Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. MOlwWvfW? Maart DE LENTEFEE I in- KERKBOEKEN Firma 3 Veerman Parlementair Overzicht. Firma L. J. VEERMAN, Land- en Tuinbouwwereld Voor Allen die Sukkelen JULES MARY. Yoor de a.s. Belijdenis Mijnhardt's Laxeertabletten Landbouwrubriek. BEHOORENDE BIJ HET Hel wetsontwerp met de duizend amendementen Dagenlange bespre kingen van. de wijziging van de Ziek tewet Neen, het is geen spannende film in tien bedrijven dit: Wetsontwerp met de duizend amendementen. Alleen maar een Tweede Kamer-opvoering in tien dagen of daar omtrent. En, nu ja, het waren nu niet precies duizend amendementen die erbij ingediend, aangenomen, verwor pen i.f ingetrokken werden. Maar het was toch een eindelooze rij, die door de verschillende sprekers bij de artikelsge- wijze behandeling telkens maar weer op nieuw werden ingediend en verdedigd. Om een, beeld te geven van de ontwikke ling deen we hier en daar een greep. Daar was dan meneer Duys, de socia listische afgevaardigde, die zich danig weerde, en o.m. de in het wetsontwerp bepaalde loongrens van f 3000 bestreed. Alle arbeiders, onverschillig wat hun loon was, moesten er onder gebracht worden. En ging dat niet, dan moest de loongrens f 5000 worden. Maar beide regelingen werden verworpen. Ook zijn voorstel om thuiswerkers in de. ziektewet op te ne men kon geen genade vinden. Gunstiger verging het een, amendement-Beumer (a.r.) dat de toepassing van de wet op de ar beiders hij werkverschaffing duidelijk wil de emschijven. De Minister nam het over. Een de Kamer nam z.h.s. een amendement van Gijn (lib.) aan, waarbij liet stel sel der loonklassen, verviel en liet systeem der Ongevallenwet werd aanvaard. Mi nister Slotemaker had bij een en ander nog de gelegenheid op te merken, dat onder de wet 1.600.000 personen zullen vallen. Waren de amendementen-Duys aanvaard, dan waren er nog 400.000 on der gevallen. Geen wonder, dat de com munistische heer de Visser het buiten laten dier 400.000 een groot onrecht noemde. En dan de kwestie van de ongehuwde mceders. Laten we maar bij voorbaat vaststellen: ze blijven buiten de ziek tewet. M aar het is wel interessant even de details na te gaan. Een amendement van mej. We sterman (lib.) om de be paling dat zwangerschap en bevalling met ziekte gelijk gesteld worden, te la ten vervallen, omdat bevalling van ar beidsters op zich zelf zou geregeld moe ten worden, werd bestreden van sacialis- tische en r.k. zijide. En verworpen. E|a FEUILLETON BOOR n<« eigener beweging trok zij haar motie, die de wenschelijkheid uitsprak van spoe dige indiening van een wetsontwerp in zake moederschapszorg maar in. Een amendement Kortenhorst (r.k.) om per sé beroepsziekten als ongevallen te beschouwen werd door den minister over genomen. De heer AaJberse bewerkstel ligde de uitsluiting van de ongehuwde moeders uit de wet. Hij had er be zwaar tegen de geldelijke gevolgen van buitenechtelijke zwangerschap en beval ling in de verplichte ziekteverzekering te betrekken. En zijn desbetreffend amen dement werd met 46 tegen 31 stemmen aangenomen. Toch wilde hij de onge huwde moeders helpen. Weshalve hij een motie indiende, waarbij de overheid werd uitgenoodigd de vereenigingen enz. te steunen, die aan. ongehuwde moeders en j haar zuigelingen steun en bijstand ver- I leenen. Maar toen de minister uiteen gezet had, dat dit reeds in bescheiden mate geschiedde, trok hij de motie weer Eindelijk kwam meneer van Gijn (lib.) j nog- met een redelijk klinken:! amende ment, cm de zwangerscliapsuitkeering ge- i lijk te doen zijn aan de ziektegelduitkee- I ring, gelijk ook de wet Talma wilde, dus niet het volle loon. Want is door de- I ze wet niet juist ziekte aan zwangerschap gelijkgesteld? Ten minste wat de gehuw de arbeidster betreft Dande uitvoering van de wet. Een o.h. amendement om ook de bijzondere kassen in de uitvoering van de wet te betrekken werd met 59 tegen 13 stem men verworpen. Verder was daar nog de kwestie hoeveel het ziekengeld zou bedragen. Daarover was men het lang niekje&ns. Het wetsontwerp van de regee- rinjjv^fce het op 80 pCt. van het dagloon stellen, terwijl het dagloon dat meer 23 Het was Romain Goux. Sedeit een maand was hij als bediende in de fabriek aangesteld, zooals Bertig nolles dit gewensclit had. Hq had voorgewend, regelrecht uit Chi cago te zijn gekomen en kende verschei dene talen. Toen men zijn naam vroeg, had hij dien van Lazare Beermann opgegeven en was weldra aangesteld. Bertignolles had een vertrouwbare per soon noodig, om na te gaan, wat er te Nogent gebeurde en hem hiervan verslag te geven. Niemand dan Romain kon hem beter voor zijn plannen tegen t' huis der de Soulaimes dienen. Roraain Goux had zich tegen de rol van spion verzet, maar den vorigen dag had hij gemeend, dat Jenny hem minder onverschillig dan anders aangezien had. Zij, die hem altijd zoo uit de hoogte behandelde, had hem gisteren ,,mijn vriend" genoemd en daarbij geglimlacht. Dat had hem bijna gek gemaakt. Toen Bertignolles 't hem dan ook nog maals gebood, gehoorzaamde hij, als in een droom door den glimlach van 't bekoorlijke meisje. Eenige zinnen, tusschen Jactel en den markies gewisseld, waren tot zij ooren ge- een ruime keuze van In alle bindingen en zoo wel in de goedkoope als in de duurdere soorten. voorradig in don Boekhandel van de HEUSDEN. (da-n 8 gulden bedraagt, voor dat meer dere niet in aanmerking komt. Bij zwan gerschap en bevalling van een gehuw de verzekerde zou het ziekengeld even wel gelijk zijn aan het dagloon. Yer- kler stelde de regeering voor om bij alg, maatregel van bestuur een bijzondere regeling te treffen voor de ongehuwde verzekerde bij bevalling enz. Dit laat ste nu was onlogisch, na de uitsluiting van de ongehuwde vrouw uit de ziekte wet op dit punt. Zoodat meneer Aalberse dit wilde schrappen, wat de minister aanvaardde.' Diverse leden hadden nog min of meer ingrijpende wijzigingen van komen en alleen hij begreep er de betee- kenis van. Hij was- bij 't raampje gaan staan om alles beter te kunnen ver staan, terwijl hij veinsde naar buiten te zien. Toen hij den markies de Soulaimes Idaaxna 't rechterpavillioen binnen zag gaan, nam hij zwijgend weer aan zijn bureau plaats. Een kwartier daarna had Jactel al 't geld, dat hij1 in kas had, naar zijn pa troon gebracht. Hiji maakte er geen aanmerkingen over, maar begaf zich weer aan zijn werk. Met de ellebogen op een tafel geleund, zijn hoofd in zijn handen, had Michel zich aan zijn wanhopige plannen overgegeven. Wat wilde hij doen? De toestand scheen hem c nveranderlijk Die som, welke daar voor hem uitge stald lag in rollen goud en bankbillet- ten was zelfs niet voldoende om de door Lauren, begane fouten voor de oogen der wereld te verbergen. Er ontbraken twintigduizend franc3 aan. Honderdduizend francs waren wel bin nen twee of drie dagen te verkrijgen, maar hij moest zich op den vervaldag |aan.' 't einde der maand voorbereiden en al de betalingen, die de kassier hem voorgerekend had, bedroegen bij de zeven tigduizend francs. Als hij die som niet verkreeg, was 't niet alleen een ruïne, maar 't faillisse ment zijner fabriek. Dan liever de schande. Hij ntkwam aan 't eene gevaar, om in 't andere te vervallen, hq ontvlood den eenen afgrond en rolde in den anderen. Hij moest dus 't uiterste in 't werk stel len om 't ontbrekende bij elkaar te krij gen,' dat voor de betaling der wissels de uitkeeringsbepalingen geamendeerd. Maar het hielp niet. Een amendement de Visser (comm.) 100 pCt. uitkeering ei- schende, werd verworpen met 60 tegen 20 (s.d. enz.) stemmen, net als een amen dement van Gijn (70 pCt. uitkeering ge durende 12 dagen en daarna 80 pCt.) dat met 74 tegen 8 stemmen (lib. en 2 c.h.) viel en nog een amendement van Gijn, dat de uitkeering met den derden werkdag wilde doen ingaan. En zoo bleef het bij het oude, dat wil zeggen, zoo als de regeering voorstelde: 80 pCt. van het loon, ingaande met den derden dag. Wat er verder nog werd vastgesteld of gewijzigd? Onder andere dit: dat bij gedeeltelijke werkverrichting ten minste de helft wordt toegekend, en dat sa menloop met uit uitkeering uit een par ticuliere kas nooit meer recht geeft dan op 100 pCt. Het verband met de zie kenfondswet werd hersteld door de bepa ling dat de verzekerde die recht wil la ten gelden op ziekengeld, bij een zie kenfonds ingeschreven moet zijn. En de verzekerde, om ziekengeld te ontvangen, moet zich gedurende het geheele verloop der ziekte aan geneeskundige behandeling onderwerpen. De Eerste Kamer: o ja, ook de Eerste Kamer nog. Die keurde „Justitie" en „Financiën" goed, en „Onderwijs" en nog meer. En bij „Defensie" hadden we het ever landstorm en onderdrukking van woelingen op het platteland, of het zóó maar revolutie was, en de s.d.a.p. stemde tegen, omdat men vóór directe ontwa pening is. Het was heel genoeglijk. Maar niet bijster belangrijk. POLITICUS. HOE MOET IK MIJN LAND BEMESTEN? Dat is een vraag, die elk jaar tiental len malen gesteld worden aan de land- bouwvoorlichters. En wanneer ze, zich er niet met een Jantje van Leiden af willen maken, zullen ze eerste verschei dene nadere gegevens moeten ontvangen, willen ze eenigermate een betrouwbaar recept kunnen geven. Een algemeen be- mestingsrecept is een onmogelijkheid, daar de bemesting der cultuurgewassen van zooveel verschillende factoren af hankelijk is. Prof. Aberson wijst daar ook op in het Jubileumnummer van „Schakels", het orgaan van de vereeni- ging van handelaars in Kunstmeststof fen en Veevoederartikelen. Diep wortelende gewassen vragen een diepe grondbewerking, vlakwortelende niet. Suikerbieten en aardappels vragen een groote hoeveelheid gemakkelijk op neembare kali, erwten en boonen vra gen een kalkhoudenden grond. Eosfor- zuur moet voor suikerbieten in een ge makkelijk opneembaren vorm aanwezig zijn, daar de plant dit noodig heeft voor den opbouw van het protoplasma. Op kleigronden zal dit daarom het beste als superb isfaat gegeven kunnen worden. Op zandgronden zal in vele gevallen slak- kenmeel de voorkeur verdienen. Aard appelen hebben liefst een eenigszins zu ren grond. In oen kalkrijken grond zou den zc schurftig of pokkig worden. Dat ook hier een verschillende bemesting noo dig is, ligt voor de hand. Op de kalk- rijke grond zal men zure meststoffen als superb siaat en zwavelzure ammoniak ge- van Laurens noodig was. Na twee dagen, dat hij de beurs zijner vrienden aangesproken had, was de som bij eikaar. Den 25sten September, des namiddags waren de honderdduizend francs betaald en lagen voor hem op 't bureau de tien wissels met de valsche handteekeningen en 't stempel van Nogent die Laurens naar 't tuchthuis hadden kunnen bran- gen. Wat zou hij; er mede doen? Ze bewaren? Waartóe? Dat zou een oewijs der schan de zijn. Hij1 moest ze zoo spoedig mogelijk maar vernietigen, opdat er geen enkel spoor meer van overbleef. De schande zou dan alleen voor liem bestaan, zou niemand anders bekend zijn dan hem Hij stak een kaars aan, hield de pa pieren in den vlam en zag ze voor zijn oogen verbranden, verschroeien. Toen er op zijn bureau niets meer van over was, dan een hoopje zwartachtige a,sch, blies hij er in en de overblijfselen stoven dwarrelend weg. Geen enkel spoor was er meer van over gebleven. i Hij zuchtte diep. Ach, indien hij even zoo uit zijn herinnering de schande van Laurens had kunnen wisschen. Waar zou hq toch wezen? mompelde Michel. Plotseling begon hij aan al zijn leden te beven, want de toekomst was hem eensklaps duidelijk geworden. Hij had geen tijd meer te verliezen. Nu die wissels vernietigd waren, moest hij zich haasten^ voor den vervaldag aan 't einde der maand gereed te zijn. Slechts vier of vijf dagen had hij nog oyer. ven, terwijl op de kalkarmen grond, kalk- houdende meststoffen al slakke maal kalk- salpeter, kalkstikstof, ook chilisalpeter aangewend zullen worden. Ja, op de zand gronden geeft men in 't voorjaar vaak een overbodige chilisalpefcerbemesting, daar men 't- zelfde resultaat zou kun nen bereiken, indien in 't najaar een kalkbemesting in den vorm van kalkmer- gel of gebluschte kalk was aangewend. Zoo zien we, dat er nogal moeilijkheden zijn op te lossen bij 't geven van een advies. Daar komt nog bij, dat gelijk- In den Boekhandel van de HEUSDEN. scortige gronden vaak verschillend rea- geeren op gelijke bemestingen. We zien dan ook vaak zeer verschillende opgaven voor verschillende gronden. Prof. Aber son haalt in bovengemeld artikel een voorbeeld aan, hoe iemand voor een be mesting van fabrieksaardappels opgeeft aan stikstof 90 K.G., fosforzuur 126 K.G. kali 198 K.G. En een ander voor gelijk- sortige grond: 100 K.G. stikstof, 80 K.G. fosforzuur en 170 K.G. Kali. Zooals ge ziet zijn er nog al eenige verschillen. En 't is heel best mogelijk dat bei den gelijk hebben, want zoo'n meening zal wel gegrond zijn op verschillend in zicht in de bemesting en de ervaring spreekt een woordje mee. Scmmige volgen in het geven van hun bemestingsadviezen de methode van Wag ner, de z.g.n. Ersatz methode, die leert, dat zooveel in den grond aan planten- vcedsel teruggevoerd, moet worden, als het vorige gewas eruit gehaald heeft. Dat lijkt mooi, maar de ervaringen, die men er mede opdoet zijn niet bemoedi- gind. De oorzaken liggen in de veran deringen, die fosforzuur en kali onder gaan in den grond, doordat ze gedeelte lijk omgezet worden in moeilijk opneem bare verbindingen, terwijl ook de uitspoe ling niet onbeteekènd is. Voor de salpe- termed stoffen geldt dit in nog meerdere mate. Bovendien zijn de cijfers, die de sa menstelling vaar den oogst aangeven, al lesbehalve nauwkeurig. Nog steeds vol gen we de cijfers, die Wolff enkele tien tallen jaren geleden gevonden heeft. Thans hebben we met heel andere ras- dere rassen en bemesting te doen. En ge oogste hoeveelheid en de samenstelling van den oogst zullen aanmerkelijk ver schillen. Prof. Aberson breekt dan ook een lans voor nieuwe uitgebreide on derzoekingen, die ons aan betere, meer betrouwbare tabellen zullen moeten hel pen. Is dat cijfermateriaal voor han den, dan zal het ook gemakkelijk vallen een betrouwbaar bemestingsadvies te ge ven. Waar jaarlijks voor andere takken der vl lkswelwaart zooveel millioenen wor den uitgegeven, mag ook van landbou- met Verstopping of moeilyken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. By Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Reeds den volgenden morgen begon hij die treurige zaak, welken allen, die geen geld hebben, zoo bekend is. Des avonds keerde hij' te Nogent te rug maai- had nog geen bronnen op kun nen sporen. Den daarop volgenden dag ontving hij een brief van den bankier Urbain Ver- nier, die hem 't volgende schreef. Aan de beurs heb ik vernomen, dat gij moeite gedaan hebt, om u uit een las tige geldzaak te redden. Eveneens heb ik vernomen, dat gij niet geslaagd zijt. Waarom, Michel, richt ge u niet re gelrecht tot uwe vrienden, die u liefheb ben, in plaats uw hoofd te stooten voor de deur van vreemdelingen of vijanden? Michel had wel aan Vernier gedacht, maar hij had hem zijn ware tcestand niet bloot willen leggen, daar de ban kier juist daaruit den misslag van Lau rens zou hebben kunnen opmaken. Hij wilde, tegenover Vernier ontkennen en in spijt van alles de eer van Laurens redden, zelfs tegenover hen, die er me de bekend waren. Indien hij 't edelmoedige aanbod van Vernier niet aannam, zag hij zelf wel in, dat 't gedaan was en dat hij zich van een dergelijken slag niet meer op zou kunnen richten. Hij begaf zich nu naar de rue Notre- Damedes - Vic t oires De bankier maakte geen enkele toespe ling op Laurens. Men zou gezegd hebben, dat Laurens voor hem niet meer bestond, of dat hij geen kennis van de wissels droeg, die door Michel voldaan waren. De markies was er hem dankbaar voor. Hij keerde naar Nogent terug en dien avond nog begaf hij zich naar den kas sier en zeide wersïijde vrijmoedig gevraagd worden, dat de regeering hiervoor gelden beschikbaar worden gesteld. Of dat werkelijk zal ge beuren, hangt voor een groot deel van de boeren zelf af. Wanneer ze georgani- naar hen moeten luisteren. Onze ooeter- seerd optreden, dan zal de regeering wel naar hen moeten luisteren. Onze oos terburen geven daarvan een treffend voor beeld. Daar bestaat een eenheidsfront, dat onze land- en tuinbouwers niet be paald blijde zal stemmen, daar het de Duitsche regeering dringt in een zeer protectionistische richting. Maar dat het dat kan, is alleen te danken aan het eensgezind optreden. En daaraan mankeert ten onzent nogal een kleinigheid. Wanneer we nog even terugkomen op onze vraag, hoe het land bemest moet worden, dan kunnen we het antwoord als volgt in 't kort weergeven: Stikstof, ka li, fosforzuur en kalk moeten in zoo rui me mate worden toegediend als noodig is om een vol gewas te leveren. Hoeveel dat is, is afhankelijk zan zeer verschillende factoren als: soort van grond, aard van den grond, reactie van den grond en het te stelen gewas. Om een goed antwoord te geven is daarom noodig betrouwbaar cijfermateriaal te hebben omtrent de oog stopbrengsten. Zoolang dat niet het geval is, zal men moeten roeien met de rie men, die men heeft en alle omstandig heden zooveel mogelijk in aanmerking moeten nemen om. althans een eenigszins juist recept te geven. S. Demonstratie van Greppelploegen in het Land van Heusden en Altena. Wegens de langdurige vorstperiode en de hierop volgende drukke werkzaamheden in den landbouw, heeft het Dag. Bestuur der Noord-Brabantsche Mij. van Landbouw besloten, de in deze Lente aangekondigde demonstratie met greppelploegen niet te laten doorgaan, doch deze uit te stellen tot den a.s. Herfst. Moord in een ziekenhuis door een waanzinnige. In het gemeentelijk ziekenhhis te Elbing sneed een zieke, klaarblykelyk in een aan val van waarzin, een 85-jarig medepatiënt met een scheermes de keel door. De dood trad onmiddelyk in. Een tweede zieke werd door den krankzinnige levensgevaar lijk gewond. Er is nog niet vastgesteld, of hier nalatigheid in de bewaking geweest is. De griep in Engeland. De griep vermindert in hevigheid en te Londen en in de groote steden is in de af- geloopen week het aantal sterfgevallen aan griep tot 2127 gedaald (tegen 2183 in de voorafgaande week). Te Londen stierven 312 menschen (tegen 424 in de voorafgegane week) aan griep. Sedert 1 Januari zijn daar aan griep 2289, aan bronchitis 2542 en aan bronchopneu- monie 2041 menschen bezweken, tegen on derscheidenlijk 190, 911 en 713 menschen in 1928. De strenge winter blykt dus allerminst gezond geweest te zjjn. Ziehier, mijnheer Jactel, 't geld, dat gij voor den vervaldag noodig hebt. Hij scheen^ in weerwil van alles, zoo gelukkig, alsof hij van een zwaren last ontslagen was, dat 't Jactel opviel. Als een eerbiedig dienaar maakte hij er echter geen toespelingen op. Michel vertrok. In 't vertrek van Jactel, werkte Mira- dor, de bediende, terwijl Lazare Beer mann aan 't einde van 't vertrek bezig was. Lazare Beermann kon zijn verbazing niet genoeg bedwingen, toen hij Michel tot zijn kassier hoorde zeggen, dat hij voor den vervaldag gereed was. Van verbazing gleden de papieren, waaraan hij bezig was, uit zijn handen en vielen op den grond. Na -.'ertrek van den Markies, zeide Mi- rador Dat- is den doorn nog op 't laatste oogenblik uit den voet trekken, vader Jactel. De oude kassier knikte met zijn hoofd, doch antwoordde niets. Hij had evenals de anderen gedacht, dat de betalingen niet geschieden zouden. Lav are Beermann was met zijn arbeid gereed. Hij verliet zij bureau en langs Jactel gaande, zeide hij Ik had er, evenals gij, angst voor ge had, laar t' mij toescheen, dat er se dert enkele dagen vreemde dingen hier in dit huis gebeurd zijn. Daarna begaf hij zich weer aan zijn arbeid. Mijnheer Mirador, zeide Jactel, ik heb u voor vandaag niet meer noodig, maar als ge mij morgen helpen wilt aan mijn betalingen voor den volgenden dag, zal 't mijn arbeid veel verlichten. (W«edt yeivolgd.) jtoslilad Beli {feils-Tekstsn

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5