Tiirktt Laid m Imm u rtfin neiaflQstraat en de Bommglerwaaril DE LENTEFEE Sproeien kom Sprutol» r üij alle Drogisten. land van altenA Dit blad «srscbjjnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Uitgave: Firma L J ^EERMAN, Heusden. No. 4903 M oensdag 3 April 1929. int- T<*iei<M»n fit» ftttirekeiititg no. 61525 Advertentiën f®0 1-6 rege,s 90 cent. meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Prikkelbaarheid Fosle r's ^Maagpillen FEUILLETON JULES MARY. 24 SliiifietihuHi vroeg in het voorjaar, koop' tijdig een pot :Opentare vergadering van den Raad der gemeente WASPIK, op Dinsdag 26 Maart 1929 des namiddags zes uur. Voorzitter de Edelachtb. Heer P. N. Dekkers, Burgemeester. Secretaris de WelEd. Heer B. van Sohijndel. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en, na een opmerking van den Heer Brokx, wor den vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken a. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken bij den gemeente-ont vanger. In kas was en moest ook zijn f 3048 8OV2. Schrijven van Gedeputeerde Staten, waarbij bezwaren worden gemaakt we gens de onvoldoende breedte van den provincialen weg verkeersstrepen aan te brengen. De Voorzitter doet vervolgens mede deeling van de kosten van steunverlee- ning aan werkloozen. De kosten hebben II 829.99 bedragen. Door het Burgerlijk Armbestuur wordt eene bijdrage in de kosten verleend van f 381.49. De heer Brokx zegt dat er in y<?e steunregeling mistoestanden zijn. Hij is v. meening da,t van een steunregeling alleen mensohen mogen genieten, die het wer kelijk noodig hebben. De Voorzitter zegt dat de klacht van den Heer Brokix gegrond is. Er zijn in derdaad eenige arbeiders geweest die toen de si eunregeling werd ingevoerd, het bijl tje er bij neergelegd hebben, en liever steun gingen halen dan te werken. De Heer Brokx zou willen voorstellen olm een andere regeling te maken. De Voorzitter zegt dat liet beter is dit punt aan te houden tot den volgenden winter. De Voorzitter leest vervolgens een schrijven voor van Gedeputeerde Staten, dat er geen termen kunnen worden ge vonden om aan J. van de Ven een ver gunning volgens de Drankwet boven het .vastgestelde maximum te verleenen. De begrooting van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur wordt met algemeene stemmen vastgesteld in ontvangst en uit gaaf cp f 13.139.—. De rekening van het 1. urge lijk armbe stuur wordt over het dienstjaar 1927 vastgesteld in ontvangst op f 17.802.74 en in uitgaaf op f 18212,44 derhalve met een madeeling slot van f 409.70. De wijziging der gemeentebegrooting over het dienstjaar 1928 wordt met al gemeene stemmen vastgesteld. ■Wijziging plan geldleening. De Voorzitter zegt dat door Gedepu teerde Staten bezwaren zijn gemaakt tegen den verkoop van effecten. Het Burgerlijk Armbestuur is thans bereid de geheele leening ad f16000.— voor zijne rekening te nemen. Met algemeene stemmen wordt besloten het besluit tot het aangaan der geldleening te wijzigen en het raads besluit tot verkoop van effecten in te trekken. De Voorzitter brengt daarna aan de erde het voorstel van den Heer Brokx over het onderzoek of in samenwerking met de gemeente Sprang-Capelle, de pro vincie Ncordbrabant de K.A.C. en de A. N. W. B. de tol bij Hamers af te koo- pen. In de vorige vergadering hadden over dit onderwerp de stemmen gestaakt. Met 8—3 stemmen werd besloten een ortoerzeek in stellen. Tegen stemden de Heeren Pruissers, Verschuren en Rubbens. De Voorzitter deelt vervolgens mede dat dcor bet polderbestuur van „Klein konif vaak voort uit slechte spijsvertering. Alfe spfljverteringv stoornissen moeten spoedig zwichtenvoor Foster's Maagpillen, bet laxeermiddel bij uitnemendheid. Alom verkrijgbaar A f 0.65 per flacon. steld. De Voorzitter zegt dat de wachtmees ter der Kon. Maréchaussee op dit feit te V aalwijk heeft gewezen. Ook daar worden nu landbouw gereedschappen ver loot. De Heer Brokx vraagt of de Voorzit ter al gedacht heeft aan het benoemen van een cpperbrandmeester. De Voorzitter zegt dat daarvoor zal worden gezorgd. De heer Smits, brengt namens de R. K. Werkliedenvereeniging een woord van dank aan het gemeentebestuur voor de getroffen steunregeling, waarna de ver gadering door den Voorzitter wordt ge sleten DOOR w Bertignolles scheen verwonderd. Mijnheer Romain, ik behoetde niet na te denken, want ik had u tot elf uur den tijd gegeven, een besluit te nemen. Gij wilt 't dus? Ik wil niets. Ik herhaal u, dat ik er 't recht niet toe heb. Ik heb u alleen verzocht, mij in mijn plannen tegen de familie de Soulaimes, die ik haat, te helpen. Romain. sloeg zich tegen zijn voorhoof en zijn saamgetrokken vingers drongen in 't- vleesch. O. mijnheer, mijnheer, Waartoe verleidt ge me. Ja, cf" neen, wat is uw antwoord? De jonge man hief plotseling zijn hoofd op: Ik neem 't aan. Bertjgnolles haalde zijn schouders op en zeide: 't Is de moeite niet waard, om zoo veel potsen te verkoopen. Romain trad echter nog nader op Ber tignolles toe, en zijn blik, die drei gend van toorn was op hem slaande, zeide hij Luister, mijnheer Bertignolles, gij maakt een ellendeling van me ik heb den moed niet te weigeren, 't Zij Waspik" is aanbesteed de verbetering van de kade der Kerkvaartsche haven. Bur gemeester en Wethouders hebben een on derhoud gehad met den Voorzitter van het- polderbestuur, die verklaarde dat de polder de gewenschte verbetering slechts kan aanbrengen met medewerking van de gemeente. De Heer Ruijtenberg vraagt of het wel noodzakelijk is den loswal te verbreeden. Spreker is van meening dat de haven te ondiep is en er dientengevolge toch geen schepen zullen komen. De Voorzitter zegt dat eene geldleening voor het uitdiepen der haven voor den tijd van vijf jaren kan worden aangegaan. De Heer Langewerf heeft gehoord dat de haven op. ergerlijke wijze vervuild wordt. De Voorzitter zal de politie opdracht geven een streng toezicht uit te oe fenen. Na nog eenige besprekingen wordt be sloten het onderwerp' nog zoolang aan te Renden en eerst met het polderbestuur een onderhoud aan te vragen. Schrijven van de vereeniging ,,Was- pik's Belang om eene subsidie van f145.— voor langere openstelling van liet telefoonkantoor. Door particulieren is hiervoor reeds f 80.bijeengebracht. In stemming gebracht wordt het voor stel met 9—2 stemmen verwerpen. Voor stemden de heeren: Langerwerf en van der Rijken. De Voorzitter zegt dat de agenda is afgehandeld en vraagt of een der leden nog het woord verlangt. De Heer Brokx zegt dat vroeger aan de gemeente Waspik werd geweigerd geld- premies beschikbaar te stellen voor de te hcuden markten. Spreker heeft echter ge lezen dat efr in de gemeente Waalwijk wel geldpremies beschikbaar worden ge- N. V. Middenstands-Credietbank Gorinchem. In de op 27 Maart gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werden Balans en Verlies- en Winstrekening per 31 December 1928 (14e boekjaar) en het voorstel tot winstverdeeling goedgekeurd. De aftredende Commissarissen de Hee ren II. J G. M. Iluysmans en C. Rcmeyn werden herkozen. Het toegestane crediet bedroeg f 1.946.140.—, waarvan was opgenomen f 1.613.374.11, welke credieten zijn ge dekt door hypotheek f 1.183.250.—borg stelling f337.15.—, Effecten f 425.7.40— Blanco Credieten worden niet verstrekt. Balans per 31 December. Activa Aandeelhouders te storten f73.185.—, Aandeelen in portefeuille f 598.200.—, Ge- bv uw en Safe f 24.500.—, Inventaris f 1.—, Kas f 46.293.34, 1'rolongutie u g i f 110.000.-, Credietnemers f 1.613.374.11, Effecten f 127.321.25, Intrest f2541.38, Kapitaal Stichting Spaarbank Midden- standsbank f 1000.—Zegels flOOO.— Passiva Kapitaal f 30.296.69, Dep c silo's f 980.935.62, f 153.417.15, de ongehuwde landbouwer Cox te Oploo van z'n zwaar beladen wagen, met het ge volg, dat hij met het hoofd onder het wiel geraakte De ongelukkige was op slag dood. O Verduistering door kapitein. Aneta seint uit Batavia: De Krijgsraad veroordeelde den kapitein der artillerie W. L. wegens verduistering van f15.000 ten nadeele van den topcgrafischen dienst te Weltevreden, welk bedrag intusschen ge heel ri teruggestort, tot een jaar militaire detentie en vervallen verklaring uit den militairen stand. zooik zal datgene worden, wat gij wiltik zal u in alles gehoorza men Maar, wanneer ik zwak ben, wanneer ik niet sterk genoeg ben, om u te ontvluchten, begrijpt ge zelf wel, wnarc.m dat is Hebt gij wel gemerkt, dat ik haar be min? vervolgde hij op* zachten toon, maar nog steeds dreigende. Zeker, gij bemint haar. Gij verbiedt 't niet? Ik doe, alsof ik 't niet merk. Mijnheer Bertignolles, dat 't ongeluk u moge treffen, indien ge met. toe speelt. Bertignolles trok zijn breede schouders onverschillig op. Wat kon die knecht tegen hem, hij, zoo rijk, zoo machtig? Bemin Romain, ik belet 't niet. Ja, maar wees voorzichtigik heb u gezegd, dat 't ongeluk u moge treffen. In de grootste opgewondenheid ver liet hij het kabinet. Nu zijn besluit genomen was, weifelde hij niet meer. Hij wist, dat al 't geld, dat voor 't einde van de maand bestemd was, in de kas bij Jactel lag. Hij kende 't huis en wist, hoe hij' er in moest komen. De dief stal, die hij ging plegen, was dus voor hem zco gunstig mogelijk. Lang kon hij dien nacht niet meer dralen. Het was te laat. Er ging geen enkele trein meer naar- Nogent. Indien hij een rijtuig nam, zou dit een spoor voor later worden dan was 't beter, den volgenden nacht af te wachten, want den daarop volgenden morgen moesten do betalingen eerst geschieden. Hij kon zich in dien tijd de noodige gereedschap pen aanschaffen om de sloten te openen en de bijzondere werktuigen om de brand kast van vader Jactel open te breken. Vroegtijdig liegaf hij zich op weg, maar kwam tamelijk lapt te Nogent aan. f 1.000000.—, Extra Reserve Statutaire Reserve f 55.352.57, f 275.408.71, Spaarbank Rekening Courarittooudera Kassiers f52.767.58, 'Onaf gehaalde dividenden f 1349.16. Saldo winst f 47.888 60. (vorig jaar f 44.332.39). Winstverdeeling Aandeelhouders f 27.121.14, Oprichters f1300.—, Gebouw en Safe f1500.Di videndbelasting f2700.—, Extra Reserve f 4667.46, Statutaire Reserve f 5850.—, Sa laris Raad van Toezicht en tantièmes f 4750.-. Dividendbewijs No. 13 is betaalbaar met 10 pCt. over het verplicht gestorte bedrag van 20 pCt., terwijl over het on verplicht gestorte bedrag 7Va pCt. wordt verg eed. Dc totale reserve's bedragen per 31 December 192-8 f96.757.72. Dividendbewijs No. 13 der oprichters is betaalbaar met f 6.50. Dcodelijk ongeval. Doordat het paard schichtig werd, viel Verdronken. Een 3-jarig kind van den tuinder B., wenende aan den Nieuwenweg te Honse- lersdijk, is in een sloot gevallen en ver dronken. Het drama te Grootegast. Te Greotegast is onthuld de gedenk steen voor de vier gevallen veldwachters. De plechtigheid geschiedde in het Raad huis. Aanwezig waren o.m. de weduwen van de veldwachters Meijer, Hoving, M erkman en de dochter van den veld wachter Van der Molen. Voorts de gehee le Gemeenteraad van Grootegast, het plaatselijk comité, vele veldwachters en belangstellenden. Notaris Bruins opende de bijeenkomst en hield een rede. Daarna werd het monu ment onthuld in de hal van het Stadhuis. Het monument bestaat uit een steen van Noorsch graniet, waarop o.m. de namen van de slachtoffers, alsmede de tatum van overlijden voorkomen. Dc burgemeester nam den gedenksteen in entvangst en dankte het Comité voor zijn bemiddeling. O Vernielzucht van het publiek. Notaris mr. W. J. Walter te Apeldoorn heeft zich genoodzaakt gezien het Wal- tershosoh, tuss'ch'en de Sprengen en de Jachtlaan, waarin tot nu toe vrije wan deling bestond, voor het publiek te moe ten sluiten, een gevolg van de verregaan de baldadigheden en vernielingen. O Onder een wipkar geraakt. De bejaarde arbeider Ten Berge te Zuid broek had het ongeluk onder een wiel van een wipkar te geraken. Inwendig zwaar gekneusd is hij aan de gevolgen overleden. O Geen malversatie® te Elsliout. Het Persbureau Vaz Diaz meldde Vrij dagavond „Naar aanleiding van klachten en be schuldigingen, uitgebracht over het be hout, is een voorloopig onderzoek in steld, in hoeverre deze beschuldighïgen Hij had er een gemeubileerde kamer aan de Marne en verborg daar zijn ge reedschap achter slot. Daarna begaf hij zich naar 't kantoor. Vader Jactel merkte hem op, dat hij te laat was. Romain verontschuldigde zich echter, door te zeggen, dat hij ziek was. Daarna begon hij kalm aan zijn bezig heden. De dag verliep zonder bijzonderheden. Romain liep- 't bureau van Jactel dooi en bemerkte, dat 't geld nog. in kas was. Hij hoorde de oude bediende nog tegen Mirador zeggen: Ik kan dus vanavond op je rekenen Mirador? Zeker vader Jactel, hce laat? O, neem je rust. Ik moet na 't eten nog ergens heen, en zal dus niet vóór tien uur aan de kas kunnen wezen. Zorg maar, dat je er om tien uur bent. Romain Goux sidderde. Een oogenblik meende hij, dat zijn plan cuuitvoerbaar was. Jactel en Mirador op de kantoren, dat was een struikelblok, dat hij niet voorzien had. Hoelang zou Jactel er blijven? Het was een getrouw bediende, die de zaken zeer tei harte nam. Hij zou den geheelen nacht door blijven werken, indien hij dit nocdig achtte, 't- Toeval gaf Romain dus zelf 't tijdstip aan, waarop hij de mis daad begaan moest. Hij was genood zaakt, om de kas open te breken, dit op 't oogenblik te doen tusschen 't sluiten der kantoren en 't oogenblik, dat Jactel terugkeerde. Dat waren dus vier uren, die hij voor zich had. Om zes uur, en dan cp 't einde van September is 't nog d.ig. 't Zou dus even na zessen een dwaasheid wezen. Hij moest tot negen uur wachten, dan was 't nacht. Wellicht gingen d£.-markies en Gilberte uit, zoo- a,ls menigmaal op mooie, zachte avonden Döh zou 't huis bijna geheel verlaten zijn. Er was niemand anders dan de blin de markiezin, die niet te vreezen was De twee dienstbaren een kamervrouw en een keukenmeid waren op 'dat uur of in de eetzaal, of in de keuken bezig, die aan' den anderen kant van 't paviljoen lag. Zijn plan was nu ge maakt. Om negen uur zou hij de kan toren tonnen treden door een deur, die op de fabrieken uitzag. De plaats daar voor was verlaten, de fabriek leeg tot den volgenden morgen. Bij 't verlaten van de kantoren verhaalde hij nog, dat hij naar Parijs ging, om dien avond den schouwburg te bezoeken. Hij was dien worgen zoo voorzichtig geweest, een plaatsbillet te nemen. Hij beproefde nog eenige vrienden mede te krijgen, om hem te vergezellen. Geen enkele wilde echter, 't Was de laatste van de maand, zij werden niet voor den volgenden morgen uitbetaald en hunne beurzen waren difs ledig. Hij begaf zich dus alleen naar den trein. Te Parijs bracht hij' een half uur in den schouwburg door en kwam daar na bij 't station de Vincennes te Nogent terug. Hij begaf zich naar zijn kamers, nam de werktuigen uit de kast en liep langs de Marne om niet opgemerkt te worden. Toen hij bij 't huis aankwam, vermin derde hij zijn vaart, en werd voorzich tiger. 't Was dien nacht zacht weer. Men zcu 't voor een Juli-nacht gehou den hebben en ongelukkig voor Romain Goux was de lucht buitengemeen hel der. De Marne kabbelde eentonig tegen de oevers maar verder werd er geen ge luid, vernomen. waarheid bevatten. Dit onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat is komen vast te staan dat over de jaren 1928 en 1929 inderdaad verduisteringen van ge meentegelden hebben p-laats gehad tot een nog niet nader vast te stellen be drag. Tevens is gebleken, dat de admini stratie op een zeer slordige en nonchalan te wijze is gevoerd. Ook de gemeente- entvanger is in gebreke gebleven door te handelen in strijd met zijn voor schriften. Het onderzoek, dat onder lei ding staat van den hoofdcommies der afdeeling comptabiliteit der provinciale griffie in Den Bosch, wordt voortgezet." Het „Huisgezin" van Zaterdag schrijft: Naar aanleiding van dit bericht meldt men ons van betrouwbare zijde, dat van malversaties of verduistering geen sprake is. Dit is een grove onwaarheid, die ver spreid wordt door tegenstanders van den burgemeester. "Wat betreft de kwestie van slordige ad ministratie, verzekert men ons, dat er wel eenige achterstand is, maar dit is een gevolg van de langdurige en ernstige ziekte van den burgemeester-secretaris. O Granaat gevonden. Aan de Ritschestraat te Princenhage is in een -sloot een granaat gevonden. Na onderzoek is gebleken, dat het pro jectiel van Duitschen oorsprong is. Hoe- het daar is verzeild geraakt, is een raad sel. Schuit omgeslagen. In de Schie, nabij den Overslag is een met oud ijzer geladen schuit op weg van Delft naar Schiedam door den golfslag van een passeerende motorboot gekan teld en omgeslagen. Eén der opvarenden wist den wal te bereiken. De andere de ,21.7jarige A. Kraag, uit Schiedam, kwam echter onder de kantelende schuit en ver drenk. De politie, die gewaarschuwd weid. heeft het vaartuig naar den wal gesleept. Het lijk van A. K. is, nadat de schuit was gelicht, gevonden. Toezicht fan het provinciaal bestuur van Noord-Brabant op de Gemeentebestu ren. Omtrent wijziging gebracht in liet toe zicht van het provinciaal bestuur van Noord -Brabant op de gemeentebesturen,- vernemen wij het volgende Voorheen werd het onderzoek naar den! toestand der gemeentelijke administratie in den regel ingesteld bij gelegenheid van het vierjaarlijksch bezoek van den Com missaris der Koningin, welk bezoek te vo;- heer en het beleid van den burgemees- fleh werdt aangekondigd, ter der gemeente Oud-Heusden en Els-' Tegenwoordig geschiedt dat onderzoek zender voorafgaande aankondiging en wel wekelijks in een of meer gemeenten. Bijl de bepaling van de gemeente, waar het on derzoek geschieden zal, laat liet provinci aal "bestuur de vroeger gevolgde indee- lingsreeks geheel los. Bovendien wordt vanwege Gedeputeerde Staten wekelijks in verscheidene gemeen- Romain Goux ging op een boomstronk zitten en staarde in 't water. Tegelij kertijd boorde hij gerucht achter zich. Stemmen kwamen nader. Weldra onder scheidde hij een man en een vrouw. Hij' verborg zich, om niet gezien te wor den. De wandelaars liepen hem voorbij', zonder hem op te merken, en Romain her kende, na zijn hoofd opgelicht te heb ben, den markies de Soulaimes en Gil berte. Langzaam wandelden zij langs de ri vier en verwijderden zich van 't huis. Romain liep onmiddellijk naar de deur,- die tcegang gaf tot 't kantoor, waar de kas stond. Op 't zelfde oogenblik hoor de hij 't- negen uur spelen. Zou ik tijd hebben, om de brandkast open te breken? Is alles wel daar? mom pelde hij. Geen enkel geluid werd vernomen. Ner gens was. licht dan in de keuken. Michel had zijn moeder omhelsd; en haar gezegd: Ik ga. een uurtje met Gilberte langs de Marne wandelen't is zoo mooi we der Ga mijn zoon, ik zal op mijn gewone plaats blijven wachten. Gij zijt tegenwoordig nog al ongesteld,; moeder, 't is ndet goed voor u," om 's avonds nog uit te gaan. Maak u maar niet bezorgd. Ik zal mij warm kleeden. Marie-Rosa had haar tot aan haar stoel vergezeld. Zij had. nog bij haar willen blijven, maar de blinde zeide 't Is onno.odig, mijn kind. Ik laat u vrij. 1 ("Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1