Tweede Blad Ho. ti)27 Wuensflas 26 Juni STEMT OP 3 JULI a.s. op no. i van de lijst Mr. H. J. KNOTTENBELT, Lid der 2e Kamer. ONTSLAG Secretaris-Ontvanger Wijk en Aalburg. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Dun - Uitvallend Haar VAN DEN VRIJHEIDSBOND, DE LIBERALE STAATSPARTIJ. Parlementair Overzicht. Rechtzaken STEMT DUS OP üo. I VAM LIJST 31. -<• BEHOORENDE BIJ HET U» haar houdt op uit te vallen en wordt dikker en voller, indien gij des morgens slechts een weinig Parol goed in de hoofdhuid wrijft en overigens stevig door de haren uitstrijkt. POLITICUS. Staat alles tegen? Gebrek aan eetlust Verstopping ZALTBOMMEL. Vergadering Gecombineerd College Polderdistrict Bommelerwaard boven den Meidijk op 48 Jnoi. Voorzitter Heemraad W. de Gaay, die bij de opening mededeelt, dat de Dykgraaf H. C. de Jongh wegens ongesteldheid de vergadering niet kan by- woiieo. Spr. wensebt als tolk der verga dering, dat de heer De Jongh spoedig weer zijn plaats zal kannen innemen (applaus). De notalen der vorige vergadering wor den onveranderd goedgekeard, terwyl als voorstemmiDgsnammer wordt getrokken no. 11, zoodat de omvraag begint by den heer Van Duynen. Naar aanleiding van het voorgelezen® in de notulen, deelt de Voorzitter mede, dat de wielkwestie met de familie Monhemias nog niet tot beslissing is gekomen. De in vorige vergadering behandelde ge- erfdendagsbeslaiten zyn thans met goed keuring van Ged. Staten teruggekomen. Ingekomen zijn de navolgende geërfden- dagsbeslaiten Driel betreflende onderhoud van een weg en het bepalen van salaris wegwerker op voor 24 weken f 14, voor 28 weken op f 7. Well met verzoek om toekenning van het recht voor heffing van haven- en kadegelden. Z-dt bom roei verleenen gratificatie gemeentepolitie f 20, rijksveld wachter f 10. Zuilichem gratificatie van f10 aan den polder bode J Kanselaar, idem om aan J. Kanselaar aldaar op een perceel grond aan de Hamsteeg recht van opstal te verleenen. Velddriel subsidie geitenfok- vereeniging van f 25. Zuilichem toelage aan. A. v. Veen van f100 voor stieren- houderij. Nederheraert uitkeering van f 5 per H.A. aan eigenaars van alle landeryen in dezen polder, idem voor extra uitkeering van f 2 per week by het weduwenpensioen aan G. de Pat. Zaltbommel tot onder- handsche verhuring van vischwater aan C. \an Horssen, n.l. »de Kik te Hurwenen voor 6 jaren f 20 per jaar. Kerkdriel om aan wed. F. Manders de bovenverdie ping van het polderhuis te verhuren onder zekere voorwaarden, Gameren om terrein te verhuren aan de IJsclub Joviaal. Zalt bommel af- en overschrijving van f 50, uit gaven uit onvoorzien van f30. Kerkwijk uit onvoorzien f30. Delwijnen idem f60. De geloofsbrieven der nieuw benoemde hoofdgeërfden worden in handen gesteld eener commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren H. L. Philips, H. Kleber en Joh. de Jongh. Na onderzoek rapporteert de commissie, by monde van den heer Philips, dat de geloofsbrieven in volmaakte orde zyn bevonden, en zij adviseert tot toe lating, hetgeen wordt besloten. De rekeningen der polders Rossum, Ga meren en Brucbem, thans opnieuw ingeko men en onderzocht, zijn thans door de be treffende commissie in orde bevonden. Eveneens de begrootingen der diverse polders met een enkele aanmerking betref fende die van Aalst. Een staat van eigendommen der polders wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt, waarna sluiting. Uitspraken. Keuringsverord. Heusden M. J. S., Heusden, appél Kgt. Heusden, vonnis be vestigd. Overtr. Pensioenwet: A. Z. S., Almkerk^ appèl Kgt. Heusden, vonnis vernietigd, vtg. Woensdag werd, zooals wij reeds meldden, deze zaak voor den Raad van State behandeld. Een vijftal, meest alle schoolzaken, gingen vooraf en namen zooveel tijd in beslag, dat van kwart voor één tot kwart voor twee werd gepauzeerd. Direct na de heropening der zitting kwam het geval Wijk aan de orde en kreeg Mr. H. P. Marchant gelegenheid het standpunt van de gemeente uiteen te zetten en te verdedigen. Pleiter begon met te zeggen, dat deze zaak eenigszins inge wikkeld lijkt, vele stukken zijn er over aanwezig. De Gemeen te Wijk wordt electrisch verlicht en heeft daarvoor een be drijf, dat door het provinciale bedrijf wordt beheerd. Voor den aanleg van het bedrijf is een leening gesloten bij de Rijksverzekeringbank. Rente en aflossing worden feitelijk door de gemeente betaald, doch nu en dan werden ook door de PNEM. als gemachtigde van de gemeente Wijk, betalingen gedaan. De kwestie loopt hier nu over de rente en aflos sing over het 2de halfjaar 1923, die door de PNEM recht streeks zijn betaald. Als men deze betaling administratief in orde wil maken, moet men het beschouwen, dat het provin ciaal bedrijf een bedrag van f 1983,75 aan de gemeente Wijk betaalt, die het dus eerst als ontvangst boekt en daarna, als uitgaaf aan de Rijksverzekeringbank. Hieruit is nu de ge heele moeilijkheid ontstaan, omdat is gebleken, dat het be drag wel in uitgaaf doch niet als ontvangst is geboekt, wat nader is gebleken door een onderzoek van het Verificatie bureau van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. In een nota van Ged. Staten van 15 Febr. 1928 werd aan het gemeentebstuur van Wijk gemeld, dat een bedrag van f 1933,75 niet in de gemeentekas zou zijn gevloeid, iets wat bleek bij onderzoek der gemeentebegrooting 1928. Nadat dit bericht door het gemeentebest. was ontvangen, kreeg het per 21 Maart van Ged. St. zonder eenige nadere motiveering bericht, dat de boeking op de juiste wijze was geschied. Ged. Staten kwamen met dit schrijven dus terug op hun schrijven van I 15 Febr. Toen hebben B. en W. hierin niet berust en moest er een accountantsonderzoek plaats hebben, dat op uitdruk kelijk verzoek van den Secretaris is beperkt tot het bedrag van f 1983,75. Over dit onderzoek werd door mijnheer Meijer, Directeur van het Verificatiebureau een rapport samenge steld, wat aanleiding gaf dat B. en W. en de raad van oor deel waren, om de schorsing die op 13 Juni was ingegaan, 13 Juli met een maand en 13 Augustus met 3 maanden was verlengd, te veranderen in ontslag, welk raadsbesluit door Ged. Staten niet werd goedgekeurd, vandaar dit beroep. De vraag, die nu naar pl. meening, allereerst moet worden gesteld is deze, of het rapport van het Verificatiebureau ge grond is. In 1923 zijn dingen gebeurd, die bij het Provin ciaal Bestuur van Noordbrabant bekend zijn, bij hun be sluit hadden zij met deze dingen rekening behooren te hoof den. De gemeente Wijk kreeg toen, door den Minister uit de Oorlogswinstbelasting f 8000 toegezegd, doch de Mi nister hield daarvan in, op grond dat het rijk te goed had f 2500 voor distributie en f 1500 voor militiegelden. Deze me- dedeeling kwam in den gemeenteraad, en de leden waren daarover zeer verbaasd. Men slaagde er in f 2500 terecht te brengen van distributiegelden, doch voor de f 1500 aan militiegelden kon de Gemeente-ontvanger er niet in slagen. Het gevolg is geweest dat deze ze uit zijn eigen middelen heeft bijbetaald. Het provinciaal bestuur was dus op de hoogte met het feit, dat de eerlijkheid van den Gem.-Ontv. wel wat te wenschen overlaat, eene eerlijkheid, waarvan nu zoo hoog wordt opgegeven. Door het provinciaal bestuur is in 1925 een kasopneming gedaan, in het proces-verbaal hiervan wordt opgemerkt, dat het beheer van den Secretaris-Ontvanger veel te wenschett overliet. Den 17en October 1925 bij een nieuwe kasopneming wordt het gevoelen van het provinciaal bestuur uitvoeriger vermeld en wordt gezegd dat een groot bedrag niet was ge boekt, wat vooral zijn oorzaak vond in het feit dat de Secr.- Ontv. niets begrijpt van de Rekening-Courant van de Bank' van Ned. Gem., niet het minste begrip heeft van debiteeren en crediteeren. De Ontv. verklaarde toen, dat hij meende zijn. eigen contanten uit de gemeentekas genomen te hebben. Er blijkt dus, dat het geldelijk beheer der gemeente door hem niet gevoerd werd, zooals het gevoerd behoord te worden 1 en dat waren opmerkingen van vroeger, die aanleiding gaven; Nieuwsblad De Eerste Kamer aorgrt voor afwis seling De vereenvoudiging van dou- arte-formaliteiten voor de Rijnvaart De Curacaosche kwestie Ver- 1 dragst onderhandelingen. De Eerste Kamer zorgde voor de noo- dige afwisseling en wat leven in de brou werij. Eerst met het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 28 April vo rig jaar te Berlijn gesloten verdrag met slctprotocc'l tusschen Nederland en Duitschland over samenvoeging van de douane-behandeling aan de grens in het scheepvaartverkeer op den Rijn, welke sa menvoeging dan zou geregeld wordt, dat de opvaart te Emmerik en de afvaart te Lobith door de beide douane-diensten wordt behandeld. Er waren eenige bezwa ren. Meneer Hermans (s.d.) zei dat de Rijnschippers er niet mee ingenomen wa ren en natuurlijk werden er menschen in Lobith gedupeerd. Meneer Arntz' (r.k.) en meneer Smeenge (lib.) waren er ook te gen en de laatste nam het eveneeus voor Lobith op. Toiirwens, zelfs de voor standers hadden niettemin een open oog voor de belangen van Lobith, weshalve meneer v. d. Bergh (lib.) een motie in diende, waarbij de regeering uitgenoodigd wordt de onverstoorbare voortzetting van het bedrijf der neringdoenden te Lobith en omgeving, ook na de inwerkingtreding van het verdrag met de haar ten dienste staande middelen te bevorderen. Meneer v. d. Lande (r.k.) wilde de winkeliers zelfs schadevergoeding geven. Nu, al was de motie erg vaag en zal het de regeering niet veel moeite kosten, om ze voor ken nisgeving aan te nemen, ais ze dat zou willen, de minister was toch zoo goed gezind, om steun niet bepaald af te wij zen. Dcch die za,l alleen dan verleend worden, a,ls blijkt dat inderdaad buiten gewone schade op groote schaal geleden wordt, en hierop legde minister de Geer den nadruk zonder dat er een antecedent geschapen wordt. De motie achtte hij daarom onschuldig en onscha delijk. Zoo dacht de Kamer er blijkbaar cok over, die haar aannam met 31 tegen 8 stemmen, en vervolgens het verdrag aanvaardde met 34 tegen 5 stemmen. De wensch van meneer de Geer, dat dit verdrag er dus z.h.s. door zou gaan, ging niet in vervulling. Z.H.S. werd wel aangenomen de wijziging van eenige wet telijke bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd, en ook de wijziging van de wet van 1912 tot regeling van het armbestuur. %waar. Vond het ten slotte tamelijk over- r odig, om zoo vlak voer de verkiezin gen te gaan interpelleeren, vooral als het antwoord op de gedane schriftelijke vragen nog niet bekend was. Maar hij gaf toe, het was des heeren Colijns recht, aan deze „zielsbehoefte" te voldoen. Me neer de Vos van Steenwijk (c.h.) viel meneer Colijn bij, en eindelijk werd de interpellatie dan t oegestaan. Al betwij - feldc- men, of die veel nieuws zon op leveren. Want had de minister van Ko loniën niet verschillende uitvoerige ant woorden gegeven op diverse vragen en zelfs het heele telegrafische rapport van gouverneur Fruytier gepubliceerd? En di verse maatregelen toegezegd? En kwam niet even later het antwoord op heeren Colijns schriftelijke vragen? Dan was er de interpellatie-Colijn over de gebeurtenissen op Curasao. Er waren al vragen door hem gedaan, maar boven dien wilde de oud-premier nog interpel leeren. Meneer Mendels (s.d.) had be- En de Tweede Kamer werd verblijd met het Witboek bevattende de stukken, die tusschen Nederland en België gewis seld zijn sedert de verwerping door de Eerste Kamer in 1927 van het Neder- landsch-Belgïsch verdrag van 3 April 1925. De heeren konden zich aan de hand hiervan nog eens een duidelijke voor- stelling maken van den stand van za ken. De twee problemen waar het voor namelijk om gaat zijn de Rijn en de Schelde-kwestie. In zake de Schelde blijkt nu uit de stukken, dat Nederland zich bereid verklaard heeft aan België alle garanties voor de bevaarbaarheid der riviert e (geven die overeen te brengén zijn met de beveiliging van het aanlig gend Nederlandsch gebied tegen over strooming. Dat aan het edert een eeuw in de tractaten neergelegde principe van vrije scheepvaart niet geraakt wordt, acht de regeering vanzelfsprekend. Zoodat men hoopt, dat dit dementi nu afdoend zal blijken ten opzichte van de lasterlijke bewering, alsof Nederland hinderpalen in den weg zou leggen aan de vrijheid en ontwikkeling van de Antwerpse he zee vaart. Wat de Rijnkwestie aangaat, schijnt de eenige belemmering voor een herzie ning der verdragen van 1839 gevormd te worden door den Belgischen eisch van een nieuw kanaal van Antwerpen naar den Rijn over Nederlandsch gebied, het geen door Nederland beschouwd wordt als het scheppen van een nieuwen kunst- matigen Rijnmand te Antwerpen, en ver lenging van de Antwerpsche dokken op Nederlandsch gebied. En daarvan wordt verlies voor Rotterdam gevreesd, door af tapping aldus van liet Rijnverkeer. Ne derland acht zich niet gehouden dien Belgischen eisch in te willigen en is bereid die rechtsvraag, evenals andere rechtsvragen, als België ten minste op zijn stuk zou blijven staan, aan het Per manente Hof van Internationale Justitie in den Haag te onderwerpen. Wat even wel weer niet wil zeggen, dat Nederland zich verzet tegen verbetering van de be staande verbinding tusschen Antwerpen en den Rijn door de natuurlijke water wegen. De Nederlandsche Regeering ver klaarde zich uitdrukkelijk bereid aan een zcodanige verbetering dier waterwegen mede te werken, dat zij geheel beantwoor den aan de eischen van de moderne scheepvaart. En daarmee zou dan daar Nederland op liberale wijze aan zijn in ternationale verplichtingen zijn voldaan. Niettemin, de heer Colijn hield een lang betoog, waarvoor uitbundig veel be langstelling was. Hij reconstrueerde het gebeurde en deed allerlei vragen aan den minister, die feitelijk niets nieuws wist te vertellen. Alleen, dat hij, net- ais meneer Colijn, een oorlogsschip in de Curacaosche wateren wilde hebben. Waarcp meneer Colijn verklaarde, van wege de soberheid der inlichtingen, geen uitspraak van de Kamer te willen uit lekken. Maar hij drong er op aan bij de regeering, een scherp onderzoek naar le hotiding fier autoriteiten op Curasao te laten instellen. En mocht over die hou ding een klacht bestaan, dan moesten daaruit de onverbiddelijke konsekwenties getrokken worden. Openbare vergadering van den raad der gemeente AMMERZODEN, op Vrijdag 21 Juni nam. drie uur. Onder ingekomen stukken bevindt zich o.a, een dankbetuiging van den Voorzitter voor de van den raad. ontvangen schrif telijke gelukwenschen bij gelegenheid van zijn huwelijk. Verder een verslag van de woningbouwcommissie, van den keurings dienst van waren en vervolgens een schrij ven van Ged. Staten, houdende, inzake de pensioengrondslag van Land- en Tuin- bcuwonderwijzers, van den raad een ver klaring te verkrijgen, als zijnde door het hoofd der school J. H. Tegelaars deze in een betrekking te zijn vervuld, met welke verklaring de raad accoord gaat. Wijziging politieverordening. Inzake der in de vorige vergadering be handelde wijziging van de politieverorde ning, cpzichtens het sluitingsuur van ca fe's en andere voor het publiek toegan kelijke inrichtingen, waaraan Ged. Sta ten teeds haar goedkeuring hebben ge hecht, doch waarin nog. enkele wijzigin gen moesten worden aangebracht, wordt besloten hiermede accoord te gaan, zoo- dat naast de café's, ook andere voor het publiek toegankelijke inrichtingen waar eetwaren enz. worden verkocht, voortaan optijd zullen moeten sluiten. Het lid Baselaar stelt voor, den raads leden een afschrift dezer verordening te verstrekken, wat door den Voorzitter wordt toegezegd, doch eerst nadat Ged. Staten hare volledige goedkeuring hier aan hebben gegeven. Verder wordt goedgekeurd de rekening van de gezondheidscommissie, welke sluit met een batig slot van f 458.46i/2. Schooltoezicht. Vanwege het uittreden uit deze com missie van den heer F. J. van Hemert, wordt uit de opgemaakte voordracht Jac. van Doornmalen en J. Goesten, de heer Jac. van Doornmalen met 4 stemmen gekozen verklaard. Opi voorstel van B. en W. wordt de begrooting 1928 gewijzigd, zulks in ver band met enkele te laag geraamde pos ten. Contract P.G.E.M. De Voorzitter bespreekt uitvoerig het bestaande contract met -de- P.G.E.M., in zake de straatverlichting het stroomver bruik over 1928, de kosten voor defecte lampen, afschrijving enz. enz. Verder zegt hij, is het bestaande con tract, zoo samengesteld, dat bij een even- tueele verhooging van de stroomprijs voor particulieren, dit ook voor de gemeente zou pelden, evenzoo omlaag. Het nieuw voorgestelde contract wil echter een vasten prijs van 6 cent per K.W.U. en daar wij in het verleden zeer zuinig zijn geweest in het stroomver- verbruik, zou dit als vanzelf aanleiding kunnen zijn om wat royaler te gaan wor den. Voordeel, zegt spreker, is er weliswaar voor de gemeente niet veel aan verbonden, doch met het nieuwe tarief zou men met dezelfde kosten wat ruimer stroom kun nen verbruiken. Weth. Van Run bespreekt de afschrij ving, die z.i. toch ook telken jare zou moeten verminderen, ook kan hij niet inzien dat het den opzet van de maat schappij zoude zijn, om op de eerste plaats de gemeente te bevoordeelen. Het lid van Wordragen informeert naar de afschrijvingen, of deze van blijvenden aard zijn. De Voorzitter zegt, dat deze van blij- venden aard zijn, en bespreekt dan ver der de kosten voor de maatschappij voor het onderhouden van het net. Het lid Baselaar zou er voor zijn, in dien bij een eventueele stroomprijsverla- ging voor particulieren, dit ook in het nieuwe contract voor de gemeente zou gelden, en dit schriftelijk zou worden be vestigd. Na enkele discussies, wordt met alge- meene stemmen aan B. en W. machti ging verleend deze nieuwe overeenkomst met de P.G.E.M. verder te verwezenlijken. Slechte spijsvertering en aile voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpil- Un, die uw geheele or" ganlsme verkwikken. Roster's Maagpillen Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. Brandputten. De Voorzitter zegt: wij hebben thans een mooie motorspuit, en al verschillende btrandputten, en toch zijn er nog een paar plaatsen in de gemeente die hem bevreesd maken, als plotseling de brand klok zou luiden. Er is n.l. nog gebrek aan twee brandputten, een in de Haarstraat en een in de Kom van Welseind. Men zou hiertegen kunnen aanvoeren, in Welseind liggen nog al slooten, doch die moeten telkens opgegraven worden, wat ook heel veel kost, en dan is dit nog slechts voor zeer korten tijd, en ver ondersteld, dat op een gegeven moment brand zou uitbreken, en men zou met de metorspuit aanwezig zijn, doch bij gebrek aan water een heele buurt moeten la ten afbranden. Bovendien is de finanei- eelen toestand van de gemeente nu niet zoo slecht, dat wij ons de uitgaven van deze twee nieuwe putten niet zouden mo gen veroorloven. liet lid van Wordragen kan Welseind niet zoo beoordeelen, maar in de Haar straat vindt hij een put hard nocdig, dit is hem trouwens gebleken, bij' een onlangs gehouden demonstratie. Het lid Baselaar: Is in Well de freek niet t e bereiken Het lid van HeeschHet water is hier vaak zeer laag, en bovendien zoover van den dijk verwijderd dat het al zeer moei lijk te bereiken is. Hierna wordt aan B. en W. machtiging verleend om met de betrokken firma, in onderhandeling te treden, en in een vol gende vergadering de financieele regeling hieromtrent te treffen. Verder wordt het adres van den Alg. Bond van Politiepersoneel, om subsidie enz. enz. voor kennisgeving aangenomen. Rondvraag Het lid Van Heesch vraagt of de brand putten weer eens worden doorgepompt, wa,t door den Voorzitter bevestigend wordt beantwoord. Weth. Ivens bespreekt de nog aan te brengen afrastering, achter het gemeen tehuis. De Voorzitter licht dit nader toe, en zal verder met de heer Van Run, die hierin ook de helft zal bijdragen wel tot overeenstemming kunnen komen. De Voorzitter sluit hierna, de vergade ring. Huisgezin, BOSSCHE RECHTBANK.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5