouw, dat hernieuwde besprekin gen met België zullen leiden tot een voor beide landen bevredigende uitkomst. Naast de in het afgeloopen jaar inge diende en nog aanhangige wetsontwerpen op welker afdoening wordt prijs gesteld zullen eenige andere aan Uw oordeel worden onderworpen. Daartoe behooren ontwerpen tot nieuwe regeling van de arbeidsovereenkomsten van kapiteins en van schepelingen, en tot wijzi ging van het buweljjks-goederenrecht. Spoedige indiening is te verwachten van een wetsontwerp tot herziening van de Gemeentewet en van een voorstel tot technische wjjziging van de Armenwet. Een ontwerp inzake het pachtcontract is in vergevorderden staat van voorbereiding. Tegemoet gezien kunnen worden ont werpen van een natuurbeschermingswet en van een monumentenwet. Een voorstel tot herziening van de finan cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten zal Uwe aandacht vragen. Wetsvoorstellen betreffende minimum- loonen in de huisindustrie en betreffende de bescherming vaD jeugdige personen en vrouwen bjj het verrichten van landbouw- arbeid zjjn in voorbereiding, evenals een voorstel van wet tot regeliDg der werk loosheidsverzekering. De politieke toestand in Nederl.-Indië, hoewel voortdurende waakzaamheid ver- eischende, is, vergeleken bjj dien van het vorige jaar, verbeterd. Het bedrijfsleven verheugt zich over het algemeen in een normalen bloei. De economische ontwikkeling van Su riname, hoewel nog steeds onzeker, vertoont enkele lichtpunten, welke beloften voor de toekomst inhouden. De cultuur van Libe- riakoffie blijft gunstige resultaten opleveren, de baoxietwinring ontwikkelt zich krachtig

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 2