DE LENTEFEE Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden No. 4887, Woensdag 6 Februari 1929, Hoest, Keelpijn Joost van den Vondel FEUILLETON iiHfifgeiihuHi Pil immer Beslaat ail 2 manen. ^ND VAiN ALTE^ Dit blad terschgnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no 19. Postrekening no. 8162& Adverteotiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters Daar plaatsmimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Mijohardt's HoesUatyetten. Doos 30 ct. Myohardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct By Apotfc. en Drogisten. JULES MARY. 9 Een goed Radio-toestel is geen tref, als het er maar één is de N. S. F. F. 225.— Agentschap voor de Langstraat en het Land van Heusden en Altena Waalwyk, Tel. 194 Meeuwen, Tel. 1. bij! deh arm en houdt hem toornig staan voir liet Land un Heusdeo en emir De laatste dagen heb ik mij rneer- fnialen verdiept in de kostbare letterkun dige nalatenschap van den grooten Neder - landschen dichter, wiens naam aan het •hoofd van dit artikel is geplaatst. Zeker rweet ik dat velen in den lande hetzelf de gedaan hebben als ik omdat bij velen evenals bij mij de begeerte bestaat om tfe geboorte- en sterfdagen van onze groo te mannen te gedenken tot in lengte van (dagen. Ik vcor mij beschouw Vondel als den grootsten dichter, dien Nederland ooit 'heeft gehad en daarom is het zulk eene aangename taak iets over hem te mogen zeggen nu het op 5 Februari j.l, 250 jaren geleden was dat bij de oogen voor gjoed sloot. De ouders van Joost va.n den Vcndel waren in de dagen van Parata d.i. plm. 1580 uit Antwerpen gevlucht, om dat ze Doopsgezind waren. In Keulen Iwcrdt hij geboren om kort na zijn ge boorte met zijne ouders naar Utrecht te trekken en als kind nog naar Amstcr- jdaan. Daar blijft hij dan voorgoed en {hij vergroeit tot een volbloed Amsterdam mer. Als Doopsgezinde behoorde hij tot eene kleine kerkelijke minderheid en vandaar zijne sympathie voor de Remonstranten, die eene verdrukte minderheid vormlen. Zijn krachtig ontwikkeld rechtvaardig heidsgevoel doet liem van leer trekken te gen de (Jontra,-remonstranten en als Am- (sterdammer komt hij ook in den politie- ken strijd, die met den godsdienstigen so- (menging, op voo>r het recht der onder drukte steden. Zoo wordt dan Maurits in zijne oogen een beul en Oldenbarnevelt een martelaar-. We vinden dit doorzichtig genoeg in zijn hekelend treurspel Pa,- lamedes. Palamedes (Oldenbarnevelt) worjdt ter dood gebracht door toedoen van Agamemnon (Maurits) en den pries ter Calchas (de contra- remonstrantsclie predikanten) op de valsche beschuldiging van landverraad. Dat Vondel hiermede een voor zijn tijd gevaarlijk spellet je speel de zal ieder begrijpen, die eenigszins op sde hoogte is met de omstandigheden in zijn, dagen, 't Kostte hem dan ook eene boete van f300 en 't zou hem mis schien den weg van Oldenbarnevelt/ naar ;het schavot hebben doen opgaan, als hij in het Amsterdainsche stadsbestuur geen machtige beschermers had gevonden. Met grooten strijdlust verzet Vondel zich tegen Maurits, de rechters- van Ol denbarnevelt en de predikanten in meer dere zijner bekende hekeldichten. En toch is hij over het algemeen vol 'eerbied voor Je over hem gestelde mach- DOOR Toch moest ook Laurens telkens weer gebruik zijner leugens maken, in weer- .wil zijner oprechte natuur. Sedert drie maanden, moeder, zeide hij woon ik niet meer in Parijs. Ik had in een mijn in, 't Noorden een belangrij ke betrekking aangenomen, en om mijn personeel te leeren kennen en mri bij hen bemind te maken, ben ik gedurende drie maanden in den mijn afgedaald en heb deel genomen aan de algemeene las ten en gevaren. Waar waart gij dan? vroeg Hubert de JJespéiac, die in 't Noorden woonde. Bij de putten van Sans-Souci in de nabijheid van Tournies. Bij den heer Bertignolles? Ju, Bertignolles? herhaalde de markiezin, alsof men haar geslagen had. Kent gij hem moeder? Wij hebben, laat eens zien, ja dertig of -veertig jaar geleden een kamerdienaar van dien naam gehad, dien mijn echtgenoot op beeter daad van diefstal betrapte en dien hij tot vijf jaren gevangenisstraf ver oordeelt heeftHoe oud is die heer, (waarvan je spreekt. Vijf-en-veertig of vijftig jaar. .Waaxvanj ik spreek, zal ongeveer 70 jaar ten, hetgeen voortvloeit uit zijne gods dienstige opvatting dat het gezag van gcddeiijken oorsprong is. Vondel's strijd met de Cahvinistische predikanten loopt ook over het tooneel. Deze laatsten vinden het tooneel verderfe lijk o. a. om de platte kluchten. Vondel (daarentegen wil het in dienst stellen van de godsdienstige opyoeding, terwijl het voor de predikanten heiligschennis is om <den Bijbel op het tooneel te brengen ge lijk Vondel doet in meerdere zijner treur spelen. Het tooneel blijft een altijdduren de strijd tusschen Vondel en de Cal vinisten. Hierbij vindt Vondel een krach- De Prijs van het N. S. F. 4 Radio- ontvangtoestel, in clusief 4 Philips' lampen bedraagt voor 4 Volt's accu N V. A. De Graaff s Go's Aotomobieihandel, tigen steun bij het Amsterdamsche -stads bestuur da,t het tooneel sterk beschermt en dit o.a, toont ,door Men nieuwen schouwburg te doen inwijden met het overbekende jtreurspel van Vondel ge titeld Gijsbrecht van Aemstel. Maai de predikanten eisclien een verbod van opvoering op grond dat in het stuk propaganda, wordt gemaakt voor de su perstitiën van de paperije. En werkelijk toont Vondel in de Gijsbrecht groote zijn. Het is niet denzelfde. Maar hij had een zcon, die zooveel ik mij nog her inneren kan, nu wel den ouderdom zal hebben, van 50 jaar... Is hij rijk? Buitengemeen rijk. Waar heb je hem aangetroffen? In mijn club. Dan heb ik mij volkomen vergist. En jwat was bij daar in verhouding tot jou? Directeur moeder. Goed, heel goed. Je zult om je heen ongelukkigen aantreffen, mijn zoon; ar beiders, wier aanhoudenden arbeid hun ne krachten sloopt en hun leven verkort. Je zult. hun lot wellicht kunnen verzach ten. Wees dus goed en rechtvaardig voor -hen. Zorg er voor, dat zij je niet haten. Het zijn eenvoudige menschen, die stil hun weg gaan en niets andere verlan gen, dan geacht en bemind te worden. La.urens liet zijn hoofd zakken. Zeker, in dë verre toekomst, als een herstel zijner fouten, had lfij ;t leven in gezien, zooals zijn moeder 't hem voor spelde Dit alles kwam nu echter te laat, daar hij immers sterven moest. Op liefdevollen toon vervolgde de oude: Beloof mij dikwijls hier te komen. Ik ben zoo oud en *t is zoo hard, zijn kinderen niet te kunnen zienIk heb aiwe liefkoozingen noodig en daar ik mijn droom niet zie verwezenlijken, namelijk jnijn leven bij u beiden te mogen slijten, laat ik dan ten minste de voldoening (smaken, dat gij beidem ;mij niet te zeer veronachtzaamt. Beloolt mij dit mijn k'n- deren. Wij beloven 't u, moeder lief. Ge hebt mij immers lief, niet waar? en ge wilt mij immers geen verdriet ver oorzaken Ik heb u Hef moeder, zoo innig lief. voorliefde voor Katholieke opvattingen, al is hij nog niet tot de Roomsche kerk overgegaan. Tengevolge van de oppositie der pre dikanten wordt de voorstelling wel uit gesteld, maar niet verboden. De Gijs brecht, feitelijk een Kerststuk, dat nog nog teiken jare op Nieuwjaarsavond in 's lands hoofdstad wordt opgeveerd, wordt op 3 Januari 1638 voor het voet licht gebracht. En het stadsbestuur woont. de opennigsvoorstelling officieel bij. Aan ondel's oprechte vroomheid valt moeilijk te twijfelen en zijn Gijsbrecht getuigt daarvan in menigen dichtregel. Eén Gokje: het leven en tevens de rid dereer -van den hoofdpersoon worden ge red uoerdat hij met overtuiging zeggen kan: ,,Nu buigh ick mij voor Godt'". In 1634 had Vondel zijne vrouw verlo ren, Maria of (Maaike de Wolf, met wie hij heel gelukkig was geweest. Zij was eene verstandige vrouw, die een groot deel van de zorg voor de zaak graag op zich genomen liad om haar man tijd te geven voor zijn studie', want deze werkte heel veel voor zich zelf. Hoewel Vondel welgesteld was had hij toch geen geleerde opvoeding genoten. Toen hij zijn gemis voelde wierp hij zich op de studie, zoodat hij op zijn 20e jaar nog Latijn en op zijn 38e nog Grieksch leerde. Bovendien studeerde hij veel theologie, want hij vond geen rust in zijn Doopsgezind geloof, terwijl zijn geheele aanleg hem ten slotte in 1641 tot het Katholicisme bracht. In groo te leerdichten, verdedigde luj zijne nieu we beginselen, want Vondel zweeg niet als er iets in hem omging. Zijn hekel dichten kunnen het bewijzen en pok zij ne gelegenheidsgedichten. Dat in deze laatste zijn persoonlijke ervaringen weer zijn Ie vinden ligt wel voor de hand: de dood van zijn zoontje Constantijn, van een dochtertje, van zijn vrouw. Erger (dan. de do.ocL was zeker, voor hern, dp, schande van zijn zoon Joost, die door slecht gedrag zijn kousenzaak in de war stuurde en zijn vader ruïneerde, zoodat deze op- zijn ouden dag geholpen moest worden door burgemeester en met eene be trekking aan de bank v. leening. Dat Von del op deze gebeurtenissen geen verzen schreef, is begrijpelijk. Maar zijne belangstelling gaat ver der dan de muren van zijn huis. Hij neemt deel aan alles wat er gebeurt, in het Amsterdamsch leven zoogoed als bui ten de grenzen van zijn land. Vondel schijnt.ee n instrument dat aanslaat bij alle geluid, dat hem bereikt, hij reso neert krachtig en op< eigen wijze. In de geschiedenis van zijn tijd, in de per sonen en gebeurtenissen van deze wereld, die immers ,,een speeltooneel" is, voelt hij immer zijn machtigen God werken. Want één groote godsdienstige ge dachte maakt van al wat Vondel in zijn 92e jarig leven geschreven heeft, één groot geheel. En hetzij Doopsgezind, hetzij Roomsch, de kern van zijne op vatting blijft dezelfde. Steeds weer hoo- rtW' - - 1 1 1 1 4. Zonder je boven je broeder te willen stellen, moet ik toch bekennen, dat gij mij liever zijt. Het komt, denk ik. omdat wij beiden, hij en ik voor je jeugd ge waakt hebben en ge zult dubbel schul- jdig zijn tegenover ons, indien je niet aan onze genegenheid beantwoordt. O, moeder, moeder Hij ken niet besluiten, te vertrekken, zijn wanhoop was gemakkelijk zichtbaar O! mogt zij maar nooit zijn zwakheid te weten komen, die edele vrouw, en wan neer zij haar zoon beweenen sal, mogt zij dan maar nooit vermoeden dat hij on waardig gestorven is, om zijn klein ver grijp te boeten!.... Zij omhelsde den jongeling. Allen beefden bij dit lang en innig af scheid. Daar zij liem Areroorcleeld hadden en vooral, daar hij hun streng vonnis aan genomen had, was idit de laatste om helzing, de afscheidskus, dien hij van zijn moeder ontving. Zij zal hem nooit meer om haar heen hebben, nooit zijn stem, meer hooren. Zij gevoelen bijna spijt over hun ruw besluit, zij' zijn tot schrei- ens toe ontroerd. Het is een van hun, die verdwijnt en niet op de wijze zoo als vele anderen van hun gingen, op 't slagveld, met doorschoten borst en met een groet aan "t vaderland op de blee- ke lippen neen niet zooals de ande ren, door een kogel op hun eigen schip gesneuveld, op hun post in den strijd. oL' in de golven geslingerd door den storm, neen 't is een Van hun, die verdwijnen zal, besmet tiet oneer en vol berouw. Michel hield zijn zakdoek in zijn mond om zijn snikken te smoren. De blinde ging naar de deur toe, keerde ecLiter nog' eenmaal om. Men zou zeggen, clac zij .weende, Op den drempel bleef zij staan. ren we hem deze ^gedachte (uitspre ken: gced is niet, het volgen van onze eigen begeerte, het luisteren naar onze eigen wijsheid, maar „Het steunen met Godfs wil, en zich naar hem te volgen." Vondel is waarlijk niet de eerste de beste, wien wij den tol onzer hulde bren gen. Heeft Busken Huet niet reeds lang geleden vastgesteld wat later in aller lei toonaard bevestigd is geworden n.l. dat Vondel in de geschiedenis van ons volksbestaan de eerste is geweest, die om zoc- te zeggen met volle appetijt is te gast gegaan op het Nederlandsch idi oom.? En heeft onze Nicolaas Beets niet van Vondel gezegd: „een leven, zoo smetteloos, een hart, zoo eerlijk, een karakter, onder alle omstandigheden aan zich zeiven zoo gelijk als dat van de zen eerzamen Amsterdamschen burger, vrijheidlievenden vaderlander, trouwhar- tigen vriend, teederen echtgenoot en va der en om ae oprechtheid zijner over tuigingen, ook waar hij geacht moet worden te dwalen, altijd aclitenswaardï- gen man". En wanneer nu mannen als Huet en Beets zich aldup' ojver een dichter uit laten, dan mogen we gerust zeggen dat onze woorden van lof voor den grooten Joost van den Vondel zeker ook op hun puaats zijn. De reddingbootramp te Hoek van Hol land. De vermisten. De directie der Z.II. Mij. tot Redding van Schipbreukelingen heeft een premie van f 100 uitgeloofd voor het vinden van de drie nog vermiste opvarenden van de „Prins der Nederlanden". O Het venten van kranten langs de trei nen. Docr de directie der Ned. Spoorwegen iS, naifr Het" ©entrum" verneemt, aan de houders van kioskenondernemingen verbo den in het vervolg tijdschriften en kran ten met name langs de treinen te laten pen. - o De 100.000. De 100.000 is in Den Haag gevallen op den collecteur Vergouw, die vroeger in Tilburg ook eens de 100.000, 50.000 en 20.000 in zijn collecte zag vallen. Ditmaal zijn er 11 gelukkigen: een met ee:i half lot en 10 met een twintigje. o Aanvaring op de Waal. Op de Waal tusschen Millingen en Nij megen heeft een aanvaring plaats gehad tusschen een motorboot, waaraan ver bonden was een zeilschip van G. van Steen, en het s.s. „Barbara" van Vul- caan„C'Ord. Bij de botsing sloeg de 18- jarige J. Kregting uit Ooij bij Nijmegen over boord en verdronk. De schepen lie pen averij op, doch konden doorvaren. De reddingboot „Schuttevaer". De reddingboot „schuttevaer" is op Laurens is op zijn knieën neergevallen, met zijn handen naar' zijn moeder uit gestrekt. Op zijn knieën kruipt hij naar haar toe. Op zijn knieën kust hij snikkend de plooien harer zwarte japon daar hij haar zeïf niet meer kussen durft. Staan- !e, met opgeheven hoofd, schijnt zij te luisteren naar de diepe en tragische stil te, die er in dit eenzame salon lieerscht En nogmaals zegt ze voor zichzelf, ziender 't Woord uit te spreken, met een beweging der lippen: Ik ben zoo bevreesd Daarna verlaat ze 't vertrek. Deze eenvoudige scene is zóó indruk wekkend geweest, dat de vijf vastberacieD rechicrs zich ai' beginnen te vragen, of zij! toch wel 't recht hebben, over dit leven te beslissen. Eén enkel schepsel op de wereld zou aan hun kunnen zeg gen Ik heb je geschapen! Wat hebt gij ge daan met 't (leven, dat ik je gegeven heb Dit was de moeder. Eén enkel schepselde moeder, zou aan haar zoon kunnen zeggen. Ik heb je 't leven gegeven. Je bent jt onwaardig. Ik (neem 't je weer af. Laurens veegde zijn oogen af en zei- de plotseling op kalmen toon: Dezen avond zal ik mij dooclen. Terwijl hij zich tot den generaal rich-t te vervolgde hij. Morgen zult gij vernemen, generaal, Jat mijn hand niet nogmaals gebeefd heeft Met opgeheven hoofd begaf hij zich naar de deur. Zijn broeder snelde op hem toe en hield hem staande. Zijn smart is te groot, vervult zijn hart te veel. Zijn hart raakt vol. 't staat op 't punt te barstenHij neemt Laurens haar cocht van Rotterdam naar New-York op 24 Januari te Lissabon aangekomen. -o- Aan brandwonden overleden. De 63-jarige mevrouw Den H.—v. d. B.j te Den Haag, die in het begin dqr vorige week in haar woning aan de Schenkkade gevallen was en tegen een brandende kar ehel te recht was gekomen, tengevolge waarvan zij ernstige brandwonden gekre gen had, is Zaterdag in het Ziekenhuis overleden. o— Door het ijs gezakt. Zaterdagmiddag bracht een knecht van den voerman S. te Apeldoorn een leax; mest naar een kweekerij. Nabij de Spoor brug over het kanaal werd het paard eensklaps schichtig en begon achteruit te loopen, met het gevolg, dat har en paard van den ongeveer 4 M. hoogen dijk op het ijs kwamen. Dit was niet sterk genoeg om de vracht te dragen, Daar het nog den vorigen dag opgeoroken was. Met moeite wist men eerst het paard op het droge te brengen. De brand weer verleende hulp om de' kar weer op den dijk te zetten. O Berooving. Een Franschman, zekere J. S., die te Zutphen in een hotel logeerde, was naar Deventer gekomen om pleizier te maken en ontmoette daar een tweetal personen, die hem verder naar Apeldoorn brachten,- waar de pret werd voortgezet. Op een gegeven oogenblik bemerkte S., dat men hem een portefeuille met 1800 Franc had ontfutseld. De Deventer politie kwam achter het geval en slaagde er in het ge stolen geld aldaar op te sporen, juist teen men trachtte het te wisselen. In verband met een en ander zijn to Deventer gearresteerd zekere H. J. G. en diens knecht B. J. H., die naar Apel doorn werden overgebracht om met den betrokkene te worden geconfronteerd. Kind verbrand. Het 9-jarig dochtertje van J. de Rooij te Sprundel had het ongeluk, terwijl het in een stoel bij de kachel sliep, dat haar kleertjes in brand geraakten. Het kind liep daarna met brandende kleertjes naar zijn moeder in 'n aangrenzend vertrek. Met ernstige brandwonden overdekt werd het opgenomen en is na een hevig lij den bezweken. Diefstal van f 6000. Te Angeren (Betuwe) is een brutale diefstal gepleegd. Ten huize van den land bouwer v. G. heeft men zich toegang, weten te verschaffen tot een slaapkamer en uit een daar staande kast ruim f GOOO aan centanten meegenomen. Twee briefjes van f 1000 heeft men laten liggen. o Tn een wak gereden, maar gered. Te Groningen zijn zeven jongelieden* die achter elkaar schaatsten, in een wak; gereden. Met moeite konden zij gered worden. de. Ik kan je geen vergiffenis schenken; daarvoor is je vergrijp te groot. Mijn oude genegenheid strijdt echter ;a mijn ziel met de verachting", die je gedrag mij inboezemt. Ik kan echter niet ver geten, dat je mijn broeder bent. Mijn moeder zou, indien gij stierft, 't re-Ét hebben, ons op haar beurt te ver oor- doelen en ons te vragen, zooals eenmaal God dit aan Caïn vroeg: „Wat hebt) gij met mijn zoon gedaan?" Zwijg, broeder, zeide Laurens, ik wil sterven Luister, je bent jeng, je bent stoutmoe dig en sterk1. Het leven ka,n je nog toe lachen. Ziehier dus mijn vonnis en nie mand za;l 't fwjagenj, 't tegen te sprekenof de dood, dien je niet vreest en die voox; jou een snelle straf zou wezen, of !t le ven, maar t' leven met een doel, 't le ven met een eerlijken arbeid, 't leven' •met de hoop op de een of andere daad, van edelmoedige opoffering, die je ver leden vergoeden zal, alleen zulk een le ven kan de herinnering doen zwijgen, da beleedigmgen doen verstommen en eer bied voor je afdwingen Laat men niet meer van je verleden kunnen zeggen: Dat is graaf Laurens de Soulaimesi die, wegens plichtverzuim uit de club oejaagd is. Laat niemand hem groeteu of de hanct drukken. Neen men moet bewonderend van ja kunnen zeggen: Zie, daar gaat graaf Laurens de Son- laimes. wiens heldenmoed en zelf-verloo< chening oeroemd zijn en die, hoewel hg een slecht verleden heeft, nu een de gelijk leven leidt. (Wordt vervolgd.) j uXi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1