Herfst- «i Wiater- klMding nsar maat, Radio-Revue. VOOR HEEREN. W. H. BRIK Land- en Tuinbouwwereld GORINCHE Burgerlijke Stand. Ruwe Huid Rechtzaken AKKER9* Voorde Borst der dak-antenne met behulp van een 711 1451 374 735 758 115 591 1424 1574 197 151 1179 590 1585 246 1158 960 318 345 423 544 1213 4166 227 489 976 765 398 108 1416 4693 1044 4679 1385 13 464 779 350 416 983 777 938 4306 1119 437 726 854 767 481 1155 582 864 161 739 683 142 73 1583 793 630 807 247 644 1230 645 1403 1536 1077 4613 1470 599 1663 648 1022 740 963 1244 4067 302 663 1007 4221 1425 De prijzen der kleinere verlotingen vielen ten deel aan Mej. N. van der Hoeven, Mevr. Kohier en Mevr. Millenaar van den Heuvel, terwjjl de koek met klontjes werd gewonnen door den heer M. C. Rjken en de tulband door den heer L. v. d. Broek. Pryzen welke 20 December a.s. niet afgehaald zija, vervallen aan het Groene Kruis. De derde bazar ten bate van de plaat selijke Groene Kruis afdeeling behoort hiermede tot het verledene. De leden van den Dameskrans kunnen met genoegen op hun geheel belangeloos verrichten arbeid ten bate der lijdende menschheid terugzien, want de opbrengst van dezen bazar, hoe wel nog niet bekend, zal zeker niet gering zijn. Dit verslag mag dan ook niet eindigen, alvorens een woord van dank te richten tot alle dames en heeren, die op een prettige wijze bet geld uit de beurzen van het publiek hebben weten over te hevelen naar de kas van den krans en zoodoende naar het laadje van het Groene Kruis, en die door hun ijver en toewijding het succes van dezen bazar hebben verzekerd, alsook aan de talryke belangstellenden en aan allen, die op een of andere wyze aan het welslagen van den bazar hebben medege werkt. Laten zij allen denken, daarmede een goede daad te hebben verricht en het Groene Kruis zal hun medewerking steeds hoogelijk waardeer en. 'A. V. te Almkerk f 12.— boete of 24 dg. hechtenis. VERKEERSCONTROLE. De Gedeputeerde Staten van Noordbra bant hebben in het provinciaal blad de volgende bekendmaking geplaatst 1. dat in de provincie een verkeerscon- troleur is aangesteld, die ingevolge bet bepaalde in artikel 34 der Moter- en Rij- wielwet en in artikel 13 der Wet Open bare Vervoermiddelen is belast met bet toezicht op de naleving van en met de opsporing der overtredingen van de voor schriften, welke in die wetten en in de tot uitvoering daarvan uitgevaardigde al- geraeene maatregelen van bestuur zyn gegeven, en van de voorwaarden, welke in de door Gedeputeerde Staten krachtens De afdeeling Amsterdam van den Ned. Heng.-bond heeft in de Ringvaart een partij edelkarpers uitgezet om den vischstand te verbeteren. de Wet Openbare Vervoermiddelen ver leende vergunningen en in de door of namens dat college of door of namens den Minister van Waterstaat krachtens de Moter- en Rijwiel wet of het Moter- en Rijwielregement verleende ontheffingen zyn opgelegd 2. dat die verkeerscontro'eur ter uil oefening van de contró'e is toegerust met een verkeersstaf ter lengte van 40 c.M, welke opvolgend met gele en zwarte ban den is gekleurd en is bekroond door een staanden leeuw in gond 3. dat die ambtenaar tot het constateeren van de overtredingen, bedoeld sub 1 aan bet verkeerspubliek op den weg door tijdig omhoog beffen van den verkeersstaf zal doen blyken, dat bij het door hem aan te wijzen verkeer wenscbt te zien tot staan gebracht. De hier bedoelde verkeersstaf is ver vaardigd in de Koninklijke School voor Kunst, Techniek en Ambacht te Hertogen bosch. Ean Prachtige Collectie Stoffen van de Goedkoopste tot de Fijnste Dessins voor vindt U nergens beter en voordeeliger dan bij SPRANG-CAPELLE, over November. Geboren: Adriana Johanna, d. van M. van Peer en A. PaansLuutske, d. van N. C. Kleinloog en M. W. de Bie Maria Theresia, d. van G. J. Rekkers en A. C. KemmereJohanna Maria, d. v. J. W. Nieuwenhuizen en C. Verbeek Dirk, z. van J. A. v. d Schans en J. WaartsJ iharmes, z. v. A. de Jong en C, van ZeistElisa Maria, d. van M. C. v. d. MastRocus Adrianus, z. van G. v. d. Mast en M. A. van SetersHendrik, z. van S. Waardenburg en M. J. Schoen maker Melis, z. van A. M. Konings en S. v. d. Schans. Getrouwd: J. v. Beek, 33 j., en N. Ockers, 30 j.W. A. van Vuuren, 31 j., en C. A. Spuibroek, 24 j.W. de Roon, 30 j,, en E. Waarts, 23 j. A. J. Dijkstra, 27 j., en A. H. Wagemakers, 25 j.A. C. Groeneveld, 45 j., en D. H. WagemakersC. Blok, 28 j., en A. Hommel, 23 j. Overleden: J. van Esch, 72 j., echtg. van M. in 't Veld A. Kruijff, 73 j. M. Versteeg, 81 j., wedn, van J. v.Beek; A. E. Caabot, 15 mnd. C. Verhagen, 70 j., echtg. van A. H. Vos J. v. Peer, 76 j., echtg. van A. de Rooij M. A. de Bie, 8 j.H. Haverhals, 44 j echtg. van C. v. d. SydeJ. Rozenbrand, 83 j., wed. van P. de Jong. Hoek Visschersdijk A 290 Coupe en afwerkiDg wordt ten volle door ons gegarandeerd. Vraagt s. v. p. stalen of reizigers op advies. WOUDRICHEM. Geboren: Cornelis, z. v. J. de Koter en Antje Vink Adriana Wouterina d. van G. Verhoeven en W. M. VinkMaria Jo hanna d. van J. van Straten en L. van Straten. Ondertrouwd: Laurens de Groot, 29 j. met Barendina J. Viveen, 28 j. Overleden: J. A. van Pelt 79 j., wedn. van A. v. Woerkom, ANDEL. Over de maand November. Geboren: Willem en Jan zonen van Z. Bonman en A. Kolijn. Overleden: W. Bouman 9 dagen. NEDERHEMERT. Over de maand November. G e b o r e d Pieter Cornelis z. van M. Smits en M. Smits Catharina d, van A. Keyoemans en W, A. v. Veldhoven Hen drik Marius z. van M. H. v. d. Heijden en N. Loch Cornelia Elizabeth d. van M. v. d. Vliet en J. M. v. d. Merwe. Levenloos aangegeven kind van C. A. Vos en E. de Weerd. Getrouwd: F. Biesheuvel 28 j. en B. v. d. Zalm 24 j. Overleden: J. v. Herpen 90 j., wed. van M. Groeneveld P. de Putter 78 j., echtg. v. W. Keinemans E. G. v. Ooijen 60 j., echtg. v. C. Verheij. WASPIK. Over de maand November. Geboren: Johannes H. z. van H. Ypelaar en F. v. DongenHendrika W. Th. d. van A. Th. de Wit en H. M. de BontMarinas M. z. van P. A. Smits en M. AkkermansJohannes A. z. van A. H. Smits en Th. A. de BontMaria A. A. d. van P. Kamp en A. C. van Boxtel Adriaüa C. d. van L. J. Pols en M. F. v. Hooren Pieter J. z. van J. Gomraers en M. Kusters. Getrouwd: A. Roosenbrand 65 j. en S. J. v. d. Schans 47 j.A. A. de Man 32 j. en G. Verschuren 27 j.P. J. Harks 25 j. en J. M. de Wit 30 j. Overleden: Chr. v. Diem 50 j echtg. van C. M. Ramstijn A. Zijtmans 47 j., wed. van A. Tabbers. De mest naar en over den akker. Het rijden van mest naar en over den akker is een telken jare terugkeerende werkzaamheid, welke echter niet altijd even praktisch verricht wordt. Vaak nog ge schiedt het aldus op groote bedrijven de beladen mestwagen wordt alle vyf passen stilgehouden, de knecht of boer trekt vyf schreden der vorige ry een grooteren of kleineren hoop af (naar gelang der behoefte), rydt dan weer vyf passen verder, trekt weer een hoop af, enz. De mestspreiders, vijf of zes in getal achter iederen wagen, verdeelen zich zóó, dat een hunner den mesthoop naar alle kanten ruw uit elkaar gooit, terwjjl de 4 of 5 overigeu naast elkaar gaan om den mest fijn uit te spreiden. Is de vracht over den akker verdeeld, dan gaat het geheele gezelschap weer naar den vóórkant van het land om het nieuw aangekomene op dezelfde wyze te behan delen. Beter dan deze onpraktische en tydroovende werkwijze lijkt mij de volgende manier. Het geheele perceel, dat bemest moet worden, wordt door aftreden in een aantal, laten we aannemen zes, even groote stukken verdeeld. Ieder stuk, dat gemakkelijk door een tak of een mesthoop aan te duiden is, krijgt een arbeider, die den mest, welke er opgereden wordt, aan kleine hoopjes moet spreiden. Om dit werk te verge makkelijken, rijdt de mestwagen, zonder stil te houdeD, langzaam dwars over de perceelen, waarbij de knecht onophoudelijk den mest met den haak aftrekt aan kleine hoopjes, zorgende, dat hij rondkomt. De menschen leeren dat heel spoedig. Wil de aftrekker een zyplank afnemen, dan laat hij de paarden even stilhouden. De voor deelen dezer methoden zyn de volgende le de paarden worden gespaard, omdat het voordurende aantrekken vervalt2e de wagen of kar is spoediger leeg3a de meststrooiers behoeven niet telkens van den eenen kant van den akker naar den an deren kant terug te loopsn, hetgeen maar tijdvermorsen is4s het toezicht is ge makkelijker, daar ieder afzondelijk werkt en nauwkeurig nagegaan kan worden 5e alle arbeiders moeten precies hetzelfde werk verrichten en er kan dus niemand luieren63 de opzichter behoeft de lui niet steeds achter de veeren te zitten en aan te sporen, doch kan zijn aandacht wijden aan andere dingen. Hij kan met gemak bet werk overzien en weet dadelijk, waar het spoor aan hapert. In één woord hij is meester van den toestand. Deze ar- beidsverdeeling verwekt spoedig zulk een werklust by de mestverspreiders, dat ieder zyn best doet om zijn taak snel te ver richten en, daar zyn werk gecontroleerd wordt, den mest behoorlijk fijn te ver deelen, waar het by slot van rekening toch om te doen is. POLITIERECHTER 's BOSCH. Uitspraken. H. K Genderen, art. 300, uitgesteld tot 3 Dec. a.s. W. C., Doeveren, art. 310, f3 subs. 3 d. h.P. W. v. B., Sleeuwijk, mish., f 3 subs 3 d. h. TIELSCHE RECHTBANK. Uitspraken 21 Nov. P. M. v. H., huisvrouw van A. v. A. te Zaltbommel, mishandeling, f20 -— of 10 d. h.G. v. D. te Brakel, Diet voldoen aan een bevel van een ambtenaar, fl-5.of 10 d. b. J. d. H. te Zuilichem, mishan deling, f15.of 10 d. h. eenvoudige installatie en een bijdrage van Jan Gertsen over wisselstroom lampen. De „Katholieke Radiogids" ont leent aan een Duitsch radioblad een rede van Dr. Hans Bredow over den Duitschen radio-omroep. Joh. Schna- bel wijdt eenige aandacht aan de ra dio-installatie van den „Graf Zeppe lin". Het „Chr. Tijdschrift voor Radio" geeft behalve vereenigingsnieuws nog een korte verhandeling over de con structie van spoelen. „Radio" opent een nieuwe rubriek „Radio-critiek", waarbij de mededee- ling gedaan wordt, dat de Philips- fabrieken voor den schrijver ervan een standaard-combinatie ter beschik king hebben gesteld. Verder Vara- nieuws. Indrukken van een groot bedrijf. Een bezoek aan de Philips-Fabrieken. Vragen op rechtskundig gebied ENGELAND. Radio in Ziekenhuizen. In een ziekenhuis te Deptford heeft men een radio-installatie met 500 hoofdtelefoons en 5 luidsprekers in gebruik genomen. Tact. De omroep-leiding van de B.B.C. heeft onlangs getoond veel tact te bezitten. Daventry Experimental, 5 GB, werd n.l. eenigen tijd sterk door Lyon ge stoord. y Op 29 Oct. j.l. had er vanuit 5 GB een uitzending van „Pelléas en Mé- lisande" plaats, een werk van den Franschen componist Claude Debus sy. Lyon was dien avond zeer hin derlijk. Na afloop van de opera - uit zending schreef een der leiders van de B.B.C. een brief naar Lyon, waar in hij ier op wees, dat het door de storing van hun zender onmogelijk was geweest om de opera naar waar de te beoordeelen, zoodat het niet uit gesloten was, dat men in Engeland kregen van de talenten van den Fran- een geheel verkeerden indruk had ge- schen componist. Reeds den volgen den dag zond Lyon op zijn oude golf lengte uit. POLEN. Nieuwe Zenders. In verband met de indertijd voor gestelde nieuwe veranderingen in de Poolsche radio-wereld, kan thans ge meld worden, dat in Lemberg een zender van 18 KW zal verrijzen, ter wijl de oude zender van Wilna, die naar Lodz wordt verplaatst, vervan gen zal worden door een nieuwen. UIT DE RADIO-BLADEN. 26 November 4928. In de „Radio-Bode" treffen we een beschouwing aan over de gehouden schoollessen door de Radio. Als bij zondere bijdrage een radio-vertelling van E. van Lidth de Jeude. Voorts een artikel over goede ontvangst zon- (Wordt vervolgd). schrale lippen en gesprongen handen verzacht men direct en geneest men spoedig met Doos 30, 60, tube 80 ct. PUROL 166 4649 4058 994 769 4 446 WASPIK. In de afgeloopen maand wer. den ter gemeentesecretarie voor den vleeschkeuririgsdienst aangegeven 12 run deren en 27 var kans. Maandagavond werd in de voor malige openbare lagere school onder po litietoezicht de verloting gehouden door de vereeniging Waspiks Belang", waar. van de opbrengst ten goede kwam aan de alrme kinderen voor het St. Nicoiaas- feest. De hoofdprijzen vielen op: Afdeeling I: le prijs een nieuw da mes. of heerenrijwiel naar keuze, cp lot p.o. 345 2e prijs een gerockte ham op lot no. 220; 3e prijs ©en paar luxe schoenen op lot po. 196. Afdeeling II: le prijs een prima wascli- machine op lot no. 688 2e prijs een spier rookvleeech op lot no. 725; 3e prijs een paar luxe schoenen op lot no. 72. STRAFZAKEN. In het gebied van den Raad van Ar beid te Tilburg werden in de maani October 1928 dcor de Kantonrechters te Tilburg, Waalwijk, Heusden en Oirschot de navolgende vonnissen gewezen. Wegens overtreding van artikel 199 dier Invaliditeitswet (het op tijd piak- ken van rentezegels op de rsntekaarben der arbeiders) M. v. B. te Kaatsheuvel f36.— boete of 72 dg. hechtenis. J. A. J. v. G. te Kaatsheuvel f 24.— boe te of 48 dg. hechtenis, i P. W. B. te Ililvarenbeek f65.50 boete of 131 dg. hechtenis. DM. d. P. te Almkerk f 10.— boete of 5 dg. hechtenis. Z. N. te Almkerk f 6.— boete of 4 dg hechtenis. J. v. B. te Almkerk f 1.50 boete of 3 dg. hechtenis. C. S. te Dussen f 2.50 boete of 5 dg; hechtenis. W egens overtreding van artikel 259 der Invaliditeitswet (het zich binnen den ge- sfeelden tijd van 14 dagen aanmelden do ar den arbeider om een rentekaart). B. P. te Waalwijk door betaling van f3.— werd de vervolging voorkomen. Z. Z. te Almkerk door betaling van f0.50 werd de vervolging voorkomen !J„ E. te Diessen door betaling van f 5.— werd de vervolging voorkomen. DM. R. M-. v. d. M. te Oisterwijk door be taling van f 5.— werd de vervolging voorkomen. G. M. B. te Wcudrichem f 6.— boete lof 4 dg. hechtenis. M.J.L.B. te Woudrichem f6.— boete of 4 dg. hechtenis. fA. C. te Dussen f 4.— boete of 2 dg. hechtenis. |G. C. v. d. M. te Almkerk f 3.— boete iodf 2 dg. hechtenis. H. v. d. M. te Almkerk f 2.— boete ot 1 dg hechtenis. Laat het nooit zoover komen, dat Gij aan Uw hoest went en Uw vrienden U er reeds op een afstand aan her kennen. Evenmin moet Ge een hardnek- kigen hoest trachten te ontgaan dooi minder diep adem te halen. Dit kan voor de gezondheid van Uw adem halingsorgaan noodlottig worden. Verzorg iederen hoest, hoe schijnbaar onbeteekenend ook, onmiddellijk met de verzachtende en versterkende Akker's Abdijsiroop. Of zoo Ge tot dusverre vergeefs getracht hebt met andere middelen van een verwaarloosden, hardnekkigen en benauwden hoest af te komen, begin dan vandaag nog de oorzaak van den hoestprikkel - vastzittend slijm - te verdrijven met Per koker :f 1.50, f2.75, f 4L50 Ik oen in het landbouwbedrijf in dienst beitrekking, en ben per jaar verhuurd doch geniet mijn loon per week. Nu kreeg ik voor ©enigen tijd in gen. be drijf een ongeval, en ben nu gedurende zes weken thuis en moet op medisch advies nog steeds het bed houden. Mijn werkgever is tegen ongevallen van zijn personeel verzekerd (tegen 70 pOt.) Nu is mijn vraag heb ik recht (en hoelang) op mijn volle weekloon, of moet ik mij )te vreden stellen met de 70 pCt. die de ongevallen verzekering uitkeerd. Gaarne spoedig antwoord. D. 1 T, Als het teere droomkoninkje van Heyer. mans, van dien schrijver misschien de schoonste schepping, met zijn ouders, die hij „groote broer en groote zuster" noemt, van Amsterdam reist naar Heerlen, wordt bij bij Eindhoven even wakker: „Goeie morgen, groote broer" zei-ie, nog slaapdronken. Daar most-ie zelf om lachen. En teen keek-ie z'n oogen uit. I11 grauwe, log-bruine lucht, door grim mige koppen geploegd, statigde'n sprook jespaleis, nog hooger haast as de wol ken, en 'r waren een lichies in, 'n lam-; pies, 'n brandende sterren, of 'r 'n poort van den hemel bij vergissing openstond en je de kamertjes van de engelen bin nenkeek. „O, zi© je dat Moeder Zie je dat Vader?fluisterde-ie, om de men schen, die achterover leeën te slapen, niet wakker te maken: „Zie je dat?.... Daar woont de betooverde prinses...." Het is de visie van een klein en droo. merig kereltje dat op dat oogenblik nog weinig vermoedde, dat eens, veel later, zich de poorten van dat sprook- jespaleis ook voor liem zouden openen, toen hij al bijna ©en man was gewor den, met al haar op de bovenlip en den baard in de keel, die rijn brood er moest gaan verdienen. De visie van een kind. Maar ook zij, die geen kinderen meer zijn zullen a.ls zij er voor het eerst tegenover staan, voor al des avonds, het zien, zooals droom koninkje het zag, een sprookjespaleis van een betooverde prinses. Trouwens in dit paleis woont ook wer kelijk een prinses, schoon een ve il reëelere en moderner© dan Doornroosje en zeer ze ker niet in een honderdjarigen slaap ge doken. Integendeel, deze prinses is zeer kwiek en monter, zij regeert met for- sclie hand de wereld, haar ministers zijn mannen van dezen tijd, geen prinsen met bepluimde mutsen en flu woelen buizen, en haar naam is „electriciteit" Ze ker, ook hier is het sprookje en het is het sprookje en het is misschien wel fantastischer dan de sprookjes van hon derd jaar slapende dames, die door sen-, timenteele heerschappen tenslotte wor den gewekt. Want het is het sprookje van onzen tijd, van werkkracht en men. scüelijk vernuft, van genie en durf, van ongebreidelde energie en ook van vu- •rigen strijdlust, die het schijnbaar on mogelijke mogelijk gemaakt hebben. Een fabriekje, in 1891 begonnen, met weinig kapitaal en ongeschoolde werk krachten. Een werktuigkundig ingenieur, die ook wel voor chemie voelt en ge looft, dat er wat zit in gloeilampen. De eerste jaren verlies. Dan in 1895 voor het eerst f 14.000 winst. Ontzaglijke moeilijkheden, telkens nieuwe uitvindin gen, die in het buitenland gedaan, ue be staande methodes waardeloos1 maken. Geen nood. Hier vindt men het ook en vaak beter. Steeds grocter bloei. Dan de oorlog. Duitscliland verbiedt uitvoer van glas. Binnen een half jaar blazen ze bij Philips zelf do ballons. Duitschlana verbiedt uitvoer va.n Argcngas, het .13 het ©enige land, dat het levert. Binnen een half jaar maakt Philips zelf Argon- gas, beter van kwaliteit dan liet Duit- sche. Coup d'essai, coup de maïtre' Nu is de Philips edelgasfabriek de grootste van Europa. In elf jaar tijdsi Het klei ne Philipsfabriekje van 1891 is nu ^en macht geworden, waar heel het land mee rekent. Meer dan 15000 arbeiders een eigen arbeidersdorp met mooie hygiënisch ingerichte huisjes, eigen scholen op aller- liand gebied, een laboratorium (schei kundig en nutuurkundig) waarvan Prof. Compton, de winnaar van den Nobelprijs voer natuurkunde, verklaard heeft, dat het het beste is van Europa en op één lijn gesteld kan worden met de twee al- lerbesten van Amerika, eigen sportver- eenigingen, en zoo voorts. Een bedrijf, dat niet alléén een groote industrie is, maar een cultureele macht, vertegenwoor digt in ons land. In 1895, dus nauwelijks 33 jaar gele den, werden vijf honderd lampen per dag gemaakt, nu bijna 300.000 Zelfs het minst chauvinistische hart zal toch even warm worden bij de gedachte, dat dit alles, in ons té vaak klein genoemde landje, mogelijk was. Impressies van. een leek van dit bedrijf, ze zullen den lezer geen gedetailleerde beschrijving geven van de technische ver vaardiging der gloeilampen, want de inn drukken, die je hier krijgt, zijn als van een wonder, dat je niet. bevatten kunt, zelfs al legt de technisch zéér onder legde geleider ook alles zeer haarfijn en overzichtelijk uit. Misschien is liet ook beten zoo en is de indruk er te dieper en overweldigender door. Heeft niet een groot philosoof eens gezegd, dat we nooit moeten trachten het wonder te door gronden, omdat het, dan ophouden zou wonder te zijn?

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 6