Tweede Blad Mo. 4902 frijdap 29 Maart BE LENTEFEE Uw Zenuwen voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. MIJNHARDT's Kinderrubriek. FEUILLETON Bekendmaking. Doorzitten BEHOORENDE BIJ HET 2. Als ze uien schillen. En de nieuwe raadsels zijn: JULES MARY. 24 élÊ Em BH? {*7 J !/J 4 I Het stoffelijk overschot van Maarschalk Foch onder den Are de Triomphe, waarlangs 350,000 Franschen defileerden om den veldheer een laatsten groet te brengen. Het stoffelijk overschot van Maarschalk Poch, in de Notre Dame te Parijs opgebaard. Vanuit deze kerk vond de plechtige uitvaart plaats. komen tot rast en worden gesterkt door ZENUWTABLETTEN Baisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ik HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS VAN Heusden maken be kend dat dit jaar voor den herijk der Maten en Gewichten zitting zal wor den gehouden te Heusden in het lo kaal der voormalige U. L. O. school (Burgtplein), op Maandag 8 April van l 1012 uur en 14 uur voor diege nen, waarvan de geslachtsnaam be gint met de letters A tot en met J* en op Dinsdag 9 April van 9—12 en 14 voor diegenen, waar van de geslachtsnaam begint met de letters K tot en met Z. Aan belanghebbenden wordt in herinnering gebracht 1°. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten wor den aangeboden om onderzocht te kunnen worden. IJzeren maten binnen en buiten geverfd. Blikken maten blank geschuurd. Koperen gewichten afgewasschen' en ook de gaten gereinigd. IJzeren gewichten mogen niet ge potlood zijn, doch moeten roest vrij zijn gemaakt en daania inge wreven met gekookte lijnolie. 2°. dat de maten en gewichten vóór. 1 October 1929 gestempeld moe- teh zijn met de letter d en dat er, bij verzuim of verhindering om! van de zitting gebruik te makea' nog gelegenheid bestaat maten ea gewichten te laten herijken aan -het IJkkantoor te 's Hertogen- bosch, Postelstr. 60, eiken Woens dag en Donderdag van 91 uur. 3°. dat de maten en gewichten, wel ke worden gestempeld met afkeuringsmerk niet in winkels enz? mogen te ruggebracht worden. 4°. dat betaald moet worden voor liet onderzoek van maten en gewich ten (ijkloon) en voor het justee- ren van gewichten (justeerloon)j en wel ten bate van 's Rijks schat kist. 5°. dat de milligramgewichten niet op| de herijkzitting, maar alleen aan' het IJkkantoor herijkt kunnen, worden (Opzending p. post franco, met insluiting van een postbewijs tot een bedrag overeenkomende! met de som van 10 ct. voor elk ge wicht plus porto voor terugzen ding. Ook is mede te zenden dei bij de laatste verificatie gezegel de enveloppe, daar de gewichtjes anders aan de eischen, gesteld) voor nieuwe, zullen moeten vol doen). Heusden, 26 Maart 1929. Burgemeester en Wethouders van Heusden H. J. v. EGGELEN, Burgemeesters HUB. VERHOEVEN, Wethouder Vragen op rechtsknndig gebied Iemand is in gemeenschap van goederen gehuwd met een kinderlooze weduw, die eenig onroerend goed ten hare name heeft. Wordt dat onroerend goed nu overgeschre ven op het nieuwe gezinshoofd, of moet dat door hem aangevraagd worden. Zijn er nog kosten aan verbonden en tot wien zich in dezen te wenden W. B. Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL (Wordt vervolgd.) Jj jticttwsblad Een zegen voor de menschhetd. Iedere lijder aan verzwakte nieren, die gaarne zijn gezondheid zou herkrijgen, be hoort Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken, het middel, dat nieuwe kracht en energie aan tal van angstige nierlijders bracht. Het 2$-jarig succes stempelt dit ■iermiddel tot een ware zegen voor de menschheid. Ook gij kunt daarvan profiteeren. Be gin nog heden met het gebruik van Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Merk op hoe uw gezondheid er door verbetert. Hoe de rugpijn afneemt, hoe de pijn in uw ledematen en spieren vermindert, hoe spoe dig uw nier- en blaasstoornissen verdwij nen. Door het versterken van uw zwakke nieren raakt gij bevrijd van urinekwalen, rugpijn, rheumatiek, blaasontsteking, wa terzuchtige zwellingen, ischias en spit. Stel 't niet uit. Laat de trage nierwer- king niet van kwaad tot erger worden. Begin dadelijk met Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Kom de aangetaste nieren te hulp, waardoor het bloed weder behoor lijk gezuiverd en verrijkt wordt en het geheele gestel bevrijd wordt van schade lijke onzuiverheden. Foster's Pillen worden vervaardigd in modern ingerichte labora toria, worden noch bij de vervaardiging, noch bij de verpakking door menschelijke handen aangeraakt, en bevatten geen scha delijke bestanddeelen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 36 kleine en grootere horloges en klokjes snorkte luid en hoorde dus niet, dat alles leerde, wat een goede, degelijke er heel zacthjes een sleutel in het slot klok moet kennen, gebeurde er op ze- van den winkel werd gestoken en er kleren dag iets bijzondere. Of eigenlijk even later een man binnenkwam, op zijn gebeurde het in den nacht, ia liet holst teenen loopend. Die man had natuurlijk ara den nacht nog wel, ais alle men- niet veel goeds in den zin. Hij was schen op één oor liggen'ea zich van namelijk een inbreker en dacht nu stil- geen kwaad bewust zijn. De klokken- letjes alle gouden en zilveren horloges maker was ook al lang naar bed en weg te stelen. Maarhij had buiten Beste jongens en meisje». De oplossingen van de vorige Bel» zijü: raad- 1'. De scharen van een kreeft. 3. Zandruiters. 4. De morgenstond heeft goud in den mond. 1. Dit is weer een spreekwoordraad- sel. De letters in elk woord zijn 1. weer dooreen gegooid. Zoek het maar weer uit 1 SLA ETH LAFK KOENRENDRV SI TPMED ENM NED UTP 2. Welk dier vliegt niet en toch be vindt het zich meestal hoog in de lucht, boven alle huizen 1 3. Met welke oogen heeifc nog nooit i iemand kunnen zien? OOM EARED. DE GESCHIEDENIS VAN DEN WES TERTOREN. II. Toen Heintje het blikken speelgoed- horloge nu dus eindelijk een groote, def tige staande klok in een prachtige klok- kenwinkel was geworden, en aa.n alle BOOR i 1b. Gemakzucht, vader Jactel, zeide Mira- dor glimlachend. Bedenk, mijnheer Mirador, dat ik u niet dwing. Ik zal komen vadertje, ik zal ko men. 't Sloeg zes uur, 't tijdstip, waarop de kantoren gesloten werden. Eenige minuten daarna nam Lazare Eeermonn den trein naar Parijs. Aan ?t station, hield hij een rijtuig aan en liet zich naar de me de FriecOand bren- de». i I Jp, :V lf,. «V ÏëUsf.dzsi-**s- II. DE MOORD. X: Toen hij binnentrad, wilde Bertignolle3 juist uitgaan. Een aangespannen rijtuig wachtte op 't voorplein, de koetsier op den bek meti de zweep in de eene en de teugels in de andere hand. Remain ontmoette zijn meester in den gang. 1? er »jetrw§? vroeg Bertignollas, toen hij Remain Goux ontwaarde. Ik moet u verhalen, wat er voorgeval len ia. ■Ga dan mede. Bertignolles trad zijn kabinet met Ro main binnen en sloot de 'deuren zorg vuldig. Beide mannen bieren staan. Spreek. De sekretaris verhaalde hem de pogin gen van Michel de Soulaimes, om 't benodigde geld bijeen te krijgen. Op c!e kenteren hadden zij tot 't laatste oogen- blik nog gemeend, dat alles verloren was. Jactel, de kassier was wanhopend, en dat vooral, omdat de markies drie o.f vier dagen te voren tachtigduizend francs uit de kas genomen had, zonder er de beweegredenen voor te willen mededeeh'n hetgeen even vreemd als onverklaarbaar was. Eindelijk had lig geld weten te leenen en 't einde" van de maand ken gerust tegemoet gezien worden. Bertignolles had gedurende dit ver haal niets gezegd, maar een boosaardige blik zeide, hoe groot zijn teleurstelling was. Mijnheer Roma.in Goux, zeide hij, ik wil niet, dat die betalingen plaats zullen hebben. Hoe ze te verhinderen? 't Geld is in de kas. Welnu, is dat niet zoo eenvoudig moge lijk? gij neemt 't er uit. Stelen O, gij kunt met 't geld doen, wat u goeddunkt, 't Is voor u. Gij kunt 't in de Marne wei-pen of onder de armen I Verdoelen. Denkt ge er wel aan, mijnheer Bertig- h.olles Weigert ge vroeg Bertignolles etover-1 schillig. Romain Goux weifelde geruimen tijd. Op zijn energiek gelaat- kon men den strijd lezen, die in zijn hart gestreden werd. Zoo iets kunt ge toch. van mij niet eischen zeide hij op bevenden toon. Ik eiseh niets van u Romain, ik heb er rt> recht immers niet toe. Vraag mij alles, wat ge wilt..... Ik volg uwe bevelen als een hondOm u genoegen te doen, heb ik voor u spi- ondienst gedaan en ik heb de vaar digheid van mijn hand geleend, om een misdaad te begaan, dien ik betreur eh waarvoor gij even verantwoordelijk zijt als ikVerder ga - ik niet. Bertignolles antwoordde niet. Hij keek op zijn horloge en zeide toen Ik eet om acht uur.... om elf uur ben ik terugIk wacht u dus cm elf uur.Dan moet ge mij uw besluit me-, dedeelen. Daarna ging Bertignolles naar beneden en Romain Goux volgde hem imet han gend hoofd. Een stem werd in 't rijtuig vernomen, terwijl een geliandschoend handje zich naar Bertignolles uitstrekte Vader, wij zijn laat Bertignolles stapte 1 rijtuig binnen en nam naast zijn dochter plaats. Ro main bleef plotseling staan; telkens boor de hij die stem nog, die zoo zacht was; voor een enkel woord van haar zou hij wel stervenondertusschen verwijderde 't rijtuig zich snel onder 'fc regelmatig getrappel der beide paarden. Remain Goux liep de straat op, niet wetende wat hij deen moest, daar hij tot geen besluit kon komen. Eén en kelen kreet hoorde lïij Dief. Dief. Hein, den baas van alle klokken in den winkel gerekend. Hein bad alles gehoord en gezien, en bedacht dadelijk een mid del, om den boosdoener te vangen. Het was erg stil in den winkel, want ie andere klokken sliepen ook allemaal. Toen nu de booze man vlak bij „Hein." in de buurt kwam, en om zich heen keek, begon het eensklaps onheilspel lend binnen in het uurwerk van „Hein" te rommelen en te knarsen, en een se conde later begon „Hein" te slaan, zoo l ard en zoo luid als hij maar kon. En hij sloeg: 27 uur. De inbreker schrok zóó hevig, dat hij bleek werd en stond te beven op zijn teenen. Want hij had natuurlijk nog nooit een klok gehoord, die 27 uur sloeg. Maar door die 27 slagen schrok na tuurlijk cok de klokkenmaker wakker, die met zijn slaapmutsn op naar be neden rende, vergezeld van zijn twee groote zoons, die elk een dikke knuppel idroegen. Nu, ik hoef jelui natuurlijk niet te vertellen, dat Ie dief dadelijk gepakt werd. Hij moest alles wat bij al weggepakt had teruggeven, kreeg een dracht stakslagen en werd toen den win kel uitgejaagd. Maar natuurlijk stond toch den volgenden dag de heele geschie- denis in de krant, met pen levensgroot portret van „Hein", de dappere, def tige kick. Nu, en zooahs dat gaat met dingen die in de krant staan, ieder een sprak erover en zoo kwam het verhaal ook aan den burgemeester van de hoofd stad ter oore. Nu werd er juist een groo te toren op de Westermaxkt gebouwd en daarin meest natuurlijk een beste klok kernen, de beste van het heele land. De burgemeester sprong dus in zijn rij tuig en liet zich dadelijk naar den klok kenmaker rijden, om van hem „Hein" de deftige klok te koopen, om die in den VVesfertoren te plaatsen. Iloewel de klok kenmaker moeilijk van zijn trouwe klok kon scheiden wilde hij hem toch den roem niet onthouden, om de beste klok van heel het land te worden, en zoo kwam „Hein" ten slotte op de Wes termaxkt, te staan en werd zoode Westertoren. Maai- nog was hij de Ko ning der torens uit de heele stad niet. Dat kwam nog weer later. De Keizer van Duitschland namelijk had ook in de krant gelezen, wat een moedige klok „Hein" wel was. Daarom streek hij zijn snorren <:p, riep zijn hofmaarschalk, rinkelde met j met zijn sabel, en sprak: „Pak dadelijk mijn Zondagsche Keizerskroon in en stuur die naar den Westertoren te Amsterdam. Die moedige kerel moet koning van alle torens zijn." Nu, en zoo gebeurde het. En wan neer je nu in Amsterdam loopt en je komt op de Westermarkt en je kijkt naar boven, naar het topje van den Wes tertoren, dan kun je heel duidelijk die prachtige kroon zien. En vraag nu maar eens aan iemand die het weten kan, of dit niet de heusche geschiedenis van de W es tertor en is. EINDE. Zou hij dus Jenny zóó waardig zijn, zcoals hij eenmaal gedroomd had? Neen. Neen. Om elf uur, had Bertignolles gezegd. Remain zeide tot zichzelf, lat hij er niet heenging, dat 't de moeite niet waard was, dat Bertignolles hem nooit weer zou zien. Toch schelde hij om elf uur aan 't ho tel, waar Bertignolles hem in 't salon wachtte. Jenny zat aan de piano. Zij had een bekoorlijk kleedje aan, dat liefelijk bij haar teint uitkwam. Toen Romain bin nentrad, stond ze echter op en de jon geling, verrukt door haar verschijning ken zijn oogen niet van haar afwen den. Haar vader riep haar echter terug, teen zij heen wilde gaan om beide man nen alleen te laten. Jenny. Valer. Verbeeld je eens. je maakt Remain zc o ongelukkig Ik, vaderen hoe dat zoo vroeg 't meisje vez-wonderd. Zij trad 't salon weer binnen en ging biji den jongen man staan. Die arme jongen heeft zich in 't hoofd gezet, dat jij hem niet genegen bent. Dan vergist hij zich. Ik weet zeer goed, dat hij u zeer genegen is vader, en ik ben er hem dankbaar vcor. Goed, des te beter, vervolgde Bertig nolles, maar hij verbeeldt zich, dat jij hem veracht. Ik hem verachten Zeker. Is !t niet zoo, Rotnaiu? Remain was doodsbleek geworden en had de kracht niet, iets te zeggen. Hca kan hij' zoo iets denken. Hij is daja^om juist hier gekómea. O— DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN} maakt bekend: dat aanvragen ter bekomiXLg van vicli- en hengelacten, alsmede bewijzen vp® registratie, bedoeld bij art. 31 der, Jachtwet uiterlijk voer den 15 April a.s. ter gemeente-secretarie moeten wor den ingeleverd. HEUSDEN, 27 .Maart 1929. De Burgemeester voornoemd, H J. VAN EGGELEN. Jenny had een medelijdend en vriend schappelijk hart. Nooit was er een scherp) woord of een* ironisch gezegde over haa^ lippen gekomen. Maar gij, vader, zeide ze, hebt ge mij) zelf niet duizende malen uwe rampspoe den uit uw jeugd verhaald? Werkma® in de havens, beestenleider, cowboy, krui er, si oker op een pak ketboot, steengraver huisknecht enz.zijt, gij ook niet lang zamerhand aan uw fortuin gekomen? Ver acht ik uw levensloop? Schaam ik eij niet veeleer trots op, omdat ge, bovent alles, toch een eerlijk man gebleven zijtt Hoort ge 't, Romain? zeide Bertignol les goedig. Jenny strekte haar hand naar Romai® uit. Ik acht u, mijnheer Remaintwij fel er voortaan niet meer aanik) verbied 't u. Dronken wankelde onder de drukking) dier lieve vingers, alsof een reus kerm een stoot gegeven had, sloot Romai® Goux zijn oogen en bracht de hand va® 't jonge meisje langzaam aan zijn lip pen. O, juffrouw, juffrouw, riep hij ver heugd uit. Teen zij vertrokken was, legde hij zijn handen op zijn hart, dat zóó hevig) klopte, dat 't hem pijn veroorzaakte. Wat heb ik haar lief, mompelde hij* ik zou er van, kunnen sterven. Bertignolles verstoorde dit zoete droom beeld niet, maar wachtte. Remain Goux deed een stap nader ea zeide1 Mijnheer Bertignolles, hebt ge nage dacht j 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5