PASCHEN y Plaatselijk Nieuws Binnenland. maken, een hokje; met twee afdee- lingende kloekenafdeel ing en het rennetje. De kloekenafdeeling moet minstens een halve meter in 't vier kant zijn. Het heeft een vasten bo dem en een los dak, dat met asfalt- papier is afgedekt. Het hokje moet groot genoeg wezen, dat de kloek rechtop kan staan en zich flink kan wenden en keeren. Aan de voorzijde maakt men ook: hier weer iatwerk. Grof gaas kan ook, maar is niet aan te raden met het oog op kam- beschadiging. Het rennetje maken we 1 Meter lang. 't Begin, ongeveer een vierde, heeft weer een vaste bodem van plankjes, de rest niet. Juist op de scheiding van lossen en vasten bodem brengen we een schuif aan, die over de heele breedte van het rennetje loopt. Dit met het oog op 't verplaatsen van 't hokje. Dan ja gen we de kuikens in het voorste deel van 't rennetje en sluiten de schuif. Dan loopt men geen kans, dat er kuikens onder weg vliegen. Het opfokken kan verder geheel plaats vinden als bij kunstmatigen opfok. Voor de kloek brenge men in de kloekafdeeling grofkorrelig voer en een drinkbakje. Op den grond in die afdeeling komt een baalzak te liggen, waarop fijn turfstrooisel of zand. Dit vernieuwe men eiken dag. Reinheid is ook hier eerste eisch. Is het gras droog, dan is er geen be tere plaats om de kuikens bezig te houden. Groenvoer en scherp krij gen ze dan voldoende naar binnen. Wanneer het gras nog vochtig is, brenge men ze daar niet op. Daar kunnen ze niet tegen. S. De Zonne der Gerechtigheid, Heeft weer haar glans ten toon gespreid. De dood is weer te niet gedaan, Want Jezus is weer opgestaan. De wachters, bij het graf gesteld, Zyn zeer ontdaan toen heengesneld. Een schrik ging hun door d'aderen heen. Toen Jezus licht hun weer omscheen. Hg brak de boeien van den dood, En stond weer op uit aardrjjks schoot. Geen wachter daar ter neer gezet, Heeft Hem den uitgang toen belet. 0 schoonste dag van alle dagen, God heeft in den mensch behagen. Hy gaf ods weer Zijn een'gen zoon, Herrezen uit het rijk der doón. Ten spijt van allen die hem haten, Heeft Hij het donkre graf verlaten. Halleluja, looft den Heer, Jezus kwam op aarde weer. Hy heeft voor Zyne gunstgenoten, De poort des Hemels weer ontsloten. De Heer is waarlyk opgestaan. Hij heeft des vyands kop verslaan. Roep Hem dan aan in angst en smart, Die noch in zonden licht verward. Voor U ook is Hij opgestaan, Indien gy maar tot Hem wilt gaan. Bidt met den moordenaar aan Zyn zy, 0 Jezus denk toch ook aan mij. Gelooft op Zyn onfeilbaar woord, En Hy ontsluit u d'euge poort. H. MEIRESONNE Koerange. 'ALMKERK. Door de melkslyters dezer gemeente is de zoete melk thans met 3 cent per liter verlaagd en gebracht op 11 cent per liter. Op 2e Paaschdag a s. hoopt de Chr. Gem. Zangvereen. Hallelujaalhier, in de zaal van den heer Dekker een open bare uitvoering te geven. Op Donderdag 4 April a.s. hoopt voor de Burgerwacht alhier, in de zaal van den heer Dekker, op te treden, de HoogEdelGestr. Heer J. C. C. Tonnet, Generaal-Majoor, teneinde een rede uit te opreken m verband met het 10 jarig be staan der Burgerwachten. Alle belangstellenden zijn welkom, houdt daarom dien avond vrij, om dezen zeer begaafden spreker te gaan hooren. EETHEN. Bij besluit van den Commissaris der Koningin in Noordbrabant zyn voor goed vrygesteld van den dienstplicht wegens broederdien8t, de ingeschrevenen der lichting 1930: G. v. d. Beek, A. G. Branderhorst, A. Doedyns, M. van Druneo, H. Fitters, A. de Joode, T. H. Kramer, A. Lankhaar, C. van de Nieuwegiessen en P. Treffers. 's GRAVENMOER. Dezer dagen had A. van O. in de smederij van den heer J. P. Baaijens op het naburige Oosteind door onvoor zichtigheid het ongeluk met één der handen bekneld te raken tus3chen één der machines waardoor een lid van een vinger verbrijzeld werd. De ijk en herijk van maten en ge wichten zal voor deze gemeente plaats hebben op 29 April as. Zcndagavond werden van den heer C. van Eersfcl alhier, een fazantehaan en hen, een paar, dat door Van Eersel was aangekocht voor de som van f 15.00 en dienen moest voor de tentoonstelling, dood gemaakt door een hond. Alhcewel de vogels goed waren afge sloten was het den hond toch gelukt de de beestjes te bemachtigen en te doo- den Voor den betrokkene een schadepost. Dezer dagen ontstond door onbe kende oorzaak brand in het droge en dorre gras in den Kerkdijk alhier. Het vuur, dat weldra gretig voedsel vond in het brandbare gedeelte, breidde zich dan ook snel uit. Een juist passeerend po litieman wist echter het vuur te stui ten en voorkwam daardoor een brand, die van grooten omvang had kunnen wor den. Vrijdagmiddag werd de auto van den heer L. L. rijdende voor de Firma J. V. uit Oosterhout, toen hij bij den heer van den Br. op het Oosteind van het erf kwam rijden, door de stoomtram aangereden. De auto bekwam eenige scha de. De chauffeur kwam met den schrik vrij. Deze week zijn alhier de eerste groenten uit de kassen ter veiling ge gaan. LAND VAN ALTENA. De Bond van melkveehouders be sloot in te gaan op het voorstel van den Handel om per 1 April a.s. de melkprijs te verlagen tot 7 ct. per Liter. Een bod van 7 ct. per Liter voor 4 maanden vast werd van de hand gewezen. OUDENDIJK. 7^" Al spelende geraakte Dinsdagavond bet dochterje van den heer V. onder de fiets van mej. v. d. N. Zoowel het kind als de juffrouw bezeerden zich, terwyl door den val haar fietslantaarn geheel vernield werd. Vermoedelijk door het spelen van de jeugd met lucifers verbrandde Zondag middag nabij het Oudendijksche gat een party matriet van plm. 300 bosschen. De politie stelde een onderzoek in. RAAMSDONKSVEER. Met goed gevolg liep van stapel, van de N.V. Scheepsbouw werven v.h. P. en A. Ruijtenberg, het stalen sleepschip ajulia* (Kemper) gebouwd voor Belgische rekening, groot circa 600 ton, afmetingen 50X6.60X2.45 M. Zondag 7 April geeft de R. K. Tooneelvereen. »Kunst na Arbeid* haar laatste winteruitvoering. SLEEUWIJK. 1 De op 22 Februari j.l. vastgestel de kiezerslijst, blijft tot 1 April van. het volgende jaar van kracht. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, ver krijgbaar. VEEN. De prijs der knolrapen bedraagt f 2.— a f 2.25 per H.L. Er is tamelijk vraag en met het benadeelen door den verst is het nog al meegeloepen. Mr" Deze week werd door een koopman uit Li^se bij eigenaars van Sneeuwklokjes verschillende partijtjes van deze vroege bloempjes opgekocht. De man betaalde een hoogen prijs. Het is voornamelijk te doen om de bolletjes, welke naai- Enge land worden verzonden. Bij de Zaterdag alhier gehouden verhuring van Meischaren op den uiter- waarde „de Nesch" gelegen te Poede- rooijen werden hooge prijzen besteed, voor een koeschaar besteedde men van f 85.00 tot f95.00 voorzeker een hooge prijs. WAARDHUIZEN. Vorige week Donderdagavond hield de vereeniging. „School met den Bijbel" te Waardhuizen en Uitwijk haar jaarlijk- sche ledenvergadering. Verslagen werden uitgebracht door secretaris en penning meester. Als bestuursleden werden herkozen G. van Herwijnen en A. van Oudheusden en geko-zen C. T. van Herwij en. Cand. H. van Herjst heeft het be roep naar de Geref. Kerk alhier aange nomen en zal hoogstwaarschijnlijk in de tweede helft van Juni zijn intrede doen. Openbare vergadering van den Raad der gemeente EETHEN, op Zaterdag 23 Maart 1929, des v.m. half tien. Voorzitter: D. F. Brune. SecretarisD. A. van der Schans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de Secretaris het formuliergebed leest. Daarna worden de notulen der vo rige vergadering gelezen, welke na een kleine opmerking van wethouder Van der Schans, gewijzigd worden vastgesteld. 1. Ingekomen stukken Prcces-verbaal van kasopname bij den Gemeente-Ontvanger, waaruit blijkt, dat een bedrag van f 93.06 in kas is, terwijl alles in orde is bevonden. De Voorzitter deelt mede, dat de ver pachting van weilanden te Drongelen heeft plaats gehad en f 5.— minder heeft opgebracht dan het vorig jaar. 2. Ruiling grond met P.* W. Nieuw koop. De Voorzitter doet mededeeling, dat P. W. Nieuwkoop zich bereid heeft ver klaard een stukje grond, feenoodigd voor de weg verbetering te Drongelen, aan de gemeente af te staan in ruil veor het z.g. „spietje". Nieuwkoop wordt met de zen ruil waarschijnlijk wel wat beter, doch -de grond, die de gemeente er voor in de plaats krijgt, is voor de wegver- Letering onmisbaar. Burgemeester en Wethouders stellen daarem voor tot ruiling over te gaan, waartoe zonder discussie met algemeene stemmen wordt besloten. 3. Goedkeuring rekeningen Burgerlijke Aimbesturen Eethen, Drongelen en B.- Broek. De Heer de Bruijn brengt na mens de commissie van onderzoek ver slag uit. Hij merkt op dat met betrek king tot verschillende posten geen be wijsstukken zijn overgelegd. Het lid der commissie Lankhaar licht toe, dat het hier betreft de posten „bedeeling". Hier voor werden geen kwitanties aangetrof fen. De Heer de Bruijn is van meening, dat zij, die bedeeld worden, voor de out' vangen gelden zonder eenig bezwaar een kwitantie kunnen teekenen. Deze wor den dan bij de rekening aan het gemeen tebestuur overgelegd, waardoor men een juistere controle verkrijgt. De posten voor bedeeling, die soms over de f 200.— loo- pen, rijn thans niet te controleeren. De Heer Vos wijst er op dat het prac- tisch niet mogelijk is, alle menschen, die bedeeld worden, een kwitantie te la ten. teekenen. Een administreerend arm- meester moet in dit opzicht eenig ver trouwen genieten. Wil men toch overleg ging van'kwitanties voor dergelijke pos ten, dan spreekt hieruit een geest van wantrouwen, aldus spreker. Wethouder Van der Schans is van oordeel, dat een armmeester moet staan boven de menschen, die bedeeld worden. Moet zoo iemand kwitanties vragen van de personen, die bij bedeelt, dan. wekt dit wantrouwen. De Voorzitter merkt op dat de reke ning, zooals die aan den Raad wordt over gelegd, de goedkeuring heeft van het ge- heele armbestuur, zoodat dit in zijn ge heel ervan overtuigd is, dat het geld wer kelijk is uitgegeven. Het geheele be stuur draagt er de verantwoordelijkheid voor. Spreker is dan ook niet voor ver andering der administratie. De Heer Van1 Buuren acht het denk beeld van den Heer de Bruijn wel mooi, doch tij vreest, dat het niet uitvoerbaar zal zijn Na nog eenige discussie warden de re keningen ongewijzigd vastgesteld. 4. Besloten wordt een kasgeldleening aart te gaan tot een maximum-bedrag van dertienduizend gulden. 5. Met algemeene stemmen wordt be sloten tot samenstelling der stembureau's als volgt Meeuwen. Voorzitter J. A. van der Schans, leden D. A. van der Schans en A. Vos Ozn. Plaatsvervangend Voorzitter D. A. van der Schans. Plaatsvervangende leden W. Lankhaar en D. van Buuren. Genderen. Voorzitter de Burgemeester, leden G. van der Beek L. G.zn. en C. M. Donken. Plaatsvervangend Voorzitter G. van der Beek L. G.zn. Plaatsvervangende leden M. J. de Bruijn en M. J. van der Beek. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Zeemanshuis aan den Haringvliet onder gebracht. Uit een trein gevallen. De hoofdconducteur van de Ned. Spoor wegen H. J. A. Marsman, 43 jaar oud, gewoond hebbende te Hoek van Hol land, is uit den trein gevallen. De seinhuiswachter De Regt hoorde een slag tegen het seinhuis, dat vlak aan de spoorbaan staat. Hij vond den conducteur eenige meters verder. M. gaf toen nog eenige teekenen van leven. Hij werd vervoerd naar het sta tion Schiedam, waar hij bij aankomst reeds overleden bleek te zijn. Vermoed wordt dat M. het hoofd buiten den wagen heeft gestoken om te zien, of het signaal veilig stond. Salonboot gezonken. Aan de Ruyterkade te Amsterdam is een schip plotseling gaan zinken. Aan den steiger no. 5 was men bezig met het laden van de salonboot „Friesland" van de Holland-Friesland-Groningenlijn. Door tot nu toe onbekende oorzaak begon het schip plotseling water te maken en te zinken. Het water drong in de machine kamer, zoodat de vuren gedoofd werden. Het schip zonk tot op den bodem van het IJ, dat op deze plaats, waar uitsluitend binnenschepen komen, niet zeer diep is. Daardoor bleef het schip gedeeltelijk bo ven water uitsteken. Men is onmiddellijk begonnen de ingenomen lading weer uit de ruimen, die door waterdichte schot ten beveiligd is, te lossen. Zoodra dit is geschied zal men trachten het schip te lichten. Moord. Aneta seint uit Bandoeng Het legerbestuur ontving een telegram uit Sing Kawang, blijkens hetwelk de in fanterist. Djodjosemitro door een collega is vermoord. Het drama heeft vermoede lijk een twist over vrouwen als oorzaak. "Or- Amokmaker. Een amokmaker aan boord van het s.s. „De Klerk" van de K. P.M., liggende te Laboean Hadji, eiland Lombok, stak een inlandsche scheepskok en een inlandsche passagier overhoop. Vervolgens stak hij den gezagvoerder van het schip, Ctir. J. v. de Meyden in den rug en bracht boven dien den 2den stuurman aan boord W. J. ButtePng, een ernstige verwending toe. De amokmaker werd neergeslagen. Zijn toestand is zeer ernstig. o Chloorgas. Aneta seint uit Bandoeng Tengevolge van lekkage van een stalen cylinder, die chloorgas bevatte, is in het centrum van de stad een hoogst onaange name toestand geschapen. De hulp van de brandweer werd ingeroepen. De lekkende cylinder werd met zand bedolven, ge drenkt in ammonia liquida. Vier inlanders en een Europeaan, behoorend bij het per soneel van de brandweer, moesten in het ziekenhuis worden opgenomen we gens vergiftiging door inademing van chloorgas. Te water gereden. De heer Pothaar, uit Heerenveen, die door den mist niet zag dat de brug te Oudeschcot geopend was, is met zijn auto in het Tjongerkanaal gereden. Met hulp van den brugwachter konden de heer Pothaar en zijn verloofde zich red den. Vechtende vrouwen. In het woonwagenkamp te Horst is hevig gevochten door twee vrouwen. Een der vrouwen zekere Claassen, werd zoo danig met een stuk ijzer bewerkt, dat zij dcoielijke verwondingen opliep. Een inmiddels ingeroepen geneesheer stelde den d od vast. De daderes is aangehou den. Kind te vondeling gelegd. Inwoners van Harmeien, ontdekte dat cp het R.K. kerkhof aldaar een kindje van naar schatting een jaar end te von deling was gelegd. Het had den ge- heelen nacht buiten doorgebracht en was dan ook verkleumd, toen het door de politie werd opgenomen. Al spoedig bleek, dat liet toebehoorende aan de vroegere bewoonster van Harmeien, een gehuwde vrouw, die thans in Utrecht woont. De Utrecttsche recherche heeft haar voor den burgemeester van Harmeien geleid. Uit de mededeelingen van haar man viel a,f te leiden, dat de vrouw vaker last heeft van melancholie en vooral in het voor- en najaar neigingen vertoont te gaan zwerven. Om naar Scheveningen te komen. Dezer dagen heeft in de strafgevan genis te Breda een der gevangenen een steel van een lepel ingeslikt om zoodoen de verpleegd te worden in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. De lepelsteel-slikker is naar het St. Ignatius-ziekenhuis vervoerd, waar de steel langs operatieven weg is verwij derd en waar de patiënt thans door de marechaussees en rijkspolitie wordt be waakt. Malversaties. De correspondent van ie „Msb." te Leiden meldt Bij een uitgeversfirma te Leiden zijn malversaties aan het licht gekomen, welke blijkbaar reeds geruimen tijd ach tereen zijn gepleegd en een vrij aan zienlijk bedrag vertegenwoordigen. In verband hiermede zijn de twee directeuren ontslagen. Tijdelijke stopzetting van den veeuit- voer naar België. In verband met de voorbereiding van maatregelen, welke door de Belgische autoriteiten zullen worden voorgeschreven ten aanzien van voor uitvoer naar België bestemde runderen, zal de uitvoer naar da.t land van rundvee op 30 Maart a.s. niet mogelijk zijn en vermoedelijk eerst na 16 April a.s. weer kunnen geschieden. Yan het bovenstaande zijn uitgezonderd dieren, welke bestemd zijn om in de Bel gische quarantaine stallen te worden ge slacht. De „Batavier I" in aanvaring met een Duitsch stoomschip. Het Duitsche schip gezonken. De kapitein van het te Rotterdam aangekomen s.s. „Batavier I" heeft ver klaard, dat hij tijdens den mist op 30 mijl ten Oosten van Terschellingerbank in aanvaring is geweest met het, met oud ijzer geladen Duitsche s.s. „Venetia", ka pitein Mao Zimmerman uit Lübeck, dat op weg was naar Stettin. De „Venetia", die aan stuurboord in de midscheeps werd getroffen, zonk in enke le minuten. De bemanning, bestaande uit 11 koppen, wist op de „Batavier I" over te klimmen. Zij zijn in het Duitsche Vcordeelig schaap. Bij den veehouder M. Kolff te Haarlem mermeer wierp een schaap 5 lammeren. o In een ketel kokend zeepsop gevallen. Het 4-jarig dochtertje van den heer De P. te Alphen geraakte in een ketel ko kend zeepsop. l>e kleine bekwam deerlijke brandwonden; men vreest voor haar le ven. - De Gulemborgsche moordzaak. Een der van meineed verdachten in de bekende Culemborgsche moordzaak, die door het Hof tot zes maanden gevangenis straf werd veroordeeld, n.l. A. Collé, heeft cassatie aangeteekend. Door een auto gegrepen. Aan de grens van gemeenten Gronin gen en Haren is bij: het oversteken van het rijwielpad naar den weg een wielrij der door een auto gegrepen en gedood, De auto reed door. Het slachtoffer bleek te zijn de heer P.Takens uit Onnen. Door een trein gedood. Bij den onbewaakten overweg tusschen Vlaardingen-Oost en Schiedam is een tot dusver onbekend arbeider onder trein 2531, die uit de richting Vlaardingen kwam, geraakt. De man werd vermorzeld. Aanvarig op de Nieuwe Maas. Deer den zwaren mist zijn op de Nieu we Maas bij Bolnes een paar schepen op elkaar gevaren. De .stuurman van de motorboot van de wed. Huisman te Ouderkerk a. d. IJsel, meende het licht op de splitsing van Noord en Lek voor zich te hebben en voer daardoor rechtstreeks op den Zuid- wal aan. Eerst werd de Belgische motorboot „Swift aangevaren, die echter drijvende kon blijven. Daarna voer hij nog op de motorboot „Trio" van de machinefabriek Bolnes, welke boot onmiddellijk begon te zin ken en aan den wal moest worden ge zet. Diefstal. Men meldt uit Eindhoven: H. v. d. Hurk, wonende Ginderoven on der Heeze, ontdekte dat een bedrag van f 2000, n.l. 2 bankbiljetten van f 1000, uit zijn kas verdwenen was. Er waren geen sporen van inbraak te bespeuren, zcodat de verdenking viel op den inwo- nenden schoonzoon, Th. v. S. Deze had de woning verlaten en een reisje naar1 Amsterdam gemaakt. Het geld had hij verbergen op een heide onder Eindhoven. Toen hij terugkeerde werd hij door de marechaussée te Heeze, gearresteerd. Na een verhoor legde Van S. een volle dige bekentenis af. Het geld werd teruggevonden; hij had er een klein gedeelte van opgemaakt. Van den Hurk had dit geld pas ontvangen van een verkochte boerderij. Hij zou het op de bank deponeeren. De inwonende schoon zoon was blijkbaar van een en ander op de hoogte. O Nikkelen guldens en rijksdaalders? Blijkens mededeelingen van minister De Geer overweegt de regeering de moge lijkheid van invoering van goedkoope munten door een commissie te doen on derzoeken. Wordt het zilvergeld inge trokken en vervangen door munten van een goedkooper metaal, dan zal daarvoor, om technische redenen, in de eerste plaats nikkelbrons in aanmerking komen. NIEUWENDIJK. De melkryder H. v. d. S. had het ongeluk, doordat hy den draai te kort nam, met de melkwagen omver te slaan. Plm, 60 liter melk ging verloren. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Bode W. de Graaf had het ongeluk met paard en wagen tegen de bakkers wagen van M, te Dassen te ryden, met gevolg dat de bakkerswagen van den dyk ging. De wagen beliep nogal schade, ook de inhoud was meerendeels beschadigd. Den arbeider H. V. hakte met een riethaak in zyn been, waarvoor genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De melkauto van den heer G. de Fyter kantelde nabjj de zuivelfabriek onderstboven in de sloot. Het ongeluk is tot ieders verbazing goed afgeloopen. Het ongeval werd veroorzaakt door de melk rijder A. Dekker die met den knecht van de F. een eindje mee reedt teneinde het chauffeuren te leeren. Blykbaar ging het plotseling verkeerd met bovengenoemd ge volg. Door het stukslaan van de raiten der cabine werden beide chauffeurs uit hun benarde positie verlost. De materieele schade is niet groot. I MIii i i iim—w—i i i mtmmmaat ni i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 10