Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. NO 4869 z Maiktberichteii. Plaatselijk ftieiiws 'Springende anden j Klöosterbalsem tabletten C BEHOORENDE BIJ HET ,,Geen goud zoo goed" Bij Bloemendaal op den nieuwen zeeweg was groote belangstelling. Honderden auto's voerden kyklustigen aan, om het wrak van het Italiaansche stoomschip te kunnen bezichtigen. ROTTERDAM, 27 Nov, Aanvoer 222 paarden, 6 veulens, 1473 magere en 998 vette runderen, 172 vette kalvereD, 417 graskalveren, 516 nuchtere kalveren, 245 schapen of lammeren, 16 overloopers, 215 biggen, 5 bokken of geiten. Melkkoeien f200f415, kalfkoeien f 215f 400, stieren f 120f 470, pinken f 100 f160, graskalveren f40 f 100, vaarzen f160f220, biggen f10— f 16. overloopers f 20f 30, slachtpaarden f 100f150, werkpaarden f200 f300, hitten f120 f175, veulens f70f 100, nuchtere fok kalveren f 20f28, nuchtere slachtkalveren f 12f 16, biggen per week f 1.60f 1.80. (Warmoezierstraat 3739) Aanvoer: 70000 stuks. Er werd besteed voor Kipeieren f 5 50-fll.25 Eendeieren f 7.00f 8 65 's HERTOGENBOSCH, 28 Nov. Op de markt van heden werden aangevoerd 2344 stuks. 1564 stuks hoornvee, 655 biggen, 10 zeugen, 65 schapendamm., 50 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien f 200f 375 Kalfvaarzen f 195f 335 Magere ossen en koeien f120f185; Vette ossen en koeien le kwal. 50 ct., 2e kwal. 45 ct. p. p. Pinken f 110f165; Zeugen f70115; Biggen f 2.00f 2.35 Schapen f 1832 Lammeren f 16f25. Verdere mededeelingen Vet vee goede kwaliteit williger en duurder, kalfvee flauwer lagere prijzen, jong fokvee redelijk, goede soort ongeveer prijs houdend, schapen en zeugen traag, biggen williger. GOR1NCHEM, 26 Nov. Op de veemarkt waren aangevoerd 1211 runderen, 3 nuch tere kalveren, 118 overloopers, 553 biggen, 3 geiten of bokken, schapen, lamm. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 340f 390 melkkoeien f240—f300; kalfvaarzen f200—f225; guiste vaarzen f 150—f 180 pinken f f graskalveren f 30f 80, nuchtere kalveren f 8f 15, overloopers f 24f 34, biggen f 10—f20, schapen f f lammeren f f geiten f f ZALTBOMMEL, 27 Oct. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 33 biggen, prijs f 1018. 27.000 eieren, prys p. st. 911 ct. 840 K.G. boter, prijs per half K.G.: roomboter fl.30 boerenb. fl.30 AALST. Zekere B. alhier had Za terdag het ongeluk een beentje in te slikken. Hij moest zich voor genees kundige hulp naar Gorinchem be geven, alwaar het in het ziekenhuis werd verwijderd. ANDEL. Naar we vernemen zullen langs den Sluisdijk onder deze ge meente, vanwege het Rijk boompjes worden geplant, hetgeen voorzeker om meer dan een reden kan worden toegejuichd. Met het hakken van hout is door de handelaars alhier een aan vang gemaakt. Het hout is dit jaar; zeer duur ingekocht. Enkele arbei ders zijn naar Mill vertrokken om aldaar hout te hakken voor hande laars uit deze gemeente. DRONGELEN. Dinsdagavond j.l. hield de Afd. „Land v. Heusden en Altena" der Ned. Pom.' Vereeniging onder Voorzitterschap van dhr. G. Branderhorst, in het café Nieuwkoop! alhier een vergadering ter bespre king van en aankoop van carboline- um. Besloten werd vruchtboomcar- bolineum „Krimpen" aan te koopen, waarvan de prijs voor leden der Af- deeling bedraagt f 17,75 per 200 KG. en 18,50 p. 100 KG. Een flinke hoe veelheid werd direct door aanwezigen' besteld. Te 6 uur hield de heer R. Lijsten, Secret, der N. P. V. te Arnhem voor een inmiddels in groote getale opge komen publiekeene lezing over „ziektebestrijding bij ooftboomen en zwarte bessen". Spr. begon met er op te wijzen, dat bij ooftboomen tegenwoordig tal van ziekten voorkomen, die en hoo rnen en fruit aantasten, en verhinde ren, dat kwaliteit en prijs van het fruit zijn, zooals zij moesten zijn, en in verband met de buitenlandsche concurrentie in de naaste toekomst zullen moeten zijn. Spr. noemt als eerste ziekte de se dert recenten datum alom voorko mende sterfte van takjes en takken in de ooftboomen, vooral wat betreft de Brabantsche Bellefleuren. Het is een zekere kanker die de jonge twij gen en ook de dikkere takken aan tast en in korten tijd doet afsterven'. De juiste aard dezer ziekte is nog niet volkomen vastgesteld. Spreker noemt als eerste aanleidende oorzaak dei vroege en harde vorst in het najaar; van 1925, die de welig uitgeschoten' takken heeft aangetast en daardoor; de kanker op die takken in het leven' heeft geroepen. Als voorzorgsmidde len tegen deze funeste ziekte worden' genoemd, geef niet te veel stikstof, teneinde te voorkomen dat de boo- men al te welig groeien, draag zorg voor een goede ontwatering en juiste bemesting. Spr. noemt dan als voor naamste en algemeen voorkomende ziekten de schurft en de kanker. De ze maar al te goed bij de fruittelers bekende ziekten kunnen bestreden worden door bespuiting der boomen voor en na den bloei. Voor den bloei met Bordausche pap en na den bloei met Californische pap. De laatste ja ren wordt löok wel voor de eerste! besproeiing Californische pap ge bruikt, waarmede de resultaten zeer goed blijken te zijn. Als derde bestrijdingsmiddel wordt genoemd het gebruik van Carboline- um, waarmede vrijwel het geheelej jaar kan 'besproeid worden. De boo men varen er zeer wel bij, want de bespuiting is direct te constateeren aan de donkere kleur van het blad' en geeft den geheelen boom een be ter uitzien. De werking van carboli neum wordt daardoor wel eens over schat. Carbol in eum maakt de boo men schoon, doodt insecten en brengt beter blad, doch is ten slotte niet het doeltreffendste middel bij uitnemend heid om onfeilbaar alle ziekten te be strijden. Bij verstandig gebruik echter, kunnen heel goede resultaten bereikt worden en daarom is carbolineuml dan ook onmisbaar. De overal voor komende bloed- en bladluizen kunnen met carbolineum doelmatig bestreden' worden. Ook de schildluis en winter- vlinder kunnen met deze stof gedood) worden. Voor kanker schijnt carbolineum' echter geen volkomen bestrijdings middel te zijn. Carbolineum heeft meer een doodende en een reinigende! werking voor insecten, mot en wieren! op de boomen. Spr. memoreert vervolgens even dat de laatste jaren ook de teelt van prui men belangrijk toeneemt en blijkt zeer loonend te zijn. Ook hier is ech ter weer een insect dat veel schadej kan brengen, en wel de reeds ge noemde bladluis. De pruimenboomeri zijn hier buitengewoon gevoelig voor. Bespuiting met carbolineum is een vereischte wil men misoogsten voor komen. In het tweede gedeelte zijner rede} bespreekt de heer Lijsten de ziekte bestrijding bij zwarte bessen. Even eens is het hier weer de bladluis dig Jtfeuwsbla .Vergadering van den raad der gemeente SLEEUWIJK, op Maandag 26 No vember des n.m. 2.30 uur. Vocrzitter Edelaehtb. Heer BBuken- kamp. Secretaris Weled. H;er Knoot. Afwezig de heer O. Walraven (met kennisgeving) en de hear K. C. de Boon. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De secretaris leest daarna de notu len (der vorige vergadering die onveran derd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. St. van de. gemeente-begrooting 1929. Wordt aange nomen voor kennisgeving. Nota van aanmerkingen cp de gemeen te-rekening 1927 door Ged. St. De Voorzitter deelt mede dat deze aanmerkingen slechts van administratie ven aard zijn. B. en W. hebben tLze aanmerkingen in een schrijven beant woord, dat bij de ingekomen stukken ter inzage heeft gelegen, spr. vraagt of de heeren zich met deze beantwoording kunnen vereenigen en of er misschien een van hen is, die voorlezing van het schrijven verlangt, geen der heeren stalt prijs op voorlezing, de raad verleent goed keuring aan het schrijven. Verzoek van den heer Knoot gemeente secretaris om hem de jaarwedde tc wil len toekennen aan het ambt van Amb tenaar van den Burgerlijken Stand, om dat hij veel werk 's a vonds thuis ver. richt. Schrijven van den lieer N. v. d. As. sem ambtenaar ter secretarie, waarin de ze verklaart, afstand te willen do>en van het bezoldigd ambt- van ambtenaar van den Burgerl. Stand, als de jaarwedde van f 340.— wordt geveegd bij liet salaris, dat adressant geniet als ambtenaar ter secretarie. Hij blijft dan ambtenaar van den Burgerl. Stand, doch geniet daar voor geen bezoldiging. De Voorzitter zegt, dat als geen der lieeren over deze adressen het woprct verlangt, hij dan wil voorstellen ze in banden te geven van B. en AV. om or in een volgende vergadering advies over uit te brengen. Spr. kan thans al wel verklaren dat B. en W. tegenover beide adressen sympathiek staan. De heer Gulden zou willen vragen of B. en W. reeds nu geen advies kunnen uitbrengen, zij hebben deze kwestie zeer waarschijnlijk reeds besproken. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit wel zouden kunnen deen, spr.'s uitli- ting dat B. en W. sympathiek tegen over de adressen staan geeft dit reeds te kennen, en daaruit valt af te leiden, dat B. en W. zullen voorstellen er op in tel gaan. De adressen zijn evenwel eerst Zaterdag ingekomen een gedeel te der raadsleden had 1 oen de ingeko men stukken reeds ingezien, zoodat deze adressen voer hen onverwachts komen, vandaar het voorstel om ze in hum l m van B. en W. te stellen. Is de raad even wel een van gevoelen en acht hij het niet noodig, deze zaak aan te houden, staa.t ieders meening daarover reeds vast, dan hebben B. en \V. er geen bezwaar tegen reeds nu met hun voorstel te ko men. De heer Sigmond verklaart het een ge zonden toestand te vinden, dat de sec retaris bezoldigd ambtenaar van den Bur gerlijken Stand is spr. zou het verzoek maar toe staan. Te meer waar blij" dat B. en W. hun meening reeds eb ben bepaald. doch hij acht het beter, het eerst een? kalm te overwegen. Men zou nu een be slissing kunnen nemen, waarvan men la ter misschien zou kunnen zeggen, het was toch beter geweest als wij "het an ders hadden gedaan. Dc Voorzitter zal eerst het voorstd van den heer Gulden, ondersteunt door den heer Sigmond om reeds nu een beschikking op beide adressen te ne men in omvraag brengen, mocht dit wor den verworpen, dan is het voorstel vau den heer v. 't Sant, ondersteunt door d-m beer v. d. Schuijt aansrenomm. Voor liet voorstel Gulden stemmen de hee ren: Glijden, Kramer, Sigmond en V-jr- hag.ru tegen de heeren: v. d. Straten, v- d. Stelt, Visser, v. 't Sant en v. d. Schuijt. zocdat het voorstel van den heer v. t. Sant is aangenomen en de adressen tot een volgende vergadering werden aangehouden. De heer v. Straten motiveert zijn stem, zooals vóór reeds is aangegeven. A an Ged. St. is ingekomen de goedkeu ring van het raadsbesluit tot wijziging der pensioenregeling, idem tot wijziging der gemeente-D groot ing 1928. Schrijven van het gemeentebestuur van Werkendam, waarin mededeeling worlt gedaan van het ingekomen verzoek van den keuringsveearts, om zijn jaarwedde met ingang van 1 Januari 1929 met f250.— te willen verhoogen en alzoo te brengen op f 2650.— omdat dan de rrjks- bijdirage op dit salaris komt te ver vallen. Tevens wordt medegedeeld, dat het Gemeentebestuur van Werkendam reeds gunstig op het verzoek heeft bi- schikt, terwijl het Gemeentebestuur van de Werken en Sleeuwijk wordt verzochc eveneens zijn goedkeuring daaraan te hechten. De opbrengst van den keurings dienst is ruim voldoende, om deae hno- gere uitgave te dragen. B. en W. stalijn voor de jaarwedde op f 2650.— te Drm. gen. Zender discussie besluit de raad overeenkomstig dit voorstel. Verzoek van den heer Gaasterland Hoofd der Chr. U.L.O. scbcol te Werken, dam om 2 meter buiten de vastgestel de rooilijn te mogen bouwen. Adres- Vastgesteld wordt het suppletoir ko hier der asjurantie-belast ing op een bi drag van i 77.68 B en W. werden gemachtigd tot ver koop van het 3-jarig griendgewas van de Putteneriend, tot heden was het ge bruikelijk dat het gewas om de 4 jaren werd verkocht, doch bij informatie is B. en W. medegedeeld dat het beter is, het om de 3 jaren te verkcopen. De ver kor ping zal bij inschrijving geschieden. Bij de rondvraag vestigt de heeT v. d. Stelt dc aandacht op de verentreiniging van drinkwater, door eenden van de wed. v. Breugel, spr. vraagt of het gemeen tebestuur' niet bij machte is, te beletten, dat deze eenden zoo ver van huis trek ken, het bezwaar geldt op 't oogenblik wel niet sterk, doch in den zomer is het water onbruikbaar cm te drinkjn. Verder vraagt dezelfde spr., of met de P.N.E.M. niet een overeenkomst is ge troffen voor het branden der straatver lichting dit geschiedt thans zeer on geregeld. De Voorzitter zegt dat het eerste punt zeeT moeilijk is, het water van de ,.BeTm. sloot"' is niet geschikt als drinkwater, spr. zal evenwel naar de klacht doen informeeren. Zou men het euvel evenwei willen verhelpen, dan dient de politie verordening te werden gewijzigd. De heer v. d. Stelt geeft toe dat het water niet geschikt is als drinkwater, de bewoners daar moeten het evenwel gebrui ken en daarom is het gewenscht hét zoo zindelijk mogelijk te houden. De Voorzitter merkt naar aanleiding van de tweede vraag op, dat de P.N.E.M. de straatverlichting regelt. Men sukkelt evenwel met de klok, deze is al op gezonden naar de P.N.E.M., de gemeen te zijn reparatiekosten in rekening ge bracht, doch in orde is ze nog niet. De heer v. d. Stelt vraagt of er al iets nader bekend is, over de ingezetenen die stroom zouden hebben betrokken, zor gen dat de-ze betaald is. De Voorzitter verklaart, dat deze kwes tie hem is ontgaan toen hij de notu len hoorde lezen, kwam ze eerst weder in zijn gedachten, spr. belooft een on eens onder de oogen zonden zien. De klacht hierover geuit bestaat nog steeds, hebben B. en AV. al een beslissing kun nen nemen? De Voorzitter zegt dat B. en W. zich in verbinding hebben gesteld met ae directe v. de Waterleiding te Werkendam deze kon er evenwel niet op ingaan, om de woning aan te sluiten. lleeds thans bezit de waterleiding geen vol doende capaciteit om liet water in AVer. kendam op de bovenverdiepingen te bren gen, dit gaat reeds bezwaarlijk zoodat het niet mogelijk is, het waterpot ge noemde woning te brengen. B. en AV. •1 v— JAM aam I Doe het dit jaar^jeter dan den vorigen winter. Zorg dat ge een pot Akker's Kloosterbalseqrin huis hebt, en bescherm Uw huid tegen inwerking van koude en vocht, doqghaar iederen avond voor het naar bed^aan, in te smeren met Akker's hebben van Drunen ingevolge het al- vies van de Gezondheidscommissie aan gezegd, dat hij d© watervoorziening van de woning moet verbeteren daartoe is hem een termijn van 2 maanden gesteld, die nog niet is verstreken. De heer v. Straten heeft gezien dat cementen ringen zijn aangevoerd zoadat waarschijnlijk aan het verlangen van het gemeentebestuur zal worden voldaan. De openbare vergadering wordt hier op door den Voorzitter gesloten, de raad gaat over in geheime zitting ter behan deling reclames in belastingzaken. lieer v. 't Sant zegt dat de reclit- raadsfractie hei beter vindt, de Tressen aan te houden en ze in han den van B. en AV. te stellen, opdat deze met een concreet voorstel kun nen komen. Wethouder van Straten merkt op dat B. en W. sympathiek tegenover het ver zoek staan, een ander voorstel, dan om h et in te willigen is v. hen niet te verwachten Spr. zou evenwel gaarne zien, dat het verzoek met algemeene stemmen werd ingewilligd en daarom achten B. en W. het ook beter het aan te houden. De heer v. 't Sant wel niet te ken nen geven dat de rechlsche raadsfrac tie tegen het verzoek is, doch het komt nu onverwachts en spreker acht het wel goed, dat het eerst eens goea onder de oogen wordt gezien, vooral ook met- het oog op het verzoek van den ambtenaar ter secretarie de lieer v. d. Assem. De heer Gulden acht aanhouding niet nocdig, waarvoor moet het nog een paar maanden aanloope-n, eer over deze -een voudige zaak een beslissing wordt ge nomen, men weet precies .wat er gaat gebe-uren en daarbij hebben B. en W hun advies doch eigenlijk reeds gegeven, een ander voorstel dan het verzoek in te willigen is van hen 'met te ver wachten, daarom is het dwaas het aan te houden. De heer v. 't Sant wil niet te ken- van opvatting, spr. wil niet zeggen dat liij tegen inwilliging van het verzoek is, sant is in onderhandeling, over den aan koop van een stukje grond eigendom van den heer v. 't Sant, gel-egen tus- sclien het pand van den heer Visser en liet gemeentehuis, moet hij zich even wel houden aan de rooilijn, dan kan op het st uk-je grond geen behoorlijke woning worden gebouwd, zooals zijn bedoeling is. B. en AV. stellen voer het adres aan te houden, eerstens omdat er nogwel ander bouwterrein in de gemeente is te verkrijgen, was dit niet zoo dan zcu het een ander geval zijn, en tweedms, omdat misschien de mogelijkheid be staat, dat cle lieer Gaasterland een stuk- jp grond kan ruilen met den heer Vis ser en dan wel iets achteruit kan bouwen. Na eenige discussie waarbij de heeren Kiramer en Sigmond zicli uitspreken te gen wijziging der rooilijn, wordt over eenkomstig het voorstel van B. en AV besloten. Voorstel van B. en W. tot wijziging olcr Gemeente-begroeting 1928. Met algemeene stemmen wordt tot de ze wijziging besloten. Voorstel van B. en W. (ot onderliand- sche verhuring aan den veldwachter vaxi den boomgaard achter diens woning. De Voorzitter zegt, dat B. en IV. voor stellen den boomgaard weder voor 5 jaren aan veldwachter van Elzelingen (e verhuren voor f 30.— per jaar, niettegen staande het college dit bedrag wel wat aan den hoogen kant vindt. De heer Gulden vindt het niet in orde, dat B. en W. voorstellen de huur op f30.— te houden, niettegenstaande zij zelve overtuigd zijn, dat deze huur aan olen hoogen kant is. Spr. zou er veel voor voelen, dat werd nagegaan wat de werkelijke huurwaarde is, hij vindt liet onbillijk, dat meer wordt ge rekend als de waarde. De Voorzitter antwoordt- dat juist het moeilijke daarin gelegen is, te weten te komen, hoeveel de juiste waards bedraagt. De veldwachter geeft de verzekering dat hij er door elkaar geen f 30.— per jaar van maakt, doch het is hem wel wat waard dat niet een ander de boomgaard huurt. B. en W. meenen, dat daarom niet publiek verhuurd kan worden want ian zou het den veldwachter misschien nog meer geld kosten. Vandaar het voorstel van B. en W. om de huur op f30.— te houden, waarmede ook de veldwachter ac coord. gaat. D? heer v. 't Sant vraagt hoe groot het perceeltje is, waarop de Voorzitter zegt te meenen van 8 are. De heer v. 't Sant vindt dan de huur niets te hoog. Met algemeene stemmep. wordt hierop besloten overeenkomstig het voorstel van B. en AV. Het voorstel van B. en AV. om de wo ning b; woont door O. v. Andel te ver huren voer f 1.— 'per week wordt even eens aangenomen. derzcek te zullen instellen en er voor te zullen zorgen, dat het niet weer ver geten wordt. De lieer v. d. Stelt zegt dat hij nog een ingekomen stuk had verwacht van het polderbestuur. Spr. heeft een in gelanden vergadering bijgewoond, waar. op bes 1 eten werd dat de Bermsloot ver beten t zou worden en dat het gemeen, te-bestuur voor deze verbetering een sub sidie zou worden verzocht. Is een der gelijk verzoek niet ingekomen? Dc Voorzitter antwoordt dat bij B. en AA7, een schrijven is ingekomen van liet polderbestuur. Plet gemeentebestuur heeft evenwel in 1927 aan het polder bestuur reeds verzocht, de Bermsloot in orde to willen doen maken en heeft bij dat schrijven te kennen gegeven, dat het gemeentebestuur niet ongenegen is, in dc kosten bij te dragen. Nu beeft bet polderbestuur, dat met liet onderhoud van den Bermsloot belast is, de zaak evenwel omgekeerd en heeft bet ge in, entebestuur verzocht een plan met be. greeting der kosten te willen doen op maken van deze verbetering. B. en W. hebben liet polderbestuur daarop geschre ven, dat dit niet hun taak, cl och die van liet polderbestuur is. De heer v. cl. Stelt zegt dat het op de ingelanden vergadering ook geheel anders is besloten, n.l. dat het pol derbestuur een begrooting zon doen ma ken en liet gemeentebestuur om een bij drage zou worden gevraagd. De lieer Visser bevestigt dit, het be stuur werd gemachtigd een begrooting te maken, liet was niet de bedoeling dat het gemeentebestuur dit zou doen, wel was besloten het gemeentebestuur 'een subsidie te vragen. De Voorzitter leest hierop de vel schillende brieven voor, waaruit blijkt dat het polderbestuur D/'e jaar heeft ge wacht, met op het schrijven van het gemeentebestuur te antwoorden. De heer v. d. Stelt merkt op dat be sloten was, de verbetering in Maart te doen uitvoeren, als het nu weer wat blijft draaien komt er weer niets van. De Voorzitter zegt toe dat B. en AV. met liet polderbestuur in overleg zullen t reden. De lieer v. d. Stelt zou nog willen vragen, hoe of het staat met de over eenkomst met Lagrouw over het pal aan de Kille. De Voorzitter zegt dat alles gereed is, aan alle bezwaren van Jen heer La grouw is tegemoet gekomen, doch de ze moest eerst nogeens overleg plegen met zijn zoons. Spr. heefl wel goede v^r. wachting, dat de zaak in orde komt. De heer Gulden zou gaarne vernemen of B. en AAP gevolg hebben gegeven, aan hunne toezegging, dat zij de water voorziening van cle woning bewoond door Dekker en eigendom van v. Drunen, nog- De RotterdauRche eierreiling.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 9