Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. MO. 4885 Land- en Tuinbouwwereld Plaatselijk Kieuws Wrijf Uw lijnlijke spieren BEHOORENDE BIJ HET De Brabantiche Veeziekte. In 't voorjaar van 1924 en '25 wer den de veehouders in het Zuiden en ook elders, verontrust door optreden van talrijke en ernstige ziektegevallen onder het melk vee. Omtrent de oorzaak tastte men in het duister. Omdat de ziekte het eerst optrad in Brabant, was zy al spoedig be rucht als de «Brabantsche veeziekte*. By het zoeken naar de oorzaak bleek, dat reeds in 1916 in het Zuiden van Schotland een analoge ziekte was voorgekomen. De verschijnselen zijnplotselinge daling der melkgiftneusbloedingen en bloed in de mestverlammingsverschijnselen en zeer hooge temperatuur: 41, soms 42 gr. C en hooger. Reeds in 1916 werd door onderzoekers verband gelegd tusschen het optreden der ziekte en de voeding van sojameel, en ook hier te lande hadden melkkoeien, by welke de ziekte zich het hevigst had geopenbaard, in ruime mate geëxtraheerd sojameel (meel, geëxtraheerd met »tri« (trichooractbyleen) ontvangen, en wel 3 k 4 K G. meel per dag. Du gaf Dr. G, B. van Kampen te Wagenin gen aanleiding tot onderzoek van sojameel dat de Brabantsche ziekte had veroorzaakt. Andere onderzoekers deden dit elders, als Prof. Popp in Oldenburg Stang te Berlijn ook onze landgenoot Prof. Sjollema stelde een onderzoek in. Volgens Stang moest er, wanneer er geen sprake is van infectie door bacteriën, een gihstof aan wezig zyn, die óf uit de sojaboonen ól het »tric (de stof, waarmee het meel be handeld werd) komt. Sojaboonen zijn echter volgens hem niet schadelyk, en sojameel, dat ontvet is met benzine, of met bezioe en alcohol, veroor zaakt geen storingen bjj koeien. Verder heeft hy wekenlang trichlooractbyleen (tri] aan koeien gegeven zonder schade. Tot welke conclusiën kwam nu Dr. Van Kampeu. Hij zegtUit de combinatie van de resultaten van mjjn eigen onderzoek en de waarnemingen van Stang meen ik te mogei afleiden, dat de oorzaak van de Br. vee ziekte niet gezocht moet worden in de aanwezigheid van een vergiftige stof, welke zich door de inwerking van het trichloor- acthyleen op een of ander bestanddeel van de sojaboonen zou vormen, doch dat het ontstaan van die ziekte is toe te schryven aan een tekort by de voeding van een bestanddeel, dat voor het levensonderhoud noodzakelijk is. Het onderzoek van Dr. Van Kampen wees n.l. op een tekort aan phosphatiden. Evenwel, zegt hy, moet rekening gehouden worden met de moge lykheid, dat nog andere onontbeerlyke stoffen door het exiractieproces zyn ver- wyuerd. De veeziekte zal zich allicht voorshands niet meer voordoen, aangezien de industrie voor het extraheeren der so jaboonen van »tric wel geen gebruik meer zat maken. Voor een inzicht m het voe dingsvraagstuk zal het niettemin van belang zyn, de meening van Dr. Van K. aan de Circusdirecteur: '»Het spijt me dames en heeren, u te moeten aankon digen, dat het nummer van den sprekenden zeeleeuw hedenavond niet kan doorgaan De buikspreker is zieke. Dublin Opinion. praktyk te toetsen, door o.a. de vraag onder de oogen te zien in hoeverre de toediening van phosphorzure voederkalk in staat zou blijken bet tekort aan met het voedsel gegeven phosphatiden te comp* senseeren, op te heffen. Aan de rede, uitgesproken in de vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Langstraat dd. 24 Januari 1929 door den Voorzitter, ontleenen wij het volgende Vervolg. Op 3 April 1928 werd. door de Alge. meene Transportonderneming A.T.O. een dienst geopend Waalwijk—Sprang—Kaats, heuvel 'a Gravemoer Dongen Sta tion Gilze-Reijen; een dienst Waalwijk Meeuwen, Dussen Gorinchem; «;n dienst station Gilze-Reijen Dongen 's Gravemoer Geertruidenberg on een dienst Breda Made Geertruidenberg Gorinchem. Door de Zuider-Stoomtram weg Maatschappij werd ingesteld ©en dienst- Oosterhout —Waspik Waalwijk, terwijl op 22 December j.l. door de onier. naming „P.A.B.O." een dienst werd geo pend Hilvarenbeek Oisterwijk Ud-an. hcut, Loonopzand Kaatsheuvel Sprang Waalwijk. Intusschen is de concessie voor den A.T.O.-dienst Gorinchem Meeuwen door de Kroon vernietigd, waardoor ook de dienst Meeuwen Waalwijk gean re den van bestaan meer had, zoodat de hu sa ert in ding Gorinchem Waalwijk, die zouvelen van dienst was, jammer genoag weer is verloren gegaan. Bij nadere beschouwing omtrent den economischen toestand in het district onzer Kamer kan ik, aan de hand van de bij ons Bureau ingekomen rapporten met groote voldoening constatèeren, dat die in het algemeen gunstig was en dat bepaalde ondernemingen zelfs melding konden maken van een voorspoedig jaar. Na een kleine inzinking in 1925 beweegt zich de productie va,n het schoenbeirijf niet in stijgende lijn. Uit de zoo juist verschenen statistiek van voortbrenging en verbruik 1927 blijkt, dat voor de Lang. straat de productie in dat jaar heeft be-* dragen 3.176.000 paren met een waard® van f 17.987.000.— Zij steekt daardoor ver uit boven andere centra van schoen, industrie. Op de Langstraat volgt het centrum Tilburg met een productie van 2.317.000 paren ter waarde van f9.363.000, of in productiewaarde iets meer dan de helft van de Langstraat. Ben belangrijk verschil blijft er nog steeds in de gemid delde waarde van het in beide centra geproduceerde artikel. Sinds 1922 is de productie der Langstraat geklommen van 1.624.000 paren tot 3.176.000 paren, een vermeerdering van ongeveer 50 pCt. In 1928 is de uitvoer van lederen schoeisel wederom niet onbelangrijk toege nomen. Over ©lf maanden van dat jaar bedroeg de toename reeds bijna 60 pCt. daartegenover steeg de invoei .met nog geen 20 pCt. Hoewel deze cijfers niet onbevredigend zijn, mag niet uit het oog worden ver loren, dat in 1927 de productie ster ker toenam dan de uitvoer, terwijl ik er van overtuigd ben, dat de exporttoename in 1928, verminderd met den import, opnieuw blijft beneden de productietoe name. Weliswaar neemt het binnsnlandsch verbruik regelmatig toe, doch het is dui delijk waarneembaar, dat de binnenland, sche schoenenmarkt de toenemende pro ductie niet kan opnemen. De scheepsbouwindustrie kon het ge heel e jaar door geregeld op volle sterkte doorwerken. De finantieele resultaten wa ren echter geenszins in een béhooriijke verhouding tot den omzet. Integendeel door de vuurtdurende beperking van den arbeidstijd werden de productiekosten on gunstig beïnvloed zoodat de Avinstmarge klein was. Voor het district onzer Kamer is de ze industrie grootendeels voor levering naar het buitenland aangewezen. De vraag voor het binnenland nam af, voor een deel als gevolg van den minder goe den gang van zaken in de schipperij, die op het oogenblik nog geen verbetering doet verwachten. Opnieuw wordt in deze industrie ern stig geklaagd over den ongelijken strijd, die met de buitenlamdsche werven moet worden gevoerd, tengevolge van allerléi ciA-erlieidsbemoeiïng, waaraan de Neder- landsche ondernemingen bloot staan. Zoo- Avel ten aanzien \an overwerkvergunnin- gen als van het z.g. inhalen van regen dagen, die in ons natte klimaat zoo tal rijk voorkomen, kunnen in het buitenland veel meer faciliteiten worden vérkrégen. VeTruiming van den arbeidstijd tot 56 uur per week zou ongetwijfeld leiden tot een belangrijke verbetering. Door loons- verhooging, die in 1928 werd toegepast, en door stijging van den prijs van de voor. naamste materialen zyn de vooruitzich ten voor 1929 niet gunstig en het zal blijken niet mogelijk te zijn de tegen woordige positie te handhaven, wanneer niet aan deze gegronde klachten wordt tegemoet gekomen. Door de maatregelen der Engelsche Re geering is levering naar dit land, dat steeds een afzetgebied is géwéést, on mogelijk geworden. Het blijkt steeds moei lijker te worden de Duitsche, doch vooral ook de Belgische concurrentie het hoofd te kunnen bieden. De papierindustrie verkreeg bevredigen, de resultaten. Het bleek mogelijk den export op hetzelfde peil te houden. De -u ikercampagne duurde in het af- geloopen seizoen iets langer door een ruimeren oogst. Het suikergehalte was hooger dan andere jaren. De finantieelé resultaten konden echter bij de bakende wereld-overproductie en de importen niet gunstig zijn. Ook hier wordt geklaagd over concurrentie door buitenlandsche on dernemingen, die ten aanzien van sociale regelingen veel meer vrijhéid génieten dan in ons land en daardoor goedkooper kunnen produceeran. Voor de mandenindustrie was het jaar niet. gunstig. Ofschoon de prijzen voor de grondstoffen niet te hoog Avaren, kon dour moordende concurrentie, zoowel in binnen- als buitenland, geen behoorlijke Avmst Avorden gemaakt. Verschillende andere hiervoor niet ge noemde industrieële ondernemingen rap porteerden ons bevredigende of gunstigé uitkomsten. Wij komen hierop nader in liet in bewerking zijnde jaarverslag in bijzon derheden terug. De riet- en hoepelhandel hééft niet voldaan aan de verwachtingen. Waren de prijzen van het riet over het alge meen al weinig bevredigend, aan de hoe pels bleek het niet mogelijk iets te ver dienen. De omzetten der Fruit- en Groenten Gegevens omtrent handelsvertegenwoordi- en stramme gewrichten, verdrijf die afmattende pijnen van rheu- matiek en spit met de beroemdej KL00STERBALSEM De resultaten van den hooi- en stroo handel kunnen bevredigend worden ge noemd. De restanten van den ouden oogst konden onder normale conditiën worden opgeruimd, terwijl de nieuwe oogst, die in zeer goede kwaliteit binnenkwam, al terstond een levendigen handel veroor zaakte als gevolg van een minder gunstig gewas in het buitenland. In stroo werd veel van Duitschland ingevoerd, dat de prijzen van het in» landsch gewas drukte. Deze importen ver. minderden echter langzamerhand zoodat tegen liet einde van het jaar de markt eenige stijging vertoonde. De Landbouw, gaf hetere uitkomsten idan het vorige jaar, zoodat van een behoorlijk rendement kan worden gespro ken. De weersomstandigheden Avaren over het algemeen zeer gunstig. Weliswaar bleef het in het voorjaar lang schraal en Avaren de zomermaanden warm en droog, wat een minder gunstigen invloed op de melkgift uitoefende, doch de na zomer en herfst waren \roor de weide zeer gunstig. De hooioogst werd in uitstekende con ditie binnengehaald, terwijl de prijzen gunstig konden worden genoemd. De prijzen dier zuivelproducten waren in doorsnee iets beter dan het vorige jaar. De akkerbouw-producten waren moeren deeld zoowel kwalitatief als kwantita. tief zeer gunstig. De aardappeloogst gaf een ca ervloedig beschot, waarvoor aan vankelijk een tamelijke prijs kon worden bedongen, die bij het ruime aanbod ech ter afbrokkelde. De bietenoogst was ruimer dan het vorig jaar, terwijl ook het suikergehalte iets gunstiger was. De Atrehandel was minder gunstig als gevolg van verminderden uitvoer in ver band met het optreden van het mond en klauwzeer. Ook a'oor den tuinbouw Avas het af- gelooptn jaar over het algemeen gunstig. Een uitzondering maakten de fruittelers, die den zooveel belovenden bloésém door strenge nachtvorsten zagen ten gronde gaan. De oogst van fruit was daardoor buitengewoon gering, hetgeen niet non worden goedgemaakt door hooge ooft. prijzen. Ook het- kleinfruit of z!.g. zacht fruit had veel van den strengen vorst te lij den. Zoo mislukte zoo goed als geheel het gewas der zwarte bessen. Over het algemeen waren de prijzen van dit fruit zeer goed. De uitkomsten van de teelt van vroegs groenten onder glas Averden gunstig be ïnvloed door het schrale voorjaar, waar door de oogst van den kouden grond werd vertraagd. Van de tuinbouwproducten op den kou den gTond gaven erwten en boonen, die voor het Oosten van ons district in groo. te hoeveelheden worden gétééld, één ruim beschot naast zeer goede prijzen. veiling te Drunen namen zoowel in ge wicht als in geldswaarde niet onbelang rijk toe. Bedroeg de waarde van den omzet in 1927 f353.000.—, in 1928 steeg de ze tct f 410.000. De glascultuur werd in het Westelijk deel van het district Aveer beteekénend uitgebreid. Voor de cultuur in dit deel van het district is een spoedige verbetering a*an den waterstaatkundigen toestand, waar op ik hiervóór reeds gewezen heb, dnn. gend noodzakelijk. Wat de werkzaamheden der Kamer be treft volgt hierna een kort overzicht: Aan het Hoofdbestuur der Posterijen werd verzocht Babiloniënbroek aan te sluiten aan het interlocale telefoonnet. Aan de Regeering werd verzocht om een spoedige uitvoering van de plannen voor het maken van een vaste brug bij Keizers- \ecr. De Kamer bracht advies uit aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in zake het ontwerp van wet tot rege ling der winkelsluiting. De actie der Kamer in zake verbete ring van den weg Waalwijk—Tilburg werd krachtig voortgezet. i Aan de Wegencommissie uit den A. N. W. B. en de K. N. A. O. werd verzocht mede te bevorderen, dat bij verbetering van genoemden weg de gevaarlijke boch ten te Sprang en Loonopzand worden weggenomen. Aan den Minister van Waterstaat werd verzocht verbetering te brengen in dé postbestelling te Raamsdonksdorp. Aan het Hoofdbestuur der Posterijen werd verzocht het tarief voor telegram adressen te verlagen. De actie tot het verkrijgen van een doorloopende openstelling van het tele foonkantoor te Waalwijk werd voortge zet. Poging&n der „Cito"-onderneming om haren dienst 's Hertogenbosch —Waalwijk Tilburg te behouden weerden door de Ka mer met kracht gesteund. Aan het Hoofdbestuur der Posterijen •werd verzocht niet over te gaan tot af schaffing van het controlestempel bij den besteldienst. De Kamer drong aan op aanneming van het Kloanpenwetje. Aan de A. T. O. werd verzocht om wijziging te brengen in diverse dienst regelingen. Aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid wierd verzocht te bevor deren, dat op verpakte artikelen het net to gewicht of de netto maat zal moe ten Avorden aangegeven. Pogingen werden aangewend om de éér st© postbestelling te Waalwijk vervroegd te krijgen. Den Minister van Waterstaat weird ge vraagd het spoorstation Drunen met het telefoonnet te verbinden. De Kamer verleende hare medewerking voor besprekingen tusschen belangheb benden en de Commissie van Bijstand in zake den Handel op Nederlandsch Oost- Indië van de Commissie voor de Econotmi. sche Politiek. Aan de Directie der Spoorwegen werd a'erzocht de petroleum-verlichting der sta tions 's Bosch-Zwaluwe te ■vervangen door elektrische verlichting. De Kamer verleende hare medewerking tot wijziging of verlenging van openstel, lirgsurec van enkele post., en telegraaf kantoren (Geertruidenberg, Meeuwén, enz.) Aan het Gemeentebestuur van Dussm werd gevraagd de Zakelijke' Bedrijfsbelas ting in te' trekken. Aan het Gemeentebestuur van Waal wijk werd te kennen gegeven, dat het wenschelijk is (de periode voor het uitbag geren der haven korter te maken. Aan de Heer Directeur van den Post cheque- en Girodienst werd in overweging gegeven over te gaan tot vereénvoudiging van de verzamelgiro's van den Postgi- redienst. De Kamer bracht advies uit aan den Directeur-Generaal der Posterijen in zake de voorgenomen wijziging der telefoonta rieven. Klachten betreffende onduidelijke tele foongesprekken tusschen den Haag— Waalwijk en Den Haag—Kaatsheuvel wer. den ter kennis gebracht der Postdireectie Aan de Rijksinspecteur der Spoor- en Tramwegen werd ons oordeel kenbaar ge maakt omtrent de mogelijkheid eener al geheel© opheffing van de tramlijnen der Hollandsche Buurtspoorwegen. Aan de Burgemeesters in het district der Kamer werd een schrijven gericht in verband met de bestrijding van het euvel der „vliegend© winkels". Aan den Directeur-Generaal der Poste rijen werd de wesnschelijkheid te kennen gegeven om in het algemeen aangetee- kende s tukken aan huis te doen bezorgen. Eene actie Averd ingezet tot verbete ring van den waterstaatkundigen toestand van een deel van het district en de daar mee samenhangende verbetering der Lang. straatsche havens. Van de werkzaamheden der Kamer zijn hier slechts enkele der voornaamste ge noemd. In tal van andere aangelegen heden verleende de Kamér hare mëdeAver- king of bemiddeling. In steeds toenemen, de mate wordt de medewerking der Ka- ging, handelsadressen, douaneformalit ri ten, invoerrechten, enz., werden meer dan het vorig jaar aangevraagd. Het aantal ingekomen en verzonden brieven der Kamér steeg dan ook van 2715 in 1927 tot 2902 in 1928. In dit getal zyn nog niet begrepen de tal rijke circulaires en drukwerken, welke van het Bureau der Kamer uitgingen. Omtrent het Handelsregister zy me degedeeld, dat het aantal dossiers steeg van 1780 tot 1886. Het aantal inschryArin- gen (eerste opgaven, wijzigingen, opheffin gen, enz.) in het Handelsregister bedroég 457 tegen 329 in 1927. Het aantal inza. gen en afschriften van het Handelsre gister bedroeg 921 tegen 909 in 1927. AMMERZODEN. Op 91-jarigen leeftijd overleed alhier Üe heer A. Hoeflake, oud-notaris en oud lid der Prov. Staten van Gelderland. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau. DUSSEN. Loop der bevolking over 1928. Vestinging 43 m. 51 vt. totaal 94 Geboren 41 m. 56 vt. totaal 97 Vertrek 78 m. 113 vt. totaal 191 Overlyden 15 m. 22 vt. totaal 37 Bevolking op 31 Dec. 1927 1926 m. 1812 vr. totaal 3738. Aantal huwelijken 36 Levensloosaangegeven 6 Voor den dienstplicht zijn alhier 46 personen ingeschreven waarvan er 23 voor brcederdienst in aanmerking komen. HERPT. St. crt. no. 17 be"va,t afdrukken van de kon. goedgekeurde akten betreffende de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek St. Isidorus te Luttelherpt, gemeente Hedik- huizen en de Coöperatieve Eersté Lang- straatsche Stoomzuivelfabriek, te Drunen. WIJK. De collecte, welke vorige wéék door de diakenen der Ned. Herv. Kerk alhier, langs de huizen werd gehouden, heeft een bedrag van f262.50 opgebracht. Zendag j.l. overleed in den hoogen puderdom van ruim 90 jaar de heer Mar tinis de Kok. Hij was een der oudste inwoners dezer gemeente. WERKENDAM. Heden Woensdagavond 7 uur zal Ds. Overduin voor de Geref. Gem. een Bijbellezing houden. In de Ch. Geref. Kerk zal Woensdagavond 'tl© 7 [uur voor, gaan Ds. Oosthoek van Soest. Bedankt als bestuursleden der Staatk. Geref. Partij de heer A. van Driel en L. lppel. Herkozen tot bestuursleden de heeren: L. van Elzelingen Bzn. en J. C. J. v. d Brugge en gekozen de heer T. A. Cor- (net, D. van Loon Jzn. en C. T. de Waal. Tot bestuursleden van de Geref. Meisjcsvereeniging „Dient den Heere" zijn gekozen de dames: N. Brian en, J. Hoef- liaken, A. v. Oord, J. Stam C. Visser en F. v. d. Werff. De bestuursfuncties zul len onderling worden verdeeld. Do Chr. Houtbew. bond hield in geb. Andreas het jaarfeest. De Voorzitter ojpende met te laten zingen Ps. 105:1 en |2 las vO'Oit; Plsr 37 1 tot en. met 22 c-n ging vervolgens in 'gebed voor. In het ope ningswoord heette hij de aanwezigen har. telijk welkom en deelde medé dat ge n der leden door den dood aan de vereen. Avas ontnomen. Het ledental was in het afgelocpen jaar weer vermeerdrd. De no tulen der vorige ledenvergadering werden onveranderd goedgekeurd. Uit de jaar verslagen merkten wij op dat d© ver- eeniging er gunstig voorstaat. Met groote meerderheid van stemmen werd als be stuurslid herkozen de heer A. Koonings. Opstellen en voordrachten werden gege ven. De Voorzitter dankte allen voor de trouwe opkomst waarna de Vice-Voorzit ter met dankzegging sloot. r— Be heer A. V. kwam in de griend door de gladheid te vallen en liep daar bij zoodanige verwonding op dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. ZALTBOMMEL. Bij Kon. Besl. van 22 Januari j.l. is tot burgemeester dezér gémeente be noemd de heer N. F. Cambier van Noo- ten, gemeente-sécrétaris té Larén (Ach terheek) Z.Ed. werd in 1892 geboren en in 1919 benoemd in zijn tegenwoordige functie. KANTONGERECHT TE ZALTBOMMEL Uitspraken 17 Januari. Stroopery J. W. B. te Zaltbommel f 5 of 5 d. h. Woningwet: H. v. D. te Hedel f5 of 5 d. h. Motor- en RywielreglementJ. W B te Wyk, G. v, d. L. te Ammerzodeu, H. S. te Nederhemert ieder f 4 of 4 d. h. H. 0. te Well, E D. de V. te Brake! ieder f 5 of 5 d. h. Overtreding betreffende de Veldpolitie; W. v. G. te Wellsetiid f5 en f8 of 5d,. mer geATaagd voor Handelsvoorlichting. en 8 d. h. Nieuwsblad AKKER' verzacht verrassenc snel. w^Geen goud zoo goed."

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5