m m m m m Levering van Drukwerk Firma L. J. Veerman, voor den halven prijs iten, Si Profiteert hiervan Ziet onze speciale E ..IN DE PARADIJSVOGEL" m H DAMRUBRIEK. liimieiilaiid Gezondheidscommissie, GORINCHfcM EVENEENS Redakteur M. J. L. BÉNEKEB, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Hen word verzocht alle kor responded tie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. OPLOSSING PROBLEEM. Aateur C. BAX, Heesbeen. De stand in cijfers was Zwart 6, 40, 12, 14, 17—20, 23, 24. Wit 2127—29,32—34,38,41—44 en 47 De oplossing is 43-39 27—21 28-22 47-42 38—32 17X26 26X17 17X^8 48X46 46X28 33X15 15X11 39X10. 24X33" 6X17" Onderstaande studie is een partjjfragment oil de vierkamp gespeeld te Heusden, Kerstmis 1928, uit de partjj Vogelaar Béeker. - 'mu II wm 11 IH 1 ISI m B 11 lü HP Ww a Hi HP u a HL pp iü HP ÜP Dr. THORN Pcppenarta, houdt consult tea hoiie van de BAZAR «DE POTTEMAN* E i a d Gorkum. spoedig, net en billijk, door HEUSDEN. Zwart aan zet zjjnde in bovenstaande stand laat zich de directe winst ontgaan (door 32—28, 31—27 en 37X6) en speelde 4439. Hiervoor de volgende varianten Op 39, 510 en 1520 volet 3933 en vervolgens 3228 en 3127 Op de afruil 1420 volgt eveneens 39 - 33, met schjjfwinst. Zou Zwart 1147 speleo dan kan Wit winnen door 3933 (19 24) 3328 27-22! 40-34, 38X7; en op 40—44 wit 4339. Inplaats hiervan kan Zwart een verliezende damzet uitvoeren b.v. 3 9, 4520, 16X47 met verloren stand. Tenslotte, zou zwart 19 24 spelen, dan Volgt weer 3933 met de tans voormelde dreigingen en wint een schijf of de party. Heel mooi is de ontstane verliezende dam zet voor zwart door: 1420 15 20, 22—28, 29—33, 46-21, 18X49 (wit 7X9) «nz. Ni wit 4439 is de schynbaar zwakste zet 22 28 voor Zwart het besie verweer. Op Wit 41 36 met byna zekere schijf winst volgt: 29—33 (38X29) 23X34 (32X23. anders volgt direct 1822 met vu et) 49X28 (X) 48—22 (27X20) 15X44 (4339) 44X33 met ongeveer gelyke stand. (Analyse de Graag). Rectificatie artikel «Het Motief-Probleem. le gedeelte: In de 25e en 26a regel wordt gelezen «voort pro bleemc i. p. v. soort-pro bleem. 2e gedeelteDe 4e regel moet zyn «de meest bizarre stand* (Fantasie-probleem). 3e gedeebe 2e regel boven 't diagram moet «veranderen* zyn «verwerken*. 4e gedeelte 2e regel onder de motief- stand leze men «contrast* i. p. v. «contract*. In de daaropvolgende zin «gees tig* i. p, v. «gunstig*. DE zetelende te HEUSDEN, is samengesteld als volgt H. PRINSEN te Vlymen, Voorzitter. N. VAN DER MAADEN te Wjjk. W. F. HILWIG te Heusden. Dr. G. J. DE VRIES te Almkerk. A. VAN DE WIEL te Drunen. J. L. G. KINGMANS te Woudrichem JAN VISSER Az. te Werkendam. H. J. VAN EGGELEN te Heusden, Secretaris. Bij die Commissie kunnen klachten worden ingebracht over den met de gezondheid strjjdigen toestand van woningen, waterloo- pen, slooten, mestvaalten, goten enz., over drinkwatervoorziening in 't algemeen, waarbij de volks gezondheid betrokken is. Geweldige brand. Zooals wij in ons vorig nummer reeds melden L Dinsdag bet monumentale stad huis te Leiden en belendende perceeleu totaal uitgebrand. Omstreeks half 5, ontdekte de nacht wacht, die als gewoonlijk de ronde deed door het Leidsche Stadhuis, brand in een vertrek, gelegen in een nevengebouw beven de af deeling Burgerlijken Si and aan de Visehmaxktstraat. De man allermeerde onmiddellijk de politie en de brandweer en hij keerde toen naar den brand terug om te trachten zelf het vuur te blus- schen. Door den rook werd hij evenwel be wusteloos en toen korten tijd later de brandweer arriveerde, moest hij worden weggedragen. Het vuur greep ontzet tend snel om zich heen, aangewakkerd door den feilen Z.-O.-wind. In een ocgen-1 blik sloeg het vuur van het eene vertrek over naar het andere en weinige minuten later was ook Leiden's Stadhuis zelf waartegen de afdeeling is aangebouwd aangetast. Met groote kracht woedde het vuur en toen de brandweer met 2 mo torsporten op de plaats des onlieils arri veerde, stond ook het eeuwenoude stad huis in lichte laaie. Bij de felle koude de thermometer stomal, op 15 gr. C. verst had de brandweer een zeer moei lijke taak en zij zag spoedig in dat zij zender assitentie het vuur geen meester kon worden. Assistentie werd verzocht van alle brandweercorpsen in den omtrek. Den Haag arriveerde al spoedig met twee greote motorspuiten. Voorschoten, Oegst- geest en andere gemeenten volgden, met min of meer verouderd materiaal. De Haagsche brandweer kon echter aanvan kelijk niets uitrichten, daar de motoren bevroren waxen. Er ging een uur mee gemoeid voordat zij water kon geven. Het was bij deze lage temperatuur voor de brandweerlieden bijna niet mogelijk het biusschingswerk te verrichten. 1 Ondanks de groote vuurzee die jde brand vormde, bevroor het water bijna onmiddellijk. De brand dreigde steeds groot er en omvang aan te nemen. Het puurde niet lang of de, ook aan het stadhuis grenzende conciërgewoning stond in lichte laaie en kort daarop had ook het perceel van de firma Goddijn en Ba- yen vlam gevat. Hoog laaiden de vlammen en er viel weinig te blussehen. De brandweer besloot zich te beperken tot het beschermen der overige aangren zende gebouwen. Reeds dit was een moei lijke taak, want tot zelfs aan de over zijde der straat vatten de daklijsten vlam. Alle omliggende woningen werden op las' van de brandweer ontruimd. Binnen en kele uren was het stadhuis totaal uitge brand. De vrij kooge toren zakte tegen half zes in elkaar, steeds wanneer een verdieping het begaf viel een vonken regen naar beneden en de brandweer had de grootste moeite nieuwe uitbreiding van den brand te voorkomen. Van het stadhuis bleef niets gespaard. Tegen half 8 in den morgen stonden nog slechts de muren overeind. Slechts eenige waardelooze boeken kon den worden gered. Van het 2 verdiepingen hooge gebouw met een prachtigen gevel en het bordes, was niets dan een puin hoop overgebleven. Alleen de muren wa.- ren blijven staan. Alles was verzekerd. Het stadhuis was een der oudste gebou wen a °n de stad en behoorde tot de beste voortbrengselen van de Hollandsehe Re naissance Reeds voor 1392 bestondereen stadhuis, dat later herhaaldelijk vergroot en gedeeltelijk hernieuwd werd. Vooral de raadszaal en de schepenkamer met haar fraaie gobelins en schoorsteenen waren van groote waarde. Wijziging L. O.-wet 1920. Wegneming der vrijheidsbeperking der gemeenten bij de plaatsing van wacht gelders. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van art. 56, 4e lid en art. 104, 4e lid der L. O.-wet. Dit ontwerp beoogt om de vrijheidsbe perking der gemeenten bij de plaatsing van wachtgelders weder weg te nemen, in dien zin, dat het echter niet mogelijk is aan een openbare school een niet- wacldpelder te benoemen, terwijl nog iemand beschikbaar is, die door de ge meente zelve met recht op wachtgeld was ontslagen. 1409 Berden Amsterdamsche snert. Dinsdag tusschen 5 en 6 uur is, als noodmaatregel, welke door B. en W. van Amsterdam in verband met de felle k u- de is getroffen, in 9 gemeentelokalen over de stad verspreid, gelegenheid gegeven, aan hen, die daaraan behoefte hadden te gen betaling van 5 cent een warm maal te nuttigen. Er was in al deze lokalen, waar tafels- gedekt met wit zeil, waren neergezet, voor ieder beschikbaar gesteld, een b >rd erw tensoep met een stuk worst. De leider, de heer Timmermans, directeur van deafd. Kinderkleeding en voeding, die met de lei ding belust vas, had er op gerekend, Jat ongeveer 5000 personen de gelegenheid zonden aangrijpen, die het gemeentebe stuur den armen lieden zoo welwillend heeft geboden. Er hebben zich echter in totaal slecht? 1409 menschen, waaronder zich geheele gezinnen bevonden, voor dezen biliijkel avondmaaltijd aangemeld. De uitdeeling en hei nuttigen van de maaltijden had over het algemeen een geregeld en ordelijk verloop. Alleen in de Jordaan trachtten eenige menschen, klaarblijkelijk op een relletje belust de zaak in de war te stu ren, door van de vrouwen, die met het uitdeelen der porties erwtensoep belast waren te eischen, dat deze bun gratis zou worden gegeven. De politie greep hier echter afdoende in. o—- Verdere branden. Te Gouda, zijn de brandweerkazerne en het magazijn van plaatselijke werken uit gebrand Te Vlaardingen brandde een kleeding magazijn uit. In de Purmerwerd een kapitale boerderij in de ascli gelegd Te Dalfsen ging de cichoreifabriekgroo- tendeels in de vlammen op. Te Winscho ten brandde 'n garage af, waarbij drie auto's werden vernield. O-- Kind verbrand. In de woning van den heer Binders te Tongelre deed zich een droevig ongeval voor. Terwijl de moeder afwezig was had een der kinderen met een schop gloeien de kolen uit een kachel gehaald en deze in een wieg geworpen waarin een kind sliep. De kleeren vatten vlam, zoodat de kleine ernstige brandwonden opliep en naar het ziekenhuis werd overgebracht. Men vreest voor het leven van het kind. -o- Griep ender militairen. Naar wij vernemen heerscht de griep in vrij ernstige mate onder de Utrechtsche militairen. Het Militair Hospitaal is ge heel \el, terwijl bovendien alle noodzaien in gebruik genomen moesten worden. Overwogen wordt nog een apart noodzie kenhuis in te richten, waarvoor een ge deelte van de kazerne Damlust zal worden aangewezen. Tot dusver kwamen een paar ernstige gevallen voor. Overigens heeft de ziekte geen kwaadaardig gevolg. O— Au(< bus-rit op het ijs. Een autobus op het ijs Idat mag toch wel een zeldzaamheid worden geacht. Toch hebben velen te Anna Paulownn deze zeldzaamheid kunnen zien. Na tevoren het ijs op dikte te hebben onderzocht heeft n.l. de autobushouder V. te Van Ewijcksluis zich met een zijnei bussen aldaar op het ijs van bet Oude Veer begeven en een rit naar Kleine Sluis en weer terug langs deze wijde wa tervlakte gemaakt. Alleen het op en van het ijs komen gaf eenige moeilijkheden, maar overigens werd de rit zonder ee- nig gevaar volbracht. Of dit ijs dus be trouwbaar is I -O— Voorzichtig met terpentijn 1 Toen een Duitsch dienstmeisje, de 22- jarige K. B„ in de woning van haar mees teres aan de Zuiderwerfiaan 14, te Den Haag, terpentijn in een flesch had over gegoten, had zij daarbij een hoeveelheid gemorst, die op haar kleeren was geko men. Zij schonk hieraan verder geen aan dacht. Doch toen zij kort daarna in de ka mer bij de brandende kachel kwam, vat ten haar kleeren vlam. Op haar hulpge roep snelden daarop de bewoners toe, die de vlammen wisten te dooven. Het meisje was echter ernstig gekwetst en moest in het ziekenhuis aan den Zuidwal wor den opgenomen. O Ergerlijke baldadigheid. Eeaige jongelieden te Sliedrecht had den op een wetering een groote bijt ge bakt en die weer netjes met ijs gevuld. Vervolgens gingen ze zich verdekt op stellen om de resultaten van hun minder waardig gedoe te zien. Eerst kwamen eeu paar dames de wetering over, doch die zagen bijtijds, dat het ijs los was. EveD later kwam een 15-jarig meisje op dit ijs, haar kleiner zusje op een slede voort duwend. Plotseling schoot het kleine kind met de slede in de diepte en verdween on der het ijs. Direct schoot hulp toe en vrij Spoedig is bet meisje onder ,het ijs) vandaan gehaald. Toch had liet nogal water en modder ingekregen. Tegen de onverlaten is proces-verbaal opgemaakt. Brand te Eefde. Maandagavond is tengevolge van het ontdooien der centrale verwarming door loodgieters, die daarbij een benzinelamp gebruikten, de voor enkele jaren gebouw de buitenplaats Huis ter Beek te Eef de (gem. Gorsel), totaal afgebrand. De buitenplaats wa,s het eigendom van den heer A. ter Weeme. Van den inboedel kon niets worden gered. De brandweer kon niets uitrichten. De reis van de Schuttevaer. De reddingboot „Schuttevaer", die 13 dagen geleden te Lissabon is aangekomen, heeft Maandag wederom zee gekozen met bestemming naar New York. De beman ning van 3 personen hoopt op de Azoren een tusscbenlanding te doen. •O— Brand te Schoonhoven. Dinsdagmiddag 4 uur ontstond te Schoonhoven brand in de garage aan de Koestraat van de Amerikaansche Reis bioscoop, directeur de heer P. C. Dis. De garage brandde geheel uit, ook de auto ging verloren. De films en een film apparaat wist men nog bijtijds in veilig heid te brengen. De brandweer was spoe dig ter 'plaatse en slaagde erin de aan grenzende perceelen te behouden. o— Kolendampvergiftiging. Dinsdagmorgen is in den tuin van den heer A. v. Staalduinen te 's Gravenzande de 20-jarige knecht C. Luiken levenloos in een stookkas gevonden. De 18-jarige knecht J. Luiper lag er bewusteloos. Beiden waren in den afgeloopen nacht belast geweest met het stoken, hetgeen met open briketvuren geschiedde, aan gezien de centrale verwarming defect was. De door deze vuren ontwikkelde ko lendamp heeft vermoedelijk beide stokers gelijktijdig het bewustzijn doen verliezen. O Door de koude bevangen. Te Steenderen is de 66-jarige melkrij der W. op zijn dagelijkschen rit op den wagen doodgevroren. Hij werd stervende gevonden met de leidsels nog in zijn hand. Te Mildam (F.) is de bejaarde vrouw Otter door de koude gestorven. Te Breskens zijn twee meisjes door de koude bevangen. Een barer moest in het ziekenhuis te Oostburg worden opgeno men. De 73-jarige heer A. Risseeuw, presi dent,-kerkvoogd te Schoondijke, is bui ten door de koude bevangen en spoedig aan de gevolgen overleden. Meisje bewusteloos op den weg ge vonden. Door een auto overreden. Dinsdagavond omstreeks 8 uur vonden twee heeren, die op den Rijksstraatweg onder Oegstgeest met een auto reden, een meisje bewusteloos langs den weg lig gen, dat door een auto was overreden. Nadat de politie gewaarschuwd was, stelde deze vast, dat het meisje de 16- jarige dochter was van den caféhouder Van Leeuwen uit Oegstgeest. Zij werd naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht, doch bij aankomst aldaar bleek zij reeds te zijn overleden. —o Auto tegen een boom. Een doode, eenige gewonden. Op den Loosduinscheweg bij de Gas laan is een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een groote personen auto, bestuurd door den 23-jarigen H. J. S., botste met groote \aart tegen een vrachtkar op en reed daarna nog tegen een boom. Toen de Geneeskundigen Dienst ter plaatse \ersclieen en één der inzittenden*' den 36-jarigen F. v. G. onder' den wagen vandaan haalde, bleek deze reeds te zijn overleden. De 39-jarige E. v. ,E., de 14-ja rige W. v. E., de chauffeur H. J. S. en de 51-jarige M. de J. werden naar het zie-, henhuis gebracht (Zuidwal), de eerste, met een gebroken been, de anderen mét een hersenschudding. Door den Geneesk. Dienst zijn later nog vei honden de dames E. geb. G. en mevr. v. G., eehtgenoote van F. v. G. o— Kolendampvergiftiging in een schooL. In de vierde klasse der O.L. School te Moordrecht hebben zich gevallen van kolendampvergiftiging voorgedaan. Bij den. aanvang der lessen, des morgens 9 uur wilde de kachel in die klasse niet door branden. Tijdens de lessen werden ver schillende kinderen onwel en werden naar huis gezonden. Verschillende kin deren begonnen thuis te braken, klaagden over hcofdpijn en vermoeidheid. Het ge volg was, dat eenige ouders naar da schooi gingen om inlichtingen in te win nen. Toen bleek dat zich in het lokaal ko lendamp had verzameld. De kinderen kre gen allen vrijaf. Een gecompliceerd verdrinkingsgevaL 2 Dooden. Woensdagmiddag is een tot dusver on bekend gebleven persoon vermoedelijk af komstig uit Voorhout in een vaargeul op de Kagermeren onder de gemeente War mond door het ijs gezakt en verdronken.' In opdracht van den burgemeester van Warmond, begaf zich de gemeente-veld wachter Romein in gezelschap van den rijksveldwachter Jacobs en den jachtha- venmee, ter Visch per ijsvlet van laatst genoemde naar den overkant der meren, waar in een boerderij het lijk werd ge borgen. Bij hun terugkeer echter geraak ten de 3 (mannen te water. Jacobs en do heer Visch wisten zich aan de ijsvlet vast te grijpen en zich zoodoende bo ven water te houden. Op hun hulp geroep kwam de heer Koppe uit War-, mond 10 minuten later aangesneld enk wist- met behulp van eenige ladders de- zo beide personen te redden. De 35- jarige gemeenteveldwachter Romein, was evenwel in de touwen van de ijsvlet ver ward geraakt en kwam jammerlijk om het leven. Hij was gehuwd en vader van 4 kinderen. Slachtoffer van het ijs. Twee jongens zijn, toen zij de ri vier Ie Merwede bij Sliedrecht over wil den steken door het nog te zwakke ijs gezakt en verdronken. Een derde werd op een andere plaats op de rivier met veel moeite gered. twee jongens zijn, de 15-jarige V. en de 10-jarige E. bij de Merwedehaven te Dordrecht door bet ijs gezakt en ver dronken. Ongeluk of misdaad? Dinsdagmorgen is in de Hoogravensche Wetering bij de Jan van Arkelstraat te Utrecht het lijk gevonden van een 20- jaxige gehuwde vrouw. Het lijk lag onder* het ijs, terwijl het water zeer ondiep- was. Vlak bij de bijt in het ijs is de hoed en mantel van de verdronkene ge-' vonden. De politie stelt een onderzoek in of hier misdaad, dan wel een ongeluk in het spel is. o— Doctlgevroeren. Bij den landbouwer G. J. Takken, te Baineveld is Dinsdag in den hooiberg een landlcoper, die daar een schuilplaats te- gfen de koude had gezocht, doodgevroren gevonden. Tengevolge van de felle koude is Dins dag een kind van een woonwagenbewo ner, die met zijn wagen te Bergentheim stond, d oodgevroren. WINTERJASSEN ULSTERS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 4