Derde Blad Ko 4898 tfrijdas 15 Maart Ha! Ha! Dat is Goedkoop! Een Prima Horloge Waarvan de Winkelprijs f 2,75. voor het Land /an Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 55 40 25 35 30 Op onze Leiiers-Artikelen zijn reeds - 556 Extra-Cadeaux uitgereikt. - Plaatselijk Nieuws Land- en Tuinbouwwereld zenden wij U FRANCO Voor het Kwarije, dat U meer betaalt, zenden wij ter kennismaking ons LETTER-PAKKET, bestaande uit: 11 |2 pond RAVENSWAAIJ'S LETTERS-KOFFIE Geel van cents 1 ons THEE ons TABAK pond MARGARINE 1 KOEK Voor >.en Kwart]® een waarde van 185 cents U leunt tiet pakket ook bij uw Winkelier bestellen. Vragen op rechtskundig gebied BEHOORENDE BIJ HET BEVROREN AARDAPPELEN. Wanneer straks de aardappel hoopen los gemaakt worden, kon liet wel eens zijn, dat de vorst er gToote schade aan te weeg gebracht blijkt te hebben. Berich ten uit Duitschland, waar millioenen ki logrammen aardappelen moeten bevroren zijn, doen ons ook hier 't ergste vree zen, hoewel in ons land niet zoo'h stren ge vorst geheerscht heeft, als ginds. Desniettemin, men rekende niet meer op zulke strenge winters, en 't winterdek. werd er wel eens wat minder zwaar door gemaakt. Wat nu te doen, wanneer straks blijkt, dat een deel der aardappels niet meer voor consumptie geschikt is? Is er dan met die aardappelen nog wat aan te vangen? Me dunkt ja, mits men 'het niet zoover laa-t komen, dat ze al volkomen ontdooid zijn. De vorst moet er dus nog wat inzitten. Zcoa-ls men weet bevatten aardappelen zetmeel. Deze zetmaal is onoplosbaar, en wordt tijdens het bewaren gedeeltelijk en geleidelijk' omgezet in suiker, dat noo- {dig is voor de ademhaling en de verbran ding in de knol. De ademlialing houdt ;op bij een temperatuur van plus 2 gr. C., de suikervorming eerst bij 2 gr.. C. Het zoet worden der aardappels is er het bekende gevolg van. Hieruit volgt ech ter ook, dat bij nog lagere temperaturen de suikervorming stilstaat en liet aan wezige zetmeel, zetmeel blijft. Bevriezen de aardappels, 'dan sterft het protoplasma in de cellen, de cellen barsten en straks biji den dooi, komt het water vrij. Kunnen we dat laatste voorkomen, voor we de aardappels gaan benutten, dan zijn we al een eindje op stap. in tijden, dat de aard appels goedkoop zijn heeft men ze met succes als veevoeder ingekuild. Bij dat in kuilen treden groote verliezen voorna melijk aan water op'. Zoo kuilde de lieer C. J. Blamksina te Pingium enkele ja ren terug 10500 K.G. aard. in, die, na dat bet voer zich gezet had, en geslon ken was nog 3600 K.G-. wogen. Dat/elfde kan nu ook toegepast worden bij! bevroren aardappelen, als ze nog hard zijn. Men stGot ze stuk en kuilt ze in. Nadat de bedekking er op- geko men is, zal de zaak zich zetten. Het dooiwater verdwijnt en men houdt een goed voeder over, dat, indien men 't even laat drogen, mooi korrelig wit is. Het lijkt me belangrijk genoeg wat nauwkeuriger de manier, waarop men inkuilt hieronder te laten volgen. Men maakt een kuil van 50 a 75 c.M. diep en ongeveer 1 M. breed, 't kan ook wat breeder. Dit is afhankelijk van de hoe veelheid in te kuilen aardappelen. De aardappelen worden stukgesneden en in de kuil met een schop zoo klein mo gelijk gestoken. Hoevaster ze aangetrapt worden, hoe beter. Hoe minder lucht erin zit hoe smakelijker het voer wordt. De menschen, die in de kuil staan dienen schoone klompen of schoenen aan te heb ben. Is de kuil gevuld en er nog on geveer 1 M. aardappels opgezet in een ronden hoop, dan dekt men af met 70 tot 90 c.M. grond. Men dient de kuil een paar maanden te laten ssitten, eer men aan het vervoeren begint. De aardappel? kernen er dan gaar uit. Het is dan een heel goed voer voor melkkoeien, terwijl o-ck varkens het met graagte eten, mits men er eerst wat keukenzout over ge strooid heeft. Niet te veel. Dan krijgen ze diarrhee1 Het is ook mogelijk ze gestoomd in- te kuilen. Daartoe moeten de aardappels in een stoomkoker gaar gestoomd worden en in een soortgelijke put, als boven beschreven, worden vastgestrapt. Ook hier komt een bedekking van 70 90 c.M. aarde. Na een dag of 14 is het voer reeds goed te gebruiken. Om bet smakelijk te maken, laten sommigen de massa wel verzuren en gieten daartoe over elke laag, die in de kuil gaat een scheutje kar nemelk. Dit voer is bij uitstek geschikt voor varkensvoer, die het beter verteeren, dan wanneer de aardappels rauw inge kuild zijn. Op deze wijze verwerkt-, kun nen bevroren aardappels nog wel f 1.50 per 100 K.G-. opbrengen en dat is dan nog weer beter, dan ze in de mesthoop te moeten rijden. S. 18 Betaling bij bestelling, per postwissel of door storting op onze Postrekening No. 43809 Naam en adres s. v. p. duidelijk opgeven. P.S. Aan denzelfden persoon wordt slechts één Pakket gezonden. Rijvereeniging „Het Land van Heusden en Altena'' De rijvereeniging uit onze streek, die door het uitkomen op verschillende con coursen en het geven van demonstratief op Oranjefeesten, een goede bekende is geworden, zal op Donderdag 4 April een feestavond houden. Door warme voorstanders van de lan- delyke ruitersport is onze club een stan daard geschonken en het gaan van een tweetal ruiters naar het concours te Keulen hechtte hieraan een wimpel. Feestelijk zal deze standaard worden onthuld, waarby in de eerste plaats uit- genoodigd zijn, de schenkers van deze mooie vlag, de fam. v. d. Koog uit AL biasserdam. Verder zal de Federatie der Land. Ryv. zich vertegenwoordigen, ver schillende zusterverenigingen als Hippos, Raamsdonk en de Bommelerwaard zijn uitgenoodigd. En natuurlyk ontbreken op dien avond geen der ruiters met hun familie of vrienden. Alle personen uit onze om geving die liefde gevoelen voor de mooie ruitersport zyn welkom, immers saam- hoorigheid is een echte ruiterdeugd. Door den Voorzitter Mr. Ruitinga zal deze avond worden geopend. Door den afgevaardigden der federatie zal na ont hulling van den standaard, de ruiters de ruiterbelofte worden afgenomen. Afge vaardigden der zusterverenigingen spreken hun felicitatie's uit. Na dit officieel gedeelte volgen zang stukjes, voordrachten en datgene wat de gezelligheid aaumerkelyk verhoogd. Daarom, vrienden of vriendinnen van ons paard, en gy liefhebbers van deze edele sport, Uw liefde getoond, Uw be langstelling gegeven, op naar Heusden, de gezelligheid verhoogd en ons ruiters bemoedigd. A. V. Mij kwam van meerdere zyden ter oore dat Burgemeester en Wethouders van Heus den eene Kocinklyke toestemming tot over schrijving der drankvergunning, staande ten name van Mej. Spierenburgh, ten name vaa Chr. Timmermans zouden hebben bevorderd, ten onrechte een paar jaren geleden geen medewerking zouden hebben verleend om de vergunning, staande ten name van K. van Ryswyk over te kannen schreven ten name van G. Doedeyns. Lan zalks Groote Paaschvee-Tentoonstelling te Breda. Dit jaar zal op Maandag 18 Maart op de Bredasche Veemarkt wederom een schit terende collectie vet rundvee, vette varkens, slachtpaarden en fokstieren te zien zyn. Telkenjare wordt er meer en beter vee tentoon gesteid dan de vorige jaren, omdat de inzenders weten dat, en welke hooge eischen er worden gesteld om in de prys- klasse te vallen. De Regelingscommissie besloot alleen het vet vee te doen ezposeeren om aan de Fokvee-vereenigingen de taak over te laten om in het najaar een fokveedag op de markt te Breda te doen houden. Alleen maakte zij één uitzondering, en wel voor fokstieren, speciaal voor die van beneden en die van boven het jaar. Breda bezit voor dit artikel al reeds een goede reputatie met de tentoonstelling, want dan worden er zeer veel van die stiertjes verhandeld, Van heinde en ver komen ze aangevoerd en evenzeer komt men van heinde en ver om ze te koopen. Dit kan ook zeer goed, want men heeft in de beoordeeling van de zeer deskundige Jury een vingerwijzing omtrent da waarde dezer dieren. Wy sporen zeer gaarne onze lezers aan om deze leerzame en wyd en zyd goed bekende tentoonstelling te bezoekeB. De entréeprys is gesteld op f 0.50, waarby men de catalogus gratis krjjgt. Opening 11.30 v.m. Tevoren wordt er naast de tentoonstel lingsterrein een flinke Veemarkt gehouden met goede aanvoer van Paaschvee en ook Fekvee, zoodat een bezoek alleszins aan te bevelen is. AALBURG. Dinsdag, 19 Maart, des avonds om half zeven, hoopt de heer Sehoonderbeek Godsdienstonderwijzer te Ermelo in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. ANDED. Tot bestuursleden van de Herv. Meisjesvereeniging »Tabitha< zyn herkozen Mevr. van Eethen, Mej. Bronkherst en Mej. Kleinloog. De uitslag van den door den heer Vogelaar alhier gespeelden simultaan dam- seanee is alsvolgtGewonnen li partyen, verloren 5 en 1 remise gespeeld. Naar we vernemen zal door com bineeren der polders Veen en Andel waar schijnlijk de watermoten verdwijnen. GENDEREN. Woensdagavond had onder Voor zitterschap van den heer G. v. d. Beek LGzn. de Jaarvergadering der Coöp. Zuivel fabriek plaats. In zyn openingswoord wees de Voorzitter op den grooten bloei der Coöperatie, waar tengevolge van den con- eurreerende melkprjjs den toevoer der melk dusdanig is geworden, dat uitbreiding nood zakelijk is. Na behandeling van het raport van de T. N. Z, en de rekening en balans, wordt aan de orde gesteld uitbreiding van de kaasmakerij en aanschaffing van 2 melk tanks, waardoor in dringende behoefte wordt voorzien. Dit voorstel, uitgaande van Bestuur en Commissarissen, wordt by acclamatie aangenomen. Hierna volgt een geanimeerde gratis verloting van eenig meikgereedschap en eenige kazen, een en ander ter opwekking tot bywoning der vergadering. Dinsdag 19 Maart a.s., des avonds 7 uur, hoopt D3. v. d. Horst een biduur te houden voor het gewas. LAND VAN ALTENA. De grondprijs voor industriemelk bedraagt vanaf 10 Maart 11. 8 ct. per liter af boerderij. Naar wy vernemen zal de uitvoer vau kalfvee naar België, hetwelk op de verschillende groote markten wordt aan gekocht, dan pas knnnen plaats hebben, nadat de dieren in Hollandsehe stallen ge durende 4 dagen in quarantaine hebben doorgebracht. NIEUWENDIJK. Deze week werden aangevoerd 6000 eieren. Men besteedde f 8.20 per 100 'stuks. Den arbeider C. v. Ncorloos bad het ongeluk door dat den vaartboom uit schoot in de bakkerskil te vallen. T. v. d. S. Hz. die het onheil bemerkte red den hem, en bracht hem op den drogen. Mejuff. A. M. Punt, onderwijzeres aan de school met den bijbel alhier, is ingelijke betrekking benoemd aan een Chr. school te Hilversum. In den kerkezak der Geref. Kerk werd weder f 100.— gecollecteerd voor de armen. .V— Eij den beer J. W. van Leeuwen staan reeds aardbeien in vollen bloei. Zondagavond werd den hond van Joh. v. Breugel Pz., met een geweer schot in de borst getroffen, van den da- tct op heden geen spoor. X Deze week had een ongeluk plaats dat betrekkelijk goed afliep, een oude groote boom werd gerooid bij Mej. den Dekker. Terwijl hij ter aarde sloeg, kwam den arbeider Z. W. met zijn voet er on der, na veel moeite wist men hem uit zijn benarde positie te verlossen, de inmid dels ontboden geneesheer Dr. de Vries censtrateerde kleine beenbreuk en zwa- ze kneuzingen. Voor het comité van Winterlezin- gen trad op Ds. H. Jansen, leger en vloot- predikant. De voorzitter E. Wisse open de de vergadering en las na zingen van psalm 89:7 en gebed een gedeelte van- Matth. 12. De spreker kreeg daarna het woord. Hij begon met een korte levensbeschrijving van den Deenschen beeldhouwer Thornwalse. Zijn eigelijke kunstenaars loopbaan begon in Rome. Het meest bekend werd hij om zijn Christusfiguur vervaardigd voor de O. L. Vrouwenkerk te Kopenhagen. Dit beeld stond op een zwartmarmeren globe spr. schets dit als eeni beeld van de wereld die zoo soimber, droevig er arm is. Met, fokkende voorbeelden uit het leven licht hij dit nader toe. Maar hierboven sloot de lichtende gestalte van den Heiland met uitgebreide armen als een uitdruk king van de woorden. Komt tot mij allen die vermoeid en beladen zijn, en ik zal u rust geven. De wereld heeft niets waarop ze hopen kon slechts Jezus ken de zondaar redden oimdat hij mensch geworden is. Na deze rede, waarin ernst en humor elkaar afwisselden en die met groote aandacht gevolgd werd eindigde spieker met dankzegging. OUDENDIJK'. Maandagavond hield de ysclub in de 2de openbare school een druk bezochte ledenvergadering. Wegens ziekte van den voorzitter de heer F. C. Huyser, was de leiding in handen van den vice-voorz. de heer A. van Vugt Jr. In deze vergadering werd vastgesteld de statuten en huish. reglement. De vereeni- ging zal dan naam dragen van Nooit ge dachte. De contributie werd vastgesteld p 1 gulden per jaar, terwyl zij, die na 1 Augustus van dit jaar lid wenscben te worden, 1 gulden inleggeld bovendien be talen. De Secr., de heer H. van Audel, nog mede, dat thans 100 leden zich heb ben opgegeven. Door leden zal getracht worden dit aantal te verdubbelen. Voorts wordt van den heer van Vugt Jtieuwjlilail VOOR DRIE GULDEN JLV. v.h. jVL Jtavenswaaij Zonen, Gorincbem.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 9