Tweede Blad Jtosblad Ho. 4898 vriidas 15 Maart DE LENTEFEE Mljlfiis-ltkstii voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Firma 3 Veerman FEUILLETON Vóór het inzeepen PUROL Een FRAAIE PREMIE gratis voor onze A bonné's. FRAAI ETUI, inhou dende twee stukken „PERL A Toiletzeep BEH00RENDE BIJ HET Bevrijd n van die rngpijn I Rugpijn waarschuwt u, dat uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt dan, dat gij een specifiek niermiddel dient te gebruiken om deze belangrijke levens organen te versterken. Waag u niet aan uitstel. Begin onmiddellijk Foster's Rug pijn Nieren Pillen te gebruiken. Dit middel Kan aan de nieren nieuwe kracht geven, zorg dragen voor goede bloedzuivering, en rugpijn, blaasstoornissen, waterzuchti ge zwellingen, pijn in de spieren of ge wrichten, matheid, vermoeidheid, zenuw achtigheid, duizeligheid en urinestoornis- sen doen verdwijnen. Tal van mannen en vrouwen, die gedu rende de laatste 25 jaren leden aan nier kwalen en de pijhlijke verschijnselen daar van, getuigden, dat Foster's Pillen hun kracht en gezondheid herstelden. Aarzel niet. De werking van dit speci fieke middel is rechtstreeks op de nieren gericht, en als dejze organen goed werken, wordt het bloed behoorlijk gezuiverd en krachtig. Daarom worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen dan ook algemeen aanbevo len tegen rheumitiek, lendepijn, ischias, rugpijn en andere ernstige gevolgen van nierzwakte. Verkrijgbaar (in j glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 32 Aan de eerste 3000 nieuwe abott é's op HET NIEUWE MODEBLAD (29e jaarg.), die zich met ingang van 1 April 1929 als abonLé laten inschrijven voer minstens 2 kwartalen, zal een mooie premie gratis worden toegezonden en wel een fabrikaat van de Zeepfabrie ken „HET ANKER (voorheen GEBR. DOBBELMANN). Het Nieuwe Modeblad is bij de UIT GEVERS DEZER COURANT verkrijgbaar voor den prys van 95 cents per kwartaal (6 nummers). In plaatsen waar onze cou rant slechts per post komt, berekenen wij f 1.25. Het geschenk wordt zoo spoedig mogelijk toegezonden, indien men aan de UITGEVERS DEZER COURANT een post wissel zendt van fl.90 (postabons.é's be- hooren f 2 50 te zendei waarop vermeld avoor abonnement Modeblad 2e en 3e kwar taal, met gratis Voorjaarspremie 1929c. Elke nieuwe abonné ontvangt 't nummer van 15 Maart gratis Het Nieuwe Modeblad is Nederland's populairste en goedkoopste Modeblad. Ver- schyut 2 maal per maand, telkens met 2 BOOR JULES MARY. gratis knippatronenbladen. Modellen voor ELK KLEEDINGSTUK. Wij vestigen speciaal de aandacht op de zéér fraaie handwerken en op de kioder- kleedirg, waaraan ia elke aflevering min stens 4 bladzijden worden gewijd. Men abonneere zich omgaand om tea der eerste 3000 nieuwe inteekenaren te zijn. Degenen, die daartoe niet behooren, ont vangen een fraai verhaal in boekrorm. Als gijU moeiiyk scheert omdat Uw huid gauw stuk gaat en pjjn doet, dan kunt gij dit geheel voorkomen, indien gij :óór het inzeepen de haid even inwrijft i*et slechts een weinig Wat er overbleef van den lichter >Jorgens 10« te Rotter dam, die door het Amerikaan- sche s.s. Anaconda finaal in tweeè'n werd gevaren. Waarbij als door een wonder geen per soonlijke ongelukken voorvielen. liiiHieiTiibriek. 20 I Zij hoorde slechts deze zachte woerden, die wel liefkoozingen geleken, en zag den vreeselijken trek niet, die over zijn gelaat heentoog. Is den Boekhandel van de I De veiligheid van het verkeer op de wegen in ftoordbrabant STRAFZITTING VAN HET KAN- TONGERECHT TE HEUSDEN, laat hooren. Toch sjilpt hij niet. Hij heeft niet eens een snavel, of vleugels of veeren. Rara, wat is dat. 4. ie kan van de volgende letters den nn.ijn van een bekend persoon uit de Vaderlandse he geschiedenis maken? PRTMO OOM KAREL. KONING RATJETOE. VII. Een uur later was het heele hof in j de groote troonzaal bijeen. De koning zat boven op zijn troon. Zijn gouden kroon met diamanten fonkelde, net als de oogen van den koning, die erg boos 1 was. De koningin zat naast hem, ook op een troon, en de gouden kraaitjes uit, vóó'n koddig gezicht was het. Ze stonden allemaalin hun hemd Vóór den troon van den koning ble ven ze staan, doodsbenauwd en rillend en klappertandend. Toen sprak de ko ning met een stem, die wel vier huizen ver te hooren was, zóó woedend was hij: „"Wel gort-met-kaantjes-nog-am-toe Leelijke bedriegers -die jelui allemaal zijn' Daar staan, jelui nou, hé? Met je raond vol tanden' In jelui nachthemd, hé? Op je bloote voeten' Hoe komt dat zoo? Dat zoo ik voor den drommel wel eens willen weten-' Hoe wagen jelui het zóó voor je koning en koningin te verschijnen? Spreek op' Wie geeft mij daarvan de verklaring Alle bedriegers kregen een kleur als vuur en niemand dorst één kik te geven. Jelui wilden vannacht opstand maken Jelui wilden je koning en koningin weg jagen, nietwaar? En een andere koning Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raad sels zijn: 1. In Februari, want die heeft snaar 2-8 dagen. 2. Het waren straatmuzikanten. 3. Als de hond hem bijt. 4. Vele kleintjes maken oen groote. En de nieuwe raadsels zijn: 1. De letters in de woorden va,n een spreekwoord zijn weer dooreen ge worpen. Wie kan het spreekwoord weer vinden TREEB ENE FLHA IE NAD NEE EGELE POD 2. Wat wordt grooter, hoe meer er af gaat? 3. Ik ken een vogel, die zich dikwijls Hoe weet gij dat? Als gij geen andere bemint, dan Ik bemin een andere. Ah, een liefdesavontuur Ik bemin oprecht en voor mijn geheele leven een jong meisje, dat ik tot mijn vrouw wil maken Bertignolles bezag een ivoren vouwbeen, waarvan 't handvatsel prachtig bewerkt was. Hij brak 't met zijn gTOote krachtige vingert doormidden. Dat was 't eenige zichtbare teeken van zijn toorn, dat hij bemerken liet. 't Is goed, mijnheer de Soulaimes, 't is gced, ik zal Jenny waarschuwen voor dat deze liefde te groote wonden in 't hart van 't arme kind achterlaat laten wij er niet meer ever spreken laten wij er niet meer over spreken. Goe den dag, mijnheer de Soulaimes Goeden dag, mynheer Bertiguolleg. Laurens had gaarne op 't doel van zijn komst terug willen komen. Mag ik nog iets betreffende die betrek king komen vernemen? Ik zal u wel schrijven. Hij geleidde Laurens tot aan de deur, hief de draperieën, die er voorhingen omhoog en beiden uitten een kreet. Jenny stond daar, ontroerd, als ver steend. A<-h, dat arme kind' dat arme kind! zeide Bertignolles. Zij heeft t willen weten, heeft ons be luisterd, zij heeft alles vernomen. Een diep medelijden stond op 't gelaat Van Laurens te lezen. Wat bemint zij me toch, mompelde hij. Toen hij Bertignolles echter helpen wil de ie wankelde Jenny te hulp te komen, stiet Bertignolles hem ruw af. Ga lieen't Is uw schuldzij mag u niet zien. Hij geho orzaamde, na nog een laat sten blik op 't taooje, lieve meisje geworpen te hebten. Bertignolles nam haar in zijn armen en zeide op zachten, liefkozenden toon: Mijn Jenny. Mijn lieve, beminde Jenny. Zij opende haar oogen, herkende haar vader en vleide haar hoofd tegen zijn schouder. Vader, vader, hij zal mij nooit be minnen zeide ze snikkend. Hij drukte haar tegen zich aan, alsof men hem een schat ontrooven wilde en 1 zeide Jenny, mijn lieve Jenny, ik zweer je, dat Lij je beminnen zal' Einde van het eerste deel. van haar Zondagsche japon schitterden eveneens. Aan weerskanten van de zaal standen, dicht opeen gepakt, in doode- lijke stilte, alle leden van de hofhouding, de graven en baronnen on hofdames en generaals. Daar hief de koning zijn scep ter op. Een bediende vloog weg. Allen keken hem na. Eenige oogenblikken la ter hoorde men gerucht van vele nade- rende voetstappen in den gang. Het ge- rucht kwam a,l dichter en dichterbij, i Daar zwaaide de deur open. Een gene- j raai met een snor als een platte boen- i der stapte naar binnen en riep: „Maje steit, hier komen de verraders'" En jawel, daar kwam langzaam de er barmelijke stoet bibberende, huilende sa menzweerders, blauw van de kou en al lemaal in hun witte hansoppen en nacht hemden en slaapmutsen, de zaal binnen, met neergeslagen oogen. De soldaten om ringden hen. Nu, op klaarlichten dag, zagen ze er allemaal in hun hansoppen nog veel bespottelijker en armzaliger uit. Iedereen lachte hen natuurlijk heimelijk kiezen, niet? De hofmaarschalk wilde zoo? graag koning zijn, is 't niet zoo? Ja, ontkennen helpt jelui niet, deugieten' En nu zal ik jelui eens wat vertellen. Ik heb genoeg van jelui dwingelandij. Wie is er hier de koning, jeluiof ik? Nou dan. Voortaan zal ik net zoo veel kaantje van uitgebakken spek eten, als ik maar blief. En ik zal eiken dag boterhammen met vet spek en rog gebrood eten. En ik ga net zoo dikwijls met- de gouden koets uit visschen als ik er zin in heb. En de koningin mag TWEEDE GEDEELTE. Het raadsel. I. De vervalda g. Laurens was niet meer in Nogent te ruggekeerd. Zijn broeder had 't bevolen en hij waardeerde zijn broeder te veel, had hem te lief, om hem te weerstreven. Hij wilde bovendien niet weer bij zijn familie terugkomen, voordat hij de fou ten van zijn jeugd uitgewischfe had. Maar zóó wreed van allen verstooten, kon hij niet leven, zonder dat een ge heimzinnige, persoon hem bij hen in herin nering hield. Daartoe had hij aan Marie-Rosa ge dacht, die een onbekende op Nogent was. Marie, had hij tot haar gezegd, ik kom je een opoffering vragen. Ik neem 't aan Laurens, cmdat 't zon der twijfel voor mij een gelegenheid zijn zal om een nieuw bewijs mijner liefde ai te leggen. Je zult in onze familie komen. Mijn mc-eder is, zooals ge weet, blind. Mijn zuster Gilberte zal weldra huwen; zij [was 't die mijn moeder overal heenleidde en alleen kan zij niet achterblijven, daar om zult gij Gilberte vervangen. Mijn moeder zal u zeker lief krijgen en daar zij nog al vertrouwelijk is, zal zij; u.veel van haar jongsten zoon vertel len, Gij zult ever de genegenheid, die zij mrj toedraagt, waken als over een kostbaren scliat. Buiten de liefde van jou en Ie gene genheid mijner moeder bezit ik niets, 't Overige heeft men mij ontnomen. HEUSDEN. Ik neem 't aan, mijn Laurens en ik dank er je vfoor, dat je deze gedachte hebt gehad; ik gevoel my trots op deze zending. Ik zal je moeder lief hebben. Ik zal mij bemind bij haar maken en ik zweer je Laurens, dat, wat er ook gebeu- re, zoolang ik er ben, zal zij u altijd lief blijven houden. Hoe zult ge hierin echter slagen Ik zal naar dokter Frioul gaan, genees heer en vriend mijner moeder. Hij heeft mij lief als zijn eigen zoon. Hij zal mij begrijpen, vergeven en moeite voor ons deen Ga dan Laurens. Ik ben bereid. En waarlijk, Laurens begaf zich op staande voet naar den geneesheer. De markiezin was juist in die dagen ongesteld en moest 't bed houden. Dok ter Frioul was bij haar gekomen. Hoe wel hij nog niet geheel hersteld was, wa ren er toch maatregelen te nemen. Er moest voorzichtig gehandeld worden. Eindelijk was zij hèrsteld. De genees heer verklaarde aan Michel en Gilber te dat ieder gevaar geweken was. Hij trad dan ook de kamer der markie zin binnen om afscheid te nemen. Nu ge weer geheel hersteld zijt, waarde vriendin, zeide hij, moet gij me toestaan, dat ik mij in zaken meng, die mij ei genlijk niets aangaan. Ga je gang waarde Frioul, antwoord de zij, door die inleiding reeds verbaasd. Ik heb vernomen, dat weldra uw klein dochter Gilberte met den heer Renaud, een welbekend advocaat gaat huwen. Die kinderen beminnen elkaarRtnaud, die rijk is, zoekt geen fortuin bij zijn vrouw. Gilberte was u zeer behulpzaam, 't Was uw onafscheidelijk gezelschap; wanneer zij eenmaal gehuwd is, kan zij njet meer er mee naar den kruidenier gaan, al was het maar voor een half ens kanaal. En voor jelui plezier wil ik ook niet meer jokken voortaan. Hier, Prins Roebiboela is heelemaal geen prins van Afganisten, mr.nr hij is mijn vriendje Snoeide Zon de-rvjn. En laat iemand het eens wagen, er iets van te zeggen, als ik uit fiet sen ga en hem op den stap meeneem. Ik ben een vrije kening, ik zal jelui gced en eerlijk regeeren, maar ik wil zelf Ock vrij zijn. En jelui, leekijke samen zweerders, voor je straf zullen jelui drie weken lang, 's morgens, 's middags en 's avonds niets anders te eten krijgen dan slagroom met roomhoorn! jessoep en mekkataart toe. En de hofmaarschalk mag geen hofmaarschalk meer zijn, maar moet de schoenen van alle hovelingen* poetsen. En de anderen worden putjes scheppers en ratel jongens bij den vuil nisman-' Ik heb gezegd i" Teen barstte er een luid gejuich los. De gevangenen werden weggebracht en gestraft. En voortaan leefde koning Rat jetoe gelukkig en blij. En Snoekie Zon de: van bleef zijn beste vriend. EINDE. Van ambtelijke zijde wordt ons het vclgende medegedeeld: De sterke toeneming van liet verkeer, vooral van het snelverkeer, eischt, dat! streng de hand wordt gehouden aan do voorschriften, welke in het belang van de veiligheid van het verkeer op de we gen zijn vastgesteld. Een voorschrift van dien aard is ge geven bij artikel 12 van het Politie- reglement op de wegen in Noordbrabant 1904 (Provinciaal blad 1924 nr. 16). Dit. artikel verbiedt den geleider van een vcertuig dat met één of meer trekdieren bespannen is op de wegen te rijden, in dien hij zich niet in de onmiddellijke nabijheid der daarvoor gespannen trek dieren bevindt en hij uiet in staat isl die in bedwang te houden. Geleiders van voertuigen, die bij het rijden in kenne- lijken staat van dronkenschap verkee- ren of slapen, worden in elk geval ge acht deze bepaling te overtreden. Krachtens deze bepaling is het o.a^ vfc.^xden^ dat met paarden bespannen vcertuigen, geladen met booi, strooi, hout e.d. worden bestuurd door personen, die cp de lading zijn gezeten. Dit verbod is gesteld omdat in zulk geval het paar-1 niet behoorlijk in toom kan worden ge houden. De provinciale verkeerscontroleur heeft op zijn dagelijksche inspectietochten her haaldelijk geconstateerd, -lat gemeld voorschrift niet behoorlijk wordt nage leefd. Voorts is het aan dezen ambtenaar, gebleken, dat de naleving 'van de in ar tikel 3 van het Motor- en Rijvvielrfegle- ment gegeven voorschriften omtrent heli uitwij.-.en van motorrijtuigen, rijwielen er» andere rij- of voertuigen veel te wensehcu overlaat. Het zijn vooral bestuurders vara met paarden bespannen voertuigen, die soms blijk geven van onwil om de voor schriften in zake het uitwijken behoor lijk opi te volgen. De provinciale verkeerscontroleur zal het voortaan niet meer bij een waar schuwing laten doch proces-verbaal op maken tegen hen, die voormelde voor schriften overtreden. Men is nu gewaarschuwd' '■-* Artikel 424 Sr. J. G. D. Heusden f3 og 2 dagen. Artikel 424 Sr. A. T. Veen; C. W. en D. d. W1. Wijk 1 en 2 ieder f2.— of 1 d, en ncn. 3 if 2.— of 1 week tuehtsch. Artikel 424 Sr. A. G. v. L. Wijk; J. v, d. S. Nederhemert; J. d. B. B'broek; Ai F. J. M. B. Waalwijk ieder f 1.— of 1 dag?, over u waken, zooals zij dat voorheen,' deed. Hebt gij reeds moeite gedaan, een jong meisje te krijgen, die liaar vervangen! zal, Oie uw schreden leiden, die u ie- deren dag zal voorlezen, kortom die naai; haar beste krachten, met lielde en gene genheid den tijd kan verkorten, die u anders zoo lang zou worden. Gij denkt toch aan alles waarde dokter* En gij? Ik moet u bekennen, dat ik er nog niet aan gedacht had: Wilt gij dat ik iemand voor u zoek? Als gij 't mij zoo aanbiedt, zou ik den ken, dat gij reeds iemand gevonden hebt, antwoordde de markiezin glimlachend!. Zeker, ik heb reeds ieme nel gevonden een schat. Zi o, zoo. Gij spreekt er goed over* Goed opgevoed, beschaafd, zachtaardig, een juweeltje. Van goede familie? Een wees, arm en de dochter vap eea officier Dat bevalt mij. Hoe heet ze? Marie-Rosa Velladier. Zend haar eens hier. Wanneer? Ze o spoedig mogelijk. Morgen? Dat is goed. Waarlijk deed Marie-Rosa bevende en met een glimlach op de lippen den; eersten stap in 't huis van Nogent. Do markiezin sterkte de handen naar haar; uit: Men heeft mij veel goeds van u ver teld, mejuffrouw, Ik ben er zeker van^ dat wij 't goed samen zullen vinden. Zij streek met haar fijne handen over; 't gelaat en 't haar van 't jonge meisje. (Wprdt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5