Tweede Blad Nieuwsblad 10.4862 Jan Geertzen, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Parlementair Overzicht. Rechtzaken. Ruime auto garage's BEHOORENDE BIJ HET Bezoek van ouds bekend Hótel Café Billard Restaurant Uitspanning. '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Reclamewagens speciaal tarief. PANNERDEN'S NIEUWE BURGEMEESTER, Te Pannerden werd Maandag de nieuw benoemde burgemeester J. W. Peek, feestelijk ingehaald en geïnstalleerd. POLITICUS. Beleediging.t&i 3Sjj P. V., arbeider te Sleeuwijk, bad^op 2 Aug. den veldwachter van Sleeuwjjk beleedigd. Verdachte had te veel gedronken. Als getuigen k décharge had by mee gebracht de arbeiders J. en G. Duijzer. Deze jongens verklaarden, dat zy niets van de scheldwoorden hadden gehoord. Wat niet wil zeggen, dat verdachte ze niet heeft uitgesproken Wegens beleediging luidde de eisch f 25. De uitspraak f 15. Het mes. P. V., arbeider te Sprang- Capelle, ver dacht ter zake, dat by op 26 Juli 1928 te Sprang- Cappele opzettelyk mishandelend, W. Sulsters met een mes beeft gestoken en daardoor bloedend heeft gewond, werd conform den eisch wegens mishandeling, art. 300 W. v. S., veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf. De diefstallen te Heusden. Het O.M, heeft hooger beroep aangetee- kend tegen de uitspraak der Rechtbank, waarby A. A. v. d. S. uit Heusden, thans kellner te Amersfoort, wegens gebrek aan bewijs werd vrijgesproken van diefstal van geld in het Patronaatsgebouw te Heusden en diefstal van geld uit de woning van zijn oom te Heusden. De zaak wordt dus opnieuw behandeld voor het Gerechtshof. Vrijgesproken. De Rechtbank te Den Bosch wees vonnis in de strafzaak tegen J. V., 36 jaar, land bouwer te Andel, verdacht van doodslag, op zijn medeminnaar J. van Tilborg, te Giessen gepleegd. Conform den eisch werd verdachte bjj gebrek aan wetteiyk bewijs vrijsproken. Politierechter te 'sBoscb. P. V. te Sleeuwyk, art. 267, f 15. subs. 14 d. hecht. Th. L. te Waalwyk, art. 158, f15.subs. 15 d. hecht. Rechtbank te Tiel. C. v. V. te Zuilichem, opzettelijk iemand tot wiens onderhoud hij krachtens de wet verplicht is, in een hulpeloozen toestand brengen f 100.of 1 m. hecht. G0RINCHEM. Op de Vrijdag gehouden veemarkt werden aangevoerd 2 984 stuks tegen 3 486 het vorige jaar. De handel in de betere soorten was over het algemeen vrij goed en werden hiervoor behoorlijke prijzen gemaakt. In de mindere kwaliteiten ging het echter slecht en konden hiervoor geen loonende prijzen worden bedongen. De pryzen waren als volgt. Zware kalfkoeien f 400—440, melkkoeien f 330—380, kaifvaarzen f 225—275, zware- koeien f200260, guiste vaarzen f 150— 200, 2J jarige ossen f200—250 l^-jarige ossen 1130—160, stieren f120250, pinken f 110160, graskalveren f 40—90. WELL. Tegen verschillende veehouders is proces-verbaal opgemaakt wegens te late of wegens geen aangifte van mond- en klauwzeer onder hun vee. De dieren der verschillende eigenaren waren afkomstig van een schaarweide onder Herpt en van de ziekte aldaar was geen aangifte geschied. Thans waren die dieren, waaronder veel zieken, naar Ammerzoden gehaald. St. Jansstraat 10-12 -Vervolg raads verslag Hedikhuizen. De Voorzitter zal eerst het voorstel Tan B. en W. om het salaris op f 500. te laten in omvraag brengen. Dit voor stel wordt verworpen met 4 tegen 3 stommen. Tegen stemden de heeren: v. Beoaert, v. d. Brand, v. Beurden en Dobbelsteen. Hierop komt bet voorstel van v. Beurden in omvraag, om de jaar wedde te stellen op f400.—. Dit voor stel met 4 tegen 3 stemmen aangaan omen. Dé heeren v. Hemert, v. d. Brand en Dob belsteen stemden tegen. De beer Dobbelsteen merkt de wethou ders, op, dat dit de grootste inconse quentie is die bij nog ooit beeft gezien, bij gelooft, dat er bij ben een aan bet tippelen is. Dezelfdie spr. zegt ook be. g*n den post voor den gemeentebode te zijn. De Voorzitter brengt bet voorstel van B. en W. in omvraag van den post te handhaven. Dit voorstel wordt aange nomen met de heeren: v. Hemert» v. d. Brand en Dobbelsteen tegen. De beer v. d. Dobbelsteen zegt te hebben gezien, dat de post voor liet Burgerlijk Armbestuur op f 1500.— is ge. bracht, waartegen spr. geen bezwaar ver klaart te hebben, omdat bet achterstalli ge rekeningen betreft, spr. dringt er evenwel op aan in 't vervolg met min der toe te komen, zoodat de post het T.olgend jaar weer f 1000.— kan zijn. De Voorzitter antwoordt da,t daarvoor, zoo mogelijk, gezorgd zal worden. De beer Dobbelsteen heeft gezien, dat voor bet verven van de Burgemaerster- kamer ter secretarie .een bedrag van f 150.— is uitgetrokken, bij hoopt dat dit zoo voordeelig mogelijk zal gebeuren. De Voorzitter zegt toe, dat zulks zal gtscbieden. De. begroeting wordt hierop sluitende voor den gewonen dienst, in ontvangsten en uitgaven met f23.779.06 en voor den kapitaaldienst' met f 665.23 aangenomen met 4—3 stemmen. Teglen. stemmen de leden v. d. Brand, v. d. Dobbelsteen en v. Hemert. De begrooting van bet. G.E.B. sluitende vo,or den gewonen dienst met f 6.030.13, yuor den kapitaaldienst met f 867 wordt met alg. stemmen aangenomen Dat ge schiedt ook met de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur sluitende met f2.884.54. De beer v. d. Brand vraagt of de ver betering van den weg niet, ter band kan worden genomen. De Voorzitter zegt, dat de grint nog niet is aangekomen, zoodra die er is zal ex aan worden begonnen. De heer v. Hemert dringt aan op ver betering van den weg van den handwij., ter naar Hedikhuizen, het is nu levens gevaarlijk er in den avond overheen te gaan. Spr. zag gaarne dat er in de diepe kuilen" wat puin werd gebracht- De beer v. d. Heijden vraagt of heb muurtje aan de vaart, niet kan worden afgebroken er zitten nogwel u-en 6000 steenen aan die voor verbetering van den weg zouden gebruik kunnen worden. De Voorzitter belooft" dat B. en W. eens zullen, gaan kijken. De beer Dobbelsteen zegt, dat hem juist om 5 uur iemand tegen kwam, die bem sprak over de aanbesteding van de lantaarnopsteking en dat hoewel de tijd op 5 uur was gesteld er om kwart c-ver 5 nog een briefje is ingekomen. Spr. meent dat dit niet meer in aanmerking nag komen. Voorzitter. Dat zou ik ook zeggen. De beer Winkel merkt op, dat 5 uur nooit precies wordt genomen. B. en W. hebben deze kwestie evenwel uit te ma ken en de raad heeft er niets in te zeg gen. De beer Dobbelsteen zegt waarachtig el, dat zou ik weieens willen zien, dat jullie dat maar alleen zoudt kunnen af handelen. Spr. wensebt in omvraag fe- (non-aetiviteiteregeling behouden, doch zoo aanvullen, dat verdiensten van of. fi-.eren op nonactiviteit, van bnn wedde zouden kunnen worden afgetrokken). Ook een Centrale Commissie van Beoordee ling voor de regeling der „vóór.bevorde ring" wilde z.exc. wel overwegen. Maar het hielp niet. Meneer Ter Laan wilde bij de eerste paragraaf van bet wetsont werp al een beginselstemming houden, cm bet wetsontwerp meteen to ver-i werpen. En om de zaak te redden, stelde minister Lambooy dan maar schorsing van de behandeling voor, om ten minste gelegenheid te hebben, verschillende wij zigingen aan te brengen. Waartoe beslo ten werd. Don was er de interpellatie- van den Heuvel over den toestand in de suiker industrie. Meneer van den Heuvel was motie indiende* om dat onderzoek te eisoben, en dreigde met verscherpte ac. tie der vakvereenigingen, als de motie met werd aangenomen, bleef de mini ster op zijn stuk staan. En de Kamer ook. Want met 57 tegen 21 stemme n (s.d. en Arts) werd de motie verworpen. m Ten slotte was er nog de motie-Vlie gen die intusschen al een jaar ouc geworden was bijkans om den to, stand voor de woningbouwverenigingen te normaliseeren, door de woningen, ge sticht onder de Woningwet, te laten schatten op de tegenwoordige werkelij. ke waarde en de verliezen door den Staat te doen afschrijven. Er was nogal steun voor de motie. De heeren Kamp- scböer (r.k.) en Veraart (r.k.) steun den haar, evenals de beer Oud (v.d.) en de beer van Gijn (v.b.) Mej. Katz znn gebracht, dat bet briefje na 5 uur ingeleverd ongeldig is. B. en W. be steden aan, doch de raad beslist over de gunning, trouwens er is een raadsbesluit dat de raad in zijn geheel bij zoo'n aanbesteding kan tegenwoordig zijn. Het voorstel in stemming gebracht wordt met alleen de stem van den beer Winkel tegen aangenomen. Winkel. Ik begrijp niet, dat dit in den raad thuis hoort. v. d. Brand. Er is zooveel dat jij niet kunt begrijpen. De heer Dobbelsteen vestigt er nog de aandacht op, dat v. d. Wensch zou j gaan bouwen, dat tot heden daarvan Diets is! gekomen. Spr. zou een termijn desnoods van een jaar willen stellen waarin gebouwd wordt, en anders den grond terug nemen, dan zijn er mis. scbien wel andere liefhebbars voor. De Voorzitter belooft dat hij v. d. Wensch op bet raadhuis zal laten ko men en hem een termijn zal stellen, waarin gebouwd moet zijn. De beer Winkel wil nog even op de aanbesteding terug komen. Toen hij Lets briefje inleverde, was het 10 minuten over tijd en de Burgemeester alleen aan wezig, spr. beeft bet briefje toen bij bet andere gelegd. De beer v. Hemert merkt op dat de heer Winkel op tijd bad bebooren te zijn. De Voorzitter zegt, dat de zaak is afgedaan en daar geen der heeren iets meer voor de vergadering beeft, sluit bij deze. Hot einde van de proloog der Kamer debatten De laatste lood j :s vóór de begrooting Drie ministers voor bet front Nu, voordat de Tweede Kamer oen en kel weekje, ongeveer, herfstvacantie ging nemen, werden er niet minder dan drie ministers in bet geweer geroepen. Het begon met een voor den minister Lam booy weinig fortuinlijk debat over het wetsontwerp tot wijziging der Be- vorderingswet, hetwelk naast de b:* staande „bevordering bij keuze' nog een „buitengewone bevordering bij keuze" wil de instellen, om de mogelijkheid te ope nen, dat een officier hooger wordt ge plaatst in de ranglijst van zijn rang. Verder wilde bet de non-activiteits re geling vervangen door de wachtgeldre geling, wat ontslag van officieren zou vergemakkelijken. Er kwam uit de Ka mer echter een bijna algemeen verzet tegen de ontworpen wijzigingen. De wachtgeldregeling werd algemeen een ver slechtering van de rechtspositie der of ficieren geoordeeld, terwijl tijgen de bui tengewone bevordering bij keuze ook smromen opgingen, daar deze willekeur zou bevorderen, en in de praktijk bier- op zou neerkomen, dat officieren dia een cursus zouden hebben gevolgd aan de Hoogere Krijgsschool, zouden wor den voorgetrokken boven de gewone troe- pcnofficieren. Zoo kwam bet dan, dat mi nister Lambooy inderhaast allerlei toe zeggingen deed. Hij wilde wel beloven, dat de troepen-officieren niet achterge steld zouden worden, wilde ook bet denk beeld van den beer Deckers overnemen zeer somber gestemd, tengevolge der da lende wereldmarktprijzen. Ging bit zoo voort, dan zouden geen beet wort den meer uitgezaaid worden en de fabrieken niet) meer kunnen, werken. Oorzaak was, dat da j buitenlandsche bietsuiker en de rietsui ker min of meer beschermd werden. De regeering moest dus helpen. Da accijns cp de bieten.suiker in ons Land ver lagen, of die op inkomende suiker ver. hoogen, en een productie-premie instel len, of een garantie-regeling, of wat dan ook. Als er maar steun kwam. Tjonge- jenge moet minister de Geer gedacht hebben, zóó zwart is de toestand toch nog niet. En hij gaf te kennen, dat bet rapporti van de interdepartementale commissie ter bestudeering van den toe stand geen enkel middel ter verbetering aangaf. De regeering betwijfeld? of bet tot halveering van de Heet w or telb eelt zal komen. Ook de Centrale Suiker Mij. acht te nog geen redenen voor beschermende maatregelen aanwezig. Een ding wilde de minister echter wel zeggen, dat de regeering krachtig zou bevorderen, dat een internationale regeling in den geest van de suikerconventie van 1902' tot stand kwam. De Kamer was niet erg onder den indruk van den noodkreet van den heer van den Heuvel. Van r.k. zijde werd den roep om steun wel ge steund, meneer Braat als goed platte lander was natuurlijk ook vlak voor steun aan dezen tuk van landbeuw, maar veer de rest was de Kamer niet tot merg en been doordrongen van de nood zakelijkheid van maatregelen. Er warpn wel meer groote schommelingen in prijs en beteelde oppervlakte geweest, zei me neer Lovink. Zelfs de mededeeling van minister de Geer, dat bij bericht uit Geneve kreeg, dat bij een evt. nieuwe con ventie ook het riet daarbij betrokken zou worden, was evenwel niet in staat, den 'liieer v. d. Heuvel te voldoen. Hij bleef ontevreden. Maar tot een motie kwam bet niet. De derde minister, die voor heit front moest komen, was minister van der Veg. te. Door de interpellatie Drop, over den toestand in het mijnbedrijf, in ver. band met de ongevallen van dit jaar. Meneer Drop vroeg om publicatie van het rapport over de ongevallen, en knoop te aan de ongevallen.historie een hee- ie reeks sociale eiscben toe, uitbreiding van bet arbeidsrecht der mijnwerkers, van de bevoegdbeden der arbeiders .con troleurs, benoeming van arbeiders in den rnijnraad enz. Nu, minister van de Vegte bad weinig ooren naai* al de wensoben en klachten van meneer Drop. Bekeek men het aan tal ongevallen, dan was 1928 niet on gunstiger dan andere jaren. Uitbreiding van bet arbeidsrecht was een zaak van onderhandeling tusscben mijndirecties en vakvereenigingen in allerlei colleges. Uit breiding van de bevoegdbeden der ar. beiders.controleurs vond z.exc. niet noo- dig, en ook niet een wettelijke grondslag voor bet contact tusscben bet Staats toezicht en de vakvereenigingen. In den Mijnraad boorde geen arbeidersvertegen- weerdiger, want de directies ha-dien ei ook geen man in. Alles bijeen, was er voor een commissie van onderzoek naar de toestanden in bet mijnbedrijf geen aanleiding. Zelfs toen meneer Drop 'een vond het ook een chaos, maar wilde eerst een commissie van onderzoek. Daar veelde minister de Geer wel voor, Hij geloofde ook wel, dat woningprijzen en huren nu wel gestabiliseerd zijn en nu dus wel na te gaan is, welke waarde er tegenover de bouwkapitalen staan. Al was meneer Vliegen bierdoor nu wel niet geheel tevreden gesteld, hij toon de zich toch in zooverre voldaan dat bij zijn motie introk. Als er maar spoed betracht werd I Een beele serie bamerstukken werd nog afgedaan. En toen ging de Kamer ev«n uitblazen, om nieuwe krachten te ver zamelen voor het begrootingsfeest, dat een ware orgie van welsprekendheid zal werden. Weshalve de voorzitter ai vast spreektijden voor de algemeen© beschou wingen ronddeelde: r.k. en s.d.a.p. 3 uur, a.r. en c.b. 2 uur, Vrijheids bond en v.d. een drievierde uur, andere partijen 1 uur. De heeren kunnen zich dus vast oefenen in bet snelspreken... EEN BELANGRIJK WETSONTWERP. Er is over de financieel© verhouding tusscben Rijk en Gemeenten al heel wat te doen geweest en in zooverre was men bet met| elkaar eens, dat men alge meen toegaf, dat- de tegenwoordige re. ge-ling niet kon worden gehandhaafd. De ze toch dateert reeds van 1897 -en is dcor de gewijzigde omstandigheden in vele gemeenten geheel verouderd. Daardoor komt bet» dat de eene ge meente per inwoner veel grooter bedrag van bet Rijk ontvangst dan de> andere en dat bet juist niet de armste gemeen ten zijn, die het meeste ontvangen. In plaats van een vaste onveranderlijke bij drage, bad men in 1897 een systeem moe ten volgen, waarbij de uitkeeringen zich wijzigden naar de veranderde omstan digheden, thans wreekt zich deze fout docr een algemeene ontevredenheid. Want terwijl vroeger de- bezwaren in hoofdzaak kwamen uit de groote ste den, speciaal uit Amsterdam en Rot terdam, beginnen in den laatsten tijd steeds meer plattelandsgemeenten, die deer verschillende oorzaken in moeilij ke omstandigheden zijn gekomen, aan te dringen op wetswijziging, waardoor zij een grootere Rijksuitkeering hopen te krijgen. Tot zoover is er dus weinig mee* ningsverscbil, doch wanneer men komt met denkbeelden over de wij ze, waarop deze- misstand kan worden weggenomen, dan loopt bet dadelijk mis. Dan slaan onmiddellijk de groote gemeenten te genover de kleine. Dan betoogen de groo te steden, dat zij speciale uitgaven heb ben, waardoor zij op een grootere uit- ketring aanspraak kunnen maken, omdat die uitgaven ook aan de kleinere ge meenten ten goede komen, doch de in- wcDers der kleinere gemeenten gevoélén weinig lust belasting te betalen, die moet ditnen om de huishouding der groote steden te ontlasten, terwijl zij zelf nau welijks kans zien de gemeentelijke be- greeting sluitend te maken. Daar echter de vertegenwoordigers der groote steden steeds veel dichter bij het vuur zaten en een veel groctieren in-' vlced hadden dan die van bet platte- teland, bielden de voorstellen, die we tot- nu toe hebben gehad, steeds vieel meer rekening met de wenscben der groo= te stadsbewoners dan door de anlebal partij was te aanvaarden. Nog de voor« stellen van de zeer eenzijdige samengp» stelde Staatscommissie, die het vorig jaaa} baar rapport publiceerde, leverde daan* van het duidelijkste bewijs; gelukkig zijJX zij door de werÈing der critiek in dei pruilemand terecht gekomen. Thans is door de Ministers van Fis naaciën len van Binnenlandscbe Zaken en Landbouw een wetsontwerp ingediend, waarvan de bewindslieden hopen, «lat li-afj nog in bet loopende zittingsjaar zal kun^ nen worden behandeld. Of dit mcgelijlc zal zijn is moeilijk te beoord=elen; bert? ontwerp is lefchter zeer ingrijpend ean haalt veel overhoop; daardoor worden zijn kansen op een spoedige behandeling natuurlijk niet gTooter. Dat ook dit wetsontwerp, in verband met de opgedane ervaring, door ie klei» uere gemeenten met eenig wantrouwen dient te worden bekeken, spreekt anzelf. Zij zullen goed doen eens een potlood en een vel papier te nemen, om pre» cies uit te rekenen welke de gevolgen van deze min of meer ingewikkeld? voorri stellen zullen zijn. Al dadelijk valt bet op, dat de fo» rensenbelasting zal worden afgeschaf?ty wat zeer zeker algemeen zal worden toe» gejuicht. Daar staat tegenover, dat de afschaffing der grondbelasting op de ona gebouwde eigendommen veel minder kans ,zal krijgen. Verder zijn allerlei vragen van algemeenen aard omtrent, de be» jerking der bewegingsvrijheid der gtef? meenten en omtrent moeilijkboden bq de invoering van gemeentelijke verterings* belastingen, om maar een paar voorbeek den te noemen. Hoofdzaak blijkt echter de financik eele uitkomst en vooral ook of men ga» noegen kan nemen met de in art. 4 der wet opgenomen formule volgens welke de in bet gemeentefonds gestorte gelden zullen worden verdeeld. De groote gemeenten zijn reeds met dei becijfering begonnen; de kleinere zullen du voorbeeld zoo spoedig mogelijk die^ nen te volgen. Bossche Rechtbank.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5