Dit nummer bestaat uit 2 bladen 8. D. LANKHUYZEN Co's BANK A. V. Buitenland Binnenland Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4876 Vrijdag 28 December 1928, De huur= of godspenning der dienstboden. ^nd van altenA Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. lot. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. GRO Ontvangen: GROENTEN IN BLIK (HERO) Sn\jbooD8D, Spersiebooisn, Doperwten y. Gondreinetten. WIJNEN Bisschop, Meiwp, Port a Port, 8amos, Vermouth, 8t. Jnlien, Mistella. an DE NIEUWE TABAK HEERENBAAI GfBR- van den BIGGELAAR-BRÜDA Aardbeving teistert de Philippijnen. Uit Manilla wordt gemeld, dat een aard- beving Donderdag het grootste gedeelte van bet eiland Mindanao heeft verwoest. Te Cotta Ba to werd een persoon ge dood. Het aantal gewonden staat nog niet vast. Vele huizen stortten in en er brak een brand uit, die echter terstond kon worden gebluscht. Historisch kasteel afgebrand. Het kasteel tan graaf Stolberg Wernige- rode te Diersfordt bij Wezel is Vrijdag geheel afgebrand. Het is een oud histo risch kasteel, dat o.a. waardevolle schil» derijen bevatte. Zoenen in het openbaar verboden. Volgens de fascistische wetten moet de zedelijkheid in het openbaar streng worden bswaard. Dezer dagen werd een jong bruidspaar te Genua gestraft, omdat het elkaar had gekust op den strandboulevard en iü het wetsartikel staat dat het kussen in open lucht by maneschijn of in het donker, ook voor gehuwde lieden is ver- boden. —O De koude in Duitschland. De Deutsche TageszeituDg meldt uit Stettin In den afgeloopen nacht is de thermo meter tot 13 graden Celsius onder nul gedaald. Op den Oder bevindt zich reeds zooveel diijfljs, dat de scheepvaart naar Stralsund, Silezië, Berljjn en de haven plaatsen moest worden stilgelegd. Donderdag kon nog een stoomschip naar Berlijn en Silezië vertrekken. Drama. De woning van een 39-jarigen electricien in het bij Keulen gelegen Wiesdorf is Vrij dagochtend door de politie opengebroken, omdat men sedert Maandag niemand had zien verschijnen. De kamer bood een ontzet tend schouwspel. De beide kinderen, een jongen en een meisje, lagen met steekwonden dood op den grond. De vader lag met doorgesneden polsaderen naast zijn bed. Men vermoedt, dat dit drama zich Maan dagavond heeft afgespeeld. Zijn vrouw was Maandag naar een ziekenhuis overgebracht. Liever sigarenwinkelier dan filmheld. Heinrich Kühr, die was vrijgesproken van de beschuldiging zich opzetteiyk een been te hebben laten afrijden om de ver zekeringssom uitgekeerd te krijgen, zou de hoofdrol vervullen in een filmdrama. Een buitenlansche filmmaatschappij heeft hem n.l. de eerste rol in een drama aangeboden dat zyn geval zou behandelen. Kühr heeft dit aanbod echter afgeslagen en heeft een sigarenwinkel geopend, nadat zijn advocaat had weten te bewerkstelligen, dat hij van de verzekeringsmaatschappij 15 000 mark ontving en van de ryksspoorwegen een uitkeering in eens van 14.000 mark. o Kruitmagazijn in de lucht gevlogen. In de nabyheid van Kalgan hebben kwaadwilligen een kruitmagazijn in de lucht doen vliegen, waardoor 27 soldaten gedood werden. De Cbineesche autoriteiten zyn er tot nog toe niet ingeslaagd, de daders te arresteeren. Allerwegen in den lande maakt men zich op, in de groote steden het meest, om met blijdschap, met dankbare blydschap te vieren den dag, waarop het een halve eeuw ge leden zal zijn, dat H.M. Koningin Emma voor het eerst den Nederlandschen bodem betrad. Den dag, waarop Nederland wederom aan de zijde van den reeds bejaarden vorst een vorstinne zag. Tal van commissies worden in stad en land gevormd en vele zyn de huldeblijken aan de voorbereiding waarvan men bezig is om den zevenden Januari te maken tot een dag waarop de waardeering van gansch een volk zich wil en mag en moet uitspreken. Een dag van warme en oprechte hulde aan Haar, die zich door woord en daad een plaatsje, een blijvend plaatsje wist te veroveren in het Hollandsche hart. We leven snel. Nadat het vliegtuig sneller verbinding mogelijk maakte, kwam de gelegenheid om zich mondeling met de bewoners der verre gewesten te onderhouden. De radio telegrafische gemeenschap met Indië dateert pas van dit jaar. Ook op dit gebied is in korte» tijd belangryke voor uitgang merkbaar geweest. Al verder drin gen de electrische golven den aether door en waar tot voor kort het radiogesprek met ons Indië als het grootste succes stond geboekt, kan thans gemeld worden, dat een nieuw succes verkregen isNederland heeft gesproken met Australië Van den studio van den rijkstelegraaf in het gebouw van het hoofdbestuur der P. T. T. te's Gra- venhage uit is een geslaagd kruisgesprek gevoerd met Sydney in Australië, een te lefoongesprek dus over een afstand van telep. No. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP YAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK.] Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA zeventienduizend kilometer. Het mynbedrijf bleek ook in ons land reeds meerdere malen veel risico op te leveren voor hen, die in de ingewanden der aarde afdalen om het zwarte goud te delven. Thans is het de staaatsmijn »Mau- rits« waar een droevig ongeval heeft plaats gehad. Tengevolge van een ernstige s'een- storting hebben vier arbeiders het leven verloren. De steenkool wordt, evenals de zeeviscb, duur gekocht. o Vrouwenhulde aan de Koningin-Moeder. Geschenken uit Oost-Indië. Naar wy vernemen zal op Maandag 7 Januari a.s. aan HM. de Koningin-Moeder het huldeblijk der Nederlandacbe Vrouwen worden aangeboden door de Voorzitster van het comiié Mevrouw van Leeuwen-Waller. Daarbij zullen ingevolge den wensch van H.M. behalve het geheele hoofd-comité, nog drie dames uit elke provincie tegenwoordig zijn. Door loting is uitgemaakt uit welke gemeenten van elke provincie een vertegen woordigster wordt afgevaardigd. Voorts zullen door Mevrouw Konings berger Lang de door Oost-Indië gezonden geschenken worden overhandigd. Nog kan worden medegedeeld, dat be halve de belangrijke opbrengst der inza melingen bier te lande en in onze koloniën nog ruime bijdragen bij het comité zyn ingekomen uit alle deelen der wereld. Verlaging van den accjjns op het ge distilleerd. De Tweede Kamer heeft zonder stemming aangenomen het wetsontwerp tot verlaging van den acijns op het gedisteleerd. Tarief Rijksverzekeringsbank. Voor 1929 met 25 pCt. verlaagd. In de laatst verschenen Staatscourante is een Kon. Besluit opgenomen, waarbij is bepaald, dat het tarief bedoeld in art. 40 eerste lid der Ongevallenwet 1921, over het kalenderjaar 1929 met 25 pCt. wordt verlaagd ten aanzien van a. de werkgevers der ondernemingen, die op 31 Dee. 1927 voor risico der Rjjks- verzekeringbank waren verzekerd b. hen, die met of in plaats van de onder a genoemde werkgevers in dezelfde onderneming als werkgevers zyn opgetreden of in den loop van 1929 als zoodanig zullen optreden. Hoofd eau de col met K liswortel MERK: dingen toebracht, waaraan hij spoedig over leed. De toestand van de vrouw is redelijk wel. De politie was spoedig ter plaatse, die onmiddelijk een onderzoek instelde, terwijl ook het parket uit Zwolle weldra verscheen. Oorzaak schijnt een liefdesaflaire te zijn. o— Verdronken. Bij het ter kerk gaan is Zondagmorgen de 80-jarige K., aan de Harinxmakade te Sneek, te water geraakt en verdronken. Het 3-jarig dochtertje van T. v. d. Velde te Surhuizum is in een waschtobbe ver dronken. De vrouw van A. v. d. Waal te Bolnes bemerkte dat in de sloot tegenover haar woning een hoofd boven water uitstak. Zij waarschuwde de politie, die het lijk van een man ophaalde, alsmede een rijwiel. Na onderzoek bleek het te zijn de heer J. van Persie, wonende te Hendrik Ido Ambacht. Daar het horloge van den ver dronkene om 10 uur is blijven stilstaan, vermoedt men, dat de man Zoudagavond om 10 uur in het water is gereden en verdronken. Door de spuitkurk zeer voordeelig in 't gebruik, f 0,30 per flacon. Wederverkopers groote korting. A. VERSCHUUR-BAERT HEUSDEN. Moordaanslag te Giethoorn. Woensdagavond werd het anders zoo rustige dorpje Giethoorn in opschudding gebracht door een moordaanslag, waarna de dader probeerde zelfmoord te plegen. De 33 jarige ODgehuwde Schipper, bracht zijn hospita, de ongeveer 30 jarige vrouw van P. Scholten met een byl een drietal slagen toe, waarna de dader, vermoedelijk met een scheermes, zich ernstige verwón- Gruwelijke moord te Vierlingsbeek. Op den avond van den lsten Kerstdag, heeft in het anders zoo rustige dorpje Vierlingsbeek, ten zuiden van Boxmeer een gruwelyke moord plaats gehad. Ten huize van P. C. nabij de Haagsche Hoeve, werd een feest gegeveo onder familie leden en kennissen. Op een gegeven oogen- blik ontstond er twist onder de gasten, naar aanleiding van een liefdesgeschiedenis. De 25-jarige landbouwerszoon M. A. bracht den ongeveer 20 jarigen landbou werszoon J. R,, met een mes een doodelijken steek toe in den linker halsslagader. Het ongelukkige slachtciler was op slag dood. Nog drie andere personen, allen afkomstig uit Eindhoven, twen jongemannen van 20 jaar en een meisje werden gedurende de vechtparty gewond, de jongelieden nog al zwaar, het meisje werd slechts licht ver wond. De vermoedelijke dader van den moord werd onmiddellijk door de Gemeentepolitie in arrest gesteld in het gemeentelijk cachot. De politie heeft den dader aan een ver hoor onderworpen, maar tot nu toe heeft hjj nog niet bekend. o O O NIEUWSBLAD voor het Laad van Heusden sn AltenaJeLanostraat ends Bommelerwaard A. B A A IJ ENS, Botermarkt 88 HEUSDEN. Het geven van een huur- of gods- penning bij het huren van knechts, maar in de eerste plaats bij het huren van dienstboden, is ook in onz e streek oen gebruik van a louden datum, 't Is een van de vele concrete vormen, waarvan liet oud- Nederla.ndsclie recht op voorbed 1 van hot Germaanscho recht, zich bei- diende, om oene in zich abstracte rechts handeling uiterlijk zichtbaar te maken. Nu zegt men wel eens dat helt geven van huur- of godspenningen ieeii onuit roeibaar maatschappelijk gebruik is, maar met deze uitspraak zijn wij heb niet eens, daar liet tegenwoordig meer malen voorkomt dat cone dienstbode bij het tot stand komen har er dienstbetrek king geen godspenning ontvangt Dit wordt dan geargumenteerd met de be wering dat de h cdendaagsche locnen, die zeer lioog zijn, hot geven van een gods penning onnoodig makten. Dat doze re- deneering onjuist is, zal ieder onzer le zers begrijpen, ads hij bedenkt dat het geven van een godspenning, 't zij groot 't zij klein, niet anders is dan een zicht bare bevestiging van oen gesloten dienst- o ver een komst en geen vorm v. se ha d do js- stelling of wat anders dan ook. in ie oudste1 rekeningen der Kerk te Hulst staat herhaaldelijk de ontvangst van godspenningen geboekt. Hieruit blijkt dat in dien tijd dergelijke penningen dikwijls vootr liefdadige do deinden werden be stemd z.g.n. „om godswil" werden ge geven. Beze gewoonte verklaart ons te vens den naam. Aanvankelijk behoorde het overhandi gen van ©en godspenning tct het wezen der overeenkomst. Door en op liet oo- genblik van het geven en aannemen van den penning kwam de verbintenis tot stand, 't is niet nauwkeurig te zeggen waaneer overal hier te< lande dit ka rakter is veranderd. Wel blijkt uit ver schillende bronnen en schrijvers dat in do 17e en 18e eeuw in le ineésté stré ken van ons laad het sluiten van een contract aaa geen enkelen vorm in^er was gebonden. Het bleef echter gewoonte een godspenning te geven. Men kon er mede bewijzen dat eene overéénkomst was tot stand gekomen. Toen in ons land in 1809 „alle wet ten en ordonantiën tot liet Burgerlijk Recht betrekking hebbende, die onuei welke bemanning ock vroeger hier te lande in vigeur warm geweest" werden afgeschaft en in hetzelfde jaar de Fran- sche Burgerlijke Wetgeving bij ons werd ingevoerd, verviel ook hier elke wettelijke regeling van den godspenning dor dienst boden. Ons eerste Nationaal Burgerlijk Wetboek, dat in 1838 den Code Civil verving, nam voor het verbintenisrecht dezen Code tot voorbeeld. Dus weer géén regeling. Maar li et gebruik handhaaft zich steeds ong3rept. 't Was bovendien in dien tijd lang zamerhand in de moesto plaatsen, ©ené vaste gewoonte geworden zicli van het huurcontract af te maken door den nuur- penning terug te brengen resp. lrem te laten behouden. Nu testend er groot verschil bij de rechtsgeleerden over aó vraag of dit gebruik wel geoorloofd was. .Volgens ons oud V'aderlanische recht was men hiertoe in het algemeen niet bevoegd. Op dezen regel waren echter uitzonderingen. Zoo bepaalde eene „or- donantië op de dienstboden binnen der stadt 's Ilertogeiibosscbe" van 1675 o.m. „Alle dienstboden, cffce minnemoers, :iie haar in dienst van ij mant ver bon ion ende daartoe een lianJtpenningh out- fangen hebben sullen gehouden weaeri binnen den sosten dagli van Meij on le November off wel van dien tijd aft, dat haere diensten in gaen sulion, in haere liuijre, ofte dienste treden, éddé sullen de se liaere aangenomen huijré niét vermogen te verlaten, op te seggen off den hantpeimingli weder te brenghen" Dezelfde ordonnantie geeft ecliter aan de „meesters ende vrouwen" het récht van de huurovereenkomst af te zien door de dienstbode den huurpenning te la ten behouden mits het meisje tenmin ste nog niet „in haere hu ij re offt buijs ontfangen hebbende." De Wetgeving van 1838 schreef, wat den godspeimiiig bij kcop en verkoop betreft, voer, dat geen der partijen van den koop kon afzien door opoffering van den penning. Tegenwoordig most men voorzich tig zijn. In 1907 heeft er n.l. eene greo- te herziening van de bepalingen om trent de arbeidsovereenkomst plaats ge had. Bij die gelegenheid, is er een ar tikel in de Wet gelascht speciaal ba- trekking hebb?nde op den gedspenning. dn bij liet sluitm van liet arbeidscontract wcfrdt gegeven. Uitdrukkelijk nam men toen in art. 1637 e hst verbod op. door opoffering van den panning van ae overeenkomst af te zien. Natuurlijk kan men anders met elkaar afspreken. Maar als zonder meer een huurpenning is ge geven, geldt genoemde bepaling. Wie dus zonder wettige reden wei gert een meisje, dat men gehuurd hééft, in dienst te nemen, kan tot schadever goeding worden verplicht, ook al heeft men liaar den huurpmning laten be houden. Omgekeerd kan ineen een meis je, dat zicii verhuurd heeft en zonder wettige reden weigert in dienst té tre den voior -schadevergoeding aanspreken, onverschillig of zij den huurpenning te rugbrengt of niet. vendu. De godspenning kaV volgens liet hedon- daagsch recht alleen maar dienen om te bewijzen, dat een contract is gesleten Maar dari moet eerst voldoende worden aangetoond, dat inderdaad zulk een pen ning is overhandigd. Hoe is echter het hedendaagscli gebruik.' De dienstbode heeft met liaar toekomstige meesteres een onderhond, waarbij niemand tegen woordig is. Zij kom'li met elkaar tot overeenstemming, het meisje verhuurt zicli, ontvangst den huurpenning en gaat weg. Nooit is meer te bewijzen, dat ze hem ontvangen heeft. Een eenmaal gegeven godspenning kan niet worden teruggevorderd. Alleen mag men hem in mindering brengen op het loon, indien de dienstbetrekking niet lan ger dan drie maanden heeft bestaan, terwijl zij voor langeren of onbepaalden tijd is aangegaan (art. 1637 e). Als ole dienstbode dus op den afgesproken da tum niet verschijnt en den gegeven huur penning behoudt, is deze op geenerléi wijze van haar op te use hen, zelfs niet al staat wettelijk vast, dat zij hem heeft ontvangen. 't Zou een maatschappelijke: vooruit gang zijn, als werd gebroken met 'een gewoonte, die het zonder red én onver plicht geven van een som geld, waar voor niets wordt gepresteerd, in de hand werkt. In ieder geval zou 't aanbeve ling verdienen dit gebruik zoo te wijzi gen, dat door de dienstboden een kwi tantie werd geteekend of een vérkla ring, dat zij den huurpenning heeft ont vangen. Op die manier kan men er ten minste gemakkelijk liet bestaan der over eenkomst mee bewijzen. In haar tegenwooixligen vorm heeft de ze oude gewoonte niet méér dén min sten zin. —O— Voor- Nederland alleen Vechtpartij. Zaterdagavond heeft in dei Krim (wijK in Enschede) een ernstige vechtpartij, plaats gehad, waarbij een zekere E. T\ met een mes in dein rug werd gestoken, In ernstigen toestand wen hij naar hst| B. K. ziekenhuis overgebracht. Als ver moedelijke dader is èen zekeré S. dcoE de politie aangehouden. j Overreden en gedocd. Te Nijmegen is het 12-jarig zoontja van den lieer Kuipers op den Ubbergeiij weg door een auto overreden en gelood, Bood-gedrukt. Te Amsterdam is in een flatwoning in de Eu terpestraat het zoontje van denl heeir C. Hl v. d. H'. in de lift van heb huis bekneld geraakt en gedocd. Be liflj moet defect zijn geweest. —O— G roe te brand. Aneta meldt uit Ambcina: Bij een brand in Je negorij Oma op het} eiland Haroekoe zijn 122 huizen aige,' bunnd, waaronder de school, de kerk eii cle woning van den regent. Een per- socn is zwaar gewond. Het gouverneu inentsvaartuig Fomalhaut is met geneest miadtlen en levensmiddelen derwaarts vertrokken. —O— j Branden. j Be boerderij van Van Til op ie Borj keld te Holten tetaal afgebrand. Heb

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1