•khandeit „De Oude Watermoleik" Plaatselijk Meuws Rechtzaken Land- en Tuinbouwwereld Ingezonden o- o ruw, rood uibeschadigd worden weer spoedig gaaf en zacht met Doos 30 ct. PUROL Gij stoort U niet aan storm of najaarswinden, Aan sneeuw, of mi9t, aan hagel, zonnebrand, Ook niet als men uw as er op gaat winden, en om uw leden de harde zeilen spant. En g|j aanschouwd de heuvelen en dalen, daar aan qw voet, met Koninklijk gebaar. Gij drinkt met lust, uit goud gevuld bokalen, de zonnestroomen, glanzend diep en klaar. De blonde akkers waarop de aren beven, Zij liggen aan uw stroom in zoete rust, en gij besproeit ze als een zoele regen die zingend daald uit hemelschverre kust. Opstandig goot ge soms het water beuken, Gij slaat het fel, te piettsr met uw rad, Met bruut geweld laat ge uw zeilen kreuken, en als met tranen wordt uw voet bespat. Gij slaat de winden bjj 't striemen van den regen, uw zeilen deinen, als bij een hooge zee. Geen donderbui, noch bliksem houdt u tegen, Gij kreuut er slechts, bjj al uw naamloos wee. Zoo staat gij fier; de jaren zyn verdwenen ze zjjn met weedom langs U heengegaan, en als met bloed, bjj avond rood beschenen bleeft gy er zwjjgend, en verlaten staan. (Nadruk verboden.) HAROLD. HEUSDEN. Terwijl onze stadsgenoot B. Maan dagmiddag de stoep nabij de vm. conser- venfabriek afreed, brak plotseling den as van een der wielen en maakte B. door te sterk remmen, een buiteling waarby zyn hoofd hevige verwondingen opliep. Dr. v. G. verleende geneesk. hulp. Dinsdagmorgen reed een onbekende auto op het Wilhelminaplein zoodanig tegen een lantaarnpaal, dat deze geheel overhelde en het bovenste glazen gedeelte geheel ver brijzeld W9rd. De auto beliep echter geen schade. Naar wij vernemen, zal het R K Dameszangkoor sSursum Cordac met mede werking van het damestooneel, gevormd uit de leden der vereeniging, op 10 April een uitvoering geven in de zaal van Het Wapen van Amsterdam ANDEL. De Heer A, W. van der Nat te Sleeuwjjk heeft bedankt als Directeur van de Zangver. »Sursum Cordac alhier. Tot bestuursleden van de opgerichte steenkolenver. zyn gekozen de heeren C. Kalis, Voorz. M. Versteeg, T. Kamerman, H. J. Rebert en P. de Cloe. C A BELLE. J.l. Zaterdag had op den Winter dijk alhier een auto-ongeluk plaats, dat be trekkelijk goed afliep. Een auto, thuisbe- hcorende te Breda, kwam in botsing met een broodwagen, met het noodlottig gevolg, dat de bestuurder van de auto zjjn wagen niet op den dijk kon houden en met volte vaart terecht kwam tegen den voorgevel van het huis bewoond door W. aldaar. De gevel van genoemd pand werd hierdoor geheel ontzet. De schrik der betrokkenen laat zich begrjjpen. Ook de auto verkeerde in desoltaten toestand en moest met behulp van takels weer op den dijk worden ge- heschen. Persoonlijke ongelukken vallen gelukkig niet te betreuren. J.l. Zondag hield Ds. E. Jonkers, consulent der Ned. Herv. gem. a. d. Loon- schendjjk, des nam. 2 uur aldaar zyn af scheidsrede als zoodanig. De naar Gouds waard vertrekkenden leeraar, die zooveel in het belang dezer gemeente heeft gedaan, werd toegezongen de bekende zegenbede uit Ps. 134:3. 's GRAVENMOER. Op 27 April a.s. hoopt het echtpaar G. Snels-van Sprang alhier hunne 25-jarige echtvereeniging te herdenken. Het zal dan ook dit paar niet aan belangstelling ont breken. Dezer dagen hebben eenige jongelui de aardigheid gehad, om een bord, dat geplaatst was bjj den ingang van den Don- gedjjksche polder, nabjj de grens alhier, te vernielen en het daarna in de rivier »de Dongec te werpen, waaruit het door den schipper R. alhier weer werd uitgehaald, Het percentage voor de Gemeente lijke inkomstenbelasting voor het belasting jaar 19291930 is vastgesteld op 474 RIJSWIJK. Door den Commissaris der Koningin zijn voorgoed vrjjgesteld van den dienstplicht wegens broederdienstL. van Anrooy, G. Lievaart, W. M. Schaap en G. v. Tilborg. Ter Gemeente Secretarie zijn ver krijgbaar aanvraagformulieren, ter bekoming eecer viscb- of hengelakte voor 1929-'30. In de plaats van wjjlen den Heer J. Verschoor is tot lid van den Gemeente raad benoemd verklaard, de Heer T. J. van Heukelum, die de benoeming beeft aange nomen. SPRANG. Benoemd tot onderwjjzer aan de school voor C. V. O., L. Sterrenburig P.Zo. te Njjmegentot onderwijzeres mejfl. Gel derblom te Maassluis. iWOUDRICHEM. Gedurende het tydvak 21 tot en met 28 Maart j.l. werden aan de vischmarkt alhier aangevoerd 44 zalmen van 8 tot 21 pond k f2.15 tot 2,50 per pond en 8 schotjes a fl.00 tot 3.00 per stuk, Besteed werd voor brasem 10 tot 20 cent; voorn 7 tot 14 centalles per pond. De Rijksontvanger alhier brengt onder de aandacht van de niet-inwoners dezer gemeente dat de verstrekking van kostelooze wegkaarten voor het belasting jaar 19291930 eerst na 15 April a.s. zal plaats hebben. Voor het nieuwe cursusjaar zjjn tot de le Openbare school toegelaten 15 leerlingen en tot de 2e Openbare school 9 leerlingen. WAALWIJK. Oaderhandsche aanbesteding van een woonhuis voor den heer J. van den Heuvel te Waalwijk. W. v. Wt> Hammeo, Waalwjjk f 10.850 W. van Heesch, Waalwjjk f 10 700 Quirjjns, Capelle f 10 600 H. Maas, Waalwjjk f10 370 Wed. A. Aarts en Za., Waalwjjk f 10.190 J. van Hulten-Krol, Waalwijk f 10.140 Timmermans, Sprang f 9.999 Van der Meys, Waalwijk f9.924 P. de Grauw, Waspik f9.802 Van Laarhoven, Raamsdonksveer f 9.560 Nieuwenhuizen, Sprang f 9.497 Gegund aan den laagsten inschryver. WERKENDAM. De Zaterdag gehouden verpachting van 57 zitplaatsen van de nieuwe gaanderij in de Ned. Herv. Kerk bracht plm. f 400 op. v -— De nieuwe cursus der Herv. Chr. School alhier is aangevangen met 366 leerlingen. Onder leiding van haar eerelid Ds. Lezonder hield de Chr. Jongel. en Jongem. Vereen »Andreasc in haar gebouw Zon dagmiddag j.l. voer hare begunstigers en belangstellenden een buitengewone vergade ring. Er was veel belangstelling, 't Was een gezeliige middag. In de j.l. gehouden Raadsvergade ring werden voorschotten voor het dienstjaar '29 aan de volgende schoolbesturen verleend Herv. Chr. School f 2500, (de schoolgelden worden van deze school rechtstreeks door de gemeente geïnd, vandaar dit hooge be drag), Rehoboth f1400 Ulo f648, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie, Met beleefd verzoek onderstaand als in gezonden stuk in uw geacht blad te plaatsen waarvoor onzen dank. Naar aanleiding van het verweer in som mige bladen, om de Burgemeester tevens Sscretaris van Elshoat schoon te wasschen en ons voor leugenaars uit te willen maken bet volgende Op Donderdag 21 Maart 1.1. had op het gemeentehuis te Elshout door den hoofd ambtenaar der Provinciale Gnfüe, de beer Robbers, in osze tegenwoordigheid een onderzoek plaats aangaande de verduiste ringen, welke de heer van Liempt waren ten laste gelegd. Hieruit bleek dat de burgemeester gelden van 1927 en 1928 welke bij den gemeente ontvanger hadden moeten zjjn afgedragen, onder zich had gehouden en deze gelden niet meer in zjju bezit had en dus niet kon toonen. Dese gelden betroffen kermisstaanplaatsen gelden, houtverkoopingeri, grond ver koopin- gen, afbraakverkooping gemeentehuis, elec- triciteitsgelden enz. De Burgemeester welke in die bladen verschoond zou worden met achterstand van administratieve werkzaamheden was in 1927 en 1928 toen bjj de gelden eigende niet ziek. Zijne ziekte dateert van dit jaar 1929. Mocht de Burgemeester door ons feiten ten laste worden gelegd, die niet bestaan of bestaan hebben, Iaat hjj ons vervolgen, anders zullen wjj genoodzaakt zjjn het hem te doen. L. J. v. HERPT, Wethouder. CHR. SPRENGERS, Raadslid. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Vlak bjj mij is een Roomsch-Katholieke Lagere School, die eerder door een paar mijner kinderen zonder eenig bezwaar is bezocht geworden. De Openbare School in de gemeente ligt op een uur afstand van mjjne woning. Nu had ik nog één kind op de R. K. school en dat kind is nu weg gestuurd omdat het Protestant is. Mag dat W. v. d. G. Daar io uwe gemeente eene openbare school bestaat, mag bet bestuur der Roomsch- Kathoüeke school uwe kinderen weigeren, op grond van godsdienstige gezindheid. Bestond er geen openbare school, dan mochten zij op de R. K. School niet ge weigerd worden. Eene nicht van mjj is overleden en heeft een aanzienlijk vermogen nagelaten. Ze is nooit getrouwd geweest en heeft geen broers of zusters. Kunnen de neven en nichten, als zjjnde de naaste bloedverwanten, nu erven Kan mijn nicht nu ook bjj testa ment alles aan vreemden hebben vermaakt of bjj haar leven hebben weggegeven? G. B. De neven en nichten zijn de erfgenamen volgens de wet. Uwe nicht kan echter bjj testament haar vermogen aan anderen vermaakt hebben. Informeer eens welke notaris de nalatenschap afwikkelt en ga hem eens vragen of er een testament is. Zes jaren geleden kocht mjjn zoon een huis en erf, hetwelk door een kleine sloot van zijn buurman is gescheiden. Voor den koop heeft mjjn buurman een haagdoornheg bijna in den wal van het slootje geplant, welke buurman aan een kant besnoeit. Nu groeit de heg boven het slootje, zoodat mijn zoon daar haast niet meer door kan om dat open te houden. Kan mjjn zoon ver wijdering van de heg vragen Hoe hoog mag zoo'n heg zjjn G. D. N. De hoogte van de heg zal ongeveer 2 M. mogen zjjn, tenzjj de heg verder dan j M. uit de greBS staat, want dan is de hoogte onbepaald. Ik vermoed dat het midden der sloot de grens zal zijn. Komen de takken boven uw eigendom, dan kunt U uw buurman sommeeren die weg te snijden en weigert hij dat, dan mag U het zelf doen. Ik ben met een vrachtauto meegereden, vanuit Werkendam, waar kolen geladen warenheb ik onderweg geholpen met lossen, dit weder gedaan, ga ik voorin zitten, trok de deur dicht waarmee de ruit breekt. De eigenaar vertelde mjj, dat dit de derde was (hoewel een r.ieuwe wagen) in zeer korten tijd, Den eigenaar laat die ruit inzetten alhier. Nu had ik Dog geld te goed van den eigenaar toen ik kwam om af te rekenen, hield bij zeven gulden af van het geld dat we samen verdiend hadden, zjjnde de kosten van de ruit. 't Was de ruit van de deur. Mag dit en wat is daar aan te doen Bij de afrekening waren getuigen. H. H. Wanneer U in bet geheel geen schuld hebt &ao het breken der ruit behoeft U niets te betalen. Hebt U schuld dan mag de eigenaar van de vrachtauto van U vor deren de kosten der ruit plus de kosten van het inzetten. Al wat hy meer vordert behoeft U niet te betalen. Een bedrag van zeven gulden voor een deurruit in een vrachtauto lijkt mij wel veel, maar U kunt hiernaar een onderzoek instellen. Dat de eigenaar der vrachtauto de schuld van U aan hem afhoudt van bet bedrag, dat hij U verschuldigd is, zulks is geoorloofd, maar hij mag natuarljjk niet te veel afhouden. Houdt bij te veel af dan kunt U eeo vor dering in rechten tegen hem instellen om betaling van het te veel afgehouden». Iemand is in gemeenschap van goederen gehuwd met een kinderlooze weduwe, die eenig onroerend goed ten hare name heeft. Wordt dat onroerend goed nu overgeschre ven op het nieuwe gezinshoofd, of moet dat door hem aangevraagd worden. Zjjn er nog kosten aan verbonden en tot wien zich in dezen te wenden W. B. Door het huwelijk worden de goederen der beide echtgenooten vereenigd en ont staat er, zonder dat eenige levering nocdig is, één gemeenschappelijke boedel. Van den gemeeDen boedel zjjn beide echtge nooten eigenaren. Zoolang de gemeenschap niet ontbonden is, kan de vrouw op haar helft geene rechten uitoefenen en daarover niet beschikken. De man heeft dus de algeheele beschikking over de goederen der gemeenschap, onverschillig of die aan de vrouw toebehoord hebben en nog op haar naam mochten staar. Of het on roerend goed op naam van U of op naam uwer vrouw staat, is volkomen onverschillig, maar is U er op gesteld om het op uw naam te hebbeD, dan kunt U zich bet beste tot een Notaris wenden. Daar hier geen levering plaats heeft, zijn de kosten met inbegrip van die van den Notaris zeer gering. Ik heb een café en een stuk weiland in huur. In het huurcontract staat dat kleine reparatiën, waarvan de kosten minder dan f 10 bedragen, voor rekening zjjn van den huurder en dat de behuizing in goeden bewoonbaren staat zal worden geleverd. Het huis is niet in goeden sfaat geleverd. Hoe moet ik handelen om dit hersteld te krijgen, als de verhuurder onwillig is W. S. Voor mijn zoon, oud 28 jaar, die on- noozel is en niet voor zich zelf kan zorgen, genoot ik het vorige jaar van de gemeente f 2 per week ondersteuning. Dit jaar is het ingetrokken onder bijvoeging, dat ik er zelf wel voor kan zorgen. Ik ben daglooner en 67 jaar oud, bezit wel een eigen huisje, maar moet eiken dag nog bij den boer gaan werken. Mijne vraag is nu, bij wien moet ik mij vervoegen om toeh weer ondersteuning voor mjjn zoon te ontvangen Valt hij misschien in de termen om iets te kunnen ontvangen volgens de Invaliditeitswet Zoo ja, welken weg moet ik dan volgen O. E. L. Mjjn kleinzoon is 19 Januari '29,13 jaar geweest. Heeft de zesde klasse doorloopen. Is met ingang van heden verhoogd tot de 7e klasse. Ik wilde nu mjjn kleinzoon graag van school houden, maar volgens het Hoofd der school mag dit niet. Mag ik nu vernemen, of deze jongen de school mag verlaten. Zoo neen, waarom niet M. A. Tielsche Rechtbank. Voor deze rechtbank had zich te ver antwoorden D. J. V. 20 jaar te Neder- hemert, die op 19 Februari D. A. v. Zandvliet bjj de keel zou hebben gegrepen en met zjjn vuist op zijn gezicht zou hebben geslagen. D. v. Ooijen te Well en J. v. d. Zalm te Nederhemert werden als getuigeB a decharge gehoord. Waar de schuld in hoofdzaak bij den mishandelde ligt eischt de Officier van Jastitie slechts fl.of 1 dag. GROENTEN IN DEN KOUDEN BAK. Bespraken we de vorige week de aanleg van een koude bak1, ditmaal willen we enkele voorjaarsgroenten in den bak gaan zaaien en verzor gen. We denken daarbij allereerst aan spinazie. Deze groente kan al leen in een koude bak of kas wor den vervroegd. In een warme of half warme kas of bak mislukt ze meestal. Men kan reeds in Decem ber uitzaaien. We gebruiken dan on geveer een half ons per raam. Het beste soort is hierbreedblad-scherp zaad. We zaaien het breedwerpig. Het zaad komt dan zooals we zul len zien vrij dik te liggen. Tegelijk zaaien we per raam ongeveer een half ons Chilisalpeter of kalksalpe- ter. Spinazie heeft als alle bladgroen ten grootelijks aan een stikstofbe mesting behoefte. Zoolang het niet vriest, is de bak overdag open en 's nachts is hij steeds dicht. Bij vorst dekt men met een rietmat. Dezen winter zal het wel niet mogelijk ge weest zijn de spinazie tijdig te zaai en. Zaait men thans, dan kan men toch nog wel 14 dagen eerder spi nazie snijden uit den bak dan van! de volle grond. Bij zonnig weer ne me men de ramen weg. Spinazie ver brandt heel licht onder glas. Boven dien droogt anders de grond te veel uit. En 'tmoet niet noodig zijn in dezen tijd van het jaar te gieten. Men snij de de spinazie in de bak slechts éénmaal. Men kan ze beter door een andere groente laten vol- gen. Een andere vroege groente zijn de raapstelen. Men zaait ze, als de om standigheden gunstig zijn, d. w. z. als de grond niet bevroren is, in Janu ari heel dicht. Men gebruikt ruim! een half lood zaad per raam'. Het zaad kan men ook gebruiken voofl Meirapen. Die zaait men minder dicht. Daardoor vormen ze knolle tjes. De raapstelen moet men oogsten voor ze knolletjes gevormd hebben. Dan zijn de stengels en bladnerven nog malsch bij het koken. Veel blad maken ze dan nog niet. Ze schieten vrii spichtig op en maken lange ste len, die in stukjes gesneden, gekookt' en gestoofd worden. Radijs is eveneens een gewas, dat in de koude bak vervroegd kan wor den. In verwarmde bakken maakt de' radijs wel veel blad, maar geen knol. Daardoor mislukt de teelt. Men zaait in Januari of Februari ongeveer een half lood zaad piert raam. Goede soorten voor bakcultuuf zijnronde witte kortlof, en schar laken roode kortlof. Heeft men last van aardvlooien, dan strooit men wel roet. Dit helpt vaak afdoende en is tegelijk een goede bemesting, waar door de plantjes vlugger doorgroei en. Kropsla kan men in Januari uit zaaien 2 a 21/? Gram pier raam. Men krijgt dan de z.g.n. vrijsters, die in April uitgeplant kunnen wor den in den vollen grond tusschen! tuinboonen, peul- of doperwten, poot- uien en aardbeien. Ook kan men de weeuwen thans (Maart) in de koude' bak uitpooten. Ongeveer 20 planten onder een raam. De beste soorten' zijn bonte Chili en Meikoningin. Men zorge er voor, dat in de bak! de grond vochtig genoeg blijft, an ders krijgt men gauw last van het „randje". Dit is een samentrekking! van de rand der bladeren, terwijl het midden door blijft groeien. Het ver vroegen van erwten en tuinboonen; kan ook' zeer goed in de koude bak plaats vinden. Daartoe légt mén dé Zaden 3 a 4 cM. diep 35 zaden bij elkaar. Wanneer de plantjes een centimeter of 5 boven den grond staan haalt men ze er met een plant- schopje uit eh Zet ze over in vrijieril grond. Daardoor krijgt men ze aan merkelijk' vroeger idan door direct in de vrije grond te zaaien. S. llnitenland, ten k'stpneniing verricht, zoowel ten aan zien van de eigenlijke gemeentekas als van die der gemeentelijke bedrijven. Ook deze kasopnemingen geschieden zender voorafgaande aankondiging. Gedurende het gansclie jaar wordt deze arbeid verricht döor ambtenaren van de Provinciale Griffie, die voor elk geval voorzien zijn van een bijzondere lastge ving, en die van hun bevindingen verslag uitbrengen aan Gedep. Staten. Het getal der gebruikelijke kascpnemin- gen bij gemeentebesturen vanwege het prcvincaial bestuur is door deze nieuwe werkwijze jaarlijks verdrievoudigd, wel licht zelfs verviervoudigd. Daarnaast worden, zooals reeds sinds vele jaren geschiedt, de processenverbaal van kasopnemingen, die door elk ge meentebestuur zelf gedaan worden vol gens de desbetreffende voorschriften, ter Provinciale Griffie nauwlettend onder zocht. Drie personen verdronken. Maandagmiddag 1 uur reed op den Haarlemmerweg bij Leiden een brik be spannen met een paard en bestuurd door den 17-jarigen J. v. d. Ham uit Zoeter- woude, naast hem zat zijn 13-jarige broe der P., terwijl in het rijtuig waren ge beten hun 52-jarige moeder C. v. d. Ham- v. Berkel met een 7-jarig zoontje en 11-jarige dochter, benevens de 23- jarige J. v. d. H. en de 17-jarige J. v. L. Op een gegeven oogenblik schrok het paard maakte een zijsprong waardoor paard en wagen te water geraakten. P. en J. v. d. Ham wisten zich t-e redden. Spoedig toegeschoten hulp wist, door de kap van den wagen te breken, de on gelukkige één voor één naar buiten te brengen. Vrouw v. d. Ham, haar dochter van 11 jaar en haar zoontje van 7 die geruimen tijd in het water hadden ge legen, bleken overleden. Te Maassluis bestaat groote ongerust heid omtrent den motorbotter R. O. 42, die waarschijnlijk met man en muis is vergaan. Vrijdag 22 Maart is dit vaar tuig van de gebroeders J. en J. Roelofs te Rotterdam van Maassluis ter visscherij vertrokken, met aan boord de schipper T. Basterkamp en diens vader, de monteur 'J. MGrin en de kok H. van Wolferen, allen uit Maassluis, sedert Vrijdag heeft men met andere schepen, een onderzoek inge steld evenwel zonder resultaat, geen spoor van de R. O. 42 werd gevonden, zoodat het ergste wordt gevreesd. Zondag is te Sittard een auto met een vaart van 75 K.M. op een menigte in gereden, die zich achter een muziekcorps bevonden, dat een serenade ging brengen. Een 20-tal personen werden gewond van wie een ernstig. De politie die bij de se renade aanwezig was had de helft van den weg vrijgelaten. De chauffeur be weerde, dat hij achterom had gekeken en met de personen die in de auto za ten had gesproken, toen het ongeluk ge beurde. De autq is in beslag genomen en jde chauffeur is in arrest gesteld. Werd alleen de brand gebluscht? Te Portland was brand op een in de haver, liggend schip uitgebroken. De wa tervoorziening1 functionneerde niet enten einde raad werd nu maarbier in de vlammen gespoten. Of er alleen maar vuur door het bier werd gebluscht, of ook de dorst van de brandweermannen, wordt er niet bij vermeld. Yalscbe munters. In een verlaten gang van de loodmijn der Mechernicheïfabrieken is, naar uit Keulen wordt gemeld, een volledig inge richte va Ische-munterswerkplaats ontdekt* Het groote aantal gereedschappen voorde vervaardiging van zilveren munten en een dagblad van recenten datum, die in de werkplaats werden gevonden, laten ver moeden dat de valsche munters nog kort geleden hebben gewerkt. Eeeds zijn ver scheiden personen aangehouden, bij wie hoeveelheden zilver en lood werden ge vonden Men gelooft, dat de bende haar vertakkingen tot Aken en Stolberg heeft. De politie te Dresden heeft in verschil lende Jeelen der stad 10 personen gearres teerd, die zij reeds sedert geruimen tijd was nagegaan, aangezien zij van het ver vaardigen en in omloop brengen van valsch geld werden verdacht. Bij het on derzoek is materiaal gevonden, dat er op wijst, dat de bende in betrekking tot val sche munters buiten Dresden stond. Een langdurig scheidingsproces. De Parijsche bureaulist Pierre L'oupin begon in 1903 een scheidingsproces tegen zijn vrouw en gaf als reden onoverwinne- lijken afkeer op. Het duurde lang en Lcra- pin emigreerde naar Amerika. De oorlog kwam er tusschen en steeds bleef het pro- i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 2