Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. no m LEZING De a.s. Verkiezingen. Buitenland. WelEd.Gestr. Heer Mr. H. BIJLEVELD, Toegang vrijDebat vrij BEHOORENDE BIJ HET Belangrijke arrestatie. De politie te Essen is er in geslaagd de bende achter slot en grendel te zetten, die 22 Februari 118.000 Mark aan loongelden van de myn Matthias Stinnes te Gladbeck had buit gemaakt. De leiders waren 4 broeders, die inmiddels van het geld te Essen een café-restaurant voor 50.000 Mark en een renpaard hadden gekocht. —o Schietlustige onderofficier. Te Oeskoeb in Macedonië greep by ee l militairen ingenieurscursus een onderofficier plotseling zyn geweer en schoot den les- gevenden kapitein dood. Vervolgens begon hy in het wilde om zich heen te schieten en verwondde nog drie personen. Eerst toen hy zelf dooi een schot in de borst zwaar gewond was, kon men den woeste ling overmeesteren. o— Waar de ballen gebleven waren. De Taconic Golf Club te Williastown in New Jersey had een ontzaglyk verbruik van golfballen. De leden begrepen maar niet, waar de ballen bleven telkens moesten er nieuwe worden gekocht. Het raadsel werd opgelost, toen onlangs de koe van den dominee, die by het golfterrein graasde, moest worden geslacht, In den maag van het dier vond men niet minder dan 29 golfballen. o— Van schrik leerde hy spreken. Te Barmsund in Noorwegen was een man stom geboren. Thans kan hy echter plotseling spreken. Hy heeft dit te danken aan een schrik gevolgd door ruzie. Hy kreeg n.l. bezoek van den deurwaarder, die met hem een stryd over zyn vermogen begon. De man schrok ervan, zoo goed als de fiscus op de hoogte bleek te zyn en werd toen kwaad. En in zyn boosheid kon hy in eens spreken. Welke zyn eerste woorden waren wordt, wellicht uit beleefd heid, niet vermeld. o- Ernstige ontploffing te Turijn. Een ontploffing, waarvan de oorzaak tot op heden nog niet is opgehelderd, h6eft zich Maandagmiddag voorgedaan te Turyn. Het gebouw, waarin de ontploffiing ge schiedde, in de eerste en tweede verdieping groote scheuren. Het ougeluk gebeurde in de woning van een arbeider, wiens vrouw en dochter levensgevaarlijke wonden bekwa men. Er kon niet worden vastgesteld of gas dan wel dynamiet ontploft. Tot op heden zyn 4 dooden en 10 gewonden uit het huis gebracht. De dooden zijn geheel in stukken gescheurd. o— Verschrikkelijke ramp in een hospitaal. In een ziekenhuis te Cleveland (Ohio) ontstond een ernstige ontploffing in de zaal voor de behandeling met x stralen. Veertig personen werden gekwetst of kregen brand wonden. Een groot aantal hunner moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Vergiftige gassen ontsnapten uit het la boratorium en verspreidden zich in de omgeving. Een aantal voorbijgangers vie len bewusteloos neer. Volgens een later bericht ontstond er ten gevolge van de ontploffing brand in het ziekenhuis. De vlammen verspreidden zich snel door het gebouw. Men vreesde al dadelyk, dat een groot aantal personen gedood zyn ten gevolge van de ontploffing en den brand. De politie schatte het aantal dooden op zeventig. Alle beschikbare geneesheeren en red dingsmanschappen werden onmiddelyk na de ontploffing gewaarschuwd en de zich in de nabyheid bevindende personen en vrachtauto's voor hulpverleening gerequi- reerd. Het aantal dooden werd door de politie nader op 91 geschat. De gewonden en stervenden werden in alleryl naar andere ziekenhuizen gebracht te midden van tooneelen van verschrikking en onbeschryfelyke verwarring. Sommige slachtoffers moesten op het gras worden neergelegd, wegens gebrek aan voldoende ziekenauto's. De hevigheid der vlammen werd nog versterkt door de ontploffing van verscheiden zuurstofcylicders. Na de ontploffingen ontwikkelden zich dichte wolken bromide- gas, die by de slachtoffers bloedingen van oogen, neus en mond veroorzaakten. Alle in de stad te vinden zuurstofcylin- ders werden ter beschikking van de zieken huizen gesteld, waarin de aan gasvergifti ging lydende slachtoffers waren opgenomen. Volgens een N.T.A. bericht bevonden zich nog veertien patiënten, dokters en verpleegsters op het in vlammen en rook gehulde dak, dat de brandweer tot dusver niet kon bereiken, daar het nog niet mogelijk was een ladder tegen het brandende dak te plaatsen. Men meldde later dat talryke slachtoffers onder de puinhoopen werden begraven ter wijl verscheidene personen door het geweld der explosie in het Röntgen-laboratorium ver weggeslingerd werden. De reddings pogingen gingen met groote moeilijkheden gepaard, daar tekens opnieuw ontploffingen voorkwamen. Terwijl de patiënten, die op de hoogere verdiepingeu lagen, door de brandweer met ladders gered konden worden, kwamen alle zieken, die gelijkvloers verbleven om het leven of werden gewond. Talryke brand weerlieden en patiënten werden door de vrijkomende gassen vergiftigd. Op het oogenblik der ramp bevonden verscheiden zieken zich op de operatietafels. Reuter meldt nog, dat de chauffeur van een vrachtauto een gasmaker van de brand weer nam, er het ziekenhuis mee binnen snelde en er in slaagde 20 patiënten te redden voor by bedwelmd raakte. Te 2 uur (Amerikaansche tyd) nam men aan, dat alle patiënten uit het ziekenhuis waren verwyderd, behalve ongeveer 12 patiënten, die door geneesheeren en ver pleegsters naar het dak waren gebracht. Volgens nadere berichten zijn er 2 ont ploffingen geweest, beide op de 2de ver dieping in de zaal voor de Röntgenbestra- ling. De oorzaak der ontploffiogen is nog onbekend. Uit de vensters der 2de étage sloegen terstond vlammen en de op deze verdieping gelegen patiënten waren hulpeloos aan het woedende element prjjs gegeven. Het ziekenhuis, waarin zich tydens de ontploffingen meer dan 100 patiënten be vonden, werd geheel met giftige gassen gevuld. Met gasmaskers voor het gelaat drongen de brandweerlieden, die uit alle deelen der stad waren toegesneld, het ge bouw binnen. Zjj lieten een aantal zieken uit de ramen zakken, anderen werden door de geneesheeren en het verplegend per soneel naar het dak gebracht. De meeste geredden hadden tydens de redding het bewustzyn verloren en waren gekwetst. Later werd gemeld, dat alle patiënten op het dak nog gered zyn. Gelukkig 1 o— De Zeppelin teruggekeerd. Wegens defect aan 2 motoren keert de Zeppelin van zyn tocht over den Oceaan naar Amerika naar Friedrichshafen terug. Na herstel der motoren zal de reis worden hervat. De Zeppelin was reeds in de buurt van Gibraltar. Roofmoord te Amstelveen. De 66 jarige weduwe Geerckink is ge wurgd in haar woning gevonden. De politie en justitie stelt een onderzoek in. Een 18 jarige smidsknecht, die aanvankelijk was gearresteerd, als betrokken by den moord, is later weer op vrjje voeten gesteld. Een bedrag van f 60.wordt vermist. Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN op Woensdag 15 Mei des n.m. 8 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, de nctulen worden daarna gelezen en vast gesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot wijziging der gemeente- begrooting '29. Verslag van de Commissie tot Wering van schoolverzuim over 1928, waaruit blijkt dat de Commissie 3 maal heeft vergaderd en slechts een verzuim als onwettig werd geconstateerd. Beide stuk ken worden voor kennisgeving aange nomen. Wijziging van de gemeentebegrooting en der begrooting van het vleeschkeu- ringsbedrjjf over 1928. Het te nemen besluit dient alleen ter vervanging van een reeds genomen besluit met het oog der winst op het vleeschkeuringsbedrqf, Verder moet wijziging plaats hebbeD van de gemeentebegrooting 1929 met het oog op de kosten van den gegeven land- bouwcursus, totaal f 499.—. Gedeeltelijk werden deze kosten dqor rijk en pro vincie terugbetaald tot een bedrag van f458.29 terwijl de rest door de ver schillende gemeentebesturen wordt ge dragen. De voorgestelde wijzigingen wor den door den raad goedgekeurd. Vei.zoek van J. F. Bouman cm eervol ontslag als onderwijzer aan de open bare school voor gewoon lager onderwijs, wegens zijn benoeming in gelijke betrek king te Brakel. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van 15 Juni a.s. waarmede de raad ac- coord gaat. Verzoekschrift van het schoolbestuur van de R. K. politiebond te 's Bosch om subsidie. De Voorzitter merkt op dat dit ver zoek gevoeglijk achterwege had kunnen blijven, aangezien de raad indertijd be sloten heeft, een jaarlijksche subsidie van f 10.— tot weder opzeggens toe te ver leenen. Voorstel van B. en W. inzake gas- en elect riciteitsvoorziening. De Voorzitter zegt, dat men nu aan het- punt is genaderd dat het belangrijk ste is, dat de raad in deze vergadering heeft te nemen. De heeren hebben kennis kunnen nemen van het schriftelijke voor stel van B. en W. dat luidt: le. De met de Naamlooze Vennoot schap „Gasfabriek Heusden" loopende concessie wordt in dien zin gewijzigd, dat zij wordt verleend voor 12 jaren, ingaande 1 Januari 1930, voor welk tijd stip. door de Vennootschap een nieuwen gashouder moet worden gebouwd. 2e. De gemeente behoudt zich het recht voor een electriscli net te doen aanleggen, zoodat art. 3 der Concessie voorwaarden voor de gasfabriek vervalt. 3e. De gemeente neemt gedurende het sub 2e vermelde tijdvak de verplich ting op zich om, indien in een jaar het gasverbruik minder mocht bedragen da.n 80.000 kubieke M., het mindere aan tal kubieke M. aan de Vennootschap te vergreden, tegen den middelprijs over het jaar, waarin het minimum niet werd bereikt. 4e. Burgemeester en Wethouders wor den gemachtigd in de Concessie voor waarden de wijzigingen aan te brengen, die eene behoorlijke gasvoorziening ver zekeren. op DINSDAG 21 MEI a.s. in het lokaal van den heer Kramer te GENDEREN, nm. 7 uur, te houden döor den Lid der Tweede Kamer en oud-Minister van Marine, met het Onderwerp: De Voorzitter wil gaarne op dit voor stel eenige toelichting geven. B. en W. zouden wel eerder met dit voorstel zijn gekomen, doch zijn door de P.N.E.M, ee- nigzins teleurgesteld, n.l. in zooverre dat het College meende, dat de Directie van de P.N.E.M. spoedig gevolg zou heb ben gegeven aan het verzoek, om hier gegaan. Den löden April hebben B. en de n nodige gegevens te verkrijgen of tot electrificatie zal kunnen worden over- W. de Directie verzocht zoo spoedig mo gelijk de noodige gegevens te verzamelen. Toen daaraan geen gevolg werd gegeven, is de Directeur van de lichtfabrieken te 's Bosch, de technische adviseur van de gemeente, verzocht te p-robeeren de P.N. E.M. te bewegen zoo spoedig mogelijk ten aanvang te maken. Deze kreeg de t-cezegging, dat er zoo spoedig mogelijk mee zc u worden begonnen. Weer duurde het eenige dagen zender dat er gevolg aan werd gegeven, waarop B. en W. de Direcrie nogmaals hebben verzocht het onderzoek voor 1 Mei in te stellen hier op kwam geen antwoord. Spr. heeft toen zelf de Directie nogeens opgebeld en kreeg toen ten antwoord, dat het zoo druk was, dat men op 't oogenblik geen mannetje kon missen, maar dat men er zoo sjcedig mogelijk aan zou beginnen en nu werd spr. gisteren opgebeld, dat men vandaag een begin zou maken wat naar hij heeft gehoord ook het geval is geweest. B. en W. meenden toen het over den lsten Mei ging, zij niet langer mochten wachten, om met een voorstel bij den raad te komen, te meer daar inmid dels ook een schrijven van de Directie van de gasfabriek was ontvangen, waar in op een spoedige beslissing werd aan gedrongen, en werd kennis gegeven, dat niet voor een richtige gaslevering gedu rende de wintermaanden kon worden in gestaan, als er geen nieuwe gashouder kwam. Deze bewering was voor B, en W. geen boeman, want het College heeft door een deskundige een onderzoek doen instellen, waarover deze een rapport heeft uitgebracht, waaruit duidelijk blijkt, dat het zeer gewaagd zou zijn met den tegen- woordigen toestand den winter in te gaan. B. en W. hebben daarna nogeens een bt spreking gehouden met de Directie van de gasfabriek, n.1. met- een Hoofd commissaris van de Vennootschap, welk onderhoud heeft geleid tot het voorstel dat thans hier ter tafel ligt. B. en W. meenen dat het gewenscht is, deze concessie te doen, welke concessie naar de heeren wel zullen begrijpen, neerkomt, op een garantie van de gemeente tegen over de gasfabriek. Oorspronkelijk ver langde de Directie een garantie van 100.000 kubieke M.,- dit leek B. en W. evenwel niet aannemelijk, nu die ge steld is op 80.000 achten B. en W. het mogelijk dat het voor de gemeente nog een groot offer kan beteekenea, doch meenen zij dat het aanbod aannemelijk is. Het College heeft steeds op het stand punt gestaan naast elektriciteit het gae fe behouden, zonder offer is dit niet mo gelijk. Waar B. en W. van oordeel zijn dat cok de raad op het standpunt staat van én gas én electriciteit, komen zij met hun voorstel vol vertrouwen bij den raad. Het belang van de gemeente zal zeer worden gediend als het voorste] wordt aangenomen. Spr. geeft thans gaar ne het woord aan hen die over dit punt het woord wenschen te voeren. De heer Metselaar zegt: Naar aanleiding van het voorstel van B. en W., betreffende de concessie aan vrage van de Naamlooze Vennootschap „Gasfabriek Heusden" voor den tijd van 12 jaar, ingaande 1 Jan. 1930, vóór welk tijdstip door de Vennootschap een nieu we gashouder moet worden gebouwd, is spr. zoo vrij zijn meening omtrent deze, in 't kort uiteentezetten. Dit zal ik trachten te bei-eiken door enkel en alleen het vraagstuk zakelijk oe besrieken en wel: Is electrificatie voor Heusden een levensbelang en kan elektriciteit en gas samengaan. Allereerst komt 't mij vreemd voor, dat dit voorstel door B. en W. nu op eens in den raad wordt gebracht, juist op een moment, dat de directie van de P.N.E.M. door den raad in de laatste raadsvergadering is gemachtigd met de inwoners zelf te onderhandelen, na een onderzoek door B. en W. nu IV2 jaar, want wordt het voorstel aangenomen, hetgeen ik ten zeerste zou betreuren, om dat de inwoners v. Heusden clan de eerste 12 jaren van elektriciteit verstoken zul len blijven. De concessie-aanvrage, zocals ik als raadslid deze te beoordeelen heb, noem ik te vaag en te onduidelijk en kan on mogelijk in deze vergadering een beslis sing genomen worden en wel om de vol gende reden. Hoe komt men aan een minimum be drag van 80.000 kubieke M. Zcoals ik zelf heb kunnen nagaan of kan berekenen, zou de fabriek met haar 230 afnemers plm. 160 A 170.000 kubie ke Meter gas leveren. Wethouder De Haan verklaart dat de Ven nootschap de laatste jaren geen dividend heeft uitgekeerd, zcu zelfs momenteel met verlies werken, maar dan begrijp ik niet, dat de directie zich nu met een minimum afname kan tevreden stéllen van 80.000 kubieke M. dus de helft. Punt 3 zegt: mocht het gebeuren dat de gemeente tot electrificatie zou be sluiten en het minimum aan kubieke M., zijnde 80.000 niet zou worden bereikt, de gemeente dit zal moeten bij betalen. Volgens de gegevens van B. en W. heb ben. er 200 inwoners geteekend voor elec trificatie en er zijn, 230 gasverbruikeirs dus blijven er maar 30 gasverbruikers over. Dit is volgens mij niet juist, want al zouden er 200 inwoners gebruik ma ken van electriciteit er toch minstens 100 zijn, welke gas gebruiken voor kook- doeleinden. Daaruit besluit ik, clat, wanneer er werkelijk binnenkort tot electrificatie zou worden oveigegaan, volgens de. Voorzit ter, geen 80.000 kubieke M. maar am per 30.000 kubieke M. gas zou worden verbruikt, dus een tekort van 50.000 ku bieke M. Dit zou voor de gemeente een jaar- lijksch bedreig zijn van 50.000 maal IIV2 cent is f 5750 bij te betalen door de oelast ingbetalers. Mijnheer de Voorzitter, Heeren Wethou ders en leden van den raad, U zult het toch met mij eens zijn, dat, wordt dit voorstel aangenomen, de gemeente nooit, althans zeker niet binnen 12 jaren tot electrificatie zal kunnen overgaan. Daarbij nog dit, er gaat volgens Wet houder De Haan wel 40 pCt. gas ver leren, hetgeen de verbruikers, natuurlijk in den gasprijs moeten betalen en door het aannemen van dit voorstel, gaat de prikkel voor de gasdirectie, cm te zor gen voor zoo min mogelijk gasverlies, verloren, immers het te kort van de mi nimum levering van 80.000 kubieke M. wordt door de gemeente geclekt, aizoo de directie is gewaarborgd. Er zijn nog meerdere bezwaren, welk ik echter voorloopig niet noodig acht, verdei uiteen te zetten, maar nog eens, mocht het zijn dat het voorstel wordt aangenomen, het een groote 'ramp voor de Gemeente zal beteekenen, vooral voor den middenstand, zakenlieden, kleine werkgevers, ondernemers en zoo meer. Het is volgens mijne bescheiden mee ning verkeerd geweest om het voorstel van den heer Leenhouts om een com missie tot onderzoek te benoemen of het mogelijk-zou zijn van gas en electrici teit te samen, niet is aangenomen, want doordat B. en W. zelf het onderzoek in handen hebben genomen zijn we nu na IV2 jaar even ver, mogelijk nog ver der van huis. Manheer de Voorzitter wanneer we nu de toestand in Heusden eens nader be zien, dan zien wij hoe dat Heusden bij gebrek aan werkgelegenheid en anders zins als 't ware leegloopt, in een plaatsje als hier van nog geen 2000 inwoners, nu al ruim 30 A 40 woningen onbewoond zijn. Dit alles ten schade van de zaken- m> nschen, winkelstand, werkgevers en werknemers, kortom het overgroot© ge deelte der inwoners. Wanneer we nu eens zien, dat alle gemeenten tot de kleinsten toe van Nc-ord-Brabant, ja van geheel Nederland bijna allen in 't genot zijn van electrici teit, voor kracht of energie, onontbeerlijk voor de tegenwoordige bevolking, wat be treft werkgelegenheid en welvaart, dan vraag ik me af, moet Heusden nu weer 12 jaren achterblijven. Mijnheer de Voorzitter, heeren Wet- houders en leden van den raad, ik doe een beleefd doch dringend beroep op Uwe verantwoordelijkheid en welwillend heid, stemt tégen de concessie en bezorgt cle inwoners van Heusden zoo spoedig mogelijk electriciteit, waarna zij1 zoo drin gend verlangen. De heer Schmiehausen zou hierover gaarne ook iets zeggen. Het voorstel van B. en W. komt hierop neer dat de gas fabriek weer voor 12 jaar concessie krijgt, de gemeente dus 12 jaar aan de fabriek wordt vastgelegd. Spr. vindt deze termijn veel te lang. Wij leven snel, thans wordt het mijngas reeds in verschillende plaat sen gebracht, wie zegt dat over twee of' drie jaar geheel Noord-Brabant niet van mijngas- zal warden voorzien. Ligt Heusden dan va#t aan zoo'n particulier ondernemingtje dan blijft Heusden daar van weder -verstoken. Nu kan men tegen over het denkbeeld van mijngas, wel zijn schouders ophalen, doch wie had in* der tijd gedacht, dat wij in zoo'n kort, tijdsbestek zooveel autobussen zouden hebben. Een particulier bedrijf moet zich zelf maar zien te redden, is het niet ren dabel dan moet het maar worden opge heven, als het opdoekt,' komt er best wal anders. Laat desnoods- die particulieren die vorstanders van gas- zijn, het tekort bijbrokken. Spr. kan zich met het voor stel niet vereenigen, 12 jaar is veel te lang. De Voorzitter zou als geen der andere heeren het woord meer verlangt, de hee ren Metselaar en Schmiehausen, de vraag willen stellen wat zij dan eigenlijk wel willen. De heeren willen de gasconcesme niet verlengen, willen dus blijkbaar van de gasfabriek af, dat men dat dan evenwel royaal zegt. Een middenweg is er niet. Het aannemen van dit voorstel is. juist de weg om naast het gas electriciteit zien te krijgen. Men kan van de Directie van de gasfabriek niet vergen dat zij groote kosten gaat maken, zonder eenige zekerheid voor de toekomst. Men kan toch niet vergen, dat zij f15.000 voor betere gasvoorziening gaat uitgeven, zon der dat zij de gelegenheid krijgt deze uitgaaf af te schrijven. Ais de beide heeren niet anders wenschen als electri citeit dan moeten zij de gasconcessde een voudig opzeggen. B. en W. meenden in den geest van een groot aantal ingezete nen te handelen, als zij. trachten het kcokgas te behouden. Acht men elec triciteit voor Heusden een levensbelang dan wil spr. daarover niet twisten, er zijn zeker heel veel menschen, die daar prijs opstellen, doch er zijn ook veel ingezetenen, die prijs stellen op het be houd van hun gas. Spr. begrijpt niet dat deze laatsten nu moeten worden ge negeerd, tegenover hen die electriciteit wenschen. De bewering van den heer Met selaar over het instellen van een Com missie als door de heer Leenhouts be deelt, als zou deze commissie die kwes tie in het rechte spoor hebben gebracht, deze gelooft spr. niet. De heer Metselaar zegt dat men thans even ver is of nog verder als D/2 jaar terug, hiermede is evenwel niet gezegd dat B. en W. niets hebben gedaan voor electrificatie, zij kun nen evenwel het standpunt om de gas- veroruikers te verwaarloozen niet dee len. De heer Metselaar spreekt wel over een gasverbruik van 160 of 170.000 ku bieke M. per jaar, doch dit lijkt er niet op. Het verbruik bedraagt slechts 40D kubieke M. per dag. Metselaar. Wij kunnen niet zonder ge gevens een besluit nemen, ik heb voor Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 9