Dii nier traslaat uil 2 Waden. DE LENTEFEE Voor allen die Sukkelen PUROL er op! Mijnhardt's Laxeertabletten Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4923 Woensdag 12 Juni 1929. Parlementair Overzicht. FEUILLETON Riniieiilaml. UND VAN altenA Dit blad verscbynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlgke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525 Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 oor en Vrijdagmorgen 9 aar ingewacht. DOOR JULES MARY. 43 POLITICUS. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bg Apothekers en Drogisten, D003 60 cl De moord te Breda. Er schynt thans meer licht te komen in de moordzaak te Breda voor eenige weken aldaar gepleegd op klaarlichten dag op Mej. v. d. E. Vrydag 1.1. is n.l. de zwager van de ver moorde opnieuw in verhoor genomeu en tot heden nog niet vrygeiaten. Het alibi van genoemde v. d. E. was n.l. niet geheel juist van den beginne af en door verkla ringen van enkele late getuigen in deze moordzaak werd deze er niet beter op. Naar we vernemen hebben zich alsnog nieuwe getuigen aangemeld, die het alibi van den vastgehondene nog zwakker maken. Tot op heden blijft v. d. E. echter alle schuld ontkennen. Hy wordt echter in 't huis van bewaring vastgehouden. Ook huiszoekingen by hem thuis, iu z'n werk plaats en op zyn werk brachten geen resultaten. Vechtparty. In een café op den hoek van de Roys daalkade en de Van Ostadestraat te Amsterdam, ontstond Zaterdagnacht een vechtparty, die op straat werd voortgezet. De politie, die gewaarschuwd werd, trof by haar komst de vechtenden niet meer aan. Echter op de Ceintuurbaan op de hoek van de Dusartstraat vond zij een man badende in zyn bloed. Hy had een mes steek in den buik. Het bleek by onder zoek, dat hij by de vechtparty was tegen woordig geweest en dus na gestoken te zijn nog een einde was doorgeloopeD. De man is naar het Binnengasthuis gebracht en dadelyk geopereerd. Zyn toestand is ernstig. Hy kon door de politie nog niet worden gehoord. Intusschen heeft deze haar onderzoek voortgezet. Op dit oogen blik is de dader nog niet aangehouden. Vrouw in brand. De weduwe van Drumen is in baar woning te Bussum in aanraking gekomen met een brandend petroleumstel. Haar kleeren vatten vlam, waarop de vrouw in vlammen gehuld naar buiten snelde. Buren doofden het vuur, maar het was reeds te laat. Per politiebrancard vervoerd naar de Majellastichting is de vrouw kort na aan komst overleden. Zy laat zes kinderen na, waarvan de oudste achttien jaar is. H M. de Koningin-Moeder zal 17 dezer, vergezeld van H.M. de Koningin en Prinses Juliana, voor eenige dagen naar Arolsen gaan om een bezoek te brengen aan den vorst eD de vorstin van Waldeck. O Het afgebrande Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Het Hbl. verneemt, dat thans ten Stad- huize te Amsterdam van den heer Anton Jurger.s, betrokken by de Waalsteenindustrie, een schriftelijk aanbod is ingekomen, waarbij het gemeentebestuur het Paleis voor Volks- vlyt-terrein te koop wordt aangeboden voor een bedrag van één millioen, negenhonderd vijftigduizend gulden. Het gemeentebestuur zal op het aanbod niet ingaan. —o Kastekort van een halve ton? Aneta seint uit Bandoeng Da justitie heeft eeo onderzoek ingesteld naar de vermoedelijk gepleegde fraude door den commies-kashonder bij den artillerie- constructiewinkel E. S. Het onderzoek heeft het vermoeden versterkt, dat er een tekort is van een halve ton. De heer S. ontkende. Hy mankeerde reeds 14 dagen by het werk, vertoeft thans in het zieken huis en staat onder toezicht van de politie. —0 Droevig ongeval. In de school aan de Tesselsche straat te Den Haag is een droevig ongeval af gespeeld. Het 8 jarige meisje P. v. d. P., is daar met het hoofd tegen den knop van een deur aangeloopen en verwondde daardoor haar rechteroog zoodanig, dat zij door den Geneeskundigen Dienst naar het Oogleiders- gesticht aan de Laan van Meerdervoort moest worden overgebracht. Zeer waarschijnlijk zal zy dat oog moeten missen. O Voetbal. De uitslag van den voetbalwedstrijd ZwedenNederland was 6—2. o— De moord te Giessen-Nieuwkerk. De Hooge Raad deed by vervroeging uitspraak in de revisie zaak van Teunissen en Klunder, die veroordeeld zyn tot 12 jaar gevangenisstraf terzake van den moord op den spoorwegwachter De Jong te Giessen- Nieuwkerk. Hy heeft de schorsing bevolen van de ten uitvoerlegging van het veroordeelend arrest van het Haagsche Gerechtehof en de zaak ter nieuwe berechting verwezen naar het Gerechtshof te Amsterdam met bevel tot gevangenhouding der verdachten. o-< Brand te Wildervanb. Vrydag brak brand uit io de boeren schuur, in gebruik by den landbouwer A. Sol, en eigendom van mevr. wed. Wierse- ma. Aangewakkerd door den feilen wind lag het oude gebouw spoedig geheel tegen den grond. Het vuur sloeg over op het huis, bewoond door den melkventer en winkelier G. Noordhoff. De schuur van dit huis braadde geheel uit, terwjjl het woonhuis veel waterschade kreeg. Daarna geraakte een arbeidershuis van H. Bleeker in brand. De spuit van Wildervank en de motorspuit uit Veendam bluschten het vuur spoedig. —0 Brand te Blaricum. Zaterdagmiddag omstreeks één uur ont stond een felle brand in het rusthuis van den heer Bleekerode op de Huizenhoog te Blaricum. Ia een uur tjjd was de kapitale villa totaal uitgebrand. De oorzaak is on bekend. De schade, welke op pl.m. f 40.000 geschat wordt, wordt door verzekering ge dekt. Onder een auto. Nabjj het badhotel te Huisduinen waren twee kinderen aan het spelen, toen de kleinste, een dochtertje van den gérant van het hotel aldaar, de 3x/2 jarige Minnie de Mooij, door een achteruitrijdende auto aangereden en met een schedelbreuk werd opgenomen. Het kind is aan de gevolgen overleden. Het 11 jarige vriendinnetje bleef ongedeerd. —o Uit het raam gesprongen. Zaterdagmiddag heeft zich te Kerkrade een drama afgespeeld, J. A. W. leefde met zijn 31 jarige stief dochter te zamen. De verstandhouding tusschen beide was zeer slecht. Verschillende keeren was er hevige ruzie, vooral wanneer W. dronken thuis kwam. Zaterdagmiddag kwam de man weer in beschonken toestand thuis. Er ontstond een hevige twist en de stiefdochter vluchtte op het plaatsje achter het huis. Zij werd vandaar door den geweldenaar naar boven teruggedreven. Daar duurde de twist voort de boren hebben het meisje herhaaldelijk hooren gillen tot het meisje uit het 8 M. hooge raam naar beneden stortte. Zy viel met haar hoofd op de punt van een hek en was op slag dood. Het Ijjk werd in beslag genomen, terwyl J. A. W. werd gearresteerd. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor 1st Land ui Heusden en Altenaje Langstrast en de Bommülerwaartl De Tweede Kamer maakt school Vele wetsontwerpen door de Tweede Kamer aanvaard Wat er belang rijks is Varia. De Eerste Kamer, het kunstje blijkbaar afgekeken hebbend van de Tweede-in- haar-laatste-dagen, kan ook vlug wer ken, als het moet. En dus gaan er tal rijke wetsontwerpen onder den hamei- door. Een daarvan, dat wel even naar voren mag worden gehaald, was dat be treffende bevordering van een luehtdienst tusschen Nederland en Nederl. Indië dooi de Kon. Luchtvaart Mij. voor Nederland en Koloniën. Dit toch is de laatste amb telijke étappe voor de voorbereiding van een wekelijksche retour-Iuciitdienst op In dië in 1930. Wa,t heel wat zeggen wil. Maar heel belangwekkend was ook de wijziging van de Waterstaats begrooting vcor 1929, met het oog op de plannen voor de verhooging van den Beerschen overlaat, tot bandijkshoogte. Zooals be kend werd door den Beerschen overlaat, bij hcog water in de Maas, een gebied van 14.000 H.A. land onder water gezet. Geen wonder, dat de provincie Noord- Brabant dezen schadepost wel kwijt wil de, doch de provincie Gelderland was er op' tegen, dat de overlaat tct normale dijkh' ogte zou worden opgehoogd, om dat zij daarvan gevaar voor haar eigen dijken vreesde bij hoog water. Door de nieuwe wettelijke maatregel zal het Eijk nu do zaak ter hand nemen. De rivier zal uitgediept en uitgebaggerd worden, bochten zullen worden afgesneden en de Beerst he overlaat zal tot dandijkhoogte opgehoogd worden en deze heele ver betering van de Maas, van Grave tot de Bergsche Maas, waarvoor een heele nieu we dienst tot stand zal moeten komen, zal het Eijk op 20 millioen gulden komen. Na een periode van 10 jaar zal het werk geheel voltooid zijn en de Beersche over laat geheel opgehouden hebben te func- tioneeren. Voorloopig moet deze nog als veiligheidsklep open big ven, zooals de hoofdingenieur van den Eijkswaterstaat, dr. ir. C. W. Lely onlangs bij een uit eenzetting verzekerde. Aan een onhoudbare en achterlijke toe stand wordt hierdoor een einde gemaakt. Althans iets is er dan toch onder den huidigen minister van Waterstaat tot stand gekomen, zou men den ontevrede nen over diens beleid aldus kunnen voor houden. Al ging het initiatief indertijd (in 1926) van minister Bongaerts uit. En dan de Ziektewet. Binnenskamers was door den senaat het een en ander ge mopperd erover. Wat de Minister na tuurlijk niet op zich liet zitten. Dat hij bet advies van den Ho ogen Eaad van Ar beid, dat gevraagd was, buiten beschou wing zou hebben gelaten, was niet waar. Op verschillende zeer belangrijke punten had hij er juist gevolg aan ge geven. Maar toen bij de behandeling iD de Kamer bleek, dat aan bepaalde ver langens gevolg moest worden gegeven om een meerderheid te krijgen, zijn er wijzigingen gemaakt, tegen den oorspron- kelijken opzet in. Ten slotte gaf de mi nister nogmaals de verzekering, dat het zijn bedoeling is, allengs den kring der ver/Akerden te verruimen. De reden, waar om thans niet verder gegaan werd dan de verzekering van arbeiders in een on derneming werkzaam, was niet van prin- cipieelen, maar van louter practischen aard. Een oude bekende in de parlemen taire kringen, werd door het Centraal Stembureau voor de verkiezingen van de leden der Eerste Kamer tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard, n.l. mr. dr. J van Best, die vroeger te Eindho- hoven woonachtig was, doch thans in Bel gië verblijf schijnt te houden. Deze benoe ming vond plaats naar aanleiding van de vacature, ontstaan dcor het bedanken van den heer Frencken, voor zijn benoe ming tot Kamerlid in de vacature Jhr. Verheyen. Velen zullen zich wel licht de zaak van Best uit de oorlogsjaren herinneren. Tijdens den oor log was namelijk de heer van Best regee- ringseemmissaris in België, ter beharti ging van de Nederlandsche handelsbelan gen. De toenmalige minister Loudon ont hief hem uit die functie, wat tot een ern- stige wrijving leidde, welke hiermee ein- digde, dat de heer van Best in 1918 als lid van de Tweede Kamer bedankte, in welk college hij vanaf 1910 zitting had gehad. Meneer van Boetzelaer van Dubbel dam, van de Tweede Kamer, werd ook gerustgesteld. Deze had vragen gesteld, naar aanleiding van de jongste vrij tal- rijke vliegongevallen, en het vermoedeD geuit, dat de oorzaak hierin zou kunnen I liggen, dat het personeel bij de vlieg- diensten van leger en vloot niet vol- doende geoefend zou zijn, ingevolge in perking van het aantal vlieguren. Dat ontkende de minister, die zei, dat van een dusdanige beperking van het aan tal vlieguren geen sprake was. Het ge tal werd bovendien in de laatste jaren op gevoerd. ten bewijze waarvan de minister een statistiek overlegde. Er was ook vol doende gelegenheid om op de moderne vliegtuigen te oefenen en ten slotte gaf de minister de verklaring, dat de vliegers, zooals zij bij de vliegdiensten van land en zeemacht worden gevormd, ten volle over voldoende routine beschikken, om, na een aanvullende opleiding tct be stuurder van verkeersvliegtuigen, hun zeer verantwoordelijke taak bij de civiele luchtvaartdiensten naar behooren te ver vullen. In de ongeoefendheid zat het dus niet. Wat we eigenlijk wel wisten. Want had een ingewijde in de vliegerij ie mand regelrecht van de bron dus ons Daar zij haar o-ogen niet bezat, dron gen de kleinste gebeurtenissen tot in haar hart door en zij was getroffen door de oprechte ontroering van Laurens. Zwij gend had zij 't gesprek gevolgd, beter dan dat zij de sprekers gezien had. De ziel van haar zoon sprak onmiddellijk tot haar ziel. En de twijfel, de verschrik kelijke, doodelijke twgfel was verminderd. En toch, hoeveel bewijzen waren er niet tegen LaurensIn welk een duister nis was die misdaad gehuldWelk een ondoordringbaar geheim. Moeder, zeide Laurens, omdat een ellen deling dus uw hand heeft weten te ont wapenen door mijn naam uit te spreken. houdt ge mij voor schuldigneen. moeder, dat is onmogelijkeen moe der verdedigt haar zoon altijd, zelfs tegen de bewijzenen bij 't eerste vermoe'- den, hebt ge mij toch niet kunnen be schuldigenHoe menigmaal hebt ge mij gezegd, dat uw hart voor mij klopte, zelfs als ge niet wist, dat ik er was. als ge mijn tegenwoordigheid niet ver moedde?Waarom had gij met 't ver nuft, dat God den blinden gegeven heeft, en dat u in 't leven van mij en dat van mijn broeder zoo menigmaal te pas is ge komen, daarvan geen voorgevoel? 't Is waar, Laurens, 't is waar. Welnu, moeder, op- 't oogenblik van den moord, toen uwe vingers den arm van den moordenaar vastgegrepen hiel den, sprak uw hart toen en zeide 't, dat een uwer kinderen bij u was? Neen, neen. Zou uw hart niet sneller geklopt heb ben, wanneer ge 't kantoor binnentre dend er een uwer zoons aangetroffen had?En dien zeen zoudt ge im mers onmiddellijk herkend hebben, toen gij zijn hand vastgegrepen hebt, toen ge zijn stem hoordet, mijn God, moeder, ge zoudt hem herkend hebben aan 't klop pen van zijn hart 't Is waar,'t is waar, mijn Lau rens. En dan moeder, dit is niet alleshoe weinig hij ook gezegd heeft, heeft die man toch mijn naam uitgesproken. Zeer zacht, zeer zachtik kon 't nauwe lijks hooren Dat is voldoende, moeder, dat is vol doende Was 't mijn stem, moeder? Je stem? vroeg zij verrast. Men zou gezegd hebben, dat er plot seling een vermoeden bij haar opgekomen was. Zij scheen zich iets te herinneren, totdat zij plotseling uitriep, terwijl haar gezicht zichtbaar ophelderde Mgn zoon. Moeder. Heb je zooeven niet gezegd, dat de man, die bij je kwam, en je die honderdduizend franc aan wissels bracht, een vreemd accent had? Ja, moederSpreek, spreek. Een Engelsch accent-, niet waar? Ja, moederO, mijn God,... Einde lijk, moeder, eindelijk. Daar dacht ik op dat cogenblik niet niet verzekerd, dat de ongevallen een voudig te wijten waren aan zuivere vlieg- fcuten? Dat wil zeggen, fouten, gemaakt door de bestuurders? aan, ik was te ontroerdEn nu ik er aan denkkomt 't mij eveneens voor, alsof die man, dien ik bij den arm hield, een vreemd accent hadnu her inner ik 't mijnu ben ik er zelfs zeker van. Ja, moeder, gij' vergist u niet, zeide hij verheugd. O, moeder, welk een geluk. Die man is wellicht dezelfde, die bij mrj! geweest is. Alles roept 't mij toe. ik twgfel in 't geheel niet meerHoor je broeder? Nu kunnen wij verder on derzoeken waarom die misdaad v»?arcm die valsche billetten, die mij enteerd hebben, Michel, waardoor jij me vcor een moordenaar gehouden hebt. In zijn koortsachtige opgewondenheid, in zijn vreugde liep Laurens met groote passen op en neer, liet zijn verbeelding vrij spel en trachtte den sluier van 't geheim op te lichten. Zou 't dus Mirador geweest zijn? zeide hij. Neem.... Als de man, die bij mij geweest is en de moordenaar van Jac- tel een en dezelfde persoon is, kan. 't Mirador niet geweest zijn. Die andere is grooter, sterkerEn dan dat accent Dat bedriegt iemand anders gemakkelijk, maar wat men niet kan veranderen, is 't gelaat, waren zijn blauwe oogenMi rador heeft, zoover ik mg herinneren kan, bruine oogen, niet waar Michel? Ja. Terwijl die andere man blauwe oogen hadt Wat ik echter niet begrijp^ vervolgde Michel, is, de reden om je die wissels met mgn handteekening aan te bieden. Dat begrijp ik ook niet, mompelde Lau rens. Waarom? waarom heeft hij van zijn ei gen schriftvaardigheid niet geprofiteerd? waarom heeft hij mij zoeken te ont- eeren? Ik begrijp er niets van, Michel, 't Is een complot, dat wij met één enkelen oogopslag niet begrijpen kunnen. Maar 't is reeds veel, dat wij weten, dat er een comclot bestaat, 't Geheim moet ont sluierd worden, dat is zeker, want aan je gelaat bemerk ik, dat ik alle ver moedens niet bij1 je heb kunnen uitwis- scbenWellicht geloof je niet meer, dat ik aan den moord van Jactel schul dig henMaar al ben ik in jou ocgen geen moordenaar en dief meer, ik blijf toch een falsaris, niet waar Mi chel? De markies wendde zijn oogen af, 't Was waar, hij twijfelde nog. Treurig vervolgde Laurens. De cnmogelijkheid om mij te verdedigen moest je overtuigen, mijn broeder. Ik zweer je, dat ik echter den schuldige entdekken zal en dat ik hem hier bren gen zal, wie 't ook zijn mege. Ik zal Parijs, Frankrijk, de geheele wereld be wegen om mij te helpen. Ik zal er mijn leven desnoods aan opofferen Andere is 't leven voor mij niets meer. En daar Miehei nog steeds zweeg, zeide Laurens plotseling tot zijn moeder: Moeder, gij hebt in mijn hart gelezen. Ja, mijn kind. Bij u was die verschrikkelijke gedachte ook opgekomen? Ja, En nu, moeder, hoewel ik geen bewijzen heb kunnen vinden, wendt de zoon zich cpnieuw tot de moeder en vraagt haar of zij dien last van beschuldigingen van zijn hart nemen wil. De blinde streek langzaam met haar handen over zijn hoofd, over zijn haar en zijn vochtige oogen en zeide bevende: Je moeder, die niets van de wereld, ziet, leest in je hartLaurensje lijdt; Vreeselijk, moeder, antwoordde hij steu nend. Je moeder kan je je fouten uit je jeugd niet vergevenIk wil hier van je verleden niet spreken, LaurensAan die andere misdaden, die diefstal, die moord, die vervalsching, daaraan ben je onschuldig. O, moeder, moeder, wat zijt ge goed,- Je bent onschuldig, ik zie 't, ik zie t. ik zweer 't. Laurens viel op zijn knieën en wend de zich nu tot zijn broeder. En jij, broeder, zeide hij angstig. Michel bleef onbewegelijk staan. Een hevige tweestrijd woelde er in zgn ziel. Hij twijfelde nog altijd. O, Michel, o, mijn broeder, mompelde Laurens, waarom vertrouwt gg hem niet, voor wien uw genegenheid eertijds zooi groot was. O, mijn broeder, denk je, dat ik mijn kinderjaren vergeten heb? Laat je overtuigen, MichelIk kan mij1 niet verdedigen Laat je overtuigen Laat je tenminste ontroeren. Wendt je ccgen niet van mij afJe Laurens, de vriend uit je jeugd, je broeder smeekt 't op zgn knieën. De blinde vouwde langzaam haar han den. Op zachten, ernstigen toon zeide zg Michel, luister hoe zijn hart spreekt. Jij kunt 't slechts hoorenik, gelukkige, zie 't. De markies scheen 't nog oneens te we zen. De bede van Laurens was regel recht tot zijn hart gekomen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1