Tweede Blad 10.4931 J ELEKAN, Malta Aardappelen F— L. J. VEERMAN CAHIERS Jan Geertzen, 's-BOSCH, J. Lambooy, Berewoütstr. 36, 's BOSCH. Souvenirs van Heusden I J voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Meikersen Tomaten Bananen Firma L.J. Veerman „LEONARDO". F= L. J. VEERMAN Parlementair Overzicht. Kantongerecht Neusden Plaatselijk Nieuws Pluimveeteelt. Rechtzaken C. B0UMAN, Sigarenfabriek VOORRADIG Rechtskundig Adviseur HAVENSTRAAT 5 's-HERTOGENBOSCH, Billijke Conditiën. van 3'|2, 5 en 6 cent. van ouds bekend Hotel Café Billard Restaurant Uitspanning Ruime Autogarages. Rookt bet SERIEMERK prijzcB 50 c# 60 «nt BEHOORENDE BIJ HET Schele hoofdpijn is vaak te wijten aan slechte spijsvertering. Foster's Maagplllen verdrijven spoedig uw kwaal, werken uiterst xacht en verschaffen o een gezonden eetlust, nieuwe energie en een opgeruimd humeur. Maagpillen Roste r*s Na, den verkiezingsstrijd Als de kruitdamp optrekt De parlemen taire machine Nieuwe wetsontwer pen. Wanneer deze regelen het licht zien, hebben we allen, of laten we veiligheids halve zeggen: 90 pCt. van de kiesgerech tigden, aan den stemplicht voldaan, zijn de resultaten al officieus bekend. Want officieel za,l dat pas gebeuren op Za terdagmiddag om zes uur. En kunnen we dus constateeren, of de uitslag-voor spellers gelijk hebben gekregen, die be weerden da,t er een kleine versterking van links zou plaats hebben, en het kabinet de Geer in lichtelijk gewijzig- den vorm zou voortbestaan, al zou het in dat geval zich niet meer angstvallig onthouden van die kwesties, die sinds jaren een twistappel tusscken links en rechts vormden. De 3.800.000 kiezers hebben dus hun plicht gedaan. Driehonderd candidaten, verdeeld over een 35 lijsten toonend op welke wijze een klein volk toch groot kan zijn: namelijk in verdeeldheid, hebben den vuurdoop door het kiezers volk doorstaan, met een kans op suc ces dus van gemiddeld 1 op 3. Want van de 300 moeten er noodzakelijkerwijs 200 afvallen, omdat het nu eenmaal zooi ge steld is, dat onze Tweede Kamer 100 af gevaardigden telt. Wat al meer dan ge noeg is. Da,t er van de 35 partijen het meeiendeel moest sneuvelen, ligt voor de hand. En ook dat is goed. Al ware het beter geweest, als het Nederlandsche volk dit vóór de verkiezingen bedacht had, zo o.dat er geen vermorsing van waarde volle stemmen had plaats gehad op par tijtjes, die den kiesdeeler niet konden halen, waardoor tot zekere hoogte de Tweede Kamer toch weer geen absoluut zuivere afspiegeling is van den geest van het Nederlandsche volk. De oude Twee de Kamer was als volgt samengesteld: 30 r.k., 24 s.d.a,.p'., 13 a.r., 11 ci.h., 9 li beralen, 7 vrijzl democr. en 6 zetels ver deeld over 5 dwergpartijtjes. (Plattelan- dersbond, Comm., enz.). Daaronder wa ren 7 vrouwelijke leden. De verkiezingsstrijd heeft zich feite lijk door niets onderscheiden van voor gaande electorale kampen. Er werd hard geschreeuwd, met leuzen gewerkt, veel geplakt, veel geklodderd met kalk en verf. Er waren eenige politieke ruzietjes, er werd door eenige adspiranten voor het kamerlidmaatschap' tegen elkaar geïntri geerd en er werd gepoogd, al of niet verdiend, een aantal reputaties door de modder te halen. Maar Pluvius erbarmde zich over het volgeklodderde Nederland en zond, precies op den avond vóór de verkiezingen, een weldadig aandoende stortregen, die in vele plaatsen, vooral in de hoofstad, den geheelen nacht aan hield en met één veeg alle straatveront reiniging door kalk en krijt, voor een belangrijk deel wegvaagde. Want of men nu wit of zwart of blauw of rood of paars van kleur is de regenboog komt bepaald kleuren te kort om alle politieke partijen in ons land een eigen kleur te geven daarover waren alle weidenkenden het toch eenser moest een onderlinge afspraak, of anders een dwingende wets bepaling komen, waardoor aan het be smeuren van den openbaren weg een ein de zal komen. I i De parlementaire machine stond in- tusschen niet stil. Al zal de bezetting van de parlementaire apparatuur nu af gelost worden en voor een belangrijk deel vervangen door nieuwe krachten, de wet- tenfabricage heeft niet gestokt. Er is namelijk bij' de Tweede Kamer een wets-v ontwerp* ingediend tot nieuwe regeling* van de pacht, alsmede een wetsontwerp betreffende de instelling van pachtcom- missies. Het verslag van de staatscom missie voor het pachtvraagstuk heeft de regeering bij het ontwerpen van haar voorstellen tot leiddraad gediend. Maar de regeering heeft ook contact gezocht met de praktijk. Dit is dan blijkbaar de reden, dat het regeeringsontwerp in enke le opdichten van de voorstellen der com missie afwijkt. Het nieuwe wetsontwerp dan regelt1. de vergoeding voor ver beteringen; 2. het recht op remissie en dat op verhooging van den pachtprijs; 3. de continuatie van pacht4. verschil lende minder op den voorgrond tredende punten, waaronder vormen van pacht, het schriftelijk aangaan der pachtovereen komst, pacht als zakelijk recht e.a. 5. de rechterlijke competentie in zaken met betrekking tot een pachtovereenkomst. {De betrokken ministers ,van Ju stitie en Binnenlandsche zaken zetten uiteen dat toch een beperkt continuatie- recht wordt voorgesteld. Niettegenstaande het feit, dat bezwaren aan een wettelijk continuatierecht verbonden de commissie in haar meerderheid hadden onthouden, een dergelijk recht in haar ontwerp op te nemen. De regeering beoogt namelijk, dat dit recht slechts toepassing zal vinden bij hoeven en bij' los land, wanneer dit van dien aard is, dat 's pachters bedrijf in belangrijke mate of zelfs geheel en al met het al of niet voortduren der pachtovereenkomst gemoeid is. Tevens is het recht voorbehouden om bij algemee- nen maatregel van bestuur voor streken, waar het bestaan des pachters afhangt van verpachtingen van gronden van ge- jringer oppervlakte dan 1 H.A. of tegen lager prijs dan f 300 per jaar, het recht op continuatie te doen gelden. En dan de pochtcommissieshet ont- werpi beoogt meer autoriteit toe te ken nen aan deze commissies. De leden wor den benoemd in overleg met de betrokken landbouworganisaties en zij zijn geen amb tenaren. En de samenstelling der pacht- oemmissies is naar het beginsel van ge lijke vertegenwoordiging van pachters en verpachters, en de commissie wordt in gesteld bij Kon.-Besluit. Een belangwekkend wetsontwerpen-duo voor de landbouwstreken. POLITICUS. STRAFZITTING VAN HET KANTON GERECHT TE HEUSDEN van Vrijdag 21 Juni 1929. Kantonrechter: Mr. O. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het Openb. Ministerie: Jhr. Mr. J. Twiss Quarles van Ufford. Griffier: Mr. W. Ruitinga,. 't Is eene kleine zitting met weinig belangrijke zaken. J. V. koopman te Wijk had een huis doen bouwen, dat op meerdere punten niet voldeed aan de voorschriften der Bouwverordening. Als getuige deskundige wordt gehoord M. Hencoop te Veen, opzichter bij de Gezondsheids-commissie. Deze verklaart dat de zoldertrap ontbreekt en het pri vaat nog niet in orde is. Plm. 14 dagen gelsden was er* geen deur aan en het geheel leek nergens naar. Alles is slor dig afgewerkt. Kantonrechter tot verdachteIk zal je nog tot 2 Augustus a.s. tijd geven om een en ander in orde te maken en op dien dag moet Honcoop hier komen om te vertellen hoe het er mee staat. Maak nu den boel in orde, want 't moet nu eenmaal. En doe je het niet dan moet ik je Wel zwaar straffen. V J. v. d. H. Jan. landbouwer te Genderen had in de Ulventwetering eenden laten zwemmen. Verdachte zegt dat er altijd eenden in zwemmen en dat zij1 het water niet vuil maken, 't Is geen drinkwater en de boterfabriek loost er op, zoodat de paar den het water niet willen drinken. Ik kan de eenden slecht vast houden. Kantonrechter: 't Is mij bekend dat het water uit de wetering niet als drink water kan worden gebezigd omdat de boterfabriek het water zeer sterk ver ontreinigt. De eenden kunnen er al heel weinig kwaad in doen. Je krijgt f 0.50 of één dag. P. d. V. schipper te Terneuzfen had op last van den ambtenaar bij den Rijks waterstaat Witte zijn schip niet willen verhalen in de Dussensche haven. Getuige F. H. van der Pluijm aannemer te Dussen verklaart als volgt's Maan dags lag hij in de haven, Dinsdags moest hij er uit, Woensdags moest hij op last van kantonnier Dijkstra weer naar bin nen en Donderdags gelastte Witte hem er weer uit te gaan. Kantonrechter: Maar hoe cok, verdach te moest doen wat de ambtenaar Witte hem beval. Met al die tegenstrijdige last gevingen wil ik rekening houden bij het bepalen der straf en daarom krijgt ver dachte maar f 5.— of 3 dagen. D. K. winkelier te Werkendam had in zijn niet gekeurde autobus onder Wou- drkihem 12 personen vervoerd. Kantonrechter: Je wagen biedt plaats voor 16 personen d.i. meer dan 8 dus moet hij gekeurd worden als hij in meer dan eene gemeente rijdt. Verdachte: 't Is waar ik heb er bui ten de gemeente de Werken mee gé- reden, maar anders rijd ik altijd locaal. Kantonrechter: Behalve dan nu. Maar enfin, je bent de kwaadste nog al niet. Je krijgt f 1.00 of 1 dag. 'tc Doorzitten bij Wielrljden.Stuk- loopen van Huid en Voeten, en Verbranden der Huid door de zon, verzacht men dadelijk en geneest men spoedig, door onmiddellijk te behandelen met Doot 30-60. Tutw 80 ct. Bij Apoth. cn Drogisten AALST. Door onvoorzichtigheid van kleine kinderen welke met lucifers speelden, ont stond een begin van brand in een hooi mijt je, toebehoorende aan L. Eenige le den der fanfare, welke hun lessenaars in i een schuurtje achter het huis gingen op- bergen, ontdekten den brand. Met be hulp van een paar bakken en eenige emmers water wisten zij erger te voor komen. Bij besluit van Ged. Staten van Gelderland d.d. 26 Juni j.l. no. 164 is benoemd tot poldermeester in den dorps polder Aalst de heer Gerh. van Os alhier. Op 1 Juli herdacht de heer A. C. Rüger alhier den dag, waaropi hij 25 jaar geleden werd aangesteld als machi nist aan het stoomgemaal Aalst, in dienst van het Polderdistrict Bommelerwaard bo ven den Meidijk. De jubilaris mocht op dezen dag vele blijken van belangstelling en waardeering ontvangen. Door het Districitsbestuur werd hem een waardevol en smaakvol souvenir aan geboden, terwijl ook van vele andere zij den stoffelijke huldeblijken werden ge schonken. Duidelijk bleek, hoe de heer R. hier en bij allen die met hem in aan raking komen geacht is. Hij staat dan ook bekend als een ijverig beambte die al de2e jaren met veel toewijding zijn werk heeft gedaan en zulks nog doet. BRAKEL'. De ingezetenen wórden er op at tent gemaakt dab voor het bekomen van kosteloo/e rijwielplaatjes door ambtenaren der dir. belastingen zitting wordt gehou den in het Gemeentehuis, op Zaterdag 13 Juli, a.s. des namiddags van 2 tot 4 uur. (Zomertijd). Uitslag stemming 3 Juli voor de Tweede Kamer. Lijst 1. Verweij 3 stem men; lijst 2. Wijnkoop 2 stemmen; lijst 4 Kersten 319 stemmen; lijst 5 Beumer 34 steramen; lijst 7. Schokking 143 stemmen; lijst 8. van Sohaik 4 stemmen.lijst 10 Rraat 16 stemmen; lijst 12. de Visser 1 stem; lijst 15. Marchant 9 stemmen; lijst 19. Niemandsverdriet. 2 stemmenlijst 20. Lingbeek' 8 stemmenlijst 23 Kleere- kooper 106 stemmen; lijst 31. van Rappard 51 stemmen en lijst 34. Arts 3 stemmen. 's GRAVENMOER. Aan den heer Th. Vissers te Oos terhout is opgedragen het bouwen van een t urgerwoonhuis voor rekening van den heer C. Blom aan de W.ilhelminalaan alhier. Bij het correspondentschap der Ar beidsbemiddeling alhier staat momenteel slechts één werklooze ingeschreven. MEEUWEN. De heer Nolen, hoofd der school alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Schiebi'oek. Tot ouderling in de Ned. Herv. kerk alhier is gekozen de heer J. L. Sprong. Donderdag a.s. zullen de laagste klassen van de school alhier, een reisje maken naar Nijmegen en omstreken. Algemeene ledenvergadering van de af deeling „Land van Heusden en Altena" der Ned. Pomologische Vereeniging te Meeuwen, gehouden 5 Juli j.l. ten hui ze van D. Smits alhier. Voorzitter de heer G. J. W. Brander- horst. Secretaris de heer P. W. Sprong. I. De notulen van de vorige vergade ring worden na voorlezing onveranderd vastgesteld II. Aangeboden wordt de rekening 1928, vermeldende in ontvangst f523.72, in uitgaaf f392.02, sluitende alzoo met een batig slot van f 131.70. Wordt na on derzoek aldus vastgesteld. III. Als afgevaardigde voor de alge meene vergadering van de Hoofd af- deeling Fruitteelt der Ned. Heide-Maat- sohappij wordt aangewezen de heer G. Branderhorst. IV. Wegens periodieke aftreding wordt bij acclamatie herkozen als Bestuurslid en Voorzitter de heer G. J. W. Branderhorst. V. De jaarlijksche fruitverkooping wordt bepaald op Donderdag 8 Augustus a.s. VI. Aan de Bqenvereeniging te Eet- hen wordt op haar verzoek voor aankoop van een z.g. slinger een bijdrage toege zegd van f 20.—. Verder worden onder de traditioneele kersenmaaltijd, leerzame beschouwingen gehouden over het wel en wee van de fruitteelt. POEDEROIJEN. In de vacature ontstaan door het overlijden van- den Heer C. H. Bok, is bij besluit van Ged. Staten van Gelder land d.d. 18 Juni j.l. no. 164 benoemd tot poldermeester in den dorpspolder Poe- dercijen de heer J. G. N. Hasselman alhier. WELL. Men meldt ons, dat de T.B.C.-com missie Nederhemert Kerkwijk (Well) Ammerzoden als Wijkverpleegster-Huisbe zoekster heeft benoemd Zuster Jao. Geut jes. Zuster Geutjes heeft de benoeming aangenomen en zal 1 Aug. in functie treden. WIJK. Naar wij vernemen zal de fanfare „Oefening en Uitspanning" alhier, bij gun stig weer Zaterdagavond a.s. een con cert geven, welk concert aanvangt om half negen en zal worden gegeven op de muziektent. Do vereeniging zal Zaterdag 27 Juli oicjk deel nemen aan het festival van „Heusdvn's Mannenkoor" te Heusden. Meer eieren Wanneer we den heer Emil Leymen in de «Geflügel hörse* mogen gelooven, dan is het een klein kunstje meer eieren van onze kippen te krjjgen. Hij is daartoe de advertentiekolommen van de kippenkran- tea gaan besnuffelen. En daarbij vindt hij Nutfok van Zwarte Wyandotten ge middeld jaarcyfer 234 eieren per kip. Broedeieren per dozijn 10 Mark. Drie eieren gratis. Ik bestel, 't Worden 12 hennetjes en drie hanen. Bij gemiddeld 234 krijg ik van dat 12-tal 2808 eieren. Maar voeder ik «Sonnemans Geflügel kalk* dan krijg ik (volgens zjjn advertentie) 10 pCt. meer eieren. Dat wordt 3088 stuks. Met «speciaal beendermeel* van Heimann München, kryg ik weer 10 pCt. eieren meer. Dat wordt dus 3396 stuks. Voeg ik een theelepel «Multoral* per hoen aan 't weekvoer toe dan geeft dat een vermeerdering van minstens 20 pCt. Dat wordt dus 's jaars 4075 eitjes. En voeder ik Marsch Marsch een uitge zocht ochtendvoer, dan geeft dat minstens 15 pO. eieren meer. Dat maakt net 4686 stuks. Ook geplette rjjst zal ik aanschaffen, omdat de hoenders daardoor een legkracht krijgen, waarbij geen ander voer haalt. Ge?o!g 25 pCt. eieren meer. Dat maakt 5857 eieren. «Vielei* ver sterkt de legkracht der hoenders nog meer ze leggen niet alleen meer, maar ook grooter eiers en worden krachtig en ge zond 30 pCt. meer 1 Maar nu mag ik »Emaggrogen« niet vergeten. Een doos van 100 tabletten, genoeg voor 10 hoenders gedurende 3 maanden, verhoogt de pro ductie met 20 tot 40 pCt. Laten we 't gemiddelde maar nemen, dan betrek ik van mjjn kippetjes 9897 eiers per jaar. Broed eieren van zulke beste legsters zyn natuur lijk zeer gezocht. Ik geef ze wel af, doch tegen 3 versche eieren tegen 1 broedei. Nu ben ik op een jaarproductie van 29691 eieren, dat is per kip 2478/4 ei I Nu, en als ik dan nog niet genoeg eieren raap, dan doe ik als Lehmann in Bremen. Ik schaf een draaiorgel aan, plaats dat in m'n kippenhok, laat het met een riem electrisch draaien en als dan de vroolijkste wijsjes van 'a morgens vroeg tot 's avonds laat klinken, dan komen de eieren net zoo geregeld als een parelsnoer. TIELSCHE RECHTBANK. Schoolkwestie te Aalst. Wegens beleediging van het hoofd der lagere school aldaar stond terecht G. A. J. O., 30 jaar en L. J. O., 28 jaar. Eerst genoemde is verschenen, laatstgenoemde niet. Hij bekent. Eisch ieder f10 boete subs. 5 d. hecht. Vonnis f10 boete of 7 d. hecht, voor den eersten en f15 boete of 10 d. hechf. voor den tweeden ver dachte. Als uitvloeisel van de bewuste kwestie wordt tegen den 52«jarigen M. v. O. te Aalst eveneens wegens eenvoudige beleedi ging f 50 boete subs. 5 d. hecht, geëischt. De Politierechter straft hem met f 15 boete of 10 d. hecht. (Nabij het Station) belast zich met het opmaken van akten betreffende den verkoop van roerende- en onroerende goederen (zooals inboedels, huizen, enz.). verkrijgbaar by HEUSDEN. In den Boekhandel van de te HEUSDEN, ijn verkrijgbaar ST. JANSSTRAAT 10—12 TELEF. INTERC. 436. Reclamewagens speciaal tarief. LEESBOEKEN, STUDIEBOEKEN, TIJDSCHBIETEN ENZ. worden steeds keurig gecartonneerd oi gebonden op de Boekbinderij van de HEUSDEN. De allerfijnste Sumatra Zand- blad Sigaar, of Vorstenlanden Zandblad Sigaar. eeu groote sorteering j Iin zwarte- en gouden ljjst. Boekhandel - HEUSDEN. Nieuwsblad Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. BEZOEKT I I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5