Tweede Blad NO. 4933 Mag 17 Juli Eersle Eeasdenscbe Winkelweek, WENKEN: WENKEN voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. BEZOEKT BEZOEKT de Heusdensche Winkelweek, de Heusdensche Winkelweek, Parlementair Overzicht. K echtzaken BEHOORENDE BIJ HET die gehouden wordt van 2431 Juli. Land- en Tuinbouwwereld PROVINCIALE STATEN. die gehouden wordt van 24—31 Juli. DEELNEMENDE WINKELIERS aan de Heusdensche Winkelweek. 1Ant. Metselaar. 2. Joh. Vos-Kipping. 3. W. Sluijmers. 4. Gez. Boeren. 5. Charles Schreuder. 6. J. Th. Couwenberg. 7. Wed. J. Smits. 8. K. van Sint-Truijen. 9. Jac. H. van Hoften. 10. H. van Herwaarden. 11. Joh. Sens. 12. A. Vos-v. Mersbergen. 13. D. van Herwaarden. 14. L. Sluijmers. 15. G. van Glabbeek. 16. Wed. A. Kuijpers. 17. H. van Eeuwijk en Zonen. 18. J. Kamminga. 19. A. de Kort. 20. S. A. den Engelse. 21. G. Kieboom. 22. Gez. Hexspoor. 23. A. Swagemakers. 24. H. Crijns. 25. P. Verschure-v. d. Ven. 26 L. J. Wassen. 27. Firma J. van Laarhoven. 28. Firma Joh. de Mol. 29. G. van Diessen. 30. A.J. v. d. Kolk (firma Wuijster) 31. P. Vergouw-Verschure. 32. Firma L. J. Veerman. 33. F. Schreuder en Zonen. 34. W. Brehm. 35. H. van Berkel. 36. A. Piron. 37. C. de Jong. 38. L. van Bladel-v. Diem. 39. C. Snijders. 40. P. H. Gombert. 41. Adr. Merkx. 42. J. Poddewijn. 43. B. Stap. 44. J. de Kok 45. A. Richters, 46. J. Franco. 47. W. van Helden. 48. Ch. Vaessen. 49. A. Verschuur-Baert. 50. A Boelen. voor de winkeliers die deel nemen aan de Eerste Heusdensche Winkelweek. voor het publiek voor de Eerste Heusdensche WINKELWEEK die gehouden wordt van 24-31 JULI. Aan deze wiokelweek nemen 51 winkeliers deel, wier namen wij in een volgend nummer zullen publi- ceeren. Deze 51 winkels, die verder ken baar zijn door een biljet in hun éta lage, waarop de letters voorkomen H. W. W zullen die dagen een éta lage vertoonen, waarin alle artikelen geprijsd zijn. Het publiek heeft tot taak al deze étalages grondig te bestudeeren en daarin het laagst geprijsde artikel te zoeken. Dit artikel achter den naam van van den winkelier met den prijs te Eoteeren op een lijst, die bij alle deelnemende winkeliers is te ver krijgen. Heeft men dit van alle 51 winke liers gedaan, dan levere men de lyst met zijn onderteekening in bij den Secretaris voor de Winkelweek, de heer Joh. van Laarhoven, Botermarkt, Heusden. Op 1 Augustus zal dan worden na gegaan, wie alle laagste artikelen in de verschillende étalages juist heeft genoteerd. Mochten er meer goede opgaven zijn ingeleverd, dan wordt geloot voor de beschikbaar gestelde prijzen. Door de vereeniging ïHeusden's Belangt zijn beschikbaar gesteld tien prijzen; een van f10.een van f 6,—, een van f4—, een van f3—, een van f2en 5 van fl. Iedereen, bij voorkeur ook bewoners uit andere gemeenten, kan aan dezen wedstrijd meedoen. Deelnemende winkeliers zijn daar van uitgesloten jWeuwsblad REISLIED. In 't veld en onder de hoornen Dan zingenddan vroolijk stil Maar bovenal recht lustig Zij, hij, die rijzen wil. Als 't daget in het oosten Als alles nog zoo stil is en wijd Dan stemt ons de wereld zoo heerlijk In den schoonen lentetijd. De leeuwrik, als morgenbode, Zingt hoog in de wolken zijn lied, En spreekt van de vreugd van het reizen Van al wat de wereld ons biedt. Hoe heerlijk een berg te bestijgen Met uitzicht op bosch, veld en stroom En daarboven de blauwe hemel Diep blauw als een lieflijke droom. Van de bergen vliegen de vogels De welken, ze drijven zoo stil De gedachten, die gaan veel verder Zoo ver als men denken wil. De welken, die elalen, .vervlogen... De vogels zijn beperkt in hun kracht Maar onze ziel, onze lied'ren Die zoeken de Hemelmacht. G. Koers. ALS STRAKS IIET HOOI GEOOGST IS. Uit den minder goeden grasgroei is gebleken, dat wij' nog lang niet over de gevolgen van de afgeloopen vorstperi ode heen zijn. Hoewel velen hebben ver- •wacht, dat de achterstand in de maanden Mei en Juni zou worden ingehaald, is hiervan toch weinig gekomen, vooral op die landerijen, waar de voedingsstoffen niet met volle hand werden gegeven. Dat dezelfde berichten algemeen zijn, blijkt uit het laatste veuslag van de Directie van den Landbouw over den stand, dei- gewassen op' 14 Juni 1929. ,,De klaver en graslanden ondervinden nog in sterke mate de gevolgen van vorstscliade en droogte. Vele roode kla vervelden staan vol onkruid; in het gras land worden verschillende plekken aange troffen, waar de zoiode geheel dood is. Er bestaat een groot verschil tusschen grasland, dat doelmatig met kunstmest of met gier bemest is en land dat onbe- mest is gebleven of slechts stalmest heeft ontvangen. Het vee is laat in de weide gekomen en vindt slechts op de eerstge noemde landen en op de lager gelegen gronden ruim voedsel. Waar veel hooi land voorgeweid is, zal de hooioogst niet groot zijn." Inderdaad op de normale oppervlak te weiland kon het vee in den voorzo mer in vele gevallen niet gehouden wor den, het hooiland moest hierdoor geheel of gedeeltelijk worden beweid of voor- geweid, met andere woordenhet voe der voor den aanstaanden winter moest reeds in het voorjaar voor een groot deel Worden opgegeten. Indien geen bijzondere maatregelen ge troffen worden, is er zeer weinig win tervoeder. Meer nog dan in het afge loopen jaar zal geprofiteerd moeten wor den van de ervaringen, die verschillende veehouders hebben opgedaan met de zo- mertemesting van grasland, waardoor het in vele gevallen mogelijk is dé grassen tot groei aan te zetten, zoodat hetzelf de vee op aanmerkelijk kleiner oppervlak te kan weiden, en op één of meer vrij gekomen perceelen nog een snede gras gemaaid kan worden voor het winnen van een tweede snede hooi of kuilvoeder. Daar de resultaten met een stikstof- bemesting in den zomer van de vorige ja ren uitstekend genoemd mogen worden, kan toepassing op grooter schaal aanbe volen worden. AVe zouden hierbij kun nen aanbevelen 200 a 300 KG. zwavel» zuren amnoniak, of 250 h 400 KG. Kalk- salpeter per H.A., welke stikstofmest stoffen voor dit doel in het Eriesch landbouwblad van 22 Juni werden ge noemd. In de laatste jaren zijn echter ook met Ureum BASF goede resultaten ver kregen, welke verbinding ook in urine (gier) voorkomt en 46 pCt. stikstof be vat.. \Toor de bemesting van grasland zou Ureum BASF meer in het bijzonder geschikt zijn, doordat het een snelle wer king met een langdurige combineert-, zoo dat de grasgroei niet alleen direct na- het uitzaaien, doch bovendien gedurende langen tijd bevorderd wordt; bovendien is er slechts weinig vocht voor noodig om de stikstof tot werking te brengen, AVe dienen hierbij echter rekening te houden met het hoogere stikstofgehalte en kunnen daarom volstaan met een klei nere hoeveelheid, n.1. 75 a 150 KG. per H.A. uit te zaaien in één a twee keer di rect na het hooien of afweiden. Die perceelen, waarop men nog een sne de gras wenscht te winnen, geve men bij voorkeur de hoogere giften. Niet ieder kan de stikstofbemesting in den zomer zonder meer toepassen; zij die er b.v. niet zeker van zijn, dat de bodem voldoende fosforzuur en kali heeft, zullen goed doen in den zomer even eens fosforzuur en kali te geven. Op ge makkelijke wijze zifn deze voedingsstof fen tegelijk met de stikstof te geven in den vorm van Nitrophoska IG-.de nieu we volledige meststof, die zoowel stik stof als fosforzuur en kali bevat. Bij een juiste toepassing kan een zo- merlemesting van het hooi- en weiland met kunstmest neg veel goed maken. Alen denke, dat op goedkoope wijze voeder geve hieraan zijn volle aandacht en be. gewonnen kan worden, wat in den ko menden winter vrij zeker ongewoon duur zal moeten worden betaald. Hiermede geen rekening houden, zou de welbekendé zuinigheid zijn, die de wijsheid bedriegt. Aan de ^rfdeelingsverslagen ontleenen wij het volgende In óéne afdeelinj^f werd, fdoior eenige leden betoogd, dat aan het besluit tot overneming van beheer en onderhoud van den kunstweg Adijmen—Heusden consequ enties vastzaten en wel dat het wijst op eene bekende uitspraak dat het we- genvraagstuk feitelijk Rijkszaak is. In eene andere afdeeling werd de vraag gesteld cm welke redenen de provincie zich ook niet het eigendomsrecht van dezen weg verzekerd heeft en of Gede puteerde Staten de consequenties van hun voorstel wel voldoende hebben overzien en of zij deze ook voor de toekmst aan vaarden. De vrees werd geuit, dat aanneming van dit voorstel voor vele gemeenten een ré den zou zijn om te trachten op dezelfde wijze het beheer en onderhoud van hare w'egen aan de provincie over te dragen, waartegen werd opgemerkt, dat alsdan zal moeten worden aangetoond, dat zich daarbij geheel dezelfde omstandigheden voordoen als hier aanwezignog werd door eén lid de wenscli uitgesproken dat aanneming van dit voorstel tot gevolg zou hebben dat ook aan andere gemeen ten, die eenigszins in dezelfde omstan digheden verkeeren als hier aanwezig, althans eene jaarlijksche vergoeding in de onderhoudskosten van hare wegen uit de provinciale kas zal kunnen worden verleend. In een paar afdeelingen werd gevraagd of na overname door de Provincie van het beheer en onderhoud van dezen wég dauiop ook de verordening tot heffing van weggeld van toepassing zou zijn; te vens werd opgemerkt, dat het wanschelijk zou zijn opi dezen weg ook van toepas sing te verklaren het bepaalde van arti kel 10 van het Provinciaal Reglement; van 13 December 1911 (Provinciaal blad Nr. 63), waarbij rijbaan en bermen te za- men genomen eene brendte van minstens acht meter moet hebben. Niettemin kon men zich in alle afdee lingen met het voorstel van Gedeputeerde Staten vereenigen, omdat het hier betreft een weg van zoo'n druk doorgaand ver keer, da.t de betrokken gemeenten dien niet naar behooren kunnen onderhouden en er meteen een einde gemaakt wordt aan een sinds jaren onhcudbarer toestand. De Commissie van Rapporteurs advi seert mitsdien het betrekkelijk ontwerp besluit aan te nemen. Bossche Ct. Alidden in de kabinetscrisis Een rechtsche samenwerking? \Ternieu- wing van onzen senaat. E'genlijk gezegd, kijkt men in politieke kringen elkaar een beetje beteuterd aan, na de jongste Tweede Kamerverkiezingen. Natuurlijk bekent men het elkaar niet, maar men vindt het over het algemeen wel wat pijnlijk, vooral tegenover de kie zers, Ij et groote publiek, dat de heele tuet ongewone kracht gevoerde verkie zingscampagne tot resultaat heeft op geleverd, dat met eenige ondergeschikte w.jzigingen de samenstelling van de Twee de Kamer nagenoeg onveranderd is ge bleven. Geen groote verschuiving naar Rechts, geen groote verschuiving naar links. De oude rechtsche meerderheid is gebleven en men verkeert dus in dezelfde positie, als vóór de verkiezingen. Alet Jlit verschil dan, dat de kiezers- zich hebben uitgesproken, kersversch en dus met nieuwre bindende kracht, vóór deze rechtsche meerderheid en de partyen dus feitelijk aan hun eer verplicht zijn, sa^ teen te werken. AVant dat een voortzet ting van den vrijwel onhoudbaren toe stand van een extra-parlementair kabi net natuurlijk niet.zal kunnen plaats vin den, ligt voor de hand. Het landsbelang eischt een kabinet, dat de zaken krachtig kan aanpakken, ook die zaken, welke ,,een twistappel tusschen rechts en links" zijn geweest en nog zijn en die men de laat ste jaren stelselmatig vermeden heeft. Er wordt nu druk geconfereerd. H. AI. de Koningin heeft de voorzitters van de r k a r. en c.h. Tweede Kamerfracties ontvangen, en ook Graaf van Lvnden van Sandenburg, den vicepresident van den Raad van State. Alen houdt rekening met de mogelijkheid van een coalitie-kabinet, onder leiding van Jhr. de Geer of van den heer Colijn. In ieder geval schijnt de ■oplossing gezocht te worden in een ka binet van de ..samenwerkende rechter zijde*. Immers een andere combinatie is inderdaad niet mogelijk. Alles bijeen, kan bojen niet zeggen, dat de politieke si tuatie erg helder en klaar is. En deze on zekerheid drukt haar stempel op de al- gemeene tendenz, die min of meer be drukt is. t Ondertusschen vergaderen de fracties natuurlijk druk, opi den toestand te be spreken. De liberale fractie koos mr. H. J. Knottenbelt tct haar voorzitter, in de plaats van prof. van Gijn, die zich bij de Tweede Kamerverkiezingen niet meer liet candideeren. De Christ. Hist. Twee de Kamerfractie koos mr. J. A. Schokking tot leider, in de plaats van dr. da Aris- ser, die geen lid meer van de Tweede Kamer begeerde te zijn. Het Tweede Kamerlid Hermans kon een kabinetsformatie niet afwachten sommigen vreezen dat de crisis lang durig zal zijn en stelde den Alini- ster van Buitenlandsche zaken de vraag: AA'as den minister bekend het voornemen van de Vereenigde Staten van Amerika, om de reeds hooge invoerrechten op aar dewerk en porselein nogmaals te verhoo- gen, zelfs tot 100 pCt. van de waarde? iAVerd dan door den minister een poging ging beproefd, om voor Nederland gun stige uitzonderingsbepalingen te verkrij gen? Zoo ja, kan de Alinister dan reeds hiededeelen, welk resultaat deze poging heeft eehad of vermoedelijk zal hebben? In de Eerste Kamer komt ook nieuw bloed. Ten minste, de hellft van cle Eer ste Kamer is aan de beurt van aftreding dit jaar. Het mag bekend worden ver ondersteld, dat de leden van de Eerste Kamer voor den tijd van 6 jaren door de Provinciale Staten worden gekozen, terwijl om de drie jaar de helft aftreedt. De thans aftredende heeren zijn: Blom- jous, Fratissen, Haffmans, Heerkens Thijs- sen, Janssen, de Jong, van Lanschot, Ali- chiels van Kessenich, Neymer, de AVit, totaal 10 r.k., terwijl nog een legen plaats vervuld moet worden, n.l. de vacature ont staan door lret overlijden van Jhr. Ver heven verder mevr. Pothuis-Smit en de heeren Lindeyer, Moltmaker, Henri Po lak en AViDaut, zijnd© 5 s. d,de drie c.h. heeren Pollema, de Savornin Lohman en Verkouterende drie a.r. Crolles, de Vlugt en de Veer, de liberalen De Mu- ralt en v. d. Rergh, eh ten slotte den v.d. ij veraar voor ontwapening, prof. van Emb- den. De verkiezing zal thans plaats vinden opi 26 Juli. Overeenkomstig de kieswet zijn de- elf provincies tot een viertal groepen vereenigd, waarvan bij deze ver kiezing in aanmerking komen.de groep I, die bestaat uit de provincies Noord-Bra bant, Zeeland Utrecht en Limburg en gtroep1 III, bestaande uit Noord-Holland en Friesland. De eerste groep zal 13, de 'tweede 12 Eerste Kamer leden kiezen. Zo'oals de samenstelling nu is, wordt de eerste groep vertegenwoordigd door 8 r.k. 2 s.d.a.p., 1 a.r., 1 ah. en 1 vj.h, de Ho tweede groep- door 3 r.k., 3 s.d.a.p., (2 a.r., 2 c|.h., 1 v.b. en 1 v. d. senator. Het ligt wel voor de hand, dat mede in verband met de eigenaardige positie van onze Eerste Kamer, en met het oog op de pas plaats gehad hebbende Twee- Id© Kamerverkiezingen, dat de belang stelling voor de lotgevallen van onzen waardigen senaat nu niet bepaald verbij sterend kan worden genoemd. En zoo hotst de parlementaire wagen voort, ter wijl we de hondsdagen naderen, waarin in andere jaren het parlementariaat in zo merrust verzonken- ligt. Van een rustige vacant ie kan dus nog niet gesproken wor den. BOSSCHE RECHTBANK. Alishandeling opi politie. \Toor de rechtbank hadden zich te ver antwoorden Th. v. d. B. arbeider, te Was pik en A. L. H. in militairen dienst te Breda. A'erdachten hadden zich op 26 Alei 1929 te AA'aspik verzet tegen den veldwachter G. de Koning en hem dermate in ver eenig ing mishandeld dat hij geruimen tijd geen dienst kon doen. De getroffene had bij den aanval twee ribben en zijn kuit been gebroken. Verdachten bleven ontkennen zich zoo ernstig aan den veldwachter vergrepen te hebben. Verdachte van den B. beweert alleen de Koning te hebben vastgegrepen. Het O.AI. eischte tegen ieder der ver dachten 10 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 25 Juli a.s. Verdachten hadden alreeds J. Pruisers te Waspik gestompt en geslagen. AA'e- gens deze mishandeling werd tegen ieder der verdachten 3 weken gevangenisstraf geëischt. Drie woorden die iets nieuws zeggen en laat- ons hopen in de toekomst voor Heusden van veel beteekenis zullen blij ken. Zij laten een nieuw en frisch ge luid hooren, iets waaraan in Heusden groote behoefte bestaat. Te lang veel te lang is men bij de pakken blijven neerzit ten, niets heeft men tot- heden gedaan- om met zijn tijd mee te gaan, men heeft de teekenen van onzen tijd schijnbaar niet- gezien of niet begrepen. Teekenen dié zeggen, dat men thans meer dan ooit te veren, alle krachten moet inspannen, om den concurrentiestrijd met succes te voeren. Heusden weleer een plaats, waar van aantrekkingskracht uitging, op zijn omgeving heeft die aantrekkingskracht van lieverlede verloren. A'elen onzer her inneren zich nog, dat het voor zeer veel t eweners uit de omgeving b.v. geen Za terdag was geweest, als zij niet een be zoek aan Heusden hadden gebracht, te genwoordig bespeurt men daarvan niets meer. Nu is het zeker waar. dat- de tijden zijn veranderd, doch dit geldt ook voor andere plaatsen, daar heeft men evenwel met deze verandering rekening gehou den en heeft men er van weten te pro fiteered Niet aldus hier, men heeft het getij zien verloopen en men heeft niet de bakens verzet, het gevolg is geweest, dat Heusden ondanks zijn gunstige ligging steeds achteruit is gegaan en van min der beteekenis is geworden. Dank zij de actie van de vereeniging Heusden's Belang*' schijnt er een wen ding ten goede te komen, men wordt wakker en het heeft er allen schijn van dat laksheid en berusting plaats gaan ma ken voor activiteit. Een bewijs daarvan is de winkelweek, die volgende week be gint en waaraan een 50-tal winkeliers deelnemen, die daarmee dus toonen de be hoefte te gevoelen, de kracht van den eigen winkelstand te doen zien en te be wijzen. Het groot aantal deelnemers mag reeds als een mooi succes worden be schouwd, haast alle winkeliers doen mee en daarbij geven verschillende winkeliers blijk de bijzondere bedoeling van een win kelweek te begrijpen, door gedurende die week extra kortingen te verleenen of ca- deaux te geven om daarmede het publiek te trekken. Alen leze de achterstaande ad- vertentie's en men zal er uit ontwaren dat men zich veel kan bevoordeelen, door zijn inkoopen in Heusden te doen gedurende de week van 24 Juli tot 31 Juli. Onze beide muziekgezelschappen heb ben hunne medewerking toegezegd, de Heusdensche fanfare" zal Dinsdagavond 23 Juli de winkelweek met een con cert openen, terwijl de fanfere der „Hei lige Familie" ze opi Woensdag 31 Juli met een concert zal sluiten. AVaar verder op 27 en 28 Juli een zang- en muziekcon cours, met daaraan verbonden festival, zal worden gehouden, dat uitstekend, wordt voorbereid en waaraan vereenigin- gen uit verschillende deelen van ons land zullen deelnemen, zijn verschillende factoren aanwezig voor verder succes. 'Alleen voor één zaak willen wij nog waarschuwen en dat is, zich van deze eerste poging, niet al te veel voor te stellen en niet den moed te laten zin ken, als deze niet geheel aan onze verwach tingen beantwoordt. Volhouden zij ook in deze het parool, eensgezind volhouden en dan zal succes ook niet uitblijven, Het comité, dat zich met de organisatie van deze winkelweek heeft belast, heeft alle medewerking mogen ondervinden, heeft zicli ook veel moeiten getroost, moge een welslagen, hare belooning zijn. Ieder winkelier zorgt in zijn eigen belang voor een aardige aantrekkelijke étala ge. Hij wordt hierin geheel vrij gelaten, doch het verdient aanbeveling zijn étalage zoo smaakvol mogelijk in te lichten. Ieder artikel dat zach in de étalage be vindt moet geprijsd zijn, opdat het publiek daaruit het goedkoopste kan zoeken. Het verdient van zelf ook hierbij' aanbeve ling zijn prijzen zoo concurreerend mogelijk te stellen, immers de geheele bedoeling van de winkelweek is deze, het publiek te toonen dat men in Heusden even goed terecht kan om verschillende inkoopen te doen, als in een andere plaats. AVie mee wil dingen naar de beschikbaar gestelde prijzen is van zelf verplicht iedere étalage grondig te bestudeeren, aan den winkelier alweer, om het pu bliek bet niet al te gemakkelijk te maken. Ieder winkelier moet voor den aanvang van de winkelweek in gesloten enve lop.' aan den Secretaris der H. W. W. de heer Joh. v. Laarhoven opgeven, Vat het laagst geprijsde artikel in zija .étalage is. Deze envelop wordt eerst geopend na af loop van den wedstrijd, bij de beoor deeling wie het grootst aantal laagste prijzen heeft genoteerd. De winkeliers krijgen kaarten, waarop de namen van alle deelnemers voorko men. Deze kaarten worden gratis aan het publiek verstrekt, om daarop aan te geven, wat bij iedere winkelier het laagst geprijsde artikel is. Deelnemende winkeliers mogen naar de uitgeloofde prijzen niet meedingen. Alen wordt verder verzocht tijdens de da gen van 24—31 Juli te vlaggen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5