Ingezonden Naar wij vernemen zal de Centraal Bioscoop, directie Beemer, op Zondag 9 December in Café »de Gouden Leeuw* vertonnen, de groote succesfitm »De Anar- giste of (het Kruis overwint Zie de biljetten. Door de N.V. iDe Onderneming* te Wijk en Aalburg, die de autobusdienst onderhoudt van Woudrichem op 's-Boscb, heeft een nieuwe bus aangeschaft merk >Miesjec. Deze bus biedt plaats voor 25 personen en is zeer confortabel ingericht en zeer zeker een aanwinst voor het steeds toenemende verkeer. In de vacature Mej. Duysters, pen- ningmeesteresse der R.K. dameszangvereen. »Sursum Cordac, is gekozen Mej. J Merkx. ALMKERK. Op de jl. gehouden ver gadering van de IJsclub alhier, werd als bestuarslid herkozen de heer W. v. Stra ten, terwijl tot commissarissen werden ge kozen ke heeren A. C. v. Breugel en C. Straver, welke alle hunne benoeming aan namen. Jl. Zondagmorgen ontstond in het huis van den heer A. K. alhier, bewoond door den heer de R. een schoorsteenbrand, 't welk door flmk optreden spoedig werd gebluscht en zoodoende erger werd voor komen. ANDEL. De bakkersknecht J. Redert kreeg dezer dagen bloedvergiftiging aan een der handen en moest zich onder genees kundige behandeling stellen, Op Donderdag 13 December a.s. zal de IJsclub >Andel Vooruit* in de oude openb, school een ledenvergadering houden, waarin o m. een gratis verloting zal wor den gehouden. De heer H. Vogelaar alhier zal deel nemen aan den damwedstrijd te Heusden en wel aan den vierkamp. BRAKEL, Naar wy vernemen is door het onderwijzend personeel der 0. L. School alhier een onderzoek ingesteld, wie van de leerlingen in aanmerking wenscht te komen voor de verstrekking van schoolpantoffels, zulks naar aanleiding van het door den Gemeenteraad genomen besluit om deze beschikbaar te stellen, op verzoek der Ouder commissie. Het aantal der ingekomen aanvragen is zeer groot. BENEDEN-LANGSTRAAT. In den vee handel is het kalm gestemd. Men besteed voor kalf koeien f300—f375. Melkkoeien f 225—f 300. Kalfvaarzen f 250f 300. Pinken f130f190. Graskalvereu f 30 f70. Nuchtere kalveren f12f 18. CAPELLE. In de een dezer dagen gehouden vergadering van de onlangs op gerichte Landbouwvereen. voor Sprang Capelle e. o., zijn tot leden van het defi nitief bestuur gekozen de heeren H. Beer, C. L. de Rooij, A. A. Michael, A. v. d. Poorte, A. P. Snijders, J. Zwart en J. Kuysten. De collecten, tijdens den Dankstond mor het Gewas, door Ds. A. v. Willigen m de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden, hebben resp. opgebracht f91 en f 65. Dat het aantal op wachtgeld ge stelde onderwijzeressen bij het Openbaar Onderwys begint te minderen, blijkt uit het feit, dat mej. H. C. Brenkman, on« derwijzeres op wachtgeld, in een maand tijds niet minder dan 46 aanschrijvingen tot solliciteeren ontving. J.l. Zaterdag is de nieuwe rijks veldwachter, de heer W. Speelman, die als opvolger van den heer J. C. de Ridder te dezer plaatse gestationeerd is, in functie getreden. In de j.l. Donderdagavond in het café van den heer J. Treffers gehouden ledenvergadering van de Landbouwvereen. voor Capelle, Vryhoeve-Cappelle en Sprang, werden tot leden van de commissie belast met het nazien van de boeken van den Penningmeester, benoemd de heeren H. Boer, C. Werther en J. Haverhals. De afd. Capelle van de N.-Br. Mij. van Landbouw heeft voor de verkiezing van een lid van het Dagelyksch Bestuur dezer maatschappij in de plaats van wijlen den heer A. M. Rijken, candidaat gesteld het lid van het Hoofdbestuur den heer J. van Beek te Sprang. Naar men ons mededeelt, vond de landbouwer A. M., op de Hoogevaart alhier, toen hij in zyn stal kwam een zijner beste koeien dood liggen. Voorwaar een schadepost. GIESSEN. Door den kerkeraad der Geref. gem. zijn voor de verkiezing van kerkeraadsleden de volgende dubbeltallen gesteld voor ouderling F. Smits, aftr. en A. S. Elshoutvoor diaken Jac. v. Herpen aftr. en J. Kant Johz. De dankstond-collecte gehouden in de Geref. gemeente bracht op f81.33. 's GRAVEMOER. Vorige week herdacht de Jongel. vereen. iGedenkt aan Uwen Schepper in de dagen uwer jongelingschap* haar 55 jarig bestaan In de op Maandagavond jl. gehou den algemeene vergadering van het »Groene Kruis«, Afd. 's Gravemoer, ten herberge van G. Snels, werden de aftredende be stuursleden J. J. Ruijter en S. Verlare met algemeene stemmen herbenoemd. Beiden namen hun benoeming aan. Bij den landbouwer D. van Loon alhier lag dezer dagen zijn eenigst varken, dat een belangrijke waarde veitegenwoor- digde, dood in het hok. Het beest werd voor de comsumptie afgekeurd en onder politietoezicht begraven. By gemis aan verzekering beteekent dit verlies heel wat. RAAMSDONKSVEER. Door stemgerech tigde lidmaten werd herkozen tot gemach tigde van het kiescollege de heer M. J. de Roojj (Aftr.) en gekozen H. W. v. d. Werf en W. J. Lankhuyzen. De heeren G. Oosterling en D. Ko- nings werden herkozen respectievelijk tot Ouderling en Diaken en de heer G. Wuy- sten tot Diaken in de vacature Tigchelaar. De Uniecollectie, die hier in drie jaar niet was gehouden, bracht f37.05 op. Voor de kerstfeestviering met de kinderen der Herv. Zondagsschool werd ongeveer f150.bijeengebracht. SPRANG. De Geref. Kerk heeft van een onbekenden gever als dankoffer een gift van f100 ontvangen. Tot ouderling bij de Ned. Herv. kerk werd gekozen A. Janson en in de vacature Smits en v. d. Kolk werden be noemd Jac. v. d. Schans Jacszn. en A. Smits. Tot diaken zijn herkozen G. Janson Fzn. en C. Timmermans. Onze dorpsgenoot Jac. NieuweDhui- zer aan de Chr. School te Waalwijk is in gelijke betrekking benoemd te Arnhem. Aan deze zelfde school is de heer A. Kool voorheen hoofd alhier, thans te Woerden, tot hoofd benoemd. Jl. Donderdagavond kwam de Chr. Besturenbond Sprang-Capeile alhier in open» bare vergadering bijeen. Als spreker trad op de heer Amelink van Utrecht met het onderwerp *Het recht van onze Stand.* Ia een helder betoog schetste spr. de plaats die de arbeider, welke hem door God is aangewezen, heeft in te nemen, hierbjj zyn gehoor wijzend op de door den arbeider te vervullen plichten. Ook werd gewezen op het verschil welke er bestaat tusschen de Chr. en moderne vakbeweging. In zijn slotwoord wekt spr. op tot aan sluiting en optrekken onder de vanen der Chr. vakbeweging. Van de gelegenheid tot het stellen der vragen werd door een 2 tal gebruik ge maakt, welke door spr. breedvoerig werden beantwoord. Onzen vroegeren dorpsgenoot Jac. Haverhals Jzn., onderwijzer aan de O. L school te Rossum is benoemd tot hoofd aan de O. L. school te Buren. Genoemde en zijne familie onze felicitatie. Na een arbeid van ruim 4 jaren nam jl. Vrydag de beer P. Bezemer, onder wijzer aan de Chr. School alhier, afscheid van personeel en kindereD. Door de leer lingen zijner klas werd hem als herinnering een prachtig inkstel en eikenhouten cou rantenhanger aangeboden, wat onder een woord van dank vrerd aanvaard. Hierna volgde een tractatie, wat door de kinderen met smaak werd genuttigd. Jl. Maandagavond kwam de A. R. Kiesvereen. alhier in vergadering bijeen. De voorzitter opent met het iezen van Ps. 2 en gebed, sprak vervolgens een ope ningswoord, waarby bij de aanwezigen het welkom toeriep. Na lezing der notulen en behandeling der ingekomen stukken werd door de ver schillende afgevaardigden verslag uitge bracht van de door hen bygewoonde ver gaderingen. Een breedvoerige bespreking volgde op het politieke program der partij voor de a.s. Kamerverkiezingen. Mededeeling werd gedaan dat op 17 Jan. e.k. voor de kies- vereeniging in openbare vergadering zal op treden de heer v. d. Wal uit 's Bosch. Besproken werd verder de te voeren pro paganda. Na behandeling van bet punt varia, sloot de voorzitter deze goed geslaagde vergade ring en ging de heer Daimayer voor in dankgebed. VEEN. In de plaats der aftredende notabelen der Ned. Herv. Gem. al hier, de heeren L. v. d. Pol en H. van Helden, welke zich niet meer verkies baar stelde, zijn gekozen tot notabe len P. den Dekker JGzn. en H. M. Verbeek. Vorige week is alhier een cur-, sus begonnen voor volwassenen in groenteteelt. Onderwijs wordt gege ven door den tuinbouwvakonderwij- zer de heer L'. v. d. Stelt te Brakel. Circa 30 personen volgen dezen cur sus. Door de Afd. Veen der H. G. S. wordt heden een bibliotheek ge opend. Het leesgeld is gesteld op 5 cent per deel en per week. Bibliothe caris is de heer r. v. Helden, welke Vrijdags des nam. van 78 zich be last met het uitgeven en innemen van boeken. Voorloopig zijn ongeveer 70 deelen beschikbaar, omvattende wer ken op gebied van Kerk- en Hervor mingsgeschiedenissen, Vaderlandsche en Algemeene Geschiedenis, Stich telijke lectuur, eenvoudige verhalen uit vroeger en later tijd en dergelijke. WERKENDAM. Woensdagavond j I. werd in de oude school de eerste winter- lezing, uitgaande van de Herv. Chr. Jongel. en Jongem.vereen. »Maranatha« gehouden. Als spreker trad op, Ds. D. A. van den Basch, van den Haag, met het onderwerp »Het Gebed*. Nadat gezongen was Ps. 65 1 opende Spr. met gebed en las vervolgens uit de H. S. Mattheü? 6:5 e.v. In een schcone boeiende lezing ontwik kelde Spr. zijn onderwerp, daarby achter eenvolgens stilstaande bij het wezen en de waarde van het gebed met groote aandacht werd Spr. door de talrijke aanwezigen ge volgd. Na het zingen van Gez. 87 5 sloot Spr. met dankzegging. De collecte tot dekking der onkosten bracht ruim f19.op. Donderdag 29 Nov. hield de Chr. J.V. »Andreasc het jaarfeest in haar ge bouw. Naast besturen en afgevaardigden van verschillende vereenigingen hadden ook zeer veel begunstigers aan de nitnoodiging gehoor gegeven, zoodat het gebouw geheel gevuld was. Als feestleider trad op Ds. Lazonder, Ned. Herv. Predikant, die na gemeen schappelijk gezang van Ps. 446 2 en 3, op gebruikelijke wijze opende en las Matt. 19 1630 en naar aanleiding daarvan een toepasselijk woord sprak. In een keurig jaarverslag gaf de Secr., de heer J. Schaddelee, een overzicht van den toestand en de werkzaamheden der vereen. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereen. 65 begunstigers telt. Afgevaardigden van de plaatselijke zuster- vereen. alsmede van vereen, uit den Ring, brachten de gebruikelijke gelukwenschen over. De opstellen en voordrachten, die daarna volgden, getuigden van frissche werkkracht en degeljjke voorbereiding. De heer C. B. Bakker, welke \1\ jaar aan de vereen, is, werd door Ds. Lazonder op hartelijke wijze toegesproken, terwjjl namens de vereen, twee schilderyen werden aangeboden. Bakker dankte Ds. Lazonder voor de waardeerende woorden tot hem gericht en de leden voor hun prachtig cadeau. Vermelden we nog, dat de aanwezigen ruimschoots getracteerd werden, dan is het begrijpelijk dat de aanwezigen over 't verloop van dezen avond zeer tevreden waren. Andreas* mag met groote vol doening op dit jaarfeeet terugzien. Da Voorzitter, de heer P. Holster, dankte Ds. Lazonder, daar deze de leidiog zoo welwillend op zich genomen had. Ds. Lazonder sprak een slotwoord en ging na gemeenschappelijk gezang van Gez. 180:1 voor in dankgebed. Donderdag 13 December zal de Herv. Meisjes vereen. Fébe, onder leidiog van Ds. Lazonder, het jaarfeest vieren in de Oude school. WOUDRICHEM. Donderdag j.l. her dachten de echtelieden C. Groeneveld A. van Straten hunne 40 jarige eu de ech'e'ieden J. G. GroeneveldK. B. Dankers hunne 45 j«rige echtvereenigiog. Gedurende het jaar 1928 werd het slot Loevestein reeds door 8400 personen bezocht. In de laatst gehouden best.- vergadering van Volksonderwijs is tot 2e Voorz. gekozen de heer H. de Lorm. X In opdracht van het Centraal-Bu- reau voor onderwij sadviezen ver zamelt de afd. adressen van blinde of halfblinde schoolkinderen uit het geheele land van Heusden en Altena. Opgaven s.v.p. spoe dig zenden aan Volksonderwijs Wou drichem. Besloten werd, zoo moge lijk dezen winter, nog een gezelligen avond voor de leden te organiseeren. Onze vroegere stadgenoot M. C. den Engelsman, kommies bij de Rijks Dir. Bel. wordt met ingang van 1 Jan. 1929 overgeplaatst van Kaatsheuvel naar Giessen-Nieuwkerk. Het bestuur der Oranjevereen. besloot binnenkort voor hare leden een filmavond te organiseeren. Daar dit iets nieuws is voor onze bewo ners zal dit wel volk trekken. Bibliotheek Wijk. Evenals de vorige jaren is ook nu weer een kist met boeken gearriveerd. En we kunren gerust zeggen, tot blijdschap van vele onzer lezers. Herhaaldelijk werd ons gevraagd, wanneer de boeken weer kwamen. De kist bleef ook zoo lang weg, dit jaar 1 Maar nu is ze er toch, en een schat van mooie boeken is meegekomen, zoowel voor volwassenen, als voor de jeugd. En we bopen dan ook op heel veel lezers en leze ressen. De kosten zijn minder dan verleden jaar. Toen moest iedere lezer 10 cent extra betalen. Thans hebben we echter van enkele welwillende ingezetenen c«d bijdrage ontvaogen, die ons in staat stelt, de 40 cent extra niet te laten betalen. De kosten zijn dus den eersten keer voor een catalogus 5 cent, voor een lees- kaart 5 cent en voor het boek 3 cent. Dat wordt samen 13 cent. En verder betaalt men iedere week het geringe be drag van 3 cent per boek. Een bedrag, dat voor niemand een hinderpaal kan zjjo, zich uren van genot, ontspanning en kennis vermeerdering te verschaffen. Wij eindigen deze korte aankondiging met de mededeeling, dat de uitreiking weer net als de vorige jaren, plaats heeft op Donderdag, van kwart voor vier tot kwart voor vyf. Wij vestigen wederom de aan dacht op de vakboeken voor handwerks lieden. Ten slotte spreken wij den wensch uit, dat heel veel lezers zich zullen opgeven, opdat ons werk vrucht drage. Namens het Bestuur der Afdeeling Wyk HENK A. WOLTERS. ren werd gedurende de maand Nov. 1928. Ingelegd f 16271.25. Terugbetaald f 17855.87. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10300. AMMERZODEN. Daar ouzo gemeente- raad in zijn laatstgehouden vergadering besloot tot aanschaffing van een motor brandspuit, werd "Woensdag dc-or de fir ma. Kronenburg uit Culemborg, met d> motorspuit uit Ksrkdriel (ook door haar geleverd) alhier een demonstratie gehou den. j In tegenwoordigheid van hst gemeent?- bestuur alsmede liet gemeentebestuur vin Hedel, werd geruimen tijd op verschil, lende afstanden de enorme zuig. en pers prestatie van de motorspuit, getoond. Bij nader informatie ble k ons dat men over de werkwijze der spuit hoogst .y old aan was. AALST. Vorige week was door ds ver- eeniging „Het Groene Kruis" een vergade ring belegd in de school, toegankelijk voor leden en belangstellenden. De ver gadering, welke zeer goed bezocht was, stond onder leiding van dokter v. Stee- nis te Brakel, welke een propigandarsds hield over doel, werking en nut van „Het Groene Kruis". Vooraf gaf de heer v. "Westreenen, H. d. sch. te Poederoo- ij-en, penningmeester der aid. ©en over zicht van de financiën. De voorz. toonde vervolgens aan het groote nut dat een afd. v. h. „Groene Kruis" kan verrich ten, vooiral op de dorpen, waar men (meestal nog aangewezen is op gezins verpleging. Deze verpleging te vergemak kelijken door het verstrekken van ge schikt materiaal voor verplegen is ©en der punten welken de afd. beoogt. Ver der werden als voor de verdere toekomst, nog genoemd, wijkverzorgsters, welke bij ziekte van de huismoeders, zco noodig huishoudelijke hulp verschaffen; het or- ganiseeren van b.v. een cursus in E. H. B. O. of een cursus voor jonge mo©- jders, bakercursus e.l d. g. Ook het bestrij den dar T. B. C., is een voornaam punt, iwpa/rvoox de afd. zich ook heeft aan gesloten bij de Pjrov. Vereeniging tot beistjrijding der T. B. C. De voorz. wees •op het voordeel, dat het lidmaat schap van de Prov. Vereeniging voor onze afd. kan hebben, doordat deze Vereeniging in bepaalde gevallen subsidie verleend bij het aanstellen van een wijkzuster en desgewensclit ook ligtenten in huur verstrekt. Aangezien al deze plannen af hankelijk zijn van de financiéeie draag kracht der afd. werd voorgesteld de mi nimum contributie welke thans f 0.50 be- idiraagt te verboogen tot f 1.— en sieclits in bijzondere gevallen f 0.50 te betalen. Over dit voorstel worden enkele opmer king m gemaakt, alsmede gevraagd de contributie in dat geval in twee keer te innen. Dit voorstel wordt door het be stuur overgenomen met. de bepaling dat in dat geval geen kwitanties afgege- zullen worden, doch de betaling enkel op een lijst genoteerd wordt. Dit voor stel wordt zonder discussie vervolgens pangenomen. Hierna had stemming plaats ter vervul ling van een vacature in het bestuur, ontstaan door het overlijden van «1. Op stelten. Bij eerste vrije stemming behaal de niemand een meerderheid en wem oen herstemming gehouden tussclien J. H. Rügers en G. Opstelten J zn., met uitslag dat gekozen werd G. Opstelten Jzn. Enkele der aanwezigen gaven zich op als lid en zal verder door huisbezoek getracht worden meerdere leden te ver krijgen. Vergadering van den raad der gemeente DUSSEN, op Donderdag 29 Novem ber n.m. 3 uur. Voorzitter Edelaclitb. Heer J.J. Snij ders. Afwezig Weth. v. Steen, M. v. d. Pluijm en Herman. De Voorzitter opent de vergadering, leest de notulen der vorige vergadering. Op de vraag van den Voorzitter of een der lieeren op of aanmerkingen op de ze: notulen heeft zegt de lieer Middelkoop, tia.t hij heeft; gezegd dat de assistente aan de openb. lagere schcol in Wijk A siechts aangesteld zou worden lot uiterlijk 31 December. De Voorzitter stemt dit toe, en zal met deze opmerking in de notulen van deze vergadering rekening houden. Ingekomen stukken: Schrijven van de oudercemmissie, waar. in den raad dank wordt gebracht voor het aannemen van het voorstel Middel koop, ondersteunt door den heer Smeenk, tot aanstelling van een assistente aan de openb. school in Wijk A. Bericht van het Verificatiebureau van de Vereeniging van Nederl. gemeenten dat voor 1929 de gemeente Dussen in het plan der vereeniging voor controle van de gemeentelijke boekhouding, is op genomen, met de mededeeling, dat ae kosten niet meer dan f 200.— zullen be dragen en de toezegging, dat deze kos ten in de toekomst, als eenmaal de nut tige wenken, die het bureau zal heb ben gegeven, hun werking doen gevoelen, minder zullen worden. Verzoek van de Vereeniging voor on volwaardige arbeidskrachten om als lia dezer vereeniging toe te treden, de kos ten bedragen f 5.— per jaar. Schrijven van het gemeentebestuur van IJsselmonde waarin verzocht wordt aa. liaesie te willen betuigen aan zijn adres gericht tot de regeering om toeoas- sing van art. 122 a d?r gemeentewet, waarbij de mogelijkheid is aangegeven, dat voofr arbeiders, die hun hoofdver blijf in de gemeente liebbeu, doch el ders werken, en waarvoor de gemeente aanwijsbare kosten meet maken, die niet door heffing van belastingen gedekt kun nen worden, van die andere gemeente* een tegemoetkoming in die kosten kan worden geveegd. B. en W. stellen voor niet op verzoek in Ie gaan, wijl het ar tikel vodr de gemeente Dussen van geen beteekenis is. Alle stukken worden hi:rop vock kennisgeving aangenomen. Mededeeling van den Warenkeurings- dienst te Breda, dat de gemeente Dus sen over 1927 een bedrag van f 44.34 te veel heeft betaald welk bedrag in mindering zal worden gebracht op de eerste storting voor 1929. Wordt aange nomen voor kennisgeving. Verzoek van de Prov. Vyeeniging van het Groene kruis cm subsidie. Heb voor stel van B. en W. om ook hierop af wijzend te beschikken met ocg op den minder gunstigen toestand eter gemeente financiën wordt eveneens aangenomen. Verzoek van J. Cclijn om restitutie van te veel betaald en verder ontheffing van schoolgeldbetaling, wijl adressant in,et is aangeslagen geweest, in de Rijksinkom stenbelasting. wordt ingewilligd, aange zien het onderzoek heeft uitgewezen, dat Colijn er recht op heeft, Van G. van Delft, geboren te Dussen. doch thans wenende te Willemstad is een verzoek in gekomen, om hem ingevolge de Landar- beiderswet, behulpzaam re willen zijn, bij de verkrijging van een plaatsje groot 2400 M2, om daarop een woning te bou wen. De Voorzitter zegt, dat aan het ver zoek niet kan werden voldaan, wijl v. Delft geen 2 jaren in de gemeente woon achtig is zooals de voorschriften voor schrijven. B. en W. stellen voer deze voorschrift ten te handhaven, met de verstrekking ran een voorschot, beloopt de gemeen te altijd eenige risico, die naar hét voor deel van B. en W. niet mag worden ge- locpen voor niet ingezetenen. De raad gaat met liet vocrstel van B. en W. accoord. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. zich naar aanleiding van het feit dat voor de electrische stroom in de ze gemeente nog steeds wordt gerekend 45 cent per1 K.W.U. en in andere ge meenten deze reeds wordt geleverd voor 35 ets. tot de P.N.E.M. hebben gericht met de vraag waarom hier meer moet worden betaald dan elders. Bij de on derhandelingen over de cvername van het net is de toezegging gedaan, dooir den vertegenwoordiger van de P.N.E.M. dat in deze gemeenten geen hoe- ge,r tarief zou werden gerekend, als in andeTe soortgelijke gemeenten. De P.N. E.M. heeft hierop geantwoord, dat hier geen lioogeir tarief wordt gerekend als in een andere soortgelijke gemeente, waar het bedrijf is overgenomen. B. en W. hebben zich nogmaals tot de P.N.E.M. gericht en hebben gevraagd of uit dit antwoord moest worden opge maakt, dat vooreerst geen verlaging zou komen, waarop de P.N.E.M. bevestigend heeft geantwoord. B. en W. achten dit niet in den haak, wijl door den vertegenwoor dig van de P.N.E.M. wa,s toegezegd, dat hier hetzelfde tarief zou gelden als in 'andere plaatsen. Berm. Hebt u dat op schrift? Voorzitter. Neen maar de beide wet houders waren er bij tegenwoordig en weth. Van Steen herinnert zich ook nog goed, dat liet is gezegd, weth. v. d. Pluijm kan het zich niet herinneren. De P.N.E.M. geeft ie kennen, dat de som van overname zich afspiegelt in de ta rieven, zou het tarief lager zijn gesteld dan zou er niet het bedrag voor ge geven zijn wat er thans voor is ontvan gen, ook zijn de tarieven in andere ge meenten lager, omdat deze bij de over name reeds lager waren dan hier. B en Wi. zijn van oordeel da,t de P.N.E.M. een afdoend antweord moet, geven, opdat de gemeente weet waarmede ze af is en of haar schrijven als oen ontkenning moet worden beschouwd van hetgeen cloor den vertegenwoordiger is oegezegd. Heeft Üe gemeente daarop antweord, da,n zal zij zich tot de Staten mceten wenden. Berm. Ze willen alles voor niets heb ben, dat huisje ook al, smeerlappen en afzetters zijn het. Voorzitter. Dat moog ;je niet zeggen. Benoeming lid der Commissie van Schooltoezicht. Aftredend is T. Janson cleze is niet herkiesbaar, omdat hij geen kindeiren meer op schcol heeft. B. en 'W. bevelen ter benoeming aan G. v. Rijswijk en Hoevenaar. Benoemd wordt met algemeene stemmen G. v. Rijswijk. Benoeming lid Algemeen Burgerlijk (Armbestuur. Aftredend is A. v. Krim pen, die naast Z. Raaps door B. en W. ter benoeming wordt aanbevolen. De heer v. Krimpen wordt met 6 stem men herbenoemd een stern was uitge bracht, op den heer Raaps. Vaststelling kohier zakelijke' bedrijfs belasting. Dit kohier wordt vastgesteld op een bedrag v. f1205. De papierfabriek. „De Maasmond" komt op het kohier voor met 203 arbeiders en een bedrag van f1015.—. De Directie merkt op dat m de verordering slechts gesproken wordt van arbeiders zij heeft dus alleen cl© mannelijke arbeiders opgegeven, de vr., ae hirbeidsters in totaal 68 heeft zij niet opgegeven. Zij vejrtrouwt, dat het ge meentebestuur hiermede accoord zal gaan. De Voorzitter merkt op dat als d >ze 68 vrouwelijke arbeidsters er dus hij- komen het bedrag met f 340.— zal wor den ivierhoogd. De lieer Jongbloets zou het voor dit jaar maar zoo* laten. De lir. Smeenk zou ze er wel bijnemen, de gemeente is al schikkelijk geweest, inplaats van op f 12.— waartoe het recht bestaat, is er eerst gezegd dat het f 6.— zou zijn en daarna is het f 5.— ge- woirden. De heer v. Drunen is er ook voor, de 68 arbeidsters er bij te nemen en zou dit maar in omvraag willen brengen. Dit voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de hee ren T. v. d. Pluijm, Jongblcets en Ryrm. Voor de heeren v. d. Koppel, Middel koop, v. Drunen, Sm&enk en v. Balkam. Wijziging verordering Zakelijke Bedrijfs belasting. Over deze verordering is liet advies gevraagd van de vereeniging van Nederl. Gemeenten en deze heeft bé- richt, dat bij de toepassing van ae ver ordening zooals deze thans luidt mojilijk- beden niet zijn uitgesloten, aangezien daarin aan de betrokken personen niet de verplichting is opgelegd, van aan gifte. B. en W. stellen voor deze bepa. ling alsnog aan te brengen en tevens de verordening aan te vullen, met de aanduiding dat onder arbeiders ook wor den veirstaan arbeidsters. Aldus wordt besloten. Be groot ing 1929. De Voorzitter deelt mede, dat door Ged. St. een nota van aanmerkingen is ingezonden op de gemeente begrooting, die evenwel allen v. administratieven aara zijn. Besloten wordt aan de door Ged. St. verlangde wijziging te voldoen. Verder wordt nog besloten aan H. M. de Koningin een adres te richten, ten einde een subsidie te bekomen in ae kosten van het L. O.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 2