Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo. 4891 Woensdag 20 Februari Plaatselijk Nieuws Ingezonden Parlementair Overzicht. GRIEP ABDIJSIROOP Itubriek van den Arbeid bij Griep en Influenza Hoest, cKeefpijn Dat is AKKER'S Voorde Borst Land- en T uinbouwwereld BIJDRAGEN BEHOORENDE BIJ HET Dat benauwde gevoel Foster's Maagpillen ALMKERK. DUSSEN. 's GRAVENMOER. HERPT. NIEUWENDIJK. Het zoontje van J. y. geraakte met OUDHEUSDEN. zien. Andere bezwaren werden ook weer- POLITICUS. MIJNHARDT'S dese stijgt TOor de arbeid®" in de industrie waarschijnlijk nog grooter is dan die ia den landbouw, zoodat. ver- o-eleken met de arbeiders in de industrie, de landarbeiders in een minder gunst ge pceitie zijn gekomen. Bovendien hee t de toenemende werkloosheid waarschg lijk locnsveihocging voor sommigen Wc^arue- loos gemaakt. Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos 3 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten 60 en 30 ct. By Agoih. en/ Drogisten. Geschiedenis van het Land van Heusden en Altena ra den Hommel er waard 21) Kicuwsblad als gevolg van slechte spijsvertering, zal spoe dig verdwijnen na ge bruik van Poster s Maag- pillen, het laxeermiddel bij uitnemendheid. Alom verkrijgbaar d f 0.65 per flacon Den landbouwer A. v. S. alhier had het ongeluk van een hooizolder te vallen; met 't gevolg dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Donderdag had de 18-jaxige P. het ongeluk met zijn linkerhand beklemd te raken tusschen de braakmachine in de vlassherij van den heer Van V. Hij zal waarschijnlijk zijn vingers moeten mis sen. De jongen is naar het ziekenhuis te 's Hertogenbosch vervoerd. Met Vastenavond gaf de fanfare „Wilhelmina" een goed geslaagde uit voering bij den heer Leemans hotel ..De Koppelpaarden", met medewerking van de humoristen Hanegraaf en Pennings uit Hank (Gem. Dussen). De muzieknum mers werden keurig uitgevoerd. Ook net humoristische gedeelte viel zeer in den smaak. Vooral de voordracht „De Samenzweerders" had veel bijval. De op komst was echter gering wat zeker aan de hevige koude te wijten geweest is. A.s. Zondag 24 Febr. hoop in de Chr. Ger. Kerk op te treden de Weleer waarden heer Ds. H. Jansen Leger- en vlootpredikant te 's Gravenhage. 's Mor gens om negen uur en 's avonds om 6 uur. Op de j.l. gehouden vergadering der Chr. Zangvereeniging „Exelsior" al hier werden tot bestuursleden herkozen de heeren: P. Timmermans voorzitter en G. Netten secretaris. Verder werd beslo ten onder leiding van haren directeur A. Christ op tweede Pinksterdag deel te nemen aan het Nationaal Concours voor zang en muziek te Dalem bij Gori- jcihem en wel jin de tweede afdeeling. Donderdagavond gaf de Chr. Zang vereeniging „Hallalujha" eene zanguit voering in de Geref. Kerk bijgewoond door een tamelijke schare van belangstellen den. Onder leiding van haren directeur den heer J. J. v. d. Put uit Breda en met medewerking van den heer J. Lurj- ten te Breda werd het programma keurig afgewerkt en leverde het geheel een genoegelijken avond. Door het gemeentebestuur alhier zal aan de vereeniging ..V.I.O.S.'" alhier, ten behoeve van de goed gekeurde spring- stieren een subsidie worden verleend van f 75.-. I Ui i In de gehouden vergadering van de schuttery „Sint Catharina" alhier wer den tot bestuursleden gekozen de heeren H. Paauw, voorzitter, Jao. Kuij3, secre taris en Seb. v. Sprang, Adr. de Kort, Nico en C. de Kort als bestuursleden. Er werd besloten om met Pinksteren weder om vogel te schieten. Het woonhuis van het schutterslokaal werd verhuurd aan ihet lid Mart. Fitters Az. De apologetische cursus, die in de de R. K. bijz. school door den WelEerw. heer Maas, kapelaan te Heusden, werd gegeven, is gesloten. Aan het slot der laatste les bracht de ZeerEerw. heer Pas- stoor Timmermans der WelEerw. heer Maas dank voor dezen zoo duidelijk ge geven cursus en hoopte dat hij voor de cursisten veel nut zou afwerpen. Ook werd door den heer Hendr. de Wilt, voorzitter van den Jonge Boerenstand, een woord van dank ^gebracht. Deze hoopte dat kapelaan Maas bij een vol gende cursus wederom bereid zou zijn deze te leiden. zijn slede op de Bakkers kil door het ijs. Met veel moeite wist men hem van een wissen dood te redden. De collecte gehouden in de Geref. Kerk voor het Zendings Hospitaal de Ma- ga lang bracht f 203.03 op. Een felle schoorsteenbrand woedde deze week bij den melkrijder A. D. de hulp van zijn broers alsmede eenige buren bluschten den brand, en redden velen van een groot onheil. C. van Burgel alhier, hakte zich zoodanig in zijn hand met een riethaak dat hij zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school alhier, de heer Klop van Noordeloos. In de Chr. school alhier werd de jaarlijkse he ouderavond gehouden. Alle plaatsen waren bezet. De voorzitter den heer C. van Helden opende de vergade ring. De voordrachten en opstellen en het zingen der kinderen viel nogal in den smaak. Het hoofd der school en, Mej. oor den Dag hielden elk een onderwerp, waarin vooral op de beteeke- nis van een goede Christelijke opvoeding werd gewezen. Ds. de Bruijn sprak het slotwoord. De avond had een gezellig verloop. Voor het Comité voor winterlezin- gjen trad op Ds. \G. R. Kuijper van Rotterdam met het onderwerp „Saul en David in hun beteekenis voor het ge heel der Gods Openbaring". Na opening der vergadering door den Voorzitter de heer F. Wisse hield spr. zijn rede die met groote aandacht werd aangehoord. Spr. deed vooral uitkomen de tegenstel ling tusschen koningschap van Saul en dit van David. Het koningschap dat den mensch verheerlijkt en dat hetwelk God verheerlijkt. De veel beloovende Saul moest zijn regeering zien mislukken om dat zijn Koningschap aian werkelijker! Jehovahdienst vreemd was, maar David ofschoon gebrekkig en zondig was de man die zich in alles aan Godswil onder wierp. Zoo kon hij ook type zijn van den Christus, die uit zijn geslacht gebo ren zou worden. Na de rede eindigde de spreker met dankzegging. De vergade ring was goed bezocht. De vrouw van v. L. ging even water halen, gleed uit '.en viel zoo, dat ze daarbij eenige ribben brak. Het vallen zit in deze streek wel in de lucht (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Volgens een mededeeling in het Nieuwsblad van Vrijdag 8 Februari on der Plaatselijk Nieuws, trof ons het vol gende MEEUWEN. „Alhier trad enkele malen, niettegen staande de consulent voor hem waar schuwde, een zekere van Driel op voor de Herv. Gemeente, voorgevende, dat hij een leerling is van Dr. Severijn te Dor drecht en studeert voor Predikant in de Herv. Kerk. Uit verkregen inlichtingen blijkt nu, dat hij geen leerling is van Dr. Severijn en dat deze hem voor vol komen onbevoegd en ongeschikt houdt voor een predikdienst. Dit strekke de Kerkeraad te Meeuwen tot waarschu wing." Wij hebben onszelven afgevraagd Heeft de schrijver bij een dergelijke pu blicatie als deze wel nuchter nagedacht, of hij op goede gronden kan bewijzen, dat dcor genoemde persoon dit is ge zegd?1 Indien wél, zoo noodigen wij hem vriendelijk uit dit dan met be- wijzen te willen staven. Voor ons staat vast, dat dit op onwaarheid berust. Wat de persoon in kwestie betreft, die hier van beschuldigd wordt, dit gezegd zou hebben, is noch het een noch het ander waar. Vervolgens is aan den Kerkeraad zelfs geen teeken van waarschuwing ge geven. Wij vertrouwen, dat onze zeer geachte opsteller van deze mededeeling zich ont houden zal van. een zoodanige beschul diging. Wij meenden, dat een woord van protest hier niet achterwege mocht blij ven. KERKVOOGDEN EN KERKERAAD, NED. HERV. GEM. MEEUWEN. De Tweede Kamer roert zich weer voer het forum der publieke belang stelling De Mijnbegrooting Een minister is geen geslagen hond Demoxatisch tijdsteeken. De Nederlandsche honderd waren dan eindelijk weer bijeen. En de hoofdman over honderd, meneer Ruys verhief zich weer van den voorzitterszetel in de Twee de Kamer, de geachte afgevaardigden speechten weer en critiseerden en zei den harde dingen aan het adres van den minister of van iemand anders, en we deden net, alsof er geen vuiltje aan de lucht was en er niet vóór de vroege Paasch nog heel wat moest worden af. gedaan Dies doken we onder en daal den af in de mijnen. Want het ging toe vallig oyer de Staatsmijnenbegrooting voor 1929. Geen wonder dat er veei zwarte gezichten waren. Meneer Drop (s.d.) was ten minste niets tevreden, klaagde over het ministerieel beleid, dat blijkbaar den arbeiders allen invloed op het bedrijf wil onthouden. Er moest een internationale regeling voor productie en afzet der kolen komen, iets dat in het economisch comité van den Volkenbond was opgenomen. Wat onze regeering hier in wel zou doen? (Om het dan maar met een tusschen haakjes te zeggen: niet veel. Ten minste de minister zei dat Neder land zich niet kon aanmatigen in deze kwestie de leiding te nemen.) Verder oefende meneer Drop kritiek op het rap port inzake de ramp in staatsmijn Hen drik en nam het den minister kwalijk ten onrechte, zooals later zou blijken idat er naar aanleiding daarvan geen verbetering in het Staatsmijntoezicht komt. Onverantwoordelijk was het, dat het arbeiderselement niet in den Mijn- raad vertegenwoordigd was. Nu, meneer Hermans (r.k.) had ook bij na geen goed woord voor meneer v. d. Vegte over. De mijnramp in „Hendrik" was te wijten aan een samenloop van omstandigheden, maar ook aan plichts verzuim en onvoldoende toezicht. De luchtvel versching was niet in orde. De hoofdingenieur bad vóór de ramp de ge vaarlijke post 436 niet geïnspecteerd. Dat was een overtreding van het mijnregle ment en het deed onaangenaam aan, dat de hoofdingenieur het verzuim af wentelde op den arbeidscontroleur. Het mijnieglement was verouderd en herzie ning was noodzakelijk. Verder was het Staatstoezicht tekort geschoten. Ten slot- Griep is vooral gevaarlijk om de complicaties, die ge makkelijk ten gevolge van haar verzwakkenden in vloed op het algemeene gestel kunnen optreden. Wacht dan ook niet langer en neem vandaag nog de versterkende legd. Nader zou overwogen worden de doorbetaling van loon op Chr. feestda gen. En bij de subsidie aan kerkgenoot schappen werden r.k. en protestanten op gelijken voet behandeld. De mogelijkheid van exploitatie van den kolentip te Maas- bracht had de ministerieele aandacht. Ten slotte gaf de minister een raad, die den socialistischen afgevaardigden allen wind uit de zeilen nam, en wel een teeken was van onzen democratischen tijdsgeest. De minister juichte namelijk samenwerking tusschen werknemers en werkgevers van harte toe, en, nu hij voor de laatste maal de mijnbegrooting verdedigde, wilde hij nog eens de arbeiders aansporen tot de vakorganisatie toe te treden. Dat zou aan hun positie ten goede komen. Neen, zelfszelfs Lou de Viseer had het niet overtuigender en democrati scher kunnen zeggen. "Was het een won der, dat de mijnbegrooting daarop z.h.s. werd aangenomen? Evenals trouwens een voorstel tot stichting van Het Neder landsche Postmuseum. te liet de verbolgen spreker een pro test hooren tegen het feit, dat de ko lentip i n Maasbracht nog steeds niet in exploitatie kon worden gebracht. Dan was er meneer Smeenk (a.r.), die ook al tekort schieting van het staatstoe zicht constateeren wilde en herziening van het mijnreglement ten gunste van. de veiligheid der arbeiders bepleitte. Dat ■meneer de Visser (die, met het hart., dat alleen voor Moskou en de karmijn- roode kameraden brandt) ontevreden din gen zeide, was heelemaal te begrijpen. Niets werd er gedaan om de levenspositie der art eiders te verbeteren. Toezicht liet gewoonweg alles te wenschen over. Verder moest er korter gewerkt worden. Maar het subsidieeren van kerkgenootschappen wad hem een doorn (om niet te zeggen een harpoen') in het oog. Dat was geestelijke vrijheidsaanranding in de mijnstreek. Ja, zie eens hier, dergelijke betichtingen kon meneer Langman (c.h.)niet op zich la ten zitten. En hij kwam dus even vertel len, dat hij zich volmaakt kon vereenigen met zulke subsidies. En dan kwam de minister voor het voetlicht. Niet als een boetvaardig zon daar, een in het nauw gedrevene. Dat moesten we niet denken. De Minister had nu blijkbaar genoeg van het eindelooze gehak op zgn beleid, vond klaarblijkelijk dat de beste stuurlui nog steeds aan den wal staan, weshalve hij ons duidelijk ver klaarde, dat hij niet voor ons stond als een „half geslagen hond", die niet ge noeg voor de mijnstreek zou hebben ge daan. Hii had nu eenmaal nooit beweerd, dat het mijnbedrijf een volmaakt bedrijf was, maar het ging niet aan om te zeg gen, dat de positie der arbeiders veel te wenschen overlaat. De minister had er nog bij kunnen zeggen: kijk eens naar Engeland, met zijn nog veel ou der industrie en veel krachtiger arbei derspartij, hoe is het daar Maar dat deed de minister niet e ens. Hij verklaarde dat evenwel nog steeds het oog op ver betering gevestigd is. Omtrent de fei telijke oorzaak van het ongeluk op de „Hendrik" viel weinig met beslistheid te zeggen, zoodat men voorzichtig diende te zijn met eigen kijk op de zaak als waarheid aan te nemen. Zeker het ware beter geweest, als bij het onderzoek het Staatstoezicht de lezing behouden had Dat was niet gebeurd. Zeker, het door zicht van Staatstoezicht was niet goed geweest. En de critiek daarop was uitge- loopen op aandrang tot herziening van het mijnreglement. Welnu, de minister verklaarde dat voorbereidende maat regelen zijn genomen om dit reglement te bezien en zeer waarschijnlijk te vher- DE WERKLOOSHEID IN DEN LAND BOUW. Dezer dagen is door de Sub-commis sie uit de Commissie voor de Economi sche Politiek, welke tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de omstan digheden, welke verschillende takken van ons volkbestaan ongunstig beinvioeuen en daarbij na te gaan in welke mate de ze de bestaande werkloosheid aantasten of uitbreiding daarvan tegenhouden, een rapport uitgebracht over den stand der werkloosheid in den landbouw. Na een uitvoerig onderzoek wordt de conclusie getrokken, dat men eigenlijk in de stre ken met betrekkelijk groote bedrijven, waarin akkerbouw op de zeeklei een belangrijke rol speelt, niet van werkloos heid kan spreken, behalve dan de seizoen werkloosheid in den winter. Ook in de weidestreken op de zeeklei, op de rivier- klei en in den tuinbouw komt zeer wei nig weikloosheid voor. De laatste is door de toeneming der glasculturen sedert 1914 nog oterk afgenomen. In de zandstre- 3treken ontbreekt een eigenlijk gezegde landarbei d erss tand. Intusschen is in de streken, waar werk loosheid voorkomt, deze sedert 1914 wel toegenomen. Daarvoor zijn verschillende oorzaken, bijvoorbeeld de slechte bedrijfs- uitkomsten en de betrekkelijk hooge loo- nen, waardoor de werkgevers zooveel mo gelijk op arbeidsloon willen bezuinigen. Verder het gebruik van machines, voor al van de dorschmachine. Het ophouden van den tijdelijken trek naar Duitsch- lana is in sommige streken ook van be teekenis, terwijl omgekeerd het tewerk stellen van Belgische arbeiders in Noord- Holland ongunstig beoordeeld wordt. De omzeiling van bouw- in weiland wordt speciaal in Z.O. Friesland als een oor zaak van werkloosheid genoemd, terwijl tenslotte de uitbreiding der bevolking uitei waard ook van beteekenis is. Daar naast staat dat de uitbreiding en de in- tensiveeriüg van den tuinhouten de ge legenheid om buiten den landbouw werk te vinden, bijvoorbeeld in de industrie, in de havens en in de mijnen, de werkloos heid in den landbouw verminderen. Ook werden ten deze nog genoemd de hooge landprijzen, die (aanzetten tot ontgin ning. Op de vraag in hoeverre de arbeid van de gehuwde vrouw tot werkloosheid der mannelijke arbeiders bijdraagt, is in het algemeen geantwoord, dat deze niet leidt tot vermindering van de arbeidsgelegen- voor de mannen, aangezien het alleen werkzaamheden betreffen, die voorkomen in tijden, waarin toch reeds handen te kort komen. Voor zoover het loonarbeid betreft, is deze arbeid van de gehuwde vrouw sedert 1914 intusschen afgenomen. Ook de trek van de landarbeiders naar andere streken om daar tijdelijk te gaan werken is niet meer zoo groot als in 1914, hetgeen eensdeels komt door het meer in gebruik komen van machines voor de hooi bewerking, aan den anderen kant (door het feit, dat, zooals wij reeds zeiden, de trek naar Duitschland is ver minderd. awe»; Let vooral op den naam Sanapirtn daar dexe tabletten «cltig beschermd xijn tegen namaak en vervalsching Prijs 25. 40 en 75 et. De welvaart der landarbeiders is se dert 1914 ongetwijfeld toegenomen. Deze grcolere welvaart openbaart zich in de leefwijze en wordt eensdeels verklaard dcor het feit, dat de loonen meer zijn gestegen dan de kosten van het leven, anJtrdeels door de toeneming van het grondgebruik. Men moet echter daarbij in aanmerking nemen, dat over het al gemeen de loonen der arbeiders een der gelijke stijging hebben ondergaan en dat DE SCHEIDING DER GESLACHTEN BIJ DE KUIKENS. Voor eiken fokker is 't een genoegen, als hij de eerste pogingen hoort, die de jonge haantjes in 't werk stellen om te kraaien, en ziet welke moeite ze doen om door vlijtig oefenen hun stem meer te vormen en helderder tonen voort te bren gen. Maar andere pogingen, om de tot ontwikkeling gekomen manbaarheid te doen gelden, moge nieLl geduld werden: de krachten die ze voor de ontwikkeling en versterking van hun teer lichaam nog zoo zeer behoeven, mogen ze niet nut teloos verspillen. De te vroege geslachts gemeenschap is niet alleen voor de Laan tjes zelf, maar ook voor de onontw kktlde hennetjes in de gevolgen schadelijk Noch het inwendige organisme, noch de ge- heele lichaamsbouw is reeds zoover ge vormd, dat een te vroege paring zonder schade of nadeelige invloed op de ver dere hchaamsontwikkeling kan bij>en. De fokker kan van zulke al te vroeg aan.' t leggen gebrachte hennen geen werkelijk nut of voordeel trekken, want ze blijveni n al hun lichamelijke orr a.ien zwakkelingen, zullen nooit een kracht volle gestalte verkrijgen, en de eieren, die zulke dieren later leggen, worden nooit 2O0 groot en zoo zwaar als van an dere dieren van hetzelfde ras, die een behoorlijke ontwikkeling verkregen. Bij de hanen is zulk een vroege krachts verspilling het duidelijkst te zien, door dat ze in hun ganschen lichaamsbouw achterblijven, kleiner zijn dan de afge zonderde hanen, en bij de rassen met enkelvcudigen kam, dat deze naar één zijde overhangt, zoodat zelfs de beste verzorging en het beste voeder niet in staat zijn de begane fout te herstellen. De tijd, waarop de hanen van de ben nen moeten gescheiden worden, is na tuurlijk niet bij alle kippenrassen g. lijk, want bij de zware Aziatische raspen, en ook bij de Fransche kippen, zijn de jonge dieren veel later geslachtsrijp omdat ze veel langer tijd noodig hebben tct omwikkeling hunner beenderen, en verderen. Toch is ook bij deze rassen de afscheiding der geslachten van groote beteekenis voor den verderen onges o r- den voortgang der ontwikkeling zoodra bij de mannelijke dieren de geslachts drift begint te werken. De praktische fokker lette daarom bij het inrichten van hoenderstallen op 't aanleggen van ge legenheden tot uitloopen, die gemaakt kunnen worden om beide geslachten te scheiden. De weinig meerdere koa en v or den dhhrdoor beloond, dat de jonge d tr- tjes gespaard worden, en fraaie, onbe rispelijke en kraohtige dieren gefokt wor den, die werkelijke genoegen, nut en voordeel opleveren. Om het kuikenvo.kje tot kiachtig gevormde dieren te ontw.k- kelen, zal dus een verstandig k ppenf -k- ker niet volstaan met een goede ver zorging (huisvesting), voedering en be handeling. TOT DE De genoemde schepenen zijn in de ver melde jaren niet onafgebroken magi tal geweest, doch worden in de tusschen g'.legen jaren meerder of minder ver meld. In het dorp van Wijk hebben eertg'ds verscheidene adelijke huizen gestaan, wer. dende ter leen ontvangen van de heer n van Breda. In de 17e eeuw stonden er te Wijk nog 3 kasteelen genaamd Kroo- nenburg, Wijkestein en Eijkesteijn en teen was he*"- al een oud zeggen dat er ver moedelijk nog twee geweest zijn. „In dit voorn, dorp staan verscheidene ado- lijke huizen, werdende ter leen ontvan gen van den Heer van Breda; en het is zeker dat er bij oude tijden nog meer gestaan, en vele Ridders gewoond heb ben en dat een geheel lange straat (dé Veldstraat) daaromtrent werd nog g m ij i- lijk genaamd de Ridderstraat of ook de Burchtstraat gelijk men bevindt op het Leenboek van de Leenbank van Ho.- land; buijten twijfel om de Burgluen en kasteelen die daar doen stonden ende staen daer nog al eenige." Het kasteel Kronenburg is gebouwd omtrent het jaar 1390 door Jonker Wiikxa

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5