Plaatselijk Nieuws Ingezonden f 500.-. Aalst. HEUSDEN. Vooral de tweede Pinksterdag ken merkte zich door mooi Zomerweer. Dien tengevolge groote drukte op de wegen. In jaren heeft men zoo'n drukte Diet aan schouwt. Het «eiland e trok ook tal van bezoekers. Velen kwamen een kijkje nemen in deze schitterende omgeving. De openbare vergadering in Hotel «Conordiag op morgen Donderdagavond begint om 8 uur zomertijd. Het woord zal worden gevoerd door Mevrouw van Itallie—van Eoobden, Lid der Tweede Kamer, en de heer A. M. Schenk Brill van Tiel. Er is gelegenheid voor debat. - Op het met Pinksteren gehouden concours van muziek- en zangezelschappen te Ondenbosch, behaalde het Heusdensch Mannenkoor, Direct, de WeiEd. Heer C. J. M. Merkx in de afd. Uitmuntendheid een eersten prys met 325 punten. Bovendien ontving dit koor een eersten Eereprijs. f 50.voor het hoogst aantal punten. Directeur eD leden van harte ge feliciteerd met hun succes. AALBURG. Maandag kwam een lexe auto de z.g.n. lange stoep alhier opryden en reed in volle vaart aan den buitenkant van den dijk, welke met bazalt is bezet, af. De inzittenden brachten het er gelukkig zonder letsel af. Bij onderzoek bleek, dat er een wiel van den wagen was gebroken. ALMKERK. Op 25 Mei a.s., nam. 2 uur, zal te Gorinchem, op het sportterrein van de Voetbalvereen. «Unitast aldaar, voor deze gemeente de uitreiking plaats hebben van het Mobilisatiekruis. De heer A. v. d. P. alhier, had het ongeluk in aanrijding te komen met een auto afkomstig uit Heusden, welke hem de kleeren van het lyf scheurde. Tegen den autobestuurder werd proces verbaal opgemaakt. De EdelAchtb. Heer P. Bergmeger, Burgemeester dezer gemeente, komt thans voor als No. 10 op de lijst der A.-R. Party als candidaat der Tweede Kamer, in den Kieskring 's Hagen, 's Bosch, Tilburg en Maastricht. Den 29 Mei a.s. hoopt de Ring »Altena« van Herv. Jong.vereen, in de Consistoriekamer der Her». Gem. alhier, een algemeene ledenvergadering te houden. J.l, Maandag werd alhier, begun stigd door 't prachtig zomerweer, de aan gekondigde Zendingsmiddag gehouden. Na een opei ingswoord door Ds. Spier van Dussen, werden de andere sprekers ge legenheid gegeven hunne rede uit te spreken, welke door de belangstellenden met aan dacht werd gevolgd, afgewisseld door mu ziek- en zangnummers. Te ongeveer 5 uur sloot Ds. Bouwmeester van Andel deze goed geslaagde dag met dankgebed. 's GRAVENMOER. -y/ Vorige week hield de A. R. Kies- vefeeniging «Vreest God, eert den Koning« haar elfde jaarvergadering in de Cbr. School. Na opening door den voorzitter, heette hg de aanwezige leden, welke het seizoen in aanmerking genomen, flink opgekomen waren, hartelijk welkom, terwijl na voor lezing der notulen en de behandeling der ingekomen stukken, de secretaris het jaar verslag uitbracht. Daaruit bleek, dat de vereeniging dit jaar niet alleen in ledental toenam, maar ook meer werkzaamheden presteerde. Tot viermalen toe toch mocht zij een spreker doen optreden, die op een zeer gepaste en schoone wijze politieke onder werpen behandelde. De penningmeester gaf zijn financieel verslag, 't welk met een klein batig saldo eindigde. De drie aftredende bestuursleden t. w. de heeren D. van Beek, A. Borstlap en J. C. Meur werden met overgroote meerderheid van stemmen herkozen, waarna ten slotte een breede bespreking volgde voor de te maken propaganda tegen de a.s. Tweede Kamer verkiezingen, waarbij allen dringend uitgenoodigd werden te stemmen op no. 1 van de A. R. lyst in den kieskring Tilburg, nl. op Mr. Th. Heemskerk. Hierna werd de vergadering gesloten. Door het gemeentebestuur is aan het fanfarecorps «Euterpe alhier, een sub sidie verleend van f 50. Onze correspondent schgot met zijn bericht over de Kantwerktentoonstelling te Tilburg en de deelname van eenige datnes van de Kantwerkschool het «Molenwiekjet zeer voorbarig te zijn geweest. Althans de presidente van Molenwiekje verzoekt ons op te nemen, dat er in den loop dezer maand wel een dergelyke tentoonstelling in Tilburg zal komen, dat de datum daar van nog Diet bekend is en dat bet ook nog niet bekend is, of meisjes van 's Gra- vemoer voor deze tentoonstelling zullen gaan werken. Aan mej. Ph. J. C. van Herwerden onderwijzeres aan de O. L. school alhier, is op haar verzoek, door den raad dezer gemeente eervol ontslag verleend. Vrijdag reed een autobus der Z.S.M. op den Waspikschen weg alhier in de sloot. Was aanvankelijk de veronderstel ling, dat er eenige gewonden zouden zijn, later bleek gelukkig, dat het ongeval nog tamelijk goed was afgeloopen. De chauffeur L. te Oosterhout, in dienst by de Z S.M. kwam Vrijdagavond oogeveer acht uur met een autobus vanaf Waalwyk naar Oosterhout gereden. In de bas be vonden zich, buiten den bestuurder L., nog vier passagiers. Juist buiten het bebouwde gedeelte op den Waspikschen weg onder deze gemeente, begon opeens de bus iets naar de rechter zijde van den weg uit te wijken. De bestuurder L., dit direct merkende, gooide zijn stuur naar linksch om, doch toen bleek hem, dat de stuurinrichting niet meer voldoende functioneerde en de wagen steeds meer naar rechts bleef loopeo. Onmid dellijk remde hij uit alle macht, doch kon niet meer voorkomen dat de bus de sloot inreed, ofschoon hg volgens een ooggetuige met een kalme gang reed. De haer A. Christ, die zich per rijwiel op den weg bevond (de bus was hem ju'st gepasseerd) hoorde eerst da autobus een krassende beweging maken en zag, dat de bus op hetzelfde moment van den weg de sloot inreed. Christ stapte onmiddellgk van zijn rijwiel af en trachte de deur aan de achterzijde der anto open te maken, wat hem met behulp van den chauffeur L. gelukte. Na eerst een vrouwspersoon en een kind uit den wagen waren gehaald bleek, dat deze geen letsel hadden bekomen. Nog een andere persoon, die zich in de bus bevond, was eveomin verwoi d. De heer J. Verschure te Bieda, die zich toen nog in den wagen bevond, scheen er erger aan toe te zijn. Hg klaagde over pijn aan zijn rechterbovenbeen. Na uit de bus te zijn gehaald, er waren inmiddels heel wat nieuwsgierigen komen opdagen, bleek, dat hij riet loopen kon. Met be hulp van een stoel is hg in een pl.m. 200 meter verder staande woning binnen gedragen. De inmiddels ter plaatse gekomen Dr. OverstralenKruijsse alhier, onderzocht Verschure en toen bleek, dat een stuk glas in zijn rechterbovenbeen was gedrongen >L GENDEREN. Onze dorpsgenoot de heer M. v. d. Beek legde met gunstig gevolg het examen af voor semi-arts. RAAMSDONKSVEER. Van zeer bevoegde officieele zyde verneemt men dat de aanbesteding van de overbrugging van Keizersveer, binnenkort kan worden tegemoet gezien. SLEEUWIJK. De muziekvereeniging Wilhdminat alhier behaalde op het corcours te Sliedrecht op Hemelvaartsdag j.l. een 2a prys in de eerste afd. met 277 punten. Bij de op Zaterdag j.l. gehouden verpachting van het hooi en weiland van de Sleeuwijksche polder heeft een derde meer opgebracht dan het vorig jaar. SPRANG. Ds. M. Ottevanger te Papendrecht heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. alhier bedankt. WIJK. ^-In den nacht van Zondag op Maandag waren door de Wed. Bouman alhier bussen met melk ter afkoeling buiten gezet. Toen 's morgens de melk afgeleverd moest worden bleek, dat ongewenschte gasten de melkbussen hadden geledigd. Hier behoefden zij dus niet gaan te melken, doch hadden de melk zoo maar voor het grijpen. WOUDRICHEM. De land- en tuinbouwvereeniging «Land van Altenat hield in café Bergeyk, onder voorzitterschap van den heer F. Biesheuvel een ledenvergadering. Na opening las de Secretaris, de heer J. Spiering, de notulen der vorige vergade ring. Daarna volgde een bespreking over het al of niet aanvoeren van producten bestemd voor de veiling in fust van de vereeniging. Met op 1 na algemeene stem men werd tot het laatste besloteo, terwijl door het Bestuur overeenkomstig de markt- verordening voor het gebruik, een geringe huur zal wordeD vastgesteld. Een voorloopige bespreking had plaats over het toetredea als lid van het Centraal Bureau, voor aankoop van kunstmest en veevoeder. Nieuwe statuten werden aan de leden uitgereikt. De secretaris deelde nog mede dat het Bestuur een en ander aangaande een behouden tentoonstelling reeds heeft besproken. Getracht zal worden een ga rantiefonds bijeen te brengen, lerwyl een voorloopige begrooting zal worden opge maakt op voorstel van het lid C. M. Schaap wordt besloten, nog dit jaar een kunstmeststrooier aan te koopen. De voorzitter kan niet nalaten allen te danken voor de aangename wijze waarop dezen avond de besprekingen gevoerd zijn, waarna hij de vergadering sluit. De verpachting vao het grasgewas langs de grintwegen heeft f362.opge bracht. Het vorig jaar was de opbrengst f261.—. Belanghebbenden, die bij de stem ming ter verkiezing van leden der Tweede Kamer der Staten Generaal op 3 Juli a.s. buiten hun woonplaats willen stemmen worden er opmerkzaam op gemaakt, dat aanvragen hiertoe uiterlijk 14 dagen vóór den dag van stemming ten Gameentehuize moeten worden gedaan. Gedurende het tydvak 9 tot en met 16 Mei j.l. werden aan de vischmarkt alhier aangevoerd 11 zalmen ad f 1 60 f 2 per pond 7 elften van f 1 tot f3 per stuk en 8264 finten ad 20 tot 40 cent per stak. Besteed werd voor dikke paling fl 10 tot fl.20; dunne aal 35 tot 80 cent per pond. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur, Vergun mij s.v p een plaatsje in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn oprechten dank Tot mijn groote verbazing las ik in uw blad van 3 dezer, een bericht voorkomende onder 't Gemeente nieuws van Dussen, wat betreft het breDgen van een serenade, aan een paar dat ten ondertrouw7 ging. Bij 't lezen van dat bericht kwam direct bij mij de gedachte naar voren, dat de berichtgever van genoemde ge meente beter had gedaan, zulk nieuws maar in de pen te houden, daar toch een fatsoenlijk en Det mensch zijn afkeuring hierover uitspreekt, valt niet te betwijfelen En vooral wan neer men zoo'n „lawaai" als daar geschied is, met eigen oogen, in de laatste weken van April heeft gade geslagen, mij dunkt dat moet ieder welopgevoed mensch daar in die om geving wel gezegd hebben. Maar neen zelfs vernam ik nog dezer dagen, dat ook vaders van groo te gezinnen hieraan, zij het niet „di rect" dan toch „indirect", mede hiel pen dit feest te doen slagen. Mij dunkt, (en deze gedachte zijn er velen toegedaan) dat zulke nette ouders, en ook hunne kinderen, beter in de ouderlijke wouiDg hadden kun nen blijven, dan als welopgevoed Bur ger der Gemeente Dussen, daar onder die joelende menigte te vertoeven, daar toch niemand, wie het ook zij, graag is lastig gevallen. U mijnheer de Redacteur nogmaals dankend, Een abonEé. O— ALLE HENS AAN DEK Hoofdzakelijk ter aanschaffing van vijf damklckken, houdt de damclub «V. D.t te Heusden een verloting. Wij vragen hiervoor even aandacht. Niet dat een verloting tot een zeldzaamheid behoort, integendeel maar omdat het uit gaat van een dam club. Zulks kwam nog niet voor, en daarom temeer vertrouwen we, dat ve'e liefhebbers van het damspel, zullen medewerken tot het slagen hiervan. Het is wet een doordrongen feit dat de damclub te Heusden steeds de grootst mogelijke activi eit aan den dag heeft ge legd, het damspel waardig. Maar dergelijke activiteit brengt finantieele offers mede, en het zal ook grootendeels aan deze ver loting afhangen of we op dezen weg voort kunnen gaan. Daarom, dammers, zorg dat zij slaagt en wees niet laksch, betoon U als iemand die wat voor zjjo spel over heeft 1 Uw medewerking ligt hierin a. door het ver- of koopen van loten. b. door het beschikbaar stellen van prijzen 1 gaarne worden deze prijzen ontvangen door A. d e G r a a g, Ridderstraat Heusden. Nogmaals «alle hens aan dek.« HET BESTUUR. ONTVANGST SCHUTTEVAER door het Gemeentebestuur van DUSSEN aan den loswal aldaar. Burgemeester Snijders riep allen een hartelijk welkom toe en zei dat het ge meentebestuur van Dussen gaarne hier heen was gekomen omdat het weet dat Schuttevaer is eene vereeniging die er zijn mag, eene vereeniging die vele en groote verdiensten heeft en nog steeds veel in het belang van de geheele Neder- landsche schipperij doet. Deze gemeente geheel op de binnen vaart aangewezen, stelt het daarom op zeer hoogen prijs in de gelegenheid te zijn Schuttevaer te kunnen ontvangen. Spr. weet dat Schuttevaer invloed heeft bij de Regeering en daarom wil hij thans hier het verzoek richten om mede te helpen aandringen bij hen, die daarvoor zijn aangewezen, tot spoedige overbrug ging van Keizersveer, wat van een zeer groot belang voor deze streek zal zijn. Spr. eindigt met den wensch dat deze 66e algemeene vergadering vruchtdragend zal zijn. Mr. Smeenge dankt namens Schutte vaer voor de hartelijke ontvangst en zegt, met genoegen te hebben gehoord, dat de gemeente Dussen zoowat geheel is aangewezen op de binnenvaart. Met genoegen heeft hij dat hoorea zeggen, omdat er wel eens menschen worden gevonden, menschen die groote mannen willen zijn, die durven beweren dat de scheepjes hebben afgedaan en voor het vervoer thans uitsluitend de spoor- en tramwegen zijn aangewezen Wat betreft de vraag, om steun te willen verleenen voor een spoedige over brugging bij Keizersveer, daarop durft spr. zoo direct maar geen ja te zeggen, omdat de schippers alle bruggen een onding vinden. Echter, indien de brug zoo hoog mo gelijk wordt gebouwd, zoodat de sche pen er gemakkelijk onder door kunnen varen wat tegenwoordig geen bezwaar is nu de paarden bijna geheel hebben afgedaan en er wordt nog zorg voor gedragen dat het weer geen tol meer zal worden voor de echippers, dan, mijn heer de burgemeester, aldus spr. kunt ge op de steun van Schuttevaer ten volle rekenen. De heer C. Jansen dankte namens de afdeeling Dongestroom voor deze officieele ontvangst. Vragen op rechtsknndig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Ik kreeg eene rekening van 1922 voor geleverde goederen en reparatie. Daar ik niet weet dat ik het heb ontvangen of be steld en betaald, wil de koopman mij ge rechtelijk vervolgen. Hoe moet ik in dezen handelen S. D. Weduwnaar, wiens vrouw iü 1914 is overleden, is in 1924 voor de tweede maal getrouwd. Bij het eerste huwelijk was de geheele nalatenschap aan den langstlevenden ver maakt. Uit le en 2e huwelijk zijn geen kindereD. 1. Heeft de tweede vrouw by overigden van haren echtgenoot ook recht op de nalatenschap 2. Of moet er een speciaal testament gemaakt worden 3. Zoo dit laatste niet geschiedt, ver valt dan weer een deel van de nalaten schap aan de familie van de eerste vrouw M. H. S. Indien een der ouders is overleden; kunnen dan de schoonzoons het deel hunner echtgenoote opvorderen ook zonder hare toestemming H. v. H. Als het huwelijk in algeheele gemeen schap van goederen is gesloten, kunnen ze het deel huoner echtgenooten opvorderen, ook zonder hare toestemming. Twee en twintig jaar geleden is my eenige grond onteigend, hetgeen mij thans bij wederopmeting is teruggegeven. Kan ik nu ook schadevergoeding eischen Tot wieD moet ik mij daarvoor wenden Z. A. H. U kunt een vordering tot schadevergoe ding probeeren. Het is het best hiervoor het geval aan een advocaat voor te leggen. Ik heb een stuk weiland in huur, waar veel kippen op loopen. Wanneer ik nu op dat land enkele plaatsen omspit en dat bezaai, heb ik dan het recht genoemde dieren hiervan af te keeren. A. X. U kunt zulks met succes doen. Komen de kippen dan op de bezaaide plaatsen, dan kunt U proces-verbaal tegen den eigenaar der kippen laten opmaken. Wanneer een persoon in 1927 den leeftijd al bereikt heeft van 65 jaren en dien datum nog geen voldoende rente zegels aanwezig waren voor 't trekken van ouderdomsrente, maar daar deze zegels nu wel aanwezig zgn, komt nu zoo'n persoon thans ook in aanmerking voor uitkeering van terugwerkende kracht W. W. Eene rente gaat in bij het bereiken van den 65-jarigen leeftyd, indien een vol doend aantal zegels geplakt is. Is dit niet het geval dan gaat de rente pas in op het tydstip, waarop het voldoend aantal zegels is geplakt, dus met geen terug werkende kracht. CAPELLE. In verband met de a.s. verkiezingen zal op Donderdag 23 Mei e.k. te Spiang, in het Café van Mej. Wed. Fr. Hoffman een openbare vergadering worden gehouden, waarop het Tweede Kamerlid, de heer W. Drop uit Breda, als spreker zal optreden. Onze gemengde Zangvereeniging »'t Rozeknopjec behaalde, op( het Maandag, 2e Pinksterdag, te Oisterwyk, ter gelegen heid van de viering van het 3e lustrum van de Katholieke Kunstkring aldaar ge houden Muziek» en Zangconcours, onder leiding vau haren directeur, de heer N. Snyers, in de Eere-afdeeling een len prys met 333 punten. Bestuur, directeur en werkende leden onze hartelijke felicitatie's met dit prachtig succes. Óp het Maandag j.l. te Dalem bij Gorinchem gehouden Nationaal Muziek- en Zangconcours, werd aan onzeD dorps genoot, den heer A. Christ, onder wiens leiding op dat concours de Chr. Gem. Zangvereen. «Excelsiort uit Sprang in de 3e afd. een le prijs met 310 punten, de Chr. Gem. Zangvereen. «Excelsiort uit 's Gravenmoer in de 2e afd. een le prijs met 314 punten en het muziekge zelschap «Euterpet uit 's Gravenmoer in le afd. Uitmuntendheid een le prijs met 345 punten behaalde, den direeteursprijs m de afd. Muziek, benevens een extra direeteursprijs voor het behalen van het hoogste aantal punten van het geheele concours, toegekend. We wenschen den Heer Christ van harte geluk met deze oehaalde successen. Ka eenige bespreking wordt in begin sel besloten subsidie te verleenen, doch enkele leden vinden beter bijdrage ponds pondsgewijs door de verschillende ge meenten, zoodat dit aan het Bestuur der Afdeeling in overweging zal wor den gegeven. Procesverbaal kasopneming, brief van Ged. Staten en besluit tot goedkeuring der gemeenterekening 1927, worden voor kennisgeving aangenomen, twee verzoe ken om vermindering hondenbelasting werden toegestaan. Verzcek van de Vereeniging Centraal Prceituinbedrijf voor Gorinchem en Om streken om subsidie voor een proeftuin. Hierop wordt afwijzend beschikt. Verzoek van de Geitenfokvereeniging te AalsG om gratis te mogen gebruiken een stukje grasgrond van de gemeente. Wordt besloten dit verzoek toe te atöan en aan Burgemeester en Wethou ders op te (dragen met de vereeniging daaumtrent te overleggen. V.crzcek van den gemeenteveldwachter J. Oomen om een nieuwe vlcer in zijne ne wining. Wordt toegestaan. De Voorzitter zegt ook, dat de woning van het Hoofd der School te Pcederoijen, in desolaten toestand verkeert. De kos ten van vernieuwing worden geraamd op De heer Brienen zegt dat hij de zaak bekeken heeft en dat op sommige plaat sen de zolder breigt naar beneden te kdmen. De heer v. Ooijen zegt dat de ge meente door de hooge kosten dezer wo ningen op den duur schade daaraan heeft. Men kan voor die huizen meer huur vragen. Spreker meent dat de wet toelaat tot 10 pOt. te gaan. De Voorzitter zegt dat na, eerst de nchdige reparaties gedaan zijn, de vraag oyer de huur nog wel onder het oog kjetn worden gezien. De Heer Koolhaas merkt op, dat de herstellingen dringend noodig zijn en daardoor de woningen dus niet zooveel beter worden. De Heer Van der Sluis meent dat de gemeente niet meer verplicht is voor een wening te zorgen voor de onderwij zers. Hij meent dat als zij beter konden, men moest zien of dat ook voor de ge meente niet aan te bevelen was. He heer Van Os vreest dat de kosten te Poederodjen wel hooger zullen zijn dan f500.-. Na» eenige bespreking wordt besloten dat de reparatie uitgevoerd zal worden. Benieming van onderwijzeressen. Met algemeene stemmen worden be noemd twee onderwijzeressen, êéne te Aalst en ééne te Poederoijen. De voordrachten luiden als yolgt i. Mej. A. A. Moerman te Brie 11e. 2. Mej. P. Hageman te Dordrecht. 3. Mej. W. G. O. Bulten te Beusiohem. Benoemd wordt mej. A. A. Moerman. Pcederoijen. 1. Mej. A. Baks, tijdel. ond. te Poede roijen, 2. Mej. P. Hageman te Dordrecht, 3. Mej. W. G. O. Bulten te Beusichem. Benoemd Mej. A. Baks. Benoemd worden tot leden van het stembureau: te Pcederoijen: J. W. Brie nen, voorzitter, H. van Westreenen, W. Koolhaas, plaatsvervangende leden J. N. G. Hasselman en A. Hasselman, te Aalst A. J. H. Maas, voorzitter, M. van 'Os, J. H. Ruger. Plaatsvervangers G. van Os en W. van der Sluis. Naar aanleiding van een verzoek van M. van Heemskerk om ook aan hem de gemeentelijke toelage als grafgraver toe te kennen, wordt besloten zulks te doen, onder voorwaarde, dat hij een net zwart pak zal aanschaffen voor het rondzeggen der sterfgevallen. Verzoek van e nkele ingezetenen te Poe deroijen om maatregelen te nemen tegen de kraaien die in grooten getale in den teren aldaar huizien. Brienen vraagt wat hij doen moet, -daar de Voorzitter hem opmerkt dat de Raad geen bevoegdheid heeft in deze zjaak. De heer Brienen merkt op dat hij' wel gjaarne in 't belang van den landbouw iets tegen het euvel wil laten doen, doch personen die zich daarvoor span nen wil vrijwaren voor een bekeuring, daar men de kraaien zoo niet mag schie ten. De heer Van Ooijen merkt op dat hij dan. bij de politie moet zijn. De heer Brienen zegt, die mag ook geen vergunning geven. De heer Van Ooijen meent dat de po litie dan wel den anderen kant uit kan kijken. De Voorzitter zegt ten slotte dat hij na zal zien, of iets gedaan kan worden ter tegemoetkoming aan de bezwaren. Hierna sluiting.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 12