Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4872. Woensdag 12 December 1928. Pil immmer hestaat uit 2 maden. FEUILLETON gen filmopname. ABDIJSIROOP Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan verschijnende nummers GRATIS Binnenland Uw KEEL UND VAN ALTEHA Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlgke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De meest hinderlijke kwaal ste r' s Philip's Gloeilampenfabrieken. Twee vrye dagen. Hoe werden de organisaties verrast, schrijft het »Volk«, door een schryven van de Philipsdirectie waarin staat vHiermede hebben wij het genoegen u te berichten, dat wij besloten hebben de aantallen vacantiedagen, die momenteel ge' geven worden aan de verschillende catego- riën van ons personeel, met ingang van 1 Januari a.s. alle te verhoogen met 2 dagen. Wij hebben gemeend goed te doen om deze beide dagen, die zooveel mogelijk colletief zullen worden genomen, te doen vallen op 15 Aug. en 1 Nov. de beide R.K. feestdagen die voor de katholieken (80 pCt. van onze arbeiders is katholiek) in het bisdom Den Bosch als verplichte Zondagen moeten worden gevierd. Voor het geval, dat een van deze dagen op een Zondag mocht vallen zal een nader door ons aan te wijzen werkdag als vacan- tiedag worden gegeven. Bij het bepalen van dezen dag zullen wij met de verlangens van het personeel steeds zooveel mogelijk rekening trachten te houden. Vertrouwende, dat uwe leden deze con cessie, die, zooals u begrijpen zult, met groote offers gepaard gaat, voldoende zullen weten te waardeeren, teekenen wij. enz.* Het is voor de directie ongetwyfeld een geldelijk offer, want het zijn maar eventjes dertigduizend vrye dagen, O Vleeschvergiftiging Te Oosterhoot is onder verdachte ver schijnselen overleden een 5 jarig zoontje van H. Men vermoedt met een geval van vleeschvergiftiging te doen te hebben, De justitie stelt een onderzoek in. Bloedvergiftiging. De werkman P. Verhage te Made, die eenige dagen geleden een verwonding aan de hand opliep, is in het St. Ignatius Zie kenhuis te Breda tengevolge van bloed vergiftiging overleden. Slijmhoest. Te Muiderberg heerscht in ernstige mate de slijmhoest. Beide scholen zijn gesloten, —o Ernstig ongeluk. Bij een botsing tusschen een auto en een kar viel zekere A. van S. te Oud- Gastel van zijn wagen. De man bekwam levensgevaarlijke verwondiogen. Een zijner armen brak o.m. op drie plaatsen. Men vreest voor hem het ergste. Raad van State. Naar uit Den Haag wordt medegedeeld zou luitenant-generaal T. F. J. Muller Massis, commandant van de vesting Holland, zeer ernstig in aanmerking komen voor het lidmaatschap van den Raad van State, ter vervanging van wylen den gepensioneerd luitenant-generaal W. Cool, oud-Minister van Oorlog. De valsche muntgasmeterlichters te Rotterdam. In de woning van H. B aan het Frederik- plein is door iemand, die zich uitgaf voor »beamte van de gasfabriek* de muntgas meter gelicht. Dit beteekent voor B. een stropje van f 4 aan gaspenningen. Men zij gewaarschuwd. —o - Een onwillige wachtgelder. Een onderwijzer-wachtgelder te Venlo bedankte voor zijn benoeming tot onder wijzer aan de o.l. school te Diever. Bij het bestuur dier gemeente is, aldns meldt het H.bl. thans van den Minister bericht ontvangen, dat het wachtgeld van dezen onderwyzer zal worden ingetrokken. O De gestrande »Chr. Michelsen.c Het bij Hoek van Holland gestrande s.s. »Chr. Michelsen* is thans tegen be taling van 25 cent te bezichtigen. Van de brug af heeft men een ruim uitzicht over het Westland, Velen maakten reeds gebrnik van deze gelegenheid. N.V. Hanzebank. Naar wij vernemen kan in het begin van 1929, vermoedelijk in de maand Fe bruari, een vijfde uitkeering worden tege moet gezien, wederom van 10 pCt., uit de liquidatie der N.V. Hanzebank in het bis dom Haarlem, gevestigd te Delft. Kokende teer in 't gezicht. De werkman H. v. K., te Hilversum, kreeg op zyn werk een hoeveelheid kokende teer in zyn gelaat. Onder hevige pijnen werd de man op het bureau van den Ge neeskundigen Dienst geholpen en daarna per auto naar zyn woning gebracht. Tusschen auto en hek. Door het spriogen van een band raakte een chauffeur te Bussem de macht over het stuur van zijn auto kwyt, waardoor hy een meisje aanreed. Het kind zat be kneld tusschen de auto en een ijzeren hek Zjj is naar de Majellastichting overgebracht. De politiemacht in N.O. Noordbrabant. Het Tweede Kamerlid Deckers heett den Minister van Justitie gevraagd Is de minister bereid, te doen onder zoeken of het groote aantal inbraken, waar door den laatsten tijd Noord Oostelyk Naord- Brabant onveilig wordt gemaakt, het niet noodig doet zijn, dat de in die streek ge- stationneerde politiemacht wordt versterkt Jeugdige boefjes. Twee leerlingen van de Chr. School te Hillegom wisten den sleutel van een achter deur van het schoolgebouw te bemachtigen. Na schooltijd klommen ze over een schut ting. Ze konden toen gemakkelijk in de school komen. In een der lokalen openden zij met eea bijl een lessenaar en namen den inhoad, ongeveer f 30, daaruit mede. Het mocht der politie gelukken de daders op te sporen f 26 werd nog in hun bezit gevonden, de rest hadden ze versnoept. Boerderij afgebrand. Zaterdagnacht ontstond door tot Dog toe onopgehelderde oorzaak brand in de boer derij van landbouwer Reiner Groenen te Soerendonk. In een minimum van tyd stonden de boerdery met stal en schuur in lichtelaaie. Aan blusschen viel niet te denken. De geheele boerdery brandde uit. Al het hoornvee en een aantal varkeDS kwamen in de vlammen om. De schade is groot, zij wordt slechts gedeeltelyk door verzekering gedekt. O— Het Oude Maasje en de Dongemond. Dezer dagen had, volgens het D. v. N. een bijeenkomst plaats van eenige leden der Kamer van Koophandel te Waalwijk, de leden van het voorloopig bestuur van het waterschap »Het Zuiderafwaterings- kanaak en eenige bestuursleden uit het waterschap »Ds Beneden Donge* ter be spreking der plannen tot het verbeteren van den waterstaatstoestand in de gebieden dier waterschappen door afsluiting van het Oude Maasje en den Dongemond. Met deze plannen zouden tevens de in die stre ken gelegen havens gebaat zijn, die mo menteel voortdurend veel schade en last van aanslibbing ondervinden. Te bevoegder plaatse zullen de noodige stappen gedaan worden ter verkryging der afsluitingen. O Het s.s. iKertosonoc ernstig beschadigd. Het van Batavia naar Rotterdam be stemde s.s. »Kertosono« van den Rotter- damsche Lloyd heeft in het Saez-kanaal op een bank gestooten. Duikers stellen een onderzoek in. Men verwacht dat de schade van ernstigen aard zal zijn. Het roer is gebroken. Het schip zal van Suez naar Port Said worden ge sleept. Pas op AKKER'* Voorde Borst Geslipt en door auto overreden. De 16-jarige G. Beijerkerk uit de Corn. Ketelstraat te Gouda, op weg naar de Kon. Vereenigde Tapytfabrieken te Moordrecht, is nabij de Nieuwe sluiswerken met zyn rywiel geslipt en door een hem achterop komende auto overreden. Zyn borstkas werd ingedrukt. De jongen bleek by aan komst in het ziekenhuis te Gouda reeds overleden. De vader was getuige van dit ongeluk. O— Twee kinderen door auto gedood. Vrijdagmiddag is, naar de ?Tel.« meldt, in de bocht bij het tramstation in Middel rode (N.-Br.) een vrachtauto uit St. Oeden- rode in botsing met een personenauto gekomen. De chauffeur van de vrachtauto verklaarde dat hij verblind is geweest door het licht van den anderen wagen, die na de aanryding is doorgereden. Hy heeft sterk geremd. Vermoedelyk door het geluid van het remmen zijn de twee kinderen geschrokken en plotseling achter een wagen te voorschijn gekomen, waarna zij over reden werden. Het zijn de 7-jarige A. Langenhuisen, die onmiddellgk werd ge dood en de 9-jarige B. Langenhuisen, die zwaar werd gewond en na eenige uren ook bezweek. Prinses Juliana naar Indië In verband met de reis van prins Leopold van België en prinses Astrid naar Indië, schrijft de Locomotief*, dat een bezoek aan Ned.-Indië van een of meer leden van ons koninklyk huis in geenen deelen uit gesloten is. »Het verbiyf van baron van Harden- broek, eenigen tijd geleden, hield verband met de overweging van een reis van H. K. H. Prinses Juliana naar Indië. De wen- schelijkheid werd erkend, dat prinses Juliana in ieder geval eerst haar studiën zou vol tooien uiteraard moet by een dergelyke beslissing met vele omstandigheden rekening worden gehouden. Dat dit het geval is en dat de ernstige overweging hiervan moet voorafgaan aan het besluit tot een bezoek van prinses Juliana aan Ned.-Indië moet bedacht worden niet in de laatste plaats door hen die als ieder goed Staatsburger zich oprecht zouden ver heugen indien de overwegingen inderdaad tot zoo een bezoek leidden.* o Terug van Singapore. De eerste sleepboot van den Internatio nale sleepdienst L. Smit en Co., de Zwarte Zee* is Zondagmiddag van de groote sleep reis met het dok van Singapore de haven van Maassluis binnengekomen. Kapitein 't Hart stoomde te ongeveer haifdrie de haven in. De Burgemeester was ter ver welkoming, de eerste, die aan boord ver scheen. Hij heette den kapitein en zijn bemanning welkom in het vaderland. Even later, ongeveer vyf uur kwam de tweede sleepboot binnen. Het was de »Humberc, kapitein v. d. Hoeven. Begrijpelijkerwijs was het hoofd aan weerszijden van de haven zwart van de menschen en er was een gewuif en hoera van belang, een geestdriftig weerzien als wy nog zelden meemaakten. De andere booten znllen wel spoedig volgen. Zij hebben echter op de thuisreis nog een sleep opgedaan, wat natuurlyk wat vertraging geeft. Naar wij vernemen zijn alle opvarenden van beide binnengekomen booten in een goede gezondheid en hebben zij weder den Zondagavond in hun gezinnen kunnen door brengen. O Zuiderzeewerken. By de Tweede Kamer is een wetsont- ontwerp ingediend tot wijziging van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1928. Het eindcyfer wordt verhoogd met f 15.622.000. In de M. v. T. zet de minister o.m. uiteen, dat de uitvoering van verschillende werken dient te worden vervroegd. Dit betreft in de eerste plaats den dyk Wie- riogenMedemblik. De aanleg van het thans onderhanden zijnde gedeelte van (Wordt vervolgd), j mr let Land ui Heusdeti en Altena, de Langstraat eiiüe Bommelerwaard voor mcaschen op leeftijd is verstopping. Foster's Maagpillen geven baat vanaf de eerste dosis. Een ide aal laxeermiddel voor ouden van dagen. Maagpillen Alom verkrijgbaar 3 f 0.65 per flacon. —O— „Wanneer zijn we in Koopenhagen?" De chauffeur draaide zich half om, haalde zijn horloge uit de zak en hield het in het licht van de taxamaterlamp „Het is nu kwart over een, meneer ©m twee uur zijn we aan de Kongens Nytorv." De auto gleed in rhythmische beweging, haast onhoorbaar onder de ou_ «te beuken verder. Uit hel Kattegat kwam de Noordewind aangieren; een voorbode van de vroege lent?. De passagier in de auto keek achterom. Aan zijn linker hand ging de weg steil naar beneden; in de diepte strekte zich donker en drei gend een eindelooze woestenij uit. Een dof geruisch klonk onophoudelijk naar boven. Dat was de Oresund, die den land weg volgde als een klein kind zijn moe der. In de zware duisternis wierpen de schijnwerpers twee verblindende lichtbun dels op den weg, die als zilveren slan gen voor den wagen uithuppelden Plotseling stond de chauffeur half van zijn zitplaats op. Het hcofd naar voren gebogen staarde hij in het. donker voor zich uit. De remmen knarsten; een schok ging door den wagen en trillend als een roofdier, dat op zijn prooi loert, bleef de wagen plotseling staan „Wat is er aan de hand?" De chauffeur wees voor zich uit. De passagier stond op en keek in de rich ting die hem gewezen werddaar lag, dwars over den weg, een donkere mas sa. „Een verongelukt i ij tuig", mompelde de chauffeur uit zijn humeur. De passagier knikte. „Laten we eeas kijken. Misschien kunnen we helpen.'' Ze stegen uit den wagen en gingen langzaam naar het voertuig toe. Een ver splinterde disselboom stak als een ge broken arm boven alles uit. Op de vloer stond een kleine walmende lantaarn. In het droefgeestige schijnsel zagen ze bei den een vrouwenfiguur, dat met gebogen hoofd op de overblijfselen van het rij tuig zat. De vreemdeling uit de auto haalde uit de zak van zijn regenjas en electrische lantaarn, maakte licht en liet een licht bundel op de vrouw vallen. Zij keek ver schrikt op, sprong verward overeind en keek angstig de beide mannen aan. „Wees niet bang, juffrouw", zei de pas sagier van do auto." Wij hebben geen kwade bedoelingen. Kunnen wij U hel pen?" De spreker keek met zijn grijze oogen het meisje onderzoekend aan Ze was hoogstens achttien jaar: het echte type van een jong, blond, frisch Deensch meisje. „MeneerZij keek den vreemde n-g altijd een beetje angstig aan met haar blauwe oogen: „MeneerBegon ze weer met een stem, die trilde...." Zooals U ziet, ben ik in een onaangenaam parket "mijn rijtuig is een half uur voor ds plaats van bestemming gebroken." De aangesprokene wierp een snellen blik op de overblijfselen. „Waar is de koetsier?" vroeg hij. „Hij is met de paarden teruggegaan Naar Hellerup. Hij wil zien een ander rij tuig te krijgen. Maar ik wacht al zoo- wat een uur tevergeefs op zijn terug komst." Zij keek zenuwachtig op haar horloge en schudde het hoofd. „Waar moest U heen?" „Ik ben op weg naar Skcdsborg, naar mijn vader." „En hoe heet het derp, waar we nu zijnIV. „Klampenborg", antwoordde de chauf feur. De heer haalde medelijdend zijn schou ders op en vroeg, terwijl hij zijn hoed O—— even afnam „Mag ik U dan in mijn auto naar Uw vader brengen?" Een glimlach gleed over het gelaat van de jonge dame. „Ik Jank U wel, ma neer", zei ze op vriendelijke toon. „Maar het is niet noodig, dat U mij naar Skods. borg brengt. Het zcu ai voldoende zijn als U mij naar een hotel zoudt wil len brengen. Het strandhotel is tien mi nuten hier vandaan; daar ben ik bekeiix Morgenochtend kan. ik dan mijn reis voortzetten." Hij boeg even. „Zooals U wenscht, juf- brouw." „In het donker was ik pen bedje bang", ging de jonge dame, zichtbaar opgelucht voopt. „Anders was ik wel alleen naai' bet hotel gegaan. Maar mei een sterken be geleider Zij draaide het hoofd om: „Misschien kan de chauffeur de achterlamp van Uw auto lesmakenDe chauffeur zag den heer vragend aan. en deze knikte hem toe. Daarop nam hij de pretroleum- lamp van d? auto af en gaf deza aan zijn passagier. „Ik kom dadelijk terug" zei deze, ter wijl hij den chauffeur bedankte. „Het beste is maar dat U hier zoolang blijft." „Geeft U mij de lamp maar, meneer. Ik weet den weg precies." Hij protesteerde lachend, maar zij nam hem met een grappig-enorgieke bewéging de lantaarn uit -de hand. „U bent misschien verbaasd, meneer", begon de jonge -dame, toen ze zoowat een minuut zwijgend naast, elkaar waren voortgeloopen." een jonge dame heelemaal alleen midden in de nacht op den iand- weg te ontmoeten." De heer schudt lachend het hoofd. „Ik ben een Engelschman", antwoordde hij rustig." Wij hebben een ue hooge dunk? van vTouwen om hen niet dezelfde rech ten te gunnen als de mannen." „Dat is mogelijk", antwoordde het jon ge meisje.„Bij ons zijn we helaas nog In de keel beginnen enkele der pijnlijkste en, om haar ergere gevolgen, gevaarlijk ste aandoeningen. Grijp dan ook bij de geringste klacht „kriebel", pijn, heeschheid, gezwollen heid enz. dadelijk naar de flesch niet zoo ver. En U kunt mij gerust gelooven: Het is een lieele bijzondere reden, waarom ik zco laat nog ben uit gegaan." „"Wanneer U hulp noodig hebt, juf. rouw", vroeg de Engelschman zacht; „dan ben ik gaarne tot Uw dienst." De jonge dame schudde het hoofd en keek haar begeleider aan. „Ik wil me niet graag in Uw vertrou wen dringenvoegde hij er aan toe. „Als ik in U geen vertrouwen had", antwoordde de jonge dame met, een zwak ke poging tot, glimlachen gelooft U dan dat ik midden in de nacht alleen met U op dezen stikdonkeren weg zou willen, locpen? Neen. Dat is het niet.... dat, wat mij drukt, is zoo, dat een ander mij misschien niet begrijpen ja, me zelfs zal uitlachen, als ik het hem vertel." „Wel", moedigde hij haar aan, „pro. beert U het eens. Ik heb reeds velén, die in het nauw zaten, den rechten weg gewezen." Zij keek op. „Bent U dan misschien advocaat?" vrceg ze. Hij glimlachte. „Iets dergelijks. In ieder geval kunt U er zeker van zijnik zal U begrijpen En ik zal U niet uitlachen." Recht voor hen uit, waar de landweg een bocht had, scheen een ver licht. Dat zou het strand hotel wel zijn. „Ik ben", begon de jenge dame, „het eenige kind van mijn ouders. Mijn moe. der- is vroeg gestorven. Om mij is mijn vader nooit weer getrouwd. Mijn vader is locneelspeleir of... .„voegde ze er tal mend aan toe, „beter gezegd: hij ver beeldt zich dal hij het is..." De vreem deling maakte een beweging van verba zing. „Houdt U mij niet voor een slechte dochter, meneer, als ik zoo iets over mijn vader zeg. Maar ik ben ervan over tuigd dat mijn vader voor veel dingen talent heeft en de verstandigste en besté man ter wereld is. Maar voor het too- neel deugt hij niet en dat heeft hij zich juist in zijn hoofd gehaald. Hij speelde viocgcr cp verschillende kleine plaatsen! in Denemarken bij reizende tooneelgen zeischappen en had kleine rollen en jan renlang zijn we als nomaden heen en. weer gereisd. Toen stierf mijn vaders moeder en we wtrden plotseling rijk. "We erfden twee huizen in Kopenhagen en een aardig vermogen. Twee dagen later warm we al in da hoefdstad om de erfenis te aanvaarden. Toen zag mijn vader een mogelijkheid om zijn hoogste ideaal te zien verwezen-i lijken: in het Koninklijke Theater in Kopenhagen op te 1 reden. Als men de agenten go>ed betaalt, kan men veel bereiken. En daardoor kon mijn vader op een keer ;i'n het Koninklijke Theater een kleine rol krijgen. Zoo is het jarenlang gegaan. Verdei! is Hij niet gekomen. Maar dikwijls kan' ik het goed aan hem merken hoe onge-i lukkig hij zich voelt omdat men zijn zoogenaamd talent niet apprecieert. Om kort te gaan: hij houdt zichzelf voor, een miskend genie. Nu, de schipbreuk, die de hoogge stemde plannen van mijn vader hebben geleden, heeft gelukkig alleen betrek^ king op zijn kunst, niet! op zijn geld., Het gaat ooas niet zooals de vele du ij zenden families van kleine tooneelspeq Iers, die hun heele leven van de geringe gage moeten leven. Als mijn vader na 2d voorstelling thuis komt, dan heeft liijj een gezellig home, waar hij uitrusten kan van de vele teleurstellingen die zijn bea roep hem bereiden. Wij wonen in ons( eigen huis aan de Roskildevej en hebban nog een villa in Skcdsborg. Daar, in dat verrukkelijke huis, direct aan dei Otrefeund, bleven we altijd den geheea len zomer tot aan de herfst, ja, soms; wel den lieelen winter ook. Ik zelf doel een beetje aan schilderen; U kunt zich wel voorstellen, dat het landschap aan de Sund met zijn lichten weemoed, mi| veel mogelijkheden biedt."

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1