iJiimeitliisnl „Geploegde Akkers" Plaatselijk Nieuws Hekhuiswachfcr had (retelefooeerd. E' bleken e*n as en een ve»r van den restau ratiewagen te zijn gebreken. Da man met haar sPractische dingen, niet, die celluloid oogkleppen, ik wist niet, dat ze ook met een celluloid bol erin vei kocht werden c De man zonder haar »Wees niet zoo stom. Da's mijn hoofd. Passing Show. BRAKEL. CAPELLE. a f 1 Hg »Wie was die man met dat on- noozele gezicht, met wien js zooeven danste. Zij»Dat was mijn broer. Hg >0, neem me niet kwalijk. Stom, ik had de gelijkenis moeten opmerken. Passing Show HEUSDEN. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Februari 1929 ingelegd f 16406.29, en terugbetaald f 16961.46 Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10349. Zondagmorgen is een der beste in gezetenen onzer gemeente, n.l. de oud- rijksontvanger, de heer Van Veen, terwijl hij op reis was naar een ziek familielid te Amsterdam, in een eoupé van den aan het station te 's Bosch nog stilstaanden trein, plotseling overleden. Een hartverlamming had een einde gemaakt aan zijn leven. Velen zullen met ons dit bericht met droef heid vernemen, daar de heer Van Veen een zeer geachte en geziene persoonlijkheid was. Gedurende de weinige jaren, dat hij alhier rijksontvanger was, had by zich doen kennen als een allerwelwillendst en voorkomend ambtenaar en na zijn aftreden als ontvan- ger als een burger, die om zyne vele uit nemende hoedanigheden een ieder tot voor beeld mocht worden gesteld. Op de vastgestelde kiezerslijst 1929 1930 komen voor Aantal kiezers 2e Kamer St, Generaal 1018 Prov. Staten 994 Gemeenteraad 950 ALMKERK. Slachtoffer »Sehei uit, schei uit, je maakt me misselijk Judge BENEDEN-LANGSTRAAT De hooipersen blyven geregeld aan werken en zoodoende bestaat er naar hooi geregelde vraag. Men besteed voor het goede handeBhooi f 30 a f 32 per 500 K G De stroopryzen loopenvan f 13 tot f 14 per 500 K G. 's GRAVENMOER. Zondagmorgen j.l werd na de predi katie bekend gemaakt, dat in het vervolg de Godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk alhier des namiddags zullen aanvangen om twee en een half uur, inpiaats van twee uur. Het |js in de rivier »De Dooge« alhier is thans al heelemaal verdwenen. Waar er enkele dagen geleden nog over de Ijslaag gereden en gsloopen werd is nu geen ijs meer te bespeuren. Op de kiezerslijst alhier komen voor 732 kiezers voor de Tweede Kamer; 725 voor de Provinciale Staten en 706 voor den Gemeenteraad. Oader leiding van hare Eere-Voorz. Abr. Borstlag Jz. werd door de Geref. Jonged.vereen. »Dorcas« in het gebouw der Gertf. Kerk op gezellige wijze haar jaarvergadering gehouden met leden, be gunstigers en afgevaardigden, welke een feestelijk karakter droeg. De uitgebrachte verslagen getuigden van een goede ver standhouding. Na de pauze werd het rjjk verzorgde programma afgewerkt tot aller tevredenheid. HEDIKHUIZEN. Jaarljjksche vergadering der Stieren vereen, te Hedikbuizen, op Donderdag 22 Februari 1929, nam, 6,30 uur by J. v. Dal. Voorzitter H. v. Velthoven. SeereUris A. C. G. van Heivoort. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft geopend leest de Secretaris de presentielijst waaruit blijkt dat 6 leden afwezig zijn. Tevens worden de notulen der vorige ver gadering gelezen welke behoudens een kleine opmerking van den Voorzitter, worden goedgekeurd. De Secretaris-penningmeester legt over het verslag over het dierst jaar 1928, benevens de rekeuing over 1928, waaruit bljjkt dat het batig saldo bedraagt f 123.75* welke daarna met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. De inleggelden worden vastgesteld op fl.per koe, terwijl veor koeien, die als plaatsvervangers dienen, geeu inleggelden is verschuldigd. Besloten wordt braudyzers aan te schaffen en de dieren te brandmerken, daar dit de betere conti 61e bevordert. Het voorstel van het bestaar om het dekgeid voor koeien voor eenmaal vast te stellen op f2.wordt door de leden ver worpen Mede wordt goedgekeurd, dat als afge vaardigden op de vergadering van de »Ver- eeniging tot het houden van fokveetentoon- stellingen te 's-Bosch, de vereeniging zullen vertegenwoordigen de heeren H. v. Velt hoven en A. C. G. van Heivoort. De dektyd in de zomermaanden wordt voor deze maanden vastgesteld van 't-morgens 6—7, 's-middags van 121 en 's-avonds van 78 uur. Bij de rondvraag verlangt niemand het woord, waarna sluiting volgt. Zaterdagavond omstreeks 8 our brak brand uit in de woning *ai Van der Wersch te Haarsteeg. Aangezien het een dubbele woning betreft, zijo hierdoor twee gezinnen dakloos geworden. Ook de daarachter gelegen woning van Van Loon werd aan getast en moest door de bewoners in alle haast worden ontruimd. Door het droge weer was alles kurkdroog zoodat de vlam men hoog oplaaiden en in een korten tjjd lag alles tegen den grond, zoodat het brand gevaar voor omliggende woniogec aanmer kelijk verminderde. De brandspuit die uit rukte kon weinig werk doen, daar alles bevroren was en bovendien geen water aanwezig was Naar we vernemen zija twee koeien en een jong kalf in de vlammen omgekomen. Oak alle huisraad is verloreu gegaan. De oorzaak is onbekend, terwiji verzekering de schade dekt. NEDERHEMERT. De keurtna van sprmgstieren zal alhier gehouden worden op Dinsdag 26 Maart, i m. 2 uur aan de Noordzijde. Door enkele ingezetenen zijn gelden ingezameld voor ondersteuning der werk- loozen. Zaterdag werden verschillenden er mee verrast, welk hun ten goede komt in deze lange winterperiode. POEDEROIJEN. Op de op 22 Februari j.l. vast gestelde kiezerslijst komen voor 576 kiezers bevoegd om te kiezen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en 565 kiezers voor den Gemeenteraad. SPRANG. J.l. Donderdagavond kwam de afd, »Sprang« van het Ned, Werkl. Verbond Patrimoniumin de zaal van den Chr. Volksbond ter herdenking van haar 20* jarig bestaan, in feestvergadering bijeen. Nadat eerst het bestuur met de nog aan wezig zynde medeoprichters waren gekiekt, opend om circa 8 uur haar voorzitter dezen zeer druk bezochie feestavond en verzocht te zingen Psalm 68 10, las vervolgens den 20sten Psalm en gaat voor in 't gebed. In zijn openingswoord riep spr, de aan wezigen het hartelijk welkom toe, inzonder heid Ds. P. v. Toorn, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, oud-Eere-voorzitter en mede oprichter der afd. Zoo ook de mede oprichters Adr. v. Esch uit Rotterdam en Cirns. Bogers uit Tilburg ^van Ant. Vos te Amersfoort was bericht van verhindering ingekomen, deze uitte in een symphatiek schrijven de beste wenschen voor Bestuur en Leden der Afdeeling) stond vervolgens stil by de ontvangen zegeningen en wekt op tot getrouwheid aan het beginsel, sprak een woord van dank aan de Commissie voor de iri de zaal aangebrachte versieringen en den Chr. Besturenbond voor de aange boden bloemenmand, welke zoo wel voor bestuur als leden een ware verrassing was. Door afgev. van de Ned. Herv. en Geref. Jongelingsvereen. werden hartelijke woorden van symphatie gesproken. Ook de A. R. Kiesvereen,, Chr. Volksbond en Vakvereen. uitte haar beste wenschen. Door de heer P. Faro werd een voor deze gelegenheid toepasselijk vers voorge dragen. Ds. van T. hield hierna een gedachtenis rede, waarbij Spr. allereerst duidelyk maakt waarom Zijn Eerw. aanstonds bereid was zyn medewerking tot oprichting te geven en wanneer wy nu terug zien naar het begin moeten wij aldus Spr. Gods goedheid erkennen. Vervolgens werd gewezen op het doel van Patrimoniums en werden de aanwezigen aangevuurd om niet in eigen kracht maar onder biddend opzien tot Hem den schenker van al het goede voort te arbeiden. De Voorzitter sprak een woord van dank voor deze gedachtenisrede en sprak den wensch uit dat zy nog rybe vruchten mag afwerpen. De dienende dames zorgde voor een flinke tractarie en werden verschillende samen spraken en voordrachten ten gehoore ge bracht. Om circa 11 uur verliet Ds. v. T. de ver gadering. De Voorzitter sprak nog een woord van dank waarna de vergadering haar oudere-voorzitter Psalm 134 4 toezong. Ds. v. T. dankte voor het hartelijke woord van den Voorzitter en de hem toegezongen zegenbede, waarby Spr. nog opmerkt dat hij het een Sulamiet wel kon na zeggen »ik woon hier in 't midden van myn volkc want hier zyn vroeger banden gelegd die wel gerekt doch niet gebroken kunnen worden, Met nogmaals de beste wenschen voor de afd. en bestuur te hebben geuit, nam Zyn Eerw. met een handdruk afscheid en werd het programma verder afgewerkt. Om ruim 12 uur sloot de Voorzitter deze goedgeslaagden feestavond en ging C. Klootwijk voor in dankgebed. J.l. Zaterdag werden tot Bestuurs leden van de afd. Sprang van den Chr, Bouwarbeidersbond benoemdH. Bogers, voorz.J. Pruissers, secr. en Chr. de Roog Lz„ penniogm. Laatsgenoemde werd ook als bode aangesteld. .WIJK. l/*'l Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal het Gemengd Koor »Con Amorec alhier een uitvoering geven in het Gymna stieklokaal op a. s. Zaterdag, des avonds om 7 uur. Behalve een zestal zangnum mers zal opgevoerd worden »Gebroeders Kalkoens, een vroolijk spel in 3 bedryvenc.' Belgisch schip gestrand. Op de Middelplaat, ten Westen, van den Vuurtoren te Ouddorp, is Zaterdag ge strand het Belgische stoomschip Sc-helde- dam, geladen met steenkolen en bestemd voor Gent. Het schip is in den loop van den dag vlot gesleept. o Vei dronken. Tegenover de scheepswerf van v. d. Giessen, is in een bijt verdronken de 50-jarige J. van Leeuwen uit Capelle a. d. IJssel. Zijn lijk is nog denzeifdcn avond opgehaald. o Moord te Cheribon. Zaterdagmiddag werd in kampong Toek district Sindanglaoet, achter de woning van den wedana het levenlooze lichaam gevonden van den achttien jarigen inlan der Babadie, meldt de correspondent van het Bat. Nbl. te Cheribon. Zijs strotten .hoofd bleek geheel doorgesneden te zijn, terwijl het mes, waarmede de moord ge pleegd was, een eindje verder gevonden werd. Bestuur en veldpolitie werden onmid dellijk gewaarschuwd en" het mocht hun weldra gelukken de beide daders te arres teeren een van hen, Djait genaamd, be kende reeds volmondig. —o Het eerste auto-ongeluk op Urk. Het eiland Urk kent thans ook zijn eer ste auto-ongeval, aldus wordt aan de Tel. gemeld. Vrijdagmiddag reed een auto, be stuurd door den burgemeester van Am stelveen, A. Colijn, van het ijs den wal op. Door onbekendheid met den weg reed hij in een uitwateringssluis. De auto werd van voren zwaar beschadigd. Persoonlijke on gevallen kwamen niet voor. Het voertuig is later opgehaald. Zaterdagmiddag is een vrachtauto, ge laden met goederen komende van Enkhui zen, bij de Val van Urk door het ijs ge zakt c-n in de diepte verdwenen. De be stuurder, de lieer C. Slijper, uit Enkhui zen, wist zich tijdig te redden. Een broe der van hein is echter ernstig aan het heen verwond te Urk binnengebracht, liet voertuig ligt in 22 voet water en moet als verloren worden beschouwd. Het on geval had plaats bij een scheur, die hij vloed een opening van een meter vormt. o— Nieuwe politieke partij? Op een te Rotterdam gehouden ver gadering, onder leiding van den heer Wouter de Kroes uit Overscliie, kwa- men eenige vooraanstaande personen uit landbouw-, veehandels- en veehouderij- J kringen bijeen met het doeloprichting van een partij tot betere behartiging van landbouw- en handelsbelangen door Sta- ten-Generaal en regeering. Er werd besloten een openbare vergade ring te houden op Dinsdag 12 Maart in het Algemeen Verkooplokaal te Rotter dam, waar de nood van landbouw en handel besproken zal worden. In het voor- loop ig comité werden benoemd de liec- ren W. de Kroes, Overschie en M. den Hollander, Nieuwerkerk a, d. IJssel, J. A. ten Heuvel, Hoogeveen en a.ls voor- loopig secretaris A. Ho chart, Pijnakker. In een bijt gevallen. Het bijna 3-jarig dochtertje van G. Wust te Numansdorp is in een bijt ge'val- len en verdronken. D— Heidebrand. Zaterdagmiddag is op de Soesterheidc, achter het militaire kamp „de Vlasak kers" op 3 plaatsen brand ontstaan. Het vuur liep in vier banen op. Burger-, mili tairen en politie, wisten met behulp lan takken!osschen het vuur te dooven. De Soester Vrijwillige brandweer, die was uit gerukt, kon onverrichterzake terugkee- ren. De oorzaak is onbekend. Een 101-jarige. De heer C. den Boer te Brandwijk wordt 7 Maart a.s. 101 jaar. De grijsaard is nog goed gezond. ,,IIet koude staal, omwoelde wreed uw grond, hoven den herfstwind hoorde 'k U kreu nen, en in uw doodangst bleeft ge steunen, tegen elkander, met open'wond. „Nu legt gij roerloos, koud en naakt, in stille mijmering, al verzonken, in winterdroom, en over uwe schonken vloeit traag de regen, door wind ont waakt, ,/Gij sluimert nu uw levensbron, brengt God" U weer met koesterende stralen, want uwe vruchten, zullen pralen in kleuren weelde in het licht der zon. „Want onder maan door trillen nacli# gonst binnen U het bloed met stroomen. Nu ruischt de wind zacht door de hoo rnen, en fluisterd teer- rust stil en zacht HAROLD. A.s. Vrijdagavond zal in de zaal v. d. heer J. Pruijsen afd. Ippeischend ki door de Herv. Jong. vereenigingen „Ebcn i j Haëzer" en „Samuël" eene geccnbineerde vergadering worden gehouden. De kiezerslijst voor 't jaar 1929— 1 1939 ligt vanaf heden tot 16 Maart a.s. ;p 't gemeentehuis alhier voor be- langstellende ter inzage. Door Burgemeester en Weth mders dezer gemeente is bencemd tot lijde lijk onderwijzer aan de O. L. school al- heer, de heer G. Bergman te Gorinchem. In de vergadering van den Dijk- stoel van 1 Maart j.l. waarin zijn ge opend de stembussen ter verkiezing van een hcofdgeërfde in het Polderdistrict j Bcinmclerwaard beneden den Meidijk, is gebleken, dat als zoodanig is gekozen de Heer Wijnant Bok te roederoijen. t Op de op 22 Februari j.l. vast gestelde kiezerslijst dezer gemeente ko men voor: 886 kiezers voor de Twee Je Öe St. Generaal, 880 kiezers vcor de Provinciale Staten en 877 kiezers voor den Gemeenteraad. J.l. Vrijdagavond 7 uur werd in de Chr. school a. d. LoonschenJijk een cuderavond gehouden. De leiding hier van berustte bij het hcofd der school den heer M. J. Juursema, terwijl het overige personeel zich niet onledig had gehouden om dezen avond in alle op zichten zoo goed mogelijk te doen sla gen. Zulks bleek maar al te zeer uit de wijze waarop voor dit doel de beide lokalen der hoogste klassen waren in gericht, t.w. het eene speciaal vcor out j vangst der betrokken ouders en verzor gers, terwijl in het andere gelegenheid bestend tot bezichtiging van hetgeen Aan den dood ontsnapt. Zondagmiddag toen de heer Van de P. uit Zutphen met zijn a.uto op den weg Aan Deventer naar Zutphen Voorst passeerde, vloog 'n kogel juist langs diens hoofd. Hoewel hij direct zijn auto tot stilstand bracht, was van den dader geen spoor tb vinden. De politie stelt een onderzoek in. O Per auto over het ijs naar Terschel- ling. Een doode. Zondag arriveerde op Terschelling voor hel eerst 'n auto uit Heereveen, welke den tocht over 't ijs had gemaakt. De Bur gemeester teekende dit niet alledaagsche feit ann. Nader Avord gemeld: De auto, welke hier Zondagmorgen uit Heerenveen arriveerde, is Zondagmiddag op den terugweg tussehen Terschelling eti 'Friesland door 't ijs gezakt, waarbij een der inzittenden de heer E. Bakker, ondeïAvijzer te Oudesckoot, is A-erdronken. Wegens den plotseling ürvallenden dooi en den heerschenden Westenwind heeft de burgemeester allen overtocht over het ijs verboden en zich met verschillende plaatsen van Friesland in verbinding ge steld met het verzoek om dezen zelfden maatregel toe te passen, omdat de stand vran het ijs van dien aard is, dat overtocht niet meer t oelaatbaar is. Doodgevallen. De bejaarde K., te Waalwijk, die Vrij dag van de zolder was gevallen, is aan de bekomen verwondingen overleden. Brand in een Fort. Een ramp voorkomen. Zondagmiddag ontstond plotseling brand op het fort Ruigenhoek in de om geving van Utrecht. Door krachtdadig ingrijpen A-an den fortwaehter en omwonende boeren kon het vuur spoedig worden gebluscht. Als men weet, dat in het fort ver «uoSioqaS uCiz nojjo^sSnuds opaojiups kan men begrijpen, dat door het spoe dig ingrijpen een ramp is voorkomen. De oorzaak is waarschijnlijk het A-uurtje stoken door jongens, die over het "s het fort kunnen bereiken. _v l Cr-. -ft A.s. Donderdagavond 7 Maart hoopt den heer G. de Jong alhier, voor de A. R. kiesvereeniging een rede te houden over het onderwerp „Sociale kwestie". In deze gemeente dcet zich thans weder een geval van, mond en klauAvzeer onder 't vee voor. de leerlingen in het afgeloopen jaar had den gepresteerd. Vooral de afdeeling handwerken was schitterend. Wat men hier te aanschouwen kreeg getuigde in een woord van meesterlijk werk. Deze bijeenkomst A\-erd geopend met gebed, liet zingen van Ps. 25:2 en voorlezing van Bred. 12, waarna de talrijk aanwe zigen hartelijk Avelkom Averden geheeten. Hierna zette de leider in een breedvoe rige en goed gedocumenteerde rede uit een, wat liet kind behoeft. In het bij zonder bleek hieruit de groote kunst om opvoeders te zijn in den Avaren zin des \vcords, gezien het feit dat een onge- ,oorloofd egoisme zulks meestal belet. Dit geldt zoowel ten aanzien der ou ders en verzorgers, als van het onder wijzend personeel. Na deze ernstige en j leerrijke rede, die in alle opzichten ge tuigde van diepgaande studie en boven al van een kinderlijk vertrouwen in God, Averd het Avoord gegeven aan. mej. Voor dc Poorte. Zij had tot onderwerp ge kozen het handwerkonderwijs op1 de school. Duidelijk en correct AA-erd een overzicht gegeven van de invoering Aan dit vak op de lagere school, alsmede van het nut dat aan dit ondenvijs ver- br.nden is. Na beëindiging van hare voor dracht viel haar een welverdiend Avoord van dank ten deel. De gespannen aah- dacht der aanwezige moeders toonde vol doende met welk een genoegen men de uiteenzetting Aran dit onderwerp.' had ge- ivolgd. Nu Avas men gekomen aan de pauze, gedurende welke den aaiiAA-ezigen ververschingen werden toegediend, ter wijl men in de gelegenheid werd gesteld, het werk der leerlingen te bezichtigen. Alsnu volgde een inleiding van mej. van Campen, die tot onderwerp ]»d gekozen „Gehoorzaamheid". Hierin kwam klaar tot zijn recht hoe moeilijk het is dc Avare ongodAvongen gehoorzaamheid bij zijn kin deren aan te kweeken, zooals God van ons eischt in zijn Woord. Dus, wars A-an een gedwongen gehoorzaamheid, eene die veonkomt uit zuivere eerbiediging van het Loven ons geplaatst gezag. Na een Avoord van dank ook aan deze juffrouw, Averd deze heerlijke a.vond, die in alle opzichten zoo uitnemend geslaagd mag jheeten, gesloten met het zingen van Ps. S91 en dankgebed, waarna ieder een hoogst voldaan huiswaarts keerde. In de zhal A-an den heer L. F. v. Dongen alhier zal a.s. Woensdagavond half acht als spreker optreden het Twee de Kamerlid, de heer W. Drop uit Breda, die een lezing zal houden over het. on derwerp»„De socialistische strijd voor welvaart en beschaving." Door de oude landbouwvereeniging Aroor de gemeenten Capelle, Vrijhoeve- Capelle en Sprang, uit welke vereeniging op het eind A-an het vorige jaar een twee- j tal nieuwe landbouwersorganisaties zijn ontstaan en wel de Coöperatieve aan koop vereenigingen A-oor de gemeenten Ca pelle, Vrijhoeve-Capelle en Sprang en de landbüuw\-ereen. „Sprang-Capelle en om streken, werd j.l. Vrijdagavond half ze ven in het café A-an den heer J. Treffers aan het Bruggetje onderleiding A-an den voorzitter dezer A-ereeniging, den heer J. Ar. Beek, een algemeene ledenverga dering gehouden. Nadat deze bijeenkomst op de ge- 1 nukelijke wijze door den voorzitter ge opend was, werd door den secretaris-pen ningmeester den heer B. v. d. II 3eA-en, een OA-erzicht gegeven van den financi- eelen toestand der vereeniging over het jaar 1928, terwijl de daartoe bencpmde commissie verslag uitbracht omtrent haar ondei2oek A-an de boeken en bescheiden vaa den penningmeester, waaruit bleek, dat een en ander in orde was, waarna de rekening en \-eranlwoording »ver het vorige jaar werden goedgekeurd. Het batig saldo, A-ermeerderd met de opbrengst A-an den verkoop der eigen don men van de vereeniging, welke ver koop na afloop dezer vergadering plaats had, zal onder de leden proportioneel wor- den uitgekeerd. De uitbetaling hiervan luidt Maandagavond 4 Maart 1.1. plaats in het café Aan den heer J. Treffers. De in de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse gehouden collecte voor de Inwendige Zending heeft f 45.40 opge bracht. Op initiatief A-an eenige postambte naren uit deze omgeA-ing, georganiseerd in den Centralen Bond der Posterijen, Te legrafie en Telefonie (C.B.P.T.T.), werd j.l. Zondag 3 Maart in het caté „de Korenbeurs" te Waalwijk vanwege dezen Bcnd een A-ergadering gehouden met het doel te komen tot oprichting vaa een afdeeling in Langstraat. De belangstelling voor deze vergadering Avaarop de WelEd. Heer Stoffels, Bouds- bestuurder, uit 's Gravenhage als spreke* cptrad, kan schitterend genoeml worden. Na de inleiding van den geachten spre ker, welke met bezieling uitgesproken rede door de aanwezigen met de meeste aandacht Averd gevolgd, gaven zich on middellijk 7 nieuwe leden op, Avaania AA-erd besloten tot oprichting eener af deeling. Tot bestuursleden dezer nieuwe afdee ding A-an de (C.B.P.T.T.), de afdeeling „De Langstraat", werden gekozen Mej. F». E. Remigius te Waalwijk en de hee- ren J. Bouman te Waalwijk, K. Pauiides te Sprang en C. Vos te Capelle, die zich deze benoeming lieten welgevallen, waar na de bestuursfuncties als volgt ver deeld Averden: J. Bouman, voorzitter, Mej B. E. Remigius, secretaresse, Iv. Pau iides, penningmeester en C. Vos, com missaris.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 2