BE LENTEFEE Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 491T. Woensdag 22 Mei 1929, De Minahassa. FEUILLETON ten komen vroeg in het voorjaar^ Sprutol. "ÈijN^le Drogisten ^AND VAN alten* Dit blad verschjjnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprys: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlgke Dammers 6 cent. lat. Telefoon no. 19. Postrekening no. «1625 Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Hoot de Portugeezen en door de Span jaarden kwamen zij voor het eerst met het Christendom in aanraking. Vaientyn verhaalt, dat de Portugeesohe landvoogd der Mol ukken een Jezuiet Magelhaens naar Celebes zond en dat deze daar twee koningin, een van Sidoe (Sangir-eilanden) en een van Manado met 1500 onder danen doopte. De Scheveningsche visschers in staking, 't ls een ongewoon gezicht de gansche visschersvloot miden in de week in de haven. JULES MARY. 37 NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat eo de Bominelerwaarii Het Noord-Oostelijk schiereiland van het grillig gevormde Celebes wordt de Minahassa genoemd. Wat deze naam be- teekent, is niet met zekerheid te zeggen; 'de meest gangbare verklaring is: bond genootschap. Een bondgenootschap dan van de verschillende kleine stammen, die in deze door de natuur begunstige streek samenkwamen. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de meeste stammen eeuwen geleden van el ders gekomen en hebben zij de oor spronkelijke bevolking naar het binnen land opgedreven. Langen tijd waren zij enderworpen aan den sultan van Ternate, aan wiens pogingen om hen tot den Islam te bekeeren, zij echter weerstand heb ben geboden. De aanraking met de Nederlanders da teert van 1635, toen een viertal hoofden van de Minahassa naar Ternate werden afgevaardigd, om zich met den verte genwoordiger der O. I. Compagnie te verstaan over de mogelijkheid, dat hun hulp zou worden verleend, om de Span jaarden te verdrijven. Die hulp werd gaarne geboden. Dit leidde ertoe, dat op den lOden Januari 1679 nu dus 250 jaar geleden een bondgenootschap ge sloten werd tusschen de O. I. Compagnie en de „Dorpshoofden" van Manado. Hier bij beloofden de Minahassers de Edele Compagnie als „eenig en eeuwigh op perheer" te erkennen, „belovende een drachtelijk en eenpoeriglijk met hun goedt, bloedt en uyterste vermogen d'Ede- le Compagnie in alle voorvallende gele- gentheden getrouwelijk bij de staan en te Leipen." Vanwege de Compagnie werd dit ver drag gesloten door Gouverneur Robertus Pad» brugge. De Minahassers zijn 250 jaren trouw gebleven aan het gegeven woord. Het is zeker opvallend, dat een volk met Oostcrsche opvattingen zóó trouw geble ven is aan het eenmaal gegeven woord, en dat steeds gegolden heeft het door ons Westerlingen zoo hoog geschatte be ginsel: ,,E^n man een man, een woord, een woord." Het Nederlandsche Gouver nement heeft eveneens zijn toezegging gestand gedaanhet heeft van een land vol onderlinge veeten en oorlogen een I gebit d gemaakt, waar veiligheid en rechtszekerheid voor allen is. Daarom gevoelt de Minahassa zich in vriendschap verbenden aan het Nederlandsche Volk en het Nederlandsche Volk heeft re denen om trotsoh te zijn op deze trou we en aanhankelijke bevolking. Niet ten onrechte wordt de Minahassa wel eens de 12e provincie van Nederland genoemd. Meer dan eenig ander draagt dit volk het stempel der Nederlandsche cultuur. Op feestelijke wijze heeft de Minahassa op den lOden Januari van dit jaar het 250-jarig bondgenootschap herdacht, en daarin deelden alle Minahassers, die in onderscheidene takken van Gouverne mentsdienst of particulier bedrijf over den Indischen Archipel verspreid zijn. Waar andere volken van Nederlandsch jcst-Indië onderworpen zijn, is de Mi nahassa er trotsoh op, dat zij met Ne derland in bondgenootschap getreden is. Zij heeft zich vrijwillig onder de Neder landsche vlag geschaard en zij is trouw gebleven aan Nederlands Koningin. Ve le Minahassers zijn met de Nederlan ders uitgegaan naar de meest afgele gen streken, om er orde en rust te bren gen tot heil der bevolking. Zij gevoelen zich met Nederland een. hassa. De P. K. Missie heeft er zich later ge vestigd. Waar er op onderwijsgebied veel voor de Minahassa gedaan is, wekt het be vreemding, dat de medische verzorging nog in alle oprichten te wenschen over laat.. Het Gouvernement heeft in den re gel een militairen arts te Manado. In den laatsten tijd zijn er een paar Indische artsen bijgekomen. De Protestanteche Zending heeft een klein ziekenhuis te Sonder, waar enkele Minahassische meis jes tot verpleegster worden opgeleid en deR, K. Missie heeft een klein zieken- te Tcmehcn. Dit alles is echter on voldoende, om in de behoefte aan me dische hulp van deze bevolking, die meer dan 2000.000 zielen telt, te voorzien. Toch is het dringend noodig, hierin ver betering te brengen. Een der meest voorkomende ziekten is hygiëne. Kortom, er valt op dit ge bied nog heel wat te doen en te ver beteren. gelukkig is alles, wat gedaan wordt, reeds verbetering. De sympathieke gedachte is nu gerezen, om aan dit trouwe volk het bewijs te leveren, dat het Nederlandsche volk ook zijnerzijds dit bondgenootschap van 250 jaren op prijs stelt, en wel door iets, dat een tastbare, blijvende waarde heeft. Het plan bestaat, om als feestgave van het Nederlandsche volk aan de bevolking der Minahassa een longlrjdens-sanatorium en een centraal-ziekenhuis aan te bieden. De Nederlandsch-Indische Regeering zelf zal als haar aandeel in dit geschenk t.z.t. op zich nemen de exploitatie van beide inrichtingen. De kosten van den bouw van een long lijders Sanatorium wordt geschat op f 150.000.—, die van een ziekenhuis op f 250.000.-. DOOR Zij wachtten op 't kantoor verlangend op hun geld. De markies was naar de fabriek ge gaan, had hen daar bij elkaar laten ko men, en had aan hen, evenals aam de anderen, willen vragen, of ze nog geduld wilden hebben. Mijn vrienden, ge weet, hoe ik aan n allen gehecht, ben.... Nooit hebt ge over mij te klagen gehadOp 't «ogenblik heeft mijn huis een ongeluk getroffen't Geen mij 't meeste doet jijden, is niet, dat ik wellicht ter nauwernood aan een failliet ontsnap, maar 't is de onmogelijkheid u te beta len. Een dof gemompel doorliep de schaar der werklieden. Een van hen riep: Wij wachten op ons geld, om er eten voor te koopen. Men heeft u toch niet alles tot op den laatsten cent ontno men? In de eerste plaats moet gij aan ons, aan onze vrouwen en kinderen den ken. Ik heb de waarheid gezegd. Er is niets overgebleven. Binnen eenige dagen zal. Wilde kreten maakten zijn toespraak onmogelijk. Men paait ons met beloften.Wij willen, wij moeten geld hebben. De Minahassa heeft zich van den aan vang af opengesteld voor de prediking va,n het Evangelie. Het Christendom vond er spoedig ingang. Hieruit zal bet te ver klaren zijn, dat de Minahassa begeerig was naar de Nederlandsche cultuur en dat een eenheid verkregen werd als men maar zelden vindt bij koloniale volken. Zccais gezegd, vonden de Nederlanders bij hun komst al eenige Christengemeen ten, welke zij naar de inzichten van die dagen zonder vorm van proces bij de Protestantsche kerk inlijden. In bijzondere mate heeft het Ned.- Zendingsgenootschap zich verdienstelijke- gemaakt voor de kerstening van de Mini- De markies staarde hen verwonderd aan. Hij herkende hen niet. Zij schenen nieuwelingen voor hem te wezen. Men zou zeggen, dat een storm van toorn en oproer ever hen heen gewaaid was. Op luiden tcon spraken zij onderling met elkaai^ en eenige dier zinnen bereik ten zijn oor. Die diefstal komt goed van pas. Je Zoudt 't opzettelijk zóó ingericht hebben, om 't zóó te krijgen. Alles zal nog wel niet gestolen zqn. Hij heelt zelf ook nog kapitaal. Men zegt, dat twee dagen geleden hon derdduizend gulden door hem uit de kas genomen zijn, die moet hij dus nog heb ben. Michel hoorde zich dus als 't ware openbaar beschuldigen. Wie had hen tegen hem opgeruid? Wie had onder hen, die gisteren nog zoo vreedzaam, ijverig en voi vertrouwen in hun opzichter waren, 't vuur van haat en opruiing gestookt? Waren de bijzonderheden van 't onder- Zoek nu reeds publiek bekend. Er moest gehandeld worden. Die storm, die hem bedreigde, moest gestuit wor den. Mijn kinderen zeide hij. Gij kunt mijn eerlijkheid toch niet betwijfelen. Gij hebt 't er 't recht zelfs niet toe. rk' verbied 't u. Een onvoorzien ongeluk heeft mijn huis getroffen. Daar kunt ge mij toch niet verantwoordelijk voor rekenen. Maar luistert. Binnen vijf of zes dagen hoog stens, ik herhaal 't u, zult gij tot op den laatsten cent uitbetaald worden. Dan zult gij over uw wantrouwen berouw gevoelenen over de bittere woor den die eenig# van u, welke verkeerd ingelicht zijn, aan hun lippen hebben laten ontsnappen. de tuberculose, die er met de malaria op één lijn staat. Waai- deze laatste ziekte jechter door kinine-gebruik kan j worden bestreden of voorkomen, is het zooveel moeilijker de tuberculose te be strijden en in hare voortwoekering tegen te houden. De gouvernementsarts, Prof. Dr. Weck heeft onlangs geconstateerd, dat 40 pCt. van de schoolkinderen met tuberculose besmet zijn. Het is een der eerste eischen, den strijd tegen deze ge vaarlijke ziekte aan te binden. Over het algemeen zoekt de bevolking nog haar heil bij allerlei toovermiddelen en moet zij aan medische behandeling gewend wor den. Daarbij komt een gebrek aan Samen dus f 400.000.—. Teneinde nu dit bedrag door het Neder landsche Volk bijeen te brengen heeft de Commissaris der Koningin, die lid is van het Eere-comité, voor wat de Provincie Noordbrabant betreft, uit naam der Regeering aan de Burgemeesters der gemeenten waar een kantongerecht ge- itigd is, verzocht naar die kantonnale indbriing Kringcómité's samen te stel- De ontroering van Michel scheen in druk op hen gemaakt te hebben. Zij antwoordden niets meer, maar trok ken zich met sombere gezichten terug. Des avonds zonden zij hun vrouwen ech ter, die met hun kinderen, waarvan de meeste nog zuigelingen waren, naar den markies en eischten voor hunne mannen betaling. Zij weenden. Zij hadden niets meer. I Zij wisten niet, wat te doen. De mar kies wilde hen niet ontvangen. Hij had reeds genoeg geleden. Hij gevoelde zich vermoeid en terwijl hij met zijn hand over zijn voorhoofd streek, scheen 't alsof hij de gedachte bijeen wilde garen, die hem door dat onheil ontschoten waren. Gedurende den eersten dag zag hij zijn moeder niet. De markiezin was met hevige koorts in slaap gevallen. Marie-Rosa en Gilberte waakten bij haar. Marie was door Gilberte op de hoogte van den toestand gebracht. Zij was des middags uitgegaan en had in haast een brief naar Laurens geschre ven. Zij deelde hem 't ongeluk mede, dat 2ijn familie getroffen had en van de ruïne die hen eerstdaags te wach ten stond. Zij schreef hem „Kom, Laurens, 't Ongeluk vereenigt. Uw broeder zal den moed niet hebben uw bezoek te weigeren. Hij lijdt zelf oo- genblikkelijk te veel om u te doen lijden. Hij heeft liefde van zijn naasten noo dig en de vergiffenis aan u ligt op zijn lippen." Zij oordeelde volgens haar hart, daar ze niets van de vreeselijke beschuldiging afwist, die de markies en de blinde te gen haar beminde Laurens ingebracht hadden. Lien avond was de markie^s^en wei nig rust, en stilte bij zijn dociHer in 't salon gaan zoeken. Gilberte sprak hem teeder aan, sprak" hem moed in, door hem op zijn vroe gere rustige dagen te wijzen, door hem te zeggen, hoezeer zij hem liefhad en hoe zij zelfs in 't ongeluk, gelukkig' met elkaar konden wezen. De markiezin sluimerde in haar kamer. Marie-Rosa werkte bij hen maar hield telkenmale op, om op te staan, op 't "bed toe te treden en de blinde gade te slaan. Daar zij 't verschrikkelijke drama var) den vcrigen nacht niet vermoeden kon, 't geheim dat op den bodem van die gesloten ziel verborgen lag verwonderde zij zich over de verandering, die in 't ge laat der blinde gekomen was. Arme .vrouw, mompelde zij. Zij ging weer zitten en vatte haar werk weer op, toen de markies, zonder haar oogleden op te slaan, eenige ver warde woorden uitsprak. Marie-Rose, dacht, dat zij haar riep. Hebt gij mij noodig, mevrouw? Wenscht ge iets? De markiezin antwoordde echter niet zij strekte haar handen alleen vooruit als of zij iets grijpen wilde. 't Was wel een droombeeld, wat plotse ling bewoog haar hand zich niet meer, haar armen hield zij uitgestrekt. Haar vingers schenen zich om iets samen te klemmen, haar nagels drukten bijna in 't vieesch, zoo waahoipg scheen haar droom. Duidelijk zeide ze nu plotseling, hoe wel 't aan niets bemerken was, dat zij ontwaakt was. Meerdenaar. Moordenaar. Zij wilde de oude wakker schudden. len, die zich zullen belasten met het doen inzamelen van gelden ten behoe ve van het hierboven nader omschreven deel. Wanneer allen, ieder naar zijn ver mogen aan die collecte het hunne bij dragen, zal genoemd bedrag in de ver schillende provincies van het land spoe dig zijn bijeengebracht en zal het Neder landsche volk op die wijze blijk geven dit bondgenootschap zijnerzijds te waar- deeren. Vergadering van den Raad der gemeente POEDEROIJEN op Donderdag 16 Mei 1929 gehouden. Vccorzitter Edelachtb. Heer S. van Da len, burgemeester. Aanwezig. De notulen der vorige vergadering wor den zonder op- of aanmerkingen vastge steld. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten waarbij dit Ooilege onder goed keuring der begrooting 1929 opmerkt, da.t hun de financieele toestand der £e: raeente nog niet zoo ernstig lijkt, dat subsidie in de bestuurskosten zou kun nen worden verleend en in overweging geeft, ter verlichting van de Gem. 'in komstenbelasting, de opcenten op Grond belasting (Geb.), Personeel en Vermo gens! elasting te verhoogen. De Voorzitter zegt dat B. en W. een conferentie ter Prov. Griffie hebben ge had om te bespreken het feit dat de ge meente circa f4500 belasting méér zal mee ten heffen om in 1929 rond te kun nen komen, terwijl deze toch al zoo hoog is. Door B. en W. wordt thans voorgesteld aan het verlangen van G. S. te vol doen voor wat betreft de opcenten-ver- liocging, daar op de griffie den raad is gegeven, zulks te doen en dan te trach ten het ontbrekende door rijks- en pro vinciale bijdragen gedekt te krijgen. Op voorstel van B. en W. worden ver volgens de opcenten Grondbelasting (Ge bouwd) verhoogd tot 80 op personeel, thans 50 bedragende tot 100, op Vermo gensbelasting thans 80 bedragende, even eens tot 100. De Voorzitter zegt dat hierdoor slechte' een meerdere opbrengst van ruim f 700 wordt verkregen. Het legt dus nog maar weinig gewicht in de schaal, maar dan is toch gedaan wat gedaan kan wor den. B. en W. stellen verder voor het ver- menigvuldigingscijfer voor de Gem. In komstenbelasting vast te stellen als ver leden jaar n.l. op 2.75 en het te kort kernende aan Rijk en Provincie te vra gen. Alzoo circa f 4500 te samen. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Verzoek van de afdeeling van het Groe ne Kruis te Brake], die verioekt om voor het betalen van eene wijkverpleeg ster een subsidie te mogen ontvangen.' Het, ligt in de bedoeling die verpleeg ster werkzaam te doen zijn voor Brakel, Zuilichem, Aalst en Poederoijen. Mevrouw, wordt wakker, kom tot u zelf. En zacht vatte zij de hand der markie- m aan, maar deze klemde haar vin- gmfcKeenklaps om de hand van Marie- Rose. Moordenaar. Wie ben je?Ellende ling. Laurens. Laurens. Marie-Rose verbleekte. Wat wil ze toch, mijn God? Wat ziet' ze, wat zegt ze? Zij deed een poging om haar hand los te maken, maar opnieuw werd haar an dere hand door de markiezin gepakt. De blinde vervolgde op- vreemden toon Ongelukkige, wat heb je gedaan schan de, misdaad, bloed. Je hebt je moeder je broeder vergeten je naam, de schande niets niets meer. Van wien spreekt ze toch? mompelde Marie-Rose't Kon toch niet van Laurens wezen. Laurens, mijn zoon, gij een dief, een mcordenaar. Mijn God, mijn God, Wat een verschrikkelijke nachtmerrie* dacht 't ontroerde meisje. Eindelijk zweeg de markiezin, haar krampachtige vingers openden zich en lieten de hand van Marie-Rose los; lang zaam vielen haar armen op 't dek terug1. MevTouw, zeide Marie zacht, ontwaak tochwordt wakker. De markiezin ontwaakte werkelijk en richtte zich pijnlijk op. Een hevige kleur bedekte haar wangen en verraadde een hooge koorts. Haar tanden klapperden. Langdurige rillingen doorliepen haar lichaam. Is er niemand bij me? vroeg ze. (Wordt vervolgd.) jSfËÉÉi k***) iüaawÉl N

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 11