staan gereed. Firma Th. v. Wijck BI Z0EK1 NU DUS ijUTANTELS Een kleine Greep Behalve een Rijwiel Jan Geertz«n. 's-DOSCH P. n. Po BOUT, Levermg yen Drukwerk Firma L. J. ïeeraau, J. Lambooy, ewouistr 36, 'S aOSCH NIEUWKOOP'S RIJWIELHANDEL naar nergens anders Meubelfabriek en Stoffeerderij K.E.M.I. Tel. 131 Waalwijk Sigarenfabriek REISLIED. werden aangewezen. Opheffing van belastingkantoren ten Plattelande. NOG NIET GEËXPOSEERD. Stoffeering naar keuze van ouds beke Hotel Café Billard Restaurant Uitspanning TELEF. INTERC. 436. uit onze omrekende lage priizen van da bekende manufacturenhaudel Almkerk Nieuwen dijk Prima trico Heerenpantaloi a en Borstrokken wit en grijs, vanat t l.OO Directoirs vanaf 12 cent; halve kou-jes 3 paar voor 50 cent Alle soorten Kinderkousjes vanaf 20 cent Verder een reuzesorteering Dameskousen, Sok keu Overhemden Hoedeu en Petten, en extra fijne zijden Zelt hinders vanaf 30 cent Speciaal adres veor de nieuwste dames japonstnff *D mei de allernieuwste garneering Mouselina vauaf 15 cent Pracht kunstzijde van af 35 cent Wii katoen prima 10 cent. CORSETTB 54 cent (nieuw model). Ruime Autogarages. Reclamewagens speciaal tarief. spoedig, net en bfl ijk, door „LEO> t/k 1X1 De allerfijnste Sumatra Zand blad Sigaar, of Vorsteulandei Zandbiad Sigaar. Moek GORCUM koopt U bij ons een jarenlange ervaring, die steeds tot Uw dienst is Menigeen weet tot zijn verdriet wat sukkelen met een rijwiel beteekent. Wie zich door ons laat bedienen beeft de garantie van een altijd voor gebruik gereedstand rijwiel KOOPT DUS dan alleen in Wij brengen het betere en zijn toch voordeeliger. Op, nu door bosch eo wouden I Het reispad stil verheugd, Of zingend straks gehouden, In zorgelooze vreugd Ais nauw bet nchtendgloeien De sluimrende aard doortrilt, Dan voelt het hart herbloeien De lente, zoet en mild. En nu vol vreugdezaogen De leeuwrik opwaarts zweeft, Een heerlijk reisverlangen Alom in 't hart herleeft. Wat weelde, in 't rond teschoawen, Wyd van der bergen top, En met een blij vertroowen Ten hoogen hemel op Zie, vogelvluchten ijlen Naar 't jagend wolkenheir 1 Gedachte, niet te peilen Snel voort naar hooger sfeer. De wolk stort neer met machte De vogel zoekt weer de aard Gezangen en gedachten Gaan juichend bemelwaart. iVergadering van den Raad der gemeente VEEN op Maandag 27 Mei des n.m. half acht. Voorzitter Edelaehtb. Heer R. J. v. Daveren. Secretaris WelEd. Heer J. Timmermans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formulieigebied de BecTetaris leest daarna de notulen der vergadering van 21 December 1928, die Idaarnn onveranderd worden vastgesteld. De hr. Smits merkt óp, dat het zoolang geleden is, dat deze vergadering is ge houden, dat men zich er niets meer van herinnert. Ingekomen stukken: Dankbet. van ZEx. de Commissaris der Koningin voor de gezonden gelukwensch, bij zijn benoeming tot Commissaris dezer provincie. Aanneming van zijn benoeming tot lid van het Burger], Armbestuur door den heer Ja,c. v. d Pol Goedkeuring door Ged. St. van de ge meente-begrooting 1929. Verslag over den toestand der gemeen te over 1928, wordt ter inzage gelegd. Verzoek van het Bestuur van het Cen traal proef'tuinbedrijf te Gorinchem oan Bubsxdie. B. en W. stellen voor met het oog op Sen iinantieelen toestand der gemeente geen subsidie te verleenen. De heer 't Lam noemt het doel van den proeftuin zeer nuttig, spr. weet evenwel, üat de finantien der gem. geen subsidie verleening toelaten. Was dit niet het ge- yal dan zou spr. wel subsidie willen .verleenen. De heer v. Andel meent' dat een sub sidie van f' 10.— voor de gemeente toch niet v. beteekenis kan zijn, zij geeft dan ten minste blijk, met het streven van het Tuinbouwbedrijf te sympathiseeren. Bovendien is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat door tuinbouw de gemeente yvat vooruit komt. De Voorzitter zegt, da.t dit ook bij B. en W. een punt van overweging is geweest, doch subsidie verleening stuit af, op de financieele onmacht van de ge meente De heer v. Andel zegt, dat tuinbouw voor de gemeente een behoefte is, dit kan de op komst van de gemeente betee- kenen. De heer v. Wijk vraagt welk belang Veen kan hebben bij een proeftuin te Gorinchem, waarop' de heer v. Andel ant woordt, dat men daar kan gaan zien, hoe men de tuinbouw moet aanpakken. De heer 't Lam zegt dat verschillende ingezetenen, die zich gaan toeleggen op tuinbouw, de broeiramen in Aalst en Poe- derooijen gaan bezichtigen, bij een proef tuin kan men dit zeer zeker beter doen en kan men alle gewenschte inlichtingen bekomen. Wil men zich hier op tuin bouw toe leggen dan zal men nog wel het een en ander moeten leeren. De heer v. Wijk stemt dit toe, voor toekomstige tuinbouwers valt er zeker nog veel te leeren. De heer Jiskoot vindt een proeftuin ook wel nuttig en zou er daarom ook voor zijn een kleine subsidie te verleenen. De Voorzitter licht toe, da,t, het niet direct, over het groote bedrag gaat als wel ever het blijk van belangstelling. Dit iaatste met het oog op subsidieverle ning door Rijk en Provincie. AVethcudei Schreuders wil als de le den het nuttig achten en het behoeft slechts zoo'n klein bedrag te zijn, ook wel voorstemmen. De secretaris licht toe dat in het adres gesproken wordt v. subsidie's v. f 500.— en f 600.—, dit bedrag bracht B. en W. er toe, om met hun voorstel te komen, niet op het verzoek om subsidie in te gaan. De Voorzitter zal thans het voorstel van B. en W. Wijzigen en in om vraag brengen een subsidie van f 10.— toe te kennen. De heer Smits vindt dit vreemd, dit is geen voorstel van B. en W., doch van den heer v. Andel, B. en W. wil den niets geven. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het voorstel van de heer v. Andel overnemen en thans voorstellen f 10. - te verleenen De heer Smits blijft het vreemd vmden, het voorstel is van den heer v. Andel, niet van B. en W. Het voorstel hierop in stemming gebracht wordt met alge- mee ne stemmen aangenomen. Voorstel B. en W. van 1 Februari om aan A. Vos, veerman de Krib te ver huren voor een jaar, voor een bedrag van f i5 De veerman neemt daarbij de ver plichting op zich de Krib te herstellen en palen te plaatsen, waaraan de sche pen kunnen aanleggen. De Voorzitter deelt mede dat de Krib inmiddels onder deze, voorwaarden is ver- huurd. De heer Smits merkt op cat de Krib dus thans eigendom van de gemeente is gewerden, hij keurt het niet goed dat deze voor f 15.— per jaar is verhuurd. De ingezetenen zullen nu even als te Wijk moeten gaan dekken, als zij er schuimaarde of iets dergelijks gaan los sen. Het is onbillijk dat de ingezetenen onder elkaar aan den veerman misschien een bedrag van f 100.— zouden moeten betalen, terwijl de gemeente er slechts f 15.— voor ontvangt. Spr. noemt dit een rare zaak. Wethouders v. d. Pol merkt op dat het slechts voor een jaar is om te probeeren. Wethouder Schreuders voegt hierbij dat het ïeeds Februari was eer men met het Waterschap den Hoogen Maasdijk tot oveieenstemming was gekomen. De heer Smits moet zich evenwel van de opbrengst voor den veerman niet te veel voorstellen, dit valt erg tegen, daar bij is het slechts voor een jaar. Als het was zooals de heer Smits het voorstelt zouden B. en W. niet met dit voorstel zijn gekomen, de opbrengst moet hoog stens f 20.— of 25.— bedragen. Er moet evenwel een nieuwe regeling komen, er moet naar een gelegenheid gezocht wor den voor betere lossing, daar gaat het over, niet over het bedrag dat het voor de gemeente opbrengt. De Voorzitter merkt op dat de veer man cok herstellingen moet aanbrengen, die moeten ook betaald worden. De heer Smits meent dat ais B. en W. met een dergelijk voorstel komen zij toch tevens een regeling moeten tref fen, wat de veerman aan veergeld mag heffen. De Voorzitter antwoordt dat dit ook gebeurt, de veerman mag 3 cent per ton heffen. De secretaris licht toe, dat een veror dening op de heffing van veer en kadegel- den, veel te omslachting en duur zou zijn tegenover de geringe opbrengst, dat B. en W. met den veerman een regeling tref fen ligt wel in de bedoeling. De heer Smits zegt dat als men van hier te Wijk bieten op de aanlegplaats brengt dit geld kost. De Voorzitter vindt dit heel natuurlijk, het onderhouden van de aanlegplaats kost veel geld, dat opgebracht moet worden door hen die gebruik va.n de aanlegplaats maken. De heer v. Andel noemt de toestand hier niet in orde de schuimaarde blijft hier vaak een heelen zomer liggen, tot greet ongerief van de bewoners langs den dijk. Spr. zou het voorstel van B. en W. aannemen," later kan dan als B. en W. met een regeling bij den raad komen de zaak opnieuw besproken worden, spr. zou er cp aan dringen dat evenals te AVijk de schuimaarde niet langer dan 14 da gen op de aanlegplaats mag blijven lig gen. De heer Smits is het daarmede niet eens, dat is de men.sehen plagen, men moet werken voor het gemak van de in gezetenen, hen geen overlast laezorgen. Moet voor een bedrag van f 15.— nu zooveel complimenten worden gemaakt? De heer v. Andel zcu de termijn des ncods op 3 weken willen stellen, dat de schuimaarde zooals thans plaats heeft een heelen zomer blijft liggen, lijkt ner gens cp. De heer Schreuders zegt, dat men re- kenintr heeft te houden met alle inge zetenen, niet met een enkele die schuim aarde aan krijgt. De heer Smits merkt op, dat de pol der met zijn grint, dan ook niet zoo'n langen tijd zal mogen laten liggen. De heer Schreuders meent, dat daar voor wel een regeling kan worden getrof fen. iets wat de heer Smits atkeurt. ieder moet dan maar gelijk gesteld wor den. De heer Jiskoot zou een plaats aan gewezen willen zien waar men schuim aarde en waar men steenen kan lossen juist het willekeurig innemen van plaats veroirzaakt groote moeilijkheden. De A'oorzitter zegt dat B. en AA*, in een volgende vergadering met een rege ling zullen komen. Het voorstel van B. en A\r. om de Krib vcor een jaar aan veerman A'os af te staan voor een bedrag van f 15.— wordt hierop met op een na algemeene stem men aangenomen. De heer Smits stemde tegen alleen als tegelijk een regeling wordt aangeboden, wil hij voorstemmen. De A'oorzitter deelt mede dat na lang durige correspondentie van de regeering bericht is gekregen, dat de Minister heeft liesloten aan de gemeente een nieu we subsidie van f5000.— te verleenen, in afwachting van een definitieve rege ling. Ged. St. zullen zich belasten met de besteding van het bedrag en dit Col lege verzoekt opgaaf van de bedragen die naar het oordeel van het gemeentebestuur, het eerst voor betaling in aanmerking ko men. Het bedrag zal later door een lee ning moeten worden terugbetaald, als geen regeling tot stand komt. B. en AAr. stellen voor op. de gestelde voor waarden in te gaan, welk voorstel met al gemeene stemmen wordt aangenomen. Arires van 69 ingezetenen, waarin deze verzoeken een commissie samen te stel len, die met de P.N.E.M. in onderhande ling zal treden, om te onderzoeken, op welke goedkoopste wijze, de gemeente va,n electriciteit kan worden voorzien. De heer Jiskoot meent dat 69 handtee- keningen niet veel is, de gemeente telt 2oo gezinnen. De heer v. Andel zegt, dat er best 2 maal 69 handteekeningen voor electrici teit zijn te krijgen, de bedoeling van 'net. adres is juist dit te onderzoeken. De hr. v. d. Pol voegt er bij dat het te vens de bedoeling is te onderzoeken onder welke voorwaarden de P.N.E.M.' de ge meente van electriciteit wil voorzien. De Voorzitter merkt op dat daarvoor de gegevens op; de secretarie aanwezig zijn. De heer v. Andel meent dat het nu wel gcedkooper kan zijn. De heer Schreuders zegt, dat de Voor zitter niet bedoelt de aanbieding van de P.N.E.ML 7 of 8 jaar geleden, doch een aanbieding die in 't voorjaar gedaan is. Toen B. en AV. merkten dat er bij de ingezetenen verlangen naar electriciteit bestond hebben zij zich tot de P.N.E.M. gt-wend, op. welke voorwaarden Veen in het genot daarvan zou kunnen ko men. Het antwoord daarop, ligt ter secretarie, doch spa\ leek dit antwoord onvoldoende, omdat slechts sprake was V. een zeker gedeelte dat electriciteit zcu krijgen en niet de gelieele gemeente. Spr. acht het daarom wel goed, dat een com missie uit den raad de zaak eens ter hand neemt De heer 't Lam zou het onbillijk^ vinden als slechts een gedeelte van de gemeente electriciteit zou krijgen. De heer v. d. Pol zegt, dat bij de aan bieding van de P.N.E.M., de Vlaas en AATielstraat geen electriciteit zouden krij gen. AA'eihouder Schreuders licht nader toe dat de gemeente een 7 a 8 htuderd gul den zou moeten betalen voor straatver lichting en een garantie zou moeten stel len voor stroomafname. Naar de meening van den A'oorzitter zou electrificatie van de aemeente ieder jaar f 2000.— kósten. AA e.houder Schreuders gelooft niet dat het zcoveel zal zijnwaarop de A'corzitter antw<. erdt, dat^jnen te AA'rjk ook zoo heeft gedacht, doch er is een jaar geweest dat men f 9000. te kort kwam op de strr omgarantie, thans is dit docr meer dere aansluitingen terug geloopen op flOOO.-. De hr. Schreuders zou een commissie benoemen, die de mogelijkheid van elec trificatie van de gemeente onder het ocg ziet. Toen het de gemeente 40 of 50 duizend gulden moest kosten, was spr. er tegen, hoewel er toen stem men op gingen om het toch te doen. Nu het slechts een derde of een vierde van toen behoeft te kosten, gaat het naar spr. niet aan om maar zonder meer het verzoek van de hand te wijzen. De heer v. 't- Lam zou het, als de ge meente, zooals de geruchten gaan, met AA'ijk vereenigd zou worden, onbillijk vin den als men hier geen electriciteit kreeg, terwijl men dat in Wijk wel heeft. De heer Schreuders zou daar niet op ingaan. De heer v. Andel gaat met den heer Schreuders accocrd, om een commissie te benoemen. De beer Schreuders zou als het van de gemeente een te groote uitgaaf zou vergen er tegen zijn, is dit niet het ge val, dan zou spr. het verkeerd vinden er tegen te zijn. De heer v. d. Pol meent, dat als de Commissie er is, de menschen maar voor den dag moeten komen en deze het licht ook maar moeten betalen, men moet er voor zorgen dat het de gemeente geen geld kost. De menschen moeten dan ook maar betalen al zou het f' 1.— per kilowat moeten kosten. Al zou het de gemeente slechts f 500.— kosten, dan zou spr. er nog tegen zijn. De heer v. Andel heeft op' andere plaatsen verschillende menschen gespro ken, die het licht niet meer kwijt zou den willen. De heer Smits meent ook dat zij die het licht hebben willen het ook maar moeten betalen. De heer v. Andel zou hen, die zoo dwars zijn dat zij geen electrisch licht willen maar mee laten betalen. De heer Schreuders gelooft wel dat er door een zuren appel heen gebeten zal moeten worden, als de menschen het licht eenmaal hebben gelooft hij ook. dat zij het niet meer willen missen. Lat er evenwel in de gemeente ingeze tenen zouden zijn, die het licht willen hebben, doch het niet kunnen krijgen, zou spreker een groote onbillijkheid vinden. Die het wel kunnen krijgen, doch het niet willen zou spr. mee laten beta len. De heer v. d. Pol meent dat men die ingezetenen, die geen electrisch licht wil len maar niet zonder meer van dwars drijverij mag beschuldigen, daarmede gaat spr. niet accoord. Spr. zou evenwel maar een Commissie benoemen ai heb rede neeren wat men thans doet is slechts op de zaak vooruit loopen. Hierop worden als commissieleden aan gewezen de heeren: Schreuders, Jiskoot en v. Andel, terwijl de heer 't Lam als plaatsvervanger zal fungeeren. Tot leden van het stembureau voor de a^s. Arerkiezing voor leden van de Twee de Kamer, worden aangewezen de leden Schreuders, Smits en Jiskoot, terwijl de overige raadsleden als plaatsvervangers Benoeming onderwijzeres aan de open bare lagere school. Op- de voordracht zijn geplaatst: Mej. B. Harmsen te Amers foort, M. Schallee en L. J. Constanze te Gorinchem. Met algemeene stemmen wordt benoemd Mej. B. Harmsen. Als da tum van indiensttreding wordt gesteld 1 Juni a.s. A'asl stelling percentage Gem. Inkom sten Belasting 1929—1930. Met algemeene stemmen wordt het percentage op 6 vast gesteld. Rekening 1928 Burgerlijk Armwezen. Deze rekening wordt met algemeene stemmen vastgesteld op een ont vangst- van 2791,3IV2 en een uitgaaf van f 2643.58, sluitend alzoo met een batig saldo van f 147.73. In besloten vergade ring zal deze rekening verder besproken worden. Bij de rondvraag zegt de heer Schreu ders, dat de bewoners van den beneden dijk hem verzocht hebben, te verzoeken de p "mp aldaar te verplaatsen. De raad draagt B. en AA*, op deze ver plaatsing te doen uitvoeren. Hierop sluit de Aroorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheime zitting ter bespreking rekening Burgerlijk Armbestuur. Minder soepelheid gevreesd, Het gemeentebestuur van Stad Hardenberg heeft aan de Dagelyksche Besturen van alle plattelands gemeenten in ons land een schryven gezonden van den volgenden in houd Zooals Uw college bekend zal zijn, zal eerstdaags in de Tweede Kanoer der Staten- Generaal in behandeling komen een wets voorstel, waarvan zeer zeker het gevolg zal zyu, dat geleidelyk zal worden over gegaan tot ophelfhig van de Ryksbelasting- kantoren op het platteland. Het wil ons College voo! komen, dat deze maatregelen zeer veel ongerief en ook nadeel zal ver oorzaken aan de plattelandsbewoners, om dat 111 het vervolg alleen in de groote plaatsen van ons land dergelyke kantoren zullen bly</en gevestigd. Zij die dus ui den vervolge inlichtingen wenschen te ontvangen of hebben te ver» strekken, zullen groote afstanden moeten afleggen, hetwelk met kosten gepaard zal gaan. Verder heeft de praktijk geleerd, dat een Rijksontvanger die zijn omgeving kent, meer soepel is met het invorderen der belasting dan dit het geval zal zyn mei de ontvangers der groote kantoren. Wan neer immers een belastingschuldige vraagt hem uitstel te verleenen van hel betalen van een termijn, zal door den plattelands- ontvanger zoo eemgzins mogelijk, hierin worden toegestemd, terwyl diezelfde functio naris in een groote plaats, die dus geen plattelander meer is, van uitstel niet zal willen weten, kortom de voorschriften zonder eemge consideratie zal uitvoeren. Wjj weten dat dit zeer dikwyls op onoverkome- lyke bezwaren zal stuiten bij zeer veel be lastingschuldigen. Het platteland zal dan ook in velerlei opzicht gedupeerd worden bij den voorgenomen maatregel. De raad droeg ons op een adres te richten tot de Tweede Kamer, waarin wordt veizocht het wetsontwerp niet aan te men. Aan de besturen der plattelands gemeenten wordt gevraagd aan dit adres adhaesie te betuigen. —0— ST. JANSSTRAAT 10—12 Rookt Oet SERIEMERK W4ALWIJK. DRONGELEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 4