VEEHOUDERS De ooede gezondheid van Uw vee is Uw eisen Delano. DROGISTERIJ F\ COOPS Dil nummer bestaat uit 3 bladen. OP AFBETALING Jf.V. 5. p. üantchnyzcn Co s Bank geheele of gedeeltelijke meubileering, Agentschap van de R.V. Amsterdamsche Bank, Amsterdam. GORINCHEM Het Gorinchemsche Proeftuinbedrijf. Dortholine Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. iïïo. 4928 Vrijdag 28 Juni 1929. Binnenland 4 4 4 4 4 4 Limonadesiropen Vruchten op sap Rupsenplaag. Plaatselijk Nieuws ^nd van altenA Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525 Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gebruikt daarom steeds onze Droespoeder per pak 0.75 Zogpoeder per pak 0 75 Kippenpoeder per pak O 75 Navuilpoeder p. dubbel p. 0.75 Kwalsterpoeder per pak O 75 Spenenzalf per groote bus 1.00 m CITROEN, FRAMBOZEN en SINAASAPPEL in heele en halve flacons. 4 MEIKERSEN, PEREN, PERZIKEN, A 2 ABRIKOZEN en ANNANAS. 4 A. I) A a IJ f s, t Botermarkt 88 heusden. verkoopt gevestigde vertrouwde zaak te 's Hertogenbosch, in wekelijksche of maandelijksche termijnen, zonder eenige extra verhooging op den verkoopprijs. Levering op garantie. HEERENCOSTÜÜMS EN REGEN JASSEN vanaf 11.50 per week, zonder eenige verhooging in prijs. Billijke prijzen en conditiën. Stipte geheimhouding verzekerd. Brieven onder No. 14 Burean van dit Blad. OPENING CONGRES. Z. K. H. de Pi ins zal Maandag 8 Juli des nam, te 4 uur de opening bijwonen van het Internationale Congres van Kamers *an Koophandel, dat te Amsterdam zal ge houden worden. ONTVREEMD. Door het forceeren van een branddeur hebben onbekenden zich toegang verschaft tot een perceel aan de Admiralengracht te Amsterdam. Ontvreemd zyn een bedrag van 437, 20 vorken en lepels en een gouden schakelarmband. VERKIEZ!NGEh7°~ Het aantal kiesgerechtigden, dat op 3 Juli aan de stemming voor de Tweede Kamer zal kunnen deelnemen bedraagt 3 828,503. In 1925 was dit aantal 3,561,950. o— ONGELUK. De schipper W. de Koning uit Bruinisse, die op het mossel vaartuig xB^uinisse 8«, varende in de Gouwe te Gouda, door een vallenden mast werd getroffen, is aan de ge olgen overleden, Hy laat een vrouw en een kind achter. o— MOTORONGELUK. De Duitsche motorryder l, M. uit Duis burg is onder Beuningen op een kruispunt van wegen met groote vaart tegen de stoom tram gereden. De motor werd in de sloot gesmakt. De beryder was op slag dood. Zekere V. uit Nymegen, die op de duo zat, werd licht gewond. KINDERWAGEN AANGEREDEN. Op de Koninginnelaan te Den Bosch wandelde een dame, een kinderwagentje voortduwend. Op een gegeven moment na derde een motorryder, die voldoende signalen gaf, doeh door de dame niet werd opgemerkt. Een botsing was onvermijdelijk en het on gelukkig gevolg was, dat het wagentje werd gegrepen en het daarin zittende kind tegen de straat werd gesmakt. Met een ernstige hoofdwonde werd de kleine eerst by een dokter binnengedragen en daarna naar het Gasthuis vervoerd. De toestand van de kleine is zeer zorgelijk. INBRAKEN. Door inklimming hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot een fabriek aan den Adm. de Ruy'erweg te Amsterdam. Verschillende laden van eenige schrijfbu- reaux zyn met een beitel geopend. De brandkast is met de aanwezige sleutels ge opend, Daaruit zyn ontvreemd een bedrag groot f 652,28, een ijzeren kistje met een onbekend aantal postzegels en 40 sigaren. o— DE MILITIE LICHTING 1930. Het ^Staatsblad* bevat een Koninklijk Besluit, waarbij bepaald wordt, dat van de voor inlijving aangewezen personen der lichting 1930 tot gewoon dienstplichtige 24 563 bestemd worden. Van de 24 563 tot gewoon dienstplichtige bestemde ingeschrevenen worden 1106 bestemd voor de zeemacht. o— OP HEETERDAAD BETRAPT. Zondagmorgen tijdens de godsdienst oefening is te Caberg by Maastricht in de pastorie op heeterdaad betrapt M. C. V. wonende te Meerssen, die door inklimming in de pastorie was gekomen en het daar aanwezige offergeld reeds in zyn zak had. m is te Maastticht opgesloten. —o VERDRONKEN. Te Hillegom is het 6-jarig doehtertjs van den Heer R. Kreeft, in de haven ge vallen en verdronken. Na een uur is het lijkje opgehaald. Te Rietveld onder de gemeeDte Woerden is het 4 jarig zoontje van den Heer Klein, te water geraakt en verdronken. OJ i ERNSTIGE BOTSING. Te Den Haag op den hoek van den ScheveniDgscheweg en Laan Copes van Cattenburcb, reed de 18 jarige A., wonende aan den Leidsche straatweg, op zyn motor tegen een vrachtauto. De jongen, die vermoedelijk met te groote snelheid heeft gereden, werd in bewusteloozen toestand naar Bronovo ge bracht, waar bleek dat hy een zware telep. no. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotibgan. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA hersenschudding had bekomen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. o INBREKER GESNAPT. Twee jachtopzieners te Eemnes werden door een postbode er op opmerkzaam ge maakt, dat een inbreker bezig was in de leegstaande villa van den heer Jansen aan den Heideweg een ruit uit te snyden. Het gelokte hun ongezien naar de woning te sluipen. Toen zij deze binnentraden be merkte de inbreker onraad en verstopte hij zich in een kast op de bovenverdieping, waar hy na eenig zoeken werd gevonden. Het was zekere H., twee maanden ge leden uit Veenhuizen ontslagen. Hy is aan de politie te Laren overge leverd. Het goedkoopste en beste middel ter verdelging van Meeldauw, Luizen, Rupsen, enz. is slechts fl.per Liter, te ver dunnen met 20 Liter water. DROGISTERIJ A. VBRSGHUÜR-BAERT Wittebroodstraat W 52 Heusden M9 GEDOOD. De 21-jarige De Jong, die bezig was met sloopingswerk aan het gebouw van het voormalig Meteorologisch Instituut te Vlis singen is door een omvallenden schoersteen getroffen en op slag gedood. OVERLEDEN. De 68 jarige stuurman F. A. Maas uit Amsterdam, die 10 Juni bezig was met het verven van de buitenzijden van een stoomboot van de Maatschappij »De Volharding* en toen te Aalsmeer tusschen deze boot en een ducdalf bekneld is geraakt, is in het St. Elisabeth gasthuis te Leiden aan de bekomen verwondingen overleden, DOOR EEN GEWEERSCHOT GEDOOD. Te Bree bij Budel is een ernstig onge luk gebeurd, onder geheimzinnige omstan digheden. Toen het 3£ jarig kind van den heer M. G. voor de deur der ouderlijke woning aan het spelen was, klonk plotse ling een schot, waarop het kind dood ineenzakte. De politie heeft nog niet kunnen uitmaken, waar het schot vandaan kwam en wie het heeft gelost. Het onderzoek wordt yverig voortgezet. O DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. De Hooge Raad wees arrest inzake het cassatie-beroep van C. de Smale Amster dam, thans gedetineerd te Leeuwarden, die wegens meineed in hooger beroep door het Gerechtshof te Arnhem was veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, welke meineed was afgelegd gedurende de behandeling van de Culemborgsehe moordzaak ten nadeele der verdachten Vroege en Sweerts. De Hooge Raad vernietigde het arrest van het Arnhemsche Hof en verwees de zaak naar het Gerechtshof te Den Bosch om op het bestaande hooger beroep te worden berecht en afgedaan. DOOR AUTO GEGREPEN. In de Hoofdstraat te Apeldoorn is een ernstig verkeersongeval gebeurd. Op het trottoir dier straat liepen eenige school jongens te spelen en te stoeien, toen plotse ling de 8-jarige L. C. zich in vrij snelle vaart, en alleen het oog houdende op zyQ makkers, zich op den ryweg begaf, waar juist een auto, bestuurd door den heer D. passeerde. Het kind geraakte onder de auto, die bijna onmiddellyk tot staan werd gebracht. Ernstig gewond werd de knaap, het zoontje, van een ambtenaar van het Remontedepot, by dr. H. binnengedragen en vandaar per ziekenauto naar het zieken huis overgebracht, waar het by aankomst reeds bleek overleden. De chaufleur treft geen schuld. RACE-AUTO VERONGELUKT. Een doode en twee gewonden. Op den Haarlemmerweg, by Halfweg,'is een ernstig outo-ongeluk gebeurd. In de verongelukte race-auto zaten twee Italianen en de heer S., importeur van auto's uit Soestdjjk. Een der Italianen zat aan het stuur. Hy wilde in snelie vaart naar schatting ruim 100 K.M. een voor hem rydende anto passeeren, maar moest, doordat een wagen uit tegenover gestelde richting kwam aanrijden, zyn vaart minderen. Door deze manoeuvre raakte hij het achterwiel van de voor hem rydends auto dat er afgeslingerd werd. De auto met de Italianen reed eerst tegen eenige boompjes en sloeg daarna over den kop, om vervolgens in brand te geraken. De Italiaan, die aan het stuur zat, werd ernstig gewond, terwijl de andere Italiaan zulke ernstige verwondingen opliep, dat hij na .aankomst in de Tesselschadeziekenhuis overleed. De heer S., die eveneens gewond werd is met den Italiaan ter verpleging ia het Tesselschadeziekenhuis opgenomen. De auto werd geheel vernield. De aangereden auto werd minder be schadigd en geen der inzittenden had letsel bekomen. Toen de gewonden waren weggebracht en de brand was gebluscbt, was er ge legenheid de vernielde auto te bekyken. Eigenlijk was er geen auto meer. Er waren wat stokken half verkoold hout, wat ver bogen aluminium. De wielen en de reserve banden lagen een eind verder, andere onderdeelen waren naar alle kanten weg gevlogen. Het geheel was een wrak, niets meer. Als er geen ooggetuigen waren geweest, die iets over de geraamde snelheid konden vertellen, dan zou de toestand, waar in het overschot van het lichte race-wagentje ver keerde, al voldoende duidelijk hebben ge maakt, dat met enorme vaart was gereden. STAKING. Bij de N.V. Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam is een staking van nageljongens uitgebroken. Zij beweren dat de Duitsche arbeiders, die onlang3 op de fabriek zijn gekomen en waaronder ook nageljongens zijn, hooger loon ontvangen dan de Hollanders en eischten nu een loons- verhooging van 3 a 5 ets. Tweemaal Rebben zij daarover met de directie ge sproken maar hun eisch werd afgewezen, zoodat zij het werk hebben neergelegd. De staking omvat 120 jongens. bahlmann gorinchem HET ADRES VOOR Prima Veeren- en Kapokken Bedden Scherp concurreerende prijzen. Aanstaande Zondagmorgen, zal om 10 uur vm. voor de Evang. Luthersche Gemeente te Heusden optreden Ds. h. j. Toxopeus. NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena,deLangstraat eiide Bommelerwaard In Je maand December 1928 werd te Gorinchem opgericht de vereeniging „Cen traal Proeftuin-bedrijf voor Gorinchem en omstreken". De oprichting van deze ver eeniging, welke ziich ten doel stelt het aanleggen en exploiteeren van een proef tuin met demonstratief bedrijf, geschied de na gepleegd overleg met vertegenwoor digers va.n gemeenten, liggende in den Alblasserwaard, de Vrjfheêrenlanden, den Tielerwaard en het Land van Heusden an Altenau De vereeniging, wier leiding in uitnemende handen is n.l. in die van den Heer G. Kootstra, Burgemeester van Gorinchem, een man, tot in den diepsten grond van zijn hart overtuigd dat} de tuin bouw een streek tot groeten bloei kan brengen, toont nu reeds in eene behoefte te voorzien. Zij' telt bijna. 600 leden, die op bepaalde uren gratis toegang tot den proeftuin zullen hebben en door hunne contribütie's een hoogst nuttig doel hel pen bevorderen. Op initiatief van het vocrl .op.ig comité voor de oprichting van bedoelde vereeniging werden in den jong- sten winter reeds tuinbouwcursussen in verschillende plaatsen gegeven, zulks met de bedoeling om de genoten theoretische lessen aan te vullen met practisch onder wijs in den proeftuin. Ieder gevoelt wel dat vooral bij tuinbouw theorie en prak tijk arm in arm moeten gaan, indien de rentabiliteit van voor tuinbouw bestem de stukken grond zoo hoog mogelijk zal worden opgevoerd. En waar nu juist in onze omgeving landgebrek heerscht, zoodat de kleine boe renstand en de landarbeiders zich met stukken land van geringen omvang tevre den moeten stellen, daar ligt het voor de hand dat men van die stukken zooveel mogelijk moet trachten te trekken om een zoo goed mogelijk bestaan te hebben. Tuinbouw werd tot nu toe reeds met ipeer of minder gunstig gevolg gedreven in de gemeenten Woudrichem, Veen en .Wijk en Aalburg, doch de financieele re sultaten waren over het algemeen helaas niet schitterend, doordat de afzelgelegen- heid niet geschikt, bleek, Men heeft meer malen gesproken over de oprichting van eene tuinbouwveiling te Wcudricliem en ook ever een proeftuin bij die plaats, doch daarvan zal wel niets komen omdat dergelijke instellingen geen levensvatbaar heid bezitten, wanneer daarvoor niet aan wezig zijn bepaalde voorwaarden, die we hier missen. Het Gdrcumsche proeftuinbedrijf tracht zijn doel te bereiken op drieërlei wijze: 1. docr oprichting van een demonstra tie- bedrijf 2. door het oprichten van tuinbouw cursussen te bevorderen; 3. door de verkoopgelegenheid der producten te centraliseeren en te verbe teren De Gorinchemsche demonstratietuin zal in na.uw contact met zijn leden kunnen blijven, doordat hij eenerzijds bezoeken afwacht en anderzijds planten voor zijn leden voorkweekt. Uit den aard der zaak kost een proef tuin geld en wel veel meer dan de op brengst der contribütie's van de leden be draagt. En dat meerdere benoodigde kan alleen komen uit de publieke kassen. Aan het "Rijk werd door het bestuur een sub sidie groot f 250 gevraagd, hetwelk be reids is verkregen, terwijl de raden der gemeenten Almkerk, Heusden, Eethen, Wijk c.a. en de Werken c. a. respec-tieve- I lijk f 50, f 25, f 50, f 25 en f 50 toezegden. Op goede gronden mag worden verwacht dat alle gemeenten uit het land van Heus den en Altena. geldelijken steun zullen vcrleenen. Uit de kas der provincie Zuid- i holland zal eene bijdrage van f 400 wor den verkregen, terwijl ook in Gelderland i de toezegging van een provinciaal subsi die wordt overwogen. Gedeputeerde Staten van Noordbrabant stellen de Staten van dat Gewest voor om voor den Gorcumschen proeftuin f 200 te schikbaar te stellen uit de provinciale fendsen, zulks onder een paar weinig beteekende voorwaarden. Dit voorstel ver heugt ons hij zonder, omdat Gedeputeer de Staten daardoor opnieuw toonen eeu epen oog te hebben voor de belangen van het Land van Heusden en Altena, da.t lange jaren met stiefmoederlijke zor gen werd behandeld. 't Gaat inderdaad den goeden weg op met het Land van Heusden en Altena nu de provinciale overheid telkens toont dat het kleigedeelte der provincie Noordbra bant, liggende tusschen Bergsche Maas en Merwede hare aandacht ten volle waard is. Waarlijk, de tuinbouw kan in onze streek een belangrijk middel van bestaan werden indien hij met kennis van zaken v erdt beoefend. Die kennis van zaken meet aan de bewoners in theorie en prak tijk worden bijgebracht en daarom zooveel racgelijk wintercursussen en proeftuinen. Hce beter de cursussen en hoe beter de proeftuinen, des te vruchtdragender zal natuurlijk het enderwijs zijn. Maar het „betere" kost geld en daarvoor moeten a.llen, die in den tuinbouw belang stellen, wat over hebben. En dit kan men niet beter toonen dan door lid te worden van gencemde vereeniging. Geeft U dus op als lid van de Gorcumsche proeftuin- vereeniging, die hare zorgen ook uit strekt over het Land van Heusden en Altena, en gedcet. daarmede een daad, die de welvaart uwer streek stellig ten gcede komt. HEUSDEN. I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1