LETTERS ARTIKELEH tentoonstelling Opening HERFST- en WINTERSEIZOEN dat wij in Gorcum de mooiste Kleeding leveren Reeds zijn 451 EXTRA CADEAUX afgegeven Moderne Heeren-, Jongeheeren- en Kinder Winterjassen Land- en Tuinbouwwereld RAVENSWAAV-s - voor 1928-1929. de nieuwste Scheppingen der Mode, Grootste inrichting: voor Kleeding; naar Maat. Burgerlijke Stand. Marktbericht. NEDERHEMERT. CDer de maand September. Geboren: Gijsbertus z. van E. Oomen en E Vos Cornelia Elizabeth d van C. v. d. Vliet er, A. Bruygom Arie z. van G. de Koning en J. Ek^lmans. Levedoos aangegeven kind van G, Keine- mans en A. Vos. Getrouwd: G van Aalst 27 j. en BRENGEN U GELUK aan onderstaande personen werd een EXTRA-CADEAU uitgereikt. K. HAVEHAR, Woudrichem. Wed E. v d. WAL. Puttershoek. JOH. KONINGS, Kaatsheuvel. Wed W. KERSBERGEN, Brandwyk. A. MUILWIJK, Heukelom. P. de Weerd 22 j. E. van Wyk 30 j. en J. van de Werken 23 j. VEEN. Over de maand September. Geboren: Marinas z. van G. J. Vos en J. v. Ryswyk. Levenloos aangegeven kind van G. C Verbeek en A. M Roeland. Overleden: A de J jode 42 j., echtg. van H. Sack. BRAKEL. Over de maand September. Geboren: Jan Koenraad Jacob z. van D. A. van Balen eu J. C. v. d. Ven Jo hanna d. van G. v. Daten en A Sleeuwen- hoek Cornelis z. van A. Grandia en F. T. P. v. Balen Geeriruida Johanna d. van A. M. Ermstrang en van A. J. Versteeg Aartje d. van M. v. Dalen en W. v. Hemert Jacob z. van J. v. Dalen en D. S v. d. Linden Jantje d. van T. Pellen en M. W. v. d. Zalm. Getrouwd: A. v. Balen 34 j. en C. A. Vervoorn 28 j. P0UDER0IJEN. Over de maand September. Geboren: Lodewijk z. van H. v. d. Werken en J. Keinemans. Getrouwd: C. B tuman 24 j. en J. v. Wyk 22 j.St. v. Wij/erden 31 j. en G. Bok 31 j. Overleden: J. Schouwenburg 35 j echtg. van G. Verbeek. WOUDRICHEM. Geboren: Hendrikus z var: F. J. Metz en H. Baks. Getrouwd: B H. Kant 22 j en E. van Veen 28 j. WERKENDAM O/er de maand September. Geboren: Ane i. van N v. Noor. denne en M. J. Duynbouwer Cornelia Bas- trana d. van O. "G. v. d. Wiel en A. Pruis- sen Hendrikus z. van R. Blokland en A. Visser Christiaan van C. Hovestadt en J. Sack Marius Jan z. van M J. v. Oord en W. C. Sagers; Cornelis Johannes z. van J. C. Visser en C. Egas Arie z. vao F. Scbaddelee en A. PaansJacob Cornelis z. van A. Hakkers en M. v. d. Stelt; Sara Catharina d. van W. J. de Keizer en C. Kant. Ondertrouwd: P. J. v. Berchnm 22 j. en C. Leeuwenstein 21 j P. van Wyk 22 j en W. J. Pruissen 21 j. C. de Waal 28 j. en G. A. B okland 23 j. Getrouwd: J. v. d. Assem 26 j. en M. J. Klop 21 j G. Verhey 27 j. en A. N. Faasse 22 j. Overleden: G. J. Vos 4 m.m. Hoekwater 75 j„ wed. v. W. Wynja M. W van Oord 73 j., echtg. van S. Heystek. G0R1NCHEM, 8 Oct. Op de veemarkt waren aangevoero 470 runderen, 1 nuch tere kalveren, 204 overloopers, 578 biggen, 0 geiten of bokken, 0 schapen, 0 lamm. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 300f 400 melkkoeien 1 250 f 325 kalfvaarzen f 200f 280 guiste vaarzen f f pinken f 130 f 190 graskalveren f 30f 70, nuchtere kalveren f 25f overloopers f 28f 40, biggen f 12f25, schapen f f lammeren f f geiten f f 's BOSCH, 10 Oct. Op de markt van heden werden aangevoerd 2345 stuks. 1396 stuks hoornvee, 775 biggen, 8 zeugen, 102 schapen lamm., 64 kalveren. De pryzen waren als volgt: Kalfkoeien f 205 f 360, kalfvaarzen f 200 i 325, VAN ONZE (Gereed en naar Maat) U ZIET GEËTALEERD zoowel in aparte modellen als in prachtvolle kleuren. Wij toonen wederom hiermede met de FIJNSTE AFWERKING tegen den LAAGSTEN PRIJS. U ziet geëtaleerd de nieuwste geruite Velours-Ulsters voor slechts f19.Een keurige blauw Ratiné Overjas voor f 25.Een warme Winterjekker met tijgerbont gevoerd voor f 13.90. Prachtige Sorteering. BLAUW RATINÉ JONGENSJEKKERS. tealen. Verder beeffc het spr. verwonderd, dat hij niet op de agenda heeft gezien de kwestie overname administratie G.E.15. vjan den heer Gijzels. Zooals men weet was er in de laatste vergadering besloten, dat de raadsleden deze administratie zou den inzién. Spr. heeft zich de moeite (daarvoor getroost om met B. en W. een ten ander na te gaan over de jaren 1921 tot en met 1927 en nu zijn spr. daarbij) verschillende dingen opgevallen, waarvan bij iets heeft aangestipt. Spr. zou de beer Gijzels aansprakelijk willen stellen xroar de te korten, ten gevolge van njet betaling van stroomkwitantiesdeze te korten zou spr. niet willen verhalen op fle menscheen doch op den heei Gijzels. Yoorbraak werd afgesloten wegens wan betaling, doch M. Kleijn die ook niet betaalde bleef stroom betrekken, dat is iiiet zooals het behoort, Als hij de een pfsluit, had. hij dit ook andere moeten (doen. Verder heeft spr. gezien dat Gijzels jde inkt met Liters opdeed, de'pennen met 144, stukjes gum met 6 tegelijk en dat voor zoo'n kleine administratie. Voor het. ï#etalen v. een rekening bij den hr. T iel er (te Waalwijk werd 1.50 reiskosten in (rekening gebracht en daar werden de pCt. zeker ook nog van opgestreken. Wie jaiaakt er nu een reis om een rekening kxi betalen, men stuurt bet bedrag toch ker op. Dat is de taktiek van iemand kil» altijd, te koer ging tegen den vcrigen (Burgemeester en diens levjn zuur ^naakte, ook de tegenwoordige Burge. (meester maakte hij het lastig, daarom firjöci ik me verplicht om juist die man, tdiö altijd, te keer ging en het over zui- (nig beheer had in het daglicht te stel- iteai. Zoo heeft hij) 2 doozen aangeschaft ivoor het opbergen van de administratie 'tiie elk f 10.50 moeten hebben gekost, ten. die thans te vies en smerig zijn om/ tón te zien, (Spr. haalt de doozen voor jden dag en toont, ze aan der raadsleden)!, Met lijkt wel of de konijnen er in gew fcdVakkeerd hebben. Spr. zegt het trerurig jfce vinden, dat er zoo met het geld is' Hond. gesprongen, f 10.50 voor een cur- Jtpnnen doos. v. Herpt. Als de raad het good inziet V-hl hij er niet voor zijn voor dien rnau leen wachtgeldregeling in het leven te roepen. f Sprengers. Alles ziet er zoo vet en vuil uit, dat je vies bent het aan te ra- kam. Alles staat er door elkaar in de re kening, dan met inkt en dan me+ potlood •(geschreven, doorgehaald, geradeerd en vol Shktvlekkken en dat moet nogw;l dub bel boekhouden zijn. Als men zijn geld voor een betrekking opstrijkt moet men ter ook bekwaam voor zijn. Ik heb mijn-' beer Verhoeven gevraagd of hij bij den polder ook zooveel inkt gebruikte toch Idle zei, wij geven hem f 15.voor schrijf behoeften. Waarschijnlijk heeft hij dus soort den inkt van de gem. ook voor den (polder geschreven, B. en W. kunnen zelf (getuigen dat het zoo is. v. Herpt. En het is niet dat B. en W. ter niet achter hebben gezeten die hebben Shem er herhaaldelijk opgewezen Sprengers. Dus hij heeft maar zijn ei gen zin gedaan. t 'Voorzitter. Wat; de te korten betreft, pat zal wel meevallen, deze k men ge-t Jeidrlijk wel binnen. We zitten er van de Secretarie nogal achterheen, en nu rwordt er wel betaald. Kleijn heeft ook betaald, over een paar maanden als de raad de eindrekening wordt aangeboden (dan zult u zien, dat de te korten niefl zoo groot zullen zijn. Sprengers. Hoe gering dit mag zij a ik zou het niet verhalen op de inwo- ner*, doch op Gijzels. Voorzitter. We moeren daarop niet vooruit loopen. v. Herpt. Ik zou een accountant wil. len benoemen die alles nagaat. Voorzitter. Een accountant kost veel, tde een zegt f 150.— de ander f 200.en als er nu sprake v. was dat er een te kort zou zijn, dan was bet iets anders, doch het is mijn vaste overtuiging dat er v. een geldelijk te kort geen sprake is en dat er geen cent mankeert, daarom zou het niet geoorloofd zijn om voor een onderzoek f 150.— uit te trekken. De l'eden v. den raad hebben alle bescheiden ingezien, ik zou het niet verder uitzoe-, ken. Ik geloof niet dat er een te kort* is, daarbij hebben Ged. St. een en ander goedgekeurd. Sprengers. Dat is meer gebeurd, zie taiaar naar Wijk, dat hadden Ged. St. ook goedgekeurd en wat is daar niet oan de hand. Voorzitter. Ja ik weet het wel. Ik zal in omvraag brengen het voorstel van rWethouder Kleijn om alsnog een wacht geldregeling te treffen. Dit voorstel wordt verwerpen met 5 tegen 2 stemmen. Al leen Wethouder Kleijn en de heer Lega ten stemden voor Ged. Sfc. zal thans ge adviseerd worden, dat de raad niet voor teen wachtgeldregeling voor den heer Gij- zels is. De heer Sprengers zegt dat de brand spuit in den EDhout wel en in Oud- beu sden niet geprobeerd is, wat is daar van de reden? De beer v. Herpt zegt dat. de opper- brandmeester, daarvoor verantwoordelijk is, De lieer Sprengers meent dat Gijzels, dat Wel op zijn kap durft nemen, mis schien wil die wel, dat heel Oudheusdon afbrandt. Spr. zou Gijzels evenwel op zijn nalatigheid willen wijzen. t De heer v. Herpt zegt dat Gijzels ner gens naar kijkt. i De Voorzitter zegt dat B. en W. Gij zels ernstig zullen onderhouden en. als hij niet meer ambitie toont, dan zal men een anderen opperbrandmeester benoemen. De heer Sprengers dringt aan op het bestellen van grint voor de Laagstraat, iSpr. zou deze niet in het voorjaar doen grinden, doch in den winter. De heer v. Herpt heeft spr. medegcd 'e-d (dat B. en W. van plan zijn genoemde straat, eerst! wat: af te schabben, hij vindt (dit- een heel goed idee. f De Voorzitter belooft dat B. en W. (het bestellen van grint in overweging zullen nemen. Daar verder niemand meer pret- woord verlangt sluit de Voorzitter 'ie vergadering. - *-r' Kalibemesting en Nachtvorsfcge- vaar. Is het waar, wat men meermalen hoort beweren, dat een kalibeme^ting de aar dappelplanten een grooten weerstand te gen nachtvorsten geeft Ir. G. G. Bolhuis te Vageningen heeft door een proef liet antwoord op dezï vraag willen geven. De beweerde invloed der kalibemesting werd hierop teruggebracht, dat de kali dc-n bodem dusdanig zou beïnvloeden, dat meer water werd vastgehouden, en de afkoeling dus minder vlug zou plaats hebben. Onder leiding van Prof. Aberson werd door den heer Bolhuis de volgende proef aangezet. Een lS.tal potten wer den gevuld met grond uit de Wagening- sche Eng. Grondonderzoek bewees, dat de aarde practisch geen opneembare kali (K2. .O,) bevatte. Eik van dezfi Dotten b-vatte. 6 K.G. grond. Er werd bemest aar 500 K.G. Chili en 800 K.G. Tho masslak per H.A., terwijl ten opzichte der kalibemesting de potten verdeeld w,.rden in 3 fracties: geen kali; 400 K. G. kalizout 40 pCt. en 12O0 dito, per H.A. Als proef plant werd gebruikt de Eigenheimer en gepoot werd opi 3 Maart. Begin Mei, toen de planten een vol doende hoogte hadden bereikt, werden de even nummers dus van elke fractie 3 stuks, bestemd om te worden blootge steld aan temperaturen beneden 0 gra den Celsius, terwijl de andere moesten dienen als controle voor bet bepalen der vriespuntsdaling in het celsap. Tel kens als een der even nummers in den thermostant stond, werd een plant van dezelfde fractie van het loof ontdaan, dit loof uitgeperst, en in het perssap de 'vriespuntsdaling bepaald. De planten stonden; 6 .(uur in den thermostant. De waarnemingen aan de planten gaven re sultaten, welke door den heer Bolhuis in tabellen zijn neer gelegd. De ruim te laat niet toe, ze hier weeir te geven. Voldoende zij het, te vermelden: dat. uit deze proef wel is gebleken, dat een kali bemesting inderdaad de aardappelplan ten een grooteren weerstand verleent te gen nachtvorsten. T>e mogelijkheid om dit aan te toonen, bestond hier, omdat men over grond beschikte die geen op. neembare kali bevatte. Dergelijke gron den zullen echter in die streken van ons land, waar aardappelbouw wordt uit geoefend, niet of zeer weinig voorkomen. Tclch weten we dan nu, zoo besluit Ir. Bolhuis! (dat we met een flinke kalibe- mesting ooize aardappelplanten een rug. gesteuntje tegen nachtvorsten gaven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 2