Iedereen f2. COOPS I U' natuurlijk ook! jt.V. 5. j>. Cankhnyzu Co s Bank Agentschap van de JI.V. Arasterdamsche Bank, Amsterdam. BEZOEKT A de Heusdensche Winkelweek, Uitgave: Firma L. J. YEEBMAN, Heusden. No. 4932 Vrijdag 12 Juli 1929. KOOPT IN DE DROGISTERIJ TE GORINCHEM. 4 4 4 4 Limonadesiropen Yruchten op sap ^ND VAN ALTEN* Dit blad verschijnt "WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. AfzoDderljjke nummers 6 cent. 1st. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525 Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht, Iets over eenige torens en kerken in het Land van Ileusden en Altena telef. No. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaafden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BtT" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA die gehouden wordt van 2431 juli. Idozan Kalzan Somatose Sanguinose Sanatogen Gist-taminetabl. Bayer-aspirine Vichyzout. Drogisterij A VERSCHUUR BAERT Witte brood straat 52 HEUSDEN CITROEN, FRAMBOZEN en SINAASAPPEL heele en halve flacons. MEIKERSEN, PEREN, PERZIKEN, fc ABRIKOZEN en ANNANAS. L 4 A. B A A IJ E S, Botermarkt 88 HEUSDEN. w ■VTWW IVVVVVVI heel eens te zijn met de in het adres, belang der streek is te achten, doch voor let Land hi Heosden en AttenJeLanostraat bo de Boimleriiard s'7 .s-s te Andel bevindt zich in een zéér de- solaten ruïne toestand. Alleen de fraaie toren uit de vijftiende eeuw heeft wegens zijn robusten bouw de vele stormen van velerlei aard getrotseerd. De stoere romp wordt bedekt door een keurig gemetselden spits, die met den toren der Hervorm de Kerk te Cbaam bet eenig voorbeeld in Noordbrabant is. Den toren ingaande ontwaart men da delijk den geesel der vernieling. De to renhal wordt nog slechts gedeeltelijk in- I. Laten we ons kort overzicht beginnen met den toren en de kerk te Heesbeen. gekluisd door een in bet midden ver De eenvoudige, sierlijk gemetselde to- j nieid gewelf. Dergelijke vernieling is bet renromp ligt jammer genoeg tot aanmer- gevolg geweest van het ruw uithalen der kelijke hoogte der grondverdieping in een aardhoop' ondergedoken, zoodat eenige ku bieke meters grond dienen te worden cpy eruimd om de torenbal van den West kant te kunnen zien. Hij behoort tot de degelijke vroeg-middeleeuwsche bouworde- en zijn muurwanden hebben zich gaaf en ongerept een zestal eeuwen weten te bewaren. Merkwaardig is het laat middeleeuwsche poortgebouw aan den grintweg gelegen, door welk typisch ge welfd paviljoen men 't aloude kerkhof betreedt, 'waaropi eenige meters verder de dc-n gemeente-ontvanger dd. 30 Mei j.l., aangevende in ontvangsten f 112597.5li/2, aan uitgaven f 111531.65V?, zoodat in kas was een bedrag van f 1065.86. f. besluit van Gedeputeerde Staten dd. 1 Mei jl. houdende goedkeuring van bet raadsbesluit ran 27 Maart jl. tot het in eigendom overdragen van een lokaal der le Openbare school aan de Ver. tot stich ting en instandhouding van scholen met den Bijbel ten behoeve der bijzondere school g. besluiten van alsvoren dd. 22 Apri] jl. houdende goedkeuring van de raads besluiten tot wijziging der begrootingen voor 1928 en 1929; De onder d tot en met g vermelde stukken worden voor kennisgeving aan genomen. h. rekening van de Gezondheidscom missie, gezeteld te Heusden over het jaar 1928. Is door B. en W. goedgekeurd. i. begrooting van alsvoren voor het jaar 1929. Zal bij de gemeente-begreoting worden behandeld; Voorzitter merkt op dat wethouder vermelde argumenten. Hij brengt in her- Holster bij de behandeling der aanslagen inn€:ring hetgeen de Kij'kstuinbonweoinsxi- j. verzoek van de Noordbrabantsche1 in B. en W. niet tegenwoordig was. lent W iersema op een vergadering beeft De., deïst en Geldersche R. K. Blindenvereeniging Het lid van der Wiel merkt op dat „St. Odilia" te 's Hertogenbosch om een toen het vorig jaar bet tapverbod voor subsidie te mogen ontvangen van 2xk cent i den Zondag werd ingevoerd de caféhou por inwoner. gezegd dat samenwerking tusschen het land van Altena en Zuidbolland ten aan zien van een proeftuin groote moeilijk- voormalige oudé klokken. Van de oude kerk te Andel is niets meer dan eene halve ruïne gespaard. De voiormaligge „Sint Trudokerk" ligt. Zij Zuidelijke muurpanden van bet schip en beeft baar naam ontleend aan de abdij van bet transsept staan nog eenzaam Van „Sint Truijen" in Zuid-Nederland, I te rouwen, terwijl al bet overige der mid- ■weiker abt het begevingsrecht van Hees- deleeuwscbe kerk van den bodem is weg- been bezat. In liet thans Hervormde bard- gevaagd. 'gewitte kerkje trekt een groote graf- an voormalige Sint Agneskerk te zérk de aandacht. Hij ligt onder de zit- Giessen, in de vijftiende eeuw gebouwd, banken verborgen en bevat een opschrift, had Jonkheer Jan Pieck, wiens familie- dat zich in prachtige middeleeuwsche 8raf in tie kerk van Heesbeen wij ver- letters om twéé levensgroote beelden met gevouwen banden en geopende oogen ('t eeuwigleven beteekend) slingert. Het luidt als volgt „Ilyer leet begraven Joneker Willem Tourek, Heer tot Heesbeen, die sterff in de jar ons Heere XV q Lvij (1557) den XXVIII daoh Juni, ende Jouffraue Bartba Piecx, Vrauve (aue) tot Heesbeen, zijn huysfrau en sterf ind jair ons Heere XV" (niet verder bekapt). De wapenschilden van Tourek en Pieck sieren den pi-achtsteen. Overigens geeft het Heesbeensche kerkje niets merkwaar digs te zien. In bet dorp Almkerk komt men ter stond onder den indruk van een mach tig, uitgebloeid verleden van Roomsch- Kathclieke cultuur. De kerk, thans ei gendom der Nederduitsch Hervormde Ge meente heeft de bijzondere eigenaardig heid dat bet priesterkoor en de trans- sep'tarmen (het kruis) voor den Hervorm den Eeeredienst zijn ingericht. (Iets der gelijks geschiedde met de oude kerk te Vnght, met den Dom te Utrecht en 't kerkje van Overasselt). Deze voor den Nederduisch Hervormden godsdienst ge heel afwijkende toestand kan men alleen hieruit verklaren, dat op gemelde plaat sen bet schip is ingevallen. Te Alm- fkerk is dat slechts ten deele, waar immers de buitenwanden van zijschip ten Noor den en ten Zuiden haveloos bleven staan als schuttingsmuren. Deze dateeren ken nelijk van de tweede helft der vijftiende eeuw, zoodat de monumentale gegevens, ter plaatse, de historieschrijvers, die dit schip vernield achten door den St. Eli- sabethsvloed van 1421, logenstraffen. De ze voorheen zoo prachtige kruiskerk was bedekt met een houten tongewelf, ge dragen op rolronde baksteenzuilen, waar van men er nog twee aan den Oostelijken torenwand gehecht ziet. De ziware toren staat Zuidelijk-afwij- kend buiten de as der (ingevallen) kerk. Hij is vier verdiepingen hoog. Van bene den uit bestaan 2ty2 verdieping uit tuf steen, die zéér waarschijnlijk afkomstig is van eene oude kerk, die ter plaatse in 698—699 door den H. Suitbertus Werd gesticht. Een en een halve verdieping (klokkenhuis) is in baksteen uitgevoerd op 't laatst der vijftiende eeuw met ee nige zestiende eeuwsche verknoeiing, waaraan ook 't moderne spit (van 1826) lijdt. Het priesterkoor in de kruisarmen, die door een westelijke muur (zooals te (Vught, Utrecht en Overasselt) gesloten zijn, bevinden zich in een kil kalkwitsel- kleed gebuid. De voormalige kerk van St. Maarten meldden, en van wien nog afstamme lingen te Werkendam wonen, .het collatie- recht ten opzichte v. het hoogaltaar. Van deze oude kerk bestaan nog slechts) 3 tra veeën als schamele overblijfselen v. ver vlogen, middeleeuwsche heerlijkheid. Het oude slot der Heeren Pie'ck is sedert ruim een halve eeuw gesloopt, zoodat van de kerkelijke en burgerlijke heerlijkheid, die tot Sint Suisbertus, gezel van Sint Wil- lebrord, tot de zevende eeuw opklimt, niets meer is behouden gebleven dan het vermelde. (Wordt vervolgd.) Vergadering van den Raad der gemeente WOUDRICHEM, op 8 Juli 1929, des namiddags 7.30 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer Jae. van der Lely. Secretaris de heer Chr. van Rijswijk. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het formuliergebed, waarna de notulen der vorige vergadering door den secretaris worden gelezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ter tafel kómen de volgende ingeko men stukken: a. verslag van de Gezondheidscommis sie gezeteld te Heusden over 1928; b. idem van de Commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs in deze Op voorstel van B. <en W. wordt in verhand met den minder gunstigen staat der gemeente-financiën op het verzoek afwijzend beschikt; k. schrijven van B. en W. van Hen- naarderadeel dd. 1 Juni jl, en van B. en W. van Stad-Hardenberg houdende verzoek adhaesie te willen betuigen aan 'di r hen aan de Tweede Kamer der Statcn-Generaal grichte adressen de strekking hebbende het wetsontwerp tot betaling van belasting op de postkanto ren, tengevolge waarvan de meeste Rijks ontvangerskantoren ten plattelande zullen worden opgeheven, niet aan te nemen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten met deze verzoeken instemming te betuigen; 1. schrijven van Gedeputeerde Staten van 15 Mei jl. houdende verzoek in de plaatselijke politieverordening een bepa ling op te nemen, welke het rooken in autobussen, die binnen of over het grond gebied der gemeente rijden, strafbaar stelt Wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen, aangezien deze var. oordeel zijn dat een dergelijk ver bod beter bij provinciale verordening of door den wetgever kan worden uitgevaar digd m. schrijven van de Wed. P. van Ber- geijk alhier dd. 29 April jl. houdende ver zoek haar aanslag in het vergunnings recht voor 1929 en 1930 in verband met de Zoüdagsluiting en het niet meer voor handen hebben eener biljart te verminde ren. De Voorzitter deelt mede dat de huur waarde door B. en W. vorig jaar f 225.— bedragende, thans is geschat op f 210.—, waarvan de aanslag f 37.50 bedraagt. Aan gezien de huurwaarde evenals bij de ande re caféhouders is verminderd, stelt de meerderheid van B. en W. voor den aan slag te handhaven. Het lid Spoor vraagt, naar de aansla gen van de andere caféhouders en zegt dat het café sedert de Zondagssluiting sterk is verminderd. Het lid van der Wiel is er van over tuigd dat een aftrek van f 15.— van de huurwaarde veel te weinig is, aangezien de caféhouders tengevolge van de Zondag sluiting zeer veel schade hebben. Indien de Zondag voor de caféhouders zoo wrei- nig beteekende, dan had de rechtsche raad niet met Zondagsluiting hoeven te kernen. Het lid van Wendel de Joode zegt dat het thans des Zaterdags in de ca fe's drukker is Het lid van der Wiel merkt nog op dat hij wat Woudricliem betreft dit niet weet, doch aan den Oudendijk dit niet het geval is. De inkomsten der café houders zijn aanmerkelijk minder en ver schillende personen gaan thans naar Go- rinchem. Het lid Spiering zegt dat bij de be handeling van de Zondagssluiting er reeds op gewezen is dat hiermede bij de de vaststelling van het vergunningsrecht re kening zou worden gehouden. De aftek ders hun aanslag in het vergunningsrecht heden medebrengt in verband met de reeds voot het volle jaar hadden betaald, ga'0'°fe rivier die deze deelen schiedfc, dus met mederekening van den verkoop van meening dat het ideaal moet op Zondag. Indien hij zelf geen café- zi3n een proeftuin voor en in deze streek, houder was geweest, zou hij hierover reeds hebben gesproken, doch hij wilde thans eerst de houding van B. en W. af- welke door de kweekers zelf wordt be heerd, daar andere proeftuinen, welke Of ver het algemeen met tekorten werken, in wachten. Als dit College eerlijk had ge- ^cr het meerendeel ook niet de sympat- weest, dan hadden de caféhouders daar- j lie (ler kweekers hebben In verband, met voor schadeloos moeten worden gesteld.!geringe bedrag, dat wordt voorge- 1 s'teld, zal hij evenwel zijn stem aan het voorstel geven. De Voorzitter is van meening dat het bezwaar van het lid Spiering betreffen de de aanwezigheid der rivier niet geldt en dat de verbinding voor de inWoners dezer gemeenté met Gorinchem veed ter is dan b.v. met Almkerk of Dus- sen. In verband met de uitbreiding van den t uinbouw ook in deze gemeente vindt bij een proeftuin wel van belang. Het lid Kentie is van meening dat zoolang in het Land van Altena geen: proeftuin is, de proeftuin te Gorinqhem wel mag worden gesteund. Het lid Holster zegt dat we in deze streek nooit een proeftuin zullen krij*- gen, omdat er geen gelden voor te krij gen zullen zijn. Wat de rivier betreft gemeente over 1928 Worden voor de leden ter inzage ge- J valt hem dan ook tegen en is z.i. te legd. c. verzoek van den heer A. C. Ver- stijnen om eervol ontslag uit zijn be trekking van onderwijzer aan de le O- penbare school in deze gemeente. Wordt op voorstel van B. en W. met alge- meene stemmen verleend; d. schrijven van den Kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente alhier houden de toezending van een afschrift van de rekening der Chr. Bewaarschool over 1928; e. proces-verbaal van kas opneming bij weinig. Als de Zondag wordt onttrokken aan deze mensohen om wat te verdie nen, moet er bij de berekening van het vergunningsrecht mee worden gerekend. Het lid Holster zegt dat hij, als min derheid van B. en W., zich niet met het voorstel kan vereenigen en geheel mede- gaat met het door het lid Spiering dien aangaande gezegde. De huurwaarde is thans wel verlaagd, maar daar hebben de mensohen geen baat bij. Hg stelt voor den aanslag in een lagere klas te rangschik ken. Hij zou thans alle aanslagen willen her zien. Het lid Spoor vindt het onbillijk een ^dat^de mensehen ïtevelT n^r te verminderen en zou eveneens alle aan- Gorinchem Zullen gaan, waartoe 2iji elk slangen willen herzien. >iapp uur de gelegenheid hebben en waax- De 1 ojorzitter merkt op dat dit niet peen zij voor andere zaken toch dik- gaat en enkel rekening kan worden ge- wjjis met verlies werkt is te begrij'pen, houden met degene die heeft gerecla- aangezien deze er is om proeven te ne- meeid. mGn; welke altijd niet voordeelig uifc- Het lid Viveen is van meening dat valleil en dus de joage tuinders van tengevolge der Zondagsluiting het drank- voorlichting te dienen. Tevens ligt heb in gebruik zich enkel heeft verplaatst aan- de bedoeling dat door de tuinders plant- gezien thans verschillende naar Gorin- materiaal aan den proeftuin zal kun- chem gaan. Hjj is ook van meening dat B. nen worden verkregen, waartoe anders en W. met de Zondagsluiting bij het dikwijls geen gelegenheid is. Hij is van vaststellen der aanslagen meer rekening meening dat een proeftuin van zeer groot hadden moeten houden. 1 belang is te achten voor de tuinders; Na nog eenige bespreking, waarbij het vooral voor de jonge tuinders, zooals de- lid van Wendel de Joode mededeelt na ze er iü deze streek veel worden aange- het gezegde door de andere leden van trclfen. m, geiooft dat indien de tuin- standpunt veranderd te zijn wat betreft pouw zich regelmatig uitbreidt er een het meerder gebruik des Zaterdags, wordt tijd zal aanbreken dat verschillende per- de aanslag van reclame met algemeene sonen uit wijk A in dit bedrijf iri wijk stemmen nader vastgesteld op f30- B werk zullen kunnen vinden. (huurwaarde f180.—). Daarna komt ter tafel een schrijven Nadat door het lid Spiering op ver zoek van het lid Viveen nog een uiteén- van den Commissaris der Koningin in zetting wordt gegeven van een proef- deze provincie waarin de aandacht wordf tuin zocalg hijj zicil dien VOorstelt, nX gevestigd om ter voorkoming van bran-coöperatieven grondslag, wordt met den over te gaan tot het aanschaffen van schuimbluschapparaten van.groote capa citeit en in overweging wordt gegeven de plaatselijke politieverordening aan te vullen met voorschriften, welke het ont staan van brand zullen helpen voorko men. De Voorzitter deelt mede dat in ver band met dit schrijven van het Gemeen tebestuur van De Werken e.a. een schrij ven is ontvangen om te overwegen de mogelijkheid om voor rekening van Wer kendam, de Werken en Woudricliem een autobrandspuit aanteschaffen. Hij stelt daarom voor het schrijven van den Com missaris te stellen in handen van B. en W., teneinde met gemelde gemeentebéstu- ren de aangelegenheid van het aanschaf fen eener motorbrandspuit nader te be spreken, waarmede de Raad accoord gaat. Vervolgens komt in behandeling een verzoek van de Vereeniging „Centraal Proeftuinbedrijf voor Gorinchem en Om streken", gevestigd te Gorinchem om ten behoeve vdn de exploitatie van den proef tuin een gemeentelijk subsidie te mogen ontvangen. Do Voorzitter deelt mede dat B. en W. voorstellen in verband met den ook in deze gemeente toenemenden tuinbouw, voor 1929 een subsidie te verleenen van f 25.-. Het lid Spiering zegt het niet ge- algemeene stemmen het voorstel van R, en W. aangenomen. Vervolgens koomt in behandeling een schrijven van Gedeputeerde Staten dezer provincie waarin wordt medegedeeld dat; door het gemeentebestuur van Dordrecht aan de Provinciale Staten een verzoek is gericht om subsidie in de kosten v3jx een tot stand te brengen interprovinciale verbinding over en langs de Nieuwe Mer- rmde door verbetering van het veer tus schen den Biesbosch en den Kop van bet Land en door Verharding van den Rijksdijk vanaf den nieuwen veerweg tot aan de voormalige suikerfabriek te Wer kendam. De totale kosten bedragen f 60000.—, 'waarvan het Rijk f 36000.— voer zijn rekening neemt, terwijl van de overblijvende f 24000.de gemeente Dor drecht f 6000.— wil bijdragen, benevens de kosten van veerverbetering aid f 7000.—i Het restant ad f 18000.— zal door betrok kenen in Zuidholland, de provincie Noord brabant, gemeenten in het land van, Heus den en Altena, K.N.A.C. en A.N.W.B. moeten worden bekostigd In verband, daarmede wordt het oordeel over de voor genomen verkeersverbetering gevraagd én welk bedrag de gemeente biervoor be schikbaar wil stellen. De Voorzitter deelt mede dat B. en W, voorstellen te berichten dat de voorge nomen verbetering ten zeerste in hei;

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1