«.and en Altena, igstraat imelerwaard. wsensdaolQ April DE LENTEFEE tair Overzicht. Roos op ohet hoofd Plaatselijk Hieuw FEUILLETON JULES MARY. j Het eerste betrof dan de uitvoering van het reeds eerder gevoteerde plan voor den aanleg van een kanaal in het Bossche veld. Het ingediende wetsontwerp be treft de onteigening van perceelen enz. nocdig voor aanleg van een verbindings kanaal in het Bossche veld te Maastricht tusschen de gekanaliseerde Maas en de- Zuid-Willemsvaart. Deze scheepvaartver binding, waarvoor reeds eerder gelden op de Staatsbegrooting uitgetrokken wer den, oeoogt een nuttiger gebruik te ver krijgen van den nieuwen vaarweg op het Maasgedeelte tusschen St. Pieter en Borgharen. De lengte van het nieuwe ka naal bedraagt ongeveer 1150 M- Nabij de Zuid-Willemsvaart komt een schutsluis die door schepen van 1000 ton gebruikt zal kunnen worden. Het andere, wel wat vroege doch niet temin vrij interessante Paascheitje was het voorontwerp van een huisarbeidswet. De Minister noemde in zijn toelichting een heel rijtje nadeelen van de huisin- 1I dustrie op, als daar zijn: lage loonen Kellogg-verdrag Over lange arbeidsduur, kinderarbeid, ongezon- §||de kloek en Paascheieren de werkplaatsen, slechte bewoning, ontoe- wetsontwerpen. gahkelijkheid voor organisatie, onttrek - Kamer en het Kellogg-pact king aan een deel der sociale verzeke- lag voor de hand dat on- ring, benadeeling van het gezinsleven. BB toch al zooveel meer op En al was de toestand tegenwoordig be- dan de Tweede Kamer het trekkelijk gunstig, dan was dat, volgens >n afdoet en bespreekt en den minister nog geen reden, om invoe len zorgvuldig bekijkt, hetring van een wettelijke regeling op de ter dege zou ontleden. En huisindustrie overbodig te maken. Want dan nog bij, dat de Tweede zco'n regeling was in de eerste plaats weinig nerveus was, toen zij ncodig voor de bestrijding van de nu nog bemoeide. Want dat was na- bestaande ernstige misstanden, terwijl er de dagen van de tragi-come- verder geen waarborg bestond, dat bij "trechtsche publicatie en de wijziging der conjunctuur de verminde van de droevige figuur, toen ring der huisindustrie niet plaats zou ,e Kamer er in de eerste plaats maken voor een vermeerdering. En om as door een goede beurt" in vre- dan maar het wisse voor het onwisse ek, de wat pijnlijke indruk te te nemen was dan blijkbaar dit wets- en. Het zou dus kunnen, niet- ontwerp uitgebreid, dat nog bij den Hoo- dat de geachte „Honderd" wat gen Raad voor advies onderzocht zal wor- over dat pact waren heenge- den. >odat de senaat, als een bezorgde oor onbezonnen daden der hon- ekens willende waken, de zaak Er is een volksgezegde, dat spreekt ,.'us naging, zooals wel uit het van bij den duivel te biecht gaan. En >pig verslag over wat officieel heet daar moest men onwillekeuring aan den- irp van wet tot goedkeuring van ken, bij het kennis nemen van het advies corbehoud tot toetreding tot het van den Nijverheidsraad aan den mini- g van Parijs van 27 Augustus 1928, ster van Arbeid, Handel en Nijverheid Ubanning van den oorlog" blijkt.1 inzake het ontwerpverdrag betreffende- irlijk waren er enkele sceptici, die controle op de wapenfabricage, dat bij jg van het verdrag verwachtten. En den Volkenbond in behandeling is. Al et onmogelijk vonden een goed cri- wil hiermee natuurlijk niets cnaange- te vinden ter onderscheiding der naams gezegd zijn. De Raad adviseerde m aanvals- en verdedigingsoorlog, dan bepaald afwijzend, omdat de met dat waren de enkelingen. Zooals steun van of geheel door regeeringen geëxploiteerde wapenfabrieken, zooals in de meeste landen bestaan, van contróle en publicatie van gegevens vrijgesteld blijven, terwijl zg van de gegevens om trent particuliere fabrieken, gelijk de Ne- derlandsche, waarmede zij in volle con- •hillende op gewezen werd, welk groot currentie werken, volledig kunnen pro- g het is,dat de Vereenigde Staten fiteeren. Dat achtte de Raad een hoogst door dit verdrag nader tot den onbillijke verhouding, zoadat enbond zijn gebracht. Al waren er Ten slotte was er nog een ministeri eel antwoord op een communisterieele vraag, over een jongetje van 10 jaar dat in een Huis van Bewaring in Almelo was 0} gesloten, gedurende 6 dagen vóór- arrest. Minister Donner vond het natuur lijk ook niet zoo best, maar het was een uitzonderingsgeval, en bovendien was dit een rechterlijke beslissing, waarop de Minister, geen invloed kon uitoefenen. Het beste middel om dergelijke jon getjes van tien jaar buiten huizen van bewaring te houden, is natuurlijk te zor gen, dat zij zich niet aan reeksen win- r ook waren in. de Tweede Kamer, tegenover stond echter, dat vele se tt het verdrag allereerst beschouw- ls een uiting van het streven om en drang naar vrede tegemoet te en. Terwijl er bovendien nog door keldiefstallen schuldig maken en beter het verschil tusschen mijn en dijn lee- ren verstaan. Maar daArvaS* sprak de communist niet. y POLITICUS. jf met de vingertoppen wat Parol in Uw hoofóhjiid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en gewone zeep of nog beter met Parolzeep;- Herhaal dit zoo nu en dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvry, het haar schoon en zaëfek en valt niet uit. nog eenige zeer secure meneeren, het w i noodig vonden uit te laten '>men, het boven allen twijfel ver is, dat het pact den verdedigings oorlog in geen geval uitsluit. Alles bij een genomen, lijkt de uitslag, wanneer meteen de senaat tot openlijke afdoe ning komt, niet twijfelachtig. De parlementaire broedmachine broed de een tweetal Paascheitjes uit, in den vorm van een tweetal wetsontwerpen. IKK)R 1 26 Daar zat zijn moeder; in een groote leunstoel, rust zij uit, haar hoofd is op den eenen schouder neergezonken en om hare knieën lag éen zwaar dek, dat Marie- Rosa> om haar heen geslagen had, om haar voor de koude te beschutten. Rus tig en glimlachend haalt ze adem. Hij loopt eenige schreden over 't gras perk, dat ieder geluid smoort. Een groot bed rhododendrums staat achter haar stoel. Hij gaat achter de stoel op zijn knieën liggen, om niet zichtbaar te we zen. Hij wringt zijn handen en staart op zijn moeder, wier gezicht naar hem toe gewend is. Zacht prevelt hij een gebed voor haar, die hem in zijn jeugd bewaakt heeft, voor haar, die zijn zwakheden niet kent en in wier hart hij, in weerwil van al les, voort blijft leven. O, moeder, ik keer tot u terug ik ben uwer waardigBehoudt mij uwe liefdeBehoudt uw haxt voor mij. Hij vat den zoom van haar kleed, zooais hij dit deed, toen de leden zij ner familie hem ter dood veroordeelden, in zijn handen en brengt hem aan zijn lippen. 't Is een gedeelte van zijn moeier, 't ia iets van haar, hoe klein 't ook zij. D« markiezin heeft zich niet bewogen. Zij slaapt noch steeds en Laurens kan haar rustig hooren ademhalen. Hij richt haar hoofd zaohtkens op. Zijn voorzichtigheid heeft hij verloren. De tranen komen hem in de oogen. Hij buigt zich naar de blindeZgn be vende mond drukt een lichten kus op 't vorhoofd zijner moederen juist op 't voorhoofd valt een heete traan. Daarna snelt hij weg, alsof hij zièh aan een slechte daad schuldig heeft ge maakt. Op 't oogenblik, dat hij bij Marie-Rosa terugkomt, roept deze hem snel toe Pas op Lauren», uw broeder keert terug. Aan de andere zijde van den heg her kende Laurens de stem van Michel, die met Gilberte praat. Tot eiken prijs moest hij eenont moeting met zijn broeder ontwijken. Marie-Rosa en Laurens nemen stilzwij gend afscheid. Tot weerziens, Marie. Tot weerziens, mijn Laurens. De graaf richt zich naar de heg. Gauw, gauw1 Lauren3, daar komt hij aan. De jonge man is vlug. Hij klimt langs de hangende takken tegen den heg en is binnen een minuut er boven op. Marie isi reeds weg. Nog eenmaal wendde hij zich om, om hö«ar na te zien en laat zich daarna aan den anderen kant neer. Michel en Gilberte heeft hij niet ge zien, die hem bij de deur stilzwijgend ga deslaan Remain Goux is 't nauwe straatje de fabriek door. Het geluk dient hem, nie mand) heeft hem ontmoet. Hij is buk kende langs 't keukenraam gekropen, wiens schijnsel 't straatje verlicht Daar- BRAKED. Op den 27 Maart j.L werd eene ver- gaderuing gehouden van het Gecombi neerd College van het Polderdistrict Bom- melerwaard beneden den Meidijk. De Dijkgraaf, voorzitter, herdacht in deze vergadering het overlijden van den heer P. W. Bok, in leven Hoofdgeërfde van het District en wijdde eenige waar- deerende woorden aan zijn nagedachtenis. Het nieuwbenoemde lid van het Bestuur, de Hoofdgeërfde W. Bok, werd door den Voorzitter beëedigd en met zijne benoe ming geluk gewenscht. Ter tafel kwam voorts een door H. H. Gedeputeerde Sta ten ontworpen plan tot verhooging van dijken onder Brakel met daarbij behoo- rende teekeningen en omschrijvingen. De vergadering overwoog, dat deze plannen verre boven de financieele draagkracht van het District gaan, te meer waar in vorige jaren de dijkverzwaring onder Poe- dercijen voor rekening van dit District had plaats gevonden, toch reeds den schuldenlast van het District op belang rijke wijze heeft vergroot. De vergadering achtte zich niet verantwoord ook thans weer de kosten eener nieuwe dijkverzwa ring op zich te nemen en werd besloten in dien geest aan Ged. Staten te berich ten. Op Zaterdag 30 Maart j.L werd door de fanfare „Oefening Baart Kunst" alhier eene uitvoering gegeven in de zaal van den Heer C. van Dalen. De zaal was vrij goed bezet. Als naar gewoonte werden de verschillende muzieknummers van het programma zeer netjes uitgevoerd en mochten veel bijval vinden. Ook de ten gehoore gebrachte voordrachten en tconeel vielen goed in den smaak, voor al het tooneelstukje „Johan de Student". "Wij vernemen voorts, dat de muziekver- eeniging op den 19 Mei a.s. haar 10- jarig bestaan hoopt te herdenken. Daar het veelal moeilijk is in eene kleine plaats dergelijke vereeniging staande te hou den, in ogen wij dit als een verheugend feit beschouwen en hebben wij waardee ring voor het werk van het Bestuur, dat al die jaren zijn best deed voor den gang van zaken. Waar de financiën der ver eeniging niet schitterend zijn, hopen wij met haar, dat zij, op welke wijze dan ook, toch in staat zal zijn haar 10-jarig bestaan op eenigszins feestelijke wijze te herdenken en de ingezetenen zullen medewerken, om tot dat doel te gera ken. CAPEDLE. Vanaf heden zal ter secretarie dezer gemeente gelegenheid bestaan tot het ver kregen van kostelooze aanvragen ter be- komiag van jacht- en vischakten. De op 1 April j.l. van kracht ge- na was hij aan de deur, die toegang gaf tot 't kantoor gekomen. In der gelijke misdaden is hij nog al bedreven en weldra heeft hij met een valschen sleutel de deur geopend. Hiji sluit haar achter zich, om geen argwaan te verwekken, wanneer de een of andere wandelaar voorbij mocht ko men. Nu is hij in de kantoren. Zijn hart klopt niet. Hij heeft geaar zeld^ toen men hem de misdaad voor sloeg, maar hij heeft aangenomen en zal 't tot 't einde volbrengen. Idi 't kantoor is 't stikdonker, maar Romain' heeft geen licht noodig om den weg te vinden. Hij weet, waar de ver schillende meubels staan die hij zorg vuldig vermijdt om geen gerucht te ma ken, door er tegen aan te loepen; hij weet, waar de lessenaars en waar de stoe len staan; in dien hoek moet hij de kas van Jactel zoeken. Hxjt strompelt er heen en begint aan zijn arbeid. Zoo'n gemakkelijk werk is 't nog niet. Dit merkt hij weldra. Hij moet vier ga ten door een dikken, stalen plaat bo ren. Hoeveel tijd zal hem dit wel kosten. Hij is echter sterk en onvermoeibaar en begint aan zijn arbeid. Hoe groot zijn ijver ook is, de minu ten verloopen snel, weldra is er een uui) verloopen, dat hij hier is en nau welijks heeft hij nog één gat geboord. Zijn borst hijgt en zijn voorhoofd is be dekt met zweet. Dat de tijd reeds zoo opschiet, merkt hij niet. Telkenmale komt 't plan bij hem op, den arbeid te staken. Dan luistert hij een oogenblik scherp toe, of er gevaar dreigt en gaat daarna weer verder. Plotseling wordt hij woedend. Ik zal 't nooit gedaan krijgeneen ge- heelen nacht heb ik er voor noodig worde, kiezerslijst bevat 2518 kiezers voor de Tw. Kamer der S. G. 2503 voor de Pr. Staten en 2449 voor den gemeenteraad. Deze week is het schoortje van D. v. P. alhier afgebrand. Oorzaak onbe kend! Voorwaar een groote schadepost voor den betrokkene. Bg beslait van den Heer Commis saris der Koningin dezer prov. werd aan de navolgende iDgesehrevenen der lichting 4930 dezer gemeente vrijstelling verleend wegens broederdienst, t.w. A. v, Baardwyk, H. v. Beek, M. Beek, J. A. v. Campen. J. Cbabot, L. v. Dongen, J. A. Goedhart, P. Groeneveld, A. Konings, W, J. Ro- senbrand, A. A. d. Schans, D. Smidts, W. Treffers, F. J. Tuit, A. F. Versteeg en Chr. Vos. DUSSEN. Jaren en jaren lang is er al actie geveerd voor een brug te Keizersveer. Door gemeentebesturen, Kamers van Koophandel, de A. N. W. B. en K. N. A. O., is de noodzakelijkheid van een vaste verbinding te Keizersveer in requesten aan de overheid dan ook steeds be toogd. Het resultaat dezer requesten was wel, dat zoo nu en dan opmetingen wer den verricht, maar de brug liet en laat maar «deeds op zich wachten. Wat er van geruchten waar is, weten we niet, maar het feit, dat door gezagheb bende personen de meening gedeeld wordt, dat de zaak er nu gunstig voor staat doet de hoop op een spoedige totstand koming in niet geringe mate vermeerde ren. Laten we hopen, dat het waar is eni deze verkeersbelemmering op den drukken weg van noord naar zuid spoedig uit de wereld geholpen is. Dezer dagen behaalden voor het maatknippen E. N. S. A. I. D. van on der en bovenkleeding hun diploma H. Jansen en J. Sterkénburg zij genoten beide hunne opleiding door Mevr. W. Bakker van Meerten uit Geertruidenberg en R. van Dortmont van Bussen (Hank). OUDENDIJK. Donderdagmorgen schrok plotseling het voor een geladen kar gespannen paard van den landb. Vink. Een zoon van V. raakte hierby onder een der wielen en werd met ernstige knenzingen en een ge broken been opgenomen. Dokter De Vries uit Almkerk verleende de eerste hulp, waarna de ongelukkige naar het ziekenhuis te Gorinchem werd vervoerd. Zyn toestand is thans bevredigend. SLEEUWIJK. Met Paaschmaandag was er hier op den Hoek weer eeD enorme drukte, van velen uit den omtrek die dan ge woonlyk naar Gorcum gaan. Tusschen 8 en 9 uur was het zelfs zoo druk dat velen niet op de boot konden en moesten wachten op een volgende. De Moziekvereen. Wilhelmina* hoopt op Hemelvaartsdag deel te nemen aan het Zang- en Muziekconcours te Sfiedrecht. Alhier wordt veel hooi opgekocht en men besteedt er voor f 30—f 33, voor 2e soort f 16—f 18 per 1000 pond. SPRANG. By de door den heer André van mompelt hij. Eensklaps houdt hij stil. Voetstappen worden op 't kiezelzand vernomen. Zij richten zich naar 't rechter paviljoen, maar komen daarna recht op 't lin ker paviljoen af. Een sleutel wordt in 't slot gestoken. 't li Jactel. Remain Goux raapt 't vijlsel op, dat epi den grond gevallen is grijpt zijn gereedschap en kruipt onder een tafel, die met een kleed overdekt is. Nauwelijks zit hij hier onder, of Jactel verschijnt. De kassier was dien avond inpiuats 't straatje binnen te gaan, voor bij 't huis geloopen om den markies te spreken. Er werd hem geantwoord, dat Michel met Gilberte uitgegaan was. Daarna begaf Jactel zich regelrecht naar 't kantoor. Voorbij de rhododendrums komende, ziet hij mevrouw de Soulaimes in haar steel sluimeren en loopt haar op zijn tee- nen voorbij, om haar niet wakker to ma ken. Hij steekt zelf de lampen op, zet er een op zijn lessenaar, de andere op dien van Mirador; daarna, trekt hij zijn jas uit en doet een soort vest aan, dat aan een kram hing. f Die Mirador. Ik wed, dat hg niet komt, mompelt hij en haalt zijn schou ders cp. Ach, als mijnheer de Soulaimes wist, wat voor een leven dat ventje leidde, zou hij hem niet in zijn dienst houden. Hij had de deur, waardoor hij binnenge komen was en die op den tuin uitkwam, opengelaten. Op den drempel stak hij, voordat hij aan zijn ongewonen arbeid be gon, een cigaret op, en ging daarna voor zijn lessenaar zitten. Gedurende eenige minuten heerschte er een diepe Btilte in U lokaal Hilst, alhier, uitgeschreven Reclame-dag 7~" voor hen die j.l. Zaterdag het meest zyn filiaal aan koloniale waren besteedde werden een 3 tal prysen uitgeloofd «d verkreeg de le prys, A. B. v. d. Hoeven 2e R, Timmermans 3e Ant. de JoBg Op den j.l. Maandag te Breda gehouden seriewedstryd, werd door de Korfbalclub »N. E. 0.< alhier, den lsten prjjs (zilveren beker) behaald. Een prachtig succes voor »N. 0.« RIJSWIJK. In deze gemeente worden pogingen aangewend om tot oprichting van een cbristelyke sehool te geraken. Tot lid van den Raad is benoemd veiklaard de heer T. i. vae Eeukelom. Aan den aannemer G. Struik te Woudriehem is opgedragen het bouweu van eeD woning voor A. Kant alhier. Bij den landbouwer De J. alhier, werden ZondagvoDd een 2 tal schapen door honden verscheurd. tWOUDRICHEM. Ds. L. G. Brain te Bergscher boek heeft voor bet beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt, Maandagavond j.l. gaf de Mannen- zangvereeniging »Zang en Vriendschap* alhier in het Gymnastieklocaal der le Openb. School een goed geslaagde uitvoering. In de vorige week gehouden jaar- Vergadering van de T. B C. vereeniging werden de aftredende bestuursleden her kozen. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging thans 255 leden telt. Tot lid van de financieele commissie werd benoemd de heer L. A. van Eeten te Andel in de plaats van Notaris Cool. De rykssubsidie werd verhoogd van f 528.tot f 640 de gemeente-subsidie van Woudriehem van f50.tot f100; Sleeuwyk van f10 tot 125,terwyl Ryswyk een ex ra subsidie verleende van f 30. Yoor rekening van de afdeeling volgde de huisbezoekster een herhalingscursus te Breda. De begrooting over 1929 werd in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f1610. Op 1 Jan. j.l. stonden onder toezicht der vereeniging 25 gezinnen met 13 patiënten. Het totaal afgelegde be- Zo-ken bedroeg 444, In omloop waren o.m. 6 ligstoelen en 4 ligstoelen. Er hadden 2 woningontsmettingen plaats en 2 ontsmettingen van lyf- en beddegoed. Aangedrongen werd op krachtige propa ganda van het ledental. De onlangs deor den heer C. M. Schaap aangekochte stier xFrans 28* waarvan vader de bekende stamboeksuer ilmmoc, werd op de Rykskeuring te Alm kerk goedgekeurd. Daarna werd hjj, na beoordeeling door een commissie, aangezocht door de Cuöp. Melkfabriek vAltenav, niet alleen inge schreven als premiestier, maar viel tevens de onderscheiding ten deel, door zyn goede afstammelingen als nummer één te worden ingeschreven, van de voor dit doel aan geboden stieren. Een pracht sucees dus. De oude kassier keek de boeken in en cijferde er eenigen tijd in. Eensklaps stond hij op, haalde uit zijn zak een bos sleutels en begaf zich naar de kas. 't Licht der beide lampen scheen slechts zwak in den hoek, waar de brand kast stond. Deze brandkast werd door een geheim slot geopend, waarvan drie cijfers van tijd tot tijd verwisseld werden en alleen aan,' den markies de Soulaimes en Jac tel bekend waren. Dien dag was 't 229. Jaccel rangschikte de cgfers en stak den sleutel in 't slot. Toch zag hij, hoe wel de brandkast in de schaduw stond, iets buitengewoons aan 't slot. Hg keek nauwkeuriger toe en deinsde hevig achteruit. Men heeft mijn brandkast open wT- len breken. Hij neemt een lamp en gaat daarmede naar de kast terug. Geen twijfel is meer mogelijk. Er is reeds een gat in 't slot geboord. Jactel laat een vloek hooren. De poging tot diefstal heeft na zijn vertrek plaats ge had, dw.z. na zes uur, want cp dat uur had hij de kast gesloten en had toen nog niets gemerkt. Jactel stond midden 't vertrek, plaatste de lamp op een der lessenaars eni keek om zich heen. Hij was moe dig; zijn hart beefde niet. Zijn binnen komen was 't ongetwijfeld geweest, dacht hij en al die gedachten doorkruis ten zgn hoofd zóó snel als een licht straal, die in een honderdste gedeelte van een seconde van 't eene werelddeel naar 't andere vliegt zgn binnenkomen, dat den misdadigen aanslag vergdeld had. (Wogrdt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5