UW ADRES A. A. C0ERTSE Land- en Tuinbouwwereld Pluimveeteelt. Parijsche Modebrieven •'ÏSr^ PUROL Buitenland Burgerlijke Stand. BONTMANTELS EN IJSCOSTUUMS. Bontmantels en ijscostuums, beide be- hooren ze tot de meest typische winter- kleeding3tukken. En toch wat een verschil Rjjk en glanzend en verfijnd weelderig staat de bontmantel. Vooral de moderne, die zoo licht en soepel is, dat ze alle plooien en draperieën kan vertoonen van een gewonen stofmantel. naar toe gaat. We kannen echter gerust zeggen, dat hoe modieuser het pakje, hoe minder sportief de draagster is. Wie werkeljjk van heerlyke tochten in SBeeaw en jjs genieten wil is hoogst eenvoudig gekleed, in een co3tuum van ondoordring bare in een of ander neutrale tint. gaten op aangebracht. Zoo maken ze de indruk van slobkousen ea zitten toch mooi glad en strak om het been. WILHELMINE. Pijnlijke Kloven Vier kinderen gestikt. Een gezin van neringdoenden te Antwerpen bestaande mt een moeder en vier kinderen, is door gas bedwelmd. De vier kinderen zjjn gestikt. Een stad zonder licht. De elactrische centrale van Günzburg (Beieren) is Maandag door brand verwoest. Alles ligt daardoor stil in de stad. In de fabriek kan niet gewerkt worden geheel Güozburg was Maandagavond in duisternis gehuld. Ook de kranten kunnen niet ver- schynen. We hebben op het oogenblik bontmantels in soorten. Ten eerste de aardige driekwart of half lange manteljes met een leeren of metalen ceintuurtje die als een soort sport- mantel dienst doen en bij voorkeur op eenvoudige, sporttieve toiletjes gedragen worden. Dan hebben we de eenvoudige lange, rechte bontmantels haast alle van een rolronden of in banden gewerkten kraag voorzien. Deze zjjn en bljjven prac- tisch en voor een kouwelijk vrouwtje op een guren winterdag bjjna onontbeerlijk. Maar dan hebben we ook nog bontmantels die tot het zoogenaamde gekleede genre behooren. Die zijn zeer bewerkelijk, met ingezette deelen, met plooien, met gedra peerde ruimte aan één zijde enz. Meestal hebben ze een enormen kraag die bijna geheel het hoofd omsluit. Allerlei bont soorten worden gedragen, eenvoudige zoowel als kostbare en daarnaast nog heel veel jasjes van geverfde konynenhuidjes en andere banale diersoorten. Vele dames, die liever geen bontmantel hebben dan een die niet werkeljjk mooi en luxueus is, vergenoegen zich met een stoffen mantel met bontvoering, ofwel met een stevige wollen jas, smaakvol met bont gegarneerd. Wat de jjsklesding betreft deze be hoort natuurlijk zonder uitzondering tot de afdeeling sportcostuums. Over het algemeen heeft er op dit gebied weinig verandering plaats, daar deze costuums vóór alles prac tisch en warm moeten zjjn en de grootst mogeljjke vrjjheid van beweging laten. De meest modieuse yscostuums worden na tuurlijk in de mondaine bergoorden ge- dragen waar men voor de wintersport De Carnavalspret werd in de hoofdstad op verschillende plaat sen ingezet. Twee muzikale Amerikaansche matroosjes op het baltnasque in het Vondelpark-paviljoen. Een]kleurige wollen sjaal is meestal de eenige fantasie die geoorloofd is. Met de snoezige blauwe, oranje of groene pakjes, met coquette borduurseltjes en wollen bloempjes in afstekende kleur versierd, komt men meestal niet ver. Het aardige pakje van ons plaatje, dat min of meer tot het laatste soort behoort, is van witte wol, met blauwe-en-rose borduurseltjes en een witte bonten das. Als beeDbekleeding worden bjj dergeljjke costuums sportkousen, putti's of slobkousen gedragen. Daar deze laatste wel eens een beetje slobberig zitten en daardoor weinig flatteus zjjn, heeft men iets grappigs be dacht. Men heeft gewone sportkousen genomen, daar aan de beide zijkanten een een ry knoopjes op gezet en imitatieknoops- Een misdaden record. 130 reeds bekend. Otto Kayser (Duitscb)and) de misdadiger, die zich reeds sedert 17 November 1928 in voorloopige hechtenis bevindt, heeft tot nu toe 130 misdrijven bekend. Thans heeft hjj ook toegegeven den moord op het station Tapiau, den moord op den gendarme Kus- serouw te Gutenfeld, bij Koningsbergen en den overval met berooving bjj Orantz ge pleegd te hebben. Ofschoon het zeer goed mogelijk is dat Kayser de moordenaar van Tapiau is, neemt men zijn bekentenis toch met eenig voorbehoud aan, daar Kayser nog geen bijzonderheden over de uitvoering van den moord heeft medegedeeld. Baron Freiherr von Hüoefeld. VOOR Onveranderlijke Vergrootingen Eind B 119 - GORKÜM - Tel 266 De Oceaanvlieger Freiherr von Hübnefeld, die naar men weet ook een groote vlucht over Oost-Azië maakte, is, na een maag operatie, in het West-Sanatorium te Berlijn overleden. In von Hühnefeld verliest de Duitsche luchtvaart een harer beste aviateurs. Zijn transatlantische vliegtocht met de Bremen, op 12 April 1928 met kapitein Koehl en kolonel Fitzmaurice, zal in de geschiedenis van de luchtvaart steeds een gedenkwaardig feit bljjven. Het was de eerste geslaagde tocht van oost naar west over den Oceaan. - Een botsing in den mist. Het vrachtschip «Manchester Commereec is op weg van Houston naar Bremen, ten gevolge van dikken mist bjj den vuurtoren Eddystone onder de kust van Cornwallis in botsing gekomen met een onbekend schip, dat, naar men vreest, is gezonken en met man en muis vergaan. Drama in een hotel. Zaterdag heeft zich in het royalhete! te Buxton ean vreesefijk drama afgespeeld. In den namiddag kwam de 65-jarige Jack Haywood, een stamgast van het bij het hotel behoorende café, de gelagkamer binnen en loste een drietal schoten op de 33-jarige buffetjuffrouw Ellen Trenholme, waarvan het laatste schot haar kaak verbrijzelde. Toen de hoteleigenaar, de 50 jarige Frank Turner, de buffetjuffrouw te hulp wilde snellen, schoot Haywood hem neer, waarna hjj het wapen op zichzelf richtte. De beide mannen waren onmiddellijk dood. De politie heeft de zaak in onderzoek. HEUSDEN. Geboren: Johan Comelis, z. v. P. A. de Graag en J. Kraatj. Ondertrouwd: M. H. Jiskoot 29 j. en N. W. Friedli 27 j. W. Wjjnands 28 j. en A. E. Janson 23 j. WERKENDAM, over de maand Januari. Geboren: Anna d. v. H. Kieboom en A. KornetHelena d. v. P. Baggerman en J. Ritmeester Klazina Rookje d. R. WT. Verwoerd en J, MolJacob Arie z. v. G. v. Berchum en C. de Leng Geertraida d. v. T. Ippel en M. v. Elzelingen Adrianus Cornelis z. v. C. J. den Haan en A. C. v. d. MijlElizabeth d. v. L. Kieboom en J. Versluis. Getrouwd: P. A. Heystek 25 j. en M. v. d. Stelt 21 j. Overleden: B. Bras 47 j. echtg. v. G. Ippel; P. Visser 3 mnd. A. de Vries 65 j. echtgen. v. J. Egas P. d. Dekker 62 j. echtgen. v. P. A. Hovestadt. DE WERKEN EN SLEEUWIJK over de maand Januari. Geboren: Teuis, z. v. J. M. Korsman en P. v. d. SteltMachiel, z. v. G. M. Schut en A. v. d. SteltArend, z. v. J. H. Lagrouw en A. de Vries. Levenloos aangegeven kind van G. Sterren burg en Cl. Verlee. Getrouwd: B, Groeoeveld 20 j. en M. C. de Graaff 18 j. Overleden: C. J. de Kejjzer 81 j., wed. van J. van de Giessen. ANDEL. 's GRAVENMOER. NEDERHEMERT. WASPIK. Een goed Radio-toestel is geen tref, als het er maar één is van de N. S. F. F. 225.— F. 260.— N.V. Nederlandsche Seintoestellen Fabriek HILVERSUM Agentschap voor de Langstraat en het Land van Heusden en Altena N Y. A. De Graaf s Go's Aatosoliieliiaidel Waalwjjk, Tel. 194 Meeuwen, Tel. 1' •wat vooral op drukke dagen als Vrij dag of Zaterdag een heer gemak met zich brengt. En ook smaakt groenten uit 't zout veel beter als stamppot, dan apart gekookt. Laten we eerst eens bespreken, wat we eraan kunnen doen, dat een stamppot niet aanbrandt (dus te droog was!) We nemen liefst een pan. met dikke bodem, b.v. een ijzeren pan is hiervoor heel geschikt. Laten we verder elk on derdeel niet langer meekoken, dan het noodig heeft om gaar te worden,, dan kunnen bijv. onze aardappelen niet aan branden. B. V. bij hutspot beginnen we jmet 3 a 4 uur voor het eten ihet klapstuk met ruim water op te zetten en pas het laatste IV2 uur koken we de wortelen en het laatste drie vierde uur laten we de uien en aardappelen mee koken. Maken we echter boerenkool met rookworst dan handelen wij juist anders om en zetten dus eerst gestroopte boe renkool op met ruim water, koken de ze bijna gaar (ruim 1 uur) hakken ze dan en koken pas het laatste drie vierde uur de aardappelen en worst mee. Nu komt de moeilijkheid, hoeveel vocht toegediend moet worden, wanneer de aardappelen erbij gedaan worden. Ne men we hiervoor als regel, dat bij af gekookte groenten als boerenkool, snij- boonen enz., de aardappelen onderin de pan komen, dan moeten deze half on der water staan. Hierop leggen we dan eerst 't vlecsch, b.v. de worst en dan de bijna gaarge- kcokte groenten. Brengen we dit nu mid den op 't vuur aan de kook en laten \we het dan verder op een zacht vuur doorkoken, dan kunnen we er zeker van zijn, dat de stamppot juist goed van dikte zal wezen bij het door elkaar stam pen. Natuurlijk wordt voor het stampen het vleesch of de worst verwijderd. Dit zijn de voornaamste regels, die we bij het bereiden van een stamppot in acht moeten nemen. Een volgende keeï volgen enkele recepten. VITREXGLAS OF TUINDERSGLAS? Men heeft de laatste jaren af en toe kunnen lezen van een soort glas^ dat ook de ultra violette lichtstralen doorlaat, ■welke stralen een gunstigen invloed zou den uitoefenen op het gestel en de ge zondheid der menschen. Dit glas vita- glas geheeten zou daarom aanbeveling verdienen in ziekenhuizen en scholen vooral, 't Eerst nam men er proeven mee in Engeland, welke, naar het heette, goede uitkomsten ga.ven; thans gaat men ook in enkele scholen ten onzent den invloed daarvan na. Onder den naam van Vitrexglas en iY iorayglas tracht men het glas, dat de ultra violette stralen doorlaat, ook in den luinbouw, voor de bakken, in te voeren. Maar het Viorayglas kan wegens den Imo gen prijs moeilijk daarvoor in aanmerking komen. Toch heeft men in den Proef- en Schooltuin te Hees met beide soorten in't afgeloonen jaar proefnemingen gedaan. Het Vitrexglas bevat fijn draadwerk met een groot getal heel kleine mazen. In genoemden tuin werd de proef er mee ge nomen bij aardbeiencultuur. Geteeld werd de soort ,,Mad. Lefèbre" onder koud glas. Van de 20 éénru iters lijsten vandenproef- bak waren 15 van gewoon tuindersglas voorzien, en 5 jvan Vitrexglas. In Januari '28 werden de ramen ever de planten ge legd; deze waren geplant in den zomer van '27, hadden zich niet sterk ontwik keld, maar ze waren alle vrijwel gelijk. Zooals te venvachten was, werd de oogst niet gToot, bleef zelfs beneden het gemid delde. Het geheele verloop was bij de planten onder gewoon glas veel gunsti ger dan bij de andere. Die onder Vitrexglas bleven al dadelijk in ontwikkeling achter; zij groeiden slechter, waren spilliger, had den een lichtere kleur, en bloeiden later. Dit behoefde niet te verwonderen; want liet fijne draadwerk benam veel licht, ook omdat zich tusschen het gaas gemakkelijk vuil vastzette; bovendien was er dit na deel, dat het draadwerk roestig werd, ter- iWiji het Vitrex nog dit tegen heeft, dat de ramen iichter zijn, en dientengevolge bij W'ind lichter van de bokken afwaaien. iWaar de geheele ontwikkeling en ook de bloei later was, kon onder de Vitrexra- men ook later geoogst worden, dit -scheelde bijna 14 dagen. Toen kon de eer ste pluk begonnen worden bij de rand- pLanten, die geprofiteerd hadden van het licht, dat door het gewone tuindersglas viel De ramen brachten op slechts 0.70 KG. (7 ons), de 15 oandere 12V2 KG. De aardbeien onder gewoon glas ga ven derhalve naar verhouding 6 maal zooveel. Het Vitrexglas heeft dus niet voldaan, en ook de proef met Vio rayglas viel in verschillende opzichten ongunstig uit. de koeien) door den Deen Hanssen en den Duitse her Hanson nieuwe, betere nor men zijn gevonden, terwijl Finger ling ze gaf voor varkens. Intusschen is bij net opstellen van deze voedernormen geen rekening houden met een factor, die de laatste jaren veel van zich heeft doen spreken, n.l. met de vitaminen, edel- stoffen of levensstoffen. Speciaal de kip pen bleken zeer vatbaar voor het ont breken van stoffen, die men scheikundig niet kon aantoonen. Verschillende vita<- minen heeft men ontdekt en ze ach tereenvolgens A. B. C. D. E. vitaminen gedoopt. Ook heeft men van verschillende voedermiddelen nagegaan, welke vitami nen eA in aanwezig waren, welke er in aanwezig waren, welke er in ontbraken, om zoo bij de samenstelling van het rant soen er ook rekening mee te kunnen houden, dat van een bepaalde vitamine geen tekort ontstond. Nu is gebleken, dat de D. vitamine in groote hoeveel heid in de levertraan en vooral in de ruwe levertraan aanwezig is. Vooral de kippen hebben hieraan groote behoef te, wat 't beste lijkt als er geen of niet voldoende van deze stof in 't voe der voerkomt. Immers ze worden ge voeliger voor ziekten, gaan windeieren leggen, dunschalige eieren, de bevruch ting der broedeieren is slecht, de kui kens groeien slecht en krijgen beenzwak te, enz. Allemaal tengevolgen van het ontbreken van vitamine D. Pluirnveee heeft :n verhouding tot andere dieren veel meer vitaminen en mineralen noo dig dan andere dieren. Levertaan is nu een goed hulpmiddel. Het bevat behal ve de genoemde vitamine D. ook nog een goede hoeveelheid fosfoerzure kalk, wat beenveisterkend werkt. Alleen, bij aan schaf cliënt men wel op te letten, of er ook knoeierijen in 't spel zijn? Onlangs nog. Di. T. Hennepe maakte er in de Bedrijfspluimveehouder gewag van, dat een firma „goedkoope" levertraan kocht, die voor een derde uit smeerolie bleek te bestaan. Het is te zieu als men iets schuin op 't oppervlak kijkt. Neemt men dan een blauwachtige kleur waar, zooals wanneer men olie op water giet, dan is er beslist knoeierij in 't spel. Lever traan is uitstekend, mits zuiver! S. LEVERTRAAN IN 'TOCHTEND VOER 1 Toen men begon de voeding der die- Iren te bestudeeren, bleek mij spoedig, icLat een dier noodig heeft, om te kun nen leven, groeien en produceeren, eiwit, zetmeel en vet. Voor 't eene dier meer, ivoor 't andere minder. Ook de verhouding (Waarin deze bestanddeelen in het voed sel moesten voorkomen bleek voor alle idieren niet giet gelijk te zijn. Het is de verdienste van den Duitscher Kellner geweekt, dat hij door nauwgezette proef nemingen gekomen is tot het opstellen yan z.g.n. voedernormen. Ook thans nog, nu, we 40 50 jaar verder zijn hebben Idie normen nog groote waarde, hoewel yoor verschillende dieren (speciaal voor verzacht en geneest men met O - o 1 1 1 I Ek£- -V-v.l'.-V.V^ Geboren: Ida d. v. P. Hoesen en Kloot. Getrouwd: W. de Gruijter 25 f. met M. Naaijen 21 j. Overleden: W. A. Kramer 75 jj. echtgen. van J. C. Pellikaan; T. van der Vliet 45 j.J. G. Kentie 75 j. wei. van A. Smits. Geboren: Jacob z. v. J. van Dongen en van P. J. de Geus; Christiana d. A. Ruiters en van P. van Dalen. Levenloos aangegeven kind van A, Klui- tenaar en D. G. Prins. Overleden: S. Faro, 75 j., weduw naar van D. van Eersel; M. G. Kuijpers, 65 j., echtgen. van J. A. Pieterse. Geboren: Geertrui, d. v. G. v. Aalst en P. de Weerd; Jenneke, d. v. J. H, van Heemskerk en J. van KapelKa- trinus, z. v. H. van Heemskerk en L'. Keijnemans. Getrouwd: J. N. Boon, 25 j. met W'. C. Oomen, 23 j.J. Sehreuders, 32 j. met P. van cle Werken, 22 j.; O. Hak» met W. Verheij. Overleden: A. Vos, 77 j., wed. J. v. d. Steenhoven; A. Bruijgom, 25 j., echtgen. v. J. v. Herpen. Geboren: Johanna M., d. v. J. r. Dongen en C. W. Montens; Josiiia D. d. v. J. Dubbelman en L. E. van Baaien; Wilhelmus P. E., z. v. C. J. Vervoort en A. A. de Ruijter; Lucien G. z. v. M. C. J. Berkelmans en J. M. van Don gen. Getrouwd: N. O. van de Ven 22 j. met P. J. Verschuren, 18 j.J. Rawie, 29 j. met M. J. Nouwens, 34 j.; P. W:. M. A. Verschuren 27 j. met A. W. C. Pols, 25 j.A. H. Boom, 32 j. met C. Wi. Savel- kouls, 35 j.G. Th. Ciliacus, 26 j< met H. M. van Dongen, 19 j. Overleden: C. C. Verschuren, we duwnaar van M. E. Poppelier, 85 g. De Prijs van het N. S. F. 4 Radio ontvangtoestel, in clusief 4 Philips1 lampen bedraagt voor 4 Volt's accu voor Wisselstroom 'W Ê-'-v. t w;

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 6