Tweede Blad 10,4923 Jan Geertzen, 's-BOSCH, P. J, SCHETSELAAR C. BOCMAN, Belastingen J. ELËKAN, J. Lambooy, Serewoutstr. 36, 'i BOSCH DE RECLAME voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. „LEONARDO'. Firma L.J. Veerman Parijsche Modebrieven Boekbespreking Burgerlijke Stand, Sigarenfabriek smaakt als room van ouds bekend Hötel Café Billard Restaurant Uitspanning Ruime Autogarages. Spreekuren 94 te 's-Hertogenbosch. Havenstraat 5, (nabjj het Station.) WINSTGEVEND BEHOORENBE BIJ HET Dat benauwde gevoel Foster's Maag pi II en maakt. Ook in de moderre'fcyouterieen vinden we hoe langer hoe meeFdat streven om een »ensemblec te vormen. De voorjaarsmode is jeugdig. De lentemode is wederom heel jeugdig Allerliefste teere tirtjes worden gedragen zooals roze en heel zacht blauw, en dat niet voor gelegenheidsjaponnen maar juist voor de heel gewone daagsche jurken. Dat vinden we een goed idee want het je jammer om juist die prettige flatteuze kleurtjes te bewaren voor den enkelen keer dat men eens uitgaat. Dikwijls worden effen toiletjes afgezet met gebloemde stof of wei met 'n streepj in dezelfde kleur. Een roze japon wordt b. v, versierd met een band streepsto in drie verschillende tinten r>ze langs den hals eo onder langs den rok. Maar ook de meer gekleede japonnetj maken een jeugdigen indruk. Foulardzijde met kleine witte nopjes wordt er noga eens veel voor gebruikt, een stof die altijd jong staat. Veel garneering is hierbij niet noodig daar deze onder het patroontje toch maar verloren zou gaan. Een smal wit biesje langs hals en mouwen en om de verschillende japondeelen af te zetten. Sprekend, helder rood zien we al even eens dragen, tot toiletjes, van heel een voudig, bijna sportief model verwerkt, met een] [garneering van kleine rood zijden knoopjes. We behoeven u we niet te zeggen dat deze kleur voorbehouden is aan meisjes en heel jonge vrouwen. Ook oudere dames dragen wel eens graag deze mooie maar helaas komen ze er niet op haar voordee ligst in uit. Maar behalve deze teere en vroolijke tin tjes wordt er van 't voorjaar ook heel vee zwart gedragen, 't Is eenmaal zoo'n prettige gemakkelijke kleur die overal bijpast en voor al de Parysche vrouw zoo goed staat. Boven dien kan men aaa een zwart pakje aliyd gemakkelijk een vroolijk toetsje geven door een wit kraagje, een roze zyden vestje of iets dergelijks. By een zwarten rok draagt men b.v. een witte crêpe de chine blouse met zwart gitten knoopen of een witte pull-over met zwarte streepen onder langs den rand Een dergelyk geheel staat altijd fijn en elegant nn is overal op z'n plaats. Tasschen en Sjaals. 't Is heusch een rage tegenwoordig, dat zoeken nBar tot in de kleinste finesses bij elkaar passende toiletonderdeelen, taschjes by schoenen, handschoenen bij taschjes, hoeden by sjaals, hoedgespen bij schoen gespen, zakdoekjes by sjaals en das, enz. enz. Dezen zomer zullen ook taschjes, en sjaals heel veel van hetzelfde materiaal genomen worden, een vlugge gezellige sjaal van dunne wol of zijde die prachtisch is om op tochtjes en uitstapjes mee te nemen. En hierby een gemakkelijke tasch met overslaande klep waarin men boek, hand werkje en tal van andere kleine benoodigd- heden kan meevoeren. Evenals de japonnen zijn de tasschen en sjaals heel veel uit twee verschillende stof fen samengesteld en met veel fantasie ge- Men heeft bij elkaar passende kettingen, armbanden en broches, ofwel een collier met oorhangers, terwijl het nieuwste op dit gebied een stelletje van armbanden, oorhangers en kam is. Soms bestaat dit uit metalen cirkels met diamantjes bezet Een ander maal zagen we een heel mooie kam van doorschijnend kristal met zwart email en kleine diamantjes versierd. Hierbij pasten ook weer armbanden en en oorhangers. Ge ziet, dat de haardos tegenwoordig weer meer versiering krijgt en hoe langer hoe verder weg komt te staan van het gladde, kortgeknipte jon- geDskopje. Heel aardig zijn ook de moderne zigeu nerkettingen, bestaande uit kleurige kralen en steenen, onderling gescheiden door schyfjes van glanzend metaal. Die eigen aardige mengeling van metaalgians, en den rozen schyn van koraal, den zachten gloed van iriseerende ballen, opalen, kristallen, jade, enz. maakt een heel vreemden indruk. Toch staan deze kettingeo, hoe mooi en aanlokkelijk ze er ook uitzien, o.i. alleen goed by de zwarte vrouw met de donker gekleurde huid het type dat het meest met de zigeunervrouw overeenkomt. Nieuw is een sportarmbandje, bestaande uit een dik, zwart zijden koord waaraan een groote koraal- of jadesteen is geregen, met brillanten of onyx omzet. Met een Chineesch hangertje in dezelfde kleur wordt de armband gesloten. WILHELMINE. Twee romans over Het Moderne Huweliksprobleem. BRAKEL'. DE WERKEN EN SLEEUWIJK 's GRAVENMOER. POEDEROIJEN. SPRANG-CAPELLE. ST. J ANSSTRAAT 10—12 TELEF. INTERC. 436. Reclamewagens speciaal tarie.f. Langendijk 187 GORINCHEM HET OUDSTE ADRES. Drietrompetterstraat, HEUSDEN, Heeft voorhanden Alle soorten groenten in blik, Snijboonen, Spercieboonen, Doperwten, Spinazie, Wortelt jes, Andijvie, Asperges, Soep groenten en Appelmoes. Vruchten op sap, Kersen, Abrikozen, Perziken, Ananas, Mirabellen en reine Claudes. VerderZalm, Sardines, Kreeft, Lunchtong, gesneden Ossentong, Makreel in blik, Haring in tomatensaus, Cham pions en Truffels. Ook gedroogd fruit o. a. Pruimendrank, Abrikozen, Appel en Tutti-Frutti. Minzaam aanbevelend Rechtskundig Adviseur ADVIES in alle belasting aangelegenheden, INVULLEN beschrijvingsbiljetten, opma ken van BEZWAARSCHRIF TEN wegens te hoogen aanslag enz. Bill ij k e Conditiën. Rookt bet SERIEMERK De allerfijnste Sumatra Zand- blad Sigaar, of Vorstenlanden Zandblad Sigaar. LEESBOEKEN, STUDIEBOEKEN, TIJDSCHRIFTEN ENZ. worden steeds keurig gecartonneerd of gebonden op de Boekbinderij van de HEUSDEN. IN DIT BLAD IS JYienw^blad als gevolg van slechte spijsvertering, zal spoe dig verdwijnen na ge bruik van Foster's Maag- pillen, het laxeermiddel bij uitnemendheid. Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon ii. De Tantalus-f'iguur uit deze roman is Evert Tideman, die getrouwd is met Tho ra Vogel, dochter van een schatrijk koop man 'in Westerwoud, welk stadje in hocdcU&ak bestaat van. de wereldfirma Vogex Evert en de Vogel's zijn echter van geheel verschillende struktuur, waar door de eerste in de deftige en kon- ventiönele familie meer geduld dan ge liefd word. Knap zakenman als hij is, is de welstand der Vogel's ook weldra de zijne geworden. Evert is geen standvas tige figuur. Zijn Amerikaanse vriend Ro bert Donald tekent hem keurig, als hij zegt Evert is een dromer en een fan tast. Een avonturier van de verbeelding Flirten met vrouwen is een bijna ziekelijke neiging van hem geworden, en dit geeft verwijdering tussen hem en zijn vrcuw en is een gerede aanleiding voor zijn deftige zwagers hem op een af stand te houden. Thora neemt het dan weer voor Evert op heeft geduld met lem want ze weet dat Evert toch van raar en hun drie kinderen houd. Donald, zijn vriend heeft een cynise kijk op het even en de mensen. In Holland gebo ren, is hij na zijn studie naar Amerika gegaan en heeft daar veel levenswijsheid c-pgedaan. Man van de wereld als hij is, kan hij met een ieder omgaan, doch aat zich niet „gaan" als Evert, word niet „de dupe van zijn eigen illusie". Na elkaar in geen jaren gezien te heb- Den, lopen zij elkaar in Parijs tegen het ijf, en beleven daar samen een avon tuur met twee Amerikaansche meisjes, ïetgeen Evert een hevige verliefdheid be zorgt. Doch lang duurt het nooit met hem, want telkens zoekt hij wat anders, zoekt, naar „das Wunderbare"maar viel hij heftig nit. „Houden" is nog al- vind niet. Voor Donald, met zijn echt tijd dat ellendige begrip van bezit Amerikaanse begrippen over huwelijk en het meikeverbezit, d» je ook hcuJ liuwe'ikstrouw, is dat anders dan voor aan een draadje. Die ellendige wet van de Thcra, en de Vogel's. En als Donald fisieke trouw, die de heren van het Oude later bij Evert legeert, dan voeren Do- Testament voor hun persoonlike veilig- nald en Thora samen een gesprek over heid en die van hun nageslacht hebben Evert en het huwelijk. We willen dat ge- uitgevondendie ze op hun vrou- sprek grotendeels citeren, omdat het een wen toepasten en om de drommel no>oit van de belangrikste delen van het boek op zichzelve. Maar die julli vrouwen van is, en vrijwel de tendenz aangeeft die er tegenwoordig als gelijkgerechtigden van van uitgaat: weerskanten eist. „Was macht das Bi- „Thura, ken je dat komediestuk van schen Sexualitat?" zegt Schnitzler zo die Fransmanhoe heet hij ook weer pracht ig Of er geen groter, machtiger ge- Brieux geloof ik, dat „Meikevers"voel tussen twee mensen kan bestaan dan heet? Prachtig simbool heb ik dat altijd dat. En toch is dat de bron van alle hu- gevonden. Symbool van het ouderwetse, j weliksellende, dat, en niets anders is degelike huwelikmeikevers aan een 1 de wortel van alle jaloezie en leugens en draadje. Ze verbeelden zich wonderwatgeknoei, van de slechte humeuren, het van hun vrijheid. Zo nu en dan pro- gesar en geplaag, de afkeer en de haat, beren ze zelfs te vliegen en dan floep en, in goede gevallende resignatie, een ruk aan hun poot en ze zitten weer veilig in de doos met de gaatjes in het deksel." „Me dunkt, jij moet Evert's aard vol- het c.fferhet compromis. We weten toch immers allemaal Thora, dat twee mensen niet in staat zijn om elkaar een heel leven lang to verrukken en te boe- doende kennen om te begrijpen, dat een al jen. Dat bestaat alleen in de roman- te grote vrijheid niet voor hem deu- tiek, waar het wolkeloze geluk begint op gen zou." de dag dat ze elkaar krijgen. En aan „Vrijheid kan nooit te groot zijn," zei dat geboeid zijn, aan die verrukking de Amerikaan apodikties. „Je schijnt één ding te vergeten, Ro- heeft de een nu eenmaal meer behoef te dan de anderWaarom kunnen een bertdat Evert en ik getrouwd zijn".1 paar verstandige, goed gezinde mensen „Daar draait het gehele geval om. Iselkaar dan niet eenvoudig wederzijdse dat een reden om elkaar geen vrijheid te geven? vrijheid geven, loyaal, als goede kame raden? Waarom moet het altijd weer „Dat hangt er van af, van hetgeen je gekneei worden, en bedrog en scènes en onder vrijheid verstaat." „Het recht om jezelf te zijn. Je le ven te leven naar -e aangeboren aard. Je veronderstelde daarnet, dat ik Evert ken Van het kleine randje dat het ene wezen van het andere onder de gunstigste om- stanaigheden benadertheb ik mis schien „eine Ahnung". Evert is een dro mer en een fantast. Een avonturier van de verbeeldingeen eeuwige zoeker naar „das Wunderbare" Als Evert in de trein tegenover een aardig meisje zit, heeft hij! er er binnen de vijf mi nuten in zijn fantazie iets geweldigs mee beleefd. Als hij de volgende week naar Engeland gaat, lieeft hij de voor hem zelf nauweliks erkende hoop, dat hij er de een of andere spannende roman zal doorlevenVerder dan dat gaat zijn ontrouw zelden. Je hebt een vlinder- natuur cf je hebt die niet. Trouw, „de eohtelike" wel te verstaan, is geen kwes tie van wilskracht of van zelfbeheersing maar eenvoudig van aanleg." „Het zijn fraaie teorieên," spotte ze bitter, „en die preek je zeker tegen E- vert ook. Het is wel heel gemakkelik zo, de normaal van de moderne tijd, een aichterteurtje voor slappelingen. „Probeere eens een ogenblik je in te denken, dat er mensen bestaan geen vrijbuiters als ik, maar bezadigde, de- gelik aangelegde mensen die de „schuld" in dit geval niet aan Evert zouden geven maar aan het huwelik dat als instelling niet meer past in on ze tijd, in ons leven, dat in de laat ste twintig jaar meer vemaderd is dan in de vorige twee eeuwen. Er zijn er heus niet weinigen die zo denken, die overtuigd zijn, dat de volstrekte eis van huwelik'se trouw de meest immoreele dwang is die een paar mensen zogenaamt „uit liefde" elkaar op kunnen leggen Las je ooit Keyserling's Ehebuoh? De mceite waard, zelfs voor een yVogel in de stad Wester woud in Holland. Revisie, zou je het kunnen noemen, van al onze inzichten over trouw en huweliksplicht en zelfs over liefde. We moeten die in zichten immers wel herzien, nu er zoo veel omver is gesmeten, dat we vroe ger z,o netjes op rijtjes en in vakjes hadden gezet, nu de verhouding tussen mannen en vrouwen zo totaal anders is geworden, en de schone sekise er niet meer mee tevreden is in twee catego riën te worden verdeeld, de getrouwden, die hun deel krijgen en de oude vrij sters, die gedwee aan de kan blijven zitten, maai- nu ze allemaal fanatiek pr beren zooveel uit het leven te halen, als ze met mogelikheid kunnen krijgen Lieve hemel, jullie, fatsoenlike mevrou wen in je veilige huizen, jullie moet tcch wel begrijpen, dat het niet anders kan, wanneer een man de hele dag in aanraking komt met lieve, jonge, levens lustige meisjes die zijn brieven tikken, hem sokken en sigaretten verkopen en tee voor hem schenken en met hem dansen en tennissen en schaatsenrijden dat een man toch wel van hout en steen zcu mceten zijn wanneer hij nooit voor een ander ogen had dan voor de ene, die toevallig zijn slaapkamer deelt en de moeder van zijn kinderen is." „O, hou op", zei Thora gepeinigd. „Ik weet dat natuurlik bestik weet het wel, dat er mensen zijn, die niet meer aon het huwelik geloven, dat er boe ken geschreven worden om te bewijzen, dat de echtelike trouw tegenwoordig niet meer bestaan kan. Is dat een reden voor een vrouw, die van 'r man houd om er zich bij neer te leggen? Óm ook niet meer te gelooven en alles ever boord te goden wat je je leven lang heilig hebt gehouden? En voor een man om maai' aan elke vlaag en neiging toe te geven, ai weet hij, dat hij kapot maakt wat toch mooi en sterk tussen hen was?" „Houdmaar dat is het juist cm dat woord ea dat begrip draait, het," echtscheidingen en uitdraaien op eentwe- de mislukt huwelik, alleen omdat er ge durende twintig eeuwen in de hoofden van de mensen is gestampt, dat een man en een vrouw, van het ogenblik af, dat ze samen trouwen, nooit meer iets voor een lid van de andere sekse mogen voelen?" De inhoud van het eerste boek hebben we hier vrijwel mee behandeld. In het vol gende zullen we zien hoe Evert, voor zaken in Amerika, daar kennis maakt met Amerikaanse toestanden en gewoon ten. (Wordt vervolgd.) Over de maand Mei. Geboren: Johanna A., d. van E. van der YenJantje d. van H. van Dalen en P. van Hemert,- Cornelis 1L, z. van J. Bok en A. Grandia. Overleden: A. Everts, 83 j., echtg. van M. van Maaren. Over de maand Mei. Geboren: Cornelis A., z. van G. van der Mijden en G. Pruissen; Johannes1 II.. 7,. van D. Koek en J. Bras; Cornelis, z. van P. van der Nat en T. H. Dekker; Joost, z van A. Kant en R. A. van An- delBarend, z. van O. van Andel en W. Schouten; Amerensius, z. van H. Hart man en P. Kant; Heimen A., z. van A. den Dekker en E. K. Brienen; Pieter, z. van L. M. voor den Dag en A. C. 2 wart. Overleden: A. Versteeg 3 dagenK. Middelkoop. 74 j„ weduwe van B. Dekker; T. Sterkenburg 34 j. Geboren: Piet A., z. van H. van dei Dussen en N. O. Rutters; Cornelia T., d. van G. Lokerse en A. van Straten; Cor nelis C., z. van H. O. Kanters en G, J. Blek. Levenloos aangegeven kind van J. Blok en M. Rosenbrand. Overleden: G. C. van Gooi 40 j. Geboren: Hendrika, d. v. M. Verheij en M. K. SmitsMarcelus-, z1. van M. van der Velden en J. van Heemskerk; Maria, d, van J. van de Laar en G. O. Loef. Getrouwd: A. van de Wetering, 29 j., .met A. Hak, 25 j.D. van Horssen, 39 j., met P. H. van Heemskerk, 23 j.. Over de maand Mei. Ge boxen: Johannes H., z. van A. L. Emmers en A. Hazeveld; Janneke. d. van B. P. Timmermans en H. P. v Dongen; Cornelis N., z. van J. Klien- locg en G. W. Verhagen; Johannes G., z. van A. Zwart en J. M. Laros; Maria, d. van W. Treffers en E. <Qnirijns Hen drik us, z. van G. P. de Rooy en G. J. de Rcoy. Getrouwd: J. van Zeist, 25 j. met A. de Rooy, 22 j.G. Verhagen, 25 j., metj P. v. d. Broek, 27 j.M. de Rooy, 26 j., met J. Paans, 23 j.O. v. Tilborgh, 26 j., met A. Burghout, 22 j.M. Bceser, 25 j., met J. Faro, 25 j.P. J. v. Til borgh, 23 j. met J. T. MantLemakers, 18 j.J. Ie Sage, 21 j., met' H. W. v. Beek, 22 j. Overleden: H. Verhagen,, 77 j., we duwe v. M. Werther; J. v. Zeist, 71 j. echtgenocte v. B. v. d. Linden; J. M Ravels, 75 j. echtgenocte v. 'J. A. Dek- cers; J. Geenen, 75 .j eehfigenoote v. I. J. A. Chrr Wittebol. k BEZOEKT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5