UW ADRES A. A. C0ERTSE Plaatselijk Xienws Ingezonden Onze extra-Wedstrijd. Oplossing probleem C. Auteurs A. DE GRAAG G. VAN DAM te Heusden te Baarn De stand in cijfers was Zwart, 13 schijven op 8, 9, 10, 12, 14, 17—20, 25, 32, 33 en 38. Wit, 13 schijven op: 23, 26, 28, 30. 31, 34, 37, 39-41, 44, 47 en 49. Oplossing 40—35 47-42 37—31 31XU 49X? 18X40 38X27 25X43 X 40X49 26—21 7—2 2Xt 49X16 16X7 Een mooi probleem met fraaie slagzetten. Van dit probleem ontving ik de goede oplossing van de heeren A. de Graag te HeusdenP. Wilhelm, S. de Joode en P. van Krieken te Woudrichem R. de Joode te Meeuwen B. de Heer, A. Egas, G. Sas en C. van Oversteeg te Werkendam H. Vogelaar te AndelG. M. v. d. Kolk en C. S. de Joode te GenderenJob. Pellekaan te Almkerk. AALST. Onder veel belangstelling werd Vrijdagavond het nieowe kerkorgel der N.H. Kerk in gebruik genomen. De dienst werd geleid door Ds. Lammerink van Delft, welk sprak naar Ps. 4 vers 1, »Esn Psalm Davids voor den Opperzangmeester op Neginoth.v Het orgel werd bespeeld door den heer Bsrgmeyer, orgelfabrikant te Woerden. Het orgel dat in zeer eenvoudige sljjl uitgevoerd is, is geheel mechanisch. Het heeft negen sprekende registers, nl. «Re- stand 8 vt.c, «Biurdoo 16 vt.c, Viola di Gamba 8 vt.c, Roerfluit 8 vt.c, «Teolioe 8 vt.c, «Octaaf 4 vt.c, «Octaaf 2 vt.c, «Open fluit 4 vt.c, Cornet 3 sterke, te zamen 544 sprekende pijpen. De WelEd, Heer Tjalma te Veen, welke geheel belang loos, als adviseur voor de Kerkvoogdij op trad, heeft wel succes met zyn werk. De bjjzondere moeilijkheden, door den lagen bouw en de groote ler gte der kerk brachten een iets afwijkende opstelling van het orgel mede. Deze bezwaren zijn echter zoodanig ondervangen, dat de muziek volkomen tot zijn recht kan komen. DE WERKEN EN SLEEÜWIJK. Ver gadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 17 December a.s. des nam. 2 30 uur. Ooderwepeo ter behandeling 1 Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het in huur nemen van den uitweg van den Kildyk naar de Bakkerskil 4. Vaststelling van een suppletoir k"hier der Straatbelastirg over 1927 en 1928. 5. Rondvraag. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Zuerdag 15 December 1928 des voorraiddags ten 10 uur. 1 Ingekomen stukken en mededeelinger. 2 Benoeming tijdelyk Wethouder. 's GRAVEMOER. Bij de Geref. Kerk zijn tot Ouderling gekozen de heer P. Heijblom Hzn. en H. W. H'ijblocn Azo. en tot Diaken de heer H. Schep Az. Het tuinbouwbedrijf reernt hier nog schitterend toe. Niet alleen worden dezen winter honderden ramen plat glas Ook in deze wedstrijd volgt het laatste wedstrijd- probleem. Probleem E. Stand in cijfers Zwart, 8chyven op2, 6, 7, 8, 9, 10, 42, 13, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 29 en 35. Wit, schijven op26, 27, 28, 30, 32, 34, 36, 37, 38, 40. 41, 42, 44 45, 48 en 49. Oplossingen in te zenden vóór 1 Jan. '29. TABAKSBELASTING. De Ontvanger van den Tabaksaccijns, kantoor te Heusden, verzoekt ons opname van het volgende By stakiag van het bedryf moet schrif telijk een verzoek om intrekking der be- dryfsvergunning ingediend worden aan den Ontvanger. By indiening van dit verzoek nog in December van dit jaar is over het jaar 1929 geen vergunningsrecht verschuldigd; by indieniog eerst in Januari a.s, of later is dit wel verschuldigd. Het vergunningsrecht voor het jaar 1929 moet betaald worden in de maand Januari a.s. en by deze betaling moet de bruin gele kaart der bedryfsvergunning medege bracht worden. Bij niet tydige betaling wordt tot ver volging overgegaan, waardoor extra kosten verschuldigd worden. Dinsdagmorgen vertrok wan Schiphol het Zvijfde postvliegtuig naar Nsd. Indië. Da drie vli-gers, die de bemanning uumaken voor het vertrek vj.n.r Duimelaar, tweede piloot Brsyriesteyri, mecanicien en Frijn*, eerste piloot. bygelegd ir.aar ook wordt voor rekening van den heer W. G. Hartman een waren huis gebouwd. Dinsdag 18 Decmber zal in het café van H. Leeman door de vereenigirig »Excelsior« een uitvoering gegeven worden. SLEEUWIJK. Op Maandag 10 Dec. j 1. heeft ten Gemeentehuize alhier inschry- ving plaats gehad naar den publieken ver koop van het driejarig griendhout staande op een gedeelte van den z.g.n. «Putten- griend« in eigendom toebehoorende aan deze gemeente. Ingeschreven werd door 1. J. Visser Jzn, Werkenkam f502.60 2. C. H. v. Andel, 525 78 3. J. C. Visser C. Jzn., - 528 12 4. L. Paane, - 529 5. A. Hakkers 534 6. T. de Klerk 552.— 7. Th. Westerhout en L. v. Elzelingen - 555 55 8 Gebrs. van Oord 586 66 9. J. Visser Gzri. de Werken -591.77 VEEN. In verband met het vertrek van den Kantoorhouder is de bestelling der brieven enz. opgedragen aan P. Clement. WASPIK. Zondagavond werd in de zaal van den heer H. van Iersel de vierde uit voering gegeven van het concours der Too- neelvereeniging «Eotre Nous«. Opgevoerd werd het tooneelspel in drie bedry»en «De Waterduivel* door de R. K. Tooneelver- niging uit St. Michielsgestel. WOUDRICHEM. Gedurende het tijdvak 29 Nov. tot en met 6 Dec. jl. werd aan de vischmarkt alhier geen enkele zalm aan gevoerd. Besteed werd voor dunne aat*25 tot 36 ctsnoek 3040 ct.brasem 25 30 ct.baars 1218 ct.voorn 615 ct.alles per pond. De heer A. B. Holster alhier is gekozen tot bestuurslid van de te Gorinchem opgerichte vereeniging voor de oprichting en exploitatie van een proeftuin voor den tuiobouw en de ooftteelt voor den Alblas- serwaard, de Vyfheerenlanden en het Land van Heusden en Altena. Landbouwers, die gedachten maken om te gaan tuinen of hiermede reeds een begin gemaakt hebben, verwyzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie, aangaande de lezing van den heer van Gogh op Vrijdag a.s. Tijdens de afwezigheid der be woners is Vrydagavond ingebroken ten huize van C. v. d. M., winkelier alhier. De dader (s) is door een zijraam waar schijnlijk ingekomen. Een kast in de woonkamer was opengebroken, zonder er echter iets medegenomen was. Juist een paar dagen geleden was door v. d. M. afgerekend met zijn leveranciers, zoodat de buit niet groot was. Zaterdag- dagmorgen zijn enkele personen door de politie gehoord. Tot nog toe zijn de dadeis onbekend. ANDEL. Door de Herv. Meisjes vereen. «Tabitha* alhier zijn de «olgende kleeding- stukken vervaardigd, teneinde met Kerstmis aan de armen uit te reiken 16 lakens, 24 sloopen, 14 overhemden, 39 luiers, 42 handdoeken, 8 vrouwenbroeken, 12 mans broeken. 15 stuks kindergoed, 23 vrouwen hemden en 1 sjaal. In totaal 144 stuks. VOOR Onveranderlijke Vergrootingen n |S mm Eind B 119 - GORKUM - Tel. 266. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd onderstaande op te nemen in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. 16 December 1928. Voor sommi gen is misschien aan dezen datum eene herinnering verbonden, voor de meeste menschen zal echter de ze dag gelijk zijn aan de overigen. Voor de inwoners van Wijk en Aal burg zal deze dag echter een zeer bijzondere zijn; het zal dan nl. 25 jaren geleden zijn, dat onze geachte ingezetene Iv. van der Velden, als postbeambte voor deze gemeente werd aangesteld. Gedurende die ja ren heeft voormeld persoon zich doen kennen als een ijverig, behulp zaam en betrouwbaar ambtenaar. Steeds stond hij het publick ten dien ste door het geven van inlichtingen en het verstrekken van gegevens, be treffende den postdienst. Maar niet alleen als beambte heeft K. van der Velden zijn sporen ver diend, doch ook als organisator heeft hij een eerste plaats ingenomen in oiize gemeente. 11ij was toch de man, op wiens initiatief, ruim een 10-tal jaren geleden onze bloeiende werk- liedenvereeniging „Helpt Elkander", werd opgericht. Als Voorzitter dezer vereeniging heeft hij steeds al zijn krachten gewijd om haar zooveel mogelijk in groei en bloei te doen toenemen, waarin hij gezien het groot aantal leden dan ook ze ker geslaagd is. Welk een groote plaats deze vereeniging in onze ge meente inneemt, is aan ieder 'bekend- Voornamelijk heeft zij dit te dan ken aan haren eminenten Voorzit ter, voor wien nooit geen moeite en opofferingen te veel waren om in het belang der vereeniging werk zaam te zijn. Deze vereeniging zal dan ook altijd zijne diensten weten te waardeerèn. liij heeft steeds de belangen der arbeiders voorgestaan en heeft te allen tijde hunne rech ten met hand en tand verdedigd, niet alleen met woorden, doch ook steeds met daden. Doch ook aan andere vereenigin- gen heeft hij aldoor zijn beste krach ten geschonken en nooit was het hem te veel om iets in 't belang; eener vereeniging te doen. Het is altijd zijn ideaal geweest, het vereenigingsleven in ons dorp aan te kweeken en de samenleving tusschen de vereenigingen onderling zooveel mogelijk te helpen bevorde- ren. Wij gevoelen ons dan ook ge drongen hem en zijn gezin op de ze manier onzen hartelijken geluk - wensch aan te bieden met zijn ju bileum als postbeambte en hopen, dat hij nog vele jaren ook als Voor zitter onzer vereeniging moge werk zaam zijn ter behartiging der belan gen der arbeiders in onze gemeente. Moge deze dag voor hem en de zijnen tot een onvergetelijken wor den gemaakt. U mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, ver blijf ik, Uw dw, dnr. B. VAN LOON. Wijk en Aalburg, 12 Dec. '28. aangenomen. Naar aanleiding van het schrijven van de Vereen, van Ned. Gemeenten cLd. 30 Nov. j.l. wordt besloten dat onze ge meente als lid zal toetreden. Op verzoek ran het Burgerlijk Arm bestuur om het toegestane crediet vooi 1928 met f 350.— te verhocgen wordt goedgunstig beschikt. Het ontwerp- besluit tot wijziging der begroeting van het Veerbedrijf Tienst 1928 wordt aangenomen. De ontwerp- verordering op de 'oranl- weer (welke alleen de gemeénté Wer kendam betreft) haeft ter visie gelegégén en wordt artikels gewijze behandeld en aangenomen. De heer Bril is bang dat de pijpl-ei- ders weinig te doen zullen hebben, en is doorgaans te weinig water. Voorzitter: dat ziet U te zwaar in Het bezwaar zal wel meevallen. De heer Bril: wij zullen het hopen mijnheer de Voorzitter. De Voorzitter Wij moeten de brand, weer een vaste vergoeding per jaar gevéu Bij brand moet natuurlijk nog afzon derlijk betaald worden. Wij moeten heb ben 1 opperbrandmeest^r, 1 brandmees ter, 1 adjunct brandmeester en 10 spuit gasten, een vergoeding respectievelijk van f 10.— f7.50, f5.—' en f 2.50 is dat voldoende 1 De heer Bril: voer de opperbrandmees- ster is het wel voldoende, want als men Agenda: .Openbare vergadering van den Raaa Ier gemeente WERKENDAM, op Dins dag 11 December 's avonds half acht uur. Alle leden waren tegenwoordig Na opening op gebruikelijke wijze wor den de notulen der vorige vergadering ge lezen en goedgekeurd. Mcdedeelingena. de sloot bij den hr. jRrijers is schoongemaakt. b. tegen de wijziging van de dienst regeling van het veerboot je is door den Veerman bezwaar in gebracht, als hij Öes Maandags een kwartier vroeger gaat varen heeft hij zeker zes* a zeven gul den schade daar de welkmenschen dan allemaal over Sleeuwijk zullen gaan. De dienstregeling blijft ,ius ongewijzigd. c. van P.N.E.M. is b3richt ontvangen dat het zoogenaamd verlaagd tariel toe. gepast zal worden uiterlijk in Januari as. De goedkeuring van Ged. Staten is ont vangen tot wijziging van de gem een te be groeting dienst 1928. Het verslag van de waremkeurings- dienst, kring Breda, wordt voor kennis geving aangenomen. Voor 1928 zal on ze gemeente f343.84 in de kosten moeten bijdragen. Eenige aanmerkingen van Ged. Staten zijn binnen gekomen ever begrootingen, daar deze echter van administratieven aard zijn worden ze voor kennisgeving aangenomen. Van verschillende inwoners is een adres in gekomen waarin zij var. zoeken maatregelen te willen nemen dat 's nachts de honden niet meïr los mogen loopen. Door veel menschan is hiervan schade ondervonden. Dit adres wordt in Randen van B. en W. gesteld om advies. Een schrijven van de Bank van Ned. gemeente waarin deze medeieéld dat dé rekening-courant overeenkomst 31 Dec B..S. vervalt wordt bespreken, een nieu- 5ve overeenkomst zal worden aangegaan Het verzoek van de Vereen. Moeier- heil te Ginneken om subsidie wordt voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de gemeente IJsselm anie pm adhesie te betuigen aan hun ver zoek gericht aan den Minister van Bin- nenlandsche zaken om art. 122a der ge meentewet te wijzigen wordt eveneens voer kennisgeving aangenomen. Ook wordt het adres van de Kon. Ned. politiehonden vereen, cm een subsidie yan f 10.'per jaar voor kennisgeving BESCHERMT DE ZANGVOGELS. Over het lot van milliosnen van zang vogels, die onafgebroken jaar op jaar uitkomen, hebben reads vele natuurkun digen nagedacht. De Fransche zoöloog een visitekaartje kan loonan met er op gedrukt „opperbrandmeestar" dan is dat ook wel wat waard. Vervolgens wordt het voorstel van den lieer Bril om de vaste vergoeding per jaar te bepalen op res pvc ti vvelijk f20— 1' 15.—, f 10!.—, en f 5.— aangenomen De vraag van dsn heer Visser al er in den Biesbosch nog altijd een hanibxaad- spuit is en of deze in goeJ a staat is wordt bevestigend beantwoord. Uitlooting heeft plaats van de looten 103, 145 141 en 128 elk van f 500.— der geldleening van 190 LTevens worat uitgeloot lot no. 2 van de geldleening groe t f 8.000.—. Het voorstel van B. en W. tot het bou wen van een wachthuisje voor dan Veer dienst, aan deze zijde dar rivier wordt aangenomen. De afmetingen zullen be dragen 2.50 bij 3.50 M. De heer Bril is zeïr verheugd dat het veerhuisje er komt maar vraagt w..lka motieven B. en W>. er toageleid hebban het te plaatsen, daar e enige a tijd gele den toch al een voorst d uit de Raaa was gedaan, en dacht -dat het soms be trekking had op de veerenwet. Volgens Voorzitter is thans gebleken dat er be hoefte aan bestaat, van verschillende zij de is er al meermalen op aangedrongen üp voorstel van den lieer Bril zal er tevens een lichtpunt in hst wachthuis je worden aangebracht. De kosten zijn betrekkelijk gering daar ds paai er reeas staat. Er wordt besloten f 100.— bij te dra gen in de kosten van het herstellen van den doorbraak: van de Kade der Hooftlan- den. De heer Hakkers zou hst daar geheel watervrij willen maken. Volgens Voor zitter is er al met den architect over gesproken om een plan te maken om de Kade geheel te verhocgen Wannéér dan de Kasloot gedempt is, haaft men dat gedeelte vloelvrij. De heer Vink wijst er op dat de men- schen, over de haven en aan het nieu we sas in het water zijn gekomen, door dat in de riooien kan loopen. Er zullen kleppen of schuiven voor de rioolsn wor den gemaakt om voortaan het binnen stroomen te verhindsrsn. De heer Vink wijst er in ds ronlvraag op dat de zondagsdienst op het vesr- bootje niet naar behooren plaats h"eft De Voorzitter heeft hierover ook klach ten gehad. Met den pachter zal hier over worden gesproken. De heer Vink informeert of de motor in de boot sterk genoeg is en of de bol len der electrischs lantaarns schoonge maakt kunnen worden. Volgens Voorzitter is de motor goed geschikt voor de boot, en wat de bollen betreft deze worden thans schoon gemaakt. De heer de Boon heeft vernomen dat het anker van het veerbootje niet uit gebracht kan worden zulks: is geblekm bij de laatste storm. Hierop zal worden gewezen. Niemand meer het woerd verlangende wordt de vergadering gesloten. René Martin deelde eenige, ioor hem en zijn collega Xaver Raspail gedane, be langrijke waarnemingen mee. Volgens Dar win komen van 20 jongs- zangvogels on geveer 17 nog in hetuslfde jaar omwaar in ze geboren worden, en slechts 2 ol 3 planten zich het volgende jaar voort. Deze hooge verhouding van 17 dood an op 20 geboorten schijnt niet overdriven, wanneer men de vale oorzaken ran den dood der jonge vogels nagaat. Van al d ze noemt Martin slechts kq: de ver storing der nesten icor bepaalde dier soorten. De waarnemingia, door Raspail in een klein park gedaan, biwezen: dat van 67 nesten 41 door k itten, eikhoorn tjes, muizen, eksters- enz. beroofd werden; een was zoowaar door een 'igel ver stoord, een ander loor een roofvogel mee genomen. De katten, di a gevaarlijke vij anden der vogelweril-i, hadden er 15 leeggehaald, ofschoon in het park de katten meedoogenloos verstoord werlen Nog zijn et andere dieren, die, vol gens waarnemingen van Martin in Bur- ry en Poitou gedaan, geduchte verwoes tingen onder de zangvogels aanrichten Dat zijn de wezels, de ratten en de adders. Meermalen nam Martin waar, hoe de adders de jonge vogels, den een na den ander, uit het nest haalden. Soms verrastt-e hij een wazel, die natuurlijk voor hem vluchtte, maar op die plaats hu gen dan jongen of eieren van een nach tegaal of van een and er en zanger naast een vernield nest. Uit Martin's en Ras pa il's waarnemingen blijkt, dat van 100 zangvogels, als merel, vink. nachtegaal, grasmusch, geelvink, enz., 65 tot 70 in de volgende orde gedood werden: door katten 15, eksters enz. 5, eekhoorntjes 10, hazelmuis en rat 10. slangen 8, wezels 6, roofvogel 3, egels en andere dieren 1. Bij hooggeplaatste nesten verkregen na tuurlijk eksters, roofvogels, enz. groo- ter aantal, bij laaggeplaatste wezels en slangen. Wil men de zangvogels bescher men, dan moet men zonder genade kat ten, wezels, eksters, enz. vervolgen. De ze zijn nog meer dan de kinderen, da grootste nestverstoorders. Ook de koe koek bemachtigt voor zich eenige nes ten; ieder koekoekswijfje geeft aanlei ding tot de vernietiging van 4 tot 5 nes ten, om zijn eigen jongen groot te krij gen. Doch in verhouding is de koekoek weinig schadelijk, en moet hij beschermi worden, omdat hij met het oog op 'la rupsenverdelging hoogst nuttig is.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 6