Tweede Blad Nieuwsblad No.4914 VrijdaolQMei DE LENTEFEE UW ADRES FoIo-At«iicr- Cocrtse voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Zenuwstillend FEUILLETON Pluimveeteelt. MIJNHARDT'S zenuwtabletten Buitenland KODAKS Vakkundige bediening. üindei rubriek, BEHOORENDE BIJ HET Waarschawingssignilen. A!i\uw organisme zelf u door pijn en kwïden, een duizelig gevoel, ootrsub zingen en andere stoornissen waarschuwt, dat de nieren en het urinezuur en andere vergiftige Sloffen niet behoorlijk uit het bloed filtreeren, dient gij u in acht te ne men. Gij kunWhet spoedig genoeg zelf uitmaken Let er op of gii last hebt van rugpijn, rheumatische pijnerk ischias of spit, een prikkelbaar, zenuwachtig, afgemat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gon zen, te vaak of te webiig aandrang tot urineeren, troebel, te donker of te licht gekleurd water. Brandends, en pijnlijk bij de loozing. Zanderig, gruisachtig, of dra derig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kanNjeteekenen, dat uw nieren hulp behoeven. Gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pil len. Zij worden aanbevolen als het mid del, dat de verAvakte nieren opwelV d,e urineloozing regelt en u bevrijdt van pijn, rheumatiek en die andere ellendi, verschijnselen van nieraandoening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 29 JULES MARY. 34 De brand te Rossum. Slechts aan het beleid der brandweer was het te dankeü, dat het post kantoor en de R. R. kerk behouden bleven. De kerk tusschen de rookende puinhoopen. dig genoegen, dat de kippen zich som tijds gunnen. Verveling kan soms de oor zaak zijn, maar ook een eenvoudige ver wording, waarbij 't bloed te voorschijn, komt, kam 't vechten veroor-zaken. Kip pen kunnen geen bloed zien. Het aange vallen dier te verwijderen tot 't geheel genezen is, of ook hier weer de soep- pot er mee vullen is 't eenige wat gedaa* kam worden. .--'fL en zenuwsterkend is de werking vai Glazen Buisje 75 et. Bij Apoth, en Drogisten VOOR en andere FOTO-ARTIKELEN EIND B 119 GORKUM. Tel. 266. Beste jongens en meisjes. De oplossingen, van de vorige raad sels zijn 1. Columbus (Chocola, oogsten, lui aard, Utrecht, mosterd, borate 1, uit- i\ep, spreeuw). 2. Een schoen. 3. In den winter de bloemen op de ruiten. En de nieuwe raadsels zijn: 1. "Wie kan begrijpen, hoe het komt, dat een gewone straatmusch eerder een groote zak haver opeet dan een karre paard? 2. Dit is een raar geval op mijn woord, V ie heeft er nog ooit zoo iets vreemds gehoord Leest men mij van. achteren naar voren, Dan kun je mij dikwijls op 't dak vallen hooren. Maar lees je mij nu van den anderen kant, Dan wasch je me nooit wit, ook al doe je het met zand. 3. Wie kan mij zeggen, wat een nik ker wordt, die in de Witte Zee ge doe pt- wordt? OOM KAREL. HET GEHEIM VAN PRINSESJE GWENDOLEE. I. In een zeker koninkrijk,, heel, heel ver hier vandaan, woonde in een groot paleis, een allerliefst prinsesje, dat Gwendolee heette. Ze droeg altijd jurken van zijde DOOR SZZZfr De magistraat hield oogenblikkelijk met 't ondervragen op. Hij liet Mirador nogmaals binnentre den. Mijnheer, zeide hij tot liem, terwijl *hij hem strak aankeek, gij kent de drie cijfers van 't geheim slot Mirador scheen een oogenblik verward maar antwoordde weldra. Het is waar, mijnheer. De markies trad verwonderd cp den markiezin. Als Mirador niet liegt, zeide hij, en daar acht ik hem niet schuldig toe, dan is Jactei aan zijn plicht te kort gekomen. Beschuldig hem niet, mijnheer, zeide Mirador. Jactei had, wellicht weet ge dit 'zelf ook, geen sterk geheugen, en 't gebeurde hem menigmaal, dat de cij fers hem ontschoten waren. Dat u-as nu niets, als mijnheer de Soulaimes thuis was, maar dit kon ook gedurende diens afwezigheid voorvallen. De vereenigde cij fers van gisteren nu waren 229, 't geen tezamen 13 maakt. Hierdoor is t ons nog niet duidelijk, bjoe gij in dit geheim gewijd werd. Zeer eenvoudig. In 't begin schreef hij t getal steeds op zijn manchetten, jmpa-r daar dit gevaarlijk was en bij mij en met zilver- en gouddraad bestikt en op haar gouden krullen een klein zil veren kroontje met in het midden éér» groote robijn. Iedereen was natuurlijk heel beleefd en netjes tegen haar. omdat ze een prinsesje was. Ze werd eiken mor gen aangekleed door twee hofdames, ter wijl een derde haar gouden krullen bor stelde en een vierde er een blauw zijden lint in strikte. Iedereen zei altijd Ko ninklijke Hoogheid' tegen haar, behalve dc koning en de koningin natuurlijk, die haar rader en moeder waren. Die zei den altijd „onze prinses Gwendolee' of een heel enkele keer wel alleen „Gwen dolee Als het prinsesje dan gekleed was, kreeg ze haar ontbijt cp een gouden bordje en ze dronk uit gouden bekers die hofdames met trotsche en zeer def tige gezichten haar aanreikten. Daarna werd ze naar een groote kamer in den teren van het paleis gebracht, waar al- haar eigen kamer nog in één van die dikke geleerde boeken lezen, die een van de professors haar had meegegeven, en oor, acht uur moest ze naar bed. Dan kwamen de 'deftige hofdames met hun strenge, trotsche gezichten en kleedden het prinsesje uit- maakten van i aar mco'e gouden krullen iee'rjke stijve strengeltjes en trokken haar een nachtpon ran Chi- neesche zijde aan, waarna ze baar in het groote bed te rusten legden. Hoe vreemd het jelui misschien mag schijnen, het prinsesje keek bij dit alles toch heel vriendelijk en opgewekt. Ze wist nu eenmaal dat ze een prinsesje vos en daarom alles moest doen, wat de wijze en deftige menschen van het hof zeiden dat ze moest doen, en dat ze heel knap moest worden en alles leeren, om later een goede koningin te kunnen zijn. Maar op zekeren dag gebeurde er toch iets vreemds. Toen de hofdames Ook komt dit voor bij kippen, die niet genoeg te doen hebben. Wanneer jongens geen bezigheid genoeg hebben gaan ze lm t te kwaad uitvoeren, bij kippen is het niet anders. Een hoofdvereisehte voor al onze kippen i=, dat ze geregeld bezig moeteih zijn. Daarvoor i3 noodig een vol doend groot h< k en een voldoende groo- te le^p. Als uitloopruimte is li/2 vierk. 1 M. per kip werkelijk niet reel te noe- idpd. Maar men kan er mee uit, wan neer maar voor bezigheid gezorgd wordt. Die bezigheid kan bestaan in een opge hangen biet, koolraap of struik boeren kool. Men moet die zoo hoog hangen, dat de kippen nog even moeten springen, om er bij te kunnen. Ze doen het graag. Ook is het best het hard voer in te harken in het zand van de loop of in het kaf of kort gehakt stroo ran het hok. Wanneer ze daarin 9charre- relen, is er geen bezwaar, dat ze zuilen? lemaal kasten met heele dikke boeken 's morgens kwamen om prinsesje Gwen- in jeeren banden stonden, waarin alles dolee aan te kleeden, zat ze rechtop in geschreven stond, wat er in de wereld bestaat. Daar wachtte een gezelschap van de knapste professoren uit het heele land op haar en begonnen haar dan dadelijk allemaal heele knappe en geleerde din gen uit die dikke boeken voor te lezen. Het prinsesje moest uren achtereen lui steren en heel goed opletten, want als zoo'n professor klaar was met lezen, ging hij baar allerlei vragen stellen, om te hcoren, of ze alles begrepen had en niets had vergeten. En als ze wel eens een enkele keer niet goed wist te antwoor den, dan keken alle professoren verschrik kelijk boos en schulden bedroefd hunne wijze hoofden en streken met hun vingers do-or hun lange grijze baarden. I)at maak te het prinsesje altijd erg Bang, zoodat ze zich dan voornam, voortaan beter op te letten. Zoo ging dat den heelen dag door. Alleen om twaalf uur werd het Prinsesje eten gebracht op gouden scha pHRHPpi Xü verschillende zijden worden me len en ook om zes uur. Na het avond- ••vragen gesteld, die onder een hoofd te eten mocht prinsesje Gwendolee dan tri vatten zijn: hoendergebreken, fouten dus, verkeerde gewoonte bij onze hoenders. Het lijkt me daarom nuttig eens enkele ervan te ces preken, daar ze in enkele opzichten veel gemeen hébben. Yeeren plukken. In den regel zien we dit euvel zich voordoen, wanneer de kippen in een klei ne ruimte zijn opgesloten. Wanneer dit het geval is dan beginnen de kippen elkaar in den weg- te loopen en gaan ze elkaar plagen. Dit plagen uit zich in vechten, veerenplukken en eierpikken. vertrouwde, en mijn genegenheid, die ik voor dén markies de Soulaimes koester- Je, kende, deelde hij mij 't getal telkens mede, als hij dit veranderde. I>e markies trad op Mirador toe, drukte diens handen en zeide Jactei had zijn vertrouwden slecht aan een betere kunnen schenken, mijn vriend. Ach, mijn commandant- mijn comman damt, zeide Mirador ontroerd. Met zekere voorliefde noemde hij dep markies nog altijd „zijn commandant" wanneer hij inzag, dat de markies nog altijd even minzaam tegen hem was als in dienst. Lement boeg zich naar de markiezin en fluisterde haar in 't oor: In weerwil der vriendschap van uwen zeen, koester ik toch argwaan tegen Mi- radèr. Maar mijnheer, riep zij uit; een oud soldaat. Helaas, mevrouw, iedereen is tegen woordig bijna, soldaat geweest. Jk zeg u, mijnheer, dat die man on schuldig is. Hco weet gij dat? Zij zweeg. Op 't. zelfde oogenblik trad de agent 't kantoor binnen, dien Gaume naar 't telegraafkantoor gestuurd had. Hij bracht 't antwoord mede en gaf 't aan Lement-, die 't haastig opende. Veelbeteekend knikte hij Gaume toe. Dit antwoord bevestigde zijn vermoeden. Hij wendde zich tot -Mirador, die nog steeds met den markies in gesprek was. Mirador? Mijnheer de commissaris? Zooeven hebt ge ons medegedeeld, dat je den nacht in uw huis, Rue de Lyon 14. doorgebracht hebt. Is dit zoo bed en huilde, dat de tranen over haar wangen liepen. Dadelijk werd dit aan den Koning en de Koningin ge meld. De koning kwam haastig aange sneld, en had in de haast zelfs verge ten, zijn pantoffels aan te trekken, zoo dat hij zijn groote teen leelijk tegen den drempel stootte. De koningin had snel een wijde mantel omgedaan, opdat nie mand zou zien, dat' ze nog niet eens aangekleed was. „Mat is hier aan de hand?", riep de k< ning, die boos was, omdat hij zijn groote teen zoo leelijk tegen den drem pel gest-ooten had. (Wordt vervolgd.) LNKELE HOENDERGEBREKEN. Ja. En gij mijnheer de Soulaimes, gij hebt tot nog toe, uw bediende pooit voor een leugenaar gehouden? Neen. Welnu, 't telegram, dat ik van den portier uit de Rue de Lyon II terug ent ving, meldt mij 't volgende: Mijnheer Mirador heeft dezen nacht niet in huis doorgebracht. Mijn vtouw heeft zijn kamer reeds aangeveegd eri beweert, dat 't bed onaangeroerd was. Hoewel hij op een leugen betrapt werd. scheen Mirador tamelijk kalm te wezen. Hij haalde zijn schouders op en ant woordde eenvoudig Gred, mijnheer, ik heb den nacht niet in mijne woning doorgebracht. Zco. Een mooie ontdekking? "Waartoe zou u dat kunnen dienen en waarom onder vraagt gij mij zoo beleedigend? Ik zou u eveneens kunnen vragen, waarom gij u in mijn zaken mengt en 't zal de politie weinig kunnen schelen, of ik den nacht in mijn woning of ergens anders doorge bracht heb. Wear hebt gij den nacht- doorgebracht? Gedeeltelijk in 't „Grand-Café" gedeel telijk op straat. Waarom hebt gij ons olat verzwegen? Omdat ik er tot laat in den nacht ge speeld heb en dit voor mijnheer den niark'es niet weten wilde: Waar ligt dat „Grand-Café"? Boulevard Beaumarchais 20. 't Is goed. Wij zullen onderzoeken, of gij ditmaal waarheid spreekt. Ik verbied u, er aan te twijfelen, ant woordde Mirador fier. Onze rol is twijfel, mijnheer, antwoord de de commissaris. Ik zou bijna zeg gaan plukharen. Inlusschen zijn dit allemaal voorbe hoedsmiddelen. Wat v te doen, wanneer ze ïceds in de fout gevallen zijn? En dan is er, helaas 'Aveinig meer aan te deen. Men kan probeeren de geplukte dieren af te zonderen tot ze nagenoeg weer be vederd zijn, maar daarmede gaat nogal eenigen tijd lï£en. Ook is een snavelriug w-el eens te .beproeven. Daardoor kunnen de kij.pen dé snavel niet meer geheel slui ten en dus ook geen veer vasthouden. Men heeft er wel eens goede resulta ten mee bereikt. Het afknippen der sna- velpunten moeten we als dierenmishan deling onvoorwaardelijk arkeuren. Toch helpt dit alles vaak niet en moeten de schuldigen naar den soepptot verwezen worden. Het eierpikken. dat uit dezelfde oor zaken ontstaat tracht men wel eens te gen te gaan door eiers met sterk prikke lende of onwelriekende stoffen gevuld in 't. legnest te deponeeren. Veel haalt dit niet uit. Men heeft ons wel een? wijs willen maken, dat het strooien van snippers papier bij en in 't legnest iets geeft. De kippen zouden dan al leggend hun bezigheid zoeken de snippers papier op te pikken. Of 't waar is? Afzonderen gedr. ïende enkele dagefi onder een mand of Krat en daarbij wat laten hongeren helpt vaak goed. Met te veel ijver val- vallen ze straks op het voer aan, Maar ook hier helpt soms niet anders dan: de soeppot. Het vechten tenslotte is een wreedaar- gen, dat 't onze plicht is. Daar er echter verscheidene verwarde gezegden in uw antwoorden waren, zal ik zoo vrij zijn, mij van u ie verzekeren. Gij arresteert mij? Ja, totdat mijn onderzoek bewezen heeft dat gij mij niet bedriegt. Ach God, ach God, zuchtte Mirador, had ik vader Jactei gisterenavond maar geholpen. De markies beproefde opnieuw tus schen beide te komen. Ik geloof, mijnheer, dat gij u zeer ver gist. Ik sta- voor Mirador in. Hij mag en kan niet verdacht worden. 't I? een onderzoek van slechts eenige uren. Tndien 't verhaal van uw bediende j met de inlichtingen overeenkom^, die ik denk te ontvangen, stel ik hem onmid dellijk in vrijheid. Er was niets aan te doen. De mar kies zweeg dus. Mirador werd razend ran woede. Hco kan die politie in Gods naam toch zoo dom wezen, om mij voor den rnc-ordenaar ran Jactei aan te zien en dat alles omdat ik juist dien eenen nacht mijn plicht verzuimd heb. De magistraat keek hem ironisch aan en zeide: Mirador, als gij mij zonder weifeling op de vraag antwoordt, die ik u nu zal doen en indien dit antwoord vol doende is stel ik u in vrijheid onder de waarborg van mijnheer de Soulaimes. Dat zou ik liever zien. Welnu wat wilt ge mij vragen? Hce laat zijt ge naar de Rue Beaumar chais, naar 'fc „Grand-Café" gegaan? Na middernacht. Weet ge 't niet precies Om kwart over twaalf of half een. Geheimzinnige dooden. In het hoofdstation te Frankfort a. Main bleef een lift voor de post van ver ouderde constructie onderweg steken. Toen de lift eindelijk beneden was ge komen, vond men er de lijken van twee postbeambten in, zonder eenig teeken vaat uitwendige kwetsuur. De oorzaak van overlijden is nog niet vastgesteld. —o— Yaleche credietbrieven. Op denzelfden dag zijn bij de filialen, van eender grootste Fransche banken te Berlijn, Weenen, Rome, Milaan en Luga no op vervalschte credietbrieven gelden geïnd. De bank heeft op totaal 40 erc- ïdietb ieven 800.000 francs uitbetaald. o— - l Ongeluk in een circus. In den circus Croner te Frankfort a.d, Main brak bij een demonstratie van ac robaten aan twee onder elkaar in den koepel hangende trapezen een spandraa-d, Een der artist-en viel met een groe ten zwaai naar beneden en stierf gedu rende het transport naar het ziekenhuis; —o— Motcrspuit omgevallen. De vrijwillige brandweer van de Btr- Jijnsche voorstad Wilhelmshafen heeft Zendag met een zoo juist aangeschafte nieuwe motorspuit hij het brengen vaa En wat hebt gij tot dat uur gedaan!. Ik heb gewandeld. Dat antwoord verwachtte ik. Om negen uur ging ik van huis. Hebt gij geen uwer kennissen onder weg ontmoet. Neen. Dat is vreemd. Gij kunt dus niet be wijzen, dat ge van negen tot twaalf uur op strat gewandeld hebt? Hoe zon ik' dat bewijzen kunnen? Ik; heb immers geen kennissen ontmoet. Dat- antwoord verwachtte ik eveneens^ 't Is goed. Ik heb u niets meer te vra,- gen. Stelt ge mij in vrijheid? Neen, ik houd u voorloopiig in verze kerde bewaring. Lement keerde hem den rug toe es. gaf Gaume een wenk. Deze trad op Mirador toe, vatte zijn hani en vroeg: Zult gij geen weerstand bieden? Daar is 't ennoodig u op te sluiten. Dat zou er nog aan ontbreken, brom de Mirador. De arme jongen was geheel van s tree kt Hij ;ag er wanhopend uit en staarde naar Lement, alsof hij daarvan slecht^ nog hulp verwachtte. Lement sloeg echter geen acht meer c-p hem. Kom, zeide Gaume. Mirador loosde een diepen zucht ei volgde Gaume met weerzin. Op den drempel trad Michel op hem toe., Mirador, laat u dit niet verontrusten.. Ik ben er verzekerd vandaij gij onschuldig zijttot weerziens. Mirador drukte stilzwijgend de hanr\> die hem toegestoken werd. - (Wofdt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5