Tweede Blad 10.4929 PUROL er op Jan Geertzen, 's-BOSCH, Malta Aardappelen jTelekan 'S-HERTOGENBOSCH, P. J. SCHETSELAAR J. Lambooy, Serewoulstr. 36, 's BOSCH. F— L. J. VEERMAN cahiers voor het Land van Heusden'en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Nieuwe Meikersen Tomaten Bananen Firma L.J. Veerman „LEONARDO". Sigarenfabriek van Z% 5 en 6 cent Hötel Café Billard Restaurant Uitspanning Ruime Autogarages. C. BOUMAN, Spreekuren 94 BEHOORENDE BIJ HET Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snjjwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest. DE LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. Het trekken van één nummer voor een geheele lichting. In de lotingsbua worden zooveel genum LAND VAN ALTENA. De stand der landbouwgewassen is alhier over het algemeen goed te noemen. De bieten, erwten en granen staan er zeer goed by en beloven een zeer goeden oogst. Ook de aardappelen staan buitengewoon goed. In de fruitboomen komen zeer veel rupsen voor, die de bladeren afvreten. van ouds bekend ST. JANSSTRAAT 10—12 TELEF. INTERC. 436. Reclamewagens speciaal tarief. verkrjjgbaar by HEUSDEN. Rechtskundig Adviseur, Havenstraat 5 Behandeling van PROCEDURES bij RECHT BANK enKANTONGERECHT- ERFENIS- en HUURaange, legenheden. CONTRACTEN, REQUESTEN enz. enz. 13iliyii© CJonclitiön. LEESBOEKEN, STUDIEBOEKEN, TIJDSCHRIFTEN ENZ. worden steeds keurig gecartonneerd of gebonden op de Boekbindery van de HEUSDEN*. Langendijk 187 GORINCHEM HET OUDSTE ADRES. Rookt het SERIEMERK De allerfijnste Sumatra Zand- blad Sigaar, of Vorstenlanden Zandblad Sigaar. In den Boekhandel van de te HEUSDEN, zyn verkrijgbaar jtienwsblad Vergadering van. den raad der gemeente HEDIKHUIZEN, op Donderdag 27 Juni des n.ml. 6 uur. Voorzitter Êdelachtb. Heer v. Bokho ven. Secretaris WelEd. Heer Ccuwenberg. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die met een kleine opmer king van den heer Dobbelsteen worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Procesverbaal van kasopneming bij den Geui.-Ontv. en den administrateur van het G.E.B. waarbij alles in behoorlijke orde is bevonden. Aanvraag van de Stierenvereeniging te Haarsteeg onder verwijzing naar haar in de vorige vergadering behandeld adres, cm adsnog in aanmerknig te mogen ko men voor subidie. De heer Dobbelsteen zegt dat de heer v. Hemert in de vorige vergadering heeft gespreken, om den gulden middenweg te bewandelen, spr. zou dit willen doen en daarom voor willen stellen een subsi die te verleenen van f75.—. De heer v. Hemert wil dit voorstel steu nen. Weth. Winkel zegt dat hij in de vorige vergadering tegen inwilliging van het ver zoek is geweest en hijl een bedrag van 37.50 te weinig vond zooals een der raads leden voorstelde te geven, en f 100,—, zoo- als een ander het voorstelt te veel. Spr. was tegen subsidie van f 100.— omdat Vlijmen, dat het grootste aantal leden in de vereeniging heeft zoo weinig subsidie verleende, de Vlijmensche leden dus voor het grootste gedeelte zouden profiteeren van de suibeidfe van de gemeente He dikhuizen. Hij; heeft evenwel nog eens ever deze kwestie nagedacht en acht het billijk, aangezien een dergelijke ver- eeniging veel geld kost, aan oprichting en in standhouding, de f 100,— subsidie maar too te kennen. De heer Dobbelsteen begrijpt niet welke factoren hebben meegewerkt om de mee ning van Wethouder Winkel te verande ren, dit doet ook niets terzake, spr. vertrouwt evenwel dat de vereeniging met £75.— reeds blij zal zijn. De Voorzitter meent dat men geen reke ning behoeft te houden met een buiten gemeente, Hedikhuizen heeft een sub sidie gekregen van f 250.— de billijkheid eischt, de vereeniging te Haarsteeg f 100.—-<■ te verleenen. De heer Dobbelsteen merkt op dat in de vorige vergadering er reeds opgewezen is, dat Hedikhuizen steeds is achterge steld hij de Haarsteeg en dat men om. die reden in dit speciale geval een subsidie van f 250.— heeft toegekend, een mee ning, waarmede Weth. Winkel het toen eens was. Waarom deze nu anders spreekt, is spr. niet duidelijk daar zal, wel iets an ders achter zitten. De heer Winkel antwoordt hierop dat tooals de waard is, hij; zijn gasten ver trouwt. Het voorstel om f 100.— subsidie te verleenen Wordt hierop nogmaals in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de hee- ren v. d. Brand, Dobbelsteen en v. He mert. De subsidie zal ingaan 1 Januari 1930. Van het schoolbestuur te Hedikhuizen is bericht ontvangen, dat het genoegen neemt met overdracht van het schoolge bouw met 1930, Het verklaart voorloo- pig niet genegen te zijn tot overname van het schoolhuis. Verder is bijgevoegd een lijst van leermiddelen, benoodigd voor de inrichting van het 7de leerjaar enz. De Voorzitter deelt mede dat de aan- steding der school heeft plaats gehad, laagste inschrijver was P. Kramer te Gen- deren voor het bedrag van f 5050.—. Ver der was nog ingeschreven door J. de Bont Nieuwkuijk voor f5945.—, P. Groffen en G v. Veluw Haarsteeg voor f 5578.—, J. Blankers Nieuwkuijk f5785.—, J. v. Bekhoven en A. Karst jens Vlijmen f 5400 L. Kooien, Nieuwkuijk f 5266.—. Besloten wordt de uitvoering aan P. Kramer te Genderen op te dragen. N og is ingekomen een aanvraag om beschikbaarstelling van 589.25 voor aan schaffing van schoolmeubilair en f 1435,50 voor leer en hulpmiddelen. De heer Dobbelsteen zou met dat laat ste zoo direct maar geen genoegen nemen, eenige jaren geleden is pas voor f800.— aan nieuwe leermiddelen aangeschaft en nu vraagt men weef nieuwe taalmethode enz. Spr. zou met het schoolbestuur op nieuw confereeren. De heer v. Hemert keurt dit wel goel, verwacht er evenwel niet veel van, hij vreest dat de Inspecteur er achter zit en men er ten slotte aan zal moeten. Het verzoek wordt aan gehouden tot de vol- gende vergadering. Schrijven van Ged. St. om de openbare lagere school te Hedikhuizen aan den pnblieken dienst te onttrekken ten gevol ge van de overdracht aan het R. K. schoolbestuur. Hiertoe wordt besloten. Schrijven v. het kerkbest. te Haarsteeg, Wharin dank wordt betuigd voor het toegestane crediet. Daar het gemeentebe stuur, met het toegestane crediet zeer ter wille is geweest, wil het schoolbestuur nier geheel afwijzend staan tegenover het aanb.d van de gemeente tot verkoop van het schoolhuis. Het gevraagde bedrag van f 4000 acht het schoolbestuur evenwel te veel, omdat er zeker een bedrag van f 1000.— aan reparatie's noodig is, daar om kan de prijs niet hooger worden ge steld dan op f 3000.—. De heer Dobbelsteen is er niet voor het huis vcor dit bedrag af te staan, een prijs van f 4000.— is reeds zeer schappelijk, Spr. is er niet voor het var een appel en een ei weg te doen. Wethouder v. d. Water zegt dat het gemeentebestuur het kerkbestuur ter wil le is geweest met het toegestane cre diet, hij had gemeend, dat dit nu ook het gemeentebestuur ter wille zou zijn ge weest. De Voorzitter zegt dat als het kerk bestuur het huis voor f 3000 koopt het dit tegen den zin doet, men is er niets blij mee. De heer Dobbelsteen zou het huis dan zelf houden voor het bedrag van f 3000 wil hij het wel hebben. Het kerkbestuur zal worden bericht dat het gemeentebe stuur de woning voor niet minder dan f 4000.— wil overgeven, i Do Voorzitter zegt dat in een der vorige vergaderingen gesproken is over de torenuurwerken, prijsopgaaf is gevraagd bij de firma Kerkhofs te Aarle-Rixel, voor vernieuwing der uurwerken te Hedikhui zen en Haarsteeg. Waar de prijzen aan het gemeentebestuur nogal hoog voorko men, wordt besloten, ook nog bij1 andere firma's te informeeren. Schrijven van Ged. St. over aanschaf fing van Schuimbluschapparaten, wordt niet. op een behoorlijke wijze voorzien in bestrijding van brandgevaar, dan zal dit voor Ged. St. aanleiding zijn om de Gem.- begrooting niet goed te keuren. Wethouder v. d. Water zou voor iedere gemeente een apparaat van f 200.— willen aanschaffen. De heer Dobbelsteen zou het nog een jaar willen uitstellen. Wethouder v. d. Water stelt voor de oude haven over een lengte van 50 me ter tc doen uitbaggeren, men krijgt dan ten minste water als er brand is. De heer v. Heeswijk zou op den Kei weg ook op twee plaatsen doen bagge ren, achter v. Engelen, v. Heeswijk en de veldwachterswoning, dan krijgt men ook daar water. Hiertoe wordt besloten. Op voorstel van den Voorzitter wordt eveneens besloten een klein toestel van f 40.— aan te schaffen voor het gemeen tehuis. Rekening gezondheidscommissie 1928. Uit deze rekening blijkt dat de gemeen te Hedikhuizen, hieraan f 68.— heeft bij gedragen. Aanschrijving over het rooken in auto bussen. Besloten wordt dit schrijven aan te houden tot de politieverordening zal war den gewijzigd, er bestaat uitzicht, dat dit niet zoo lang meer zal aanloopen Voorstel intrekking hondenbelasting. De heer v. Hemert zegt dat de intrek king een fout gebleken is, alle honden loopen nu los. Overal hoort men de men- schen klagen over hetgeen deze dieren vernielen. Het was beter geweest, de vast liggende honden vrij van belasting te la ten en de losloapende flink te laten betalen. Verschillende gemeente hebben hun politieverordening reeds gewijzigd, en een bepaling opgenomen dat handen een half uur na zonsondergang en, een uur voor zonsopgang, niet mogen loa- loopen. Besloten wordt in een volgen le vergadering met een voorstel te komen, ock hier een dergelijke bepaling op te nemen. Benoeming geldophaler voor het G.E.B. Uit een zestal sollicitanten wordt met 5 stemmen benoemd E. C. v, d; Heijden. Besloten wordt tot het aangaan ee- ner geldleening tot ten hoogste f 10.000.— aflossing zoolang mogelijk tegen een ren te van 4 Va pOt. Gemeentebegrooting en begroeting G.E. B. worden gewijzigd. De vermenigvuldigingsfactor wordt ge steld op 2. De Voorzitter deelt mede dat hij van morgen is opgebeld door het Gouverne ment, afdeeling Waterstaat. Gevraag 1 werd om bij overname van den weg o>k het pootrecht over te geven. De boomen die er thans staan blijven het eigendom van de gemeente. De raad keurt over dracht van het pootrecht aan de provin cie goed. De boomen die waarschijnlijk met het oog op verbreeding van den weg zullen moeten verdwijnen, zullen dan wor- 1 den verkocht. De heer Dobbelsteen zegt dat de veld wachter reeds geruimen tijd het geld voor het G.E.B. heeft opgehaald, spr. zou hem daarvoor de vergoeding willen geven, die anders de geldophaler kreeg, Met alge- meene stemmen wordt dit goed gevonden. De heer v. d. Heijden zegt dat het post kantoor met zijn laatste verhuizingen voor de bewoners van den dijk ver weg is gekomen. Spr. vraagt of het gemeentebe stuur bij de posterijen niet eens kan aan vragen om aan den dijk een bus geplaatst te krijgen. De Voorzitter belooft dit te zullen doen. Hierop wordt de vergadering gesloten. Vergadering van den raad der gemeente POEDEROIJEN, op 28 Juni 1929 v.m. 10 uur. Voorzitter: Êdelachtb. heer S. van Da len, burgemeester. Aanwezig 6 leden. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastge steld. Ingekomen is het procesverbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger dd. 24 Juni j.l. waaruit blijkt dat alles in orde is bevonden en in kas was f 1598.22. Aangenomen voor kennisge ving Rekening der Gezondheidscommissie ge zeteld te Zalt-Bommel over het jaar 1928. Wordt goedgekeurd. Voorts komt ter tafel een besluit van Gedeputeerde Staten van Gelderland naar aanleiding van de ingezonden raadsbe sluiten tot vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer voor de plaatselijke in komstenbelasting en om financieelen steun aan de gemeente. Ged. Staten be richten dat de aanvraag om bijdrage in de kosten der gemeente-huishouding paa in de najaarszitting der Provinciale Staten kan behandeld worden. Nu dus nog ge- ruimen tijd (onzekerheid bestaat omtrent het verleenen dier bijdrage, daar ook de beslissing van het Rijk zoolang wordt op geschort, kunnen zij niet gunstig aan de Kroon adviseeren tot vaststelling van een cijfer 2.75 voor de plaatselijke inkom stenbelasting 1929—1930, daar volgens de tègrooting een cijfer van 4,3 zou noodig zijn en geven zij in overweging dit cijfer alsn g op 4,3 te bepalen. De Voorzitter zegt dat hij den indruk heeft gekregen dat Ged. Staten genegen zijn mede te werken tot het verleenen van een bijdrage in de bestuurskoaten der gemeente. In verband daarmee is in de vorige vergadering besloten het ver- menigvuldigingscijfer de bepalen op 2,75 en het te-kort op de begrooting door bijdrage van Rijk en Provincie te dekken. Stellen wij nu het cijfer op 4,3, dan krij gen we hier een belasting die niet te betalen is, doch tevens vervalt dan de reden om voor dit jaar steun van Rijk en Provincie te vragen en men zal dan in 't najaar bij Ged. Staten zeggen, het is nu niet meer noodig, want het tekort is uit de belasting gedekt. Dit wilde de raad juist, niet, dus geeft spreker in overweging niet aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen, op grond dat- de belasting bij een cijfer van 4.3 niet te betalen zal zijn. Liever tot het najaar krap aan, dan een dergelijke maatregel. Getracht zal worden dus toch goedkeu- keuring van het cijfer 2.75 te verkrijgen. De heer v. Os zegt dat de belasting met 2.75 zeker al hoog genoeg is. De heer v. Ooijen vraagt nog eenige inlichtingen en na eenige discussie wordt overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter besloten. Nog wordt besloten voor den dienst 1929 eene kasgeldleening van f 2500.— aan te gaan. Hitrna sluiting. Op Vrijdag 28 Juni, 's middags 2 uur, had in de Rolzaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage de loting voor den dienst plicht plaats voor twee lichtingen, voor de lichting 1930, en voor de lichting 1931. Dit zal de eerste loting zijn, die naar het nieuwe stelsel wordt gehouden. De toe» kemstige dienstplichtigen trekken niet zelf een nummer, ook wordt niet voor el ke gemeente afzonderlijk een loting ge houden, doch voortaan zal er door eeD commissie, waarvan de leden voor dit jaar reeds zijn benoemd, in het openbaar een oentrale loting worden gehouden, welke voor alle gemeenten te zamen geldt. Bo vendien bestaat de loting uit niets an ders dan het trekken van slechte één num mer vcor een geheele lichting. Dit ge schiedt op de volgende wijze. merde bilejtten gedaan als er personen voor een zekere lichting te Amsterdam zijn ingeschreven; dat zijn er ongeveer 7000. Nadat deze biljetten ter degedoor- eengemengd zijn, wordt één er van nit de bus genomen. Vervolgeus wordt nage gaan, hoe de persoon heet, die onder dit nummér in het Amsterdamsche alpha- betisch register van bedoelde lichting ver meld staat, en op welken datum hij ge boren is. De aldus gevonden naam en ge boortedatum zullen dan niet alleen voor1 Amsterdam, maar tevens voor alle andere gemeenten den pers con aanwijzen, die lctingsnummer één krijgt, en de verdere nummers 2, 3, 4 enz. worden dan aan de overige ingeschrevenen gegeven in de volgorde, waarin zij in het alphabetisch register vermeld staan. Hei spreekt vanzelf, dat men niet in elke gemeente een ingeschrevené zal héb ten met den hierbedcelden naam en die bcvendien op den hierbedoelden datum is geboren. Dit geval zal zich vermoede lijk haast nooit voordoen. Daarom bepalen len de voorschriften, dat nummer één dè,n ten deel valt aan den ingeschrevene, die naar de regelen voor het alphabetisch re gister zou volgen op den persoon, die de zen naam en geboortedatum zou hebben. Gesteld, dat een nummer wordt getrok ken, waarbij in het Amsterdamsche re gister de naam Leendert Pen vermeld staat. De geboortedatum, die alleen in vited heeft bij personen met denzelf den naam, blijft hier eenvoudigheidshalve buiten beschouwing. Indien nu in een ge meente onder de P. twee personen zijn ingeschreven: Arnold Peek en Frederik Poort, zou Pen tusschen deze twee in hieeten staan. De eerste, die op Pen zou volgen, is Poort. Dus krijgt Poort num mer twee en zoo verder. De A wordt ge rekend te volgen op de Z en zoo krijgt Peek, die vlak vóór Poort staat, het hoog ste nummer. l Bij dit stelsel kan het van groote be- teekenis zijn, welke plaats iemand in het alphabetisch register krijgt. Bij de mee ste namen is het gemakkelijk uit te ma ken, waar zij in dat register moeten staan, doch er zijn ook namen, waar omtrent men verschillend zou kunnen handelen. Dit moet natuurlijk worden bui tengesloten. Daarom is een regeling ge troffen, die voor alle gevallen, welke zich kunnen voordoen, precies aanwijst, waar de naam geplaatst moet worden. Ook ten aanzien van mogelijke naams verandering zijn maatregelen getroffen om te voorkomen, dat iemand invloed op de rangschikking zou kunnen hebben. Er werdt thans geloot voor twee lich tingen, doch dit is een overgangstoestand. De loting voor de lichting 1930 dat is in het algemeen voor degenen, die on langs gekeurd zijn zal spoedig ge volgd worden door de beslissing, wie tot gewoon en wie tot buitengewoon dienstplichtige bestemd worden, en een paar maanden later wordt voor de ge wone dienstplichtingen uitgemaakt, waar bij ze moeten dienen en wanneer ze moe ten opkomen. De Lting voor de lichting 1931 dient voor personen, die voor het meerendeel in 1911 geboren zijn en in Januari 1930 voor dendienstplicht worden ingeschreven. Veer deze lichting heeft de loting al zoo vroeg plaats, om de toekomstige dienst plichtigen er eenigszins van op de hoog te te brengen, of er voor hen belang is gelegen kan zijn, zich op te geven voor de vooroefeningen, die in October aan staande beginnen. Als de uitslag van de loting bekend is, valt er voorloopig nog weinig van te zeg gen, hoe ver het contingent zal loopen, daar niet alleen de inschrijving, doch ook de vrijstellingen en afkeuringen, die hierbij grooten invloed hebben, eerst later plaats hebben. Maar toch zullen velen, wier namen alphabetisch volgen op den uitgeleien naam, er op kunnen rekenen, dat zie zullen moeten dienen, en zoo zullen anderen, wier namen aan den uit- geloten naam voorafgaan, veel kans heb ben cm vrij te zijn. De verwachting be staat, dat de eerste paar jaren 't aan tal personen, die vrijloten, niet groot zal zijn, voornamelijk doordat de vrijstel lingen wegens broederdienst zijn uitge breid. Op den duur zullen er vermoedelijk meer vrijlcten, althans wanneer het ge tal ingeschrevenen, dat gedurende een aantal jaren belangrijk is toegenomen, ook in de toekomst blijft stijgen. De meeste gemeenten zijn met betrek king tot de loting samengevoegd tot groe pen, die 200 of meer ingeschrevenen tel len. Van de 1078 gemeenten zijn de 45 grootste zelfstandig gebleven. Ala de overige zijn ingedeeld in 178 groepen. Elke groep wordt ten aanzien van de lo ting als een gemeente beschouwd. Voor 1930 werd getrokken: 4146 Morren, Wynand Marie, geboren 20 October 1909, voor 1931 werd getrokken: 2991 Keyzer, Johannes Petrus; geboren 22 Januari 1909. BEZOEKT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5