DE STORM. Plaatselijk Nieuws Klipper overvaren. Id de vaargeul voor Bergen op Zoom, even voorby het havenhoofd, is de twee master klipper »De Dageraadc, van H. Schot, uit die gemeente, midden in de ftank aan gevaren door den tweemaster klipper »Scheldestroom« van H. Maas, eveneens afkomstig nit Bergen op Zoom. De boot zonk onmiddellijk, zoodat de opvarenden, schipper Schot met vrouw en twee zoons, slechts zichzelf konden redden door op de boot van Maas over te springen. Binnen enkele minuten was »De Dageraadc ge zonken en slechts de toppen van de masten bleven zichtbaar. Ook de »Scheldestroom< had eenige averij opgeioopen. Auto in de sloot. Waarschijnlijk door te snel rijden is de heer Joosten uit Apeldoorn, op den Haag- weg tegenover Pasgeld, met zijn auto, een splinternieuwe Essex, over de tramrais gereden en over de kop in de sloot ge tuimeld. Tevoren werd een houten brug voor een der villa's vernield. De inzittenden hebben geen letsel bekomen. Oude molen in de Zaanstreek afgebrand. Zaterdagavond brak brand uit in den windmolen Herderskindc onder de ge meente Zaandijk. Aangewakkerd door den feilen wind, duurde het niet lang of de molen stond in lichte laaie. Na ongeveer een uur stortte de molen iD. De vlammen waren uren ver in den omtrek zichtbaar. DE MUIDERTOL OPGEHEVEN. De Muidertol is ingaande 18 November opgeheven. Naar wordt vernomen, bedraagt de som, die de verkeersbonden beschikbaar hebben gesteld, f 10.000 gedurende drie jaar, zoodat hunnerzijds in totaal f 30.000 zal worden bijgedragen. De Maaskanalisatie. De groote stuw te Limmel, die het maaswater op peil zal houden over een complex van Borghaven tot boven de sluis van den St. Pieter, schiet al op. Het machtige waterbouwwerk bevat drie openingen elk met een doorlaatwydte van 23 M. plus een extra scheepvaart- opening van 30 M. breedte. Haar stuwvermogen is in staat het peil tot 44 boven Nieuw Amsterdamsch Peil op te voeren. o— Heden Woensdagavond om half zeven, hoopt de heer Van Leeuwen uit Schoonre- woerd in de Ned. Herv. Kerk alhier op IJw Zeeuwen komen tot rust en worden gesterkt door Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. HEUSDEN. De reciteerwedstryd. uit geschreven door den Ring van Chr. Jon- geüngsvereenigingen sHeusden en Altena® —O O die op 20 Nov. zou worden gehouden, is wegens omstandigheden uitgesteld tot Dinsdag 4 December a.s. Alsdan wordt een groote deelname verwacht. Zooals uit achterstaande advertentie blykt, zal de gasprys met ingang van 1 December vau 43 cent verlaagd worden op 11^ cent. Dit bericht zal ongetwyfeld door de ingezetenen met vreugde worden vernomen. Wij stellen ons voor, dat deze verlaging zal modewerken om het gebruik van kookgas te doen toenemen. Zondagavond gaf het Tooneelge- zelschap, directie Joh. Bikker, in de zaal van het IïöLel »Het Wapen van Amsterdams hare aangekondigde voorstelling, waarbij de zaal tot in de uiterste hoeken gevuld was met bezoekers. Opgevoerd werd het beroemde drama »Da Twee Weezen® in tafereelan. De verschillende rollen Ziekenfonds, bracht ruim f46,op. Heden Woensdagavond zal alhier in de Geref. Kerk een EvaDgelisatieavond gehouden worden uitgaande van de Classi's Gorinchem. Een en ander zal door muziek en zang afgewisseld wodeo. BRAKEL. Een winkelier alhier had meerdere fles9chen drank in zijn étalage staan Een drietal personen hadden daar al een tijd lang naar staan kijken en hoe langer zij keken, hoe begeeriger zij werden. Eindelijk wisten ze het winkelraam omhoog te schuiven en toen hebben ze zich enkele flesschen toegeëigend en den inhoud opge dronken. Deze wandaad bleef evenwel niet zonder gevolgen, want de Rechtbank te Tiel veroordeelde ze ieder tot 3 maanden gevangenisstraf wegens diefstal. Nadat zy hiertegen in hooger beroep gekomen waren heeft het Gerechtshof te Arnhem, met ver nietiging van het vonnis, waarvan beroep, de daarbij opgelegde straffen wat vermin» derd en wel voor de verdachten O. v. d. L. en A. v. H, ieder tot een maand gevan genisstraf en voor den derden verdachte, M. de V., die minderjarig is, tot 1 maand tuchtschool. B -BROEK. De storm van 1.1. Vrijdag avond heeft ook hier zijn sporen achter gelaten. Op verschillende plaatsen werden dakpannen afgerukt en rietendaken stuk gewaaid. By den landbouwer S. woei een haverschelf gedeeltelijk omver. De vrouw van den kastelein Jac. H. kwam 1.1. Vrijdag zoo ernstig te vallen, dat geneeskundige hulp meest worden inge roepen, welke Dr. de Boer uit Dussen en Dr. de Vries van Alookerk verleenden. Het bleek dat de schouder ontwricht was en zij enkele dagen rust zal moeten houden. CAPELLE. J.l. Donderdagavond 7 uur hield de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging »Gsdeon« te Loonschendijk haar eerste jaarvergadering in het kerkgebonw aldaar. Deze bijeenkomst, die niettegenstaande de minder gunstige weersgesteldheid, vrij goed was bezet werd geopend door den leider van dezen avond Ds. A. v. Willigen te Capelle met het laten zingen van Psalm 84 3 en 4, het lezen van Spr. 8 1 21 en gebed. Hierna volgde een kort openings woord naar aanleiding van Spr. 8 en heette de spreker de aanwezigen hartelijk welkom. Daarna werd door den Sacretaris der ver- eeniging een breedvoerig jaarverslag uitge bracht. Na een woord van dank voor het keurig verslag werden door de leden inlei dingen gegeven over onderwerpen van onderscheiden aard, terwyl door den Pen- werden uitstekend gespeeld, zoodat het gezelschap Bikker ook thans weder zijn goeden naam schitterend wist hoog te houden. Een klein blijspel werd als toegift gegeven, waarna het publiek om 12 uur hoogst voldaan huiswaarts keerde. Zondagavond hoopt de Fanfare der H. Familie met medewerking van de leden der R.K. Tooneelvereeniging Kunst en Ver maak een uitvoering te geven in het Pa tronaatsgebouw alhier. ALMKERK. Vrijdagavond 6 30 uur zal alhier vanwege de Chr. Schoolvereen. een Ouderavond gehouden worden. De collecte Donderdagavond in de Herv. Kerk alhier gehouden, tydens het ningmeester een verslag werd uitgebracht dankuur voor 't gewas, ten bate voor het omtrent den finantiëelen toestand. Den Penningmeester werd ook een woord van dank gebracht voor de uitnemende wijze waarop hij zich van zyn taak had gekweten. Na de pauze werd het woord gevoerd door de afgevaardigden der zustervereenigingen. Ieder vertolkte namens de vertegenwoor digende vereeniging zijn gevoelens van warme sympathie bij gelegenheid van dit jaarfeest. Na een woord van dank werd I deze samenkomst om circa 11 uur met zingen van Ps. 68 10 en gebed gesloten. J.l. Vrijdag bracht Ds. H. v. Eist van Reeuwijk, beroepen predikant by de Ned. Herv. gem. a. d. Loonschendyk een bezoek aan die gemeente. Na kennismaking met den Kerkeraad en da Kerkvoogden werden de kerk en pastorie bezichtigd, terwyl des avonds door ZynEerw. een rede werd gehouden. Er was veel belangstelling. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer P. Gouda, thans werkzaam by den Post cheque- en girodienst te 's Gravenhage, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als klerk by den Postcheque- en girodienst. Bij den hevigen storm van Vrydag- avond en -nacht zyn van verschillende daken pannen afgewaaid. Het ergst heeft de storm wel huisgehouden bij den beer Dijkstra aan den Nieuwen Maasmond, waar eenige kippenhokken totaal verwoest werden. Toen j.l. Vrydagavond A. v. Z. a.d. Loonschendyk zich naar buiten begaf, kreeg hij door den hevigen storm een paar dakpannen op zyn hoofd met het nood lottig gevolg dat daardoor een gapende wonde ontstond en onmiddellijk genees kundige hulp moest worden ingeroepen. A.s. Donderdag 22 dezer, des avonds 7 uur zal de Herv. Knapenvereeniging te Capelle haar 3a jaarvergadering houden in het kerkgebouw aldaar, onder leiding van Ds. A. van Willigen. De heer W. Speelman, thans rijks- veldwachter te Heesch, is als zoodanig benoemd voor deze gemeente met ingaog van 1 Dec. e. k. J.l. Vrydagavond 8 uur hield de afd. Sprang-Capelle van »Het Groene Kruist haar jaarlyksche ledenvergadering, in het café van den heer J. Treffers, alhier, onder Voorzitterschap van den EdelAchtb. Heer Burgemeester. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, wordt overgegaan tot verkiezing van bestuursleden in door periodieke aftreding opengevallen plaatsen. Herkozen worden de oude ledeo, de heeren J. v. d. Hoeven, Ph. J. Kölher, S. Waar- denberg, S. Oerleraans, J. Verheijden en J. Kerst, terwyl in de vacature J. Oerlemans wordt benoemd de heer D. v. d. Berg. Met uitzondering van dhr. J. v. d. Hoeven, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, namen allen de benoeming aan. Op voorstel van het bestuur wordt be sloten, de overige vacatures niet aan te vullen, doch wordt benoemd eene commissie van 3 leden, waaraan wordt opgedragen de in verband daarmede noodige reglements wijziging te ontwerpen. Door het lid, de heer H. J. Spierings, worden dan onderzocht de rekeningen over 1926 en 1927, die na onderzoek op voor stel van den heer Spierings voornoemd ongewijzigd worden vastgesteld. Vastgesteld worden vervolgens de be grootingen voor 4928 en 1929, aanwij zende in ontvangst en uitgaaf, de eerste f3275.de tweede f2625. Door den waarnemend Sscretaris wordt dan verslag uitgebracht over den toestand der vereeniging over 1926 en 1927, waaruit blijkt, dat de vereeniging in finan- tieel gunstigen toestand verkeert, wat voor een groot gedeelte is te danken aan de werkzaamheden van de dameskrans te Capelle, die, door het organiseeren enkele malen reeds van een bazar en afdracht der opbrengst aan de vereeniging, heeft bereikt, dat de vereeniging binnen afzien- baren tyd zal kunnen overgaan tot stichting van een wykgebouw. Nadat het verslag is uitgebracht wordt besloten over te gaan tot de stichtiog van een wijkgebouw met verpleegsterswoning. Hst bestuar wordt gemachtigd tot aankoop van grond en het doen bouwen van de inrichting. Benoemd wordt vervolgens een commissie belast met het nazien der rekening over 1928, waarin worden opgenomen de heeren H. J. Spierings, D. de Roon en J. v. d. Hoeven. Als afgevaardigde naar de vergadering der Provinciale vereeniging wordt aange wezen de Voorzitter, als plaatsvervanger de Secretaris. Bij de rondvraag dringt de heer Spierings er op aan, dat de inning der contributie vroeger zal geschieden dan de laatste jaren gebruikelijk is. De Voorzitter zegt toe daartoe de noo dige maatregelen te zullen nemen. Daarop wordt de vergadering gesloten. 's-GRAVENMOER. Tengevolge van den hevigen storm van Vrydagavond kwam een boom, die omver woei op het net der electrischeteit te liggen. Direct ontstond kortsluiting en men verkeerde op de Vaart, wat de straatverlichting betreft, volkomen in het donker. Door zijn val had die boom de draden van de telefoon mede afgeknapt en kregen die dradeD, die op den grond lagen en tevens in aanraking kwamen met de stroomdraden, ook stroom en lagen te vonken op den weg. Een landbouwer, die deze weg passeerde en niets vermoedende liep tegen één dezer draden op met het gevolg, dat hy een hevigen schok kreeg, doch overigens geen letsel bekwam. Nada "~Q De tjalk „Noordster" vergaan: man, vrouw en tien kinderen verdronken. De storm, die Vrijdagnacht heeft ge- Woed heeft nog een scheepsramp veroor zaakt, waarbij zeer waarschijnlijk twaalf mtnschcn het leven hebben gelaten. 'Zaterdag werd in het vaarwater tus- 6chen Terschelling en Ilarlingen een mast bc\ en water gezien. De reddingsboot „Bjrandaris" voer uit naar het vaartuig, dat bleek te zijn de tjalk „Noordster" van Zwolle, schipper J. Verstegen. Aan boord moeten zich hebben bevonden de echippqr, vrouw en tien kinderen, die allen moeten zijn omgekomen. Ondanks alle naspeuringen werd niets meer van 'de opvarenden ontdekt. Op de zuid-west kust. van Ameland zijn aangespoeld een kinderwieg, een kinderj Wagen en eenig kinderspeelgoed, waar schijnlijk afkomstig van de tjalk „Noord- eter." In de nabijheid \an de plek waar de ^Noordster" is vergaan, trof de „Branda. ris" de klipperaak „Hendrika" uit Am sterdam, schipper J. Klos, in zinkenden toestand. De vijf opvarenden, man, vrouw "knecht en twee kinderen, werden door ide „Brandaris" gered. Zij zijn op Ter schelling ondergebracht. De klipperaak 'is daarna gezonken. Nog een klipperschip aan den grond geloiopen. 'Vrijdagnacht is tiijdens den hevigen. Zuid-westerstorm het klipperschip „Navi gatie" van Avereest, schipper Munnink, 'dat op weg was van Ameland naar Har- lingen op de Zuidkust van Ameland ge slagen. Dc schipper en zijn knechts wis ten zich meit. levensgevaar te redd n en op Jd'ë kust te komen. Zij moesten alles aan boord achterlaten. Het schip is la ter bij Usquert aan den grond geloopen. Op het Oostelijk gedeelte van het eiland de gestrande schepen, tot wier assisten-1 ken beschadigd, terwij 1 er ook nog «n- zijn veel schapen verdronken. Een hoe- tie zij waren uitgevaren. Nog verscheidene veelheid hoornvee kon nog juist bij tijds gered worden. Drie schepen op de Merwede gezonk n. andere reddingsboot en hebben hulp moe ten brengen. Vele scheepvaartongevallen worden be. k-.nd. Zoo werd o.a. de „Eltham" na. Tir hoogte van de gasfabriek Slie- bij Redruth in tweeën gebroken gevon- te tredeD. kcle boomen zijn ontworteld. djrecht zijn Vrijdag 3 schepen ken, t.w. de schepen „Theodora", schip per v. Rundstaken gdom. te Engelen, de „Bato VII", van de roederij De Voogd Dordrecht, en „Maastricht VI", schip per J. Solgers. Deze schepen werden door de sleepboot „Nella" van Rotterdam, kapitein Kui. peis, gesleept. Negen personen van deze schepen zijn in een open roeiboot in Hardingsveld ge land. Zaterdagmiddag is het lijk tan den schippersknecht van de „Maastricht" on der Hardingsveld opgevischt. Ook de pa pieren van den schipper, J. Fongers, heeft men op het water drijvende ge vonden, zoodat wel aangenomen kan wor den, dat ook hij verdronken is. De „Maas tricht" was geladen met ijzer en stemd voor Hendrik-Ido-Ambacht. den. Tot nog toe is de bemanning nog niet g.-vonden. Vier reddingsbooten van d~n. Ocstkust waren bijna den geheelen dag buiten, doch vonden niets, behalve een paar stukken wrakhout.. Er werden sig- naalvujren bemerkt op de Scroby Sands. België De storm heeft, in België allerwegen tor groote stoornissen geleid, al zijn ge lukkig geen ernstige ongevallen voorge komen. Honderden telefoon- en telegraaf-hier op hol.. Een dame, die achterin verbindingen werden in de war gestuurd- l was gezeten, en het rijtuig wilde ver- In het geheele land zijn schoorsteenen laten, kwam in vrij onzachte aanraking losgerukt en boomen afgeknapt. Zoo wer- met den grond. Ter licogte van de z.g. den op een der boulevards te Brussel „Nieuwekade" geraakte een en ander in vier boomen ontworteld, waardoor drie den sloot. Van den Heuvel wist zich personen werden gewond. spoedig op het droge te brengen en met Te Antwerpen geraakte een stoomschip V"yel moeite gelukte het, door voorbij- ANDEL. Door Gebr. Tankers alhier is aangenomen het bcuwen van een 4- tai woningen te Gorinchem voor de som van f 11000.-. De nieuwe kommies der Dir. Be lastingen bij het kantoor Woudrichem, di heer Schrijvers, zal zich in deze ge meente vestigen. Het voor een rijtuig gespannen paard van een zekeren Van d?n Heu vel uit Denderen sloeg in de Steeg al be- op driftsleepbooten moesten bij het meren te hulp komen. Vooral Ostende heeft zwaaï geleden. Het lichtschip De Haaks losgeslagen. Tallooze daken zijn hier beschadigd en Vrijdagavond 8 uur tijdens bet vlie- vele zelfs afgerukt. De mailboctlem on- gend stormweer is van het lichtschip dervonden groote vertraging. De Haaks de ankerketting gebroken. Te Een wielrijder woei ender een autobus 8.30 uur was het 2e anker uitgebracht, '-en werd verbrijzeld, enz. waarvan te 12 uur eveneens de ketting j Het Letlandsche s.s. „Alice" g-af in brak. Het lichtschip is daarna voor 120 de nabijheid der Engelsche kust bij Rije vadems ketting langzaam drijvende ge- S.O.S. signalen, waarop de reddingsboot raakt. De uitgezonden sleepboot Dren. j van Rije er op uit ging om te pogen de tö was te 7.30 uur v.m. ter plaatse, aich in nood bevindende bemanning te heeft met het lichtschip verbinding ge. 1 redden. Er woedde een hevige storm kregen, waarna het naar Den Helder is vlak bij de kust sloeg onder de oo- gesleept. Ongelukken hebben zich hier. gtrL Van hen, die op het strand stonden, bij niet voorgedaan. Gedurende den ge- d-. reddingsboot om. De 17 koppen tel- lieelen nacht had li»et- lichtschip goede hnde bemanning kwam om in d^ golven, radio-telefonische verbinding met Kijk- Het circus Strassburger. Het circus Strasburger, dat zijn tenten op het Alexanderveld had opgeslagen heeft hevig van den storm gelsden. In den loop van den avond is de tent. bijna geheel aan flarden gescheurd. Ook do stallen werden deerlijk gehavend. De directie achtte het onmogelijk, liet zeildoek te reparecren. Een geheel niéu we tent zal aangeschaft moeten wor. den. De totale schade van een en werd door de directie ge veer f 40.000. Zweedsch houtschip op Ameland ge. strand. Het Zaterdagmorgen dcor het bergings. .vaartuig „De Oceaan" van de fa. Doek. sen, op sleeptouw genomen Zweedsche houtschip „Malmo" dat in nood veï. keerde, is Zaterdagnacht losgeraakt en pp Ameland gestrand. Et,n gedeelte van de bemanning, veer tien man, verliet in een reddingboot het schip. De boot sloeg echter om cn drie man verdronken, terwijl de anderen naai den wal dreven. De zes die achtergebleven waren, w?r- iden gered door de reddingboot „Insu- lindt" van het station Oostmahorn, schip per Toxopeus. Autobus van den dijk gewaaid. 'Vrijdag is een autobus, rijdende van J5V olphaartsdijk naar Middelburg, bij eerst, genoemde plaats van den dijk gereden Idoor den storm en den glibberigen weg. Velschillende inzittenden werden gewond, waarvan twee ernstig, die in het gast huis te Middelburg zijn opgenomen. iVee verdronken. Omtrent, de hoeveelheid vee, die tenge volge van den hoogen waterstand Vrijdag nacht is verdronken, vernemen wij nog het volgende: Van den veehouder Mee ster, onder Oosterzae, zijn 4 koeien ver. idronken. In het Leemsterhooi heeft men 18 stuks vee kunnen redden. Nabij Kuin- le verdronken in het buitendijk sche veld 12 schapen. Op wrakhout aangespoeld. Zaterdagmorgen zijn te Nes op Ameland 'pp een stuk wrakhout 2 mannen komen Oandjrijven, afkomstig van een Rijnaak, JdLie zich westelijk van het eiland bevond. geschat op on- Onder vallenden boom. Vrijdagavond zijn in de Boorlaan te Den Haag een lieer en een dame door een om vallenden boom getroffen. Beiden wer den zwaar gewond en naar bet Gem. Ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht. De toestand van de dame is zorgelijk. De heer, de V. genaamd, werd eveneens in levensgevaarlijken toestand naar het Ziekenhuis overgebracht. Na eenige uren is hij aan de verwondigen overleden. te De storm in het Buitenland. Alle deelen van Engeland hebben lijden gehad, doch bepaald ernstige scha de is in liet algemeen niet. veroorzaakt. (Int wortelde boomen, omvergevallen schuttingen, afgerukte daken, op straat geslingerde dakpannen, hebben zoo 8 als steeds weer een belangrijke rol ge sproeid. Voorts hebben zooals gemeld, voor al de telegrafische en telefonische verbin dingen te lijden gehad. De verbinding tus- schen Londen en Norfolk was verbroken, terwijl met talrijke andere plaatsen geen verbinding was te verkrijgen. Draadloo- ze telegrammen worden slechts ender voor behoud van eventueel groote ver traging geaccepteerd. In het plaatsje Ebbw Vale in het g;raa.fschap Mommoutshire zijn dertig ge zinnen dakloos geworden, doordat hun licuten huisjes geheel zijn vernield. Voorts zijn circa 50 in aanbouw zijnde huizen te Newport ingestort. Het dak van het paleis van justitie te Londen is zeer ernstig beschadigd. Voorts heeft de wind het gevest van hét zwaard van het monument voor Ri chard Leeuwenhart, dat voor het ge bouw van het Hoogerhuis staat, wegge rukt. In geheel Engeland zijn minstens zeven personen gedood en zeer velen gewond, van wie twaalf ernstig. De schade be draagt duizenden ponden. De doodelijke ongevallen staan alle cp zichzelf en zijn aan vallende boomen of steenen jte wij ten. De reddingsbooten moesten Herhaalde lijk voofr liulp aan op zee in nood varkee- rende schepen uitvaren. Vele menschenle- vens konden worden gered. De 15 kop- pen tellende bemanning van een stoom schip „Kentisch Coast." dat bij Plymouth strandde, werd door "de motor.reddings- boot uit. die stad gered. De red lings- AALST. Voor de gehouden koepokin enting door Dr. Schmit te Veen was niet veel belangstelling. Het schijnt dat dei oudefrs hiertegen bezwaren hebban, daar slechts één kind werd ingeënt. AALBURG. Het anderhalf-jarig paard van den landbouwer Peter Bouman ge raakte in een sloot. Nadat het door gezamenlijke hulp was gered, is het dien zelfden dag reeds gestorven. Daar het paard een waarde van 250 gulden ver. tegynwoojrdigde, is het. voor den betrok kene een groote schadepost. Door den storm van Vrijdag op bay bevonden zich Zaterdagochtend bij Zaterdag zijn alhier verschillende da- boct van Ramsgate redde de zes op varenden van een schoener, die bij North Foreland in zinkenden toestand verkeer de De booten uit Gorleston en Tor- gangers geholpen, het paard van den verdrinkingsdood te redden. Tijdens den storm van Vrijdag op Zaterdag j.l. werden alhier vele daken beschadigd. Van de landbouwschool werd een groot stuk zink afgerukt en in een boom geworpen. De straatverlichting ge raakte defect-. De melkcontroleur H. Ver zijl kwam met een afgebroken telefoon draad, welke op de electrische g'elei. ding lag, in aanraking, doch bekwam g»cn noemenswaardig letsel.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 2