6. Ontslag tydalyk wathouder. 7. Baooaming penningmeester Landarbei derssticbting. 8. Benoeming tydelijk wethooder. Zondag j.l. raakten J. H. en W. H., die te veel van den goedkoopen borrel geBOten hadden in de Steeg in een diepei moddersloot. Toegesnelde halp wist bei op bet droge te helpen. J. H, was nog aan zyo voet verwond. Een en ander veroorzaakte een kleine oploop. OUDHEÜSDEN. Naar wy vernemen is by den Offi cier van Justitie te 's-Bosch door wethouder Van Herpt en het raadslid Sprengers een klacht tegen de Burgemeester ingediend wegens verduistering. 's GRAVENMOER. Na byna 15 jaar vacant te zyt, geweest, werd Cand, J. Sooei van Tinte %y Brieile, Zondag j.l. by de Geref. Kerk alhier bevestigd door Ds, M. Gravendyk van Dordrecht, net een predikatie over Jeremia 1 57 Na afloop der predi katie had de bevestiging plaats van den aieawen leeraar, waarby hem werd toe gezongen Ps. 119 9. Des avonds hield Ds J. Sooei zyn intrede- predikatie by iyn nieuwe gemeente over 2 Cor. 4 7 «Maar wy hebben dezen schat in aarden vaten, opdat de oitnemerid- heid der kracht Godes zy en niet nit ons*. Hierna sprak Ds. Snoei een kort woord van dank, ook aan de Gemeente voor de verrassing van zyr huwelijkscadeau. Hij werd daarna toegesproken door ouderling A. Borstlap namens den Kerke* raad, welke hem liet toezingen Ps. 20:1, door Ds. Snoek van Vryhoeve Capelle als consulent en afgevaardigde der Classis Bosch en namens de naburige Kerken van Vryhoeve-Capelle en Sprang die liat toe zingen Ps. 134 3 en door den Edelachtb. Heer Burgemeester D. Smits. Beide malen vooral des avonds was het ruime kerkge bouw geheel vol. Zaterdagmiddag j.l. werd door de daarvoor in het leven geroepen commissie, vergezeld door den Inspecteur der Volks gezondheid, Dr. Yan der Velde te Breda en Ir. Schaafsma van het Ryksbureau te Den Haag, een bezoek gebracht aan de Dongerivier in verband met de sterke ver- ontreioing van het Dongewater door de fabrieken te Gilze c.a. en Dongen. We hopen, dat dit bezoek mag leiden tot spoedige opheffing van het groote be zwaar, dat aan die vervuiling van de stroomafwaarts gelegen polders verbonden is. De gehouden collecte ten behoeve van het Studiefons in de Ned. Herv. Kerk tyden9 de beide Paaschdagen, heeft opge bracht de som van f 26.35, De nieuw aan te leggen brug van gewapend beton over de 's Gravemoersche Vaart, ten behoeve van de landerijen, ge iegen Beoosten de 's Gravemoersche Vaart is Maandagmorgen j.l. aanbesteed en ge gund aan deu laagsten inscbryver, den heer G. J. Sabelkous te Waspik. Hedenavond (Woensdag) wordt in de zaal van dan heer H. Leemans, een uit voering gegeven door de toonealvereeniging «Excelsior* alhier. WASPIK. Zondag bracht de Harmonie «Volks vlyt en Volksvermaak* eene serenade by den heer M. van Dongen, wegens zyne ver kiezing tot bestuurslid en bij den heer J. Kaijte, wegens zijn 25 jarig huwelijksfeest. Da opvoering van de groote opera «Surcouf de Zeeroover* door de Liedertafel «Aurora* is thans bepaald op Zondag 21 April in de Harmoniezaa). Eveneens werd Zaterdag in de harmonie zaal da verloting gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt voor het bouwen eener nieuwe muziekkiosk. De hoofdprjjs, een prachtige pendule met coupes, viel op lot no. 50. WOUDRICHEM. WAALWIJK. ZUILICHEM. Van de lichting 1930 dezer ge meente werden, voor den dienstplicht goedgekeurd de ingeschrevenen Pieter L. G. BaksHuibert BroekhuizenDirk T. van Hoven; Marlnus de Joode; Huihert Maas; Ivo Smits en Cornelis van Vuuren en. afgekeurd Peter Wl van Bergeijk en ■Jacob Havelaar. De magazijnknecht bij Artillerie W. M. Daniëls alhier is overgeplaatst naar Amsterdam. De wachtmeester der Koninklijke Marechaussee H. A. Prevos, van de bri gade alhier is gedetacheerd naar IJmui- d,en. Gedurende het tijdvark 28 Maart tot en met 1 April j.l. werden aan de yischmarkt alhier aangevoerd 80 zalmen ad f 1.80 tot f2.30 per pond; 1 schot ad f 1.20 per stuk' en 1 fint ad 0.45 per stuk. Besteed werd voor spiering 10 tot 13 cent; grondel 25 tot 30 cent; alles per pond. Naar wij Vernemen zal de Eerw. heer Ds. Louwe Kooijmans zijn zilveren jubileum als domme dezer gemeente op op Zondag 21 April op gepaste wijze her denken. Donderdag 11 dezer, waarop de heer en mevr. ds. Louwe—Kooijmans den dag her denken waarop ze voor 25 jaar geleden Ücor den echt werden verbonden, zal <len jubilarissen een blijk van hoogach ting worden aangeboden waaraan alle ingezetenen van voormalig Baardwijk, zender onderscheid van religie, gaarne hebben bijgedragen. De zonen der Wed. v. Brakél kwamen tot de minder aangename ontdekking, dat een hunner beste veulens verdronken in slcot lag. Waarschijnlijk is het dier door den zeer hevigen wind in het water ge worpen en alzoo noodlottig aan zijn ein de gekomen. Vergadering van den raad der gemeente SPRANG-CAPELLE op Vrijdag 5 April n.m,. 3 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Meijer. Secretaris WelEd. Heer v. d. Berg. Afwezig de heeren Middelkoop (met kennisgeving), Kerst en Rijken. Na opening door den Voorzitter, wor den de notulen der vergaderingen van 28i December 1928 en 18 Februari 1929 die ter inzage hebben gelegen, onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring door Gedeputeerde Staten van de door den raad vast gestelde slachthuis-verordening, idem van hetj raadsbesluit tot waarborg van een kasgeldleening van het Burgerl. Ar in best. te Capelle, idem tot wijziging der ge- meenl e-begrooting. Bericht van den Commissaris der Ko ningin dat de Edelachtb. Heer Meijer is herbenoemd tot burgemeester der gemeen te Sprang-Capelle. Bericht van aanneming hunner benoe ming door de heer J. v. Pelt tot lid van het Burgerl. Armbest. te Capelle den heer v. Willegenbrug tot lid van hetzelf de college te Sprang. Bericht van Ged. St. dat de Gemeente- hegrooting 1929 is goedgekeurd, idem dat de gemeente-rekening 1927 is goed gekeurd. Procesverbaal van kasopneming op 20 Maart bij den gemeente-ontvanger waarbij alles in behoorlijk orde is bevonden. Ter visie wordt gelegd, het verslag van de werkzaamheden van de Commissie van toezicht, op het Lager onderwijs, en v. de Commissie tot Wering van schoolverzuim beiden: over 1928. Schrijven van de Waterleiding Maat schappij Noord-Brabant over verplichte, aansluiting, wordt aangehouden, omdat do gemeente nog in correspondentie is over aansluiting van Vrijhoeve. Verzoek van C. Merkx, om een per ceeltje gemeentegrond bij zijn woning voor den. tijd van 4 jaren te huren tegen 18 gulden per jaar. De Voorzitter deelt mede dat het per ceeltje f 16.— op brengt en stelt na mens B. en W. voor afwijzend te beschik ken. Sp>r. heeft adressant voorgesteld f 25.— te bieden. De heer Kraak vraagt of de gemeente ook recht heeft, onderhands te verhuren. De Voorzitter zegt van ja, als de raad meent, dat onderhandsche verhuring meer opbrengt dan publieke, heeft hij natuurlijk het recht tot onderhandsche verhuring. De heer Kraak voelt er dan veel voor het verzoek in te willigen. Merkx biedt f2.— meer dan het nu opbrengt, daarbij is het zijn plan, het perceeltje op te knappen, om een weg te krijgen. De Voorzitter zegt dat de gemeente dan beter den weg op kan knappen, dan brengt het perceeltje ook meer op. Spr. zou het publiek brengen, mocht het dan niet genoeg opbrengen, dan kan men het nog ophouden. De heer v. Willegenburg zou in over weging willen geven, het verzoek aan te houden dan kunnen B. en W. met den adressant onderhandelen. Aldus wordt be sloten. Verzoek van den caféhouder Kamp om gedurende den zomertijd, verlenging van het sluitingsuur. B. en W. stellen voor evenals het vorig jaar, het slui tingsuur weer te bepalen op 11 uur. Al dus wordt besloten. De heeren v. Wil- ligenburg, Timmermans en Vos stemden tegen Het voorschot op de gemeentelijke ver goedingen ingevolge art. 101 der L. O. Wet 1920 over 1929 aan de bestureu der bijzondere lagere scholen in de ge meente wordt voor Sprang gesteld op f 11.30 per leerling en voor Capelle op f 9 661/2. Het bedrag ingevolge art. 101 der L. O. Wet 1920 aan de bijzondere lagere schooi te Capelle over 1927 uit te keeren wordt met algemeene stemmen vastge steld op 9.66V2 per leerling of f 1132^77. Benoeming van leden en plaatsvervan gende leden der diverse stembureaux. Vcor het stembureau I (Vrijhoeve CA- pelle) worden benoemd als Voorzitter de Burgemeester als leden, de heeren Ver heijden en Rijken en als plaatsvervangers de heeren G. Heijnxans en K. de Kooij. Voor stembureau II Sprang, worden be noemd de heeren v. Willigenburg, Timmer mans en Vos' plaatsvervangers de heeren A. W. v. d. Hoeven en Jac. Nieuwen- jhuizen. Voer stembureau IfT Ga.pelle Zuid. De heeren J. v. d. Hoeven, Kerst en Kraak plaatsvervangers de heeren J. v. Bei en A. v. d. Hoeven. Voor stem bureau IV Capelle Noord. De heeren [Middelkoop, Michael en Sneep plaats vervangers de heeren P. Treffers en J. Huijsmans. Voor het Iloofdstembureau de heeren: de Burgemeester (ambtshalve) Middelkoop, Michael, v. Willigenburg, en v. d. Hoeven, plaatsvervangers de heeren Verheijden, Kerst en Vos. Met algemeene stemmen wordt een verordering als be doeld bij art. b d,er warenwet vastgesteld. Benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. school te Vrijhoeve-Capelle, vacature Mej. B, Timmermans. Dcor B. en W. is in overleg met de Inspectrice voor het Lager onderwijs de navolgende voordracht opgemaakt 1. Mej. J. H. Covée 2. Mej. L. J. v. C-onstanze en 3. Mej. A. W. R. Enthof. Met algemeene stemmen wordt Mej. J. H. Covée benoemd. Met algemeene stemmen wordt besloteD ter vervanging van de bestaande kas geldleening van f 15000.— een nieuwe te sluiten groot f 17500.— rentende ten hoogste 50 pCt. bij de Boerenleenbank te Capelle. Een bedrag van f 15000.— is gebleken niet steeds voldoende te zijn. Beslissing in zake electrificatie van de voormalige gemeente Sprang en Vrij hoeve-Capelle. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. met de P.N.E.M. een onderhoud hebben gehad en dat deze vandaag bericht wil hebben. Spr. voegt er aan toe dat er veel bezwaren zyn, de P.N.E.M. wenscht n.l. een garantie van f8500.— voor Vrij hoeve en Sprang en voor den Dijk, voor een p«aar woningen dus f 1200.—. Dan zit de gemeente met de gasconcessie aan de gemeente Kaatsheuvel, zoo juist brengt de gemeentebode het antwoord van dat gemeentebestuur, dat deze mid dag heeft vergaderd. Het schrijven meldt evenwel, da,t Kaatsheuvel niet thans reeds een beslissing kan nemen, eerst moet de ga,scc mmissie nog vergaderen, voor de raad een beslissing kan nemen. Spr. meent dat dit punt van de agenda, dus kam vervallen. De heer v. Willigenburg verklaart de stukken te hebben ingezien en alzoo bekend te zijn met de voorwaarden van de P.N.E.M. en van de gemeente Kaats heuvel. De P.N.E.M. verlangt behalve een 6tukje grend vooreen transformator een garantie van 4800 K.W. Spr. acht liet wel van belang, dat ook het gedeelte Vrij hoeve, Sprang, dat daarvan thans nog versteken is, in de gelegenheid wordt gesteld electriciteit te betrekken, dit is in het belang van de klein industrie, die men daarmede zou kunnen bevor deren, of die men gelegenheid schenkt zich op te wekken. Wel zijn er de be zwaren van de gemeente Kaatsheuvel, die niet meer zou bijdragen in de kosten van den Hoogen weg, mits concessie wordt verleend voor aansluiting van de weningen in de Heistraat, welke bezwa ren spr. nogal bezwarend voorkomen. Mis schien dat er evenwel met omleiding over leg wel wat te bereiken valt en daarom zou hij willen voorstellen met de gemeen te Kaatsheuvel te onderhandelen en te trachten aannemelijk voorwaarden te krij gen. Spr. zou verder willen voorstellen da,t de raad in beginsel besluit tot aan sluiting van Sprang en Vrijhoeve, onder voorwaarde, dat P.N.E.M., zoowel als Kaatsheuvel aannemelijke- voorwaarden stellen. Wethouder Michael zegt dat het ge meentebestuur bij de P.N.E.M. getracht 'heeft het bedrag van f 8500.— omge zet te krijgen in een garantie vcor een aantal K. W., doch de P.N.E.M. was daar voor niet te vinden. De Directie verklaarde, dat zij toch reeds een groote risicoi op zich nam, omdat slechts 80 ingezetenen hadden geteekend en 125 aansluitingen nccdig zijn. Daarbij zit de gemeente met de gasconcessie Kaatsheuvel. De situatie is thans zoo, dat de P.N.E.M. niet ac- ccord kan gaan met de voorwaarden van Kaatsheuvel en omgekeerd Kaats heuvel niet met de voorwaarden van de P.N.E.M. De gemeente heeft verder getracht- van de P.N.E.M. uitstel te krij gen, doch ook dit is niet gelukt, de P.N.E.M. wenscht vandaag antwoord te ontvangen. Spa*, zou willen afraden in beginsel tof electrifica-tie te besluiten, omdat de raad zich da.11 altijd eenigzins bindt. Het lijkt hem beter, de zaak in 'handen van B. en W. te stellen, op dat deze verder onderhandelingen kun- neni voeren. Spr. zou de P.N.E.M. wil len berichten dat de tijd te kort is ge weest, om reeds nu een beslissing te ne men. De heer v. Willigenburg merkt o-p dat hij van onderhandelen gunstige resultaten verwacht en hij zijn voorstel alleen heeft gedaan om tegenover de P.N.E.M. ster ker te staan. Hij zou er tegen zijn dat de gasccncessie verlengd werd, men weet niet welke mogelijkheden op gasgebied zich kunnen voordoen, en als men buitenom alles! regelt is de gemeente Sprang-Ca- pelle per slot het kind van de rekening. Als de gasccncessie verlengd wordt zou spr. dit alleen doen onder voorwaarde dat ook eenige menschen uit deze ge meente zitting in de gascommissie heb ben, en als gebouwen enz. zijn afge schreven, de gemeente ook mede in de- winst gaat deelen. Dei heer Verheijden wil over deze kwes tie cok wel iets zeggen: Wat bedoelt nu eigenlijk de P.N.E.M.? Het heeft voor mij den schijn, ik stem toe Sprang en Vrijhoeve te electrificee- ren om van het gezeur af te zijn, doch daarbij zulke onereuze condities stellen de dat de Raad er toch niet op kan in gaan. Het is niet mijne bedoeling om met steenen naar de P.N.E.M. te gooien, zcoals wel meer gebeurde, gezien de bes te stuurlui aan den wal plegen te staan, doch' eene redeneering, dat wij onmid- delijk hun aanbod moeten accepteeren ge zien de steeds stijgende koperprijzen, lijkt mij wel wat kras. Laat de P.N.E.M. den inkoop van koper wat beperken zooals verleden jaar de Brabantsche lederfabri kanten deden. Laat men daar les ne men. In 10 jaren tijd na den oor log heeft men toch op het gebied van koper, rubber, huiden etc. reeds 2 a 3 maal kolossaal leergeld gegeven. Het is neg steeds (diezelfde internationale kliek, die zich vandaag op dit, morgen op dat artikel grondstoffen werpt als speculatie- object. De tijd. zal waarschijnlijk weer leeren, indien men aldaar niet oppast, men zich in den aankoop van koper we derom zal vergist hebben en het be treurenswaardigste is dat de Brabant sche belastingbetalers de dupe worden. Dit zijn de gevolgen van een Provinciaal of semi prov. bedrijf Het is te hopen in dit bedrijf eens| een paar flinke ou- derwelsehe zakenlui aan de bestuursta fel vast plaats nemen, d|i£ op zakenge- bied hunne sporen verdiend hebben. Delft levert knappe ingenieurs en bedrijfslei ders dcch geen zakenmenschen. Deze ko men uit een ander milieu. Capelle nam in eens den strop door verkoop van zijn geheele net en nu wenscht men nogmaals, dat wij onze lieve duiten in een nieuw net steken met nog grooter risico's als het eerste net. Ik durf deze risico's ten tweede male niet aan. Nu worden daarbij de voorstellen, van Kaatsheuvel gevoegd verband houdende met de gasconcessie aan Sprang en Vrij hoeven. Een tijd lang kon ik mij veree nigen met deze proposities, mits Capelle, Nieuwevaart en omtrek eveneens gas ver kreeg voor kook en verwarming. Ik kan mij evenmin vereenigen om eene verbin tenis aantegaan, die over 20 jaar dus in 1948 in werking zoude treden. Neen. laat men liever een oog in 't zeil hou den aangaande het Limburgsche mijn- gas. V erdt dit goedkoop onder niet te zware condities geleverd, laat men dan op oud Capelsch grondgebied een gashou der touwen van voldoende capaciteit, om na afloop der Kaatsheuvelsche con cessie dit zelve te distriebueeren aan Sprang en Vrijhoeven. Dit zou dan een zeer kleine bron van inkomsten kunnen worden, van te groote winst ben. ik te genstander. Voorzichtigheidshalve stond ik geen gasbuizenaanleg op oud Capelsch grondgebied toe, om later moeielijkhe- den te voorkomen. Ik ben voorstander van samenwerking met neven gemeenten, doch c-p deze manier wordt de Sprang-Vrij- hcevensche electriciteitsvoorziening te duur betaald. Met plezier wil ik mede werken deze plaatsen aan electriciteit te helpen, dcch niet onder zulke voorwaar den. Laat men wat geduld oefenen is mijn parool. Do heer Michael merkt op dat Ie P.N.E.M. geen koper koopt, deze bewering is onwaar, zij heeft ook nooit koper ge kocht. De P.N.E.M. besteedt den aanleg van netten aan, doet dit niet zelf. Wel zei men aan de P.N.E.M., we hebben reeds een strop van f2500.— door de stijging van de koperprijzen. Als de gemeente Kaatsheuvel mede wilde werken en de gemeente geheel ter wille was, zonden de kosten van electrificatie slechts een f 1000.— per jaar vergen en dit bedrag zou spr. geen bezwaar achten. De heer Verheijden merkt op, dat als. de gemeente op de voorwaarden van Kaatsheuvel ingaat, de gasconcessie zelfs na 1948 doorloopt. Zeker kan men de gasconcessie dan gaan afkoopen, doch dit zal veel geld kosten. De heer Sneep veelt niet veel voor electrificatie van Sprang en Vrijhoeve, men heeft er toch gas en voor kracht is electriciteit niet te gebruiken, daarvoor blijft de P.N.E.M. veel te hoog met zijn tarieven staan. Wordt in de Heistraat gas geleverd, dan zou spr. rok in Ca pelle gas willen hebben, daar zal gas levering zeker zoo goed rendeeren als in de Heistraat. De heer Verheijden zegt, dat het dat juist is, waarin men voorzichtig moet zijn, ook die mogelijkheid dient men met Kaatsheuvel te bespreken. En dan dient men daarbij1 cok rekening te houden met een- mogelijke levering van mijngas, als dit in de toekomst nogeens geleverd zou worden, dan moet men niet aan Kaats heuvel vast- zitten. De heer Michael zegt dat als het zoo ver nogeens komt het dan niet zoo'n be zwaar is, de concessie af te koopen. Spr. dringt aan dat B. en W. worden ge machtigd, hun onderhandelingen met Kaatsheuvel voort te zetten. Het best zou zijn een vergadering van het gemeente bestuur van Kaatsheuvel met dat van Sprang-Capelle en met vertegenwoordi gers van de P.N.E.M. De heer v. Willigenburg kan zich goed met dit voorstel vereenigen, zag de on derhandelingen evenwel gaarne zoo spoe dig mogelijk voortgezet. De heer Sneep dringt er nogmaals op aan om ook Capelle gas te bezorgen, als de Heistraat dat krijgt. De heer Verheijden zegt dat de P.N.E.M. liever niet de afgelegen plaatsen van electriciteit voorziet, dit bezorgt hen niets anders dan stroppen. Spr. wijst ook nog op de stroppen die de gemeen ten in de klei met hun electrische net ten hebben gekregen. De heer Michael zegt, dat het de in woners zelf zijn die de gemeenten de streppen bezorgen, dit mag weieens hard op gezegd worden. Als men hoort, dat er in de klei menschen zijn, die geen electriciteit willen omdat Zondags stroom wordt geleverd en er zijn die geen electri citeit willen, omdat petroleum per avond een halve cent goedkooper is, wat moet er dan op zoo'n manier van een bedrijf terecht komen en is het niet zonder reden dat een gemeente een strop wordt be zorgd. Besloten wordt verder met de gemeente Kaatsheuvel en de P.N.E.M. te onderhan delen. De Voorzitter deelt mede dat de door den: raad vastgestelde steunregeling 10 Maart- buiten werking is gesteld. Dat. in totaal een bedrag van f982.48 is uitge keerd aan 45 steuntrekkenden. Adres van bewoners over de brug, om aangesloten te worden aan het electr. net. Wordt besloten afwijzend op dit verzoek (e beschikken. Re ad vraag. De heer v. Willigenburg meent de tclk te zijn van den-'-geheelen raad, ja, van de geheele gemeente als hij den Voor zitter geluk wenscht met zijn herbenoe ming tct Burgemeester der gemeente en de timp uitspreekt dat- ZEd. Achtb. nog lange jaren aan het Uaofd der gemeente mag staan.(Instemming door de andere raadsleden.) De Voorzitter dankt den heer v. Wil ligenburg voor zijn woorden en den raad voor de betuigde instemming. De heer v. Willigenburg zegt, dat hy| dezer dagen in oud-Capelle was en hem daar werd mede gedeeld, dat een geno men raadsbeslu.it over de haven te Capelle dcor Ged. St. is vernietigd. De heer Michael antwoordt dat het raadsbesluit door Ged. St. is vernietigd omdat, de raad een beslissing had ge nomen over een zaak, waarin hij niets te zeggen had. De heer Verheijden vraagt of de weg daar nu zakken meet, het komt thans herhaaldelijk voor, dat wagens niet on der het door de firma Sneep opgerichte gebcuw door kunnen. De heer Michael noemt dit een vraag die niet te pas komt, de heer Verheijden heeft toch ook een zelfde schrijven ge- hadj van Ged. St. als het gemeentebe stuur. De heer Verheijden spreekt daarop als Vilgt: Ik wensch mij tegen over den heer Sneep en den geheelen raad te verant- weerden. Voor eenige maanden bracht ik de Capelsche belangen in eene openbare vergadering van Ged. Staten in zaken de bekende „Citokwestie" te behartigen om de bussen van Waalwijk ever Capelle naar Kaatsheuvel te doen loopen. Dezen dag heb ik des namiddags eene audiëntie verkregen van den plaatsvervangenden Commissaris der Koningin ZExc. Jhr. van Rijckevcrsel hem verzoekende het bekende raadsbesluit eens ender de loupe te willen nemen. ZExc. kon eveneens de gevallen be slissing niet begrijpen, indien den over- bo.uw op Gemeentegrond was komen te staan zonder daarvan recognitierecht of erfpa-c htsrecht te heffen, wat mijn eer ste voorstel was indien het werkelijk Ge meentegrond! was, wat mij dezer dagen als juist is gebleken, daar de heer Sneep slechts eigendom verkreeg zco> ver als zijne gebouwen reiken met recht van overweg over de volle breedte der ha venkade Westzijde. De Heer Sneep ver kreeg door aankoop het terrein van de gemeente krachten een raadsbesluit iip 1890. Voor eventueele gevaren heb ik den Commissaris gewezen op een analoog ge val, welke ik niet behoef te noemen, daar een gced verstaander, in onze ge meente maar een half woord noodig heeft. In de bewuste vergadering maakte mij de Heer Sneep opmerkzaam een betere bril op- te zetten, hiervan heb ik' gebruik gemaakt en overzag den toestand over dertig jaren, waar ik het gordijn zag op gaan in den vorm van twee opgetrokken muren en hierin schuilt een groot gevaar; voor liet daarachter liggend gemeente- terrein en verder op. liggende gronden. De rijweg tusschen overbouw en ha ven is mijns inziens te gevaarlijk. Het resultaat van dit onderhoud is nu, dat Ged. Staten dit raadsbesluit ver nietigden en dat op eerste aanzegging va.ni het D. B. de gemeenteweg doorrij cudeilaugsch verlaagd moet worden. Toch lijkt mij dit een gevaarlijk precedent. Ten eerste, dat dergelijke beslissingen aan een D. B. worden overgelaten zon der den Raad hierin behoeven te erken nen en speciaal wanneer zich gevallen voordcen van de zak en de kat. Het tweede zeer gevaarlijke precedent vcor den Heer Sneep is dit, dat hij of zijne opvolgers steeds aan de genade van een/ zeer waarschijnlijk steeds wisselend D. B., dank zij de vereeniging van deze gemeenten, is overgeleverd. Indien mijn voorstel door den Heer Sneep ware geaccepteerd indien de bovenbouw op gemeentegrond kwame te staan als dan een recoguitierecht v. f 1.—per jaar te be talen, dan had hij steeds sterk gestaan en de gemeente ware van haar eigen domsrecht verzekerd geweest. Gelukkig, dat er nu een afschrift op de Griffie te 's Bosch berust van dit raadsbesluit. Van zijne uitlatingen dat ik hem en de ha ven steeds tegenwerk, weten de hee ren Raadsleden wel beter. Getuige, dat ik voor hem, doch ook voer zijn personeel, voor de aanbesteding der nieuwe beton nen beschoeiing een initiatiefvoorstel wemchte te verdedigen, deze beschoeiing ncgl met c.a, 5 a 6 M. te verlengen,, wat door den Heer Sneep- hondsch werd afgewezen. Voortaan zal ik de eer maar aan mij zelve houden. Is dit nu te genwerken vraag ik nogmaals? Verder heb ik den Commissaris gezegd, dat ik deze zaak ter bevoegder plaatse onder 't oog heb gebracht en wat er in later jaren ook moge gebeuren, ik mijne han den in onschuld ka,n wasschen. Voor 'fc laatst, de derde maal reeds, zeg ik dat ik hier niet zit voor particuliere doch Gemeentebelangen. ZExc. zinspeelde op de gevallen raads- beslissing, ik heb dit teen verder uitge werkt en gevraagd naar liet bestaansrecht van het College van Ged. Staten en Eerste Kamer, wier vaderlijk toezicht ik ten volle erkende. Toch blijft er verschil bestaan tusschen deze Heeren te 's Bosch en Arnhem. Dezer dagen werden in Gel derland de Polderbesturen en Gemeente besturen had men daar tevens bij kun nen noemen, verzocht ter dege toezicht te houden op poldereigendommen. Het was mijn goed recht dit te 's Bosch onder 't oog te brengen en 7^11 ik steeds blijven doen wanneer ik het noodig acht. De heer Michael merkt op dat de ge meente geen recht heeft om recognitie- recht te heffen. De heer Verheijden zegt, dat hij heel

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 2