Tweede Blad liUHVrijdas 22 Fetirüari DE LENTEFEE voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Kinderrubriek. FEllLlim Jenen KLOOSTERBALSEM Bevrijd Uw licha&m van urinezuur! DOOR JULES MARY- X, (Wordt vervolgd). BEHOORENDE BIJ HET Nieuwsblad Bij verzwakte nieren brengen urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden uw heele gestel in de war. Daarom is het zoo gevaarlijk om waarschuwende verschijnse len te verwaarloozen, zooals rugpijn/urine- stoornissen, blaaskwalen, rheumatische pij nen, stijve en gezwollen gewrichten, gruis of neerslag in de urine, ischias en spit, gerommel in de ooren, hoofdpijn, duize ligheid en zenuwachtigheid. Gij dient, tie behoorlijke werking uwer nieren te herstellen, waardoor zij de ver giften uit uw bloed filtreeren. Het is onverantwoordelijk om de kans te loopen dat zich blaasontsteking, chronische rheu- matiek, waterzucht, steenvorming in de nieren of blaas, en gevaarlijke chroni sche nierziekten ontwikkelen. Duidelijk is, dat gij bijtijds uw nieren moet opwekken en versterken. Wacht niet langjer. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren n, het specifiek niermiddel. In ge- Nederland is zijn succes bekend. Dui kende dankbare mannen en vrouwen zeg gen, dat Foster's Pillen hen geholpen hebben, en zij knunen ook u gezond ma ken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 31 men gen in onze Westersche landen moeilijk te vinden zijn, kan men, bij bezoek van een vorst van Afganistan ook heel goed het volgende gerecht klaarmaken: men neemt een oude kleerborstel, en kookt die zóó lang met heet water, tot hij eoed malseh is. Men moet de haren er dan gemakkelijk uit kunnen trekken. \j velgen? bakt men den gekookt en kl boislel in de boter. Daarna legt mën het gebak op een schaal, strooit er pe per. zout en basterdsuiker over, alsme de tón lepel stroop. De Afgaansche vorst zal dan smullen, zooals hij nog nooit van zijn leven gesmuld heeft Teen Snoekie Zondervan dat hoorde, moest bij rillen, doch hij hield zich goed, zoodat de anderen niets merkten. Toen de kok en hofmaarschalk vertrokken wa len, en koning Ratjetoe en Snoekie eeh cogenblik alleen waren, zei de koning: ,.Kcm gauw mee, naar mijn slaapka mer, dan zal ik je e*en echt prinsenpak Beste jongens en meisjes. Be oplosisingen van de vorige raad «els zijn: 1. Handschoen. 2. De straatweg. 3. Steen (st een)neem er „st" af, dan blijft er „een" over. 4. De klok. En de nieuwe raadsels zijn: 1. Wie kón mij zeggen, welke kaars langer brandt: een stearinekaars, een waskaars of een vetkaars? 2. Ex waren eens vier flinke broeder even groot, even breed, even lang: Zij liepen maar steeds met elkander, even ver, even hard, even lang, Maar nu komt 't vreemdste van alles, zóó vreemd dat je 't bijna, niet vat. Nooit kon de een d' ander inhalen, vertel mij eens snap jelui dat. 3. Hoe barder ik groei, boe naarder men bet vindt; nauwelijks ben ik zicht baar, of men maait mij weer neer. Maar doet men dat niet goed, dan vallen er druppels bloed. Rara, wat is dat? OOM KARÏÏL. ZONING RATJETOE. IV. „Vorsten van Afganistan eten gewoon lijk soep van gekookte regenwormen, ha- ché van gebraden kikkers en pudding ven versehe vogelnestjes. Daar zulke din- koningin had deelgenomen gingen de gasten, de dames en heeren van het hof en allen die meegegeten hadden, naar een andere zaal, en later kwamen de ko ning en de koningin en pribs Roebiboela daar ook. Maar na een poosje, toen al len thee hadden gedronken, begon de kc-aingin te gapen en zei tegen den koning: „Kom, Ratjetoe, laat ons gaan, want ik heb slaap van bet boodschappen do en.'" En een oogenblik later bleef Snoekie alleen, nu natuurlijk met den hofmaar schalk, achter bij het gezelschap. Daar iedeic-en dacht, dat hij geen woord van hun taal begreep, sprak niemand een woord met hem. Hij zat dus op een prachtige zijden canapé en luisterde maai zoo'n beetje toe. Hij had zelfs een beetje slaap gekregen en een oogenblik vie len zijn oogen dicht. Maar plotseling was hij weer klaar wakker. Want daar hooide hij, dat iemand zei: „Ziezoo, platenschijf een constant toerental be zit, wat noodzakelijk is voor een goede weergave van de muziek. De voor ver schillende platen noodzakelijke toeren- variatie wordt verkregen met behulp van den op de as van den motor gemonteer- den loerenregelaar. Door een knopje op te trekken of naar beneden te drukken Icopt de rubber aandrijfsnaar over eeD gedeelte der motoras met minder of meer diameter, met als gevolg minder of meer toeren van de platenschijf. Het uiterste gedeelte van den toon- aim is omklapbaar in verband met het gemakkelijk verwisselen van de naald uit den opnemer. Op den toonarm is een haakje aangebracht ter geleiding van het snoer van den electrischen opne mer. Nadat de steker van het toevoersnoer van den motor in een stopcontact van 14 En wanneer je hier kdtnt, schijnt 't mij, alsof je een oneindig geluk meebrengt, hoe wel dit ophoudt, wanneer jij me ver laat. Ik bemin je al zoo lang. Hij antwoordde haar niet, maar klemde haar nog vaster aan zijn borst. Nog geen enkele keer hadden zij over 't gebeurde te Compiègne gesproken. Eens, dat zij weer zoo tegen hem aan- gevleid lag, zeide zij Ik herinner mij nog altijd met angst die bedreiging, die ge mijn vader ge zegd hebt, toen gij voor 't laatst bij ons waart. Ik was in de kamer daar naast en hoorde alles: „Zeg aan Marie-Rosa, dat baar liefde mij gered zou hebben. Als ik nog lager daal, dan hebt gij dit zoo gewild. Ik heb 't gezegd. Maa.r dat was een dwaze bedreiging Tot nog toe heb ik slecht geleefd, Ma rie Rosa. En als ik u niet ontmoet had, weet ik niet, wat er van mij zou ge worden zijn. Het verdriet, dat ik 't le ger moest verlaten, de wanhoop, dat ik u verloren had, dat alles maakte mij bijna gek. En nu? HET POOLGEBIED BIJ SCHEVENINGEN. D« Schevfiningsche wereldreiziger Dirk v. d. Tooreri heeft op het strard een ïjshut gebouwd, die aan het strand het uiterlijk geeft van de poolstreken, v. d. Tooren bij den in gang van zijn nieuwe woning. laten aantrekken. En hier, stop je zak ken vol met deze koekjes, dan hoef je ten minste geen honger te lijden. Als je straks nu die gebakken kleerbor stel op je bord krijgt, doe je net of je het erg lekker vindt, je proeft er iets van en dan begin je opeens te hoesten, zóó erg, dat je van tafel moet opstaan. Nu, en dan ga je jin de gang en eet je koekjes op en komt niet eerder binnen, dan nadat het eten afgeloopen is:" Zoo gezegd,zoo gedaan. En het ging precies als de koning afgesproken had. Snoekie pToefde even van de stroop, die op' den gekookten kleerborstel ge daan was, en begon toen zóó te hoes ten, dat alle gasten verschrikt toeke ken. Even later stond hij alleen in de gang en deed zich te goed aan heer lijke weespermoppen, zoete krakelingen en Amhemsehe meisjes' En pas een uur later kwam hij de eetzaal weer binnen en lachte vriendelijk naar alle kanten. Men was juist aan de pudding bezig, en toen de kok groote stukken van een heerlijke chocolade-pudding ronddeelde, vergat hij heelemaal, dat oen vorst van Afganistan alleen maar puddingen van vogelnestjes eet en gaf Snoekie óók een groot stuk chocoladepudding, met vanillesausEn nog voordat de hof maarschalk, die verschrikt kwam toesnel len, de kans had gehad het bord van Snoekie weg te nemen, zat die er al van te eten, met groote happenToen de hofmaarschalk dat zag, liet hij dien vreemden prins Roebiboela van Afga nistan maar begaan. Na den maaltijd waaraan ook de Nu ben ik genezen. En gij zijt 't, mijn lief feetje, die de lente weer in mijn le ven hebt gebracht, de lente in mijn hart. Zij wees hem op een fauteuil en ver zocht hem daarin te gaan zitten. Vertel mij nu eens alles, zeide zij. Ik wil uw verleden kennen, omdat ik u 't mijne reeds lang geleden medegedeeld heb. En daar hij weifelde en zijn oogen neersloeg, zeide zij peinzend. Het is mijn recht. Word ik niet eenmaal uw vrouw? Ik zal u niets verbergen, lieve Marie. En waarlijk, hij deelde haar alles mee. Maar 't hart der vrouwen, die bemin nen, is evenals dat der moeders een ze tel van inschikkelijkheid. Hij had wel een weinig droefenis in de oogen var» 't jonge meisje ontdekt, maar een weinig medelijden en liefde ook. Hij was ver geven. Verlaat- dit leven, Laurens, het is niet waardig voor u. Wees arm, maar edel. Ik keester geen grooter verlangen, dan u te verdienen en ik wil niet, dat gij mijn naam draagt zonder er zeker van te wezen, dat gij, al is 't geen weelde, dan toch welgesteldheid bij mij zult vinden. Dan eerst zal ik naar mijn moeder gaan. Zij zal nooit toestemmen' zeide ,'fc jonge meisje droevig. Zij heeft mij lief. Ik zal haar zeg gen, dat gij- mij gered hebt. Zij zal u zegenen Hij nam de hand van 't jonge meis je in de zijne en omhelsde haar. 't Was die zachte hand, die hem op den rand van den afgrond teruggehouden had, zooals hij te Nogent voor de recht bank ïijner familie verklaard had. Eenige dagen daarna nam hij bij de die prins Roebiboela verstaat toch geen lor van wat we zeggen, de koning is naar bed, nu kunnen we rustig ons complot smeden. (Wordt vervolgd.) I RADIO N.S.F. OP DE JAARBEURS. „DE ELGRAFOON". Behalve dat de Nederlandsche Sein- tocstellen Fabriek (Radio N.S.F.) te Hil versum op de a.,s. Jaarbeurs te Utrecht wederom voer ha-ar drie bekende ont vangtoestellen aandacht vraagt, n.l. de N.S.F. -1 voor buitenantenne, de N.S.F. j 5 voor raamantenne en d|e 1 4a voor kor te golven, zal zij tevens voor het eerst uitkomen met den electrischen gr aai o- foon-motor de „Elgrafoon". Dit instrument is speciaal geconstru eerd om, voorzien van een electrischen opnemer (b.v. Philips' type 4005) te wor den gebruikt in combinatie met een laag- frequent-versterker of daartoe geschikt radio-ontvangtoestel, tot liet langs elec trischen weg weergeven van gramofoon- platen. De opstelling van den opnemer is zoo danig, dat inductie van het lichtnefc wordt vermeden, hetwelk anders een hin derlijk gebrom tengevolge zou hebbejr De motor bevat geen collector of sleep- ringen en heeft dus geen vonkende coh- ta-cten, welke storing zouden kunnen op leveren, en loopt volkomen regelmatig. Hierin is een groot voordeel gelegen, daar men nu zekerheid heeft, dat ook de I mijnen van Sans-Souei de betrekking aan, die Bertignolles hem aangeboden had. Voor er eigenaar van te worden, wilde hij zelf werkman zijn. Alle 14 dagen kwam hij te Parijs om Marie Rosa te om helzen. Er verliep echter geen dag, of j hij sch reef haar. Op een van die keeren dat hij haar bezocht, bemerkte hij dat zij droevig was en geweend had. Zij vertelde hem, dat Célestin Velladier op 't punt stond failliet te gaan voor een som van twin tig duizend francs. Zij hield zooveel van Célestin, omdat zij wist, dat haar vader hem ook altijd zoo lief had gehad. Zij waren tweelingen geweest en geleken bij zonder veel op elkaar. Marie Rosa meen- de m haar oom telkens haar vader terug te zien. Twintig duizend francs. Hoe menigmaal had hij zulk een som i niet verdiend in enkele uren. De gevaarlijke verzoeking, om zijn ge luk te beproeven, Marie die som te bren gen en haar tranen te drogen, streed met den angst, dat hij zich mee zou laten sleepen. De verzoeking behield echter de over hand. Omdat 't voor Marie is, zal ik win nen i 1 Men zag hem weer in de club terug. Hij begon te spelen en won vijftiendui zend francs, verloor ze, wilde ze terug winnen, maar verloor al meer en meer, en toen hij des morgens de club verliet, en bleek, verwilderd en wankelend door de rue de la Paix liep, was hij hon derdduizend francs schuldig. De lezers weten, wat er toen gebeur de. Hij was niet meer naai- de mijnen teruggekeerd en wilde ook Marie niet meer terugzien. Hij had haar zelfs niet eens geschreven. Zijn familie had hem ter het lichtnet is geplaatst, kan het appa- iaat in bedrijf worden gesteld door het knopje van het op den motor aange brac li te schakelaartje in te drukken. Rechtsom bewegen van een beugeltje doet den schakelaar in den vorigen stand terug springen en den motor stoppen, liet- is zonder meer duidelijk, dat 'dit beugeltje desgewenseht zoo geplaatst kan worden, dat de toonarm, zoodra deze zich in den uitersten sfca-nd naar het midden der gramofoonplaat toe bevindt, zelf den motor uitschakelt aan het einde van de ten gehoore gebrachte plaat. De gruwelijke jeuk ver dwijnt onmiddellijk met AKKER's zuivert - verzacht geneest ,Geen goad zoo goed." Slim, maar niet slim genoeg. Een juffrouw in Tongelre had 's nachts het waterleidingkraantje met een klein straaltje boven den „gootsteen" open la ten staan om aldus bevriezing der water leiding te voorkomen. Dit plan lukte. De Waterleiding bevroor niet. Maar de ..gutsteen" bevroor wel! En zoo gutste de gutsteen" 's nachts vol en de keuken ook een paar voet en teen de juffrouw 's morgens in de keuken kwam was 'ft een pracht ijsbaan gewerden. Alle pe troleumkachels uit de buurt werden aangesleept, de kachel werd aangemaakt om de keuken te ontdooien, men begon te spitten met- schoppen en te slaan met hakbijlen en ten slotte heeft men vies volle kruiwagens ijs het huis uitgesleept. De juffrouw zal deze methode om de waterleiding niet te laten bevriezen niet meer toepassen zegt zij. (Meier. Crt.) De Krimpen Zwarte Piet vrijgesproken. Een kantonrechter die in versmaat vonnis velt. Een aanwinst voor de; Nederlandsche vers-literatuur. Voor het Kantongerecht te Schoonho ven is op ongewone wijze vonnis gewe zen in de zaak van K. VVj. R., te Krim pen aan den IJssel, bijgenaamd Zwarte Piet, die bij een St. Nicolaastocht in De- cembei proces-verbaal ha-d gekregen, om dat hij ondanks het verbod van den bur gemeester van Krimpen, tot het houden van St Nicolaas-optochten, toch er aan meegedaan had. Deze burgemeester is na»- melrjk van meening, dat het vieren van; het St. Nicolaasfeest in strijd is met! den bijbel als Gods Woords, dat heft vereeren van heiligen een heidensch over blijfsel is en derhalve door een christelij ke overheid verboden moet worden. De waarnemende ambtenaar van heft O. M., heeft deze opvatting bestreden en vrijspraak geëischt. De waarnemende kan tonrechter, mr. F. Ij. J. E. Ilambonnet, burgemeester van Schoonhoven, sloot zich! bij dezen eisch aan en heeft tot groote vreugde van alle aanwezigen het volgen de vonnis voorgedragen „De verdachte alhier, bijgenaamd Zwar-- te Piet, Dien men potsierlijk gekleed aan het* rijden ziet, Ook nog met zwart gezicht en zwarte" handen, Zooals men niet vindt in de Nederlan-- den, Beschuldigd zoo toegetakeld te heb ben gereden. En zou art. 12 daarmee hebben over-' treden, Ik overweeg nu dit vreemde gevalj: 't Is iets wat men niet vaak hooren zal.» Terwijl men meergenoemden Piet Hier in ons land toch dikwijls ziet. liij toch, de knecht van goeden Sint, Is haast met iedereen bevrind. Overweeg ik nu 't genoemd bezwaar,» Dunkt.: zwart te zijn nu geen gevaar. Zindelijkheid dient zeker geprezen, Maar het is nog nimmer bewezen, Dat zwart zijn vermomd wordt gehee- ten, Aan schoorsteenvegers wordt dit nooit? T'erweten. Ook Piet moest zwart zijn voor zijn werk, Dit maakt zijn standpunt zeker sterk. Overweeg ik nu liet tweede feit, Potsierlijk is moeilijk een maatstaf te geven. Bij al die modes van 't moderne leven. Onkenbaar wa.s hij zeker niet, Want ieder kent toch Zwarte Piet' Zwarte Piet op weg naar een kinder feest, l)en kinderen een prettigen dag te be zorgen, Niet om kwaad te dden in het o-penbaaij of verborgen. Overdenkende nu wa,t hier is gezegd,, Acht ik wa-t hem is ten laste gelegd, Niet wettig en overtuigend bewezen; En daarom moet de slotsom wezen: Zwart waren z'n handen en z'n gezichft erbij, Maar niet z'n gewetendusspreek Lij hem vrij." dood veroordeeld. Den dood zou hij graag aannemen. En met een hand, die niet geheeld had, had hij zijn revolver gericht iciwijl hij glimlachend op 't portret van Marie-Rosa staarde. Toen Marie-Rosa dien zelfden avond van den boulevard Saint-Germain terug- keeide, waar zij les gegeven had, had zij in alle straten de venters hooren schreeuwen Kcopt 't nieuwe schandaal van de club uit de rue de la Paix' In 't begin had zij er geen acht op ge slagen. Zij hechtte weinig aan berich ten en straatnieuwtjes. Die kreet vervolg de haar overal, zelfs tot aan de deur- van haar huis. Plotseling kwam er een licht bij haar op: „De club uit de rue de la Paix." Daar had Laurens zooveel nachten zonder te slapen doorgebracht, koortsachtig starend op de ba-kkarat-tafel. Terzelfder tijd kwam er ook een an dere gedachte bij haar op-. Sedert eenige dagen geen enkelen brief van Laurens. Na- die ontmoeting bij den dood van haar vader was 't de eerste keer, dat hij haar zóó geheel en al vergat. En zij vertrouwde zóó op haar vriend, wantrouwde hem zóó weinig, dat plot seling de gedachte aan een ongeluk oip haar opkwam. Het schandaal in de club' Wat is dat tcch? In plaats van naar haar huis in de rue de Vintimille te gaan, keerde zij weer terug. Zij zocht een venter op, die zij ten slotte in de rue Fontaine ontmoet te, kocht een blad vani hem en snel de nu haastig naar huis. Daar las zij en kwam alles te weten Laurens was verloren'Hij had zijn woord gebroken' Hij was in zijn lief de tekort gekomen'Daarom had zij hem dus niet teruggezien; daarom had hij haar niet durven schrijven'..... Nooit zou hij zich verbeteren. Zij slaakte een diepen wanhopiger» zucht. Het was een schoone droom, dien zij tot nog toe gedroomd had 't ontwaken echter v erschrikkelijk Zij opent 't venster, daar haar keel bij na, toegeknepen wordt en buigt zich) c-ver t bale on heen, om beter adem te kunnen halen. Daarna komen tra nen in haar oogen; zij snikt. De oude Martini, die achter haar be zig is, 't middagmaal op te dissclien, ziet haar snikken en maakt er zich on gerust over. Juftiouw' Lieve juffrouw Marie! Zij dringt haar echter terug Zij is weer over 't balcon gebogen en bemerkt in de laagte een man, die in de schaduw staande, op iets schijnt te wachten. Wie is 't? Een bedelaar wellicht? In 't begin gelooft zij dit, want de man verroert zich nietEen booswicht mis schien? De man keert zich eether om, gaat op den loop en verdwijnt. Hoewel Marie Rcsa den tijd niet gehad heeft, zijn ge zicht te zien, herkent zij hem..,. Hij is 't' Laurens! Wat gebeurt er? Waarom was hij daór? De schande heeft hem teruggehouden, heeft zijn vriendin niet meer willen om helzen. Plotseling doen haar hart, haar lip pen een verschrikten kreet hooren, eep somber voorgevoel komt in haar op:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5