Costuums naar maat vanaf 1 F". JOHAN DE MOL, f 32.50 Parijsche Modebrieven Binnenland DE WERKEN EN SLEEUWIJK over de maand September. Geboren: Elisabeth Johanna, d. v. C. Paans en A. Pruissen Elizabeth Jannigje, d. v. T. Baggerman en W. J. v. Gelderen Marie d. v. J. van Rosmalen en A. van DrunenAlettina d. v. M. Hoeke en C. W. BranderhorstJohanna Goverdina d. v. A. Pruysen en F. v. AndelAnna d. v. T. van Andel en G. RoubosHendrikus z. v. C. Pruissen en F. Ritmeester Albert z. v. H. v. Burgel en H. v. BurgelTeunis z. v. L. van Heukelum en M. de Haas. Getrouwd: G. Bras 27 j. met A. Oldenburg 26 j.A. de Lange 30 j. met C. v. d. Heuvel 24 j. T. P. Roubos 24 j. met G. v. d. Wiel 18 j. Overleden: E. D. *oor den Dag 60 j., echtgenoote van G. Ritmeester R. Pellegrom 83 j. wedn. van J. Versluis. Stalen op aanvraag. Coupeur te ontbieden. Voor prima pasvorm en be werking wordt ingestaan. Verzuicoe niet, zonder eenige ver plichting stalen aan te vragen. HEUSDEN. Land- en Tuinbouwwereld Elke zainige en practische vrouw in- pecteert, alvorens de eigeDlyke winter begint haar garderobe. Ze ziet na, wat nog goed is, wat met een kleine verandering opgeknapt, met een wijziging gemoderniseerd kan worden. Dan pas kan ze beslissen wat of ze in het komende jaargetijde voor mantel, japon, rok of blouse nieuw zal moeten koopen. Geheel anders gaat een japon er altijd uit zien wanneer we den hals goed weten te veranderen. We kunnen een toilet b.v. alleraardigst moderniseeren door er een recht kraagje op te zetten, van dezelfde stof (indien we die hebben), anders van fluweel of zyde in gelijke kleur. Dit kraagje blijft van voren eventje open staan. Dan nemen we een heel smalle sjaal of das van gebloemde zijde en steken deze aan den achterkant vast met een mooie speld of broche. Het kortste einde halen we daarna, zooals onze teekening aangeeft, door een kleine opeaing van den kraag. De fleurige das zal zelfs het donkerste en saaiste costuumpje opvroolijken. Ge kunt deze garneering natuurlijk ook met succes toepassen op een japonnetje dat toevallig reeds een hoogen kraag heeft. De verandering kost dan slechts heel weinig moeite. Weet ge niets, héélemaal niets om dat donkere, saaie wintertoiletje eens een beetje op te fleuren Leent 't zich niet tot het inzetten van een licht vesje en kunt ge er evenmin een gekleurd kraagje of een jabot op aanbrengen Neem dan, al3 laatste redmiddel, uw toevlucht tot een sjaal. Sla altijd, wanneer ge dit japonnetje draagt, een aardige, mooi gekleurde sjaal om den hals, die u in 't gezicht flatteert. Dan ziet de japon er toch geheel anders uit. 't Is wel niets nieuws, een sjaal. En ook is er van de sjaal zelf weinig bijzonders te maken, want we hebben, geloof ik, op dit gebied langzamerhand alle fantasiën gehad, zoowel in kleur als in teekening, die we maar denken konden. Toch zagen we onlangs een aardige doek die weer eens een beetje vreemd aandeed. Ze was geheel in effen, lichte tint, maar had één enkele donkere hoek, wat zeer verrassend werkte. Een heel smalle zijden sjaal, die op een blauwe japoD gedragen werd, vonden we ook nogal aardig. Ze was half van witte, half van roode stof gemaakt. Samengeknoopt, had ze één witte en één roode lus, wat heel leuk stond. Tegen het begin van den herfst, komen, zooals altijd, de gebreide wollen artikeltjes weer voor den dag, die ons over de eerste koele dagen moeten heenbelpen, jumpers en rokken, capes, vestjes, sjaals, blouses, korte manteltjes, enz. Het meest ziet men ze met blokken en streepen, soms ook wel met moezen. Met koud weer draagt men vooral korte manteljes van fluweel, van molton of imitatie-leer in heel sterke klenren, die goed op de japon afsteken. De manteljes zijn met metaalkoord afgezet. De smaak voor aardige kralenkettingen neemt nog altyd toe. Dikwijls is de eenige waarde van zoo'n ketting de bijzonder mooie, levendige kleur der kralen. Men vindt ze in kristal, in glas, in verschillende steen soorten, in ivoor, parelmoer, in goud en zilver. De ketting behoort natuurlijk by de japon te passen en liefst draagt men er ook een paar armbanden by van hetzelfde materiaal. Wit en zwart, zegt men, zullen de voornaamste winterkleuren worden. Maar ook mooie tinten bruin zullen veel gedragen worden, zelfs voor uitgaanstoilletten, b.v. japonnen van bruine kant of bruine talie. En ook rood is in de mode, vooral voor den avond. De rug der japonnen wordt meer en meer belangrykslippen die op den rog worden vastgestrikt, ceintuur die op den rug sluit, enz. Verder zal er een voorliefde beerschen voor japonnen met een licht bovenstuk en donker benedendeel, W1LHELMINE. Een kanon gevonden. By bet uitdiepen van de grachten en vijvers van het kasteel Hoensbroek is een oud kanon van klein kaliber, van acht- kantigen vorm gevonden, geheel gaaf en uit ééu stuk yzer gehouwen. Culemborgsche Moordzaak. Naar wij vernemen zullen op 8 November a.s. voor de Arrondissements-Rechtbank te Tiel terechtstaanJohannes A. Collé te Culemborg, Arnoldus Collé Jr. te Baam, •erblyvende te Culemborg, Melis de Smale, verblijvende te Veenhuizen en Jantina Smidt, wed. Haveman, te Assen, allen ver dacht van meineed in de bekende Culem borgsche moordzaak gepleegd. Vanwege het Openbaar Ministerie zyn o.a. de beide verdedigers van de beklaagden Vroege en Sweeris voor het Gerechtshof te Arnhem Jhr. Mr. v. d. Goes van Naters te Nymegen en Mr. Roobel te Arnhem, als getuigen gedagvaard. Voor de gebr. Collé zal Mr. J. P. Sieburgh te Utrecht, voor De smalle Mr. J. Versteeg te Tiel en voor de wed. Haveman Mr. Den Hollander te Arnhem als raadsman optredeo. o— Verduistering van f 34.000. Het geld grootendeels terecht. Dezer dagen kwam, zoo meldt het Volk, een 31-jarige kantoorbediende op een ad vocatenkantoor te Amsterdam mededeelen, dat hij zich, als employé van een bankin stelling te Amsterdam aan verduistering van effecten tot een waarde van f 34.000 had schuldig gemaakt. Hij had het feit bedreven, daar hij door hui3elyke omstandigheden in fioancieele moeilijkheden zat, en een deel van het geld hij bad de waarde-papieren reeds verzilverd gebruikt. Het grootste deel van het geld had hy op twee plaatsen te Bussum begraven. De directie der bankinstelling, waar men het feit inmiddels reeds bad ontdekt, deed aangifte bij de politie, daarby tevens ver moedens uitende tegen bedoelden kantoor bediende. Op zijn aanwyzingen is het geld inderdaad te Bussum opgegraven, dat weer bij de bankinstelling is gedeponeerd. Tegen den kantoorbediende is proces-verbaal opgemaakt, waarna hij op vrjje voeten is gesteld. o Een Bargemeester bekeurd. De Rijksveldwachter heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den burgemeester van Velsen wegens het jagen op verboden ter rein. Uitbreiding van het Philips' bedrjjf. Naar het Huisgezin verneemt, heeft de N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind hoven in de Tivoli onder Zes-Gehuchten (gemeente Geldrop) gronden aangekocht tot het bouwen van duizend arbeiderswoningen. O De postvlochten naar Indië. Engelsche erkenning. De K. L. M. deelt mede De te Lahore verschijnende «Civil and Military Gazette« heeft haar nummer van 5 October voor een groot deel gewijd aan de Nederlandsch-Indische luchtpost. Op de voorpagina drukt zy den bovenkant van een enveloppe, welke haar via Nederland uit Londen is toegezonden. Op deze enveloppe prijken twee postzegelc met de beteekenis van Van der Hoop, een postzegel van 1 gulden en één van 15 cent; daaronder ge plakt 2 strookjes «Per Luchtpost Per Aviene. De brief werd 25 September te Londen gepost en bereikte de courant te Lahore op 3 October. De reis duurde dus 8 dagen, d.w.z, 9 dagen korter dan langs den gebruikelijken weg. Op de fotopagina komen dan ook zeer actueele fotografiën uit Engeland voor en ook hierboven prijkt het opschrift «Engeland Ind>ë in 5 jdagenc Het blad wijdt ook een hoofdartikel aan de Amsterdam-Batavia-vluchten onder het opschrift: «Waarom moet Nederland aan Britanië een lesje geven Het blad schryft daarin o.a. «Men moet grif toegeven, dat Nederland voor een zeer groot gedeelte zijn doel be reikt heeft door te bewijzen, dat de lucht postdienst tusschen Europa en Indië practisch mogelijk is en het Britsche en Indische pu bliek zal sportief genoeg zyn om ieder, die met deze onderneming in betrekking staat daarmede geluk toe te wenschen. Wy moeten echter met een gevoel van spijt erkennen, dat het aan Nederland over gelaten moet worden om aan Engeland den weg te wijzen om een geregelden lucht postdienst te scheppen tusschen Europa en een der grootste Britsche betrekkingen, c Het blad laat zich dan zelfs bitter uit over bet lange wachten op de Britsche luchtmail en vindt dat Britsch-Indië door Londen te veel met beloften gepaaid wordt. Het eindigt zyn artikel aldus en zoo komt het dat de Ne derlanders hun weg over Indië gevleugeld vinden. Indië, één van de schoonste landen om te vliegen in de wereld en ons toont, hoe wy de zaken in ons eigeD land moeten aanpakken. Dit is inderdaad een spytige geschiedenis.c o Circus Strassburger. De komst van dit reuzen-circus te Gorcum is inderdaad als een gebeurtenis te beschouwen. Het geeft Dinsdag, Woensdag en Don derdag avondvoorstellingen en bovendien Woensdagmiddag een matinée. Iets byzonders, wat wy tot dusverre te Gorcum bij geen circus zagen, zijn de 3 maneges, waarin tegelijkertijd gespeeld en waaromheen de «groote Oiympia-renbaanc loopt. Het op te voeren programma bevat 100 nummers, waarin een zeer groot aantal personen zoowel als dieren, beiden van den meest uiteenloopenden aard, optreden. Als een der bijzondere nummers wordt o.a. een Oosterscbe optocht genoemd. Strassburgers dierentuin, die Woensdag en Donderdag te bezichtigen is, zal onge twijfeld een kykje overwaard zijn. Voor bijzonderheden verwyzen wy naar de advertentie's en de talrijke reclame biljetten. ——O—*» Wyziging der pakketpostwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wy ziging van de pakketpostwet, waarby bet maximumgewicht van postpakketten in het binnenlandsche verkeer voorshands wordt gebracht van 5 op 7 K.G. By een beoerking tot 7 K.G. zal de dienst, naar het zich laat aanzien, ook ten plattelande naar behooren kunnen worden uitgevoerd. Het ligt in het voornemen te bevorderen, dat het port voor pakketten van een ge wicht boven 5 K.G. tot en met 7 K.G. wordt bepaald op 60 cent. Met het oog op een eventueele verdere verhooging van het maximumgewicht der pakketten is het echter wenschelyk, dat het maximum port, dat voor een pakket mag worden geheven, wordt verhoogd en nader vastgesteld op één gulden. o Door een schichtig paard gebeten. Op den rijksweg te Sittard is rnej. B. die een kinderwagen voor zich uitduwde, door een schigtig geworden paard aange reden. De vrouw viel en werd zoo ernstig door het paard in arm en been gebeteD, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Het kindje bleef ongedeerd. Een dolle stier. Toen de veehouder Bruin te St. Maarten zijn losgeraakten stier vast wilde zetten, werd deze dol. Verschrikkelijk werd B. toegetakeld. De buren kwamen B. te hulp. De stier is ten slotte door een geweerschot gedood. De Prinses-studente. Een interview met prinses Juliana. In het Zondagsblad van 21 October van «Pesti Hirlapc wijdt, zoo we in het «Hbld,« lezen, Constance Drexel een lang artikel versierd met een portret aan onze prinses Juliana, de «prinses-studentec, met wie zij bij het uitgaan van de college-zaal in Lei den een onderhoud had. De schrijfster is verrukt over de vriendelijkheid, de intel ligentie en den eenvoud der prinses, die Fransch en Duitsch sprak als hare moe dertaal. Boven het artikel staat met groote let ters de woorden der prinses afgedrukt: «Het was myn wensch, dat men precies zoo met mij omgaat als met de andere meisjes, met my geen enkele uitzondering maakt en dat ik al datgene doe, wat my het universiteitsleven voorschrijft.« De prin ses genoot blykbaar van de nieuwigheid met eene vreemde te kunnen praten, schrijft mej. Drexel, en zou daarom gaarne nog wat gebleven zijp, maar in de gang wach- te een hofbeambte, waardoor aan het ge sprek een einde kwam. o De «Graf Zeppelinop weg naar Europa. Lakehurst, 29 Oct. (Reuter) De «Graf Zeppelinc is vanochtend om 1,58 (Ameri- kaansche tijd gestart. Overreden en gedood. Te Nieuw-Weerdinge (Dr.) is een zoontje van den heer Veenstra, dat op weg naar school was, door een met turf geladen wagen overreden en gedood. O Het vjjfde vliegtuig te Batavia. De H-NAEN, het vyfde postvliegtuig naar Indië, is volgens bij de K.L.M. inge komen bericht, Zaterdag te 11 uur 57 blaatselijken tijd, van SeRgora vertrokken en te 14 uur 30 min. te Medan aange komen. Uit Weltevreden wordt geseind, dat het vliegtuig Zondagmiddag 5 uur, pl. tijd, te Batavia is aangekomen. o Wieken van een molen geslageD. Zaterdagmorgen zyn van den oudsten en tevens laatsten watermolen op Texel de wieken afgeslagen. De molen was korten tyd geleden veranderd in een modernen watermolen, waardoor een kraebtbespariog van 60 pCt. werd bereikt. Zaterdag werd proef gedraaid en bierby zyn de wieken van den molen afgeslagen. Auto-ongeluk bij Parys. Naby Parys heeft Zaterdagmorgen een auto-ongeval aan een tweetal Nederlandsche dames bet leven gekost. De heer A. J. H. Rouhard, e«ploitant van het Wiener-Café aan den Strandweg (Boulevard) te Scheveningen, reed met zyn 36-jarige vrouw en zyn oom, den heer Louis Rouhard, restaurateur, en zijn tante, beiden uit Utrecht, per auto op den weg van Pontoi8e naar Parijs. Op een kruis- puDt slipte de auto door krachtig remmen, waardoor de wagen met de achterzyde tegen een boom werd geslingerd. De botsing was zoo hevig, dat mevr. RouhardVan Eist op slag werdgedood, terwijl mevr. Andrée Rouhard dermate gewond was, dat opname in een ziekenhuis noodzakelijk bleek. Zy is daar spoedig na aankomst overleden. Beide heeren, waarvan de heer Louis Rou hard achter het stuur zat, werden slechts licht gewond. Mevr. Rouhard uit Scheve ningen is moeder van vier kinderen. Me vrouw Rouhard uit Utrecht laat geen kinde ren na. Een grootsche zanghulde aan H.M. de Koningin-Moeder. Zaterdagmiddag heeft voor het paleis van H.M. de Koningin-Moeder aan het Lange Voorhout in den Haag de groote zanghulde plaats gehad ter eere van den 70sten ver jaardag van Hare Majesteit. De meeste vereenigingen hadden zich op 'n bepaald punt in de stad opgesteld en waren daarna gezamenlijk met hun vaandels, trompetters en muziekkorpsen naar het Voorhout getrokken. Om kwart over drie was alles present en even later verscheen H.M. de Koningin- Moeder op het balcoR. Een donderend gejuich steeg uit de ver zamelde menschenmassa op en even daarna zette de Kon. Mil. Kapel onder leiding van den len luitenant Boer de muziek, in ter begeleiding van den zang door de vereeni gingen, die allereerst Gezang 4 «De Heer is God en niemand meerc, getoonzet door Valerius lieten hooren. Door middel van luidsprekers op ver scheidene plaatsen over het geheele Voorhout aangebracht werden zang en muziek in zoo breeden kring hoorbaar gemaakt, dat men zelfs in de Parkstraat en op den Vijverberg de muzikale hulde kon volgen. Het muzikale gedeelte van de huldiging werd achter elkaar afgewerkt door ver schillende zangvereenigingen. Na de zanghulde stelde de vereenigingen zich op voor het défilé, dat om 4 nor, toen H.M. weer op het balkon was verschenen, een aanvang nam en waaraan behalve de deelnemende zangvereenigingen vele tien tallen andere organisaties deelnamen, de meeste met haar vaandels voorop en onder scheidene met eigen muzikale begeleiding. Het voorbijtrekken duurde wederom 20 minuten. Ook deze hulde maakte op de Koningin- Moeder een zichtbaren indruk. Kostbaar rattenvoer. Een schipper te Noordpolderzijl te Gro ningen heeft naar de Ned. Bank een aan tal bankbiljettenoverblijfselen opgezonden, een restant van zijn bezit ad f400,dat geborgen in een geldkistje door ratten naar een oude kachelpijp was gesleept, waar deze ongewenschte gasten hun middagmaal deden met het Nederlandsche schatkistpapier. 1o Nederlander in België bij twist gedood.1 Te La Louvière kreeg een Italiaansche schoenmaker met den Nederlander Mille- naar twist. De ruzie liep zoo hoog, dat de Italiaan zyn mes trok en dit den Nederlander in den hals stak. Millenaar is aan de gevolgen overleden. o De gasvoorziening door de StaatsmjjnenJ Door de Staatsmijnen is reeds een aanvang gemaakt met den aanleg van de gasbuizen van Staatsmijn Maurits naar Limburg. De buizen worden gelegd langs den spooorweg. Zooals men zich herinnert, zullen Roer mond en Venlo eerlang ga9 uit de gashouders der Staatsmijnen gaan betrekken, terwyl B. en W. van Eindhoven reeds betreffen de voorstellen aan den raad deden toe komen. Halsterens secretariskwestie. Geljjk bekend, hebben B. en W. van Halsteren in verband met de bekende se cretariskwestie onlangs een conferentie gehad met den commissaris der Koningen in N.-Brabant. De commissaris heeft daarbij als zijn meening te kennen gegeveo, dat, nu in hoogste instantie een beslissing is genomen ten gunste van den heer v. H.f deze zaak thans als geëindigd moet worden beschouwd. Niettemin schijnt het, volgens de Tel., in het voornemen van den commissaris te liggen de noodige pressie uit te oefenen op den secretaris v.H,, om hem alsnog de gelegenheid te geven, vrjj willig zyn ontslag in te dienen. In verband hiermede is ook de oor spronkelijk tegen Vrijdag j.l. bijeengeroe pen spoedeischende raadsvergadering, waar op als eenig punt vermeld stond ontslag van den secretaris, nog veertien dagen uitgesteld. r5" "WASPIK. Over de maand September. Get oren: Henricus F. zcon van IJ. Fit ters en M; A. V03; Adrianus J. zoon van J. O. Langermans en M. W. Schapers Theodora dochter van M. II. Rem meren en F. D. SmitsCornelia H. doch ter van C. A, de Roc-ij en H;. de Haan J Gertrudus ML dochter vail J. van Erp en A. RekkersAnna C. dochter raai' O. Remmers en G. A. van Boxel; Elizius G. zoon van J. van Erpéx en H. Broek hoven; Johanna dochter van M. van Et- ten en A. KouwelaarHendrika doch ter van L. Pols en LI. KrijnenBartho-. lomens Th. G. zoon van A. H. van Steen oven en E. J. Langerwerf. Overleden: P. Hooijmaijers, echtgen. v. T. Hamers, 61 j.J. P. Verschure echtgen. Van A. van Dusseldorp, 73 j. dan andere zonder die wapensvoor den winter is naaldhout, bovendien de je neverbes met haar dichte vertwijging, bijzónder gunstig. Fruit en andere nut tige heggen kunnen bij ver3tandigen aan-i leg en verzorging een niet onbelangrijk voordeel afwerpen. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 HEGGEN. Rondom tuinen maakt men den eenen keer gebruik van hooge, den anderen keer ,van lage heggen, niet veel hooger dan an- derhalvien meter. Waar vele en scherpe Winden giekeerd moeten worden, waar lee- lijke dingen aan het oog moeten worden onttrokken, of waar men in een bepaald! gedeelte van den tuin schaduw ver-: langt, hieetflfc men een hocge> heg noodig, Is het alleen om aanwijzing van grenJ p.en te doten, dan is natuurlijk een lag© heg voldoende-. Men kweekt verder om len in tuinen ook n;og si-erheggen, welkiei niet- alleen dienen tot grens tot be scherming tegen wind en gedierte* maat jöio door fraaie bloesems ook het oog| verlustigen. Sierheggen van altijd groen blijvend loofhout ziet men gaarne in de nabij ihfeld der woningen, waar ze des Iwint'ers een vriendelijk aanzien hjbben. Gemakkelijk) k!an men ook aan gewone heggen van doorn, liguster, haagbeuk, e.d.e. een sierlijken vorm geven, dooïr Op regelmatige- afstanden de stammen te laten doorschieten en hun kronen in kogel- of pyramidevorm te- snoeienhet zelfde kan ook gedaan worden met h©g-l gen van naaldhout, zcoals spar. Ameri- kaansehen levensboom, enz. Een kwee- king in golfvorm, hier hoog, daar laag, toet regelmatige afwisseling, levert aan go name r gezicht op dan een heg, die cveral. even hoog is. Ook kan men een en dezelfde heg latpn bestaan uit. ver schillende houtsoorten, niet verward door elkaar gegooid, maar smaakvol en regel matig afwisselend; doch dan moeiten de verschillende soorten in snelheid va» groei overeenkomen, anders wordt de heg een wildernis'. In plaats van, zooals wie hierboven zeiden, enkele stammen in een kaag te laten doorschieten en in een gewenschten vorm te snoeien, kan men ook andere, hoogstamminge vormen tus schen de hoofdmassa planten, b.v. in,' een ligusterhaag stammen van seringen; in een haag van seringstruiken, stammen.' >an gouden regen Wat nu,' de keuze Ider houtsoorten voor de verschillende heggen betreft, daarvoor kan men voor borst de volgende algemeen© regelen gé ven. Ligging, grondsoort en klimaat moe ten vootr de planten geschikt zijn. Zij moeten gemakkelijk aanslaan, zich reeds aan, den grond goed vertakken, en duur zaam zijd. Zij moeten den snoei kunnen verdragen; wal- en boschheggen (de laat ste zijn heggen van I1/2 tolt 5 Ivf. breed te, uit verscheidene rijen van verschillen-* tie hoogte bestaande) moeten, nadat zó af gekout zijd, wieer krachtig uit loo- pen, zonder veel wcrtelschot to maken. Verder komen in aanmerking, de waarde van het hout, van de vruchten en vajn het blad. Bestaan de heggen uit. wilg, (dan komt het! ook aan op de waarde der: teenen voor de mandenmakerij of voor bindwerfki Verder dient men niet te verj getent, dat de eene heg zich veel be ter dan de andere leent tot schuilplaats, vco-r nuttige dieren. Houtsoorten met do. rens zijn, in dit opzicht, meestal beter)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 7