LET OP! Drogisterij Firm a COOPS Oil oiimer nestaal uit 3 Slaflen. s Raamsdonksveer. Agentschap van de jï.V ftmsterdamsche Bank, Amsterdam. ▲VERF AA Behangselpapieren ^AND VAN AtfEN* Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden No. 4920 Vrijdag 31 Mei 1929 Drogerijen Chemicaliën. Gasthuisstraat 507 - GORINCHEM liiiifieiilaml Verbandstoffen. 2e aanstaande Staten-zitting in ^toordbrabant Buitenland Limonadesiropen 4 4 w Vruchten op sap 4 4 Uw eigen belang zegt U koopt in de Telefoon 264, Ziekenverplegjngsartikelen. Voor zooveel we thans reeds kunnen nagaan zal de a.s. Zomerzitting van de Staten van Noordbrabant voor het Land van Heusden en Altena niet van belang zijn ontbloot. In het nummer van ons blad van j 1. Vrijdag noemden we drie onderwerpen, welke op de agenda zijn geplaatst en die met de belangen onzer streek in nauw verband staan en als we ons niet sterk vergissen ligt het in het voornemen van Gedeputeerde Staten om met nog een paar voorstellen bij de Staten te komen, die het Land van Heusden en Altena ten nauwste raken Maar daarover later. Thans een enkel woord over bedoelde drie onderwerpen. Het kerkbestuur der Ned Herv Kerk te Woudrichem beeft een provinciaal subsidie gevraagd van 25°/# in de restau ratiekosten van zijn kerkgebouw. Dit kerkgebouw is gesticht in den loop der 15e eeuw en was bestemd voor Roomsch- Katholieken eeredienst In de 17e eeuw is het inwendig door brand verwoest, terwijl de buitenmuren en pilaren in bet schip der kerk gespaard bleven Blijkens eene inbeiteÜDg in een der bindbalken werd het gebouw in 1621 hersteld. Tijdens en na den opstand in België in 1830 is het kerkgebouw voor militaire doeleinden ingericht geweest en daarna op rijks kosten weer in behoorlijken staat ge bracht. In 1922 is mede door rijks subsidie het dak der kerk hersteld, en plafond van riet en kalk ontdaan en met de zijbanken van bouten plafonds voorzien. Nu stellen Gedeputeerde Staten voor om van de restauratiekosten, welke op f 6900,zijn geraamd, 20% voor reke ning der provincie te nemen d i 40°/o van hetgeen het Rijk zal bijdragen en wel tot een maximum van f 1400, Daar bet hier een monumentaal gebouw betreft, juichen tvij het voorstel van Gedeputeerde Staten van harte toe en 't komt ons voor dat de Statenvergadering zich gaarne met het voorstel zal ver eenigen Ook de toren heeft eene zeer belang rijke herstelling noodig en als de voor teekenen ons niet bedriegeD zal eene subsidie-aanvrage aan de Provinciale Staten voor restauratie daarvan niet lang meer op zich laten wachten Jammer dat men volgens het oordcel van des kundigen nooit in staat zal zjjn het figu- rale beeldhouwwerk (overgangsmotieven GothiekRenaissance) behoorlijk te her stellen, ook al omdat de steen te veel verweerd is. „Vernieuwen" is wel moge, lijk, maar „herstellen" is uitgesloten- waar het hier „unieke" gegevens betreft. Als tweede onderwerp noemen we „overneming beheer en onderhoud kunst weg VlijmenHeusden". Hier hebben we te doen met een kunstweg van inter- locaal belang, die door de veranderde tijdsomstandigheden een hoofd verkeers weg is geworden. De weg is 8362 Meter lang, waarvan ru.m 60(J0 M in zeer slechten toestand verkeert en vooral bij egenachtig weer aan het verkeer groote moeilijkheden oplevert. 'tls dan ook zeer begrijpelijk dat ver schillende gemeentebesturen adhaesie hebben betuigd aan het verzoek der gemeente Hedikhuizen tot de Staten ge richt om den weg in beheer en onder houd te willen overnemen, daar alle outobus-ondernemingen uit het Land van Heugden en Altena van den weg gebruik maken en de toestand van het vak onder Hedikbuizen voor het autobus-verkeer niet alleen hinderlijk, maar zelfs gevaar lijk is. Bovendien is de overname van den weg ongetwijfeld bevorderlijk aan de instandhouding van eene behoorlijke ver binding tus8chen het Land van Heusden en Altena en 's Hertogenbosch We zullen ons niet verdiepen in kosten berekeningen en ook de kosten niet ge specificeerd voor elke der gemeenten Vlijmen, Hedikhuizen en Heusden en het Waterschap Herpt en het Herptsche veld vermelden, daar we deze in ons vorig nummer reeds noemden Alleen willen we nog eens memoreeren dat het herstel en het onderhoud vau den weg onder Hedikhuizen gekapitaliseerd aan de pro vincie kost f 1O4.000, waarin door de gemeente Hedikhuizen wordt betaald f 51 200. Het is zeker een groot offer, dat de gemeente Hedikhuizen brengt en gaarne brengen we haar daarvoor een woord van lof toe, maar 't is toch het meest verstandige wat ze kon doen. Be kostiging van een behoorlijk wegonder houd ging hare financieele krachten te boven en welk een bron van ellende hing haar niet boven het hoofd, indien zij onderhoudsplichtige ware gebleven. Het voorstel van Gedeputeerde Staten is uitnemend en getuigt van een zeer wijs beleid, daar hier door de tijdsom standigheden een toeetand is geschapen, dat niet langer mag voortduren en die alleen een einde kan nemen, indien de provincie het beheer en onderhoud van den weg overneemt. De verbetering van den weg Heusden Vlijmen mag gerust beschouwd worden als een der middelen om het Land van Heusden en Altena uit zijn isolement te verlossen en uit dien hoofde reeds juichen wij het voorstel van Gedeputeerde Staten van harte toe Indien de gelden, welke de provincie oorspronkelijk had willen bestemmen voor den aanleg van een thans niet meer noodigen locaalspoorweg in dat deel der provincie, hetwelk gelegen is tusschen Berg Maas en Merwede, succes sievelijk besteedt worden als bijdragen in i voor dat deel der provincie nuttige aan gelegenheden, dan vergoedt zij daarmede veel, dat het Land van Heusden en Altena reeds jaren moest derven om tot een hoogeren trap van bloei te geraken En gelet op hetgeen de provincie de laatste jaren deed en op wat zij nog voornemens is binnen zeer afzienbaren tijd te doen, meenen wij te mogen zeggen dat bet met de stiefmoederlijke bedeeling van het Land van Heusden en Altena uit is. Over ons derde punt „Vaststelling tarief veer Gorinchem- de Werken c a willen we kort zijn. De verlaging van het veertarief voor volwassen personen vinden we uitstekend, zulks nog te meer omdat daardoor het ongelukkige tarief van 12 cent is verdwenen en het eenvoudig dubbeltjestarief daarvoor in de plaats is getreden De gemeente Gorinchem, die het veer expl iteert is met de verlaging feitelijk niet tevreden, o a. om de veel grootere uitgaven van wege den regel matig doorgevoerden halfuurdienst Nu laat die regelmatigheid heusch wel wat te wenschen over, want zoodra de drukte op het veer maar een weinig boven de de normale is, is de halfuurdienst in de war, hetgeen uit den aard der zaak voor velen een groot ongerief beteekent. Zeer goed begrijpen we dat met alle onvoor ziene om»-tandighedfcn geen rekening kan worden gehouden, maar eveneens begrij pen we zeer goed dat bij eenigen goeden wil van de zijde van Gorinchem in be doeld euvel ten deel zou kunnen worden voorzien, indien men twee booten liet varen op tijden, waarvan men van te voren met vrij groote zekerheid kan zeggen dat de drukte te groot is om het halfuursverkeer met één boot te kunnen gaande houden Dat over een en ander in de a. 8. Statenvergadering wat zal worden gezegd, durven we wel voor spellen. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van UitlotihgeiL Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, oêt Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T BOONSTRA Prima Glanaverf 80 cent per Kilo. Prima Vloerlak, 120 (in bussen van 1 en 1J2 Kilo) m CITROEN, FRAMBOZEN r HEUSDEN. De beambte van de posterijen, H. B., te -o— voor het Land van limoen en AUeaajeLBoostraat emare Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. int. Telefoon no. 19 Postrekening no. êl.^ Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Plafond ingestort. Dinsdagmiddag is een gedeelte van het plafond van de bioscoop „De Kroon" aan de Diezerstraat te Zwolle ingestort. Vier arbeiders, die bezig waren dat bioscoopge- bcuw af te breken, kwamen te vallen. Twee van hen kwamen met den schrik vrij. De arbeider Kip kreeg evenwel een beenfractuur, terwijl een andere arbeider aan den rug gewond werd. Beiden zijn door dr. Scheers ter plaatse behandeld en vervolgens naar het ziekenhuis vervoerd. o— Op een stootblok gereden. Op het stationsemplacement te Hel mond is door verkeerden wisselstand een locomotief met tender in groote vaart op een sto otblok gereden. Met een geweldig gekraak werd het zware stootblok totaal versplinterd. De locomotief kwam in het 5. p. Cattkhtiyn» Co'; Bank TELEP. No 15 zand ie staan. Het bedienend personeel Oss, die verhuisd was, bracht zijn tuin in Twee arbeiders werden licht gewond. kwa,m er met den schrik al. De locomotief crde. Voor de afrastering van zijn hofje De gewonden zijn per ziekenauto naar is een zeer zware, die geregeld voor goe- grcef hij een ga,t voor een paal en stiet Nijmegen overgebracht. De toestand der; derentreinen wordt gebruikt, zij weegt on- met een schop op een hard voorwerp, toen zwaargewonden levert geen onmiddellijk geveer 100.000 K.G. Met behulp van een hij het bekeek, meende hij te doen te heb- levensgevaar op. andere locomotief heeft men getracht de ben met een granaat en niet wetend of i beide voertuigen weer op de ra,iis te deze al dan niet geladen zou zijn, waar- A trekken, doch dat is niet gelukt. Het on geval bad geen treinvertraging tengevolge. o— Groote brand te Oldebroek. schuwde hij de politie. Weldra, waren de opperwachtmeester der marechaussees en de inspecteur van politie ter plaatse. Het bïeek een geladen granaatkartets te Zcndagmiddag heeft te Oldebroek een zijn, ontdaan van de huls. In de heide bij groote brand gewoed. De brand brak uit het schietterrein van de burgerwacht tijdens de afscheidspreek van Ds. Klomp beeft de politie onder militair toezicht in de Ned. Herv. Kerk. Een der hoorders het projectiel laten ontploffen. Men ver- riep plotseling „brand", waarop het kerk- keert geheel in onzekerheid, hoe de gra- gebouw leegstroomde. I naat in de bebouwde kom der gemeente j Het vuur werd door den feilen wind een CC c.M. onder den grond in een ach- aangewakkerd en sloeg van het eene huis tertuintje is verdwaald geraakt. Daags te op het andere over. Daar alles zeer droog voren was op de plaats, waar de granaat was, greep het vuur zeer snel om zich naat begraven lag, nog eenig vuilnis ver heen. De brandweer kon weinig uitrichten brand. Spotgoedkoop» aan hierin g »an restanten. DROGISTERIJ A. VERSCHUUR- BAERT, Wittebroodstraat 52 HEUSDEN. en achtereenvolgens werden vijf boerde rijen en een rijwielzaak een prooi der vlammen. Uit de huizen kofi. een gedeelte O Vrcuw verbrand. Mej. H., werkzaam in een drogisterij Gr ote brand te Londen. Honderd-vijftig Londensehe gezinnen, der meubelen worden gered. Eenige stukS in de Janmaejenstraat te Amsterdam, is rijn tijdelijk dakloos geworden tengevolge vee kwamen in de vlammen c m. De oor- vermoedelijk door het omvallen van een van een brand in een groote fabriek van zaak van den brand is onbekend. j pan met was in brand geraakt. In ernsti- kippenvoer te Rotherliitlie, in Oost-Lon- Omtrent dezen brand wordt nog het gen toestand werd zij naar het ziekenhuis den, waarbij bakken vol lijnolie opbrand- vclgende gemeldOmstreeks 8 uur werd vervoerd, waar zij nog in den loo,p van den in vlammen van wel 40 meter hoog*; I brand ontdekt in den hooiberg staande bij den avond aan de bekomen verwondingen De bewoners der huizen in de omgeving, j de woning van de Gebr. v. d. Kamp, wo- is overleden, nende in de buurtschap Winkeldorp. Het Groote brand te Margraten. Maandag brak brand uit te Klein Weis den, gemeente Margraten, die spoedig de perceelen C. 4, 5, 6 en 7 in vollen gloed vuur sloeg onmiddellijk over naar de met riet bedekte woning. Door den wind aan gewakkerd werden in zeer korten tijd de 8 land arbeiderswoningen, gelegen ten W. van eerstgenoemde woning en een land bouwerswoning aan den overkant even eens door het vuur aangetast. Al deze huizen waren met riet gedekt, zlcoda.t aan blusschen niet te denken viel. die ernstig werden bedreigd moesten door dikke rookgordijnen de vlucht nemen naay een ondergrondseh station. -o— Nocdlottige bioscoop'-brand. In de Chineesche havenstad Inkoöe zette. De Maastrichtsche brandweer was brak in een bioscoop een brand uit, die tegen halftien, onder leiding van ir. Klij- met razende snelheid om zich heen greep; nen ter plaatse, doch kon wegens gebrek Bij hel arriveeren der brandweer was het aan water weinig uitrichten. Zij beperkte gebouw reeds geheel in vlammen gehuld, zich dan ook tot het vrijwaren van de Volgens officiëele mededeelingen zijn 82 Behalve dez'e 5 huizen verbrandden enkele belendende boerderijen, hetgeen haar ge- personen in de vlammen omgekomen, hooibergen, schuren en de rijwielherstel- plaats van den heer R. Stouwdam. Tenge- vclge van den brand werden 7 gezinnen dakloos. Bovendien kregen twee huizen, bewoond door H. Morren en G. Spijker boer, brand- en waterschade. Een begin van brand in deze perceelen kon met moeite worden gebluscht. De brandspuit uit Oldebroek kreeg as sistentie van de motorspuit uit Elburg. Alle woningen waren verzekerd, enkele echter zeer laag. AAIAAAAAAI MEIKERSEN, PEREN, PERZIKEN, en SINAASAPPEL in heele en halve flacons. ABRIKOZEN en ANNANAS. A. B A A IJ E X S, A Botermarkt 88 V WW W8 Hevige botsing. Dinsdagmorgen zijn bij Quatre Bras op den Rijksweg tusschen Den Bosch en Tilburg en Chevrolet en een Nash-auto, doordat de chauffeur van de Chevrolet 1 niet op het verkeer lette, tegen elkaar gebetst en zwaar beschadigd. De Chevrolet was zelfs geheel onbruik- baar. In de eerste auto zat de heer Eys- bouts, klokkenfabrikant uit Assen, die eenige ribben brak en door glasscherven min of meer ernstige verwondingen op liep. Hij is in ernstigen toestand in het ziekenhuis te Tilburg opgenomen. Zijn j zcon kreeg een paar onbeduidende ont vellingen en de chauffeur brak een vin ger. In de Nash-auto zaten de heeren Jans- sens en Bijvoet uit Tilburg, die lichte, ver wondingen aan het gelaat opliepen. —O Een gevaarlijke vondst. lukte. De oorzaak van den brand is onbekend, De brandweer moest zich ten slotte be-1 o— dienen van het vuile water uit een mest- Italiaansch legervliegtuig verongelukt, poel. Een bombardementsvliegtuig, dat een Niels werd gered. Het vee was echter nachtelijke vlucht deed tusschen Pisa en buiten. Verzekering dekt de schade. De Lcmalo Pozzolo, werd door een orkaan bewoners der afgebrande huizen zijnWed. overvallen en vloog tegen de Mont Or- Schi-eurs, H. van Proemeren, Wed. Vaes- sano. De vijf inzittenden werden gedood, sen en J. Schijns. o -oj Slachtoffers van hun beroep. D*. or een auto gegrepen. Uit Beuthen wordt gemeld, da,t op de De krantenbezorger Jansen uit Arnhem Beuthen grube twee mijnwerkers door stak per rijwiel den Utreehtschestraatweg neer-vallende steenmassa's bedolven en ge- te Oosterbeek over, juist toen een auto, dood zijn. bestuurd door den heer C. Bakker, pas- o- seerde. Jansen werd gegrepen en ernstig De cverstroomingen ïh Anatolië. gewond. Hij' is naar het ziekenhuis te De overstrooming van de Euphrate Arnhem overgebracht. duurt onverminderd voort. Ofschoon de De auto kwam, doordat de heer Bakker waterstand in Opper-Anatolië en Syrië nog wilde uitwijken door het hek van. Ma- iets is gedaald, zal de stand in Iraq on- riendaal in een moestuin tot staan en veranderd blijven, tot dat de ontzaglijke werd zeer ernstig beschadigd. De heer watermassa, die zich over een lengte van Bakker bekwam geen letsel. 100 mijl uitstrekt, is weggevloeid. Het wa» ter blijft stroomen door den spoorwijk Bagdad-Basra; de directe spcorwegverbin- ding tusschen Bagdad en Basra zal dan ook de eerste zes weken niet kunnen Ernstige aardstorting bij Nijmegen. Tien arbeiders bedolven. Een doode, 4 zwaar en 2 lichtgewonden. Dinsdagmorgen was men op den ou- worden hersteld, den Ubbergschen Hollenweg nabij Nijme- o— megen bezig met het graven van een Ernstig mijnongeluk, gleuf voor de -watervoorziening Beek— Tengevolge van een mijngasontploffing Ubbeigen, welk werk in uitvoering is bij zijn i!n een mijn Yolanda 9 personen de firma Wilton uit Den Haag, toen zich bedelven, plotseling een ernstige aardstorting vol- o— trok. j Notdweer in Opper-Silezië. Bij een punt- van den steilen weg stortte Het onweder, dat Opper-Silezië heeft een betonnen muurtje plotseling in, en geteisterd, heeft ook in het distriet Leob- werden 10 arbeiders onder zand en beton schütz groote schade en verwoestingen bedolven. aangericht. Te Sauerwitz zwol de Troja Onmiddellijk poogde men hen te bevrij- tot een razenden stroom en deed 12 hui den, hetgeen met 3 arbeiders zeer spoe- zen instorten. De schade wordt op 800.000 dig gelukte. mark geschat. Daar in het voorjaar de Alle anderen werden min of meer zwaar c ogst door hagelslag is verwoest, staan gewond. De pas gehuwde jeugdige arbeider J. Bons uit Groesbeek werd doodgedrukt. P. v. Asselt uit Baarn werd zwaar ge kneusd en M. Thijssen uit Groesbeek kreeg een schedelfractuur. de boeren thans voor een nieuwe ramp. VWerwoed gevecht tusschen regeerings- t roepen en zeeroovers. De „Times" meldt uit Shanghai dat aai) den mond van de Wangh Pc-rivier nabij De arbeider Emers uit Groesbeek brak Woosun gedurende 2 uur een bloedig ge beide beenen; de arbeider Schoof uit vecht is geleverd tusschen regeeringstroe- Grtesbeek werd zwaar inwendig gekneusd, pen en een zéerooversvloot. Meer dan 20

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1