1 uil 2 DE LENTEFEE ^ND VAN ALTENA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4935. Woensdag 24 Juli 1929. Binnenland. FEUILLETON BEZOEKT- I^or t ade nn i 3^0 i d Acer's roop de Heusdensche Winkelweek, Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. Int Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525 Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DOOR JULES MARY. 55 die gehouden wordt van 24—31 Juli. DE LORD-MAYOR VAN LONDEN TE AMSTERDAM. De Lord-mayor vaB Londen, Sir Kynas- ton Studd, beeft Zaterdag zyn aangekondigd bezoek aan de hoofdstad gebracht. Hy arriveerde met gevolg en in statiekleeding met den Konink'yken trein en werd in het station verwelkomd door burgemeester De Vlugt. Vervolgens werd naar het Amstel hotel gereden eo vandaar te halfelf naar het stadhuis, waar de burgemeester van Amsterdam zyn LondeDSchen collega de gouden medaille der stad overhandigde, een onderscheiding, die zeer zeldfiU wordt geschonken. De publieke belangstelling langs den weg, waar dg..«foet langs trok, was zeer groot. vvordt rujl^iGn V^o.o.1 diep na Wet VcmrN (Adv. in Blokschrift) Het gezin van den arbeider L. v. Esch, te Oss, is verblijd met de geboorten van een vierling, twee jongens en twee meisjes. Alle vier de wereldburgers leefden by de geboorte, doch de twee jongens stierven kort daarna. OP 't KANTJE AF. Op den onbewaakten overweg nabij Alphen (bij Tilburg) is een boerenkar, bestuurd door den landbouwer Van Heesch uit Alphen, door een lps.se locomotief aan gereden en voor het grootste gedeelte ver nield. Van Heesch, die van zyn wagen geslingerd werd, kreeg wonder boven wonder geen letsel. VERDRONKEN. De 24 jarige P. uit Haarlem, die te Apeldoorn logeerde, is by het zwemmen in het kanaal bij de Zwaansprong aldaar verdronken. Te Arnhem is in den Rijn nabij de Petroleumloods, de 25 jarige Kramer bij het zwemmen verdronken. Het 4 jarig zoontje van slager J. Ou- werkerk te Molenaarsgraaf is in een sloot geraakt en eeriigen tijd later levenloos opgehaald. DOOR DE WARMTE OVERLEDEN. Iu de buurtschap Armhoede te Lochem is een 70 jarige landbouwer op't land door de warmte bevangen en aan de gevolgen overleden. BRANDEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is brand uitgebroken in de olieraffinaderij »Zuilen«, gelegen aan de Vecht te Zuilen, nabij de grens van Maarsen. Dank zij het krachtig optreden van de brandweer is de brand beperkt gebleven tot het oude gebouw. Daarnaast lagen groote olie reservoirs, die behouden konden worden. Waren deze reservoirs in brand geraakt, dan zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Om ongeveer halfzeven Zaterdagmorgen was men de brand meester. Alleen bet oude fabrieksgedealte is uitgebrand, Veel waterschade werd toegebracht aan de machines. De gebouwen zijn verzekerd. De oorzaak is onbekend. Wel heeft men achter op h6t terrein een lucifer gevonden. In hoeverre deze vondst in verband staat met den brand, zal nader worden onderzocht. Zaterdag ontstond een felle brand bij de firma Woelbers in de Beekstraat te Weert. Toen de brandweer kwam was het pand reeds grootendeels uitgebrand^ Een groot gedeelte van den inventaris ging verloren. De vermoedelijke oorzaak ligt in broeiing van kapok. De brand sloeg over naar het huis van de firma Jansen, doch de brandweer slaagde er in dit perceel te behouden. Verzekering d6kt de schade. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de boerenwoning van den landbouwer Van Millingen te Hekerom, bij Ede, afge brand. De oorzaak is onbekend. Uit de oven van een kachel werd ongeveer f 1000 aan verkoold bankpapier van de Coöp. EeierveiliDg, weike gelden 's Zaterdags door v. M. voor de Eterveiling worden uitbetaald, te voorschyo gehaald. Verze kering dekt de schade. Ook een schuurtje werd een prooi der vlammen. Niets kon worden gered. Te Haarlemmermeer is de boerdery van den heer J. Biemond een prooi der vlam men geworden. Oorzaak onbekend. Ver zekering dekt de schade. HOE MEN EEN INSPECTEUR OVERTUIGT. Te Weesp gebeurde het, dat een jongen met zijn vinger bij de firma Sluis tusschen een niet-machine geraakte, waar door bij een stokje van dien vinger ver loor. De joDgen kwam bij den dokter terecht en werd betaald volgens de onge vallenverzekering. Den volgenden dag kwam 'n rijksinspecteur om een onderzoek in loco in te stelien. Men ging naar de machine en terwijl een werkmeester zijn viDger op de plaats des onheils stak kwam door een on handige beweging de machine in werking, met het gevolg, dat de demonstrant een belangrijk stuk van zijn vinger kwijtraakte. Het bewijs was dus geleverd 1 AANRIJDING. Door het breken van een bout van de vooras reed te Tilburg in de Lovensche straat, een vrachtauto den 54 jarigen wiel rijder G. H. B. aan. B. viel van zyn rijwiel en werd met een ernstige hoofdwond naar het ziekenhuis gebracht. Zyn toestand is bedenkelijk. De vrachtanto reed na de aanrijding nog de gevel van een café ge deeltelik in elkaar. DE KERMIS EN HET MES. Zaterdagnacht, na afloop van de kermis is op de groote markt te Vlissingen ge» vochten. J. de J., uit de Breewaterstraat kreeg daarbij eenige messteken in den rug. De dader de V., werd gearresteerd, de J. ligt in het ziekenhuis, zijn toestand is niet zonder gevaar. VERMIST. De 25 jarige spoorwegarbeider B. te Amersfoort is sedert Vrijdagavond spoorloos verdwenen. Tot heden werd niets van hem vernomen. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. SLACHTOFFERS VAN HET ONWEER. Uit Vaals meldt men aan de »Crt.« Bij het hevige onweer, dat hier boven de streek is losgebarsten, zijn twee slacht offers gevallen. De bliksem sloeg namelijk in op de Handel- en Industrie-tentoonstel ling in het huisje van den bureaulist, die gedood werd. Een maD, die naast hem stond, werd zoodanig getroffen, dat hij ge heel verlamd bleek te zijn. Ell SILtl mr let Laid nan Htisdti en AltenajeLangstraat tilt BommBlerwaard ROTTERDAMS BRANDSTICHTER GEVAT? Een. 27-jarige boekdrukker verdacht. Vrijdagmiddag te ongeveer drie uur is 'door den Rotterdamschen commissaris van politie C. v. d. Poll aangehouden de 27- jarige boekdrukker W. K., die verdacht wordt gedurende de laatste maanden op tal van plaatsen brand te hebben gesticht. K., die reeds geruimen tijd door de po litie werd gevolgd, is op- het hoofdbureau in bewaring gesteld. De politie wenscht nog geen nadere gegevens te verstrek ken. rROVINCIALE°STATEN. Aan de antwoorden van Ged. St. opi de .opmerkingen van de afdeelingen, ont- leenen wij In een afdeeling was men algemeen van gevoelen, dat het jammer is, dat men de Ned. Herv. Kerk te Woudrichem zoo heeft laten vervallen. Men achtte het daarom nuttig aan de subsidieverleening de voorwaarde te verbinden, dat de her stelling terstond ter hand wordt genomen en regelmatig wordt voortgezet. De Commissie, accoord gaande met den twensch, dat de restauratie zooi spoedig mogelijk tot stand komt, adviseert toit aanneming van het ontwerp-beslüit. (Ged. Staten zullen het Rijksbureau voor Monumentenzorg en het bestuur der Ned. Herv. Kerk met dezen wensch in kennis stellen.) Meerdere leden verklaarden, dat waar .inzake restauratie toren te W o.u* 'driehem het Rijk voorgaat, men subsi dieverleening alleszins gemotiveerd acht. De vrees werd echter geuit, dat de kos ten misschien wel honger zouden kunnen [werden, daarom zou men dan het besluit Willen toevoegen, dat maximum de sub sidie f 9000 of f 3000 per genoemde jaren mag bedragen. De Commissie van Rapporteurs advi seert het voorstel van Ged. Staten, met [toevoeging van genoemde bepaling, te aanvaarden. (Ged. Staten achten het niet noodig, daar het Rijkskubsidie van f 24000 een maximum is, doch hebben tegen de toe voeging geen bezwaar.) Met betrekking tot de verbetering van het kanaal 's-H e r t oge n bos c li- Drong e 1 e n zij medegedeeld, dat de Mi nister van Waterstaat zich tegenover Ged. Staten bereid heeft verklaard medewer king te verleenen tot verhooging van des- zelfs afvoervermogen. o ABDIJ VAN TONGERLOO. Ged. Staten vernietigen het subsidie besluit van Roosendaal. Gedep. Staten van Noord-Brabant heb ben naar de Maasb. meldt, het besluit van den gemeenteraad van Roosendaal om f 500 bij1 te dragen in de kosten van den wederopbouw van Tongerloo (Bel- CH Niettegenstaande alles, mijnheer, twij felde ik, zeide hij tot den agent Zonder u vermocht ik niets en indien gij mij niet geloofd had, wat zou er dan van mij geworden zijn. Ik dank u dus mijnheer Gaume, ik dank u.J. Gaume was ontroerd. Hij poogde zich echter te bedwingen. 't Is juist die twijfelzucht waarvan gij- spreekt, die gemaakt heeft, dat ik belang in die zaak begon te stellen. Als gij mij alle bijzonderheden opgegeven, be lwijzen aangevoerd had met tranen in uw ocgen, zou ik gedacht hebben: „Pas op mijn jongen, dat is een doortrapte schurk, die je er in wil laten loopen." In plaats van dat verhaalt gij mij een zuivere ro manStel u dus gerust. En terwijl hij 't eerlijke, openhartige gelaat van Laurens beschouwde, mom pelde hij„Of 't is een eerlijke jongen, of ik ben een domkop." Ontroerd drukte Laurens zijn handen. Opdat gij in 't geheel niet meer kunt .twijfelen, verzoek ik u, met mi) mede naar den president der club te gaan. De markies te Lansao? Ja, zonder twijfel vinden wij hem thuis. Gij kunt hem zelf ondervragen. Zijn ant- gië), welk besluit met bijna algemeene stemmen werd genomen, niet goedgekeurd, wij 1 Gedep. Staten zulks niet in den geest van de wet achten. —O HEDTE ZOMERS IN VROEGERE DAGEN. We puffen eindelijk van de warmte; overdag ten minste, want des avonds vin den v,ij het nu en dan nog tamelijk koud. Maar gelukkig, dat we wat zomerhitte mogen meemaken, want hoe dikwijls werd de laatste weken de verzuchtig niet ge hoerd Of het dan nooit meer zomer -wordt? Evenwel: buurmans leed troost. Kijken we daarom eens naar warme zo mers in lang vervlogen tijden, schrijft het Hbld. In 627 is de warmte zóó sterk in Fran krijk en Duitschland, dat de bronnen zijn opgedroogd. Er is watergebrek en vele menschen sterven van dorst. In 879 zijn de velden volkomen verlaten. De landbouwers, die doorwerken, vallen doicd neerri, In 995 straalt de zon zulkj een hitte uit, dat de planten verbranden, alsof men ze bij het vuur hield. In 1000 verdrogen door de voortduren de warmte de rivieren. Overal ziet men hoppen visschen, die binnen enkele uren tot verrotting overgaan. De rottende stof fen, w'elke daardoor ontstaan, veroorzaken pest. In 1022 vallen menschen en dieren, die zi«h in de zon wagen, dood; neer, „dor het uitdrogen van hun keel en congesties naar de hersenen." l In 1132 drogen niet alleen de rivieren uit, maar de aarde splijt en wordt hard als steen. In den Elzas ligt de Rijn bijna droog. In 1139 wordt vooral Italië door de warmte geteisterd; de planten worden er „gebraden". In 1260 maken de wapenen in den slag van Bi; la minder slachtoffers dan de warmte. Geheele gelederen vallen dood neer van de hitte. In 1277 zijn de landbouwers' in groote verlegenheid. Al het veevoeder is ver brand. In 1303 en 1304 liggen Rijn, Loire en. Seine droog. In 1605 heerscht vreeselijke hitte door geheel Europa. In 1.606 wordt alleen Schotland bezocht door oen hitte, welke menschen en die ren vreeselijk kwelt. In 1705 heersclit in verschillende stre ken van Frankrijk een zoodanige hitte, dat de warmte gelijk staat met die in glasblazerijen. „Men kon gemakkelijk vleesch in de zon koken." Yan 12—4 uur des middags waagt niemand zich buiten. In 1795 is de maand Juni ondragelijk. De groenten werden geroosterd. De vruch- - 1 "L- woorden zullen mijn verdediging beves tigen. Goed, maar ik twijfel reeds niet meer. Mijn hand er op. Een kwartier daarna bevonden zij zich in 't woonvertrek van den markies de Lansac, die zeer verwonderd was', een bezoek van Gaume, dien hij kende, te ont vangen. Bij de eerste woorden van den agent riep> hij uit Alles, wat mijnheer de Soulaimes u ge zegd heeft, is de zuivere waarheid, 't Is ons allen even onbegrijpelijk. Maar vermoedt gij dan niemand? Niemand. Niemand, dat is waar, zeide Laurens. Is 't mij toegestaan, Gaume een bijzon derheid mede te deelen, die ik slechts eenige dagen ken, en die wellicht van be lang is? Spreek, spreek. Dat aanplakken in de club kan slechts des nachts geschied wezen. Zeker. Daarvoor zou een der leden zich gedu rende den dag reeds in de club verbor gen hebben moeten houden. Een onzer vrienden zou ik tot zoo iets niet in staat durven denken. Een knecht dan? Dat eerder.een der knechten of kellners, dat kan. En dat is juist die bijzonderheid, waar- opi ik Gaume opmerkzaam wilde maken. Eenige dagen daarna heeft een onzer be dienden ons verlaten. Dat herinner ik mij niet meer,, zeide de markies de Lansac. Balmadau. Dat is waar. Die bediende heeft ons drie maanden geleden verlaten. iten verdrogen aan de takken. In de huizen springen elk oogenblik meubelen en lambriseeringen. Het vleesch bederft terstond. In 1811 liggen de rivieren in verschei dene provinciën droog. In 1822 is er een hardnekkige warmte, vergezeld van onweders en aardschud- dingen. De droogte doet een heir muizen uit den grond opdoemen, welke in Lot haringen en Elzas groote schade berok kenen. Te Saverne doodt men in veertien dagen tijds meer dan twee millioen. In 1852 doet de warmte in Frankrijk de cholera ontstaan. Alleen Parijs telt 20.000 slachtoffers. v—O— —O"-" —o Waar is hij heengegaan? vroeg Gaume." Dat welen wij niet. Na dien tijd heeft niemand hem weer teruggezien. Wij moeten zien hem terug te -vinden. Daarmede zal ik mij dus allereerst be lasten, zeide de agent. Laurens vatte zijn beide handen. Mijnheer Gaume, gij zult mij helpen? Gij stemt dus toe? Ja, ik zal u helpen, mijnheer de Sou laimes en de duivel is er bij betrokken, als wij beiden hem niet vinden. Laurens kreeg tranen in zijn oogen. O, zeide hij1, van mij; die arm ben, kunt ge nooit een andere belooning ver wachten, dan 't bewustzijn, dat gij uw plicht gedaan hebt. Dat is voldoende, mijnheer, gaf Gaume eenvoudig ten antwoord. Zij zeiden den markies de Lansac vaar wel en gingen weldra ieder hun eigen weg; zij hadden afgesproken, elkaar den volgenden dag weer te ontmoeten. Gaume wilde de meest mogelijke inlich tingen inwinnen. Na twee of drie; keer een onderhoud met den graaf gehad te heb ben, wist hij; dat de man, die bij Lau rens in de rue de Bruxelles geweest was, groot en krachtig gebouwd was, grijs haar had en een langen baard droeg. Een pruik en een valschen baard, zei hij tot. Laurens, daar zou ik op- zweren. Gij hett zijn oogen echter gezien, niet waar Ja, blauw, en een Engelsch accent in zijn stem. Goed, heel goed. Dit laatste is van veel belang, mijn heer Gaume, omdat mijn moeder dien avond ook dat accent opgemerkt heeft. Zeer belangrijk, wat ge me daar me dedeelt. Ik deel uwe meening. Die man en de moordenaar zijn een persoon. Kunt ge mij 't signalement niet geven van dien Balmadau O, hij lijkt in 't geheel niet op dieD onbekende, die bij mij geweest is en 't accent O, daarin kan men zich licht vergissen, luister maar eens Nu gaf hij Laurens twee verschillende dialecten te hoeren, waarna de graaf glim lachte. Dit gaf hem weer moed. Dit, is nog niet alles, zeide hij Des te beter, des te beter Gisteren, toen mijn moeder en mijn nicht van 't Paleis van Justitie terugkeer den, vernam mijn moeder duidelijk de stem, die zij op den avond van den moord vernomen had. En?vroeg Gaume verrastwat de den zij toen? Wat konden zij doen. Gilberte liep al leen ee kade af, om hem eveneens te hooren, 't was te vergeefs. En die gesproken woorden? De man zeide, terwijl hij voorbijging „Hij is zeer goed voor mij en ik zal zijn dienst niet gauw verlaten." Een zin als die van een knecht die over zijn heer spreekt. Of een bediende, die van zijn patroon sprak. Heeft uw, moeder zich niet ver gist? Zij is er zeker van. Den geheelen vol genden dag was zij er nog van ontroerd, Eenige oogenblikken daarna toen beiden in een rijtuig stapten, vernamen beide ncgpaaals die stem, die zeide: ,,'t de markiezin de Soulaimes, die te Nogent woont met haar kleindochter Gilberte. Wat hebben zij toen gedaan? Gilberte kon 't rijtuig niet verlaten, 'fc Portier zat vastgeklemd en weldra was —O— ■■e*0 't. te iaat. Gaume haalde zijn schouders op. Hij scheen inwendig kwaad te wezen. Alle donders. Ze hadden toch kunnen schreeuwen, desnoods een ruit inslaan..... Maai mijnheer, twee dames Dat is waar. Toch is 't een verzuim', Wie weet, of 't toeval nog eenmaal zOjO gunstig zou wezen. Plotseling scheen hij op een gedachte te komen. Ga met mij mede naar den heer Chabert, Zij begaven zich naar 't paleis en Gau me liet Laurens een kleine zaal binnen treden waar hij hem 't lapije stof liet zien, dat de markiezin in de worsteling, den moordenaar van 't lijf gerukt had. Kunt gij u niets herinneren, als gij dit lap je ziet, vroeg hij aan Laurens. Laurens dacht na, maar de stof whs zeer gewoon, en had een bruine kleur, zooals veel gedragen wordt. Neen ik kan 't niet, mijnheer Gaume, Dat dacht ik wel, dat lapje zal ons hoe genaamd niets kunnen helpen. De energieke agent aarzelde echter noioit larg. Plotseling zeide hrj tot Laurens. Ik heb iets voor u te doen, waarbij gij u haasten moet; want hoe eerdep wij dat weten, des te beter. Spreek, gij kunt over mij beschikken, Ik zou mijn leven er voor over hebben, om te slagen. Gij moet aan uw broeder de namen vragen van allen, die met hem in han delsbetrekking stonden en zelfs vrien den van hem waren; eveneens moet gij uw kennissen en vrienden er bij voegen zelfs de werklieden, meesterknechts en bedienden moogt gij niet uitzonderen. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1